I Nummer 165. Donderdag 7 Augustus 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Griekenland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Het garnizoen, van Brussel heeft een groot succes behaald njet het militaire feest, dat het ten voordeele van de slachtoffers van Szegedin en Frameries in het Park gegeven heeft. De Koning, de Koningin en al de andere leden der Koninklijke familie kwamen te voet ten 2 ure aan. Door bet corps officieren, in groot tenue, ontvangen, werden zij naar de Koninklijke tri bune geleid, die in Middeneeuwschen stijl was opgetrokken. Tegenover de Koninklijke loge bevonden zich. de eerste logeswaarvan elke plaats 25 francs kostte. Ter rechterzijde van de Koninklijke loge be vond zich een tribune voor het orchest en de talrijke kooren. Eindelijk voor de Koninklijke loge, boven den vijver van bet park, waarvan men in de pauzen de fonteinen liet springen, stonden de genoodig- den van bet corps diplomatique. De aanblik van bet feestterrein, dat tegen een decoratief als het Park prachtig uitkwamwas schitterend. De wapentfopheënde geweerloopen en ka nonnen, als schitterde in de zon. Na al den regen die werkelijk een menscb mistroostig begon te maken is zonneschijn ous zeer welkom. De uitgevoerde zangnummerso. a. dat van den beer Lasseu, hebben bet grootste en meest verdiende succes behaald. W at bet succes in klinkende munt aangaat moet het feest aller verwachting overtroffen heb ben aan één poort van het Park werd meer d,an. 6000 francs ontvangen. De Belgische Kamers zijn gescheiden nadat de gevraagde 105 millioen francs vóór openbare werken waren bewilligd. Daaronder bevinden zich 3 millioen vóór den aanleg van een spoor weg van Antwerpen naar de grenzen in aanslui ting van de lijn BoxtelWezel. Het gevraagde krediet voor het onafhanke- lijkheidsfeest (4,847,000 francs) is bewilligd. Slechts een lid van den Senaat heeft tegen gestemdde heer Van Crombrugghe uit Gent. Zaterdag zijn bij decreet van den President der Republiek de Fransche Kamers gesloten eu wel tot 25 November a. s., wanneer ze te Parijs opnieuw zullen bijeenkomen. Ferry's on derwijswet zal dus en misschien is het maar t verstandigsteerst na de vacantie door den Senaat iu behandeling worden gsnomen. Het sluiting-decreet werd in de Kamer voor gelezen door den President-Minister Waddington, waarna Gambetta het woord nam om in een paar met tact gekozen volzinnen dank te breDgen aan de stad Versailles en haren burgemeester den heer Rameauvoor de gedurende zoovele jaren aan de Kamers betoonde hartelijke gast vrijheid woorden, die met levendige instemming door de vergaderiug werden begroet. Zondag beeft te Nancy de plechtige ont hulling plaats gehad van bet aldaar voor Thiers, vooral in (liens hoedanigheid van „bevrijder van het grondgebied,,, opgerichte standbeeld. Jules Simon hield de aangekondigde redevoering waarin hij de verdiensten van Thiers als ge schiedschrijver en staatsman op welsprekende wijze in het licht stelde. Na hem sprak de Minister van Binnenlandsche Zaken, Die Regee- ringzeide hijkomt hier hare hulde brengen aan hem die zich terecht den roemvollen titel van bevrijder van het grondgebied heeft verworven. Da Minister bracht vooral daarom hulde aan Thiers, wijl bij bet eerst erkende, dat de Re publiek voortaan voor Frankrijk de eer.ig moge lijke Regeeringsvorm is geworden. De Regeering is besloten trouw te blijven aan de nobele denk beelden van den overledene. Met hem ziet rij in de conservatieve Republiek de bewaarster der nationale traditiën en een waarborg voor Frank rijk s rechtmatigen invloed in Europa zoowel als in de overige wereld. De Fransche kroonjuweelen zullen eerstdaags, als voortaan overbodigworden verkocht. Reeds lang koesterde men dit denkbeeld maar thans schijnt bet inderdaad te zullen worden uitge voerd. In de kalkbranderij van de hoeren Royil, Nier en Co. te Cruas heeft den 28sten j.l. een ontzettende ramp plaats gehad. De opzichter van de mijn en zijn medgezel zouden een kolossaal rotsblok doen springen en moesten tot dat einde een voorafgemaakte geul met 250 kilogram kruid tullen. De Heer Nier, die er* een waakzaam oog over zou houden verlietnadat de lading nagenoeg half was afgeloopen de groeve. Naau- welijks had bij zich verwijderd of er had "een vreeselijke ontploffing plaats. Het kruid bad men weet niet boevuur gevat en ongeveer 100 meter steen van de rots doen springen. Op de plaats des onheils aangekomen vond men den opzichterzijn medgezel en nog een mijnwerker vreeselijk verminkt terug; alleen de eerste ademde nog slechts eenige oogenblikken. De Blignièresde Fransche oud-minister van den Khedive Ismaïl-pacha is wegens bui tengewone diensten in Egijpte bewezen, tot officier van het Legioen van Eer bevorderd. Grévy werd bij de onthulling van het standbeeld van Thiers te Nancy vertegenwoordigd door den generaal Pittiéchef van zijn militair buis en secretaris-generaal van het President schap. Madrid 2 Aug. De kruidtoren te Durango is in de lucht gesprongen. Veertien menschen hebben bij dat ongeluk het leven verloren. Het geruchtdat na een langdurigen Ministerraad van het huwelijksplan des Konings zou zijn afgezien is van grond ontbloot. De mededeelingen over dit onderwerp zijn voorbarig of berusten op veronderstellingen. In het Hoogerhuis werd Vrijdag door Lord Dunraven eene discussie geopend over het gedrag van luitenant Carey. Er werden omtrent de instructies van dien officier en zijne verhouding tot Louis Napoleon eenige vragen gedaan die de Regeeringbij gebrek aan stukken niet kon beantwoorden. Na eenig gehaspel besloot men wijselijk het debat over deze aangelegenheid uit te stellen tot na ontvangst en inzage van de daarop betrekking hebbende documenten. De „Army and Navy Gazette" vernam uit de best mogelijke brondat tot de Koningin het verzoek zal worden gericht om Carey te veroorlooven in dienst te blijven. Het is te hopen dat Victoria ondanks hare bijzondere vriendschap voor de Bonaparteszal kunnen besluiten in dit verzoek te bewilligen. Want vooreerst is er iu geheel bet voorgevallene met Carey Louis Napoleon en de Zoeloe's nog zeer veel duisters. Ten tweede was het duidelijk dat er in zeer hooge kringen een toeleg bestond om een armen luitenant te maken tot zondenbok voor de misslagen van zijn superieurenvan den hertog van Cambridge o. a., die den jongen pretendent nooit had moeten veroorlooven in Zuïd-Afrika te gaan vechten tegen de Fransche Republiek. En eindelijk ziet iedereen in dat Carey door niemand lastig zou zijn gevallen indien de gesneuvelde in zijn gezelschap niet juist de zoon van Napoleon H'I warë geweest. Wie rept er eèn woord orèr de twee Engelscbe soldaten die tegelijk met Louis Napoleon vielen? Men kent hunne namen zelfs niet. Uit Kaapstad zijn te Londen opnieuw eenige berichten ontvingen waaruit in de eerste plaats duidelijk wordtdat de oorlog nog niet als geëindigd moet worden beschouwd. Wel zijn onderscheidene hoofden van stammen in onderwerping gekomenmaar van Cetawayo's vredelievendheid blijkt nog niets. Generaal Crealock beeft Ordine en Magwere in brand ge stoken. Generaal Newdegates eerste divisie is naar Kraks teruggekeerd. In dit seizoen werd geen verder voorwaarts rukken verwacht. De moeilijkheden van vervoer namen nog steeds toe. Het plan was Ekowe weder te bezetten. Aan eenige vrijwilligers was de zeker makke lijker te geven dan te volbrengen last gegeven, om aan Cetawayo den terugtocht af te snijden. Lord Chelmsford heeft inmiddels zijn ontslag genomen en keert naar Durban terug. In de beide huizen van het Engelsche Parlement zal dezer dagen worden voorgesteld een votum van dank te brengen aan de troepen, die in Afghanistan hebben gestreden. Het bericht der „Globe'| omtrent het uit breken der cholera wordt officieel onjuist ge noemd maar men geeft toe dat voor zes weken de beide bedoelde regimenten inderdaad veel hebben geleden. Sedert echter is de ziekte ver d wenen. De ontworpen groote Noordpool-expeditie, ditmaal bepaaldelijk uitgerust met het doel om tot eiken prijs de Noordpool te bereiken zal waarschijnlijk in de lente van bet volgend jaar Engeland verlaten. Aan het volhardend streven van kommandeur Cbeyne is bet gelukt, een hoofd-comité ten behoeve van de onderneming te Londen te vestigen dat over het geheele land in niet minder dan 49 sub-comités zijn vertak kingen heeft. Deze Engelsche expeditie zal met die van Zweden Nederland AmerikaOosten rijk en Denemarken samenwerken. Een ernstig ongeluk heeft in den nacht van 29 op 30 Juli in de „East India Docks" te Londen plaats gehad. Het grootste gedeelte van de „Import Docks" stortte plotseling in en vernielde al de hydrau lische kranen, terwijl de kaaimuur in het water viel. De daardoor ontstane schade bedraagt bijna een vierde millioen guldens. Het Duitsche Reichsgesetzblatt maakt bekend, dat de nieuwe grondwet voor Elzass-Lotharingen eerst den lsten October van dit jaar in werking zal treden. Inmiddels wordt het land reeds ge plaatst onder den nieuwen stadhouder von Man- teuffeldie voorloopig optreedt als plaatsverv. des Keizers. Niet alleen Yon Bennigsen maar ook Lasker zou van plan wezen zich uit het parlementaire leven terug te trekken. Te Erfurt blijkt geen herstemming noodig te zijn geweest, Minister Lucius heeft nog de ver- eischte meerderheid, en zelfs iets meer, kunnen verwerven. Te Kieff zijn weer 5 nihilisten ter dood en 10 tot dwangarbeid veroordeeld. Aan twee der ter dood veroordeelden is verandering van straf verleend. Drie zijn opgehangen. De gemeente Fideris (kanton Grauwbunderiand) wordt sedert eenigen tijd door legers eekhoren tjes geteisterddie reeds meer dan duizend hoornen van den schors beroofd hebben. Thans zijn door de overheid een zestal kloeke jagers afgezonden, die in last hebbenhet kna gend leger te verdelgen. Dat vreugde krankziunig kan maken is meer voorgekomen. Nu leest men in de Zwit- sersehe bladen van een jongeling, die, hoorende dat hij uit de Freiburgsche loterij vijf-en-veertig duizend francs getrokken hadzoozeer door dit bericht getroffen werd., dat hij zijn verstand verloor. In deze maand wordt de komst van don Al fonso, koning van Spanje, te Weenen verwacht, ten einde in persoon de hand der aartshertogin Christine te vragen. Deze jeugdige Prinses be vindt zich met haren vader aartshertog Rayiier op de Weilburgeen kasteel bij Badenop eenige uren afstands der hoofdstad gelegen. De kennismaking van het aanstaaud echtpaar dateert van den tijd, dat de Koning, in verbanning levende, zijne opvoeding in het adellijke instituut het Theresianum genooteene inrichting welke in de vorige eeuw door Maria Theresia gesticht is. De Spaansche Ministers dringen ten zeerste op eene nieuwe echtverbindtenis van den Koning aan, en daar op den 26sten Juni het rouwjaar verstreken was, zoo is Alfonsus bereid aan den wensch der natie gevolg te geven. De jeugdige prinses Christine is in het jaar 1858 geboren en dus maar een jaar jonger dan haar aanstaande gemaal. Zooals beweerd wordt is deze Prinses zoozeer aan hare familie gehechtdat de ge dachte om van hare verwanten te scheiden haar tot dusver teruggehouden heeft het jawoord nit te spreken. Die scheiding is dan ook werkelijk geen kleinigheid, als men bedenkt dat, volgens de Spaansche hofetiquettede nieuwe koningin door niets aan haar vroeger vaderland herinnerd mag worden en zij niet een van de hofdames, die haar in het vaderland omringden, mag mee nemen. Aan de jeugdige Prinses wordt de keuze geheel vrijgelatenterwijl bij dit huwelijk de politiek zelfs niet ter sprake komt. -Men kan echter veilig beweren, dat de Prinses reeds hare keuze gedaan heeft daar de Keizerdie thans te Ischl is, wederom te Weenen verwacht wordt, opdat de Koning van Spanje aan hem als het hoofd der familie de officieele aanvrage doen kunne. Daarna begeeft zich Franz Jozef, als er geen verandering in het plan komt, naar Gastrin om er keizer Wilhelm te begroeten. Uit Genua wordt van den 2n Augustus ge meld dat de Koning en de Koningin, vergezeld van den Prins van Napels en Prins Amadeus met gevolg daar zijn aangekomenaan het station werden zij door alle overheidspersonen en de consuls in groot tenue opgewacht. Een deputatie uit den adel bood H. M. een grooten prachtigen bouquet aan. Een ontelbare menigte juichte het Vorstelijk paar met geestdrift toe. De koninklijke rijtuigen werden letterlijk onder bloemen begraven. Alle straten zijn gevlagd en de geheele stad is in feestdosch. Aan de „Polit. Corr. wordt uit Constantinopel gemelddat de betrekkingen tusscheu de Porte en Aleko-pacha zeer gespannen zijn. Het con flict schijnt- vooral veroorzaakt te zijn door de weigering van de Porte om de benoeming van eenige Oo?t-Rume)ische ambtenaren te bekrach tigen. Bij gerucht verneemt men dat de Minister van oorlog Osman, de minister van binnenl. z., Kadri en die van justitie, Saïd, uit het kabinet zullen treden. Een den 22n geteekende en den volgenden dag te Sofia afgekondigde Vorstelijk-Bulgaarsche ukase stelt de Gouvernementen van Varna, Elena, en Tirnova in staat van beleg. De verordening is door den minister van oorlog geteekend en geeft als reden op het feitdat in die gewesten in de laatste veertien dagen gewapende roover- benden zijn opgetreden en reeds eenige botsingen met de Bulgaarsche militie hebben plaats gehad, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Uitdrukkelijk wordt verklaarddat de maat regel 3lechts van voorbijgaanden aard is en vol strekt geen politiek karakter draagtdaar zoowel aan Bulgaren als aan Turken geweld is aan gedaan. Konstantinopel2 Augustus. Zes Engelsche pantserschepen kwamen gisteren in de Besika- baai. Een Fransch eskader wordt te Salonica verwacht. «The Times" bevat het volgende telegram uit Weenen dd. 1 Augustus Een telegram van Athene van den 30n Juli berichtdat aldaar berichten ontvangen zijn meldende dat de Turken talrijke troepen te Volo, Larissa, Rania, Pharsalus en Trika verzamelen. De Grieken hebben dientengevolge hun uit rustingen ten strijde met verdubbelde kracht

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1