BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Huidenberichten. Gemeenteraad van Tilburg. OPENBARE VERGADERING van Woensdag 6 Augustus, voorm. 10 uur. Afwezig de heeren J. H. A. Diepen Weth., C. van Roessel, C. Houben, J. C. de Bondt en Ed. Jansens. De Voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen der vorige voor te lezen, die na voorlezing worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de b nieuwbenoemde leden. De Voorzitter benoemt biertoe eene commissie, bestaande uit de heeren E. L. van Spaendonok, C. Eras en B. E. E. Stiater. Na gehouden onderzoek verklaart de com missie, bij monde van den heer Van Spaendonck, de geloofsbrieven in orde te hebben bevonden en concludeert mitsdien tot toelating. Aangenomen. 2. Ingekomen stukken als a. Schrijven van den Directeur van het Ka binet des Konings waarin namens Z. M. dank betuigd wordt voor de deelnemingbetoond bij het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje. i. Pr'oees-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden en in kas aanwezig f34625.34. cBesluit van Ged. Staten houdende goed keuring der gemeenterekening over 1877, slui tende in ontvangsten met f 179,138.10, in uitgaaf met 161,449.53, alzoo met een batig saldo van f 17,688.57. Deze drie aangenomen voor kennisgeving. d. Missive van Ged. Staten, waarbij aan de gemeente, ingevolge rapport van den hoofdin genieur van den Prov. Waterstaat, in overweging wordt gegeven, om den weg Alphen Riel lil- burg in plaats van met keien gedeeltelijk met grint, en in de kom der gemeenten met klinkers te bestraten waarvoor door de Prov. kas eene subsidie zoude worden verleend. De Voorzitter deelt mede dat B. en W in overleg met eene commissie der gemeente Alphen en Riel, de voorkeur geven aan geheele kjiuker" bestratingdaar er in dit geval voor Tilburg meer onderhoudskosten komen, zou de gemeente Alphen en Riel 80 pet. in de kosten van aanleg dragen, na aftrek der prov. subsidie; er blijven dus nog 20 pet. voor rekening van Tilburg. De Voorzitter stelt voor de zaak aan te houden tot eene volgende vergadering en inmiddels de stukken ter visie voor de leden te leggen. Conform besloten. e Missive van Ged. Staten ter begeleiding van' een besluit van de Prov. St., waarbij aan de gemeente Tilburg een gedeelte prov. weg, van af de Oisterwijksche baan tot- aan de brug over de oude Leij, in eigendom en onderhoud worut afgestaan de gemeente zal hiervoor eene tege moetkoming van f 8000 ontvangen, onder voor waarde dat de weg tot op 4 meter verbreed ^Def heer Van Spaendonck vraagt, of die breedte niet zou kunnen doorgetrokken worden tot aan de 1ste brug, daar dit tot groot gemak zou dienen van de aldaar bestaande fabrieken, waar dagelijks zware vrachtkarren aankomen. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. De heer Cools wenscht eerst eene overeen komst met de eigenaars te treffen en dan den weg recht te maken dit kan zooveel niet kosten Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Piov. Staten aangenomen. f. Aanvraag van den ingenieur J. van den Elzen om art. 7 der algemeene voorwaarden van concessie in dien geest op te vatten, dal het aanbieden van het ontwerp eerst zal behoeven te geschieden, drie maanden nadat de concessie van den minister zal zijn verkregen. Conform besloten. q Adres van eenige ingezetenen wonende nabij de Heuvelstraat, verzoekende het straatje loopeade van het huis van den heer Karei Bloemen naar de R. H. B. School met keien of anderszins te bestraten. De heer Strater wijst op het straatje neven het huis var. Mej. de Wed. Kerstens dat ook z. i. behoort te worden verbeterd Hij wenscht beiden in goeden toestand gebracht te zien. Wordt besloten het verzoek van adressanten toe te staan en de verbetering van het straatje neven Mej. Kerstens aan te houden. A Adres van A. Herculeyns, vragende ver gunning tot het plaatsen van een raam in den gevel van zijn huis, uitziende op het plein voor het gemeentehuis. Op voorstel van den Voorzitter wordt de ver gunning tijdelijk verleend onder bepaling dat op eerste aanzegging, alles weder door adressant in den vorigen toestand terug gebracht zal moeten worden. j„ 3. Uitloting van obligalien ten laste der 8 Uitgeloot worden volgende aandeelen ad f 500 Van de leening 1865—1869 No 89. 1870 No 156. 1872 No 16, 60, 139, 150, 188, 195, 204, 211, 286, 290, 313, 392. 1873 No 30, 52, 122, 132, 140, 169, 207. No 54, 60, 93, 129. teneinde hierin verbetering te brengen. Hij ver trouwt dat de leden zich met dat voorstel zullen kunnen vereenigen. Na eenige discussie wordt besloten de gaslan- taarns te doen ontsteken behalve bij volle maan. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. U I T V O E R I NGEN. WAALWIJK. Op de repetitie, op Zondag 10 Augustus, zul len door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" de volgende stukken gezongen worden 1 Le combat navalJuliën. 2 Schlaf wohlEcker. 3 L'amitie d'une Hirondelle pour tenor. 4 La RetraiteRillÉ- 1876: 4 De heer Van Spaendonck klaagt over de straatverlichting en vraagt, dat hierin verbetering gebracht worde, vooral ter voorkoming van straatschenderijen en om der politie het volbrengen harer taak des nachts mogelijk te maken De Voorzitter vereenigt zich met het door den vorigen spreker aangevoerdehet is zeer lastig voor de politie bij donkere nachten goede surveillance uit te. oefenen. Het was dam ook het plan van B. en W. een voorstel te doen, Tilburg, 9 Aug. 1879. Zooals bekend is zal het Bond van Officieren in Noordbrabant op Zondag 10, Maandag 11 en Dinsdag 12 Augustusbij gelegenheid van liet feestelijk herdenken van het lOjarig bestaan alhier een wedstrijd voor schutterijen en weer baarheidskorpsen in die provincie houden welke door een optochtconcertbal champêlre illuminatie en vuurwerk zal worden opgeluisterd. Bij de leden van de regelings-commissie de heeren Alph. Sutorius E. A. L. v. d. Bergh J. Kooy en A. J. C. Daamenzijn ook voor het publiek toegangskaarten voor het kamp en de feesten verkrijgbaar. Eergisteren-namiddagna afloop van het schijfschieten van hh. officieren der dd. Schutterij alhier, werd een paard van den stalhouder F. v. H. schichtig, trapte over de strengen en liep zoo een eind wegs voort. De koetsier werd me- degesleept en bekwam eenige niet gevaarlijke kneuzingen. De officier van gezondheid der schutterij, die op het terrein aanwezig wasverbond den ge kwetste en liet hem toen huiswaarts vervoeren. Waalwijk, 9 Aug. 1879. De „Standard" verneemt dat de heer Van Lijnden van Sandenburg niet de portefeuille van justitie maar die van buitenlandsche zaken zal aanvaarden. Voorts zou de lijst bestaan uit de heeren graaf Schimmelpenninck financiën Heemskerk, binnenlandsche zaken Klerck, water staat justitie, waarschijnlijk Meerbekeoorlog, Beyen en marine, Kip. Koloniën nog onbeslist. Tusschen de Nederlandsche en Belgische spoorwegbesturen en de stoomvaartmaatschappij „Nederland" worden met alle kans op goeden uijslag onderhandelingen gevoerd over het recht- streeksch vervoer van kleine pakjes van Belgische stations naar Oost-Indië. Door Gedep. Staten van Noordbrabant hebben de navolgende uitlotingen plaats gehad van aandeelen in de geldleeuingen ten laste dief provincie als 38 Aandeelen (het restant) in de geldleening van f 300.000, goedgekeurd bij koninkl.. besluit van 2 April 1845. 43 Aandeelen (het restant) in de geldleemng van f200.000, goedgekeurd bij koninkl. besluit van 13 Maart 1850. 56 Aandeelen in de geldleening van f 600.000, goedgekeurd bij koninkl. besluit van 17 Octo— ber 1857. 45 Aandeelen (het restant) in de geldleemng van f 125.000, goedgekeurd bij koninkl. besluit van 5 Februari 1863 en 36 Aandeelen in de geldleening tot conversie van het bedrag van f 981.500. De uitbetaling van voorschreven aandeelen zal geschieden op 2 Januari 1880, ten kantore van den arrondissements betaalmeester te 's-Her togenbosch. De onlangs medegedeelde conclusiën van de commissie die den toestand der Rotterdam- sche Handelsvereeniging onderzocht., strekkende tot bezuiniging in 'de administratiebet verke nen van outslag aan den directeur Ten Bergl: en eene subsidie van f 1000 voor door de com missie gedane onkosten, zijn gisteren in eene algemeene vergadering van aandeelhouders na langdurige en niet altijd rustige debatten bij acclamatie aangenomen. De Algemeene Nederlandsche schoen- en laarzenmakersvereeniging roept tegen aanstaan den Zondag hare leden op tot eene meeting in. het gebouw van het Amsterdamsche werkmans bond ter bespreking van den toestand der schoenmakers in het algemeen en welke middelen moeten worden aangewend om dezelve te ver beteren. Waarschijnlijk bedoelt men met „dezelve" den toestand maar het kan ook zijn dat de bedoe ling is om te trachten de schoenmakers zeiven een hoogeren trap van volmaking te doen be reiken. De Zweedsche luitenant Sandeberg is door de Russische Regeering vergunning verleend een groote factorij op de kust van Lapland op te richten om de vischvangst in de ijszee te be vorderen. Men heett het plan een maatschappij op te richten met een kapitaal van 50 mdlioen gulden, waarvan eene som van drie en een half millioen voor aanlegkosten moet strekken. Dé Nooren verdienen gemiddeld f 5000 op een walvisch, een som die nog veel grooter worden kan als men er op ingericht is de dieren beter te 'bewerken. Luitenant Sandeberg heeft zich met den Noor Svend Foyn die geruimen tijd de vischvangst in die streken beoefend heett in verbinding gesteld. Foyn zal met alleen het toezicht over de vischvangst op zich nemen, maar ook zal hem het bestuur over de factorie en de werkplaatsen worden opgedragen. Met zijn verbeterde werktuigen heeft Foyn alleen in de Brangerjord jaarlijks 100 walvisschen gevangen. De factorij zal tevens tot uitgangspunt voor den handel op de rivieren de Ob eii de Jeuisei dienen. Men heeft berekend, dat stoomschepen jaar lijks 4 of 5 reizen tusschen de factorij en de plaatsen aan deze onlangs voor het handelsver keer geopende rivieren van Siberië zullen kunnen maken. De factorij zal naar den Keizer van Rusland Alexandroff genoemd worden. Het hoofddenkbeeld eener maatschappij voor de walvischvangst is niet nieuw, de Nederland sche „Groénlandsche Compagnie" levert hiervan het bewijs. Het is echter te hopen dat deze „Laplandsche Compagnie", die over zulke werk tuigen als van Foyn te beschikken heeft, de vischvangst niet op zulk een schaal drijven zal, dat de walvisschen ook daar uitgeroeid worden. In Goes is een eigenaardige quaestie ont staan. Tot groot genoegen van nagenoeg de geheele burgerij werd eenigen tijd geleden Mr. de Witt Hamer tot burgemeester benoemd; dat genoegen bleek uit toesprakenbewijzen van, sympathie, serenaden enz. Over dit hoopvol begin viel echter een donkere schaduw, doordat de meerderheid der kiezers van den gemeenteraad goedvond een der wethouders, in wien de nieuwe burgemeester een krachtigen steun hoopte te vinden niet als raadslid te herkiezen. De bur gemeester is bijzonder gesteld op het behoud van zijn wethouder en heeft nu voor zijn eigen lidmaatschap bedanktopdat er gelegenheid zou bestaan den wethouder alsnog te kiezen en hem zoodoende in zijne betrekking te kunnen behou den. De burgemeester heeft zonderj omwegen verklaard dat dit het doel is van zijn bedanken voor het lidmaatschap van den Raad. Een dergelijk geval ongeveer heeft zich ook te Maastricht voorgedaan. Daar heeft de burge meester de Heer Pijls bedankt voor ziju lidmaatschap wegens de niet-herkiezing van den Wethouder Franquinet. Een later bericht zegt echter dat deze laatste tijding'ten minste voorbarig is, en zoudeeven- tuëele ontslagname van den burgemeester van Maastricht afhangen van de aanstaande benoe ming van een wethouder. Men schrijft uit Beusichem, een belangrijke aardappelstreek „Bij al het pessimisme over den aardappel oogst dat dezer dagen de ronde heeft gedaan, is het verblijdend van hier te kunnen melden dat tot nog toe de late aardappelen maar weinig door ziekte zijn aangetast en het beschot over het algemeen uitmuntend belooft te zijn. Er zijn hier stukken landswaaruit per Va W. A- 25 H. L. worden gerooid terwijl men tot heden niet meer dan U/s H L. kwaden er in vindt. Terwijl men elders de aardappelen zeer duur moet betalenzoo het heet wegens de ziekte in dat productzijn te Deventer om dezelfde reden de prijzen der aardappelen buitengewoon laag, f 1,50 a 3 per hectoliter, naar gelang van de qualiteit. Vele landbouwers in die streken na melijk haasten zich hunne aardappelen uit don grond te halen en aan den man le brengen, uit vrees dat het bederf in- de knollen zal toenemen. Een inwoner uit Hilvarenbeek, die gedeel telijk zijn verstandelijke vermogens mistheeft in de gemeente Diesen een landbouwerswoning in brand gestoken. Het pand, dat niet verzekerd was is met een groot gedeelte van den inboe del een prooi der vlammen geworden. De schade wordt begroot op f 3000. De zakkenrollers maken te Arnhem goede -zaken. Een heer werd eene portefeuille met f 1200 aan bankpapier uit den zak gerold en eene dame eene gevulde portemonaie uit den achterzak gestolen. Woensdag werd wederom een pleizierreiziger aan het station van zijn, horloge beroofd. Bij het gerechtelijk onderzoek der zaak van den onlang3 onder Bloemen daal verinoorden veld wachter Van der Lijke zijn eenige bijzenderheden aan het licht, gekomen die tot dusver reden geven om te vermoeden dat de justitie op het rechte spoor was toen zij Willem Joosten in hechtenis nam. Zoo is o. a. geblekendat pogingen waren aangewend om bloedvlekken uit zijne onder- en bovenkleederen te wasschen; dat hij niet weet op te geven waar zijn mes gebleven is; dat hij in tegenspraak gekomen is met zijne vroegere verklaringen omtrent het ontstaan eener kwetsuur aan zij duim dat door zijne familie leden pogingen gedaan zijn om getuigen om te koopen dat hij in den nacht van den moord niet te huis is geweestenz. Merkwaardig vooral is de volgende omstan digheid. Niet ver van het lijk des verslagenen is naar men weeteen zak met wortelen gevon den. Die bleken gestolen te zijn uit een nabij gelegen moestuin, welke door den spoorweg in tweeën gescheiden wordt. Aan de eene zijde van den weg stonden wortelen, die de dief (welke later door v. d. Lijke betrapt moet zijn en dezen toen vermoord heett) eerst uit den grond gehaald, maar weggeworpen heeftomdat zij „vurig waren. Hij is toen naar de andere zijde van den weg gegaan en vond daar kleinere en betere wortelen die dan ook door hem in voormelden zak werden bijeengegaard. De vraag deed zich voor, wat Joosten, die zelf tuinder is bewogen kon hebben om wortelen te stelen. Maar nu is gebleken, dat hem wortelen besteld waren,juist van de nu gestolen soortdie hij nog niet had kunnen leverenomdat zij in zijn eigen tuin niet voorhanden waren. Indien hij de dief en moordenaar is dan is ook tevens duidelijk, hoe deze tusschen betere en slechtere wortelen zoo goed onderscheid wist te maken. Baardwijk. Na den brand die 11. Woensdag heeft .plaats gehad, en waarbij een darm der brandspuit gedeeltelijk sprong, heeft men in den tromp een stukje leer gevonden te groot dan dat 't met 't water door de gaatjes van de brand- spuitbak naar binnen kon komen. Hoe 't daar gekomen is, blijft tot nu toe een raadsel. Ileusdcn8 Aug. De 36e Algemeene Ver gadering van Onderwijzers in het 3e district van Noordbrabant is alhier, ouder voorzitterschap van den heer J. Ringeling, schoolopziener en wonende te 's-Bosch, feestelijk gehouden. Meest alle onderwijzers waren tegenwoordig. De inspec teur was verhinderd deze jaarsvergadering bij te wonen. De Voorzitter opende de Vergadering met eene sierlijke toespraak gedachtig aan de nieuwe wet op het onderwijs die thans in ge vaar verkeert van ingevoerd te worden. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer J. Blok van Werkendam en tot algemeen secretaris de heer K. J. van Tussenbroek te Woudrichem. De hoofdonderwijzer Van Veen, de heer C. In 't Veld hield eene prachtige ironisch-comische lezing over „de ezels". Volgens het programma werden alle zaken regelmatig afgehandeld en werden daarbij leerzame en nuttige wenken ge geven. Deze bijeenkomst eindigde met een flinke maaltijdwaar men recht genoegelijk tot des avonds 8 ure aanzat. Oisterwijk 7 Augustus. Gisteren namiddag barstte hier een hevige brand uit. Als in een oogwenk stonden 3 woningen en een scjiuur in volle vlam. Hoewel de brandspuit spoedig op de plaats des onheils aanwezig was kon men die gebouwen niet meer aan het woedend element onttrekken. Slechts met de grootste inspanning gelukte het de belendende gebouwen te bewaren. De brand is in de schuur ontstaan de oorzaak onbekend. De schade wordt begroot op f2000. De beurs van gister was beter bezocht dan de vorigen vele leerkoopers waren tegen woordig, naar zwaar zoolleer was veel vraag. Dongen, 7 Augustus. De uitslag van den wedstrijd met den handboog gegeven door de handboogschutterij „Vlijt en Volharding" te Dongen was als volgt le prijs Zilveren medaille behaald door „De Vriendschap, te Tilburg, met 137 punten. 2e prijsZilveren medailledoor „Alliance d'Amitié, te Ulvenhout, met 124 punten. 3e of rozenprijs Zilveren medaille, door Geen moed verloren, te Dongen met 4 rozen. 4e of eerekruisdoor Chr. Van Dijk, van St, Sebastiaan, te Op de Beek bij Breda, terwijl dit gezelschap ook nog eene medaille ontving, omdat het uit de verst afgelegen plaats kwam. Van den 2 tot en met den 8 Aug. 1879. TILBURG. Gehuwd-. J. Willekens, 32 j., met M. W. Teui- lines 24 i. A. Kooien, 27 j., met C. Monsieurs, 20 j j. van Ierlant, 25 j., met L. C. Pistonus, 25 j. H. Druijts, 22 j., met M. C. van Hoof, 21 j. Bevallen-. M. E. Janse geb. Roef z. A. yan Geloven geb. Schaapsmeerders d. C. Popeliers geb. Konmgs d. M. S. Opsteeg geb. v Nunen a. P. Kollau geb. Bogmans z. J. M. de Bruiin geb. van Broekhoven d. M. M. de Kok geb.'Smulders z. - H. Tuerlings geb. Comans z. J M. de Langen geb. Basters d. C. van den Hout geb. Heesakkers z. P. Reijnen geb. Ha- mers z. A. M. Dirken geb. Franken z. OverledenP. Stokkermans, wed. van J. B. van der Loo, 77 j. - A. de Krom jm., 15 m. - B. van de Weg, echtg. van H. Hinnen 27 j. Braun, wed. van H. Smarius, 50 j. J. Verscliue- ren, jm., 22 j. - H. Clijsen, huisvr. van J. van Rpurrien 63 i. H. J. Laureijssen, jm., b m. J. F. van Lieshout', jm., 6 d. - A. C.'claassen, id 53 j. A. J. Verrijt, jm., 20 j. L. Kerkhof, wed. van J. M. E. Kuiiten, 55 j. - A Smits, huisvr. van H. van Lieshout, 46 A. Al. U van den Hout, jd., 10- m. H. J. Janssen, jm., 8 j. P. van Hest, jm., 30 j. WAALWIJK. Ondertrouwd-. Johannes Wilheimus Stcvenaar, wonende te 's Bosch, met Maria Elisabeth de Cort.e. Bevallen: Goverdina Groenen geb. van Eggelen z Gerardina Johanna Tnmbach geb. de Ruij- ter z. Overleden: Martinus van der Geld, 5 m. Martinus Buitenkamp, 3 m. Josephus Antonius Verdonk, 6 m. Een levenloos aangegeven kind. loonopzand. Bevallen: Johanna Span geb. Moerland d. Johanna Sprangers geb. Verhagen d. Cornella de Jong geb. vin der Vliet d. - Engelina Scha pendonk geb. Dingemans d. OverledenWillem van Broekhoven, echtg. van Johanna Brabers, 61 j. baardwijk. Gehuwd: Hendrikus Johannes Dekkers, 39 j., met Elisabeth van Iersel, 34 j. BevallenWilhelmina Sablonski, eeb. van Her wijnen d. - Roberta van de Leur geb. van Crom- voirt z. Overleden Wilhelmina van der Bruggen, echtg. van Martinus van Helvoirt, 42 j. DRÜNEN. BevallenFrancisca van den Bosch geb. Boijers z. - Wilhelmina van Delft geb. van Drunen z. ZWOLLE, 8 Augustus. Op de heden gehouden bijeenkomst van hande laars in Schors, zijn eenige partijen vandehand ireiraan van f3.90 tot f4.40 de 65 kilo. Graaf schapper wordt verhandeld van f4.50 tot f4.70. ANTWERPEN, 6 Augustus. Afgedaan 728 drooge Buenos-Ayres tot fr. 98 A 131; 154 drooge Rosario afr.98; 94 gez. Buenos- Ayres A fr. 84; 700 gez. Uruguay tot fr. 68 A 74 en 444 gez. Rio-Grande tot fr. 53 A 71 per 50 k. Wol kalm en zonder handel.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2