Nummer 167. Donderdag 14 Augustus 1879. 2°. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Posterijen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. De Mo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Ad verten tiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel' groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing-opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. STAAT VAN BRIEYEN geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de eerste helft der maand Juli. Hulpkantoor te Drunen. H. Kerameren Arasterdam. Wed. Van Roeszel. Tilburg. Kunnende de brieven door den afzender aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Duuscteto, baggerman. Waalwijk, den 10 Aug. 1879. RIJKS POSTKANTOOR KAATSHEUVEL. Geopend dagelijks van 818, van 3 4 en van 68 nut. Voor storting en uitbetaling van Postwissels en uitbetaling van Kwitantiën alleen op werk dagen van 818 en van 84 uur. Op Zon- en Eeestdagen van 811 en van 8—3 uur. RIJKS TELEGRAAE. Op werkdagen van 818, van 34 en van 68 uur. Op Zon- en Feestdagen van 811 en van 83 uur. natuurlijk vrijlaten en een paar dagen later ont moette men den generaal en zijn vrouw in de straten van Parijs, waar hij sedert heeft gewoond. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen bij deze ter kennis der inge zetenen? dat het primitief kohier van den hoofde- liiken omslag over dezen jare voorloopig is vast gesteld en ingevolge art. 264 der gemeentewet ter secretarie gedurende 14 dagen, te rekenen van af den lln aezervoor een ieder ter lezing is neBinncngdien tijd kan ieder op het kohier voor komende tegen zijnen aanslag bezwaren inbrengen bij den Raad der gemeente. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, den 10.Aug. 1879. Te Doornik zullen 24 en 25 Augustus ter gelegenheid van de inweiding van het nieuwe spoorwegstation feesten plaats hebben die zullen worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin. Werd Zondag der vorige week te Brussel een concert gegeven ten behoeve der ongelukkigen van Szegedin en van Erameries, verleden Zondag had iets dergelijks plaats ten bate van de be woners der Senne-oeversdie van de overstroo- mirigen hebben geleden. In bet bois de la Cambre werden militaire manoeuvres uitgevoerd blootgesteld aan het vuur van den vijand moest een legerkorps 't meer over steken Muziek luisterde dezen strijd op, en nadat een schitterende overwinning was behaald, hadden verdere muziek-uitvoeringen plaats. De Koning en de Koningin woonden de feestelijkheid bijen bet publiek werd op 50,000 personen geschat. Met verwondering zag men in de afgeloopen week dat ook België zijne politieke bannelingen heeft. Een zekere generaal Graaf van den Meere vroeg n.l. den steun van de pers bij zijn verzoek om annestie. De tlians bijna vergeten generaal is ruim 80 jaren en beettna in 1830 partij tegen Koning Willem 1 te hebben genomen in 1842 naar bet schijnt berouw gekregen althans hij trachtte door een samenzwering België weder onder Oranje te brengen. De poging mislukte, en de Generaal werd met een helper ter dood veroordeeld. In de gevangenis kwam zijn vrouw afscheid van hem nemen en den volgenden och tend bleek dat de kleederen verwisseld waren: de generaal was als Mevrouw v. d. Meere. ver tokken, zijne echtgenoote speelde in de gevangenis de rol van den veroordeelde. Men moest haar Figaro beweert 'dat een zijner redacteurs Jules Simon heeft geïnterviewd die hem zou hebben te kennen gegeven dat Grevy de wetten van Ferry ook niet goedkeurt en het dus volkomeu met Simon eens is. Vrij algemeen echter wordt dit beweren van Figaro voor een onbeschaamd verzinsel gehouden. De prefect van de Seine heeft het besluit van den Parijschen gemeenteraadom na de vacantie op de scholenalle congreganitische onderwijzers te vervangen door leeken, bekrach tigd. Men ziet dus dat de Republiekeinen het desgevorderd om hun doel te bereiken, kunnen doen buiten bet zevende artikel der wet van Ferry. Op het kerkhof Père-la-Chaise zal een UjkverbrandLngs-toestel worden geplaats. Het groote gebouw der vrijmetselaars te Havre is afgebrand. De brand is des nachts uitgebroken eenige uren nadat een vergadering had plaats gehad. De verandering van de namen der straten houdt de pern voortdurend bezig. L' Union bel geval besprekende dat de naam van maarschalk de Villars van het naambordje van een boulevard gaat verdwijnen vraagt hoe het komt, dat deze redder van Frankrijk nog geen "standbeeld in zijn geboorteplaats Moulins heeft. Heel eenvoudig zegt le Figaro,l'Union beant woordende omdat men alvorens aan Villam te denken, die slechts Frankrijk redde, zonder twijfel te Moulins even als elders zich geheel en al bezig houdt met een menigte politieke mannen, die in bet geheel niets gered hebben en niet bezoedeld zijn met de schandvlek bet gewaagd te hebben Frankrijk onder de monarchie te dienen. -T- Den hoofdschuldige aan het spoorwegonge luk bij Nancy meent men thans in handen te habbën. 't Zou een ontslagen spoorwegbeambte wezen. Van de gewonden zijn thans 7 overleden, zoodat het getal dooden thans in het geheel 12 bedraagt. De euveldaad was het werk van ver scheidene personen. Dat dieven gendarmes bestelen komt'Aiet alle dagen voor en toch heeft dit te Digae in de kazerne der gendarmerie plaats gehad, waar uit de corpskas die overigens goed gesloten was, 2000frs. ontvreemd zijn. Een detachement soldaten marcheerde'gister over den boulevard Davoustte gelijker tijd dat een troep ossen op weg naar de abattoirs van la Villette was. Alles ging naar beboorentoen plotseling een der ossen waarschijnlijk van de roode broeken der soldaten schrikkende, zich op'ëen der-soldaten wierp en dezen met zijn hoorns zwaar aan de beenen verwondde. De os wilde zijn aanvallen voortzetten toen de officier bevel gaf de geweren te laden en het woedende dier te doodendat in een oogenblik doodelijk getroffen nederstortte. Hoe langer hoe duidelijker blijktdat de Zoeloe-oorlog nog lang niet over is en dat het onvoorzichtig van Wolseley is geweest reeds da delijk na de overwinning bij Ulundi zooveel troepen naar huis te zenden. Ook heeft het een zeer verkeerden indruk op de inboorlingen gemaaktdat de Engelscben Ulundi dadelijk weder ontruimden, alsof ze vreesden er te wor den overvallen, terwijl verder de omstandigheid, dat door de Engelschen betrekkelijk weinig vee was buitgemaakt het grootste verlies dat een Zoeloe treffen kan er toe heeft medegewerkt, om het zedelijk effect van de nederlaag voor een deel te doen verloren gaan. Algemeen is men het er over eens, dat eerst met Cetawayo's dood of gevangennemingot wel door diens onderwerping de oorlog eindigen kan. Deed hij het laatstedan zou hij slechts het voorbeeld volgen van een aantal zijner stam- genooten, die zich aan Wolseley hebben overge geven. Nu wordt dan ook verzekerd dat hij opnieuw boden heeft gezonden, om te informeeren welke thans de vredesvoorwaarden zijn. Ook de hoofden zijn 't er over eens dat de vrede onmogelijk is, zoolang Cetawayo nog leeft. Oham, een van 's Kouings bloedverwanten en vroegere hoofden, zou aangeboden hebben den Vorst, die zich met een troepenmacht van hoogstens 5000 man in de bosschen heeft verschanst, tot over gave aan te sporen of anders met geweld ge vangen te nemen. In zijn speech tot de hoofden, heeft Wolseley gezegd dat hij, als overwinnaar, het land mocht behouden, maar dat hij h<4 niet doen zou. Hij wilde het land verdeelen in vier of vijf onaf hankelijke deelen. Het bloedvergieten, zeide hij, moet nu eindjgen, het militaire stelsel afgeschaft en het huwelijk gemakkelijk gemaakt. Cetawayo mocht in geen geval verder blijven regeeren. Een groot aantal leden van het Engelsch Parlement heeft er nog altijd geen vrede mede, dat voor wijlen Prins Lodewijk Napoleon een grafteekeu zal worden opgericht in Westminster Abbeyde klassieke rustplaats der beroemde mannen van Engelanden Sir Wilfrid Lawson braebt in een der jongste zittingen het punt opnieuw ter sprake. Het was de plicht der regeeringzeide Law son, er tegen op te komen, dat dit gedenkteeken daar ter plaatse verrees, en nog wel vlak tegen over het monument van Olivier Cromwell. De jeugdige Prins had niet het minste recht op zoodanig overdreven eerbewijs. Het was duidelijk, dat hij vroeg of laat een coup zou gewaagd hebben tegen de wettige regeering van Frankrijk, en zijn vertrek "naar bet Zoeloe-land had be paaldelijk met een dergelijk plan in verband gestaan. Edgeland daarenboven dus vervolgde Lawson, bad in geen enkel opzicht aan de fa milie Bonaparte verplichting, want het was een geslacht geweest, dat niets dan jammer over de wereld had gebrachtsamenzweerders van den beginne. Deze krasse taal van den baronet-afschaffer maakte op den Minister Stafford Northcote,,naar hij zelf beweerde, een zeer pijnlijken indruk. Nogmaals gaf hij te kennen, dat het plati, om het gedenkteeken in Westminster Abbey te doen plaatsen noch van de Regeering noch van de Koningin was uitgegaanmaar slechts van eenige vriendenen dat het dus volstreict geen staatkundige beteekeuis bad. Deken Stanley die over de kerk te zeggen heeft, had het toe gestaan, ook al omdat hij aan de zaak niet de minste politieke beteekenis hechtte. Met dit antwoord evenwel zijn de tegenstan ders van bet gedenkteeken op verre na niet te vreden, en een hunner, de heer Bart, heeft dan ook aangekondigddat hij eerlang aan de Re geering zal vragen of ook de lichamen der beide Britsche soldaten, die tegelijk met Prins Napoleon gevallen zijn, werden opgezocht, of iets zal ge daan worden voor hunne nabestaanden en of de Regeering ook; van plan is een gedenk teeken voor ben te doen oprichtenen wel in de onmiddellijke nabijheid van dat voor den gedooden Prins. - Donderdag of Vrijdag a. s. zullen waar schijnlijk de zittingen van het Parlement gesloten worden. Het Huis der Lords nam in een zijner jongste zittingen een besluit, dat zeker in Ierland do aheerschende ontevredenheid weer sterk zal doen toenemen. Het verwierp namelijk een onder aanbeveling van het Kabinet door t. La gerhuis aangenomen ontwerp, krachtens hetwelk ook in Ierland vrijwilligers-corpsen zouden mogen worden opgericht. Tot nu toe is het organi- seeren van zoodanige instelling in Ierland ver boden, Met de ontruiming van Afghanistan is door de Engelschen een aanvang gemaakt. Met den lsten September hopen ze gereed te wezen. Uit Zuid-Afrika wordt gemeld dat thans ook het bekende stamhoofd Dabulamanzi zich aan Garnet Wolsaley heeft overgegeven. Het bevestigt zich, dat het terugtrekken der Engelschen van Ulundi, en onmiddellijk na den slag aan de Zoeloes weer nieuwen moed gegeven hééft. Holloway, de beroemde pillen- en zalffa- brikant, die niet veel vertrouwen beeft dat zijn pillen hem zullen overleven, beeft er iets anders op gevonden om zijn nagedachtenis te conser- veeren. Te Epham, niet ver van Windsor, laat hij een groot hotel bouwen, waar hulpbehoevende dames onderkomen en verpleging zullen vinden. Alleen (le bouw van het hotel kost den schat rijken Holloway 250,000 p. st. Hij laat het bovendien op zijn kosten meubeleeren en schenkt aan de stichting een kapitaal van 100,000 p. st. om mee te beginnen. Een andere grootsche bouw door Holloway ten gerieve van de menscbheid ondernomen is een groot Sanatorium te Virginie Water, insge lijks nabij Windsorwelk gebouw reeds zijn voltooiing nadert. Op dit oogenblik zijn Fran- scha en Belgiesche artisten bezig aan de inwen dige versiering van deze stichting. Als men zoo iets hoort, heeft men toch respect voor het aantal pillen, die Holloway heeft moeten verkoopen, om op zijn ouden dag zulke dingen te kunnen doen. Groot opzien baarde dezer dagen te Londen een eohtscheidingsproces, dat de beroemde kan selredenaar en predikant der Christus-kerk te Westminster Newman Hall (een grijsaard van 63 jaren), tegen zijn echtgenootemet wie hij sedert 31 jaren gehuwd is geweestwegens echtbreuk heeft ingesteld. Nadat de zaak ver scheiden malen voor was geweest en aanleiding had gegeven tot herhaalde sensatie-tooneelen sprak de jury over mevrouw Newman Hall het schuldig uitwaarop door het gerechtshof de aanvraag om echtscheiding werd .toegewezen. De medeplichtige van de 50-jarige dame, een jonk man van 30 jaren, met name Frank Richardson, van beroep onderwijzer in het paardrijden, werd tot betaling van de kosten veroordeeld. Nog verdient vermelding, dat mevrouw Hall haar betrekking met Richardson begon, toen deze nog pas 17 jaren oud was. Mevrouw Hall heeft ook haar man van trouweloosheid beschuldigd, maar de jury heeft hem daarvan vrijgesproken. De heer Thomson, de pasbenoemde gezant van Engeland aan hét Hof van Teheran, zal de overbrenger zijn van een aardig - cadeautje van Koningin Victoria aan den Shah, van Perzië. Het geschenk bestaat uit een elegante equi page- Tengevolge van den toenemenden handel, de verbetering van het stroombed en de verbeterde sleep- en lichtinrichtingen op den Boven-Weser is in dit jaar het verkeer op die rivier in hooge mate toegenomen van 1 Januari tot 31 Juli 1879 werden van Bremen opwaarts vervoerd 536.999 centenaars, tegen 236,130 in denzelfden tijd van 1878. Serajewo de hoofdstad van Bosnië, is Zater dag door een brand nagenoeg geheel vernield. Tót nu toe zijn in de asch gelegd 1000 huizen, waaronder de Katholieke kerk, vele moskeeën, de bazar en vele groote magazijnen. Bij het blusschcn zijn drie soldaten omgekomen., Twin tigduizend menschen zijn zonder dak. De han delsstad is vernietigd. Men had den brand nog slechts kunnen loca- liseeren. Hulp wordt dringend verwacht. De Keizer heeft f LÖ.000 gegevende ijver om te helpen is algemeen. Er is nagenoeg ëen vierde gedeelte der stad afgebrand. De snelle voortgang der vlammen moet voornamelijkVor- den toegeschreven aan het feit dat de meeste huizen slechts van hout waren. In de wijken waar het vuur woedde lagen de meeste huizen en voornaamste partijen goederen die alle zijn Vernield. Het is thans voor de vijfde maal dat de stad dóór zware brand wordt geteisterd daar zij in 1480, 1644, 1656 en 1687 nagenoeg geheel door vuur werd vernield.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1