Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. troepen, al verder'en verder van hunne militaire basis verwijderd ,^in toenemende moeilijkheden te wikkelen. ^Naar liet beweren van Chelmsford is de vijand thans totaal verslagen eu Garnet Wolsely, de tegenwoordige opperbevelhebberis zoo zeker van zijn zaak, dat hij d.d. 8 Juli getelegrafeerd heeft dat hij de versterkingen, die op weg zouden gaan, maar niet heeft laten vertrekken omdat hij den oorlog als geëindigd beschouwt. Hij gelooft met Getawayo den 16den Juli een bij eenkomst te zullen hebben om over de vredes voorwaarden te onderhandelen. Naar verzekerd wordt, heeft Wolseley de instructies om te trachten de vriendschappelijke betrekkingen met den Kaffervorst weer vaster aan te knoopen. Van Bartle-Frère's ideaal, die het geherle Zoeloe-land wilde annexeeren, zal dus wel niets komen. Te Grimsby is door den Prins van Wallis ten aanschouwe van duizenden een bronzen stand beeld onthuld van Prins Albert. Het monument werd geheel bekostigd door Edw. Walkin lid van het Parlement. De prins-gemaal is voor gesteld in het costuum van ridder der St. George- orde. De legerleveranciers en kooplieden Price, Boustead Co. te Londen hebben hun betalin gen gestaakt. Hun zaken bestonden vooral in een uitgestrekte koffie-cultuur op Ceylon. De vermindering van de opbrengst hunner plantages moet tot het faillissement veel bijgedragen hebben. De schoone oorlogs-korvet Bacchante wordt in orde gebracht om twee zonen van den prins van Wales Albert Victor en George Frederick, beiden adelborsten bij de Engelsche manne een oefeningstocht rondom de wereld te onder nemen. Ten gevolge van de aanhoudende en hevige regens vreest men in het geheele land het ergste voor alle te velde staande gewassen. Het koren is arm en schraalmet de gerst is het niet beter gesteld het reeds gesneden hooi is bijna geheel verteerd en veldarbeid is zoo goed als geheel gestaakt moeten worden. Overstroomingen hebben niet alleen in Engeland maar ook in Ierland groote schade berokkend. Steeds duurt het gehaspel voort over het op te richten monument voor wijlen Louis Napo leon in de Westminster Abdij. Daily News zegl hierover o. a. het volgende: Louis Napoleon heeft nietin welken zin ook, zijn leven gegeven voor Engeland. Zijne hulp werd niet gevraagdintegendeelzij was eene lastpost en belemmering. Hij dacht zelfs niet aan Engeland. Hij trok uitom ten koste van lieden dis noch hem noch Frankrijk ooit iets in den weg hadden gelegdzijne zucht naar avontuur te bevredigen om zich den duur zijner ballingscgap te korten en tevens om zich persoonlijk te onderscheiden in de oogen van Frankrijk opdat hij met te beter kans den rol kon vervullen van pretendent naar den Franschen troon. Deels spel, tijdverdrijf, deels middel tot het doen van afbreuk aan de Fransche Bepubliek dit had de jacht op de wilden in Zuid-Afrika voor hem moeten wezen. Dat het anders uit viel dat het wild den jager velde kan dit hem aanspraak geven op eene plaats tusschen John Milton en Koningin Elisabeth Macau- lay noemde de Abdij den grooten tempel van -Verzoening en Zwijgen." Zij worde geen tempel waar schuld gewitkalkt wordt en de stem der waarheid versmoord. Berlijn 22 Juli Koning Kalokann van Hawaii, heett aan Keizerin Augusta bij gelegenheid van het gouden echtfeesteen halsband van kokos- noten vereerd. Deze nootdie zeer oleirijk is neemt het uiterlijk aan van het prachtigste ma- honyhout en wordt in die strekenwaar zij groeit algemeen gebruikt voor het vervaardigen van vrouwelijke sieraden. De Keizerlijke bals band bestaat uit 21 door gouden ringen verbonden notende grootste draagt in het midden het Koninklijk monogram in goud, terwijl de andere, bij afwiselingmet het kruis van den Eooden Adelaar (waarvan de Koning ridder is) en met gekruisde zwaarden scepter en kroonen versierd zijn. De Senaat heeft met 15 tegen 10 stemmen aangenomen het wetsontworp tot opheffing der belasting op het gemaal en de mindere graan-, soortenzooals dit door de Kamer was goedge keurd. Nauwelijks was te Nischne-Novogorod de mis begonnen of reeds ontstond brand. Dertig kramen werden in de asch gelegd. De schade is groot en eenige menschen kwamen om. Men spreekt van 17. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Tijdens den brand werden vier dieven gearres teerd. Uit Odessa wordt gemeld ,dat er een dief stal van een milioen roebels aan de bank van onderling credielte Orloffis gepleegd. De verdenking is gevallen op eenige beambten der bank die reéds in verzekerde bewaring zijn. New-York23 Juli. Bij de Begeering zijn berichten ingekomen dat de Indianen een oproer voorbereiden. Da sterfte houdt te Memphis aan. De gazant van Haïti heeft bericht ontvangen, dat de president van die Bepubliek afgetreden is. Binnen kort zullen nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Valparaiso29 Juni. De Chiliaansche vloot zet de blekkade van Iquique voort. De Huascar blijft te Callao om avarij te herstellen. De vereenigde legers van Peru en Bolivia waarvan het effectief op 20000 man geschat wordtwachten op wapenen en ammunitie. Het Chiliaansche leger telt 12000 man. De dagbladen van "Valparaiso verwijten der Begeering traagheid in de operatiën. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zullen a. s. Zondag op de gewone repetitie, de volgende stukken gezongen worden 1. La PatrouilleVan Ackere. 2. AvondgebedKreutzer. 3. l'Amitie il'une Hirondelle, pour Tenor. 4. Alten frauen Walzer ScHaFFER. Tilburg, 26 Juli 1879. In den nacht van 25 Juli heeft men de bal dadigheid gehad in de voornaamste straten alhier eenige groote winkel-spiegelruiten door te snijden. Het is te hopen dat het der politie zal gelukken de daders in handen te krijgen, teneinde hun de welverdiende straf te doen ondergaan. Waalwijk, 26 Juli 1879. „Het Vaderland" meldt, dat de heeren Fransen van de Putte en Cremers na de be kende vergadering hebben afgezien van alle po gingen om een nieuw Kabinet te formeeren. Dit bericht zal niet veel verwondering wekken. De commissie, door den Nationalen Leder- Industrie-Bond in 1878 naar de Wereldtentoon stelling te Parijs afgevaardigdbracht dezer dagen een voor genoemde industrie zeer belangrijk rapport omtrent hare bevindingen uit. Na de inzendingen van de verschillende landen besproken en met een enkel woord van de bekrooningen gewaagd te hebben, uit de commissie haar leed wezen dat van regeeringswege alle hulp aan den Bond, welke toch een van de voornaamste industriën van Nederland vertegenwoordigt, kort weg is ontzegd terwijl de regeeringen van de andere landen zich allen beijverd hebben den industrieel ter zijde te staan, te ondersteunen en voort te helpen. De zesde prijs bij de te 's-Bosch gehouden harddraverijis, naar wij nader vernemen be haald door de bruine merrie van Ben heer J. A. J. van Heijst te Baardwijk. Op verzoek van de Londensche politie, over gebracht door bemiddeling van den hoofdcom missaris van de justitieele politie te Amsterdam, nemen wij het volgende uit de „Figaro" over Ondanks de menigvuldige waarschuwingen aan den handel gegeven, maken de vereenigingen van Engelsche dieven onder ons nog talrijke slachtoffers. In het algemeen belang achten wij het dus van nut om de voornaamste trucs, waarvan zij zich bedienen onder de aandacht te brengen, opdat belanghebbenden er zich voor in acht nemen. He eerste, het eenvoudigste middel wel, be staat daarin om papier met een „hoofd" te laten drukken en. op die wijs een aanvraag tot afzen ding van goederen op te maken. Daar nu vele Fransche huizen op deze geschreven aanvragen niet meer antwoorden, zoo komt een handlanger, zich uitgevende voor vertegenwoordiger van een bekend Londensch huis en voorzien van een valschen introductie-brief, de orders brengen en laat de goederen aan een afgesproken adres ver zenden, onder belofte 's avonds of den volgenden dag te kómen afrekenen. Noch representant noch goederen ziet men ooit terug. Soms ook wel betaalt de Engelschman, hetzij in banknoten of in wissels, maar de wissels en banknoten staan op naam van fictieve firma'sdie op den ver valdag nergens te vinden zijn. Tot zoover de handelsfirma's. Voorde slacht offers in het algemeeen zijn andere kunstgrepen bedacht. Vooreerst heeft men plaatsing-bureelen, die leeraars, gérants of directeuren aanvragen. Hun, die, verlekkerd door de advertentiën, in de dag bladen geplaatstzich aanmelden me tverzoek om inlichtingen, wordt geantwoord, dat men 5 of 10 francs voor inschrijving, kosten, enz. moet storten. Wanneer het geld binnen is, dan bloedt de zaak dood. Het agentschap laat eiken brief van de bedrogenen eenvoudig onbeantwoord. Vervolgens zijn er crediet-inslellingendie aan personendie in verlegenheid zitten geld ter leen aanbieden. Met deze is het nog mooier gesteld. Men moet vooraf druk-, zegelkosten en interest, enz. storten, een 25 of 30 francs bijv., om daarna niets meer van de bank te vernemen. Eindelijk de huwelijksbureau! die per brief onderhandelen met voorspiegeling van fortuin, schoonheid en stand. Het zijn quasi „sollicitors", die u den dood komen berichten van een schat rijk bloedverwant en u geld vragen voor^ de kosten om de erfenis op te eischen't Is alweer dezelfde geschiedenis i3 het geld eenmaal verzonden, dan is het zaakje ook uit. Deze schelmen weten, dat de Engelsche wet, bij afwezigheid van een aanklager, hunne han delingen niet vervolgt en daar vertrouwen zij op. Zij rekenen er op, dat hun slachtoffers geen nieuwe uitgaven zullen wagen om hen te doen veroordeelen. Zij tarten derhalve de Engelsche justitie, die hen kent en geen vat op hen heeft. Ware het niet wenschelijk dat onder zulke omstandigheden al de bedrogenen zich vereenig- den om aan een hunner de middelen te ver schaffen naar Londen te gaan ten einde daar deze chevaliers d'industrie te ontmaskeren en te straffen (N. B. Ct.) De Arnh. Ct. schrijftWie meenen moclit dat de Javanen, welke thans in Arnhem verblijf houden om de gamalang te bespelen, als ballin gen in ons midden wonen bedriegt zich zeer. Den geheelen dag ontvangen zij bezoek en zij zijn voor iedereen beleefd en welwillend. Zij houden zich met Europeeschen handenarbeid bezig, die zij van anderen afzien en waarin zij zich gaarne laten onderwijzen. Gaarne nemen zij ook deel aan de kinderspelen als knikkeren, enz., die voor ben vreemd zijn, maar waarin zij spoedig groote handigheid hebben gekregen. Ook onze taal beginnen zij reeds te verstaan en vraagt men hun of zij naar hun land terug verlangen, dan antwoorden zij„neen, hier, heel veel ple zier". En werkelijk schijnen zij hun toestand niet onaangenaam te vinden. Vooral van kin deren houden zij veeL Voortdurend ziet men die op hun schoot zitten, of zij gaan er mede wandelen in de buurt en niet zelden koopen zij hun eene kleinigheid. Het Hollandsche kindergezang heeft iets aan trekkelijks voor hen naar het schijnt en jneer dan een tracht mede te zingen. Vooral in het volkslied kunnen verscheidenen van hen reeds instemmen. Terwijl zij van aanzienlijken en geringen da gelijks talrijk bezoek ontvangen, worden zij ook bij Oostersche familiën dikwijls te gast genoo- digd. Het zijn allen stille, ordelijke lieden, met een gemoedsaard waarnaar de Westersche be schaafden wel een weinig zich regelen mochten. Ook hiér blijven zij matig bier is hun gelief koosde drank. Voor de rechtbank te Haarlem had laatsl. Dinsdag een van zeldzame onbeschaamdheid ge tuigend feit plaats. Zekere J. K. v. D.door de rechtbank opgeroepen om te worden gehoord over een bij haar ingediend verzoekschrift om hem te verklaren in staat van faillissement trachtte dit af te weren door aan de rechtbank een tal van quitantiën over te leggen waaruit zou blijken, dat hij aan den persoon die zijne falliet-verklaring vroeg, niets meer scliüldig was. De rechtbank ontdekte echter alras, dat er onder die quitantiën eene wasdiein werkelijkheid afgegeven tot bewijs eener betaling van f 10, door toevoeging van cijfers veranderd was in eene kwijting van bijna f 800. De officier van justitie requireerde daarop, dat de rechtbank, met toepassing van artikel 309 Strafvorderingpro ces-verbaal van het gebeurde opmaken en tegen den verdachte een bevel tot voorloopige aan houding verleenen zou. Nadat de verdachte, die het verkeerde zijner handelingen te laat inzagvolledig bekend had, dat hij de bewuste quitantie voorbedachtelijk vervalscht had beval de rechtbank overeenkomstig het requisitoir van het O. M.dat hij naar het huis van arrest overgebracht zou worden. Zijn faillissement werd te gelijker tijd uitgesproken. Het schitterend feest dat Gambetta onlangs gegeven heeftdeed als van zelf de vraag ont staan of de beroemde staatsman al dan niet een groot vermogen heeft. Thans deelt het blad Voltaire mede dat zijn eenig vermogen bestaat in zijn aandeelen in de bladen de Eépublique FranQaise en de petite Bepublique FraQiiaise, en dat al de geruchten omtrent groote erfenissen die hem ten deel zijn gevallenongegrond zijn. Wel hebben indertijd de erfgenamen van M. Dubochetdie hem eeps het kasteel des Crètes, aan het meer van Genève, had beloofd, maar id zijn testament daarvan geen melding maakte, hem een som van 2.000.000fr. aangeboden, maar Gambetta weigerde dit geschenk aan te nemen. Wanneer men nu echter in aanmerking neemt dat het jongste feest naar schatting een 70,000 gulden kostte, en dat Garabetta's inkomen behalve vrije woning, niet meer dan f 50.000 bedraagtdan krijgt het gerucht iets geloofwaar digs dat een schatrijk republikein van oordeel dat ook de republiek behoefte heeft aan feesten die het geld onder den man brengen, de kosten van bedoeld feest op zich genomen heeft. De werken aan de Gothardtunnel vorderen zoo goeddat men niet twijfelt of zij zullen op den bepaalden tijd gereed zijn. Van de 14,920 metersdie de tunnel lang zal zijnmoeten slechts 1501 doorgegraven worden. Wel is waar zijn de andere werken als de afleidingsgrachten het vewijden van de kap, het metselwerk enz. veel minder ver gevorderd. Van de gezamenlijke werken met indiepingen en wa terleidingen waren den 31en December slechts 4.253 meter aan den kant van Airole en 4.082 meter aan de zijde van Goeschenendus in 't geheel 9.234 meter, voltooid. Maar als eenmaal de berg geheet is doorgegraven is de grootste hinderpaal overwonnen en kan men de andere werken ten einde brengen zoo spoedig men zelf wil. Be gemeenteraad van Bloemendaal heeft besloten een jaarlijksch pensioen van f 200 aan de weduwe van den vermoorden veldwachter V. d. Lijke en eene som van gelijk bedrag aan de kinderen uit te keeren tot het jongste meer derjarig is. Het is nu twee maanden oud. Voorts hebben een viertal ingezetenen besloten jaarlijks aan de weduwe f200 te geventer vergoeding van de emolumenten welke haar man genoot. Te Haarlem is een jongeling van 15 jaar uit de goot van zijn woonhuis op de straat ge vallen. Hij was terstond een lijk. De „Amsterdamsche Courant" bevatte het berichtdat de vermoedelijke moordenaar van den gemeente-veldwachter A. Van der Lijke reeds volledige bekentenis van schuld zou hebben afgelegd. De „Haarl. Ct." meent met zekerheid te weten, dat daarvan aan de justitie niets be kend is. Voorts verzekert de „Haarl. Ct.", dat de arrestatie van Albertus Joosten, broeder van den te Haarlem gedetineerden Willem Joosten, in geenerlei verband tot den moord staat. Deze Albertus had zich in 1874 aan een zware^mis- handeling schuldig gemaakteö deswege tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld had hij zich al dien tijd schuil weten te houden Baardwijk, 25 Juli. Uit vrees voor't o ver- stroomen van den Overlaat was men Donderdag begonnen met 't leggen van de kade tusschen hier en Driinen. HedenVrijdag, heeft men het werk echter gestaaktomdat het water zoo veel gevallen is, dat er voorloopig geen gevaar voor overstrooming meer bestaat. De stand der veldgewassen is in 't alge meen treurig. Door de vele regens is de ziekt* bijna overal, ook in de late aardappels. De rogge wacht op droogtede korrel krijgt een te dikke huid en kan geen meel zetten. Het hooi is nog niet alles binnen en heeft zijn kleur verloren 't vooruitzicht voor'den landman hier is bedroevend. Drunen25 Juli. Te Vlijmen en omstreken en ook hier heeft de aardappelziekte zich sedert eenigen tijd vertoond. Vooral jn de laatste da gen is zij sterk toegenomen. Men roemt de hoeveelheid der opbrergst meer dan de hoeda nigheid. Door den enormen was der Maas is bevel ontvangen zoo spoedig mogelijk de zomërsluiting in den Baardwijkschen overlaat te leggen. Een groot aantal arbeiders werkt dag en nacht om de kade gereed te krijgen. Ook in 't Bossche veld is men allerwege bezig de kaden te ver- hoogen en de overlaten te dichten. 's-Bosch. Weensdag voor den middag was hier alles op de been om getuige te zijn van het festival voor muziekgezelschappen. Nadat zij uit verschillende gemeenten waren aangekomen, ver- eenigden zij zich in de bovenzaal van de Stads- korenbeurs waar zij met de noodige onderschei ding officieel werden ontvangen en hun'de on vermijdelijke eerewijn werd aangeboden. Toen ging het in optocht de stad door 't was droog langs de OrthenstraatVischstraat KruisstraatPostelstraat, Vughterstraat, Schapen- markt Groote MarktHiuthamerstraat en To renstraat naar de Paradeplaats bij de St. Janskerk. De harmonie vereenigingen die aan het festival deelnamen zijnde Eendracht van Herpt en Bern Uitspanning en Arbeid van Valkenswaard, de Eendracht van Drunende Harmonie van OosterhoutPhileutonia van Helmond de Een dracht van Nieuwkuik en OnsenoordCecilia van Breda Kunst en Vriendschap van Vught, Stedelijke Harmonie van Heusden St. Cecilia van Haarsteeg en Fanfare van Deurne. Met banieren en volle muziek bereikte de optocht omstuwd door duizenden menschen de parade plaats waar allerlei volksvermakelijkheden plaats hadden mastklimmenbroodbijten wedren op stelten tonloopen meelhappen kuipstekeu wedren op velocipedes touwtrekken potslaan boegsprietloopenturltellen en voetloopalles naar daartoe uitgeloofde prijzen. De muziek gezelschappen traden in daartoe opgerichte orkes ten op zoowel op de Paradeplaats als op de Groote Markt en op het feestterrein. Na den middag werd hunmet medewerking van het muziekkorps der schutterij herinneringsmedail les uitgereikt. Deze gansche volksfeestviering kenmerkte zich door groote levendigheid. Nabij het feestterrein is eene vrouw van de geslechte wallen in de vestinggracht gevallen en verdronken. Alhoewel men spoedig ter plaatse tegenwoordig was om haar te redden, belette de duisternis haar te vinden. 24 Juli. Het water is alhier sterk was sendetengevolge van den voortdurenden was te Maastricht en de veel gevallen regens ver wacht men eene geheele orerstrooming rondom deze stad. Met de zoraersluiting der Beersche Maas is reeds een aanvang gemaakt. Door het' dijksbestuur van den Groenendijk zijn reeds militairen gevraagdtot bewaking van den dijk, die men vreest dat door kwaadwilligen zal wor den doorgestoken. Grave, 24 Juli, De stand van de Maas is buitengewoon hoog. Sinds het jaar 1816 heeft zich dat feit in den zomer niet voorgedaan. De peilschaal teekent op het oogenblik 9.95 M. boven AP. met 84 cM. was in 24 uur. Heden nacht is een aanvang genomen met het sluiten van de monden der Beersche overlaten te Kuyk en Linden. Heden morgen ten negen ure vertrok van hier onder bevel van den ln luitenant Moorreei een detachement infanterie, sterk 25 onderofficieren en manschappen, naar Haren ter bewaring van den Groenendijkwelke dijk in de traverse der Beersche Maas gelegen het overtollige binnen water dat in den polder 's Lands van Megen zou kunnen stroomen moet terughouden. Bon- dom de stad heeft de Baam alle laag gelegen gronden onder water gezet. Deze rivier wast ongeveer 3 cM. per uur. De tijdingen uit Maas tricht melden voortdurend wassend water. 6.30 ure namiddags. De waterstand is 10.06. Een seinschot is gelost en er is werking aan de Beersche overlaten. 300 man zijn te Kuyk bezig aan de sluiting van den bovenmond. Er is aanhoudende was van het water.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2