Rusland. BINNENLAND. zou willen doen met betrekking tot de grens regeling in de Dobrudscha. Die concessiën zou den de onverdraagzame Rumenen beschouwen als een kleiner kwaad tegenover het in hun oog grooter kwaad van de staatkundige emancipatie van medeburgers. Er zouden inderdaad reeds stappen in den bewusten geest door leden van de oppositie zijn gedaan. Z. M. de Keizer heeft voor de slachtoffers van den brand te Irkutsk, waarvan we reeds melding maakten een gift, van 20000 francs uit zijn bijzondere fondsen geschonken. Het Regeerings- blad bevat omtrent gemelde ramp nog de vol gende bijzonderheden: „Heden 26 Juni ontstond bij een hevige hitte en feilen wind, in het midden van de stad brand. In weerwil van de ijverige pogingen der brandweerbreidde het vuur zich naar alle kanten nit. Vijf kerken een klooster en een Luthersche kerk werden een prooi der vlammen de hoofdkerk en de synagogen zijn daarentegen gedeeltelijk gespaard kunnen worden. //Het Provinciaal Gouvernementsgebouw met de daarbij behoorende drukkerij, de rekenkamer, het provinciaal gerechtshof, het kantoor van in komende rechten het stadhuis de arrondisse mentsrechtbank de buTeanx van politiehet telegraafkantoor, het bétel van den militairen stafhet gymnasiumde technische school eenige parochiale scholen en dergelijke de bu reaux van de genie artillerie en den geneeskun digen dienst en de club, alsmede een aantal par ticuliere woningen waaronder de fraaiste van de stad, zijn alle geheel in de asch gelegd. „Het aantal personen die bij de ramp zijn omgekomen is nog niet bekend. „Het Instituuthet paleis van den Gouver neur-Generaalhet departemet van algemeen bestuurde munthet laboratorium het pro vinciaal departementde intendance, het militair progymnasium de gendarmerie de gevangenis en het hospitaal bleven gespaard. „De aan den Staat toebehoorende kapitalen, de depots van de intendance het baar goud en de kapitalen van de Bank zijn insgelijks gered. De inwoaers hebben met het weinige dat hun is overgebleven buiten de stad aan de boorden van de Amgera en de Ouchakvka kampen op geslagen. „Eenige gebouwen van weinige beteekems aan den Augara gelegen branden nog steeds voort. De noodige maatregelen zijn getroffen om de noodlijdenden van voedsel te voorzien. De ver liezen door de inwoners en de assurantie-maat schappij geleden zijn onberekenbaar groot. De fraaiste winkelsaan de rijkste kooplieden toe behoorendealsmede de markt en de beide bazars zijn in puinhoopen veranderd. Waalwijk, 25 Juli 1879. Wellicht nooit is de laatste dag der Waalwijk- sche kermisweek op zoo schitterende wijze ge vierd als wel verleden Zaterdag. Terwijl de danslustigen ruimschoots hunne gading vonden op het druk bezochte bal van de Koninkl. Oranje Doelen vereenigde zich ook een talrijk en uitgelezen publiekwaaronder zeer vele dames in de zaal van Musis Sacrumen geen wonderwant de heer Ant. Somersde alom gevierde Dilettant uit Oirschotzou zijne zoo lang gewenschte medewerking verleenen wan het buitengewoon concert van de Liedertafel „Oefening en Vermaak». Er is waarlijk veel moed en meer dan gewone ambitie noodig om, zooals de Liedertafelbin nen vier weken tijds drie malen en dan telkens met een geheel nieuw programma op te treden; en tochzij had ook Zaterdag eer van haar werk. De solisten zoDgen hoogst verdienstelijk, en de koren klonken zoo frisch en krachtig, alsof de vrij woelige kermisdagen niet den min sten invloed op de organen der zangers hadden uitgeoefend. De heer Somers echter was de held van den avond. Wij weten niet wat in hem meer te bewonderen zijn ongeëvenaarde voordracht zonder de minste overdrijving en zonder eemg effect-bejag, of wel de buigzaamheid zijner stem en die fijne opvatting waardoor hij zelfs het eenvoudigste nummer in een waar juweeltje weet te herscheppen. In alles wat wij van hem mochten hooren toonde hij zich niet alleen uit stekend acteur, maar ook zanger bij uitnemend heid. Geen wonder dat telkens na zijh optreden een storm va* toejuichingen losbrak. Dankbaar en hoogst voldaan waren allen, die het voorrecht hadden dat schoone feest bij te wonen, en zeker is het ieders wensch dat deze eerste kennismaking nog dikwerf im „Musis Sacrum" moge worden vernieuwd. Aan den heer Somers dus een hartelijk „tot wederziens.» Maandag heeft de vergadering plaats gehad, waartoe de leden der liberale partij door de hee- ren Van de Putte en Cremers waren bijeenge roepen. Naar wij vernemen, is m d ie vergade ring verslag gedaan van hetgeen geleid heeft tot de bekende opdracht aan de heeren Van de Putte en Cremers. Nadat de Koning nad geweigerd, het Ministerie het gevraagde ontslag te verleenen, had de Minister van Binnenlandsche Zaken aan Z M een voordracht gedaan van grondwets herziening strekkende tot verandering in de samenstelling der Staten-Generaaltot wijziging van de bepalingen over het kiesrecht (waarvan de regeling geheel aan de wet zou worden over gelaten) en tot vereenvoudiging van het hoofd stuk van de defensie. Tevens verlangde de heer Kappeyne 'sKonings bewilliging op een ontbin ding der Tweede Kamer voor het geval dat het voorstel mocht worden verworpenen tot de verdere maatregelendie voor het welslagen van het ondernomen werk noodig mochten blijken. Z. M. zond het voorstel aan den Ministerraad om advies. De meerderheid heeft er zich mede vereenigd twee Ministers hebben in afzonderlijke nota's de redenen ontvouwdwaarom zij er zich niet mede konden vereenigen. De Koning verklaarde tóen dat hij niet tegen Grondwetsherziening wasmaar het gedane voorstel o. a. wegens de daarbij gestelde voor waarden niet kon goedkeuren. Waarna het Ministerie collectief ontslag heeft gevraagd. Z. M. had toen de heeren Yan de Putte en Cremers aangezocht zich te belasten met de samenstelling van een nieuw ministerie. Alvorens echter deze opdracht te aanvaardenwenschten zij hunne politieke vrienden te raadplegen, en te weten, welken indruk de mededeelingcn die zij over den loop der crisis wilden doen, maakten. Daartoe was deze samenkomst belegd. Op de bedenkingendie er waren gerezen tegen den vorm van het oproepingsbriefje werd verklaard dat niet voor het bijeenroepen dezer vergadering maar voor de mededeeling van den inhoud der gewisselde stukken 's Konings mach tiging was gevraagd. Uit de gevolgde debatten bleek dat algemeen Grondwetsherziening wenschelijk werd geacht maar dat er groot verschil bestond over de tijdigheid van het door den heer Kappeyne ge daan voorstel. Sommigen meenden dat alleen door het Ministerie Kappeyne deze zaak kon en moest worden tot stand gebracht en wenschten dan ook dat de heeren Yan de Putte en Cre mers Z. M. zouden aanraden den voorsteller mondeling te raadplegen. Anderen waren van oordeel, dat het Ministerie reeds te zeer ver zwakt was om zulk een taak tot een goed einde te kunnen brengen. Terwijl enkelen op dit oogenblik Grondwetsherziening ontijdig achtten vooral omdat de liberale partij zelve bepaalde lijk wat de defensie betreftnog niet tot eenheid van zienswijze was gekomenwilden anderen aan elk liberaal Ministerie hun steun geven dat deze hoog noodige hervorming zou onder nemen. Ten slotte werd nogmaals geconstateerd, dat er bij de Kroon tegen Grondwetsherziening op zich zelve geen bezwaar was. De berichten over het weder blijven on gunstig luiden en aan het metereologisch instituut van den „New-York Herald" is men, op grond van^ de waarnemingen van meening dat de geheele zomer zich dit jaar door regen en onbe stendig weder zal kenmerken. Vele Engelschen wijzigen daarom hunne reisplannen. In Parijs, waar men in de Juli-maand Q woonüjk naar den avond verlangt, teneinde op een stoel in de Champs elysées verademing te vinden van de uitgestane hitteloopt men thans met mantel of demisaisonterwijl men zich 's avonds binnenshuis voor de koude beschermt. Erger is het nog in sommige streken van Duitschland. In Munchen is het zoo koud dat onderscheiden bewoners de kachel stoken als in den winter. Een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-generaal van Nederl.-Indievan 18 dezerbevat de volgende mededeelingen omtrent de krijgsver richtingen in At chin Yan 6 tot 12 Juli werd het vijandelijk terrein in de XXVI Moekim door onze troepen in alle richtingen doorkruist, waarbij groote voorraden levensmiddelenwapenen en ammunitie buit gemaakt werden en nergens tegenstand ontmoet werd. Vele vluchtelingen zijn teruggekeerd en verscheidene kampongs onderwierpen zich. Ook in de XXII Moekim keert de bevolking terug. De gezondheidstoestand was gunstig. Eene officieele en afdoende verklaring nopens de waarde van de Kunstboter. In de motieven van de Wet betreffende den handel in voedingsmiddelenenz.die dezer dagen in het Duitsche Rijk is tot stand gekomen, wordt ten aanzien van de moderne kunstboter- fabricage o. a. het volgende gezegd„In de laatste 15 tot 20 jaren is meer en meer een praeparaat in den handel gebrachtonder den naam van kunstboter, berg-, Alpen-, Alpenkruid-, hui-, riddergoeds-, Zwitsersche-, Tyroolsche-, of spaarboter, enz. In den aanvang bestond die boter uit zeer ruwe vetmassa's van twijfelachtige qualiteitzoodat hare verspreiding gering bleef. Van gansch andere beteekenis is wat thans als kunstboter optreedt. Dit product heeft zijn ontstaan te danken aan de juiste kennis van de groote roldie de vetten bij de voeding spelen, en aan het denkbeelddat het van groot belang moet zijn, den minder bemiddelde een goed- kooper vet van gelijken smaak en van gelijke voedingswaarde in de plaats van de gewone boter te verschaffen. Dit vraagstuk nu heeft de mo derne kunstboter-fabricage op de meest voldoenle wijze opgelost. Men kan zeggen, dat gewone boter volstrekt niet altijd even zindelijk en zorg vuldig wordt behandeld en ter markt komt Het is nauwelijks mogelijk, de kunstboter van de echte te onderscheiden en zoolang zij onder den naam van „Kunstboter- op de markt komt kan zij als een nuttige vermeerdering geenszins als een vervalsching van voedingsmiddelen be schouwd worden", (T. a. pl. wordt er o. a. op gewezenhoe thans telken jare honderdduizenden vaten Siberi sche boter uit Rusland in Pruisen worden inge voerd. Die boter is van zeer onappetijtelijken aard en wordt dan omgewerkt en uitgevoerd precies als hier te lande met de Munstersche boter van over de grenzen placht te gebeuren. Nadat de justitie reeds sedert een paar dagen zwaar vermoeden haddat de persoon van Joosten, tapper en houder van een pleizier- tuin te Haarlem de dader zou zijn van den moord, op den gemeenteveldwachter van Bloe- mendaal gepleegd, is op haren last die man in hechtenis genomen en zwaar geboeid naar het huis van arrest vervoerd. Joosten stond als strooper bekend, en het is niet de eerste maal dat hij met de justitie in aanraking komt. De inhechtenisneming geschiedde op aanwijzing vau een paar fabriekarbeidersdie hem 's mor gens half vijf na den nacht van het misdrijf mot verwilderd voorkomen in zijn schuitje zagen ter hoogte van het buitenverblijf van den heer J. P. Berkhout, waar de moord heeft plaats gehad. Deze arbeiders wonen bij hem in de buurt en wisten wat vleesch zij in de kuip had den want vroeger werd hij reeds veroordeeld wegens het ontvreemden van zwanen op datzelfde landgoed. De beschuldigde wist zich aanvankelijk vrij goed te verantwoorden. Immershij had gras gepacht daar in de buurt en was dien ochtend zijn schuitje gaan halen dat hij daar 's avonds te voren had laten liggen. Zijn vrouw bevestigde dit. Zij waren gezamenlijk 's avonds negen uur ter .ruste gegaan. Haar man was om vier, zij om zeven uur opgestaan. Het getuigenis dezer vrouw had echter weinig te beduiden, omdat zij, als koppelaarstereveneens te kwader faam te boek staat. Uit verklaringen van derdendie thans van verschillende zijden komen opdagen blijkt dan ook, dat Joosten wel degelijk in den voornacht uithuizig is geweest. Kortomde aanwijzingen zijn van dien aard dat er bijna geen twijfel mogelijk is. De verslagene, algemeen als een flink en ijverig man gewaardeerd laat een vrouw na met drie kinderen, van welke het jongste slechts een paar maanden oud is. Men schrijft uit Oosterhout aan het Han delsblad Een man uit Drimmelen die op vreeselijke wijze door drie personen, tot de geachtste fami- liën aldaar behoorende, (twee van hen zijn vader van een talrijk gezin) in zijn woning is mishan deld, is Donderdagnacht aan de gevolgen over leden. De verontwaardiging over dit feit is algemeen. Het lijk is op last der justitie ge schouwd. Te Amsterdam begaf zich een turfdrager vrijwillig in arrest zeggende zijne vrouw zwaar te hebben mishandeld. Bij een terstond gedaan onderzoek bleek dit waarheid te zijn. De man, die doorgaans beschonken washeeft met een sport van een stoel zijr.e vrouw twee slagen op de hersenen toegebracht, zoodat zij zwaar bloe dende door do nachtwachts op hare kamer is aangetroffen en overgebracht werd naar het Binnengasthuis. Haar toestand is op het oogen blik niet hopeloos. De dader is naar de cellu laire gevangenis getransporteerd. De bekwame ingenieur Favre, aan wiens buitengewone kunde en volharding het welslagen van de tunnel door den Mont Cenis is te dan ken, en die thans de nog reusachtiger taak van de doorgraving van den St. Gothard met veel succes leidde, is in die tunnel door een beroerte getroffen en dood gebleven. Uit Harlingen schrijft men van 19 Juli: Gisteren kon hier een brief van den komman- dant van het koloniaal werfdepot niet bezorgd wordengeen wonder, hij was geadresseerd aan den heer garnizoenskommandant te Harlingen. Men scheen te Harderwijk dus niet te weten, dat het garnizoen reeds in de maand Mei voor goed van hier is' vertrokken. Maar wat heeft men te denken van het na volgende? De heer J. Menno Hnizingaarts alhier, die de patiënten behandeldedie onder het garnizoen voorkwamen, moest daarvan eiken maand eenen staat inleveren aan het ministerie van oorlog. En dezer dagen werd hij vanwege dat ministerie er aan herinnerd, dat hij verzuimd had dit over de maand Juni te doen, met ver zoek bedoelden Staat alsnog zoo spoedig mogelijk in te zenden. De kroon van den kolossalen treurrozen- boom van den heer J. van Spellen nabij het Vossegat aan den Minstroom te Utrecht, beslaat nu een omtrek van 45 vierkante meter. Op een meter oppervlakte zijn p. m. 600 knoppen geteld; dat geeft circa dertig duizend bloemen en knop pen, waarmede dit pracht-exemplaar thans prijkt. Op Je landbouwtentoonstelling te Londen is een gouden medaille en een prijs van 50 p. sterling uitgeloofd voor den besten spoorwegwa gen, waarin waren, die spoedig aan bederf bloot staan, als visch, gevogelte, wild, enz. 500 Eng. mijlen vervoerd kunnen worden en waarin de lading gedurende een tijd van 6 dagen bij een temperatuur van 45 graden Fahrenheit goed blijft. De concurreerende wagens zullen aan een trein van den London and North Western spoor weg gehaakt worden, om de reis naar Holyhead en terug te maken. Tot den tijd voor het on derzoek bestemd zullen de wagens door de jury verzegeld zijn. De inhoud zal bestaan uit een half rund, een versch geslacht schaap, een stuk kalfs-, lams- en varkensvleesch, enz. en een paar hoenderen, eenden en konijnen. De Russische expeditie tegen de Turko- mannen en Tekinzenonder bevel van generaal Lazareff, wordt medegemaakt door een bevallige Fransche dame, Laligont. Moedig en met een opgeruimd gelaat, deelt zij in al de gevaren van den moeielijken tocht, bezorgt verscheidene bladen berichten aangaande de expedieschrijft in het leger een werk over dezen veldtocht, en brengt door haar buitengewone schoonheid het geheele corps het hoofd op hol. Het orgaan van Paal de Cassagnacde Pays, heeft uitgevonden, dat luitenanj Carey tot de internationale behoort en moedwillig den dood van den jeugdigen Napoleon heeft veroorzaakt. Ook Lord Chelmsford, geen Engelschman, maar in Hessen geboren, zou uit haat tegen het Bo- napartisme tot het ongeluk hebben bijgedragen. De Bouapartisten verbeteren hunne zaak niet door een man als Cassagnac tot woordvoerder te kiezen. Besoijen 21 Juli. Gepasseerden nacht werd den heer Burgemeester door twee werklieden een pak boven kleeding en laarzeu bezorgdmet de mededeeling dat zij dit hadden vinden liggen aan den wiellangs den openbare weg buiten deze gemeente. Toen den volgenden morgen onder toezicht van de politie in bedoelden wiel naar de gewaanden drenkeling eenigen tijd te ver geefs was gezocht, verscheen zekere M. H. schoenmaker te Capelledie verklaarde dat de gevonden kleederen zijn eigendom waren. Hij was in den nacht omstreeks 3 uur dronken van de Waalwijksche Kermisin zijne onderkleeding te huis gekomen en wist er niets van op welke wijze zijne boven kleederen waren achter gebleven Loonopzand, 21 Juli. Zaterdag, tegen den middagontdelcte men brand in een huis toe behoorende aan het parochiaal armbestuur. Hoe wel in een oogenblik de vlammen langs alle kanten uitsloegen is er nog al veel van den inboedel gered geworden. Het huis was tegen brandschade verzekerdde inboedel niet. Capelle. Er is veel vraag naar oud hooi dat dagelijks hij kleine en groote hoeveelheden a f 12 de 1000 halve kilogrammen wordt afge leverd. Met het nieuwe gewas ziet het er zeer ongunstig uitdaar de aanhoudende regen niet alleen het voortgaan met het werk belet, maar, wat het slimste is, het afgemaaide gras en het half drooge hooi heeft de natuurlijke kleur ver loren. 's-Gravemoer. Niet bijzonder gunstig is de toestand alhier te noemen. Van de meeste vruchten komt thans bijna niets terechtvan peren zal een derde der gewor.e opbrengst te plukken zijn. Kersen, die steeds een ruimen pluk gaven, zijn in het geheel haast niet te vindenen die er nog zijn worden r.iet rijp. De aardappelen rogge en haver beloven daar entegen tot nu toe een goeden oogst. De zon zal hier en elders nog veel goed kunnen maken. Wat het hooi betreft, wat nog voor den regen bespaard is geblevenwordt nu door het hooge water bedreigden op vele landerijen is het daardoor reeds totaal bedorven. Dat dit invloed heeft op de prijzen is te begrijpen het oude hooi is dan ook van f 10 tot 14 gestegen en tot dien prijs wordt zelfs niet meer afgeleverd. Babiloniënbroek18 Juli. Heden middag werd het 3 jarig zoontje van C. de Bruiju, na slechts eenige minuten zonder opzicht te zijn ge weest in den waterloop neven het huis terug gevonden hoswel het kind nog eenige teekenen van leven gaf, is het door gebrek aan een ge neesheer en onbekendheid met de middelen tot opwekking der levensgeesten gestorven. Boxtel. Het waterschap der rivier de Dommel heft over het jaar 1879 24% der verhoudings- waarde in 1876 bedroeg de aanslag 10 in 1877 17 en in 1878 20%. 't Is niet te ver wonderen dat met het oog op den ongunstigen toestand van den hooibouwdit menig land man tot ontevredenheid stemt. Waar moet het heen, als met de aanhoudend stijgende belasting niet spoedig eene normale verbetering wordt tot stand gebracht. Weldra zal de cijns de opbrengst van menig perceel overschrijden en 't is de vraag of dit nu niet reeds hier en daar 't geval zal zijn. Verl. Vrijdag was de Rechtbank uit 's-Her| togenbosch overgekomenten einde alhier een onderzoek in loco in te stellen omtrent eeu kwestie tusschen het Bestuur van het Water schap der rivier de Dommel eenerzijds en den molenaar van Hoorn anderzijds. Het geschil betreft een terrein, dat het bestuur van het Waterschap wil onteigenen tot het bouwen eener schutsluis (autorisatie tot onteigening is door de regeering toegestaan) en waaromtrent men het over den prijs niet eens kan worden# Het verschil is dan ook zoo groot, dat er weinig hoop bestaatdat men ondanks scheidrechter- lijke bemoeiingtot eene minnelijke schikking zal kunnen komen. De eisch is f30000 en het aanbod f1680 (zegge een duizend 6 honderd 80 gulden.) Met zulk een eisch voor oogen, bestaat er weinig kans om te gemoet te komen aan den derzer dagen geuiten wenschvan namelijk al de watermolens ten algemeenen nutte te ontei genen. Arnhem. Naar men veïneemtbestaat bij eenige heeren het voornemen zich tot het Ge meentebestuur te wendenom vergunning te krijgen .voorloopig de gebouwen en parken der tentoonstelling te laten staan ten einde in het volgend jaar of een jaar later eene internationale tentoonstelling en wedstrijd op uitgebreide schaal te kunnen houden. De eerste electrische verlichting gedurende het concert in „Musis Sacrum door 16 toyers Jablochkoffvoldeed zeer goed. Ten 10 ure gingen eensklaps alle lichten uit en zat het pu bliek in 't donker. Vllssingen, 21 Juli Het Engebche driemast schip Sin Bernhard, gezegvoerder Bernsvan Newyork naar Antwerpen is heden morgen in het zeegat alhier totaal verongelukt. Veertien man met een sloep zijn alhier aangekomen, een tweede sloep is omgeslagen waarbij verdronken de kapi tein diens zoon de loods en vier matroozen. Met verlies van een anker is het stoom schip Arnaoin in de haven aangekomen.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2