Rusland. BINTONLAND. Afrika. Amerika. voortgezet. Een groot aantal geweren zijn aan de troepen uitgedeeld en zes nieuwe batterijen artillerie zijn geheel en al bewapend. Wat de marine betreft zijn drie korvetten twee gepant serde sehepenvier kanonneerbooten en vijt andere schepen uitgerust. Met twaalf torpedobooten wordt herhaaldelijk geëxerceerd. Het nieuwe gepantserde oorlog schip „de Miales", wordt "van Marseille en het pantserschip „Themistocles" binnen weinige maanden verwacht. Bovendien ziet men tegen het einde van het jaar tien torpedobooten te gemoet en tegen het begin van het volgende vier gepantserde oorlogschepen. Volgens de Londensche „Globe" is de zaakge lastigde van Griekenland te Londen door zijn Regeering gemachtigd maatregelen te nemen voor de uitvoering van de conventie betrekkelijk de conversie van de oude revolutionaire leenin gen van 1824 en 1825. Uit Kharkoff wordt aan de „Golos" geschre ven, dat het proces van de studenten der Vee artsenijschool den 15n dezer in die stad zal '"^'worden beschuldigd deel te hebben uitge maakt van een geheim genootschapen het plan gevormd te hebben om den heer Fomine, die zich sedert vijf maandeu of zes in de ge vangenis bevindt, te bevrijden. De poging was mislukt, ofschoon de beschuldigden alle moge lijke maatregelen genomen hadden want in hun huizen zijn door de politie uniformen van gen darmes gevonden, revolvers en een valsch biljet quasi door het hoofd der gendarmerie geteekend, waarbij bevel gegeven werd, den beschuldigde Eomine voor den rechter van instructie te ae- leiden. Volgens de „Novoe Vremya" is bevel gegeven om onmiddellijk troepen van Saratoff naar Turkestan te zenden. Nadere berichten uit Taschkend maken mel ding van een nieuwen aanval der Chinezen op twee grensdorpen van de Khirgizen. Een duizend tal paarden werden buit gemaakt en verschelden Khirgizen gedood. In de nabijheid van Iudum zijn Chineesche ambtenaren verschenen en hebben onder de Dungans proclamation verspreid hun uitnoodigende Kuldja te verlaten en naar China terug te kceren onder belofte van amnestie. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de te Taganrog gearresteerde jongman bekend heelt een revolutionaire socialist te wezen en te be- hooren tot eone vereeniging, die o. a. de stelling huldigt, dat men zich niet mag laten arres teerenzonder eerst te trachten zijn vangers te dooden. Op een buitengoed van groothertoB Constantijn zijn honderd personen tegelijk ge arresteerd. Uit Kiew wordt dd. 2' Aug. gem Bij vonnis van het krijgsgericht alhier zijn 5 personen tot de doodstraf en 10 tot dwang arbeid veroordeeld, wegens deelneming aan on wettige vereeniging, pogingen te beroovenaanslagen op politiebeambten en m Generaal Loris Melikoff heeft voor twee der veroordeelden de doodstraf in dwangarbeid ver anderdéén aangeklaagde heeft genade gekregen. De drie definitief ter dood veroordeelden zijn op .30 Juli 11. opgehangen. Er moet goed geschoten zijn, want veertig leden werden buiten gevecht gesteld. Daarmede was echter de zaak niet afgedaan want het publiek buiten de zaal mengde zich in den strijd en zette het gevecht voort. Nu kwam de politie, die ook mede vocht. De presi dent van den Senaat was reeds onder de geval- lenen en het had den schijn dat geen der leden dien dag zou overleven toen troepen aanrukten. Deze vuurden met een mitrailleuse op de aan- wezigen, zonder zich om een der partijen te bekommeren. Eenige granaatschoten voltooiden het werktoei) werd het rustig m Porte au Prince en men begroef de dooden. UITVOERINGEN. TILBURG. Op Zaterdag 9 Augustus a. s., 's avonds 8 uur, uitvoering door de vereeniging „Kunstmin" bij den heer H. D. Dielissen, lokaal „Villa Nova". De min of meer precaire toestand van Ma rokko heeft Spanje weder belust gemaakt op dat Rijk Reeds dreigde bij gelegenheid van den oplangs plaats gehad hebbenden moord op een beambte van het Spaansche consulaat te Tetuan een oorlog uit te breken, die zeerzeker buitengewoon populair in Spanje zou »Jn S weest Voor het geval de Spanjaarden Marokko Sten veroveren, zouden zij wel geneigd zijn Erankriik die deelen van het grondgebied aan te bS„waarover dat Rijk zou wenschen te beschikken om zijn grenzen van Algerie af 16 Maar6 Engeland schijnt de eerzuchtige plannen van Spanje beslist in de wielen te willen rijden De verovering van Marokko zou het gewicht van de stelling Gibraltar verminderen. Uit dien hoofde helpt het Engelsche gouvernement reeds langer dan een jaar uit alle macht en met alle middelen den Sultan van Marokko m de wapen- toerustingen, welke Z. M. met het oog op een eventueel conflict met Spanje voorbereidt De Marokkosche troepen worden door Engel sche officieren in de Europeesche wijze van oor logvoeren geoefend; -.ingenieurs uit Engeland iogvoeren d bouw van de nieuwe vestingwerkeh van Tanger en de kanonnen van zwaar "kaliberdie daar zijn opgesteld, worden van Engeland zich te moeten bepalen tot een indirecte ondersteuning van Marokko. Bij de laatste revolutie in Hayti in warme kamerdebatten is voorgekomen. De eigen- SXtft Ïee^PeüÏ |naleen broeder lffi" van^e^veigader'ing ^°zwaar 'bekedigd werd hij vond ten minste goed zijn revolver voorden da" te halen en den heer Lorm neder te schie ten Daarop namen ook de anders leden van de vergadering hunne revolvers en de beide partijen openden een geregeld vuur op elkander. Tilburg, 6 Aug. 1879. Zaterdag-avond, circa lialf 10 uur, heeft de Militien-Korporaat-Verlofganger der lichting L877, Joh. Yerschueren, bij het baden het leven ver loren eerst Zondag-morgen heett men zijr. lijk opgehaald. Het schijnt dat hij met zijne kleeren aan eenige zich" in het water bevindende struiken is vastgeraakt. Bij de eerste veiling van het Kasteel en aanhoorigheden van wijlen den heer Majoie te Hilvarenbeek is daarvoor slechts de som van p. m. f30,000 geboden. Waalwijk, 6 Aug. 1879. In dé gisteren gehouden vergadering van Bur gemeester en Wethouders is benoemd tot beambte ter Secretarie alhier, de heer Th. van der Loop, thans in diezelfde betrekking werkzaam ter Secretarie te. Boekei. Zeventien sollicitanten hadden zich aangeboden. De directeur der gasfabriek te Tilburg, heeft rapport uitgebracht omtrent zijn onderzoek, naar den toestand der gasfabriek alhier. (Zie ons vorig nummer.) In verband hiermede vernemen wij dat door de gascommissie bereids een bod gedaan is aan de eigenaars van die fabriek. Volgens de „Ned. Industrieel" zullen de bekrooningen van inzenders op de Nationale en Koloniale Nijverheidstentoonstelling te Arnhem uitsluitend bestaan in diploma's, die in drie graden zullen worden uitgereikt. Naar het Weekblad van het Recht ver neemt, houdt mr. N. P. van Nooten, oud-raads heer te Utrechtzich bezig met het ontwerpen van een geheel nieuw Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, waarbij de schrijver aan de voornaamste klachten over onze bestaande pro cedure wenscht te gemoet te komen. Teneinde een zoo vollrdig mogelijken arbeid te leveren, waarbij hij van de bestaande bouwstoffen en zeker ook van het bekend ontwerp van 1865 wenscht gebruik te maken, houdt de schrijver zich ook voor opmerkingen en beschouwingen en wenken van rechtsbeoefer.arcn alleszins aan bevolen. Naar men verneemtwenscht ook eene firma te Groningen eene proef te nemen om daar ter stede Amerikaansche ossen aan de markt te brengen, welke proef dezer dagen ook in Am sterdam is genomen en volgens de van daar ontvangen berichten uitmuntend is geslaagd. Het Antw. Handelsblad vestigt de aan dacht op de wenschelijkheid om in de platte lands-gemeenten zoogenaamde hooiroeiers aan te stellen, dat zijn menschen die voortdurend hebben te onderzoeken of in het versch gewonnen hooi gevaar voor broeiing is en in het algemeen ot bij de berging wel de noodige voorzorgen ge nomen werden. Van gemeentewege moesten zulke ambteuaren aangesteld worden; zij kunnen groote onheüen voorkomen. Er is thans eeriig licht gekomen in den toestand der Rotterdamsche Handelsvereenigmg. Met het oog op de aanstaande algemeene ver gadering op 6 dezer is door de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Mr. E. Bergsma Mr- J. van Gennep, S. A. Maas en P. J.Cantz- laar, voorloopig een rapport opgemaakt. De voornaamste punten uit het uitvoerig ver slag zijn de volgende: De zaken moeten tot de exploitatie van Feynoo'rd beperkt blijven, en op veel zuiniger en bescheidener voet ingericht worden. Het ge- heele verlies van de vennootschap schat de commissie, alles te zamen, op LÖ^^.H. Zij stelt voor, het door den mede-directeur van Pincoffs, den heer Then-Bergh, aangeboden ont slag aan te nemen, van oordeel zijnde, dat deze heer bezwaarlijk van onvoorzichtigheid iswrij te pleiten door niet met de noodige kracht zich te hebben verzet tegen de handelingen van den president-directeur, voor zoover die met de eischen van een goed en verstandig beheer en de welbegrepen belangen van de Rott. H.vereen. niet waren overeen te brengen. Duidelijk komt in de aan commissaris-verga deringen ontleende bijzonderheden uit hoe Pin coffs met groote sommen wist te goochelenen hoe ingewikkeld de zaken waren waarin hij de Vereen, betrok blijkt uit der. volgenden staat van reeds in 1873 en 1874 tot stand gekomen of voorgenomen ondernemingen 1. De overeenkomst met de gemeente Rot terdam aangaande Peyenoord 2. De concessie fan een spoorweg naar den vHoek van Holland 3. Het indigo-consortium 4. De deelname in de oprichting van de London-Coramercialbank (limited) onder directie van Erlanger en Co. 5. Deelname in de Handelscompagnie Mo zambique 6. Participatie voor de helft in een firma te Montevideo en te Buenos-Ayres 7. Deelname in het Syndicaat van de Hei- nekens Bierbrouwerij 8. Aankoop van terreinen te Vlissingen 9. Aankoop van een pand aan de Boompjes 10. Deelname in de Rotterdamsche Suiker raffinaderij 11. Deelname in de Nederlandsche Amenk. Stoomvaart 12. Syndicaat en aandeel in het goederen consortium 13. Mijnen in Algerië; 14. Deelname in de Kaarsenfabriek te Am sterdam 15. Deelname in het Syndicaat Amsterd. Leening 16. Deelname in de Bouwmaatschappij Sche- veningen 17. Deelname in de Ballastmaatschappij 18. Deelname in een voorschot aan Spanje 19. Deelname in de Oost-Indische Gascom- pagnie 20. Deelname in de havenwerken te Lux- haven. Daarbij kwamen later nog allerlei verwikke lingen om de firma Hoynck, Grein Roodhuijzen, te Amsterdam, op te riehten en staande te houden, en latertoen zij vielde daaruit ontstaande nieuwe firma's Grein Roodhuijzen Co. en Hoynck Pincoffs op nieuw te steunen. Het Rijkstelegraafkantoor te Raamsdonk is voortaan open op werkdagen van 8 uren voor tot half 1 uur 's middags, en van half 2 tot half 4 en van half 7" tot 8 uur 's avondsop Zon en Feestdagen, van 8 tot 12 ure 's morgens. De Rotterdamsche politie en de bestolen winkelier Van Loon zijn gelukkig geweest ten aanzien van de stoutmoedige dieven van Woens dagnacht. Een der daders zekere Le Grand naaf men zegtheeft de onbegrijpelijke onvoor zichtigheid gehad uit Emmerik waarheen luj met zijn makker en de buit gevlucht was, naar Rotterdam terug te keeten om koffers en kleeren af te halen van de kamer welke hij in Rotterdam bewoonde. Deze kamer werd ondertnsschen door de politie die eenig vermoeden tegen hem had opgevatbewaaktook was -/.ijnaar men meldt, van zijne komst verwittigd door de hos pita die uit Emmerik bericht moet gehad hebben dat haar huurder nog eens zou terugkomen. Zooveel is zekerdat de man bij zijn komst terstond gevat werd. Daarna was hetdoor naar de politie te Emmerik te seinen, niet moei- elijk ook den daar aanwezigen tweeden dader te doen vatten. Verschillende dagbladen melden dat H. P. Kerdijk gisteren door de Belgische gendarmerie van Brussel naar Roosendaal gebracht en daar door de Nederlandsche justitie overgenomen zou worden. Kerdijk's uitlevering is niet onvoor waardelijk toegestaan. Hij kan in Nederland niet anders vervolgd worden dan lo. wegens feiten die, overeenkomstig de bepalingen van de Belgische wet, bedriegelijk van aard zijn, en zoodanig dat een hof van cassatie (een cnmineele rechtbank) kennis er van moet nemen; 2o. wegens feiten voor welke de beschuldigde met^ kan inroepen de verjaring krachtens de Belgische wetten, alles in overeenstemming met de Belgische wet op de uitleveringen. Dit punt is volgens de Amst. Ct., het onderwerp eener langdurige correspondentie tusschen de Nederlandsche en de Belgische Regeering geweest. De Amsterdamsche politie heeft weder de hand gelegd op een vijftal jonge schavuiten. Zij hebben een tal van kleine diefstallen gepleegd. Zij maakten zich meester van voedingsmiddelen. Dezer dagen bevonden zij zich in een der nauwe straten, uitkomende op de Jodenbreestraat. Eene vrouw het hare bijdragende om in de behoeften van het groote gezin te voorzien ventte daar met groenten. Zij had het reeds door haar ontvangen geld, bedragende ruim f7 in een maat op haar wagen geborgen. Dit had een der jongens gemerkt. Een werd er voorgespannen om het geld weg te nemen wat dan later zou worden gedeeld. Een der jongens doet e?n greep in de maat en met het grootste gedeelte van het geld gaat hij op den loop. De diefstal was echter ontdekt en de kleine bende was spoedig in handen van de politie. Een onbekend persoon drong in de wo ning van een ingezetene te Deiniim. Alleen de meid en een paar kinderen waren te huis. De onbekende scheen dit te hebben geweten, want hij posteerde zich dadelijk in den gang en vroeg te eten. Nadat dit hem gegeven waswilde hij geld. Tevens poogde hij in eene der kamers te dringen. Te vergeefs trachtte men hem te verwijderen. Eerst toen men hulp had ingeroe pen en een heldhaftige smideen zware tang zwaaiende op hem losging nam hij de vlucht. Te Zuidlaren komt de zoogenaamde „wee„ onder het rundvee voor. Eene koe van de heer H van Bon is aan deze ziekte gestorven en op last van den veearts Tietema met petroleum overgoten en begraven. Een ander rund is her stellende. In de Joden Breestraat te Amsterdam hebben verleden week twee kooplieden in kersen uit handelsnijd zoo luid tegen elkander gewedij verd in het uitventten hunner koopwaardat een hunner op een gegeven oogenblik bezocht werd met mondklem en met een krampachtig opengesperden kaak het veld ruimen moest zon der een kreet te kunnen slaken. Een heldhaftig letterzetter. De aanvoerder van een troep soldaten, de „Oostenrijksche agent in Macedonië", de letterzetter Mieroslaw Hub- mayerdie zich tijdens den Bosnisch-Herzego- winischen opstand door zijn koenheid bijzonder heeft onderscheiden en later in het Servische leger tegen de Turken als kolonel den oorlog medemaakte, ianu de oorlógen en opstanden ten einde zijn naar Laibach teruggekeerd, nadat hij nog eerst tijdelijk werkzaam is geweest als aanvoerder bij het revolutie-comité der Bulgaren in Macedonië. Hubmayer is nu weder werkzaam al3 letterzetter in de nationale boekdrukkerij van Slowein. 't Is algemeen bekend hoe er door de kooplieden misbruik wordt gemaakt van de verzending per post als monster zonder waarde, waartoe het lage port dan ook medewerkt. Maakte men het hier te lande erg, waaraan onlangs een einde is gemaakt door een circu laire van den betrokken minister in het buiten land maakt men het niet beter, gelijk uit het onderstaande blijken kan. Toen onlangs te Berlijn de postzak uit Bre merhaven aankwam, bemerkte men dat verschil lende pakketten zeer met vet bezoedeld waren meer dan dertig brieven waren zoo vetdat men deze moest reinigen alvorens ze te kunnen be stellen met een pakket dagbladen was het nog erger dit moest weggeworpen worden zoodat de geabonneerden geruimen tijd op hunne exem plaren konden wachten. Dadelijk werd een onder zoek ingesteld, op welke wijze de aan de zorgen der post toevertrouwde zaken bedorven waren en wat bleek? Een boterhandelaar had om streeks 2 HG. boter als monster zonder waarde in een bordpapieren koker verzonden door de drukking en de warmte was de boter aan alle zijden uit het omhulsel gedrongen en gesmolten. Tot 's mans verontschuldiging mag gezegd wor den dat van lieverlede in Duitschland alles aan de post wordt toevertrouwd tot levende slangen toe. Volgens het „Politienieuws" moet een heer uit Ned. Indië die zich te Weenen bevond, op de volgende wijs slachtoffer geworden zijn van een Amsterdamschen oplichter. De oud-gast bezat nl. drie Javaansche bankbiljetten een van f1000 en twee elk vau f 500. Dit geld kon hij daar niet wisselen zoodat hij die biljetten per aangeteekenden brief naar Amsterdam aan het adres van den heer G. H. B. verzond. De kennisgeving tot afhaling werd abusievelijk be zorgd bij D. W. B„ en deze ofschoon over tuigd dat die brief niet voor hem was, teekende toch de kennisgeving in het register op het postkantoor valschelijk met den naam van G. H B en ontving den briel. De afzender ver zocht de bankbiljetten te wisselen en voorloopig ruim f900 op te zenden. Aan dit verzoek werd door D. W. B, voldaan, maar de overige gelden behield hij voor zich. Het bedrog kwam uiten de bedrieger werd gevat als een schrale troost voor den bedrogene. Ofschoon het tot de zeldzaamheden behoort, dat een in beweging zijnde spoortrein door den bliksem getroffen wordt, heeft zoodanig geval zich voorgedaan den 24n Mei bij den trein die om half drie van Dresden naar Leipzig vertrok. Bij Kötzschenbroda gekomen barstte een hevig onweder los terwijl plotseling alle zich in den trein bevindende personen, een electnschen schok gevoelden opgevolgd door een hevigen donder- Zooals ligt te begrijpen is was een algemeene schrik het gevolg daarvandoch allen werden weder tot bedaren gebracht, toen de trein zonder eeni" ongeval doorreed. Men onderstelt dat de bliksemstraal over den trein getrokken is en daarachter zijn weg door de rails vervolgde, zonder evenwel eenig nadeel te veroorzaken. De passagiers voelden een schok in de beenen, die heviger of zwakker was, naarmate de ramen of gesloten wnn. De remmer, voelden een hevigen schok in het hoofd. Hat de alles overweldigende spoortrein de ouderwetsche wijze van reizen hetzij te paard hetzij per rijtuig, nog niet geheel verdrongen heeft, werd dezer dagen opnieuw bew.een. Eenice heeren uit Baarn hadden eenigen tijd geleden het plan opgevatper paard de Arnhem- sche tentoonstelling te bezoeken. Diensvolgens begonnen zij Zaterdag jl. hun voorgenomen tocht, begunstigd door prachtig weder. Op de plaatsen, waar zij door kwamenontvingen zij vele blijken van svmpathie met hun ondernomen rijtoer. Woensdag keerden zij weder te paard huiswaarts, na al het schoons van Arnhem s omstreken bezocht te hebben. Een onbekende zou Zondag middag met den stoomtram van S.hereningeu vertrekken toen even voorbij het station aldaar zijn hoed afwoei. Om dezen te grijpen sprong l>0 van b«t bal^n van de eersten wagen, met het treurig ge volg dat hij tusschen de beide wagens viel met het hoofd voorover. De wielen gingen den ongelukkige over het hoofd de hand en de heup, zoodat hij op de plaats dood beef. Na dat men het verbrijzelde lijk naar het hadhuis had gebracht en dr. Mess den dood liad gecon stateerd is het naar het kerkhof aan het kanaal vervoerd. Het hoofd was letterlijk in tweeen "espletenwaardoor men het gelaat met kon herkennen. In een der jaszakken vond men een retourkaart Rotterdam, waaruit men afleidt, dat de onbekende aldaar woonachtig was, terwijl men bovendien een brief vond, bljjkbaar van zijn moeder, aanvangende met de woorden- „Lieve George".

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2