Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. Bekendmakingen. BINNENLAND. kanonnen en een bemanning van 300 mariniers, zijn reeds aan de Westkust van Afrika aange komen. Met de kanonneerbooten „Dwaif" en „Pioneer" beschikt de daar vereenigde Engelsche flotilje over 80 kanonnen én meer dan 600 man. Aan het station Walsall is een passagiers- trein van Rugelen komende in botsing geko men met een op en neer rijdende locomotief waarvan de machinist op een dwaalspoor geleid werd door een tweede signaal, waaruit hij op maakte dat de lijn vrij wasterwijl hij het eerste en rechte signaal was voorbijgereden. De locomotief reed tegen het achterste gedeelte gedeelte van den trein aanverbrijzelde den daaraan gehaakten 3e klassewagon en deed alle wagons deraillèeren. Jlenige oogenblikken na het gebeurde was een geneesheer op de plaats van de ramp en gaf de eerste geneeskundige hulp aan de gekwetsten en gekneusden. De rechter Ledbeater werd zeer ernstig gekwetst' en moest naar het hospitaal vervoerd worden. Een dozijn andere passagiers werden licht gekwetst. Toen de Burgemeester cn de pastoor van het dorp Gey in de Rijnprovincie laatstl. Dinsüag- avond in een open rijtuig uit Duren terugkwamen, spron" in de nabijheid van het dorp eensklaps een man te voorschijn die een geweerschot op hen lostezonder te raken. De burgemeester ging onmiddellijk met eenige manschappen op verkenning uit en vond den aanrander. Deze droeg een geweer met twee loopen, waarvan de eene afgeschoten en de andere nog zwaar gela den was. Het gelukte hem in hechtenis te nemen en naar men verneemt moet hij hebben verklaard, niet uit eigen beweging den aanslag te hebben ondernomen. Het blijkt evenwel nog met, op wien van beiden hij het gemunt had. Gelijk men weet is de Daitsche Schout bij-nacht Batsch wegens het gebeurde met de „Grosser Kurfurst tot zes maanden vestingarrest veroordeeld en is deze straf later door den Keizer in eene andere van gelijken duur veranderd. Thans verneemt de „Kreuz-Zeitung", dat aan Batsch niet alleen volledige gratie zal worden verleend, maar dat zelfs zijne benoeming tot directeur bij 'de admiraliteit, als opvolger van vice-admiraal Henck, binnenkort wordt tegemoet gezien. Men schrijf uit Weenen „De stad Wieliczka, beroemd door hare zoutmijnenloopt gevaar ineen te storten. De grondwaarop de stad gebouwd is, is door gangen zoodanig ondermijnd, dat in de straten groote gaten ontstaan en de muren van vele huizen splijten en scheuren. Groote massa's zoutwelke tot dusverre deze stutten schijnen door het waterdat »ch op nieuw in de mijn vertoond heeftgesmolten te zijn. Eene technische commissie is uit Weenen vertrokken om op de plaats des onheils een onderzoek in te stellen. Een nieuwe ramp zou Szegedin getroffen hebben. Volgens de Parijsche Globe en de Ei- garo (geen zeer vertrouwbare bronnen) is het niet overstoomd gedeelte der stad in brand gevlo gen en gedeeltelijk vernield. Een telegram uit Pesth van 17 Augustus zegt hieromtrent echter het volgende: Gister is brand ontstaan in een meubel-maga zijn te Szegedin. De vlammen hebben zich tot verscheiden belendende huizen uitgestrekt. Zware verliezen zijn daarvan 't gevolg. Men is er echter in geslaagd, den brandmeester te worden. De talrijke klachten van den handel en het publiek te St. Petersburg over de nalatigheid van de Russische spoorweg-maatschappijen hebben tot het gevolg geleid dat het Ministerie van Openbare Werken de directiën verantwoordelijk gesteld heeft voor de hun toevertrouwde goederen. Zij zijn verplicht ter nakoming hier van een bijzonder fonds op te richten, waarvoor hun is toegestaan een kleine verhooging van het tarief. Bij graantransporten gingen tot nu toe 's jaarlijks millioeoen verlorenwegens het ge brek aan waggons en loodsen om die granen op 6 Duizende mudden lagen dikwijls weken, zelfs maanden lang open en bloot op het stationster rein en gingen door .regen en sneeuw verloren. Te vergeefs bood de handel materieel ter vervoer voor eigen rekening aan. Door de genomen strenge maatregelen is nu aan dien toestand een einde gemaakt. Ook het reizend publiek zal hierdoor met meer voorko mendheid behandeld worden. - Men behoeft nn niet meer te vragen, hoe het komt dat de openbare veiligheid te St. Pe tersburg in weerwil der strenge maatregelen van den Gouverneur, des nachts nog veel te wenschen overlaat. Het blijkt nu voldoende uit eene door hem uitgevaardige dagorder Daarin beschrijft hijwat hij op eene onverhoedsche nachtelijke inspectie in zeven politiedistricten behoorende onder drie afdeelingen der stad, heelt gezien In twee districten waren de hooiden van politiedie aldaar op hun post moesten zijn nergens te vinden, terwijl de manschappen, op een paar na heel rustig lagen te slapen. Van de vele inspecteursdie op straat moesten surveilleerenhad hij er nergens een gezien. Alleen op een der bureaux had hij er twee aan getroffen maar waarvan de een eerst toen op ziju post was gekomen terwijl de tweede in de derde aldeeling dienst had en zich voor particu liere zaken een uitstapje naar het bureau der tweede had veroorlootd. In de laatste afdeeling gekomen liet de Gouverneur het brandsignaal geven en daarop ging alles wel vrij goed; maar toch niet snel en geregeld genoegwaarbij nog kwam dat de hoofdman, die niet afwezig mocht zijn eigenmachtig verlof scheen te hebben geno men althans alle moeite om hem op te sporen was vruchteloos. Tengevolge van dit een en ander heeft de Gouverneur twee luitenant-kolonels, eenige majoors en andere politie-ambtenaren met arrest gestraftonder mededeeling dat hij voortaan tegenover zulke nalatigen vrij wet stren ger zal te werk gaan. Een telegram uit P'niladelphie meldt, dat men een wapenstilstand tusschen Chili en Peru voor ziet tengevolge der bemoeiingen van kolonel Eislier de specialen gezantdie de bemiddeling der Vereenigde Staten aan 'de strijdende partijen is komen aanbieden. De jongste berichten uit Port-au-Prince luiden allerdroevigst. In handel en verkeer is. een doodsche stilte ingetreden. De winkels zijni gesloten, daar de magazijnhouders vreezend»t hun eigendommen geplunderd zullen worden. De zaken staan dus totaal stil. Een brand, dooi de Gouvernements-troepen aangestoken en die de geheele middenstad in de asch heeft gelegd deed de ellende ten toppunt klimmen. De gele koortsdie men hoopte dat reeds verdwenen zou zijn dank zij de enorme hoeveelheid bus kruit die tijdens den burgeroorlog in de stad tot ontploffing kwamgaat nog steeds voort verwoestingen aan te richten. De President Boisroud Canal, gebruik makende van de aankomst ter reede van de Eranschr transatlantische paketbootla Desirade, heeft het land verlaten en zijn Ministers met hem. De anarchie is nu zoo volledig mogelijk. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, maken bekend, dat op den 9den én lOden Sep tember a. s. in deze gemeente eene nazitting zal worden gehouden voor den herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Waalwijk 20 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk,! maken bekenddat bij hun besluit van 19 Aug. 1879, aan Johannes Antonius van Dooren en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener leerlooierij en bewaarplaats van huiden en vellen, op een perceel gelegen binnen deze gemeente, sectie C No 1191. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk20 Augustus 1879. Tilburg20 Aug. 1879. De stedelijke weefschool een jaar geleden op gericht, beantwoordt volkomen aan de daarvan gekoesterde verwachting. De school wordt druk bezochten gedurende drie dagen der volgende week zullen tentoongesteld worden de teekeningen en stalen ontworpen en geweven door leerlingen dier school gedurende den afgeloopen jaarcursus. Ook de Yereeniging van Eabriek-en hand- werksnij verheid alhier opgericht door de centrale werkplaats der staatspoorwegenheeft besloten eenige werklieden kosteloos de Arnhemscheten- toonstelling te laten bezoeken. Waalwijk 2 0 Aug. 1879. Wij vestigen de aandacht der gemeentenaren op bovenstaande bekendmaking, blijkens welke er alhier alsnog eene zitting zal gehouden wor den vooé den herijk van voorwerpen, die bij de vorige zitting buiten onderzoek zijn gebleven. Ook voor de vereenigde gemeenten Almkerk en Emmikhoven zal nog eene zitting gehouden worden en wel op 12 September e. k. - Men is bier en in de omstreken druk bezig met het maaien van de roggediein weerwil van de sleehte verwachting welke men omtrent den oogst van dit landbouwproduct had een vrij goed beschot oplevert. De haver staat over heerlijk te velde en zal binnen weinige dagen mede onder de zeis komen. De boekweit heeft, tengevolge van het koude en natte zomerweder wel wat geledenmaar belooft niettemin een redelijke opbrengst. De vroege aardappelen zijn gedeeltelijk verrottot de late is evenwel het bederf nog niet doorgedrongen, en naar het zich laat aanzien zal het bij het rooien blijken, dat men zich voor het mislukken van dit gewas niet bevreesd behoefde te maken. Verder kunnen van de hooger gelegen gronden tot aan Tilburg toe omtrent genoemde gewassen in het algemeen niet' anders dan de gunstigste berichten medege deeld worden. In de buitenpolders van geheel De Langstraat staat de toemaat uitmuntend en besteedKmen hooge prijzen daarvoor, 't geen trouwens niet is te verwonderen vermits het oude hooi in korten tijd van f10 op tot f20 de 500 kg. gestegen is. Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Noordbrabant over het jaar 1879. Op het gebied van den landbouw geelt de stand der gewassen over het algemeen het uitzicht op een middelmatigen oogst. Tarwe staat'vrij goed te velde en doet een redelijken oogst verwachten. Rogge. Ofschoon over het algemeen niet dicht bezet en kort van stroo zal de opbrengst nog middelmatig zijn. Gerst. Van dit gewas ondanks zijn slechten stand in bet voorjaar ten gevolge van het aan houdend natte wederverwacht men nog een vrij gunstigen oogst. Haver. Van de meeste zijdeu werden omtrent dit gewas gunstige berichten ontvangen vooral op de hooge gronden belooft het een rijk be schot. Boekweit staat goed bij droogte en matige warmte is een gewin te verwachten dat het middelmatige eenigzins te boven gaat. Erwten en boonen. De erwten zijn goed geluktde boonen hebben door den regen veel geleden men verwacht daarvan slechts een mid delmatig beschot. Vlas .wordt slecht in weinige gemeenten ver bouwd het is door de schielijk op elkander gevolgde regenbuien meerendeels gedrukt, en zal over het algemeen weinig opleveren. Koolzaad. De opbrengst zal gering zijn; het natte weder heeft de korrel veel doen schieten Aardappelen staan over het algemeen nog gun. stig mogt intusschen de bekende ziekte die zich weder vertoond heeftzich verder uitbrei den dan zijn de uitzichtendie aanvankelijk een ruimen oogst beloofdenzeer onzeker. Wortelgewassen. Ten dezen aanzien kan voor alsnog weinig met eenige zekerheid gemeld wor den. Over het algemeen staan zij goed te vel de. Klaver, wei-en hooilanden hebben door den langdurigen winster en het gure voorjaar veel geleden. Bovendien hebben de in de maanden Juni en Juli gevallen regens aan d" hooilanden groot nadeel toegebracht; de hoedanigheid van het hooi was over het algemeen minder goed en de opbrengst slechs middelmatig. Aanzienlijke uitgestrektheden wei- en hooilanden staan thans onder water. Boomvruchten beloven over het algemeen zeer weinig. Alleen de peren- en notenboomen zijn tamelijk bezet. Een telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandscb-Indiëdd. 12 dezer, bevat de navolgende berichten omtrent den staat van zaken in Atjeh Na de vermeestering van 's vijands versterkin gen in de XXVI Moekim keerde in die landstreek, zoowel als in de XXII Moekim de gevluchte bevolking langzamerhand terug, hoewel de te Selimoen (achter Gliëng) verzamelde hoofden haar dit met geweld trachten te beletten. Een deel der hoofden nestelde zich te' Lamtob in het gebergte op de grens van Pedir en ver zamelde daar een grooten voorraad wapens en levensmiddelen. De Gouverneur heeft daarom eene krijsmacht over zee derwaarts gezonden, op wier verschijning de hoofden zijn gevlucht, maar alle bergkanpongs zich onderworpen hebben, met overgave van wapens en ammunitie. Sedert hebben de te Selimoen verzamelde hoof den zoomede Toekoe Aris van de V Moekim een afgevaardigde naar den Gouverneur gezonden, met brieven waarin zij bun velangeu naar de beëindiging van den oorlog te kennen gaven en hunne onderwerping aanboden. Op de vraag of er bedenking bestaat tegen het verleenen van doorloopende vergunningen tot invoer van Amerikaansch rundvee, heeft de Mi nister van binn. zaken geantwoord dat het hem uit vrees voor overbrenging van longziektebe denkelijk voorkomt, vergunning te verleenen tot invoer van slachtvee met het doel om daarmede handel te drijven en dat die vergunningen be- hooren beperkt te blijven tot invoer van enkele stuks slachtvee aan slagers die nabij de grenzen des lands wonen. Door Gedeputeerde Staten van Noord-bra- bant is van de geldleening groot f981,500 weder een gedeelte, ten bedrage van f 25,000, voor de meestbiedenden opengesteld. De rente bedraagt 4 ten honderd 's jaars. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór of uiterlijk op 26 dezer zijn inge komen bij Ged. Staten of bij de Nederl. bank te Amsterdam. Het bedrag der aangenomen inschrijvingen moet uiterlijk op 1 September e. k. worden gestort. Ue Minister van oorlog lieeft bevolen, dat er bij het 2de en 5de regiment infanterie bij de aanstaande oefeningen proeven zullen genomen worden met het door de onderofficieren en minderen doen dragen van voetwindsels, in plaats van sokken of kousen, 't welk in het buitenland zeer goed voldaan heeft. Deze dracht, die zeer luchtig en goedkoop is, vereischt eene zorgvuldige voorafgaande oefening in het aanleggen der banden of windsels. Een merkwaardige ontlasting der lucht- electriciteit heeft voor eenige dagen plaats gehad te Seenheim, bij Uffenheim, waar 6 personen wegens een regenbui onder een wilgenboom gin gen schuilen. Er was geen spoor van een on- weerswolk aan de lucht merkbaar. Plotseling zonder dat iemand iets zag of donder hoorde werden allen door een bliksemstraal getroffen en in meerdere of mindere mate beschadigd. Alleen een meisje werd zóó getroffen, dat men voor haar leven vreest. De andere personen waren op een na, wel bewusteloos, maar kwamen spoedig weder bij ze hadden de laarzen of de kleederen ten deele verloren en hier ea daar lichte brandwonden bekomen. De boom werd niet geraakt. Een van de lieden, die aan jicht en rheumatiek leed, bevindt zich sinds het ge beurde beteï dan te voren. De inzenders op de Arnbemsche tentoon stelling hebben besloten een feest aan de ten toonstellingscommissie aan te bieden. Een bestuur is benoemd om het te regelen. In beginsel is beslotendaarvan een avondfeest te maken met souper, muziek en vuurwerk. Voorwaar een goed beginsel. In verschillende couranten komt het na volgende bericht onder Arnhem voor. „Aan da commissie voor de tentoonstelling is door de inzenders het verzoek gericht om, in plaats van diploma's, medailles aan bekroonden te geven." Dit is, naar men or.s meldt, niet geheel juist. Er is besloten in de bijeenkomst van exposanten op 14 Augustus aan eene commissie, bestaande uit de heereu W. Keppel Hesselirik te Arnhem, J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, Ch. E. W. Rijken te 's Hage, op te dragen _in overleg te treden met de commissie voor de tentoonstelling, teneinde deze over te halen terug te komen op het besluit omtrent de bekrooning, dat is medail les in plaats van diploma's aan bekroonden toe te kennen. Een zonderling geval doet zich in de laatste dagen in de woning van den heer M. in de Hoflaan te Kralingen voor. Telkenmale ontstaat in deze woning brand, zoodat de nevenbewoners zich nauwelijks ter rust durven begeven. Zondag avond ontstond weder brand in de keuken. De heer M. verwittigde daarop de politie, dat hij deze zaak niet vertrouwde eu zijn woning dezen naeht zou verlaten, waarop hij zich met vrouw en kind naar Rotterdam begaf. Nauwelijks vertrokken zijnde, ontstond brand op de bovenwoning, die mede door hem be woond wordt. Toen deze brand kort daarop gehlnscht was, ging de politie de bovenwoning onderzoeken. Daarmede bezig zijnde, vertoonden zich eensklaps de vlammen in de benedenkamer. Waren niet spoedig twee personen, die zulks bemerkten naar binnen gedrongen, men had de vlam niet meer meester kunnen worden. Een massa op den grond liggende kleedingstukken waren in brand geraaktdie sterk naar petroleum riekten. Ook de hoofden van de brandweer hebben zich daarop in de woning begeven en constateerden dat bijna overal petrolenmstank aanwezig was de woning werd in den nacht door twee personen bewaakt. Men kan zich tot dusver dat vreemd verschijnsel niet verklaren. De officier van Justitie, de rechter-commissa- ris en de griffier der rechtbank van Rotterdam hebben zich naar Kralingen begeven en zich gedurende geruimen tijd onledig gehouden met het onderzoek in de woning van den heer M. Daarna zijn genoemde heeren naar het politie bureau vertrokken zij hebben met den heer M. en diens eene dienstmaagd (de andere was naar de Rotterdamsche kermis) een onderhoud van circa twee uren gehad. De aang iteekende brief met f 10.000, die te Rotterdam verloren werd, is door een arme vrouw gevonden en terugbezorgd. Zij heeft ter stond de uitgeloofde belooning ontvangen. Op de Oosterschelde is een met vlas ge laden tjalk geheel afgebrand. De opvarenden zijn door de Zierikzeescbe stoomboot opgenomen. De brandende tjalk is op strand gezet door het stoomschip Argus, bestemd voor de uitoefening der politie op de Schelde en de Zeeuwsclie stroomen, hetwelk juist een proeftocht deed, na door de Maatschappij „De Schelde" afgeleverd te zijn. Donderdagnamiddag had te Appingadam het volgende ongeluk plaats. Een 12jarige knaap, werkzaam aan de stoomfabriek voor houtbewer king van den heer Roggenkamp, struikelde, met zulk een gevolg, dat hij met zijn rechterarm tusschen de machine geraaktewaardoor dit lichaamsdeel gr heel werd afgewrongen. De knaap bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. Zondag jl. hail in Musis Sacrum te Arnhem een volksconcert met electrische verlichting, be nevens in een der zalen de bespeling der game lang plaats waarvoor de entreeprijs op 10 cents was gesteld. 3600 eiitréekaarten werden uitge reikt, terwijl de orde niet in het minste werd verstoord. Te Sittard woonde sedert eenigen tijd op kamers, zekere heer V., die naar zijn zeggen voor geneesheer gestudeerd hadmaar zijne studiën had moeten staken omdat zijn gestel er niet tegen kon. Hij hield zich in den laatsten tijd echter weder bezig met het lezen van vele medische tijdschriften en hield er ook allerlei werktuigen en stoffen op na die in een apotheek of bij een doktor te huis behooren. De heer V. besloot naar Amerika te gaan en vertrok uit Sittard. Onmiddellijk na zijn ver trek bemerkte de eigenaar van het huisdat alles met ontbrandbare stoffen was ingewreven en dat zich op de kamers allerlei ontplofbare stoffen bevonden. De justitie van de zaak onderricht, heeft on middellijk bevel gegeven tot opsporing en aan houding van genoemden persoon. Wat hem kan bewogen hebben tot bet plegen van het feit, is met eenige zekerheid niet te zeggen. Herhaaldelijk kwamen te Amsterdam dief stallen voor uit broodwagens en venters wagens, welke een oogenblik door den koopman onbe waakt gelaten werden. Thans heelt een toeval tot de ontdekking van zulk een dief gebracht. Een bakkersvrouw nl., wier gansche mand met brood gestolen was, in het oogenblik dat zij even een brood aanreikte bij een klant, liep de straat op om den dief na te speuren. Zoo kwam zij langs den wagen van een pantoffel koopman, waarop een jas uitgespreid lag over eene verhevenheid. Zij had het goede denkbeeld even een slip^ van die jas op te lichten en ont dekte gelukkig haar gestolen mand met brood. De panloffelkoopman is daarop ingerekend.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2