Nummer 170. Zondag 24 Augustus 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON. ETHELLINA. Spanje. Engeland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel" groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat op den 9den én lOden Sep tember a. s. in deze gemeente eene nazitting zal worden gehouden voor den herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN L1EMPT. Waalwijk, 20 Augustus 1879. In een besluit van den prefect van het de partement Isère wordt het besluit van den gemeenteraad van Grenoble goedgekeurdstrek ken om in de stad al de scholen, door godsdien stige corporaties bestuurd op te heffen. Het dagblad U nionhoofdorgaan der legitimistische partijverklaart gemachtigd te wezen het bericht tegen te spreken als zou de Graaf van Chambord voornemens zijn zich naar Zwitserland of Engeland te begeven. De logeer partij bij den Hertog von Norfolk, is dus zeker om de een of andere réden afgesprongen. Voor eenigen tijd werd gemeld dat zich op de oevers van de Gironde geheele wolken met kapellen hadden vertoond thans blijkt dat die vreemde indringers hun tocht ïiog altijd voortzetten althans leest men in l'Impartial de Boulogne sur MerDe reizigers, die Dinsdag morgen met den trein van 7 uur naar Calais vertrokken waren getuige van een zonderling verschijnseldat. den entomologen zeker belang zal inboezemen. Toen men de tunnel de la Beurriere uitkwam, was de trein plotseling geheel omgeveji door een dichte- massa kapellen zoo ver het oog reikte zag men niets dan dit ge- vleugeltezonder tusschenpoozen breidde deze kapellen-wolk zich uit tot het viaduct Jesus De kapellen schenen uit drie soorten te bestaan, het talrijkst waren de grijsachtig bruine, die men eenigszins gewijzigd dikwerf op de spurrievelden Aantreft. II. In het bovenste gedeelte der stad iu eene nauwe straatden hoofdtoegang tot de hoofd kerk, stond eene nederige woning bestaande uit eene groote benedenkamer en twee kleine boven kamers. Het raam van het benedenvertrek stond gedeeltelijk open, aan lucht en licht vrijen toe gang latende binnen de ruimekarig gemeubi leerde kamer. In den eenen hoek bevond zich nog een tweede raam, doch als atelier door een gordijn afgescheiden. De kale vloer was met zand bestrooid, in het midden stond een ouder- wetsche mahoniehouten tafel met gedraaide pooten en kunstig beeldhouwwerkmaar niet tegenstaande de weinige gemakkendie het vsrtrek aanbood getuigde het toch van fijnen smaak de muren waren rijk versierd met vol tooide en onvoltooide stukken in olieverwin den eenen hoek stond een oud klavier en twee geraniumplanten, zich met haar vervallen groen en witte bladeren en bijna kleurloze bloemen in de weinige zonnestralen koesterendedie er in bet vertrek vielen. Dit alles sprak een zeker streven om de armoede zelve in een beminnelijk kleed te kleeden, zooals zulks alleen de vinding rijks hand eener vrouw vermag. Twee vrouwen van meer dan middelbaren leeftijd waren de eenige levende wezens thans in bet vertrek te genwoordig. De eene bleek en in gedachten verzonkenzat in. een armstoel bij bet raam hare magere blanke vingers brachten de naalden van haar breiwerk voortdurend in beweging hare grootedonkere oogen van alle licht be roofd staarden onbestemd in do ruimte. Zij Uit Rouaan meldt mendat ook daar de massa is gepasseerd. Den gebeelen dag zag men wolken dezer diertjes in de lucht zweven; gelukkig hoog genoeg boven den grond, dat de voetganger er geen last van had. De wolken vertoonden zich het dichtst des avonds tusschen vier en vijf urenen verplaatsen zich zeer snel van bet Oosten naar het Westen. Dat dit een gcheelen dag aanhieldbewijst wel dat men bier met milliarden dezer kapellen te doen beeft. Waar zij gebleven zijn zal men misschien later ver nemen. Dezer dagen werd zekere Bonnaire in hechtenis genomen die zich reeds geruimen tijd voor een baron de Maupas uitgegeven had. Als zoodanig had hij op het kasteel van den echten baron van dien naam een hypotheek genomen. Men stelle zich de verrassing voor van den geldschieter diehet kasteel bezoekendeeen geheel anderen persoon dan zijn cliënt vond. Trouw geholpen door zijn maitresseeen En- gelsehe van hooge geboorteexploiteerde hij op groote schaal een ontelbare menigte levenranciers, die hij echter, door een hoogen toon aan te slaan op een eerbiedigen afstand wist te houden. Het volgende voorval schetst den man geheel. Zijn niet-'betalen verdroot eindelijk een huur koetsier wien hij veil geld schuldig was. Ofschoon aanmaningen en eindelijk een dag vaarding den „baron" bereiktenstoorde zich deze daar niet aan, en eerst toen het óp beslag leggen aankwam begaf hij zich vol verontwaar diging naar den koetsier veegde hem in heftige bewoordingen den mantel uit, gaf hem te verstaan dat zulk een wijze van handelen tegenover een groot heer als hij niet te pas kwam pn eindigde met 6000 frs van den huurkoetsier te leenen. Le Memorial des Deux Sèvres bericht dat in het dorp Etambé, kanton van Thouars, Dings- dag 11. een vreeselijk ongeluk voorgevallen is. Eeu jongmanDeze genaamdwas in een put afgedaald om een emmer te halendoch hij kwam niet meer naar boven. Zijn vader daalde toen ook in de put af om hem hulp te verleenen, maar beiden stikten door de gassen. Ook drie andere personen die ter hulp gesneld waren kwamen in de put om. bezat dat niet te miskennen voorkomen van be schaving dat eene wel opgevoede vrouw ken merkt; en zelfs daar in die nederige, kleine woning in den vreemde, in dat roodachtig zwart zijden kleed door eene liefhebbende band reeds zoo dikwijls vernieuwdop dien met grofzand bestrooiden vloerwaar het gebrek soms ter neder zat, kenmerkte zij toch in alle opzichten de aanzienlijke dame van hare ijverige blanke handen mei blauwe aderen af tot aan haar schoon maar bleek gelaat, dat met hare blind heid het hart roerde van bendie haar zagen. De andere was eene Rijnlandschemet grove gelaatstrekkenhaar grof wolleu kleedwitte halsdoek en gesloten muts deden in haar de dienstbode herkennen. Er was eene uitdrukking van innige gehechtheid in die blikken, welke zij nu en dan op de andere sloeg, blikken, die ge tuigden dat er tusschen die 'twèe zielen een nauwere band bestond dan die der' dienstbare tot hare meesteres geen dienstbetoon om loon, maar uit wezenlijke liefde en toegenegenheid. Ursula Fremuat beschouwde Frau Guildroy als een wezen eener hoogere natuur, die zij be stemd was te dienen en te vereeren. De sterke handen der Duitsche waren bezig met garen te windenom daarna weder bet spinnewiel te doen snorren. Ursula spon het linnen voor huiselijk gebruiken door hare hand vloeide menige florijn in de kas der huishouding, door datgene te verkoopen wat voor het gezin over tollig was. Sedert de processie was voorbij getogen had geen enkel geluid het zacht getik der breinaalden en het gegons der vliegen die zich in de zon nestralen verlustigden, gestoord maar nu legde Ursula baar garen ter zijde en stond op om den eenvondigen avondmaaltijd, uit grove koeken en vruchten bestaande, gereed te zetten. De sneeuw- De trein van Bordeaux naar Cette is gister te Trèbes op een goederentrein geloópen. De schok was zoo hevig dal tien wagens van den goederentrein verbrijzeld en op en door elkander geworpen werden. De schoorsteen van de eersten trein werd bij de machine afgesne den. Van de reizigers die van de backen geworpen werden hadden vijftien meestal lichtekneu zingen gekregen. Den 15den dezer zijn de dorpen Divonne en Crassier, aan de grens tusschen Frankrijk en het Zwitsersche kanton Waadtlandgeteisterd door een hoos, die eene geduchte vernieling heeft aangericht. Op verscheidene punten liggen hui zen, geboomten, tuinen wijngaarden, alles door elkander, terwijl in andere gedeelten der streek het water veel ongemak heeft veroorzaakt, door dien het plotseling ter hoogte van 1 a 2 meter op de straat stond en met geweld overal bin nendrong. Op hetzelfde oogenblik werd Cha- mossaire getroffen door een allerhevigsten hagelslag Ook de wegen in en bij de genoemde plaatsen hebben veel geleden. De aanstaande bruid van Koning Alfonso schijnt moeilijkheden te maken. Zij wil bare eigene vrouwelijke bedieninghaar dokter en baren secretaris behouden. Ook schijnt de fa milie „opening van zaken* en eenige „securiteit" te verlangen. In verschillende provinciën van Marocco is de opstand tot uitbarsting gekomen. Te Lurgau in Ierland had op 15 dezer weer eens eene echte Iersche vechtpartij plaats op groote schaal. Tweeduizend Home Rulers (Ka tholieken) verlieten de stad, om buiten eene meeting te houden. Toen zij terug keerden wachtte het fabrieksvolk (protestanten) hen op en ontstond er eene botsing. De politie kwam tusschenbeide. Maar nu wierpeu de twee vech tende partijen zich eendrachtiglijk op de be waarders der openbare orde. Kapitein Redmond, de kommaDdantdeed de Riot Act aflezen. witte banden, die om het breiwerk hadden ge zweefd gelijk eene kapel rondom eene bloem, zonken nn ook in den schoot der blinde dame nederen zij begon met een diepen zucht „Ethellina blijft zeer lang uit. Het arme kind vindt zeker den kooper van haar werk onhan delbaarder dan gewoonlijk." „Het is zeer warm dezen middag", zeide Ursula, „tn de Fraulein toeft zoo gaarne op de brug, waar zij op den blauwen waterspiegel sta rende hare beste schetsen ontwerpt. Zij zal weldra hier zijn en eene verfrissching zal haar welkom wezen." De goedhartige Duitsche haastte zich hare toe bereidselen te voltooienen legde de purpere druiven en rijpe roode kersen infrissehe groene bladeren wetende dat hare jeugdige meesteres dit zoo gaarne zag. Ethellina kwam voorbij het raam voor de laatste toebereidselen gereed waren treurig kwam zij binnen doch: bedwong zich opdat hare - blinde moeder hare zielesmart niet mocht bemerken en sprak met eene heldere vro lijke stem. „Moeder", zeide zij„Ismael Levy heeft al mijne sehilderstukjes gekocht. Mijne beurs is weder gevuld." De bleeke handen streelden het verhitte gelaat van het jonge meisje en zij drukte haar vervol gens eeu kus op de lippen. „Gij zijt warm en vermoeid, Ethellina", zeide zij, „en verlangt zeker iets te gebruiken. Doe uw goed af, mijn kind wij zullen van Ismael Levy spreken, als gij uitgerust zijt." „Neen, moeder", zeide Ethellina, „om u te toonen hoe weinig vermoeid ik ben, vraag ik u vergunning heden avond naar de hoofdkerk te gaan. Ik verlang zoo zeer Herr Paseati te hooren, wiens compositiën ik u wel eens voorgespeeld heb." Vergeefs. Eëne charge met de bajonet hielp evenmin. Eindelijk moest er gevuurd worden met het gevolgals gewoonlijk dat onschul- digen bet gelag betaalden. Een arme jongen werd doodgeschotenen drie andere kijkers werden gekwetst. Het volk stoof voor het oogen blik wel uiteen doch Zaterdag-avond brak bet oproer opnieuw uit en werd er herhaaldelijk uit het grauw op de politie gevuurd; maandag bepaalde men zich tot samenscholingen en tot het verbranden van kapitein Redmond in efflgie. De 12e JuK en de 15e Augustus zijn voor soortgelijke tooneelen in het Noorden van Ier land als vastgesteld. De aanleiding is altoos dezelfde in Juli eeu protestantsohe, in Augustus een katholieke optocht. Kapitein Carey werd per stoomboot Jum- ma te Plymouth verwacht. Onder de burgerij van Plymouth circuleerde een adresdat druk onderteekend werd strekkende om te verklaren dat de onderteckenaars niet twijfelen aan Carey's moed als soldaat en aan zijne eer als gentleman, en dat zij van harte deelnemen in zijn ongeluk kig geval. Te Glasgow heerscht onder de arbeidende klasse groote nood. Terwijl de bevolking dier stad in gewone tijden met 8000 zielen jaarlijks placht toe te nemenis zij sedert 1877 met 6000 zielen verminderd. In de jongste twee jaren beliep de achteruitgang van het bevolkings cijfer dns 22.000 zielen. Wel een bewijs hoe de benarde tijden er zich deden gevoelen. Twee olifanten van Meijer's Amerikaansch circus hebben heel wat opschudding veroorzaakt in het stadje Warrington. Verschrikt door het blaffen van een bond liepen zij van het veld, waar de tent is geplaatstde stad'in gevolgd door de bevolkingdie met veel geraas en zelfs met geweerschoten waardoor Jfde! dieren nog doller werdende logge beesten achtervolgde. Nadat de olifanten een paar uren door de stad gerend en eenige personer omver gesmeten hadden slaagden de oppassers er in hen op het marktplein meester le worden. Een hunner bezeerde zich vrij ernstig tegen een muur."Ove- rigens gebeurden er geen ongelukken. „Gij kunt gaan, 'maar moet tot uwe bescher ming iemand met'u nemen", zeide hare moeder. „En u dan alleen latenlieve moederGe heel St. Eustache zal daar zijn, en wie zou uwe Ethellina eenig leed willen doen F Men zal haar nauwlijks onder de menigte opmerken. Ik neem slechts mijne plaats in eenen der donkere vleu gels van het gebouw om den grooten méastro te hooren, en dan verlaat ik het weder vóór de menigte." „Fraulein, alles is gereed", zeide Ursula, die naast haar stond. „GoedUrsulaik zal u geen twee minuten laten wachten", zeide Ethellina. Ursula nam den mantel en hoed harer jeug dige meesteres en onder voorwendsel van ze voor haar te dragenging zij met haar naar boven. „Fraulein, gij zijt niet zeer gelukkig geweest." Bleek en afgemat was Ethellina naar boven gegaandeed hare eenige witte japon aan en bond hare zachte lokken met blauwe linten samen, terwijl Ursula dit zeide. „Neen, Ursula, neen", antwoordde zij. „Het is alleen, wanneer de wanhoop mij drijft en ik geen ander middel ken om mijne stukken te plaatsen, dat ik mij tot den jood wend. Hij gaf mij niet meer dan vier dukaten voor alles wat ik in mijne portefeuille had. Zoo wij het slechts kunnen uithouden tot aan de groote tentoonstelling in het aanstaande jaardan is mijne Jeanne d'Arc voltooid en hoop ik even gelukkig te zijnals verleden jaar met mijn historiestuk te~ Labruche. Wij gij en ik kunnen de armoede, zelfs gebrek verdragen, als het noodig isdoch moeten het voor mijne arme blinde moeder verborgen houden." (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1