Turkije. Rusland. BINNENLAND. voor vijf jaren ontslagen was. De syndicus gaf te kennendat hij niets voor hem kon doen. Hierop trok de oud-beambte een ponjaard en bracht den syndicus twee wonden toe. Gelukkig zijn ze niet gevaarlijk. De schuldige is onmid dellijk in verzekerde bewaring genome». Om den anderen dag wordt uit Constantino- pel gemelddat Khereddine-pacha overwinnaar is gebleven in den strijd met den Sultan en dan weer, dat de zaken voor hem eenc ongun- stige wending nemen. Het jongste bericht is van den laatst beschreven aard. In Albanië hebben tusschen Mahomedanen en Christenen bloedige botsingen plaats gehad, wijl een der eersten een Bosnischen vluchteling vermoord had en daarvoor niet gestraft was. Men verwachtte nog verdere wanordelijkheden ondanks de krachtige toebereidselen van de Porte. In Oost-Rumelie verwacht men mede onlusten. De spanning is daar grootomdat de internationale commissie besloot het post- en telegraafwezen te doen beheeren door ambtenaren, die door den Sultan benoemd worden. De tijdelijke Gouverneur-Gen. van St. Peters burg heeft het bevel uitgevaardigd, dat telkenmale als de bevoegde overheid hetzij het heimelijk drukken van oproerige werken of proclamation hetzij de daartoe voorbereidende werkzaamheden constateeren, de eigenaren of administrateuren van de huizen waarin dit geschiedtvoor het gerecht zullen moeten verschijnen. Deze bepa lingen zijn toepasselijk op staatsdrukkerijen, die aan particuliere personen verpacht zijn die even zeer verantwoordelijk zijn als bovengenoemde misdrijven in deze drukkerijen gepleegd worden. Bij het dezer dagen te Kharkof voor den krijgsraad, gevoerd geding tegen verscheiden personen beschuldigd van samenspanning tegen de maatschappelijke orde en de wetten van den -Staat en de poging om een staatkundigen gevangene uit den kerker te verlossen (onlangs oemeld) is Ifrimoff veroordeeld tot de doodstraf door ophangingEodenko, Rasbka en Bereznu- koff tot levenslangenYastevitch en Savensky tot vijftien jaren dwangarbeid. Denzelfden dag waarop het vonnis werd uitgesproken .wendden de gevangenen zich tot graaf Loris Melikoff, den gouverneur-generaalonder erkenning van hun schuld en betuiging van hun diep berouw. Loris Melikoff veranderde daarop de doodstraf in dwangarbeid en veroordeelde Savensky tot ver banning naar Siberie zonder dwangarbeid. De andere vonnissen werden bekrachtigd. De berichtgever van de „Golos" meent dat dit het eerste geval iswaarin de socialisten genade hebben ingeroepen. Ook te Kieff zijn weder verscheiden processen tegen staatkundige samenzweerders begonnen Het Kegeeringsblad bevat een besluit van den Keizerwaarbij de Gouverneur-generaal wordt gemachtigd om met 27 Aug. het aantal d vorniks van 15.411 op 6473 te verminderen. De uit gaven voor een dvornik bij dag en nacht is gemiddeld 600 roebels per jaar. Door dit be sluit wordt een besparing verkregen van zes millioen roebels per jaar voornamelijk ten bate van de kleine grondeigenaars op wie deze uit gave het meest drukte. Een onderzeesche telegraafkabel, ter lengte van 147 zeemijlen, is aan boord van het stoom schip Great Northern te Kroonstad aangekomen. Hii zal aan boord gebracht worden van zes booten die door drie stoomschepen de Newa zullen op gesleepten vervolgens door de kanalen naar de Wolga zullen gebracht worden, om, langs de rivier Astrakan te bereiken. De Minister van Einantiën heeft aan de nlaatselijke kapitalisten medegedeelddat voor de uitbreiding van den Tiflis-spoorweg naar Baku ongeveer twee en een half jaar zullen noodig zijn. In de gevangenis der citadel van Warschau werd een der opgeslotenen een jonge Pool van 18 jaren, toen hij zich aan het tralievenster van zijn cel vertoonde, naar het heette om wat lucht te scheppendoor de schildwacht doodge- SOiü!f"politieke gevangenen kwamen in oproer en eischten het lijk van hun kameraad. Dit werd geweigerd en nu ontstond een ware opstand. Alles wat los of vast was werd door de gevan genen verbrijzeld. De gendarmerie kwam er bij te pas doch nauwelijks had men een cel ge opendof een der gevangenen sloeg den kom- mandant van de troep met een ijzeren kachelpijp morsdood. Ten slotte gelukte hetnadat alle cellen belegerd warende 200 gevangenen in de boeien te slaan. Tilburg, 30 Juli 1879. De jaarmarkt van Maandag door schoon weder begunstigd was niet druk bezochthande, in hoornvee was zeer schaarser waren aange voerd 150 stuks hoornvee, 80 staakvarkens, 630 biggen en 18 paarden. Staakvarkens golden f 16tot 20.—, biggen f2.50 tot 6.— in linnen werd veel omgezet. De looiersbeurs was tamelijk bezocht, doch met weinig handel. Over het algemeen was de handel niet zeer levendig. In plaats van den heer A. Vermeer, die na zijne benoeming tot lid van den Gemeenteraad zijn eervol ontslag gevraagd had als wijkmeester der wijk Goirke, is benoemd de heer J. Smits Wz. fabrikant. Bij de Handboogschutterij „Oefening en Vermaak alhier, die in 1875 met een nationaal concours het 30jarig bestaan harer vereeniging vierde, had Maandag het gewoon jaarlijks koningschieten plaats tot 8 ure iu den namid. werd de strijd onafgebroken voortgezet. Ten slotte bleek het dat het lid E. H. Mandos niet 130 punten in 40 schoten de overwinning be haald had. Het feest eindigde met een souper waar echt kameraadschappelijke geest voorzat. Waalwijk30 Juli 1879. Hadden wij voor eenigen tijd het genoegen uit de officieele gids der Nationale Tentoonstelling te Arnhem eene gunstige beoordeeling over te nemen van de schoeneningezonden door de firma Haagh en Pirard alhierheden treffen wij in datzelfde blad een artikel, dat wij ons haasten ook onder de oogen onzer lezers te brengen. Het geldt hier de inzending van de firma Van der Heijden en Verwiel en luidt niet minder gunstig dan het boven aangehaalde Onder de rubriek „Huiden, Leder, Looistoffen (zesde klasse der vijfde groep) zien wij onder No. 492 vertegenwoordigd de Stoomfabriek van Nederlandsch Leeuwenleder der firma Van der Heijden Verwiel te Waalwijk. Deze inzending bevat: leeuwen of kroonlederen en gelooid lederen drijfriemen van verschillende breedte in enkele en dubbele dikte, voorts leeuwen of kroonlederen naai-bind- en slagriemen snaren enz. Wat het gelooid leder aanbetreft dat is van zeer goede doch van ouds bekende qualiteitvan dat soort riemen valt alleen te roemen op het naaisel. Dit is gedaam door geoefende handen met enorm sterke naairiemen, en die vooral aan de onderzijde zoodanig zijn aangetrokken dat men daar schier geen steken kan voelen de riemen zoodoende glad en zuiver over de pulleys moeten loopen en veel duurzamer zijn dan riemen welker wrijving meer op de naaisteken drukt. Meer valt te vermelden van het leeuwen- of kroonleder. Hier hebben wij het echte en be roemde „Preller's systeem". In 't oog vallend blank is dit leder op de doorsnede in verge lijking met dat van nabijstaande étalagesen juist dat blanke bewijst nog meer het echte systeem, dan de licht bruine kleur van de nerf zijde. De buitengewone kracht van dit fabrikaat is voor een ieder te ondervinden aan de dunne ingesneden stukjes die bij de étalage op aanvraag te verkrijgen zijn. Het kan niet anders of de riemen van zulk fabricaat moeten buitengewone kracht Lebben. Nogtans, en dit is een doorslaand bewijs van de soliede handeling dier firma re commandeert zij dit fabricaat niet in alle gevallen o. a. wordt het minder raadzaam geacht voor smalle riemen van enkele dikteen ook voor dubbele riemen die bepaald vochtig loopen en wel om de eigenaardige lenigheid van dit leder. Voor alle overige gevallen verdient dit fabricaat ver de voorkeur boven gelooid leder. De firma dezer etalage leverde gratis, ten dienste der Tentoonstellingden hoofdnem op de prachtige in werking zijnde machine van de heeren Backer B-ueb te Breda. Deze hoofd- riem verdient de aandacht van deskundigen en strekt tot practisch bewijs en overtuiging. Verleden Zondag hebben in den tuin van de Koninkl. doelen „Hecht door Zee" bij den heer C. Broeders alhier de aangekondigde volks- vermakelijkheden plaats gehaddie allen naar ieders genoegen zijn afgeloopen; hiervoor komt zeker lof toe aan den heer Hoefnagelsdie dit feest organiseerde en ook aan heeren Commissa rissen van genoemde doelen, die de orde naar behooren handhaafden. Dat deze vermakelijk heden in den smaak van het volk vallen op geluisterd als zij waren door de muziek van de harmonie St. Chrispijnbleek uit de flinke opkomstzoowel van deelnemers als van toe schouwers. De prijzen werden voor zoover ons bekend is behaald als volgtM Mastklimmeneene ham van 6 kilo, door Cornelis Hoefnagel. Sprietloopen le prijseen gulden door Papenhoven2 e prijs50 centdoor Bart Gouda; 3e prijs, 25 cent, door Mart. Gouda. Stroophappen12 deelnemers, elk 25 cent. Turftellen: 12 deelnemers, waarvan 6 een prijs behaalden. Kuipsteken: 2 prijzen van 25 cent elk, be haald door Hendriks en Papenhoven. In plaats van broodhappen liet men de deel nemers ten slotte oliekoeken bijten, iets dat algemeen in hun smaak scheen te vallen. Het Handelsblad verneemt thans nader, dat wel den heer Heemskerk de portefeuille van binnenlandsche zaken is aangebodenmaar dat de heer Van Lynden van Sandenburg werd be last met de samenstelling van een Kabinet. De heer Van Lynden zou die taak hebben aanvaard, omdat hij meende haar niet te mogen weigeren, ofschoon hij zich ten volle bewust was van hare groote bezwaren. Het „Vaderland" verneemtdat het Mi nisterie van Z. M. machtiging heeft gevraagd tot het openbaar maken van alle stukken die op de hangende crisis betrekking hebben. De Standaard weet te melden dat door het Kabinet des Konings afwijzend beschikt is op het verzoek van den Ministerraad om de tusschen het Kabinet en den Ministerraad ge wisselde stukken in hun geheel bekend te maken. Een nieuwe schorssoortsedert kort ook in Holland in gebruik, en naar wij meener. ook hier in onze gemeente vroeger beproefd de Quebracho namelijk, schijnt elders zeer goed te voldoen. Zij heeft veel looigehalte90 kilo staan namelijk gelijk met 200 kilo Fransche schors van le qualiteitzij wordt op dezelfde manier als eiken schors gebruikt of in zuiveren toestand of met kastanjehout-extract vermengd, of onverschillig met welk ander looimiddel. Sedert 3 jaren heeft zij in Frankrijk het burgerrecht verkregen en wordt daar op de meeste looierijen voor allerlei lederbereidingen met succes gebruikt. Uit Zwolle wordt gemeldEindelijk is er verbetering gekomen in den schorshandel, zoodat heden eenige houders hunnen voorraad naar genoegen tot geheim gehouden prijs hebben verkocht. Er kwamen nog bestellingen op prima qualiteit voor het buitenlanddie heden niet konden worden uitgevoerd. In een residentie-brief van het „Zeeuwsch Dagblad" wordt omtrent de redenendie de Ministers er toe hebben geleidcollectief hun aanvraag om ontslag in te dienen, medegedeeld „De Ministers moeten voor hun aanblijven als voorwaarden hebben gesteld, niet onmiddellijk aan den Koning maar aan diens raadsman, den directeur van het Kabinetalzoo indirect aan de Kroon, dat die door de eene of andere daad de, volgens hen door Z. M. begane onbeleefd heid zou goed maken, en verder, dat Z. M. het besluit onmiddellijk zou bekrachtigen tot in voering der wet nopens het lager onderwijs. De eerste conditie was reeds voor geen inwilliging vatbaar wijl Z. M. geloofde niet onbeleefd te zijn geweest, daar Hij integendeel moet hebben geoordeelddat de Ministers Hem hadden ge mankeerd zoowel bij Zr. Ms. huwelijk als in het onbeantwoord laten van het schrijven, waarin de Kroon te kennen gafdat zij het rechtmatige van een crisiswelke alleen in de afstemming derKanalenwet haar oorsprong nam, ontkende. Op dat schrijven had spoedig een antwoord moeten volgen, omdat het toch niet meer dan betamelijk en beleefd kon genoemd worden, dat men den Koning informeerdeof men zich al dan niet bij Zijn decisie kon nederleggen. Wat de tweede voorwaarde betreft, bleef Z. M. vol harden bij Zijn zienswijzedat de onderwijswet niet kan worden ingevoerd voordat de groote uitgaven, welke daaruit zullen voortvloeien, door de Rijksinkomsten zullen kunnen worden gedekt. Het overleg tusschen Kroon en Ministers altijd door tusschenkomst van den directeur van het Kabinet werd nu voortgezet en bij die gelegenheid zouden de Ministers hebben te kennen gegeven, dat zij meenden te moeten mededeelen, hoe zij, aan het bewind blijvende, het hun roe ping geloofden, tot een diep ingrijpende kieswet hervorming en wijziging der organisatie van de levende strijdkrachten over te gaan, waartoe een herziening der Grondwet wel noodig zou wezen. Een wijziging der Constitutie werd dus niet imperatief, wel facultatief in het verschiet gesteld nadere gedachtenwisseling over die punten werd niet uilgesloten de beide andere voorwaarden bleven de hoofdconditiën." In het Zeeuwsche Dagblad wordt in een ingezonden stuk herinnerd, dat het 25 Juli juist honderd jaren geleden is, dat de edele Vlissing- sche loods Frans Naereboutbijgestaan door andere kloeke varensgezellen, 87 schipbreukelingen van den gestranden bodem V\ oestduin van de O.-I. Compagnie, die op het punt stonden den dood in de golven te vinden, redde en behouden aan wal bracht. De naar hem genoemde rijkskotter, houdt zijn naam in herinneringen het tooneelstuk tWas maar een Loods", van Ruijsch, zijn kloek bedrijf. Niettegenstaande het slechte weder, zoo meldt men uit Arnhem, wordt de tentoonstelling al drukker en drukker bezocht. In de voor laatste week nam het aantal bezoekers gemiddeld tot 1550 per dag toewelk bedrag zich in de afgeloopen week tot ongeveer 1750 daags uit breidde. Ook wordt nog steeds voor een aan merkelijk bedrag aan abonnementen verkocht. Verder hoopt men, dat den le a. s. de interna tionale wedstrijd zal geopend wordendie de voornaamste afdeeling der expositie beloofd te worden. Naar men ops mededeeltmoeten eenige in zenders zóó tevreden" zijn over de zorgendie vanwege de tentoonstellingscommissie voor hunne belangen gedragen worden, dat zij hun en allen die aan het ontstaan en tot stand komen der tentoonstelling hebben medegewerkteen feest op het terrein wenschen aan te biedenZij zidlen hunne mede-inzenders uitnoodigen zich daarbij aan te sluiten. In de heden openbaar gemaakte telegram men van den Gouverneur van Atchin komto.a. het volgende voor Gedurende den terugmarsch zijn een menigte versche graven opgemerkt bewijzen van belangrijke verliezen bij den vijand. Met Gieiëng werd ook Tanah-Abe getuchtigd. Kolonne Lubeck tuchtigde de kampongs Oempiara en betrok daarna bivak oostelijk van Indrapoen. Ofschoon nog geen onderwerping op de krijgs- operatiën gevolgd isblijkt uit den terugkeer van vele uitgewekenen en de houding der hoofden en bevolking aan deze zijde vanIndrapoeri.dat de tocht tot voorbij Gieiëng grooten indruk heeft gemaakt. Algemeen is de indruk bij hoofden en bevolking, dat binnen weinig tijd, bij een gunstigen afloop der weldra aan te vangen operatiën in de 26 Moekimsaanrakin gen0 zullen verkregen wordenwaarop anders zeer zeker te vergeefs zou zijn gewacht. Meer en meer bevestigt zich het bericht van Panglima Polim's overlijden. Een der doctoren te Zwolle heeft, naar hij aan de „Prov. Overijsselsche en Zwolsche Ct." mededeelt, een patient in behandeling die erge brandwonden heeft bekomen door zelfontbranding van een doosje Zweedsche lucifers hetwelk hij in den zak had. Het ontvlamde terwijl de per soon dood bedaard nederzat. Het doosje draagt als fabrieksmerk een Damascener kling en is uit de fabriek van Buzbrothers. Het Journal de la Société d' Horticulture de France" behelst de kennisgevingdat door het bestuur van gemelde maatschappij een brief is ontvangen van zekeren Garcin te Lyon, waar in deze meldtdat hij na veel moeite er in geslaagd is een blauwe roos te verkrijgen. In Hongarije heeft het districtsbestuur aan de plaatselijke autoriteit te Sachsenfeld officieel doen weten dat op haar gebied „een brugnadat zes bouten waren doorgezaagd in haar geheel gestolen is." Onopgemerkt hebben de daders deze kleinigheid kunnen ontvreemden, hetgeen een locaal blad de mededeeling in de pen geeft„Er jloopt een gerucht dat twee ge meenteraadsleden en een veldwachter die juist de brug passeerden ook gestolen zijn." Omtrent de overstroomingen in Limburg meldt men nog van daar De beste weilanden der vruchtbaarste land ouwen die men meest alle in Limburg langs de oevers der Maas aantreftzijn overstroomd. Waar men in den winter op de velden voor 't water vreesten ze daarom niet met rogge of tarwe bezaaitmaar met zomergewassen zooals gersthaver boekweitaardappelsn en zoo meerdie hierop welig tieren heeft het water nu alles bedorven. Dit is dubbel zwaar voor de landbouwers iu deze slreker die meest allen voor de gronden, alhoewel in de laatste jaren de toestand minder gunstig ls voor den boernog de zeer kooge pachtprijzen van vroeger betalen. In onze Noordelijke gewesten, waar men tot beteugeling van het water zulke aanzienlijke offers zich moet getroosten is men steeds op zijne hoede zoodat alleen bij doorbraak nadeel wordt teweeg gebracht. Maar in Limburg is het algemeen geheel anders gesteld. Hier laat men Gods water over Gods akkers vloeien. Met betrekkelijk weinige kosten kunnen op de meeste plaatsen wegens de hooge ligging en het sterke verval van het waterin dit gewest langs de Maas dijken van gerings hoogte worden opge worpen zoodat het water binnen zijne oevers zou blijven. Doch men laat dit na. Volgens een bij de reederij ontvangen berichtis er een treffend ongeluk gebeurd aan boord van het te Vlaardingen te huis behoorend schoenerschip, „Vertrouwen", kapitein v. Toor, thans liggende te Bilbao. Drie matrozen van dat schip zouden zich 's avonds aan wal begeven met de sloep, welke echter onder de kettingen van een paar lichters vast geraakte. Dadelijk daarop werd op de boot geschotenen sprongen twee matrozen over boord. Een hunner had het geluk al zwemmende het schip te bereikenterwijl de andere verdronk. Zijn lijk was nog niet opge- vischt. Men zag een Spanjaard, met een revolver in de handaan den wal staan doch de oorzaak of nadere bijzonderheden ontbreken nog. In den nacht van Zaterdag op Zondag is onder Eemnes in een heerenhuis een brutale inbraak gepleegd terwijl de bewoners in de stad waren. De ijzers van het kelderraam, door hetwelk de daders binnengekomen waren, zijn met een koevoetdie 's ochtends gevonden werd, weggebroken. Tengevolge van een ongeluk, dat een der daders overkwam, zijn zij reeds den volgenden dag in handen der politie gekomen. Een hunner was namelijk deor het omvallen van een porseleinkast zoodanig aan het been gewonddat hij verplicht was zich door een "voerman thuis te laten brengen en den volgenden dag geneeskundige hulp in te roepen hetgeen aanleiding tot het ontdekken van de daad ge geven heeft. Zaterd. nacht had te Utrecht een moordaan# slag plaats. Een dienstmeisje dat kermis ge houden had ontmoette in de zadelstraat haren vroegeren geliefde, die haar woedend aanvielen met een mes diepe sneden in den hals en over het voorhoofd toebracht. In zorgelijken toestand is zij naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is in arrest. Het departement Zwolle der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft op verzoek van de werkliedenvereeniging aldaar besloten een tiental werklieden op kosten van het departement naar de tentoonstelling te Arnhem te laten gann. De vorige week brandde te Beekbergen op nieuw eene woning afde derde in ongeveer eene maand tijds. Dit scheen politie en justitie wat druk te loopenen men schijnt dan ook tegen den bewoner vermoedens te hebben van kwaadwilligheidalthans hij en zijne vrouw en een inwonend persoon zijn reeds enkele malen in verhoor genomen hetgeen echternaar men vsrzekertnog weinig resultaat moet hebben op geleverd. Bedoeld huis was voor eenige dagen met om- liggenden grond publiek verkocht voor ca. f 300, en alléén het huis was verzekerd voor f 750. Ook het eene maand geleden verbrande huis was, zoowel als de inboedelbuitensporig hoog ver zekerd. In den avond van Yrijdagjl. is te Purme- reude door twee broedersjongens van 15 en 17 jaar een moordaanslag gepleegd op hun oom, zekeren A. Z., vrachtrijder aldaar. Deze werd door hen aan den buitenkant der stad, in de nabijheid' der kauaalsluisachter een boom op gewacht. Toen hij voorbijkwam, hitste de oudste den jongste op hem aan die hem daarop met een mes een diepe wonde in de borst toebracht. De aangevallene verkeert in bedenkelijken toestand. De daders zijn in hechtenis genomen en naar Amsterdam getransporteerd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2