Nummer 164. Zondag 3 Augustus 1879. 2e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheeie rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 11 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Bij de verschrikkelijke ontploffing te Frame- ries werden, volgens een rapport van prof. Burat, meer dan 100.000 kubieke meter ontplofbaar gas ontwikkeld. Het gas ontbrandde buiten de mijn, waarschijnlijk door het vuur der stoom ketels met een ontzetlende vlam en nadat de toevoer ophield sprong de vlam terug naar de mijn, en gemengd als het gas toen was met dampkringsluchtveroorzaakte het niet minder dan negen ontploffingen. In de annalen der mijngeschiedenis is deze gebeurtenis eenig in haar soort. Te Luik en zelfs te Brussel was het vrees- selijk gerucht in omloopdat in de mijn Saint Laurent te Luik, 250 mijnwerkers, door een uitstorting van water verdronken waren. Gelukkig bleek deze tijding verzonnen te zijn. Het gerucht was ontstaan omdat de blauwe vlag een teeken van onraad voor eenige gevaarlijke werkzaamheden in de mijngehe- schen was. Er hadden eenige samenscholingen plaats, die met geweld uit elkander gedreven moesten worden. Gelukkig is men er met den schrik afgekomen. Aan geen enkelen mijnwerker is eenig ongeval overkomen. De Kamer heeft met 194 tegen 136 stemmen verworpen een araendement waarbij werd voor gesteld weder een post op de begrooting uit te trekken voor de bezoldiging der bisschoppen. De commissie uit den Senaat voor de wet op het hooger onderwijs eindigde het onderzoek. Met 6 tegen 2 stemmen verwierp zij de wet. Een lid hield zich buiten stemming. Jules Simon werd gekozen tot rapporteur. De dagbladen uit Savoye melden, dat ten gevolge van het ongunstige wederde Iser in de vlakten ran Montmélian en Francin buiten hare oevers is getreden. Ook de Leysse heeft zoowel de hooge als de lage gronden te Cham- béry overstroomd. Een gedeelte van het bosch van Joignv, dat in Combe-Mont-Granier gelegen is, en een uit gestrektheid heeft van 2 vierk. kilometers, is op de helling van den heuvel bij Entrémont voort gegleden in de richting van het dorpwaar de doodeUik verschrikt, de vlucht namen. De aanhoudende regens hadden den grond doorweekten door de stroomen was de aard laag aan den voet van den berg weggespoeld. Waarschijnlijk zal de groote revue van het leger van Parijs, waarbij de uitreiking van de vaandels zal plaats hebben, den 21n Sept. a. s. gehouden worden. Eerst was dit voor een dag m October bepaald. Ook zou dit militaire feest met te Longchampsmaar te Vincennes gevierd worden. Het maken van tribunes zou 35 a 40,000 francs bedragen. De Minister van Oorlog stemt er in toe 10,000 fr. daarin bij te dragen, terwijl het overige door de stad Parijs bekostigd moet worden. Als de Gemeenteraad daarin toestemt, zal de revue te Vincennes ge- houden worden. z/Le Memorial du Pay de Dome" bericht, dat de omstreken van Arcónsat door wolven on veilig gemaakt worden, die groote verwoestingen aanrichten. In het laatst der vorige week hebben rij een troep hoornvee aangevallen. Verscheiden koeien werden verscheurdanderen waren met wonden overdekt. De sondeeringswerken voor een tunnel tusschen Engeland en Frankrijk worden rustig voortgezet onder leiding van den architect en ingenieur Laroussedie zich reeds een grooten naam heeft verworven door zijn arbeid aan het Suez kanaal. In de Fransche wateren werden reeds 1525 sondeeringen over eene kustlengte van 28 kilometer gedaan. Men heeft hierdoor 753 monsters van den zeebodem verkregen en zeer nauwkeurig geclassificeerd. Bij deze son- deeringeu werd in de ónderzeesche bodem vlakte in de richting Calais-Dover 7671 maal geboord. De geologische verzameling der boormonsters telt reeds 3267 nummers. De breedte van het onderzochte terrein bedraagt 250 tot 300 meter. In de geprojecteerde richting van een tunnel tusschen Sangatte bij Calais en' het Margaretha- eiland heeft het kanaal een breedte van 3536 kilom., welke lengte dus de tunnel zal hebben. Om het doordringen van het zeewater te voor komen zal de tunnel ongeveer 7 07 5 meter onder het diepste punt van den bodem "gebouwd worden'. Volgens „l'Echo du Nord" is het water in de Shelde merkbaar gezakt en is de toestand in het arrondissement Valenciennes aanmerkelijk verbeterd. Wij ontleenen het volgende aan eene par ticuliere correspondentieomtrent het feest dat verleden Zondag te Versailles heeft plaats gehad Duizenden en duizenden zijn samengestroomd, langs al de wegen die van de wereldstad en de omliggende dorpen leiden naar Versailles. Des middags hebben al de fonteinen gesprongen, de petites eaux en de grandes eauxin al hun kostbare pracht, want een f 5060 zijn er mede gemoeid telkens als die waterwerken „spelen" en enorme stralen omhoog schieten op dat ter rein, waar eigenlijk geen water is te vinden. Maar aller aandacht is gevestigd op den avond. Terwijl de avond valt en de zon met haar laatste stralen heerlijke effecten toovert op paleis en tuinen, pakt de menigte zich samen in den hé- micycle, waarin zich het grootste der waterwerken, het bassin de Neptune, bevindt. Pakt zich sameneigenlijk is dat onjuist want het dringen en stooten, dat de Hollander van zulk een ontzaggelijke menschenmassa (waren 't er 50,000 of 100,000 of meer wellicht zou verwacht hebben was hier volstrekt afwezig ieder zoekt zicji een plaatsop het gazon op stoelen in de tribune of wel een staanplaats. Intusschen wordt de eene lampion na de andere ontstoken, een serie van eerepoorten zooals men er in het Haagsche Bosch nooit een zagen te midden daarvan een driekleurige allee van lich t, opklimmende langs de glooiende Allee d'eati om te eindigen in een schitterende eerepoort aan het Parterre du Nord. Knetterend stijgt de eerste vuurpijl omhoog één algemeene kreet van verrukking stijgt uit de menigte op Les eaux les eaux en al de schier tallooze fonteinen van Neptuun beginnen, bestraald door electrisch licht en bengaalsch vuur, hun stralen en stroomen waters in de hoogte en links en rechts in en door elkander te werpen, zoodat er een geheel ontstaat zoo fantastisch, datmen het moet hebben gezien om er zich een denkbeeld van te vormen hetgeen geen banale phrase is van den schrijver, om zich van een moeilijke zaak af te makenmaar de eenvoudige waarheid. Water, liehtten slotte nog vuur. Lucht- kaarsen, vuurbouquetten, vuurstralen, alles schiet er links en rechts over en door de waterwerken heengekleurd vuur stort zich in het bassin uit en spat daar met knetterende slagen uiteen; de fonteinen vertoonen zich in allerlei licht en kleur, en eindelijk staat alles in vuur een ont zaggelijke massa gouden regen mengt zich in het neervallende water en alles is voorbij. Stel u nu voor zulk een menigte in Nederland aan het einde van een vuurwerk op een uur sporens van de woonplaatsiets anders dan een schrikbarend gedrang is niet denkbaar. Maar de Franschen, hoe levendig ook, zijn beter aan orde gewend dan wijzg. kalme Hollanders door twee vrij bekrompen uitgangen wandelen de tienduizenden rustig naar buiten van gedrang geen sprakenoch aan de grillenoch in de overvolle stratennoch zelfs aan de stations als ware er^ niets te doen geweest komt ieder in een coupebij 1200 keeren de reizigers naar Parijs terug; en daar verzwelgt de drukte der boulevardswaar men niets bemerkt heeft van fete de nuit of grandes eaux, in één oogenblik spoorloos de menigte van Versailles. Northcote kondigde in het Lagerhuis aar., dat de Begeering Maandag een subsidiair krediet van drie millioeu voor den Zoeloekrijg zal aan- vrageu. De Begeering hoopt dat die som zal toereiken tot de volgende zitting van het parle ment. Door dat krediet verandert het saldo der begrooting in een deficit van 1.263.000 pd. st. Daar de Zuid-Afrikaansche koloniën voor een gedeelte de kosten van den oorlog dragen zullen, is slechts tijdelijke dekking noodig. Vandaar de vraag der Regeering gemachtigd te worden tot de uitgifte van 1.200.000 in schatkistbons. In het Hoogerhuis deelde Loid Salisbury mededat de laatste Russische soldaat Oost- Rumeiie heeft verlaten. In Engeland worden op den North-Eastern spoorweg proeven genomen met den luchtdruk- ;rem van Westinghouse, Zoo werd een trein met een snelheid van 80 tot 100 Engelsche mijlen per uursnel tot -stilstand gebracht. Uit het 12e jaarverslag van bet Engelsche kleermakersgezelschap blijkt, dat van 220 leden, die in 1878 zijn overleden, 117 zijn gestorven aan longtering luchtpijpontsteking en dergelijke ziekten terwijl van 100 overledene vrouwen 47 aan dergelijke ziekten stierven. Uit die cijfers blijkthoe verpest de lokalen zijnwaarin die menschen gezamenlijk arbeiden soms in grooten getale. Sinds 1869 hebben meer dan twee derde van alle leden ziektegeld getrokken, nl. 10.824 terwijl het cijfer der dooden 1803 bedroeg, Dichtbij Leicester is een jonge dame door een sneltrein aangereden en in stukken gesneden. Zij keerde van een hooiveld naar huis terug en de rails overstekende bespeurde zij te laatdat een trein in vreeselijke vaart in aantocht was. Edmund Galleyvier en veertig jaren geleden wegens moord ter dood veroordeeld doch bij wijze van genade tot levenslange ge vangenisstraf verwezen, zal waarschijnlijk in vrij heid worden gesteld. De onschuld van den veroordeelde werd nadien al spoedig waarschijn lijk geacht. Een der juryleden die tot de ver oordeeling had medegewerktwerd allengs geheel overtuigd van zijn verkeerde zienswijze en heelt sedert niet opgehouden voor invrijheidstelling van den veroordeelde te ijveren. Dezer dagen kwam die zaak in het Parlement ter sprake. De Minister zeide dat het proces niet kon herzien worden maar ten slotte ver klaarde hij dat indien een verzoek om genade werd ingediend de beschikking daarop zoo zou zijn gestelddat er niets kwetsends voor den veroordeelde in zou gevonden worden. Met eenparige stemmen nam het Huis met deze verklaring genoegen. Blijkbaar was ook de Re geering overtuigddat men hier met een rech terlijke dwaling te doen had. De man leeft gelukkig nog, er bestaat dus uitzicht dat hij nog f enigen tijd van zijne vrijheid genieten kan tenminste indien de formaliteiten niet veel tijd eischen. Aan Kate Webster, de moordenares van mevrouw Thomaswerd deze week het dood vonnis voltrokken. Aan den biechtvader heeft zij eene volledige bekentenis gedaan van de misdaad en verklaard dat geen van de personen, die zij vreeger als medeplichtigen had aangewe zen eenige schuld aan de misdaad had. Wat den moord zeiven betreft bekende zij, na eenige woordenwisseling met mrs. Thomasaan deze in haar dronkenschap een slag te hebben gegeven, waarop de verslagene ter aarde viel. Naar de gevallene ziendebespeurde zij, dat deze reeds overleden was. Eerst toen kwam de begeerte bij haar opom de verslagene te be stelen. Herhaalde malen gaf zij haar biecht vader de hoop te kennen dat de personen, die zij valschelijk van zulk een verschrikkelijke mis daad beticht had het haar vergeven mochten. De gezant van Peru te Londen ontving van den Peruaanschen Minister van buitenland- sche zaken het volgende telegram De „Huascar" heeft de blokkade voor de ie van Iquiqua verbroken en het Chilische eslnider aangevallen. Het gevecht duurde twee uren met het gevolg dat de Huascar de Chili sche schepen Matras Cansino en Abtao buiten gevecht stelde terwijl het Peruaansche vaartuig zelf geen schade ondervond. De Peruaansche kanonneerboot Pilcomayo liep de Chilische haven Tocopilla binnen en vernielde al de kolenloodsen. Den 6n Augustus a. s. wordt Keizer Frans Jozef bij Keizer Wilhelm te Gastein op bezoek gewacht. De grijze monarch zal hoogstwaar schijnlijk een tegenbezoek maken te Ischl. Nauwelijks is uitspraak gedaan in de zaak van de "Grosser Kurfürst", of de Duitsche marine wordt door eene nieuwe ramp getroffen, niet ongelijk aaa diewaardoor eenigen tijd geleden in de Besika-baai het Engelsche schip „Thunderer" werd geteisterd. Aan boord van de „Renown", een oude, van Engeland overge nomen kanonneerbootsprong een zwaar stuk geschut van 24 centimeters middellijnmet het treurig gevolg, dat drie man terstond werden gedood en 14 zwaar gewond. Men verneemt uit Berlijn dat Prins van Bismarck het plan nog niet heeft opgegeven om zijn goederentarief voor de spoorwegen door te zetten. „De nederlaag schrijft een bericht gever die de Rijkskanselier met zijn ontwerp in den Bondsraad geleden heeft, is zeer handig onder de vele zaken verbolgen, die bij het sluiten der zitting moesten worden afgedaan. De stad Essen heeft aan Vorst Von Bis marck het eerebnrgerrecht geschonken. De „Norddeutsche Allg. Ztg." meent, dat uit het programma van de nieuwe Rumeensche Regeeriug bereidwilligheid spreekt tot een oplos sing van het vraagstuk betreffende de Israeliten in de geest van de besluiten van het Congres. Het blad is van oordealdat het belang van Rumenië eischtdat de Regering niet weder door intrigues in het Parlement belemmerd worde, of zich met de ijdele uitvlucht behelpe, dat van dwang jegens Rumenië geen sprake kan zijn en dat land dus wel tegenstand kan blijven bieden, 't Is een levensvoorwaarde voor een modernen Staatzich naar de eischen van het internationaal recht te voegen. Rumenië zouzegt het blad zijn toekomst in de waagschaal stellenals het in onbegrijpelijke aanmatiging meende, zich blij vende buiten de normale internationale betrek kingen te kunnen stellen. Te Apoldain Saksen-Weinaris dezer dagen een olifant uit den circus van Sanger losgebroken. De dienstboden van een particulier in de onmiddellijke nabijheid van den circus hadden hem een paar dagen achtereen op allerlei lekkernijen onthaald. Den derden dag hadden zij dit niet gedaan. Na tot 's avonds laat te vergeefs naar een nieuwen aanvoer te hebben uitgezien scheen de olifant te begrijpen dat men het hem niet ten kwade zou duiden als hij eens ging zien hoe het er mede stond. Hij rukte dus de palen en kettingen tusschen welke hij stond ingesloten uit elkaar wandelde naar het huis beukte de deur openen stapte deftig de keuken binnen. Ongelukkig vond hij daar niets van zijn gading. Na al die moeite vond hij dit zeker wat te erg en geraakte dan ook zoodanig uit zijn humeurdat hij alle ledige borden schotels en pannen kort en klein sloeg ,een paar ramen verbrijzelde en eene zijdeur openbrak om eens verder in het huis rond te kijken. Onderwijl waren een paar politieagenten op het geroep der bewoners toegesneld maar zonder dadelijk raad te weten hoe zij 't moesten aanleggen om zulk een vreemdsoortigen inbreker meester te worden. Gelukkig kwamen eenige knechts van het per soneel van den circus nog intijds om den lastigen kameraad deels met bedreigingendeels met zachte woordjes naar zijn verblijf terug te bren gen. De onlangs overleden Oostenrijksche minister Wenckheim was een hartstochtelijk vossenjager.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1