Nummer 163. Donderdag 31 Juli 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Engeland. Italië. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent perregeL NATIONALE MILITIE. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, ge zien de aanschrijving van den HoogEdelGestrengen Heer Commissaris des Konings in Noordbrabant, van den 5n Juli 1879, A No 1, 6e Afdeeling. Roept bij deze op de na te noemen militien- verlofgangers der lichtingen van 1876 en 1877, om onder de wapenen te komen op de dagen en plaatsen als volgt: 3e regiment Infanterie. 18 Augustus 1879, te Bergenopzoom. Theodoras Kroot, Adrianus Schoofs, Johannes Dingeraans, Johannes Petrus Botermans, Adrianus de Bont en Arnoldus Gerardus van Belkom. 2e regiment Husaren. te's-~ 18 Augustus 1879, Johan Wilhelmus Laeijendecker. 5e afdeeling Vesting-artillerie. 20 Augustus 1879, te Gorinchem. Nicolaas Johannes Hooijmaaijer, Jacobus Gosu- inus van EsFerdinandus Ludovicus Dumoulin Yincentius Honings en Theodorus Pulles. De genoemde miliciens moeten zich, voorzien van hunne verlofpassen, daags voor hun vertrek ter secretarie alhier aanmelden tot het doen af- teekenen der verlofpassen en des verlangd te ontvangen f0.25 daggeld en een vervoerbewijs om voor 's Rijks rekening per spoorweg of stoom boot te reizen. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 25 Juli 1879. Zaterdag ochtend ten 71 2 ure ontdekte een brievendesteller te Nivellesop de muur van het Yauxhall aldaar een stuk papierwaarop in de Fransche taal in loopend schrift te lezen stond „Laat ons den Koning doorsteken, dien tiran van het Belgische volk Vermoorden wij zijne famillie voor de glorie van God In de zittingzaal van den Brusselschen gemeenteraad zal een buste van wijlen den bur gemeester Anspach geplaatst wordenwaarvan de vervaardiging aan den heer Simons opgedragen is. Het groote portret, dat naast die van zijne voorgangers de Brouckère en Fontainas gehangen zal wordenwordt geschilderd door den heer Portaels. Het dagelijksch bestnur van Brussel heeft eene commissie benoemd, aan welke opgedragen fr de namen van de pleinen en straten der hoofdstad ir. 't Vlaamsch te vertalen en voor zooveel mogelijk, de oude Vlaamsche namen op te sporen. Leden der commissie zijn: Alphonse Wouters, archivaris der stad, Alphonse Willems, letterkundige, professor Heremans te Gent en de dichter Emmanuel Hiel. Onderscheidene prefecten hebben er op aan gedrongen dat de groote manoeuvresdie in september zouden plaats hebbenzullen worden uitgesteld omdat de oogstdank zij het slechte we er, alsdan nog niet binnen zal zijn. Het trekt de aandachtdat de toon van oJf^kP ?n"e^sche bladen ten opzichfe der na- ems van den Keizerlijken prins is verkoeld e er 'Prake is van een gedenkteeken voor hem in Westminster Abbey. Het feest van Gambetta, dat 56,000 francs ge ost heeftzal geheel door hem zeiven worden betaald behoudens enkele blijvende constructiën in den tuin zooals een vijver met fontein die --kenmg der Kamer is gebracht, ondanks Het bureau van den Senaat heeft besloten n de vergaderzaal van het Luxembourg eene weetle galerij te laten bon wen voor het publiek, zoodat 500 toehoorders, in stede van 175, er eene plaats zullen kunnen vinden. De kosten zijn geraamd op li/a millioen. Ook in het paleis Bourbon zullen de tribunes Voor het publiek worden uitgebreid. Als men de gereserveerde plaatsen voor den Presidüt der Republiek voor den Senaatvoor het corps diplomatique den Raad van Statehet leger de oud-afgevaardigdende vertegenwoordigers der drukpers afzondertdan zou er voor het publiek gelijk de tribunes thans ingericht zijn, slechts 400 plaatsen overblijven. Men zal ruimte maken voor 600 personen. De Fransche- Bonapartisten schijnen zich in „Jérömisten,, en „Victoristen,, te zullen split sen. De onderscheiding is van Paul de Cassagnac, die heden in Le Figaro verklaart zich onder de laatsgenoemden te scharen misschien ook wel ze wil aanvoeren. Aanleiding tot dit schrijven van de Cassagnac was een stuk van den Bonapartist Prax-Paris in het vorig nummer- van Le Figarodat, naar men algemeen gelooftdoor Jérome zei ven was geïnspireerd. Hierin werd betoogd, dat genoemde Prins de eenig mogelijke erfgenamen der Bona- partistische pretentiën was. Daartegenover nu verklaarde Paul de Cassagnac, dat Prins Jérome, in plaats van katholiek en imperialistveeleer een materialist er. een radicaal verdient genoemd te wordenen daarenbeven nooit iets deed wat hem waardig maakt om aan 't hoofd van Frank rijk te staan. Daarom houdt Paul het maar liever met Prins Victor den thans nog minder jarigen oudsten zoon van Jérome, maar op wiens meerderjarigheid hij wachten kan vooral ook omdat Victor door wijlen Prins Lodewijk uit drukkelijk als erfgenaam werd aangewezen. Men begint het niet onwaarschijnlijk te achten, dat Ferry's onderwijswet eerst na de vacantie door den Senaat in behandeling zal genomen worden. Natuurlijk wordt dit weer geweten aan ïules Simon. In de geheimzinnige zaak waarvoor de Lanterne vervolgd wordtis heden door de rechtbank uitspraak gedaan. De directeur van het blad is veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf en 4000 fr. boetewegens het ver spreiden eener valsche tijding. Het blad had namelijk medegedeeld dat .mejuffrouw Bernage, een actrice op straat door een politie-beambte was beleedigdmaar de actrice zelve is de eenige die van het geheele avontuur is kunnen teruggevonden worden niettegenstaande men verzekerde dat er minstens 100 menschen om heen stonden. Had men hier te doen met een intrige op touw gezet om den pcrteèt van politie een onaangename zaak op den hals te halen Of is het gezag werkelijk schuldig? Niemand heeft nog het geheim doorgrond. Zooveel is zeker dat de prefect van politie zich met kracht verweert tegen de heftige aanvallen der Lanterne en niet zoo gemakkelijk als zijn voorganger Gigot uit den zadel te lichten is. Volgens de Estafette zal Rouhei, ofschoon besloten het staatkundig leven vaarwel te zeggen, in de Kamer verschijnen en bij de definitieve vaststelling dér begrooting van 1880 bet woord voeren, om het financieel beheer van het keizerrijk te verdedigen en overlegging te vragen van de rekening van het gouvernement der nationale verdediging. In een der schouwburgen te Lyon is den 24sten dezer de Marseillaise door Bonapartisteii en royalisten uitgefloten. Een der fluiters, een redacteur van den Nouvellisteis in verzekerde bewaring genomen. De minister van oorlog heeft voor het standbeeld dat ter eere van den kolonel Denfert- Rochereau gegoten zal worden een zeker aantal kanonen beschikbaar gesteld, die gediend hebben ter verdediging van Belfort. Er is een grootsch plan betreffende Afrika ter sprake. Men wil namelijk een spoorweg maken dwars door de Sahara van Algerië naar Soudan en het hart van Afrika een afstand van wellicht 2000 kilometer. Wellicht want geen een der ontwerpers heeft eenige ernstige gegevens en geen hunner heeft het terrein zelfs maar ge zien waardoor men heen moet hetgeen niet beletdat de hoofdingenieur Duponchel onmid dellijk aan het werk wil tijgen en op Amerikaan- sche wijze eenvoudig beginnen wil met rails te. leggen en zonder eenig voorafgaand plan den spoorweg wil maken wat op een vermoedelijke uitgaaf van 400 millioen francs zou te staan komen De Regeering heeft eene commissie be noemd en deze heeft eergisteren twee reizigers gehoord omtrent de uitvoerbaarheid der zaak. Wanneer men aan hun voorstelling geloof moet hechten dan zon het maken van den spoorweg alleen reeds voldoende zijn om van de Sahara een der vruchtbaarste landouwen te maken ter wereld en dan zou Frankrijks geheele toekomst in de Sahara verborgen liggen. Wat er echter bij moet vermeld worden is dat beide reizigers het in geenen deele eens zijnnoch over de richting, noch over de wijze van uitvoeringen tegenover de commissie tot een woordenstrijd zijn gekomendie in allen deele bewees, dat hoe vruchtbaar de Sahara ook moge zijnde christelijke liefde er nog lang friet doorgedron- gen is. Men verzekertdat de nadere aanvankelijke terrein-opneming van kapitein Roudaire, die «en binnenzee ontwierp achter de Golf van Gabes ter plaatse waar thans de Chotts (de zoutvlak— ten) liggen niet medegevallen zijn en de twijfel bevestigd is van hen, die vroeger reeds het plan onuitvoerbaar hebben verklaard. Het was na melijk de vraag of de gezegde zoutvlakten de verdroogde overblijfselen 'zijn van de vroegere golf van Triton, die door een plaatselijke ter reinopheffing in een meer zou zijn veranderd en daarna uitgedroogd, Boorde men die opge heven rotslagen doorzou dan het water van de Middellandsche Zee al of niet naar binnen kunnen stroomen De uitkomsten van de laatste reis van Roudaire zijn echter nog niet officieel bekend gemaakt en alzoo zal men het laatste woord over het stoute plan nog niet kunnen vernemen. De heer Proust en 35 andere afgevaardig den hebben bij de Kamer een voorstel ingediend, volgens hetwelk de bouwvallen van de Tuileriën opgeruimd zullen worden en de plaats tot een openbaren tuin zal worden ingericht. De Kamer heeft het voorstel in overweging genomen en eene commissie van onderzoek benoemd. Yolgens „la France" zal de president der republiek gedurende de aanstaande parlementaire vacantie eene reis naar eenige provinciën des lands doen. Hij zou in de eerste plaats Mar seille bezoeken. De Gouverneur-Generaal van Algerie heeft aan de stammen, die aan den jongsten opstand hebben deel genomen als straf eene buitenge wone belasting van fr. 355.000 opgelegd. wordt gegeven dat hij slechts naar Afrika gaat om van zich te doen spreken en in het belang zijner dynastie. Uit Simla is bericht ontvangen, dat Majoor Cavagnari [den 24sten Juli 1.1. met het Britsch gezantschap te Kabul is aangekomen. Emir Jakob-Khan ontving hem schitterend en ant woordde vriendschappelijk, toen Cavagnari hem zijne geloofsbrieven overhandigde. Keizerin Eugénie heeft tot de Koningin het verzoek gericht om aan luitenant Carey gratie te verleenen van de tegen hem uitgesproken doodstraf. Koning Alfonso van Spanje moet toch werkelijk met Aartshertogin Maria Christina van Oostenrijk zijn verloofd. Hij begeeft zich echter niet naar Oostenrijk, doch over La Granja naar San Se bastian, om van daar uitstapjes te maken naar Biarritzwaar zijne aanstaande vertoeft. Het huwelijk zou plaats hebben in October of No vember. Toen Z. M. zich, na de sluiting der Cortes, huiswaarts begaf, wierp eene vrouw een steen naar zijn rijtuig. Later bleek dat zij krankzin nig was. Dezer dagen is 't weer eens voorgekomen, wat in lang niet gebeurd was dat het La gerhuis gebruik maakte van de rechterlijke be voegdheid die het in sommige gevallen mag oefenen waar 't namelijk geldt „breach of pri vilege", verbreking van de voorrechten of belee- diging van het Huis. Zekere Ward, een advocaat, had beweerd, dat eene commissie uit het Lager huis nog altijd wel voor een paar duizend pond was over te halen een advies uit te brengen gelijk men dit verlangde. Ward is deswege voor de balie van 'het Huis gedaagd en door den Voorzitter veroordeeld tot opsluiting in de ge vangeniskamers van het Parlementsgebouw tot het einde der zitting. Kwaad heeft men het daar niet; van alles kan men er krijgen en iedereen mag men er ontvangen, maar ongelukkig moet dit alles worden betaald, en wel zoo pe perduur, als de onbeschaamdste logementhouder in Zwitserland of langs den Rijn 't niet in reke ning zou duTven brengen. Naar het Parijsche dagblad „Le Temps" meent te kunnen verzekeren is het plan om voor wijlen Prins Lodewijk Napoleon in West- minster-Abbey een standbeeld op te richten thans opgegeven. Niet onwaarschijnlijk is het, dat den doorslag in deze.heeft gegeven een dezer dagen door de Bonapartistische bladen openbaar gêmaakte brief van wijlen den Prins aan een Fransch Generaal, waarin onomwonden te kennen De nadeelige gevolgen der hooge invoerrechten inzonderheid die op houtpetroleum en ijzer doen zich evenzeer in den zeehandel der Meck- lenburgsche havenplaatsen Rostock en Wismar als te Straalsund, Greifswald en langs de Pom- mersche kust gevoelen. De ladingen planken en balken uit Finland en het noorden van Zweden die des zomers altoos in de Mecklen- burgsche havens aankwamen, blijven thans weg, terwijl de daardoor veroorzaakte stijging der houtprijzen reeds een merkbaar nadeeligen invloed op het bouwen in andere Mecklenburgsche plaatsen uitoefent. Ook Zweedsche kalk en Zweedsch ijzer zijn reeds sinds 1 dezer aanzienlijk^ in prijs gestegenVijf groote petreleumschepen uit New- Tork zijn even voor het in werking treden van liet nieuwe tarief te Rostock binnengeloopen, doch alle overige nog verwachte petroleumschepen zijn per telegraaf afbesteld, omdat de handelaars eerst willen afwachten welken invloed het in voerrecht op het verbruik zal hebben. Alweder heeft er eene geheime socialisti sche conferentie plaats gehad, en wel te Lich- terfelde. Zij heeft geduurd tot den volgenden morgen ten 3 ure. De politie kreeg eerst ver denking toen de socialisten reeds met de eerste ochtendtreinen waren vertrokken. Terwijl er te Zarbzein Pruisisch-Silezie, na het oproer der mijnwerkers nog een aantal personen zijn gearresteerdhebben thans onder de mijnwerkers te Celasz insgelijks ernstige on geregeldheden plaats gehad, waarbij twee ambte naren zoodanig zijn mishandeld en een daarvan zelts zoo is verminkt, dat men voor het behoud van hun leve» vreest. De afgevaardigden die des zomer3en piet zelden ook in andere seizoenen moeilijk bijeen zijn te houden, zijn de parlementaire werkzaam heden alweer moede. De macht der traagheid heeft opnieuw gezegevierd. Den 22sten was er slechts een klein hoopje afgevaardigden in de Kamer te vinden, en den volgenden dag was zelfs dat hoopje nog geslonken. De voorzitter heeft zijn best gedaan om eene stemming te verkrijgen voor de aan de orde gestelde ont werpen. Ten slotte heeft hij het opgegeven, en de Kamer heeft thans hare verdaging uitgespro ken naar gebruik. Men denkt dat zij niet eer dan na October weer zal bijeenkomen. De Senaat houdt nog zitting, maar zal nu natnurlijk ook weldra naar huis gaan. De syndicus van Napelsgraaf Giusso die den 24sten dezer te Rome is aangekomen, werd aldaar in het hotel opgezocht door een oud-beambte bij het gemeentelijk bestuurdie

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1