lillul IS lil, WAALWII, Nummer 169. Donderdag 21 Augustus 1879. 2e. Jaargang. rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON. ETHELLINA. Spanje. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit blad versehijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1{00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. "Den 15den Augustus heeft op de spoorweglijn tusschen Argenteau en Granville een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Eeu passagicrstrein, welke des ochtends ten SVg ure vertrok om een groot aantal personen naar laatstgenoemde badplaats te vervoeren om er den dag door te brengen, is tusschen de stations Fiers en Montsceret in botsing gekomen met een in vollen vaart zijnden goederentrein. De schok was zoo hevig dat hij zelfs op een afstand van 5 kilometers gehoord werd. De dooden en gekwetsten zijn dan ook zeer talrijk. Volgens de eerste opgavewelke in de eerste oogenblikken van verwarring per telegraaf werd gedaan, waren er niet minder dan 140. De maatschappij heeft eenige uren daarna een kalmer voorstelling van de feiten verstrekt, volgens welke 4 personen bij de ramp het leven verloren en ongeveer 30 kwetsuren bekomen hebben. Terstond zijn de noodige maatregelen genomen om de gewonden met de meeste zorgvuldigheid te verplegen sommigen van hen zijn door de familie afgehaald. Een later, particulier bericht maakt melding van 8 dooden en 28 zwaar gewonden, wier toe stand alleszins bedenkelijk is. Voorts moeten, volgens laatstgenoemd bericht, nog een aantal personen lichte wonden of kneuzingeu bekomen hebben. De slachtoffers waren voor hst meeren- deel in de omstreken woonachtig. Men leest in le Journal Officiel het vol gende De minister van marine en koloniën heeft een telegram ontvangen meldende dat een groot deel van de stad Saint Pierre (Newfound land) door brand verwoest is. I. Eene nette oude stad uit Rijnland, met nauwe, slecht geplaveide straten, en overhangende gevels; met nissen aan alle hoeken hier en daar met kleine kapellen aan de Maagd Maria gewijd, in welke de vrome zielen bij het voorbijgaan vaak toefden om hare gebeden aan de Moeder Gods op te zenden. Een zilveren tak van den Rijn vloeide door de stad en scheidde haar in twee deelen, bovendien afgezet door houten gebouwen, waardoor het ouderwetsche voorkomen van het geheel niet verminderde. Aan den noordelijken oever der rivier verhief zich een oud steenen gebouw, een groep fraaie torentjes omringden een ander van steviger bouw en meerder schoon heid gesteund door trotsche pijlers en met schoon gebeeldhouwde boogramen en gaf aan het geheel een indrukwekkend voorkomen. Dit was de hoofdkerk der vallei, en de trots van de burgers van St. Eustache. Het was nu de feestdag van den patroon der stad; processies, met muziek aan het hoofd trokken door de stratende klokken werden geluid en ver weerklonk haar feesttoon langs de rivier. Uit de naburige wijngaarden naderden de boeren in feestdosch, hunne houten schoenen klotsten op de brug, de bonte mengeling van de kleuren hunner kleeding vormden een aan genaam contrast met de eenvoudige kleur van de huizen, torentjes en den toren. De nette oude stad de optochtende ver baasde, biddende menigte, vormden een tafereel der pen eens dichters en des penseels eens schilders waardig. Maar onder die allen was er slechts eene die door hare nationaliteit en haar geloof niet instemde in d algemeene geest drift, terwijl zij daar leunde op de balustrade der brug het was eene rauke maagdelijke gestaltehare eenvoudige kleeding kenteekende haar Engelsche afkomsthaar mantel heeft sedert lang het frissche der nieuwheid verloren en haar grove strooien hoed was siechts met eenvoudig wit lint opgemaakt. Zij had geheel het voorkomen van iemanddie betere dagen gekend had en thans door eigen arbeid en ont- De maritime etablissementen, die van het bin- nenlandsch bestuur, der douauen, der posterijen, de pakhuizen in de haven, het voorloopig paleis van justitie en het huis van den opzichter zijn geheel vernield. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Woensdag-avond werd te Belfort, van de zijde van het park, een hevigen slag vernomen, welke de bewoners van alle wijken der stad naar de plaats des onheils deed stroomen. Vooral den eerstaangekomenen trof een vreesselijk schouw spel. Vier artilleristen lagentengevolge van het springen van een bom, welke men bezig was geweest van het kruit te ontdoen, doodelijk getroffen, op den grond uitgestrekt. Een van hen blies reeds eenige oogenblikken na het onheil den adem uit. De huls was hem in de borst gedrongen, terwijl ook zijn beide beenen waren verbrijzeld. De drie anderen zijn allen min of meer zwaar gewond. Een hunner zal denkelijk het linkerbeen moeten missen. De ballon captif, die ten vorigen jare vele duizende tentoonstellingsbezoekers in de gelegen heid stelde Parijs a vol d'oiseau te bezichtigen zonder de vermoeienissen aan het klimmen ver bonden is Zaterdagmiddag voor het geweld der rukwinden die de stad teisterdenbezweken. De ballon was dien dag wegens het ruwe weder niet opgestegenofschoon goed vastgesjord, speelde de wind met het lichte voorwerp, tilde het nu op om het later met kraeht tegen de aarde te drukken totdat eindelijk het reuzengevaart met een donderend geluid in tweeën scheurde. Het bleek toen eerst hoe sterk de.ballon was, caoutchouc, zijde, katoen en mouselinetot een vaste massa saamgepakt, vormden eén buitenge woon sterk geheel. Er waren toevallig een aantal toeschouwers bering in afzondering en armoede leefde. Dat meisje bevatte eene geheele geschiedenis in zich. Zij heft haar hoofd omhoog en slaat een veel- beteekenenden blik van de blauwe rivier aan haren voetop de zich verwijderende menigte en nu zien wij een paar donkere oogen, waaruit diepe droefgeestigheid straalt en een mond met een paar lipjes als van koraalhet gezicht dier oogen zegt reeds genoegvoorzekernooit be stonden er zulke schitterende, zachte, sprekende oogenen daar achter lag eene dichterlijke ziel verborgen. Met een stillen zucht verlaat zij de nu een zame straatterwijl de muziek haar nog van verre in de ooren klinkteu 'de klokken nog voortgaan met luiden. Aan den hoek eener naburige straat valt haar een groot aanplakbiljet in het ooghet programma van het feesten onder de namen der kunstenaars, die hun talent in de hoofdkerk zullen doen hooren, is er een, die hare aandacht bijzonder boeit. Zij heeft hem meermalen hooren noemen, toen zij nog op het vasteland woondehet is die van Herr Pascatiden beroemdenzelden geëvenaarden toonkunstenaar. Yoor weinige jaren was zijn naam op aller lippen. Een heldere blos verspreidde zich over hare bleeke wangen onder dat grove strooien hoedje, haar boezem begon hevig te zwoegenen zij fluisterde zacht„o hoe gaarne zoude ik naar zulke goede muziek hoorenwanneer de hand var den maestro de zoete tonen schept, die mijne ziel vervullen bij mijnen arbeid. En waarom zoude ik niet? De kerk is heden voor allen geopenden mijne sobere kleeding zal ouder de talrijke menigte onopgemerkt blijven. Ik zal gaan indien indien Terwijl zij zeide, „indien" drukte zij een kleine portefeuilledie zij onder haar mantel droeg tegen hare zijde en vervolgde met snellen tred haien weg. Het benedengedeelte der stad, aan den zuide lijken oever der rivier, was nu geheel verlaten. Het jonge meisje richtte hare schreden naar de meest afgelegene straalzeker van hem te huis te vinden dien zij zochtschoon alles op de been was. Geen enkel waudelaar ontmoette zij op haren weg in deze nauwe steeg, waar de overburen elkander gemakkelijk uit de boven verdiepingen de hand konden reiken. Daar vielen de zonnestralen, in eene schuine richting door om getuige te zijn van de moeite die men deed om den ballon in den harden wind te regeeren. De materieele schade, die de eigenaar, de heer Giffard, ondervond, is belangrijk. De ballon had 500.000 fr. gekost. Het van vele zijden medegedeelde bericht aangaande eene nieuwe uitvinding te Lyon welke eene volkomen omwenteling in de zijde- industrie dreigde teweeg te brengen, doordien men namelijk uit vlasvezels een op zijde gelijkende spinstof zou kunnen bereiden, blijkt een bedrie gerij geweest te zijn. Het door den uitvinder vertoonde product is door deskundigen erkend als floretzijde, in plaats van vlasvezel. De ver- eeniging, die zich reeds tot exploitatie der uit vinding gevormd had en welker leden' al 200 fr. per actie storten, is onder terugbetaling daarvan ontbonden. Volgens den „Courrier" van Tlemcen in Algerië, is bij de cascaden in die streek onlangs een zeer merkwaardige, onderaardsche grot ont dekt die voorzien is van zeer kolossale en prachtige stalagmieten. De grot bevat een meer dat in een kanaaL eindigtwaarin het water rnstig verder loopt. De stalagmieten zich ver- eenigende met dc stalaktieten van het gewelf, vormen kolossale kolommen. De ontdekkers schatten het meer op 8 kilometer lengte en 2 breedte. Zij brachten een aantal visschen uit het meer mededie blind werden bevonden. In den jongsten Spaanschen Ministerraad moet beraadslaagd zijn over het aanstaand huwelijk des Konings. Men gelooftdat de heer Silvela eerlang naar Weenen zal gaan om voor den Ko ning de hand der Aartshertogin Maria Christina te vragen. de met stof bedekte ramen van een kleinen winkel en brandden op de kleurlooze lijsten van eenige oude schilderijen, die er voor waren uit gestald. Het was de winkel van een duitschen Jood, handelaar in schilderijen. Toen nu onze heldin den kleinen winkel bin nentrad, kwam een oud manneke met een grijzen baard en gekleed in een kale, snuifkleurige ka- meijapon uit een kamertje, of liever, spelonk te voorschijn, want de ruimte, de duisternis en de vunzige lucht van het vertrek achter den winkel verdienden geen beteren naam. Zijn wezelach tige oogen glinsterden onder zijne vaal zwarte wenkbrauwen, welke een mager, kleurloos gelaat overschaduwdenzijne lange grijze haren, die van zijn kalen kruin afhingen, en met zijn baard een geheel schengn uit te maken vormden een eigenaardig contrast-met die donkere wenkbrau wen de oogen, die er onder stonden te glinsteren, drukten de sluwheid en list uit. „Et his Fraulein Guildroy", zeide hij op suikerzoeten toon „hen, wat het ze te verkhoo- pen. Nog hal meer kleine schilderijen 1 Hik eb de laatste nog niet heens verkoft." Dc jonge dame kon haren afkeer niet ver bergen toen zij haar kleine portefeuille op de toonbank legde een diepe zucht ontsnapte haar terwijl de jood sprak. „Zoo gij echter dezen eens wildet zien", zeide zij„misschien dat gij er iets nieuws onder zult aantreffenwaarvoor gij gemakkelijk een kooper kunt vinden." „De markt is zoo hovervoerdzheg ik je", antwoordde de jood. „Hik eb nog geen henkei goudstuk terug gezien van die welke hik de lahtste maal aan de Fraulein betaald heb." Zij opende evenwel haar portefeuille liet de verschillende stukken, haar werk der afgeloopen maand, door hare handen gaan zonder eenige aanmerking op zijne woorden te maken voor één oogenblik kwam er een heldere lichtstraal in hare oogen. Hij beschouwde hetgeennaar hare meening, het juweeltje der verzameling was en hij bood er haar twee florijnen voor. „Herr Levy", zeide zij met waardigheid, hem het stuk uit de hand nemende, en het bedaard in de portefeuille leggende, „die schilderij is het moeilijk.' werk een er geheele week. Al ben ik arm, geef ik het u niet minder dan voor tien florijnen." Het huwelijk zou op 28 Novemberhetzij te Barcelona, hetzij te Burgos worden voltrokken Onderscheidene branden hebben in den laatsten tijd op verschillende plaatsen in Spanje gewoed waardoor groote schade is aangericht. Bij een dergelijke werden 30 huizen in de asch gelegd en verloren 34 personen het leven. Men denkt aan kwaadwilligheid. De berichten uit Zuid-Afrika luidendat er telkens en telkens boodschappers van Ceta- wayo in het Engelsche legerkamp aankomen met vragen bijv. of men zijn leven zal sparen wanneer hij zich overgeeft enz. Hem is daarop geantwoord dat men hem niet alleen het leven zal laten maar hem zelfs eene goede behande ling waarborgt. Meer komen deze boodschappen den Engelschen voor gemaakt en houden zij de boodschappers voor spionnen. Garnet Wolsely's meening isdat Cetawayo waantdat de Engelschen wegens de enorme verliezen die zij zouden hebben geleden, van Ulundi zijn weggetrokken. Zoolang de Koning zich staande houdt zullen nog een aantal hoofden hem getrouw blijven maar naar Wolsely meent, zal dit wel spoedig uit zijnwanneerzooals nu geschiedt epnp volllneillle trnopunrnnplif near Ulundi terugkeert. Melding makende van de bedreiging der vijandige inboorlingen op de Searcies-eilandeu om de Britsche kolonie te Ziekoneh te verwoes ten voegt er „the Standard" tevens de gerust stellende verklaring bij, dat het Gouvernement reeds marine-versterkingen naar Sierra Leona heeft gezonden. De korvetten „Tenedos" en „Dido", die elk een bewapening hebben van 12 De jood sloeg zijne oogen ten hemel en met zijne handen een gebaar van afschrik makende, riep hij ontsteld uit„De Fraulein is dol tien florijnen zij zou heven goed tien dukaten, tien pond kunnen vragen. De Fraulein zei dood motten hongeren, hals ze zulke honbillijke eischen doet." „De Hemel is mijn getuige", zuchtte de jeug dige Engelsche„het zou niet te veel zijn tot belooning voor mijnen arbeid. „Nah wil de Fraulein er drie florijnen voor hebben Zij zweeg eenige oogenblikken en in weinig tijds omvatte hare gedachten den geheelen om vang van haren kommervollen toestand, oogen- blikkelijk geldgebrek, en geen ander middel om er in te voorzien. Niet dat zij voor zich zelve de nadering vreesde van dien grijnzenden wolf aan hare deur, maar voor eene andere, die haar dierbaarder was dan het leven, moest hij worden afgekeerdwelke opoffering zulks ook mocht kosten. Zij sloeg hare schoone donkere oogen op, en vestigde ze op het magere, onbeschaamde gelaat van den jood. „Herr Levy", zeide zij„gij weet zeer goed dat dit niet een vierde van de waarde der schilderij isook zijt gij bekend met mijne armoede. Het baat niet of men bij u pleite voor de wees en de weduwe uw hart is te versteend om met de ongelukken van anderen mededoogen te gevoelen. Ik vraag u niet om een aalmoes, maar ik vraag slechts wat mij toekomt. Koop de geheele portefeuilleen gij zult de zoo be geerde schilderij voor één dukaat hebben." Niet opgewassen tegen de listen en de wel sprekendheid van den naneef van Abraham moedeloos en zielsbedroefd, verliet Fraulein Guil droy eindelijk den winkel met eene ledige por tefeuille onder haar mantel en slechts vier dukaten van den jood in haar beursje. Helaas! armzalig loon harer kunstharer jeugd harer hoop In zijne spelonk teruggekeerd zag de jood zijn koop nog eenmaal na, en telpe op zijne vingers de dukaten het bloedgeldna die de moeite.- volle arbeid der jeugdige kunstenares in zijne koffers storten zóu. Wel is het waar „de kin deren dezer wereld zijn wijzer in hun geslacht dan de kinderen des lichts." Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1