Duitschland. Turkije. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. Een later bericht meldt dat bet door de jury uitgesproken doodvonnis veranderd is in levens lange gevangenisstraf. Uit Zuid-Afrika zijn weer berichten ont vangen waaruit duidelijk blijktdat men nog lang niet aan het einde is. Garnet Wólseley had er toe moeten besluiten eene nieuwe voor- waartsche beweging te gelasten en den 3den 1.1. moeten twee colonnes zijn opgerukt. De eene zou van Durford onder Clark's commando op rukken, de andere, onder Russell, zou zich van Rorkes Drift uit in beweging zetten. Den 6en Augustus zouden deze beide colonnes te Magni- bonium bijeenkomen. Cetewayo had niets van zich doen hooren. Alleen had hij laten vragen of hem, ingeval hij zich onderwierp, lijfsbehoud zou worden geschonken. Hierop was door Wól seley bevestigend geantwoord. Wederom heeft een botsing op de Theems het verlies van een stoomboot tengevolge gehad. De HamburgSche stoomboot Yesta is met de City of London in aanvaring gekomen. De eerste boot bekwam belangrijke schade, de laatste zonk, nadat de manschappen op de Vesta waren over- „Daily News" bevat een belangwekkend schrijven omtrent het jongste onderhoud tusschen Garnet Wolseley en eenige Zoeloe-hoofden die zich kwamen onderwerpen. Karakteristiek was de opmerking van een der chefs, na het requi sitoir door Wolseley tegen Cetawayo genomen, dat hij voor zich de zonde van den Koning niet inzag en bijgevolg niet kon oordeelen over zijn gedrag. Maar de Engelschen hadden het gezien, scheen het, en daarom moesten de Kaffer-Vorsten maar de beslissing van de Engelschen geloovig aannemen. Den 5den dezer zijn te Dresden de redacteur van een socialistisch blad en twee kooplieden gearresteerd. Beide laatstgenoemden zijn weder op vrije voeten gesteld, evenals verscheidene andere personen, die denzeltden dag in hechtenis werden genomen. Bij alle bekende socialisten hebben huiszoekingen plaats gehad, met het ge volg' dat een aantal brochures in beslag zijn genomen, benevens eene corrospondentie tusschen Dresden en Zurich," bevattende een plan ter re organisatie der socialistische partij in geheel Duitschland. Bij het Duitsche legerbestuur is thans een plan tot uitbreiding der veldartillerie in bewer king, voornamelijk met het t>og op de omstan digheid, dat het Fransche leger 137 batterijen meer kan te velde brengen dan het Duitsche. Indien dit plan, waarvan de volvoering zeer groote uitgaven zal vorderen, werkelijkheid wordt, dan zal Frankrijk waarschijnlijk zijn artillerie ook weder uitbreidenzonder dat de grenzen dezer wapeningen vooreerst zijn te bepalen. Inmiddels overtuigen de vredelievende verzekeringen der gouvernementen ons van de onschuldige bedoe lingen, welke aan dit aanschaffen van oorlogstuig ten grondslag liggen. Op het oogenblik datPruissen aan Frank rijk den oorlog verklaarde was generaal Von Moltke zeer ziek. De Koning, laat in den avond het bericht ontvangende, spoedde zich naar den graaf en liet hem wekken. „De oorlog is verklaard", sprak de Koning. De generaal hief zich op een elleboog omhoog en een ooglid openende vroeg hij„Met wie „Met Frankrijk", antwoordde de Koning. „De derde portefeuille, links 1" was het eenig antwoord van den generaal, die terstond wederom insliep. In een streek van het Ersgebergte tusschen Miickenberg en Siebengübel dwaalt sedert eenigen tijd een groote aap, die reeds verscheidene malen gezien is, doch zich telkens uit de voeten maakt. Waarschijnlijk door honger gedrevenmeld hij Zaterdag bij Teplitz een vrouw aandie een sluitmand met boter, kaasenz. droeg en ont rukte haar een paar stukken boter. De vrouw liet zich dit niet welgevallen, doch de aap nam de mandmaakte deze stuk waarna hij zich met kaas en boter uit de voeten maakte. De houtvesters uit het bosch maken nu jacht op dezen vreemden gast, die waarschijnlijk uit den dierentuin te Dresden ontvlucht is. 300 personen uit den deftigen stand, waar onder omstreeks 200 dames, verschillende offi- cieren ambtenaren enz.stonden onlangs te Karlsruhe terecht. Op een 'buitenpartij had het gezelschap een terrein betreden, waarop vruchten geplant waren, en welk terrein door stroowisschen afgepaald was. Zonder hierop acht te geven hadden zij zich op dit terrein nedergevleid en braambeziëu gezocht, toen een boschwachter hen bemerkte, en dus meer dan driehonderd bekeu ringen tegelijk deed. Met een geldboete werden de schuldigen huis waarts gezonden. Te München werd een brouwer, die tot het klaren van witbier zwavelzuur (20 g. op 1 hlgebruikt had, tot 21 dagen gevangenisstraf, en te Nürnberg iemanddie bij het bier onder het koken zoethout gevoegd had, tot 180 mark boete veroordeeld. In beide gevallen werd en door de experts èn door den rechter aangenomen, „dat bier enkel uit hop en mout gebrouwen mag worden". voor de Bosnische aangelegenheden zal het den heer Hoffmann moeite genoeg kosten eene wijze uil te denken hoe de ongelukkigen te helpen en de stad weder op te bouwen. Daar de conven tie van Novi-Bazar het souvereiniteitsrecht van den Sultan óver Bosnië en de Herzegowina uit drukkelijk erkent en de staatsrechterlijke stelling van deze gewesten tot de overige deelen der monarchie in het geheel niet omschreven is zoo is het meer dan waarschijnlijk dat noch de Oostenrijksche noch de Hongaarsche Rijksraad gelden uit 's lands kas voor Bosnië zullen be schikbaar stellen. Een ander gevolg van den brand is, dat de opnemingen, welke met het oog op eene aan staande bezetting der Limlinie in Novi-Bazar door eene gemengde Oostenrijksch-Turksche Com missie verricht werden, voorloopig gestaakt zijn. Blijkens telegrammen uit Serajewo wordt het geheele verlies, door den brand geleden, op 23 millioen florijnen geschat volgens het ofRcieele rapport van den gemeenteraad. De Servische kooplieden begrooten hun verliezen op 3 millioen ducaten. Aau landbouwproducten is voor 100.000 florijnen verloren. Het gemeen is hier en daar aan het plunderen geweest, zoodat militaire tusschenkomst noodzakelijk was en verscheiden arrestaties hebben plaats gthad. Het nieuwe Oostenrijksche Ministerie is gereed. Graaf Taaffe is president met de por tefeuille van Binnenlandsche ZakenStremayr neemt Justitie en EeredienstHorst Oorlog Falkenliagen Landbouw, ChertekFinanciën. Tot ministers zonder portefeuille worden benoemd Ziemialkowsky en Prazak. De verschillende Czechische bladen be schouwen de verandering van Ministerie als een teeken van een verkregen overeenstemming waardoor het intreden van Czechische afgevaar digden in den Rijksdag gewaarborgd wordt. Er is niet aan te twijfelenof Graaf Andrassy's verzoek om ontslag is door den Keizer van Oestcnrijk aangenomen. Hij zal echter blijven tot de benoeming van zijn opvolger. Reeds tijdens het Berlijnsche congres zou Andrassy den wensch hebben te kennen gegeven om heen te gaan en sedert kwam hij herhaal delijk en herhaaldelijk hierop bij den Keizer terug. Maar telkens was er weder iets belang rijks dat men wilde dat eerst door hem zou worden afgedaan. - Van het nieuwe ministerie verwacht men, dat het concessies aan de Czeehen zal doendie voornemens moeten wezen weder in den Rijks raad te verschijnen. Tengevolge van de talrijke diefstallen te Thera- pia en Buyuck bedreven hebben de vreemde gezanten de Porte verwittigddat indien zij geen doortastende maatregelen r.eemt om de veiligheid te verzekerende matrozen van de buitenlandsche wachtschepen zeiven het politie toezicht zouden uitoefenen. Savet-pachadie geacht wordt vijandig voor den afstand van Janina gezind te zijn, zou een der leden zijn van de commissie tot regeling van de Grieksche kwestie. Het bericht van de aanstaande komst van Ismail-pacha te Constantinopel wordt algemeen onwaarschijnlijk geacht. Er is altijd sprake van den spoedigen terugkeer van Kheredinne aan het gezag. Geen nieuw cholerageval is meer voorge komen. Te Constantinopel is het bericht ontvangen, dat op Engelsche officieren die behoorden tot de commissie veor de grensregeling tusschen Bulgarije en Macedonië, bij het nagaan van die orenzen door een bende van 30 Bulgaren ge schoten werd. Geen der officieren werd gewond, doch zij moesten natuurlijk onder die omstan digheden hun arbeid staken. De bevelhebber der Turksche troepen te Saloniea zond een militair geleide om den arbeid der officierén te beschermen. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de Vorst van Bulgarije zich bij de Porte beklaagd had over het schenden van de grenzen door Baschibozuks. Deswege is thans een onderzoek door de Porte gelast. De rijks financieministerbaron Hoffman is naar Ischl bij den Keizer telegrafisch ontboden om over de gevolgen van den brand van Serajewo te confereeren. Als president van de Commissie koele stemming tusschen Duitschland en Rusland, meldt de correspondent te St. Petersburg van „the Daily Telegraph" uit goede bron, dat het Russisch gouvernement het besluit genomen heeft, vier nieuwe vestingen aan de Duitsche grenzen te bouwen. De steden Homo, Grodno, Bielostok en Gouetz zouden namelijk geducht versterkt worden. Er is reeds een aanzienlijke som toe gestaan om de eerste werkzaamheden te be ginnen. Aan „the Morning Post" wordt uit St.-Pe- tersburg van 12 Aug. gemelddat generaal Kauffmann niet als gouverneur-generaal naar Turkestan zal terugkeerenmaar door prins Dondukoff-Karsakoff zal worden vervangen. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat aldaar twee advocaten zijn gearresteerd verdacht van medeplichtigheid met de nihilisten. Verscheidene politieambtenaren hebben wegens -plichtverzuim eene berisping ontvangen en som migen zelfs kregen arrest. In eenige provinciën van Siberië héerscht hongersnood. Men schrijft uit St.-Petersbnrgdat de nihilisten den 31n Juli 11. tusschen Tosna en Schlusselburg een kruitfabriek déden in de lucht springen. Die daad was zeer lang voorbereid reeds maanden geleden moet men tóch met de onderaardsche boringen begonnen zijn, daar de gangen, welke men vond zeer groote afmetingen hebben. Van vier zijden had men in de richtiug van het hoofdgebouw boorgaten gemaaktdie allen op een punt uitliepen dat tot reservoir van de ontploffingsstof (een dynamiet-compositie) bestemd scheen. Men vernam vier op elkander volgende uitbarstingenvan welke een slag zoo hevig was, dat in het dorp Nikolsboje vele huizen instortten en de meeste woningen beschadigd werden. De fabriek werd natuurlijk in een bouwval herschapen. De misdadigers wachtten het oogenblik af, waarop van de andere 30 tot 40 arbeiders nog slechts driebehalve de twee wachtposten, aanwezig waren. De chef der fabriekde kolonel der artillerie Wiener, was op het oogenblik van de ramp te Schlusselburg, 23 wersten van de plaats des onheils gelegen. De dislricts-kommandant van de St.-Petersburger vestingartillerie is spoedig naar het terrein ver trokken. Bij het ingesteld gerechtelijk onderzoek is het feit reeds geconstateerd dat de nihilisten de daders van het ontzettend misdrijf zijn. De vernielde kruidvoorraad bedraagt niet meer dan 6000 pud. Een telegram van een correspondent der „Daily News" te St.-Petersburg meldde dat het land schap Kuldja langen tijd een twistappel tusschen Rusland en China, door den eerstgenoemden aan den laatstgenoemden Staat is afgestaan tegen betaling eener som van 5.000.000 roebels. Kuldja ligt in het hart van A zie. Het dringt als een wig in het Chineesch gebied. Dat de Russen het loslieten bewijst dat zij op het oogenblik de handen meer dan vol hebben. De chef der politie te Woronesch, heeft een curieus besluit uitgevaardigd. Er had zich aldaar een vrijwillige brandweer gevormd. Niet tevreden dat deze zich onder zijne bevelen had gesteld zond hij haar eene aanschrijving, in houdende dat er in geval van brand niet mag worden begonnen met blusschen voordat hij zelf er bij aanwezig is en daartoe order geeft, en wel omdat wanneer een gebouw eenmaal m brand staathet er niet op aankomt of men een poos moet wachten alvorens water te geven. De leden der brandweer hebben onmiddellijk beslotende nieuwe vereeniging te verlaten wanneer dat besluit niet wordt ingetrokken. Ter bevestiging van de steeds toenemend Tilburg, 16 Aug. 1879. Uitslag van den Schietwedstrijd. Korpsprijzen' voor dienstd. en rustende schutterijen. 200 pas. Groote gouden medaille, uitgeloofd door Z. M. den Kor.ing gewonnen door de 1ste komp. van het 5e bataillon rustende schutterij te Woecsel. 2de prijsZilveren vergulde bondsmedaille, door het batt. der d.d. schutterij te Bergenop- zoom. 100 pas. lsfe prijsDienstdoende schutterij van Ze venbergen. 2de prijs 1ste komp. 5de bataillon rustende schutterij van Woensel. Eereleden en hooge gasten. •1 ste prijs Baron de Constant Rebecque, te Loosduinen. 2de prijs Majoor Hoppe, Schiedam. Korpspr. kom. rustende schutterij. 200 pas. Majoor Bovers, Asten. Kommandanten dienstd. schutterij. 200 pas. 1ste prijs Bredehof d» Vicqte Helmond. 2de pr. G. Bosch, te 's Bosch. Officieren dienstd. schutterij. lste prijs Luit. Van der Harten, Eindhoven. 2de pr. Luit. JacobZevenbergen, 3de pr. Luit. GeijsenBergenopzoom. 4de pr.Luit. A. J. C. Daamen, Tilburg. 6de pr.G. J. v. Dischoom, Bergenopzoom. Onderoffic. en minderen dd. schutterij. lste pr.Ch. Dirks, Tilburg. 2deVlamings, 's Bosch. 3de Piron Tilburg. 4de Kuijpers. 5de Tielemans. 6de: Van Hulten. 7de: Raads- veld. 8ste Bridie. 9de Broos. 10de Reis. 11de: Gillot. 12deVan Hulten. 13de: Mouwen. Off., onderoff. en mind. rust. schutt. lste prijs Saris. 2de üanils. 3de Van Puijenbroek. 4de Van Gent, §de A. Plaff. 6de A v. d. Mortel.7de J. J. van de Well, 8ste T. v. d. Mortel. 9de A. van de Well. 10de Copplée. Weerbaarheid op 200 pas. lste prijs: Ballentijn. 2de: Max. 3de: Beek man. 4de: Van Veen. Bronzenmedaille off. Schietvereeniging Rotter dam Dr, van der Heijden, Tilburg. Beaumontgeweer 300 pas. lste prijs: P.F.van der Lee, Waalwijk, 2de, Vlamings, 's Bosch. Beaumontgeweer 200 pas. 1ste prijs: A. J. v. d. Well, 's Bosch, 2de prijs Bredehoff de Vicq, Helmond. Op het gehucht Heukelom, gemeente Berkel, had verleden Woensdag-voormiddag zekere 11. de H te 's Bosch woonachtig, de stoutmoedig heid'door het raam in de-woning te dringen van den landbouwer Nouwens. Eenmaal binnen, nam hij eerst een broek weg, en brak vervolgens een kabinet open, waarin, zooals men uit goede bron verneemt, zich een aardig sommetje bevond. Hij werd echter intijds gegrepen door de dochter des huizes, op wier geroep eenige buren toesnel den, die hem aan den onbezoldigden rijks-veld wachter overleverden. Na een verhoor door den kantonrechter alhier is de aangehoudene naar Breda overgebracht. Waalwijk, 16 Aug. 1879. Bij besluit van Z. Exc. den Commissaris des Konings in Noordbrabant, dd. 12 dezer, is de verloting van paarden koeien enz. te 's Herto genbosch, aanvankelijk bepaald op 20 Aug. uit gesteld en bepaald op 29 September e.k. (Mi-, chielsmarkt), der dag waarop de plechtige uit reiking zal plaats hebben der prijzen op de tentoonstelling toegekend. Naar aanleiding daarvan zal de verloting zoo veel mogelijk worden uitgebreid en zullen door de commissie alsnog loten worden uitgegeven zoolang de voorraad strekt uiterlijk tot 13 Sep tember e.k. Naar wij vernemen is voor de verloting reeds aangekocht om bij voldoende deelneming verloot te worden Eene elegante equipage als hoofdprijs, 2 paar den 2 veulens 1 ponney 3 jonge stieren 3 jonge vaarzen puike kwaliteit, verder eene schoone verzameling pluimgedierte, landbouwgereedschap pen en tuinmeubelen terwijl over andere aan- koopen nog onderhandeld wordt. Bij de leden der commissie en bij alle boek handelaren kunnen dus 'tot '13 September e.k. loten besteld worden (zie verder onder de ad- vertentiën). Naar „Het Vaderland" verneemtis de begrootingsarbeid van verschillende departementen bijna afgeloopen. Op de begrooting van binnen landsche zaken is een post van f3,800,000 uit getrokken voor uitvoering der wet op het lager onderwijs. Of deze begrootingen in September aan de Kamers zullen worden aangeboden, is natuurlijk nog geheel onzekerzoolang de crisis niet tot een einde is gekomen. De Commissaris des Konings heeft aan de gemeentebesturen in deze provincie toegezon den een afdruk van 's Konings besluit betreffende de zesde tienjarige algemeene volks-telling, als mede van de deswege door den Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven voorschriften. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd deze gewichtige aangelegenheid met zorg te behandelen en reeds onverwijld de voorbereidende maatre gelen te nemen, dis voor het welslagen der tel ling noodig zijn. Voorshands is de aandacht der gemeentebe sturen in het bijzonder gevestigd op de num mering der huizen op de plaatselijke indeeling en op de benoeming van geschikt personeel. -In het verkeer met de Nederlandsche koloniën en bezittingen in' Oost- en West-Ind;ë kan mede gebruik worden gemaakt van brief kaarten met betaald antwoord. Het port van een vooraf betaald antwoord is hetzelfde als dat van de briefkaart zelve namelijk zeven en een halve cent. Te Goes zijn bij de verkiezing voor een lidvan den Gemeenteraad 162 van de 325 geldige stemmen uitgebracht op den Heer J. J. Ochtman (den gewezen wethouderten wiens behoeve de Burgemeester voor zijn lidmaatschap van den Raad bedankte) en 141 op den Heer J. Donner (anti revolutionair). Tusschen beide heeren moet eene herstemming plaats hebben. De burgemeester van Bergenopzoom is tot eerelid van den Noordbrabantschen schuttersbond benoemd. Ofschoon het tegenwoordig voor de staat kunde een tamelijk onverschillige zaak is waar de weduwe van Napoleon HL-haar verblijf zal kiezen wordt er in de dagbladen .^en warme strijd over gevoerd. Voor het oogenblik schijnt het kloosterplan te zijn opgegevenen zou de gewezen Keizerin weder op het eerste plan terug zijn gekomen, en een bezitting in Stiermarken hebben aangekocht. Nu wil het toevaldat de gewezen Onderkoning van Egypte in onderhandeling is over den aan koop van een kasteel, dat grenst -aan de bezitting der ex-Keizerin. De twee verstoofen vorstelijke personen die elkander in het toppunt van glans gekend hebbenzien elkander als particuliere personen terug. Deze week bij het lossen van het st. Prinses Marie, te Vlissingen, werd opgemerktdat on geveer 2 voet water in het schip was, waardoor een groote menigte vrachtgoederen beschadigd isi alleen van het expeditiekantoor Braech en Bo- thenstein werd voor eene waarde van 38,000 mark geweigerd in ontvangst te nemen. Na het uitpompen van het water heeft men nergens een lek kunnen ontdekken zoodat men nog in het onzeke verkiert hoe dit water in het schip is gekomen, Eene te Beugen overleden juffrouw heeft, met voorbijgang van behoeftige nabestaanden, het algemeen armbestuur aldaar tot universel erfge naam van haar op f250.000 geschat vermogeu benoemd De nabestaanden hebben den Koning bij adres verzocht aan dat armbestuur geen machtiging te verleenen om de nalatenschap te aanvaarden, wijl het reeds ruimschoots in de behoeften der arnnjn kan voorzien. Ten opzichte van den op den veldwachter Van der Lijke gepleegden moord verneemt de II. C. dat jn de instructie nog steeds nieuwe feiten aan 't licht komen, die nader het vermoeden bevestigen, dat men in den persoon van Will, m

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2