Nummer 166. Zondag 10 Augustus 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stokken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels j 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier van liet patentrecht over het dienstjaar 187980, ver wittigt de belanghebbendendat gezegd kohier door den heer Inspecteur van 's Rijks Directe be lastingen dezer Provincie op den 31 Juli 1879 is executoir verklaard, dat hetzelve op heden aan den Rijks-Ontvanger in deze Gemeente, ter invordering is toegezonden en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigenwelke zich met hunnen aanslag bezwaard achtenkunnen hunne redenen bij verzoekschriftbinnen drie maanden na dato der executoir verklaring, indienen bij Ged. Staten dezer Provincie, des 'verkiezende door tusschen- komst van den betrokken Controleur van 's Rijks Belastingen. De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 7 Aug. 1879. Het conflict tusschen de Justitie en het bestuur van de Kurzaal te Ostende, wegens het verbieden van het bakspel gerezen, zal aan het oordeel des rechters onderworpen worden. Hetzelfde verbod is aan de Kurzaal te Spa beteelcend. Aan beide zijden heeft de justitie den hard- nekkigsten tegenstand ondervonden en ondanks de inbeslagnemingen wordt in beide kurzalen alle avonden het bakspel voortgezet. Naar verzekerd wordt is de President der Fransche Republiek voornemens een stokje te steken voor de dwaze manie van den Parijschen gemeenteraad offi straten die tot nu toe naar historische personen heetten, welke terecht of ten onrechte als vijanden der Republiek worden beschouwdte herdoopen en naar anderen te noemen. Met name geldt dit voornemen van den President de Rue BonaparteRue Camba- cérès en den boulevard Haussmann, welke namen hij bepaaldelijk wil handhaven. Men kan het niet anders dan toejuichen, dat de President opkomt tegeu een kinderachtig streven, van het welk tot het vernietigen b. v. van minder aan gename historische documenten slechts een stap is. Niet ter. onpas overigens mérkt de „Charivari* op, dat het eigenlijk een twijfelachtige eer is wanneer een straat naar iemand genoemd wordt. Zoo heet b. v. de Rue Mazasnaar kolonel Mazas, die 26 veldslagen bijwoonde en bij \u- sterlitz sneuvelde. En waaraan denkt men nu in de eerste plaats als van Mazas wordt gespro ken Aan de gevangenis, die daar sedert gebouwd werd en die dan ook kortweg Mazas genoemd wordt. Aan den dapperen kolonel denkt niemand meer. Toen de telegraaf voor een paar dagen gewag maakte van het spoorwegongeluk op den weg van Nancy naar Vézelise, werd er bij ge meld, dat het ongeluk aan boos opzet toege schreven wordt. Het booze opzet nu is over tuigend bewezen. Misdadige handen hadden de wisselsmet hangsloten verzekerd, losgebroken en verzet. Vandaar dat een locomotief op eene zijlijn week, die voor eene fabriek gebruikt wordt en doodloopt bij een muur en tegen deZen in volle vaart aanrande. Vijf personen werden dadelijk gedood en vele reizigers bekwamen min of meer zware wonden en kneuzingen. Sedert eenige maanden werd de helft van het eiland Corsica door dan bandiet Semidei verontrust. Semidei is een jongman van 21 jaren, die reeds verscheiden gruweldaden op zijn geweten heeft. De gendarmes hadden reeds sedert geruimen tijd in de gemeentewaar zijn vader woont op de loer gelegen, toen zij hem eindelijk, vergezeld van een andere persoon, de woning zagen bin nengaan. Onmiddellijk werd deze omsingeld doch de gendarmes moesten versterking afwachten, om tot de inhechtenisneming over te gaan. Of schoon de bandiet hen herhaaldelijk bedreigde, wisten zij hem in bedwang te houden, en na verloop van een uur was de gevaarlijke boos wicht schadeloos gemaakt. Aan „le Petit Lyounais" wordt uit Mon- tiers (Savoye) geschrevendat twee" belangrijke goudaderen ontdekt zijn de een op de hoogten van St. Eoy, de andere in het gebergte van Bourg Saint Maurice. Te St. Foy zou de kost bare ader zich aan den voet van een grooten gletscher bevinden. Voor een veertigtal jaren moet hij reeds ontdekt en geëxploiteerd zijn door een ondernemend man uit die streek, die echter in het vervolg allerlei geschil had met de Regeering van Sardinië, omdat hij zelf het goud, dat hij met levensgevaar aan de aarde ontrukte, in geldstukken had willen veranderen. Verleden jaar zijn door een agent van een Italiaansche maatschappij ijverige nasporingen gedaan, die op*dit oogenblik voortgezet worden, waarvan echter geen goede uitslag verwacht wordt. Dat er goud .is, wordt niet betwist; men moet evenwel het uitgangspunt en de richting van den ader opsporen. Parijs, 7 Augustus. De Gemeenteraad heelt de conclusies van het rapport aangenomen, vol gens welke bij het aanstaande heropenen der scholen, alle onderwijzers en onderwijzeressen tot eene congregatie behoorende, zullen vervangen worden door leeken. De onlangs uit Amerika aangekondigde te verwachten storm is Zaterdag 2 Aug. des nacht tusschen 1 en 3 ure met een ongekende woede over een groot gedeelte van Engeland losgebar sten en was vergezeld van zware donderslagen en feilen bliksemwaarbij niet alleen hevige stortregensmaar ook alles met vernietiging bedreigende hagelbuien neervielen en groote scha de aanrichtten. Op sommige plaatsen zijn hagel- steenen gevallenafwisselende van de gewone grootte tot die van duiven- en kippeneieren terwijl er gevonden zijn die 31/!! Eng. duim omtrek hadden. Het getal verbrijzelde glasruiten is onnoemelijken van vele boomen werden zoowel door den hevigen stormwind als door den hagel eene menigte takken afgebroken cn in al dien tijd van 1 tot 3 ure heerschte de storm met bijna onafgebroken woede. Ook België heeft veel te lijden gehad. De onwederswelke daar hebben gewoed kostten aan onderscheidene personen het levenook werd hier en daar vee in de weiden dood ge slagen. Tegen den 8 of 9 dezer is een herhaling van den storm waarschijnlijk, althans kruist een storing den Atlantischen Oceaan, welke volgens berichten uit Amerika storm en regen tegen genoemden datum doen verwachten. Door den politie-rechter in Bowstreet werd een Franschmanmet name Gueriernaar de Londensche criminele-rechtbank verwezen, be schuldigd van aan den bekenden secretaris van wijlen Keizer Napoleon, Pietri, een brief te hebben gezonden waarin hij geld eischte enin geval van weigeringmet den dood dreigt. Pietri was bij het verhoor tegenwoordig en legde getuigenis af. Oök Prins Karei Bonaparte woonde het verhoor bij. - De Peruransche gezant alhier ontving een' depêche uit Panama dat Iquique wederom door de Chileensche vloot werd gebombardeerd, doch slecht wenig werd beschadigd, en dat de Huascar een Chileensch transportschip had buit gemaakt met een ruiterregiment aan boord en drie met kolen en koper bevrachte Chileensche schepen. Generaal Wolsely, de onderwerping van hoofden der Zoeloes ontvangendezeide dat de Engelsche Regeering het Gouvernement des lands zal beschermen. Generaal Wolseley trekt met een sterke kolonne naar Ulundieen andere kolonne zal te ge lijker tijd naar de nieuwe kraal van Cetywayo voortrukken. Het agentschap Havas heeft in een telegram uit Rome van 3 dezer medegedeelddat de nuntius Roncette zich vóór 20 dezer naar zijn post begeven en dadelijk zich met Bismarck in verbinding stellen zalteiwijl hij de overbrenger zou zijn van de benoemingen van nieuwe bis schoppen ter vervanging var. de overleden prelaten. Betreffende dit telegram merkt de Provinzial Correspondenz op dat alle in den jongsten tijd van Rome uit in Weener en Parijsche bladen verspreide berichten over de verhoudingen van de Pruisische Regeering tot den Pauselijken Stoel dermate in strijd zijn met den werkelijken stand van zakendat men bijna aan opzettelijke my stificatie moet denken. Het dorp Chasenois, bij Schlettstadt (Elzass) is gisteren voor de helft door brand vernield. Niet minder dan 150 huizen werden een prooi der vlammen en 1800 personeu zijn zonder dak. De schade is aanzienlijk. Er zijn onmid- delijk in den omtrek inschrijvingen geopend ten bate der noodlijdenden. In het nabij Keulen gelegen Bensberg is dezer dagen op drie plaatsen de bliksem inge slagen. Eerst sloeg hij in een kamerwaarin zich zeven personen bevonden. Tal van voor werpen daar aanwezig werden vernield en een persoon door nedervallende scherven ernstig aan het hoofd verwond. Overigens bekwam geen der personen door den bliksemstraal eenig letsel, dan alleen dat allen eenige oogenblikken in een staat van verdooving verkeerden. Te Brunswijk wordt een proef genomen met een tramway met vlakke rails. Het plan bestaat om zes of zeven mijlen te leggen en in exploitatie te brengen. Dit is de eerste proeve, die genomen wordt, om het hinderlijke van ver diepte rails in de straten te voorkomen. De rails zijn gemaakt in' de fabriek „Vereenigte Fabriken" te Dortmund en de rijtuigen worden vervaardigd bij the Starbuck Comp. te Birken head. „II Pungolo van Napels deelt eenige bij zonderheden mede over een moordaanslagop den Afgevaardigde Domenico Pagliano gepleegd. In de straat Bellini werd hij door drie man nen aangevallen, die hem stokslagen toebrachten. Een der slagen die op het voorhoofd gericht was en doodelijk had kunnen zijn, werd door den rand van den hoed gebroken. Twee heeren, die den aangevallene vergezelden, weerden zich duchtig en vervolgden de drie onverlaten. Aan twee officieren en een inspecteur van politie gelukte het, een der aanvallers te vatten; een tweede werd des nachts in hechtenis geno men. Alle drie worden voor camorristen ge houden. Wat de vermelding van dit voorval belangrijk maakt is de verklaring door den heer Pagliana in zijn aanklacht afgelegddat hij van meening is dat zijn aanvallers door zijn tegen standers bij de verkiezingen omgekocht zijn. Te Rome werden op een dag op klaarlich ten dag twee moorden gepleegd, waaronder een op een Domikaner pater. De heer Carlo Marcucci, uit Spoleto, stond dezer dagen terecht wegens moord op den ge neesheer Vicenzo Dominicis. Uit het proces is gebleken, dat - deze moord onder zonderlinge omstandigheden heeft plaats gehad. De heer Marcucci, een zeer vermogend man, had een zoon van 14 jarendie ongesteld werd. De geneesheer Dominicis werd ontboden en de vader beloofde hem 20.000 fr., indien hij zijn zóón genas doch voegde er de bedreiging bij dat hij hem zou doodschieten indien het kind stierf. De knaap overleed en een ander geneesheer con stateerde dat het overlijden moest worden toe geschreven aan verkeerde geneeskundige behan deling. De heer Marcucci gaf nu gevolg aan zijn be dreiging en doodde den geneesheer door een revolverschot. Hij weTd deswege veroordeeld tot 5 jaren gevangeuis en 25.000 fr. schadeloos stelling aan de weduwe. Het stoomschip Nischni-Novogorod, met een aantal nihilisten aan boord en bestemd naar het eiland Saghaliën is volgens bericht uit St. Petersburgdezer dagen in goeden welstand te Nangasaki aangekomen. De gevangenen, die aan boord hetzelfde voedsel ontvingen als het scheepsvolkgenoten eene goede gezondheid. Dit ter verbetering van het bericht van sommige Engelsche bladen die beweerden dat ruim de helft der gevangenen van ellende was omge komen. Het laatste Russische regiment heeft zich den 6 Augustus naar Rusland ingescheept. Niet meer dan vijftig kanonnen blijven te Cho- mula achter dit geschut zal eerst naar Rutschuk en daarna naar Rusland worden overgebracht. In eenige steden ziet men nog Russische officie ren die verlof hebben bekomen om over land huiswaarts te keereu. In het gebied Akmolinsk woedt op de eilanden en aan den oever van het Kurgald- schimeer een soort van bodr mbranddie reeds in April begonnen is en op den dag der afzen ding van dit bericht (15 Juni) nog niet gebluscht was. Het is dan ook haast ondoenlijk, den brand in het dichte rietdat in deze streken welig groeitte blusschen. De brand is reeds doorgedrongen tot het winterkampement van de Kurgaldschen Walostgwaar medio Juni reeds 120 Kirgizen-woningen in de asch waren ge legd. Uit Moskou wordt aan de „Nordd. Allg. Ztg." geschreven, dat een jonge dame, Olga Gobieslaffska, die wegens nihilisme vervolgd werd, per luchtballon uit haar woning ontsnapt is welke zorgvuldig bewaakt werd. Een halve mijl van de stad daalde de ballon ter aarde en wist Olga voor goed te ontkomen. Als de nihilisten voortaan in de lucht gaan samenzweren zal de Russische politie aanmer kelijke reorganisatie moeten ondergaan. Het laatste halve millioen van den diefstal te Kherson is nu te Odessa gevondenzoodat de schade van weinig beleekenis is. Aanvanke lijk bedroeg de waarde van het gestolene onge veer 4 millioen gulden. Achtereenvolgens is men de dieven, die den buit verdeeld hadden, op het spoor gekomen. In de Vereenigde Staten openbaart zich met steeds meerderen nadruk een krachtig verzet tegeij de'doorgraving der landengte van Panama. Thans heeft- ook de oud-President zich geschaard aan die zijde der bestrijders van het plan. In een open brief geeft hij zulks den volke te kennen.. Men is evenwel niet vreemd aan het denkbeeld, dat hierachter wel eens politieke beweegredenen konden schuilen. De Californische bladen be pleiten den maatregel met vuur. Te New-Orleans en te Memphis neemt de gele koorts af, dank zij de genomen krachtige maatregelen. Te New-Tork zelf is niemand aangetast, maar aan het quarantaine-station zijn vijf zieken. Opnieuw heeft de vloot van Chili Iquique gebombardeerd doch weinig schade aangericht. Zeer verdienstelijk maakt zich het Peruaansche pantserschip Huascar, dat dezer dagen een vier- dubbelde vangst maakte. Het veroverde een transportschip van Chili met een regiment ruiters aan boord, benevens drie gewone schepen met kolen en koper bevracht. De million nair Zabriski, een van de rijkste grondbezitters uit New-Jersey, wiens vermogen op 25 millioen gulden geschat werd, is den 16 Juli, toen hij zich per spoor van Morusania naar New-York begaf, door een exprestrein overreden en oogenblikkelijk gedood. Hij behoorde tot de oudste familiën van het land en was een af stammeling van Albert Zoborowski, die naar het heette een naaste bloedverwant was van Johan Sobieski, koning van Polen. Albert Zoborowski landde in 1650 in Amerika en zette zich aan de Hackensack-riviertegenover Hackensack neder. In het verloop van tijden veranderde zijn naam in Zabriski.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1