Nummer 168. Zondag 17 Augustus 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Posterijen. Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Uithoofde van den feestdag op gisteren, verschijnt dit nummer later dan gewoonlijk. RIJKS POSTKANTOOR KAATSHEUVEL. Geopend dagelijks van 812, van 24 en van 68 uur. Voor storting en uitbetaling van Postwissels en uitbetaling van Kwitantiën alleen op werk dagen van 812 en van 24 uur. Op Zon- en Feestdagen van 811 en van 23 uur. RIJKS TELEGRAAF. Op werkdagen van 812, van 24 en van 68 uur. Op Zon- en Feestdagen van 811 en van 23 uur. afgevaardigde van Leuven en oud vicepresident van de Kamer, is Donderdag overleden. Dit is een groot verlies voor de rechterzijde. De strafkamer van het Brusselsche hof van appèl heeft in de zaak Van Hamme een arrest gewezen, dat er geen termen zijn om voort te proeedeeren. Het gerechtshof beweertdat de feiten der plakkatenzooals zij in de aanklacht geformuleerd zijn geen misdaad wanbedrijf of overtreding naar de Belgische wet opleveren. De procureur-generaal heeft zich in cassatie voorzien. Er was nog een tweede geding tegen Van Hamme aanhangig wegens mishandeling. Hiervoor werd hij veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete. -^Volgens een telegram uit Weenen aan de „Indépendance" heeft de Keizer van Oostenrijk het ontslag van Andrassy aangenomenonder voorbehoud dat hij met de zaken van zijn ambt belast blijft tot na de benoeming van een op volger. Omtrent de ongeregeldheden te Menin wordt het volgende medegedeeld: Het stadje Menindat aan de Fransche gren zen gelegen is efi Wel zoo datwanneer men de Rijsselsche poort, een der poorten van Menin, uitgaatmen zich in Frankrijk bevindtwordt dagelijks door lieden die in Frankrijk veroor deeld zijn, of door landloopers bezocht, die de gendarmerie handenvol werk geven. In den laatsten tijd hadden eenige lieden verscheiden keeren oploopjes veroorzaakt; doch steeds was het der politie gemakkelijk gevallen, deze uiteen te..doen gaan. De laatste keer was dit echter niet het geval. Op het betichtdat een aardappelveld door een Franschman was aangekocht en de aard appelen bestemd waren om naar Frankrijk ver zonden te worden, trokken eenige bénden, die door den brigadier der gendarmerie op duizend personen geschat werdennaar genoemd veld om het te plunderen. Bijtijds verwittigd trad de gendarmerie tus- schenbeiden. Het oproerig volk verzette zich tegen haar en beantwoordde de sommatiën en de schoten door de gendarmes in de lucht ge daan, met een regen van steenen. De brigadier, door een steen in het gelaat getroffen, gaf toen bevel tot schieten. Een der oproerlingen werd gedood, een ander doodelijk gewond terwijl later nog in het veld het lijk ra? Tn l nner 8ev°nden werd die zich denke- J daarheen gesleept had om te sterven. Alle maatregelen zijn genomen opdat dergelijke tooneelen zich met herhalen. De Belgische internationalisten hebben een meeting bijeengeroepen, om legeB <ie twee uit_ zettingen, van Johan Most en Brousse, te pro testeeren. Aan het hoofd vau het convocatiebiljet staan de woorden A bas les expulseurs". De Rechterzijde van de Kamer heeft een harer welsprekendste leden verloren die echter zelden het woord voerde. De heer Schollaert Er loopen geruchten omtrent eene wijziging van het Kabineten eene vervanging van Wad- dingfon door Challemel Lacour, gezant te Bern en bijzondere vriend van Gambetta, maar zij verdienen vooralsnog geen geloof. Het ministerie blijft minstens bijeen tot het einde des jaars. De openbare meening blijft over het geheel vredelievend en was zeer onaangenaam verrast, toen bij de feesten te Nancy een der redenaars, Langlois bij zijn toost een anderen toon aan sloeg. Manifestaties van dien aard vinden hoe genaamd geen sympathie. De heer Jules Grévy heeft een besluit geteekendwaarbij aan 65 wegens feiten van oproer veroordeelde personen gratie verleend wordt. Deze gratieverleening is uitsluitend van toepassing op lieden, die in Nieuw Caledonië hun straftijd doorbrengen. De administratieve wereld is in rep en roer, wegens de inhechtenisneming van een chef- de-bureau bij het Ministerie van Landbouw en Koophandel, Radonant genaamd. Reeds Zaterdag werd een bevel tot inhechte nisneming tegen dezen ambtenaar uitgevaardigd, en eerst toen de heer Macéhoofd van de veiligheidspolitie vernam dat Radonant zich ge reed maakte om naar het buitenland te vertrek ken liet hij hem in zijn huis in hechtenis nemen en naar de prefectuur overbrengen. Radonant wordt van talrijke en belangrijke ontvreemdingen beschuldigd, waarvan het totaal cijfer zeer hoog moet zijn: Het treurigste is, dat ook andere personen in deze zaak gemoeid zijn. Een onderzoek is over deze zaak geopend. Parijs niet medegerekend, telde Frankrijk in 1878 162 schouwburgen, waaraan 2108 muzi kanten en 3665 acteurs en actrices waren ver bonden onder dit laatste getal 1732 voor den zang. Verder 97 cafés-concerts met 506 musici en 695 artisten. Er zijn verder 2434 vereeni- gingen voor instrumentale muziek met 66660 leden en 633 zangvereenigingen met 23392 leden. Van de provinciale schouwburgen worden slechts 26 gesubsidieerd, terwijl in 27 departementen geen schouwburg wordt gevonden. Onder dit cijfer zijn enkele medegerekend waar wel een schouwburg is, doch in 1878 geen voorstelling werd gegeven. Parijs heeft 32 schouwburgen, waaronder 7 voor den zang, ;aan deze 32 inrichtingen zijn 504 musici en 3290 acteurs of actrices verbon den. Verder( 72 caféS-concerts met 433 musici en 500 artösten, ten slotte 217 muzikale ver- eenigingen met ruim 10.000 leden. Het getal dooden door de spoorwegramp te Nancy veroorzaakt, is weder met twee ver meerderd. Onderscheidene personen verkeeren nog in hoogst bedenkelijken toestand. Omtrent de oorzaak is niets naders bekend geworden. Uk Lyon schrijft men van den 12ndat de Marseillaise den vorigen avond op het con cert Bellecourt door de Tziganes aangeheven door het aanwezig publiek uitgefloten werd. De „hekleden" namen dit hoogst euvel op en spoedig vormde zich een oploopdie door eenige vechtpartijen gevolgd werden. Een der fluiters werd door de politie in ver zekerde bewaring genomen. Bij de politie waren sedert eenigen tijd her haaldelijk klachten ingekomen over een bende die op groote schaal woeker dreef. Eindelijk vloog er een van in de kaarsen kort daarna werdenop grond van bij hem gevonden papieren een aantal andere personen in hechtenis genomen. Ofschoon het onderzoek nog niet is afgeloopen blijkt het nu reeds, dat een groot aantal vrouwen van den demi-monde bij de woekeraars als medeplichtigen in dienst stonden en met deze de winsten deelden, welke het „scheren van onnoozele schapen" opbracht, die door haar in de val gelokt werden. De man die het eerst in hechtenis genomen werdgaf zich voor inspecteur van politie uit en vischte de adressen uit van jongelieden die slecht bij ka3 waren en iets te wachten hadden. Dinsdag moest een zekere Mignon voor het Hof van Assises van Yienne terecht staan om zich te verantwoorden over een aantal dief stallen gewapenderhand door hem ondernomen. Wat deze straatroover bij het groote publiek een zekere groote belangstelling deed wekken was het feit dat hij reeds tien malen uit ver schillende gevangenissen uitgebroken was. Zaterdag is hij nu op nieuw uit de gevangenis van Poitiers ontvlucht en welke moeite men ook aangewend heeft om hem te achterhalen alles bleek te vergeefs te zijn gedaan. In de ledige cel vond men de ijzerswaarin zijn handen gesloten; waren losgeschroefd, wat aanleiding gaf tot het vermoedendat hij in zijn vlucht door een medeplichtige geholpen moet zijn dit vermoeden wordt vooral daardoor ver sterkt dat hij uit het kleedermagazijn zijn burgerkleêren heeft medegenomen en verscheiden deuren heeft moeten openen om in een tuin te komenwaar hij een 20 voet hoogen muur overgeklommen is. De elfde ontvluchting brengt er niet weinig toe bij om den schurk een zekere vermaardheid in het land te bezorgen. De terugkeer van de Kamers zal evenzeer het tijdstip zijn waarop de vaandels aan het leger zullen uitgereikt worden; de revue te Vincen- nes zal achterwege blijven. Het Vaandelfeest zal op de Place de la Con corde plaats hebben in de Champs Elysées en op de Place de l'Etoile. Reeds in den vroegen ochtend zullen de troe pen in de Avenue du Bois de Bologne en de Avenue de la Grande Armee en rondom den Are de Triomphe opgesteld worden. Na rust gehouden en de soep genuttigd te hebben, zullen de soldaten voor den heer Jules Grévy deflileeren, die tegenover het palais de l'Industrie in een tribune zal plaats nemen. De troepen zullen vervolgens op de Place de la Concorde in een cirkel opgesteld worden en, let welde heer Grévy zalin een rijtuig ge zeten de^ vaandels uitreikenterwijl de muziek de Marseillaise speelt. Yoor de Afgevaardigden het corps diploma tique en andere hooge personen zullen op het terrein van de Orangerie en der Feuillants tribu nes gebouwd worden. Des avonds worden de Champs Elysées de Place de la Concorde en de Place de l'Etoile even als al de straten van Parijs, geïllumineerd op de wijze van het laatste Volksfeest. Natuurlijk zal de artillerie bij| dit alles niet ontbrekenen te gelijker tijd zelfs worden twee groote vuurwerken afgestoken een op de Espla nade des Invalideshet andere op d'e Place du Trónewelke eerbiedige afstand er veel toe bijdragen zal om ophooping te voorkomen. In het paleis van het Luxembourg ligt alles ondersteboven. Aan de eene zijde worden goederen inaan de andere uitgedragen. Het geheele paleis is door een leger van werk- liden ingenomen. Maarschalk Canrobert is uit Chislehurst hier teruggekeerd. Na het onderwijs wil het Ministerie evenzeer de weldadigheid aanpakken en ook deze in handen van leeken stellen. La République fran- <?aise verkondigt dit aan Frankrijk terwijl zij in de volgende bewoordingen de nieuwe wet bespreektwaarbij de Besturen over de gast- huizen en de weldadigheids-bureaux vernieuwd worden. „Al deze Besturen zullen krachtens art. 2 van de nieuwe wet binnen een termijn van zes maanden ontbonden worden en overeenkomstig de bepalingen die aangenomen zullen worden vernieuwd. De bepalingen zijn zeer eenvoudig de gemeenteraden en de pretect zullen geza menlijk de commissie benoemen, de eersten door het kiezen van afgevaardigden en de prefect door het benoemen van leden, die om de vier jaren aftreden. „De burgemeester der gemeente is rechtens lid en niet meer de pastoorzooals bij de wet van 1873 bepaald was. Naar men in Fransche dagbladen leest heeft onlangs de dochter van een Spaansch edel man sedert kort te Parijs wonendeuit minne nijd eene jonge weduwe tot een tweegevecht uitgedaagd. Laatstgenoemde was zeer gezind om den toegeworpen handschoen op te nemen toen de zaak ruchtbaar werd en de vader der Spaansche er een eind aan maakte door de uitgedaagde voor zijne dochter om verschooning te verzoeken. L' Impartial de Boulogne sur Mer verhaalt dat de reizigers die zich Dinsdag met den trein van 7 ure naar Calais begavenbij het verlaten van den tunnel van la Beurrière getuigen waren van een verwonderlijk schouwspel. De trein was namelijk door wolken van vlinders omgeven, die bij duizenden voortvlogen. Het zelfde verschijnsel is te Rouaan voorgekomen waar den geheelen dag duizenden en duizenden vlinders van het Oosten naar het Westen vlogen. De aanstaande bruid van den Koning van Spanje, aartshertogin Maria Christina van Oosten rijk is 21 jaren oud en ten spijt van hare waardigheid als abdis vroolijk en levenslustig. Als abdis heeft zij 12 ordedames onder haar bevelen en draagt zij bij feestelijke gelegenheden een soort geestelijk hoofdtooisel. Volgens de bepalingen der stichtingdoor Maria Theresia vastgesteld, heeft de abdis een jaarlijksch inko men van 20,000 fl.de stiftdames ontvangen ieder 1200 fl. Om in het kapittel te worden opgenomen zijn verschillende adellijke titels noodig, vooral veel voorouders. De waardigheid van abdis kan alleen door een aartshertogin worden vervuld. Als de tegenwoordige abdis in het huwelijk treedt, dan zal de post lang onvervuld blijven, daar er op het oogenblik geen aartsher toginnen zijndie in de termen vallen om die betrekking te bekleeden. Opschudding en ergernis wekt in Engeland het onbehoorlijk gedrag van eene jury te Derby. Het geval betrof een jongen lichtmis van goeden huize, een zekeren Mainwaring, die, wegens straatschenderij gearresteerdin zijne dronkenschap een revolver uit zijn zak haalde en er eén agent van politie mee doodschoot. Was deze1 man schuldig aan moord, of aan man slag Van het antwoord moest het afhangen of hij al dan niet tot het schavot veroordeeld zou wonden. De wijze nu, waarop de jury deze quaestie van leven of dood verkoos uit te maken, was incredibile auditu bij 1 o t i n g I Ziehier hoe ditluidens de bekentenis van den voorzitter der jury aan den minister Cross, in zijn werk is toegegaan Er waren 12 jury-leden en de stemmen staakten zes waren er voor manslagzes voor moord. Om nu toch tot eene beslissing te ge raken kwamen de heeren overeen (geheel in strijd^ met hun plicht)dat zij bij loting een voorzitter uit hun midden zouden kiezenen verder, dat die voorzitter met zijne stem den doorslag geven zou. Aldus geschiedde, met het gevolgdat Mainwaring schuldig verklaard werd aan moord. Derhalve, wat deze 12 burgers zeker niet aan het lot zouden hebben willen overlaten indien het een geldelijk belangeene quaestie van 100 gulden of zoo betroffen had dat deden zij uitwijzen door de gril van een dobbelspel, nu het 't leven gold van een medemensch Men kan zich denken welke een onaangena- men indruk deze onthulling heeft teweeggebracht. De geheimen van de jury-kamer treden zelden aan het licht. Niet zonder bezorgdheid vraagt men dusof er méér op deze wijze recht ge sproken wordt in Engeland. De heer Callan bracht dit schandaal in het Parlement ter sprake, en de Regeering bemoeit er zich mee.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1