Italië. Zweden. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Keizer Frans Joseph is Zondag te Gastein aangekomen en door het publiek met ontzaglijke geestdrift ingehaald. Toen de Duitsehe Keizer naderde, snelde hem de Keizer vau Oostenrijk te gemoet. Na omarming gingen zij samen in de villa en daarna reden zij samen naar het Bade- schloss, waar een familiediuer plaats vond. Des avonds was er groote verlichting van de hoogten in .den omtrek, 's Avonds ten half tien ure heeft Keizer Frans Jozef aan Keizer Wilhelm een bezoek gebracht. Deze heeft bij hem ten half elf een contrabezoek afgelegd, hetwelk een kwartier duurde. Na op het terras nogmaals hartelijk afscheid te hebben genomen, reed keizer Wilhelm naar het slot terug, terwijl Keizer Frans Jozef uit Gastein vertrok. De «Pester Lloyd" meldt uit vertrouwbare bron, dat het vertrek vau Andrassy naar Terebes niet als een zomeruitstap maar als het begin van des staatmans definitief terugtreden uit het politieke leven te beschouwen is. Het paleis te Ofen zou tot winterverblijf voor hem worden ingericht. De „Lloyd", met het oog op de onzekere, om niet te zeggen angstverwekkende vooruitzich ten geeft de hoop te kennen dat dit bericht zich niet bevestige. In het krankzinnigen gesticht te Czernowitz waren onlangs eenige verpleegden in den tuin bijeen toen een hunner eensklaps tegen de stang van den bliksemafleider opsprong en eer de be wakers het konden beletten naar boven klauterde, tot hij de spits van den leider boven het hooge gebouw had bereikt. Twee man begaven zich met touwen naar het dak en terwijl de een hem viiendelijk toesprakgelukte het den ander van achteren aankomendehem een touw om het lijf te slaan. De krankzinnige wilde zich wel daartegen verzetten, maar de beide bewakers gingen zoo vlug en behendig te werk dat zij er spoedig in slaagdenhepa aan het touw mede te trekken verder te binden en hem door een dakvenster binnen het gebouw te brengen. Heel bedaard beklaagde hij zich toen dat men hem had belet, regelrecht den hemel binnen te klimmen. Kardinaal Hohenlohe aartsbisschop van Alba- no een hartstochtelijk muziekliefhebberheeft, volgens «the Atheneum", den abt Liszt tot honorair-kanunnik van zijn cathedraal benoemd. De Paus heeft die benoeming bekrachtigd. Rome 11 Augustus. De nuntiussen te Parijs, Madrid en Lissabon hebben hunne brieven van terugroeping ontvangen. De apostolische gedele geerde Mocenni in Peru, zal in plaats komen van Vanutelli, wanneer deze Brussel zal verlaten. Een uittreksel uit twee brieven van de Zweed- sche Noordpool-expeditie is gepubliceerd in de «Post och Inrikes-Tidningar van Stockholm. De brieven zijn gedateerd 25 November en 6 Januari en op 7 Januari naar Anadyrsk gebracht, vanwaar zij verder naar Zweden zijn bezorgd. De «Vega" lag toen sedert 28 September vast gevroren op een kleinen afstand van het smalste gedeelte der Behririgstraateen Engelsche mijl van de kust verwijderd. Het ijsdat het schip omgafwas twee voet diken naar Nordenskjolk meendezou hij niet voor het einde van Juli los kunnen raken. De thermometer wees 25 Nov. 28° Cl, en daalde later tot 34 en 35. Tusschen het schip en de kust lagen twee zandbanken. De communicatie met de kust was gemakkelijk te onderhouden. Er was een huis van ijs ge bouwd dat dienst deed als magnetisch obser vatorium. Sedert het schip den mond der Lena verlateD had, stevende het voortdurend dicht langs de kust. Steeds had het met drijfijs te worstelen, terwijl de dichte nevel en de onbekendheid met den werkelijken vorm der kust de vaart zeer bezwaarlijk maakten. De «Vega" heeft echter volstrekt niet geleden. De kust was vrij dicht met dorpen bezetdie bewoond worden door Tschutscheneen volksstam, die verwantschap toonde met de Groenlanders zwart haar, zwarte oogen een bruingele huidskleur heeft en klein van gestalte is. Zij toonden zich zeer dienst vaardig en behulpzaam, vooral als men hun spijs gaf. Voor een „snaps" doen zij alles. Zij leven van de vischvangst en kleeden zich met rendier vellen. Huu vervoermiddel is de honden slede, waarmede zij 's winters als de vischvangst onmogelijk is, langs de kusten reizen om ruil handel te drijven met andere inboorlingen. Men verwacht spoedig zeer belangrijke wijzi gingen in het Ministerie, die mannen van een erkend liberalisme aan het roer zullen brengen. De sultan zou het initiatief nemen tot die wijzigingen. In een antwoord op de Servische notadie schadeloosstelling vraagt voor invallen van Al banezen beweert de Porte dat de feiten over dreven worden voorgesteld en dat de aanval en van beide zijden hebben plaats gehad tengevolge van de verbittering door de wijziging der grenzen veroorzaakt. De Porte schudt alle verantwoor delijkheid van zich af. Men schrijft uit Philippopoldat de ver houding tusschen Aleko Pacha en de Porte dagelijks moeielijker wordt, zoodat demogelijkheid bestaat, dat Turksche troepen weldra Oost- Bumelie zullen binnenrukken. Een Turksch leger van 68 bataljons, 35 escadrons en 12 batterijen heeft zich aan de grenzen der provincie opgesteld en is gereed deze zoo noodig te over schrijden. Aleko Pacha schijnt niet in staat te zijn het hoofd te bieden aan de Groot-Bulgaarsche partij. De oorsprong van alle oproerige bewe gingen is bij de gymnastiekvereenigingen te zoeken, waarvan zich afdeelingen en. vertakkin gen in elk dorp bevinden. Bij gelegenheid van de verwijdering der Bulgaarsche vlagwelke van de brug over de Maritza wapperde waren het allen leden dier vereenigingen welke zich tegen het nederhalen van het vaandel verzetten. De ontbinding dier genootschappen wordt be schouwd als een eerste vereischte tot herstel van kalmte en rust. Doch hetzelfde kail gezegd worden van de militiebij welke eveneens een gaest heerschtdie zeer ongunstig is voor den wettigen staat van zaken. Van d.s 12 bataljons zijn er slechts drie gedisciplineerd, terwijl de negen overige niets dan wanorde en onrust veroorzaken. Daar deze troepen hoofdzakelijk door Kussische officieren gecommandeerd worden, welke allen tot de partij der Bulgari irredenta behoorenzoo oefenen zij een allerslechtsten invloed op den geest der soldaten. Tot dusver is het aan den gouverneur-generaal niet gelukt het bestuur in te richten op de wijze als door de internationale bepalingen is vastgestelden mocht hij later blijken daartoe niet in staat te zijn dan zal hem wel niets anders overblijven dan zijne betrekking neder te leggen daar bij zijn langer aanblijven het binnenrukken van het Turksche leger vrij zeker is. Na den jongsten Turkschen oorlog doet zich in het Russische legerdat de haardsteden ver liet om de Bulgaren van het Mohammedaansche juk te verlossenhet eigenaardig verschijnsel voordat officieren en soldaten het Bulgaarsche grondgebied thans verlaten met groote sympathie, om niet te zeggen met teedere gevoelens voor de Turken. De officieren komen er rond voor uitdat -als er op het schiereiland van den Balkan nog iets goeds aanwezig ishet dan onder de Turken gezocht moet worden. Wil men iets koopen of heeft men hulp in te roepen tot het beredderen van de een of andere zaak dan wordt voor de Bulgaren als voor bedriegers gewaarschuwd en de eerlijkheid van den Turk strekt tot aanbeveling. In het dagelijksch ver keer is het woord van den Turk veel meer waard dan de eed van den Bulgaar. Veel bcteekenend is het daarbij dat niet alleen de Russen, maar ook de in Rusland opgevoede Bulgaren zulk een geringen dunk van hun landslieden hebben. Den 30n Juli zijn te Kieff weer drie staat kundige veroordeelden opgehangen. Te Odessa is een proces aanhangig tegen 28 personen, onder welke drie vrouwen. Mirsky heeft bekend den aanslag op generaal Vou Drenteln te hebben gepleegd. Met welke zorg Gordon Bennett's „Jeannette" voor haar Noordpoolreis is uitgerustkan ook blijken uit de samenstelling van hare bemanning. De kommandant is de luitenant de Longdie op de „Tigres" reeds den tocht om de Polaris op te zoeken heeft medegemaaktde le officier is J. W. Dannenhovervan de Noord-Ameri- kaansche bondsvlootde 2e Jerome J. Collins meteoroloog en correspondent van den „New- York Herald" N. L. Newcomb Is astronoom eu H. Brooks, van het Smithsonian Instituut, is natuuronderzoeker. Hoofdingenieur is G. W. Mellville van de bondsvlootW. Ambler doctor en chef van het wetenschappelijk gedeelte der expeditie. De timmerman W. Lindemann heeft reeds twee poolreizen gedaan en was een van hen die bij het zoeken naar de Polaris zich op een ijsschots hebben gered. De geheele beman ning bestaat uit 32 personen. Naar de New-Yorksche bladen melden is de Regeering der Vereenigde Staten niet van plan stappen te doen in zake het Panamakanaal. Men is overtuigd dat het denkbeeld weldra on- practisch zal blijken en dat Amerika het Booit financieel steunen zal. Intussphen zijn te New-York alleen reeds 500 aandeelen genomen. Ten blijke van de Noord-Amerikaansche voortvarendheid bij het maken van publieke werken kan dienen dat op 28 Juni jl. de 684 mijlen lange spoorlijn van de St. Louis Iron Mountain and Southern-Railwaynadat alle voorbereidselen waren getroffen binnen den tijd van 14 uren van 5 voet in 4 voet 8 en een halve duim is omgelegd. Nadat de middernacht trein van 27 Juni wa3 gepasseerd, begonnen verscheiden duizend arbeiders met het omleggen, en op den 28n 's namiddags ten 2 ure, kon de gewone trein van St. Louis weder passeeren. De kosten van het omleggen bedroegen ongeveer 200.000 dollars. Hoorde men in den laatsten tijd veel van personen die in den een of anderen notendop van Amerika of van Engeland naar het vasteland kwamen overstekeneen geheel ander waagstuk wordt nu door een paar andere Amerikanen ondernomen. Den 9n Juli 11. vertrokken van Boston Herbert Burrell en Andrew Cover in in een vaartuig lang 19 en diep 2 en een halve voet, juist groot en sterk genoeg om 2 personen en de noodige proviand voor een half jaar mede te nemendaar de reis nergens anders naar toe is dan naar de tentoonstelling die het volgende jaar in Melbourne gehouden wordtZij rekenen nog dit jaar daar aan te komen. Het vaartuig is zoo ingericht, dat het, hoe het ook kantelt, steeds weder van zelf overeind komt. De zeilen zijn zoo vervaardigd dat zij gdmakkelijk afge nomen kunnen worden. De reis grat van de Massachuchelt's baai op Kaap Vegtvan daar om de Kaap door den Indisehen oceaan op Australië. - Tilburg 13 Aug. 1879. Verleden Zondag had onze stad ter gelegen heid van het feestelijk herdenken van 't 10-jarig bestaan van het bond van officieren der schut terijen in Noordbrabanteen feestelijk aanzien. Van de openbare zoowel als van de meeste par ticuliere gebouwen wapperde de driekleur. Ten 12 ure 's morgens werden de leden in de zaal der liedertafel „Souvenir des Montagnards" door Burgemeester eu Wethouders plechtig ontvangen en heette de Burgemeester de leden in eene korte rede welkom. De luit.-kolonel Van Beu- sekom, voorzitter van het bondsbestuur, bedankte hem in hartelijke woorden en betuigde zijne ingenomenheid met het feitdat het 10-jarig bestaan gevierd werd te Tilburgwelke plaats zich steeds door gastvrijheid had onderscheiden. Hierop werd namens de regelingscommissie aan het bond, van wege de officieren der dd. schut terij een prachtig bewerkt oranje-vaandel met opschrift aangeboden. Hierbij hield de heer Su- torius eene toespraak, die mede door genoemden kommandant werd beantwoord. Een luid geroep van leve de Koningleve het Bond, leve Til burg sloot dit gedeelte der plechtigheid. Vervolgens nam het concert een aanvang en werd eene voor deze gelegenheid vervaardigde feestcantate ten gehoore gebracht. Na afloop van het concert vereenigden zich de leden in de groote zaal van het stadhuis tot het houden der algeraeene vergaderingonder presidium van luit.-kolonel Van Beusekom. Na het voorlezen der notulen werden de vol gende punten behandeld 1Rekening van den penningmeester 2. Verslag van den secretaris; 3. Ingekomen stukken 4. Uitlotiug van aandeelen 5. Vaststelling van de plaats voor den vol gender schietwedstrijd. Deze zal gehouden worden te St. Oedenrode. Na het sluiten der vergadering vereenigden zich de leder, van het Bondten ongeveer half 5 urein de zaal der Liedcrtafelaan een ge meenschappelijk diner, waar het zeer kameraad schappelijk toeging; verschillende toasten werden uitgebracht op Z. M. den Koning en de leden van het vorstelijk huisden luit.-kolonel Van Beusekom, den majoor-kommandant der Tilburg- sche schutterij, enz. Ten half 6 ure nam het concert, gegeven door het korps hoornblazers der Rotterdamsche schut terij aangeboden door de Liedertafelin den tuin een aanvang. Ten 9 ure. werd in de prachtige zaal der N. K. Harmonie een concert gegevenden leden van het Bond door de N. K. Harmonie aange boden. Zij werden met het volkslied ontvangen, hetgeen de geestdrift niet weinig verhoogde. Alles liep in de beste orde af, waarna ieder zich in de armen van Morpheus begaf, om de noodige kracht voor den wedstrijd van den vol genden dag te vergaderen. Maandag-morgen ten 8 ure kwamen de leden van het officierenbond op den Heuvel bijeen. Omstreeks 9 ure begon de luisterrijke optocht, samengesteld als volgt 1. Vaandrig te paard; 2. Gardes d'honneur te paardonder commando van den heer Is. Janssens; 3. Tamboers 4. Vereeniging van het metalen kruis met vaandel5. Bondsvaandel, geëscorteerd door gardes d'honneur 6. Een pe- leton schutterij7N. K. Harmonie met drapeau 8. Rijtuigen met genoodigden, het bondsbestuur en de officieren, geëscorteerd door gardes d'hon neur (de rijtuigen door de ingezetenen van Til burg welwillend voor dezen optocht afgestaan); 9. Nog niet onthuld vaandel, bestemd voor Til— burgsch schutterijgeëscorteerd door gardes d'honneur 10. deelnemers aan den schietwed strijd 11. Harmonie Orpheus met drapeau-, 12. Een peleton schutterij; 13. Marechaussee te paard. De optocht nam onder het luiden der klokken de volgende richtingHeuvelstraatMarkt Nieuwendijk, waar halt werd gehouden voor het mopument ter gedachtenis aan wijlen Z. M. Willem II, terwijl alstoen door de N. K. Har monie het Wien Neêrlands bloed werd aange heven na een levendig hoerah aan het Vorstelijk Huis zette de stoet zich in beweging om zich over Broekhoven naar het kamp te begeven. In het kamp aangekomen schaarden zich de strijders onder het uitvoeren der volksliederen, bijeen terwijl de vlag werd geheeschen. Na afkondiging der dagorde nam de wedstrijd een aanvangterwijl bij afwisseling door de Harmoniën muziekstukken werden uitgevoerd. Door het fraaiste weder begunstigd leverde het kamp des middags een allerverrukkendst gezicht op. Uit alle oorden dezer provincie waren vele menschen gekomen om den kamp strijd bij te wonenzoodat duizenden op het terrein aanwezig waren. Het overzicht over het kampmet de vele tenten tentjes prachtige restauratie enz., biedt een verrassend schouwspel aan, zoodat men meenen zou, een wezenlijk bivac té zien. Ten 2 ure nam het concert van de stafmuziek van het 6e reg. inf., uit Breda, een aanvang. Later werd er een bal champêtre gegeven aangeboden door het korps off. der dd. schutterij van Tilburg. Dit bal was druk bezocht en zeer geanimeerd. Hierop volgde het diner in de welingerichte officiers-cantine. De avond werd besloten met illuminatie en muziekuitvoering. {Vervolg zie derde bladzijde Waalwijk, 13 Aug. 1879. Naar ons wordt medegedeeld heeft zich een inwoner dezer gemeente „verwijderd" zonder orde op zijne zaken te stellen. Dezer dagen had te Oosterhout eene bijeen komst van schoenmakersbazen uit die gemeente plaats. Het doel daarvan was het afschaffen van den huurpenning en vermindering van loon. De vergadering was van oordeeldatbij den tegenwoordigen stilstand in leverantiën den overgrooten voorraad die er isen de mede dinging door de sto'omschoenmakerijen, het niet mogelijk is langer op de wijzeals tot nu toe geschied is, voort te gaan. Deze vergadering, welke tot geen bepaald besluit leidde, zal na verloop van eenige dagen andermaal gehouden worden. Ook bazen uit de omstreken zullen er aan deelnemen. Volgens de jongste berichten over den oogst in verschillende landen, hebben de laatste 14 dagen bijna wonderen uitgewerkt. In Zuid-Duitschland rekende men tot voor korten tijd den oogst als bijna verloren en nu blijkt dat althans de rogge een goed midden gewas zal opleveren, terwijl het uitzicht op andere graansoorten dagelijks beter wordt. Ook in Noörd- Duitschland is men thans zeer tevreden. Wat Frankrijk betreftook van daar komen gunstiger berichten. Vooral in de Noordelijke departementen waar het koren zich reeds in zeer bedenkelijken toestand bevond hebben de krachtige zonnestralen nog ter elfder ure veel schade weder goed gemaakt. Zelfs van Engeland, Ierland, Zweden en Noor wegen, waar men eene algeheele mislukking van den oogst vreesdekomen tijdingen die in de pessimistische berichten van vöor een paar weken een merkelijke wijziging brengen. Ofschoon men met de Amerikaansche oogst- berichten, vooral in den aanvang, zeer voorzichtig moet zijn en er niet te veel aan moet hechten, kan men toch nu reeds met genoegzame zeker heid aannemen, dat een meer dan middelmatige oogst te wachten is. Rusland voert ontzaglijke massa's graan uit het binnenland naar Petersburg Odessa en Ni- kolajeff. Alleen Hongarije blijft in een zeer ongunstigeu toestand. Toen het uit de beraadslagingen in den Duitschen Rijksdag bleekdat het nieuwe tol tarief aangenomen zou worden, werden de arti kelen die hooger belast zouden worden druk ingevoerd. Zoo vertrok o. a. van Amsterdam een trein-, door twee locomotieven getrokken, met tabak naar Duitschland om vóór de nieuwe wet deze tabak in te voeren. Een petroleum- handelaar te Berlijn verwachtte in die dagen nog talrijke bestellingen, en meende nog een goeden slag te slaan. Vóór alles kwam het er dus op aan de brieven spoedig te hebben. Reeds wachtte hij twee dagen, en de stroom brieven dien hij verwachtte, kwam nietwat vreemder was hij ontving zelfs niet één brief. De tijd dien hij had om nog vóór den dagwaarop het tarief in werking zou treden, de petroleum in te voeren, was bijna voorbijzoodat hij aan de correspon dente^ van wie hij brieven wachtte, telegrafeerde. Tot zijn groote verbaziug antwoorddeu bijna allen, dat hij hnnne brieven al lang moest hebben. Dadelijk ging hij naar liet postkantoor en vroeg naar de brieven. Hier was men zeer ver baasd dat de koopman klachten had men had gedaan precies wat hij gevraagd had eu al de brieven, die zeer talrijk waren en benevens de verschillende aangeteekende brieven poste restante Charlottenburg gezonden. Nu was het de beurt aan den koopman om verbaasd te zijn. Charlottenburg 1 wat hadden zijn brieven met Charlottenburg poste restante te maken. Op zijn vragen vertoonde men hem een visitekaartjewaarop hij zou gevraagd heb ben, al zijn brieven poste restante Charlottenburg te zenden. Het kaartje had hij nooit gezien, en geen oogenblik er aan gedacht Berlijn te verlaten. Onderwijl was het te laat voor zijn handelsoperaties zoodat de poets hem waar schijnlijk door eën concurrent gespeeld, volkomen gelukt is. - Nog geen jaar is het geleden dat de En- gelschen van het eiland Cyprus bezit genomen hebben en reeds beginnen zich de voordeelen te doen gevoelen, die hun handel in en naar den Levant door deze nieuwe kolonie heeft verkregen. In Larnaka, de hoofdstad van het eiland, verrijst nl. het eene handelshuis na het andere en in grooten getale stroomen reeds nu de kooplieden van de naburige Syrische en Anatolische kusten naar genoemde stadom zich van Engelsche fabriekwaren te voorzien en deze dan tot in het binnenste van Azie te verspreiden. Frankrijks handel naar Syrië neemt daardoor reeds nu zeer aanzienlijk af en ook Oostenrijkdat eveneens een belangrijken exporthaudel naar dat land heeft, staat aan het gevaar bloot, de gevolgen der Britsche bezetting van Cyprus spoedig te gevoelen. Een schoenmaker te Amsterdam had den geheeld) nacht gewerkt aan een paar bottines, die aan een goeden klant moesten geleverd worden. Hij bracht ze in den vroegen ochtend we" doch werd door slaap overmand, zette zich eve°n' te rusten op een stoep en sliep in met de nieuwe bottines naast zich. Wie beschrijft echter zijn schrik, toen hij een uur later gewekt werd door een politiedienaar en de laarzen verdwenen waren. De dienaar verzocht hem even mee naar het politie-bureau te gaan, waar hem de nieuwe bottines weder werden overgereikt. De schoen maker was tijdens zijn slaapje van zijn laarzen bestolen, maar de dief reeds gevat voordat de ander ontwaakte.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2