Duitschland. Oostenrijk. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Kapitein Boytondie met zijn drijfpakje tot vervelens toe reclame heeft gemaaktheelt een duchtigen mededinger gevonden in kapitein Webb, den gespierden Èngelschman, die verleden jaar, zonder eenig drijftoestel en geheel vertrou wende op eigen kracht en behendigheid het Kanaal tusschen Dover en Calais overzwom. De Èngelschman heeft den Amerikaan uit gedaagd om met hem een wedstrijd aan te gaan, die eerlang zal plaats hebben op het Saratogameer in de Vereenigde Staten. Kapitein Boyton mag zijn pakje en al zijn toestellen mede brengen die hem boven waiter moeten houden, terwijl kapitein Webb eenvoudig te water zal gaan met zijn zwembroek en zijn gespierde armen en beenen. De overeengekomen afstand bedraagt 20 mijlen. De overwinnaar ontvangt 500 dollars. De eenige voorwaarde van kapt. Webb is dat er geen stroom in het water mag zijn. Te Gübenin Pruisen, gaat sinds eenigen tijd niemand gerust naar bed. Bijna eiken nacht ontstaat er brand met blijkbare kentee- kenen van brandstichting. Ofschoon de politie eene premie van 300 mark op de ontdekking van iedeïen dader heeft uitgeloofd en buitendien strenge maatregelen heeft genomen, is er toch nu weder vier nachten achtereen brand geweest. In de meeste huisgezinnen blijven nu een of meer personen des nachts wakenterwijl bij vele anderen de voornaamste benoodigdheden en dingen van waarde staan ingephktom ze in geval Tan brand dadelijk in veiligheid te kunnen brengen. Een persoonop wien men kwaad vermoeden had is gearresteerd en slechts met alle inspanning mocht het de politie gelukken hem te onttrekken aan de woedende volksmenigte, die hem dadelijk van kant had willen maken. Bij onderzoek bleek echter dat hij onschuldig was. Uit Wielicska wordt gemeld, dat de officieele beajnbten der Oostenrijksche Regeering hebben verklaard dat het gevaar voor verdere instor tingen geweken waszoodat de ontruimde huizen weder betrokken konden worden: De gerustheid onder de bevolking is echter door deze verklaring niet teruggekeerddaar zich nog voortdurend nieuwe scheuren in den bodem en in de huizen openbaren. De stad staat boven een zoutgroeve. Nu worden wel stevige zoutpilaren in de groeve gespaard, maar daar er water in drong, zijn die ten deele ge smolten. Athene, 21 Augustus. Bij Koninkl. besluit zijn 8000 man van den tweeden ban der garde van het territoriaal leger onder de wapenen ge roepen. De Koning heeft zijn voorgenomen reis naar westelijk Europa uitgesteld. St.-Petersburg21 Augustus. De krijgsraad te Odessa heeft, in het op 17 dezer ten einde gebracht politiek proces 5 personen veroordeeld tot de straf des doods met den stropmejufvr. Gukowskaja tot verbanning naar Siberië en de overige 22 tot dwangarbeid tot een maximum van 10 jaren. De duelwoede onder de Duitsche studenten is tot New-Yorksche dames overgeslagen. Men maakt van daar melding van niet minder dan zes dames duels. Het verhaal van de laatste ontmoeting luidt aldusDe duellisten Evelina Manton en Jenny Landshem waren kostschool vriendinnen en hadden later de vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden. De dames kregen kwestie onder het spel. Als wapen werd de revolver gekozende partijen moesten op elkan der afgaan en drie kogels wisselen. Juffrouw Manson loste eerst twee schoten en bleef toen staan. Landshem deed vijf stappen vooruit en schoot toen de kogel trof de tegenpartij in den rechterarm een gil klonk door de lucht en de gekwetste viel in zwijm. Later bleek dat de arm moest worden afgezet. Getuigen waren twee secondanten van de onlangs verlaten kostschool. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de Liedertafel «Oefening en Vermaak" zullen Zondag op de repetitie de volgende stuk ken gezongen worden 1. Vaderlandsch gebed. Cartol. 2. l'Orgue, avec choeur d'enfants. Rille. 3. 't jaar 30lied voor barytou. 4. Pas redoubleDenefve. Waalwijk28 Aug. 1879. De gewone audientië van den Minister van Justitie zal gehouden worden eiken Dinsdag, des middags ten 12 ure te beginnen met den 26n dezer; die van den Minister van Binnenl. Zaken eiken Zaterdagte beginnen met 30 Aug, des middags ten 12 ure die van den Minister van Einantiën eiken Donderdag, des middags ten 12 uredie van den Minister van Water- Staat, Handel en Nijverheid eiken Donderdag, te beginnen met 28 Augustus, des middags ten 12 ureen die van den Minister van Koloniën, te beginnen met 29 dezer, eiken Vrijdag, des namiddags te 1 ure. De doorgraving van de landengte vap Panama schijnt niet zoo vlot te zullen gaan als de heer de Lesseps zich aanvankelijk heeft voorgesteld. De inschrijving heeft zulk een mager resultaat opgeleverd dat men voorloopig van de constilueering der Maatschappij heeft afgezien en de inschrijvingen niet aangenomen zijn. De heer de Lesseps heeft zich echter uiet laten ontmoedigen, evenmin als de aannemer. Beiden hebben besloten naar Amerika te gaan de eerste om -te trachten de zwarigheden van de zijde der Amerikaansclie Regeering uit den weg te ruimen de tweede om op het terrein zelf eeu nader onderzoek in te stellen. De Maatschappij zal nu e:rst na de terug komst van den heer de Lesseps worden gecon stitueerd. Zoolang de heer de Lesseps er zijne schouders onder zet, staat de zaak dan ook vol strekt niet hopeloosmen kent de zeldzame volharding van dezen merkwaardigen man. Tot dusver is de Arnhemsclie tentoonstel ling door bijna 100.000 betalende personen be zocht. Er zijn bovendien 4604 abonuements- kaarten afgegeven. Tengevolge van de zoozeer op den voor grond tredende en in het belang der producen ten zoozeer aanbevolen Deensche wijze van zui velbereiding hebben eeu paar landbouwers in de gemeente Doniawerstal (Friesland), tot proef, een ijskelder laten maken die uitstekend moet roldaan hebben. Stukken ijs van meer dan 1 d. m. dikte blijven goed en worden met het grootste succes in de melkkelders gebruikt. De hooihandel op het Kampereiland is bijzonder levendig. Uitgelokt door de goede prijzenhebben vele landbouwers reeds zooveel hooi van de hand gedaan, als ze maar eenigzins te missen hadden. De prijzen thans besteed, bedragen f 16 a 17.50, prima kwaliteit f 18.50 de 1000 halve Ned. pd. Een ingezetene van Zuidland verkocht dezer dagen een jachthond aan iemand onder Wassenaar bij Leiden wonende. De hond werd gedeeltelijk per rijtuig, gedeeltelijk per stoom boot en gedeeltelijk per spoor naar de plaats zijner bestemming vervoerd doch ofschoon hij vroeger nooit het eiland Voorne had verlaten is hij na twee breede stroomsn te zijn over gezwommen, bij zijn vroegeren meester terug gekeerd. Onlangs heeft de coroner in Peckham (Engeland) den dood geconstateerd van een klein kind dat na een lijden van ongeveer een dag overleden was tengevolge van het zuigen aan een stuk groen behangselpapierdat de moeder het in handen had gegeventoen zij eenige oogenblikken de kamer moest verlaten. Toen zij weer binnen kwam, had zij het papier in het vuur geworpen en den mond van het kind dadelijk uitgewasschen maar te vergeefs. Het vergif werd in de maag van het kind ge vonden. Bekend is hetdat de groene papieren gemeenlijk koper-arsenik bevatten. LI. Maandag-ochtend werd uit het Eind- hovensche kanaalonder Stratum, het lijk op gehaald van een looiersknecht. Het gerucht looptdat de mandie reeds sedert 11. Vrijdag vermist werd, in een koffiehuis twist zou hebben gehad waarbij men hem verwond en later in het kanaal zou geworpen hebben. De justitie doet ijverig onderzoek. Voor eenige dagen werd gemeld dat in het Limburgsche plaatsje Nijswiller bij een vechtpartij de rijksambtenaar L. zoodanig ver wond wasdat hij kort daarop overleed. Blijkens nader bericht is hij niet vermoord maar is hij zelf de aanleiding tot zijn dood ge weest. Hij liep met een stoel in de hoogte naar buiten om de personenwaarmede hij twistte, te vervolgen, maar in zijne woede rende hij met den stoel zoo hard tegen den post der deur, dat hem door den schok de hersenpan verbrijzeld werd. Omtrent den moord op den jachtopziener Koremans, te Nispen, wordt nog het volgende medegedeeld De verslagene had een hagelschot over den linkerarm in de linkerborst en was blijkbaar vurende gevallendaar hij zijn afgeschoten ka rabijn in zijn arm haden wel in de richting van de op 250 pas gelegen woning van Jan Jongeneelen. Den volgenden dag is door de justitie daar ter plaatse een onderzoek ingesteld, en gecon stateerd dat het schot van den verslagene ouder het vallen is afgegaan en op een afstand in den grond is terechtgekomen. Eenige personen hebben verklaarddat zij Vrijdagavondomstreeks 8 uurtwee snel op elkander volgende schoten hebben gehoord en dat daarna nog een derde is gevallen. Hieruit wordt ondersteld, dat de twee eerste schoten van den aanvaller en het derde van den verslagene is geweest. De reeds genoemde Jongeneelen, bijgenaamd: «de patrijs", houder eener groote jachtakte en een berucht strooperis dezelfde persoon die den 9den September 1850 onder de gemeente Huijbergen den maréchaussee Ekkelboom een schot hagel in de borst en voorarmen heeft ge schoten, waarvoor hij 5 jaren tuchthuisstraf heeft ondergaan, en wordt van dezen moord ook ver dacht. Hij heeft een langdurig verhoor onder gaan, maar alles ontkend. Hij is op vrije voeten gelaten, maar zijn tweeloops jachtgeweerdat ongeladen en juist schoongemaakt was, is in beslag genomen. De heer Gihoul heeft 10,000 francs uitgeloofd voor hem, die den ellendeling aanwijst, die zijn algemeen geachten jachtopziener om thet leven heeft gebracht en een bedroefde gade met vijf jeugdige kinderen in diepen rouw heeft gedom peld. Aan het spoorwegstation te Uitgeest heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Vier werk lieden droegen eene kast dwars over den spoor weg, juist toen men bezig was met het rangeeren van treinen. Terwijl zij tusschen 2 afdeelingen stilstaande waggons doorliepen, kwam plotseling de locomotief tegen de voorste waggons. Drie der werklieden waren juist gepasseerd maar de 4de werd tloor den schok omvergeworpen en viel met het hoofd zóó hevig op de punt van een ijzeren haak dat deze aan zijn hals eene diepe wonde veroorzaakte, die hem eea kwartier later na een hevig bloedverlies deed bezwijken. De ongelukkige was een oppassend jongeling uit de gemeente Castricum die voor zijne ouders den kost moest winnen. De Haagsche politie heeft de hand moeten leggen op een mandie uitdrukkelijk zijne op neming in de gevangenis verlangde. Eerst ver voegde hij zich tot eenen op het Zieken surveil- leerendeu politie-agent, met het doel om in «de Schans" onder dak te komen, doch ten antwoord krijgende dat daartoe geene aanleiding bestond dreef hij zijn verlangen door en nam in tegen woordigheid van den politie-dienaar eenige voor eene herberg geplaatste stoelen weg. Hij werd oogenblikkelijk ter zake van diefstal in arrest genomen, en had dus zijn doel bereikt. De rechter-commisaris officier van justitie en griffier bij de rechtbank te üordrechts hebben zich begeven naar Sliedrechtten einde een onderzoek in te stellen naar esn vóór eenige dagen aldaar plaats gehad hebbende brand. Het on derzoek moet daartoe geleid hebben dat C. K. De V., arbeider aldaar woonachtig gevankelijk naar het huis van arrest te Dordrecht is over gebracht. Uit Meppel meldt men Door de eigenaren van een tweetal turfschuren, even buiten deze gemeente staandewerden uit gedoofde kolen gevonden die heimelijk door een kwaadwillige hand onder de massa turf en hout, in die schuren aanwezigwaren geworpen. Als de toeleg gelukt warezouden de gevolgen niet te berekenen zijn geweestdaar op die hoogte de zoogenaamde Kaapbehalve turf, een groote voorraad takkbossenheidebrandhout enz. aanwezig is. Door een knecht van den kleerbleeker Kimmenadeaan het Zuider Buitenspaarne te Haarlem is in den tuin vroeger in gebruik bij Willem Joosten in hechtenis als verdacht vaD den moord op den veldwachter Van der Lijke uit Bloemendaalbij het zoeken naar wormen, in den grond verborgen gevonden een knipmes, dat is herkend voor hetzelfde dat steeds door Joosten voor den gepleegden moord werd ge bruikt maar sedert was verdwenenvolgens zijne opgave had hij het verloren. Het mes is dadelijk door de justitie in beslag genomen. In de Utreclitsche dwarsstraat te Amster dam is tusschen twee mannen een hevige twist ontstaanwaarbij de een den ander met een scherp mes een lange en diepe wonde aan de linkerzijde van den halsonder het kakebeen heeft toegebrachtten gevolge waarvan hij, na veel bloedverlies bewusteloos in het huis eens apothekers werd gebrachtwaar hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Vervolgens werd de gewonde per raderbaar naar het gast huis vervoerd. De dader is in verzekerde be waring. Een groot bewijs van sluwheid om zich van een anders goed meester te maken is gisteren te Haarlem voorgevallen. Terwijl een 70 jarige vrouw zich op straat bevondwerd ze door een meisje van ongeveer 18 jaar gewaarschuwd, dat haar mantel van achteren was bemorst. De vrouw maakte gaarne gebruik van het aanbod van het meisje om den mantel te reinigen en gaf haar daartoe een zakdoek. Doch hoe verschrikte de oudetoen zij thuiskomendeuit den zak van haar mantel eene portemonnaie met circa f 10 vermiste. De meid had haar die ontfutseld. Er moeten in de laatste dagen meer dergelijke ge vallen hebben plaats gehad. De verlofganger B. S., uit de gem. Steen- wijkerwold heeft in beschonken toestand, op een halt uur afstands van Steenwijkeen bejaard man met wien hij stond te spreken met een mes langs hoofd nek en rug gesneden. De dader is naar Heenrenveen overgebracht. De zes huzarendie voor eenige dagen den Wouwschenweg onveilig maakten en met 14 dagen provoost gestraft warenzijn 11. Zondag nacht na alvorens met de balken der brits de qzertn raamstijlen verbroken te hebben, uit hun cel gevlucht. Twee hunner zijn gisteren vrij willig thuis gekomen vier loopen nog. Zondagavond is door den commandant der brigade marechaussee te Bergen-op-Zoom; in een kennelijk beschonken toestand aangehouden een persoonzich noemende H. A. A. van Geusau, als verdacht van landlooperij. Hiertegen verzette hij zich en sloeg er met zijn stok op, die hem echter spoedig werd ont nomen. Terwijl hij weggeleid werd, schreeuwde hij uit„laat me loopenmenschen kinderen, help me toch het „Iiberalismus„ vermoord me. Redt me toch uit de handen van de liberalen. De aangehoudene heeft reeds 3 jaren kruiwa- genstraf voor tweemaal desertie ondergaan is tweemaal wegens bedelarij veroordeeld en heeft 3 jaren in een bedelaarsgesticht doorgebracht. Maandagavond werd de woning van den land bouwer J. H. Beltman te Lutten onmiddelijk aan de grenzen der gemeente Gramsbergen, een prooi der vlamman. De brand die in het hooi moet begonnen zijn nam zoo snel toedat hoegenaamd niets is gered vier Tunderen en en drie varkens verbrandeu en de fiinke woning, die voor slechts weinige jaren eveneens na brand was gebouwd in een oogeublik met de geoogste landbouwproducten in den asch werd gelegd. Naar men zegtwas een en ander tegen brand schade verzekerd. Tusschen Gastel er. Oudenbosch is de veldwachter Jan van Lintgaarden aangerand door een troep personen die naar men zegthet reeds lang op hem gemunt hadden. De man werd op den grond geworpen en mishandeld, en eindelijktoen zijn geroep om hulp tevergeefs bleek nam hij zijn toevlueht tot de wapens. Op den grond liggende schoot hij zijn revolver af en trof een zijner aanvallers in de borst, waardoor deze dood neervieleen der anderen werd ernstig gewond. Van de verwarringdie hierdoor ontstond, maakte de veldwachter gebruik om zich in veilligheid te brengen. Reeds is de politie vijf der schuldigen op het spoor. Dezer dagen werden bij den hoofdonder wijzer te Esch aardappelen gerooid. Van 73 struiken Roosjes werd p. m. een H. L. verza meld wel een bewijs van de vruchtbaarheid dezer aardappelsoortdie daarenboven ook in kwaliteit uitmunt boven alle hier bekende ver scheidenheden. De omslag van het Waterschap der rivier de Dommel c. a. over het 1de Districtomvat tende de gemeenten 's Bosch Vught Dungen en St. M. Gestelbeloopt tegen 24 pet. der verhoudingswaarde 5599.18. De hoogstaange- slagenc zijn 1 Maria Helene Oomen, wed A. C. van Lanschot f512.75 2 Henricns Johannes van Lanschot f 483.52 en Thedora Maria van Lanschot f367.08, allen te 's-Bosch. Golrle. Maandag 18 Augustus was onze ge meente en vooral de buurt van doctor Huis mans in feesttooi gehuld. Het gold namelijk het zilvetfen huwelijksfeest der echtelieden, den WelEdelen heer J. Huismans, geneesheer alhier en zijne echtgenoote Mevrouw Huismans geb. Mes. Ofschoon men dit feest slechts in stilte meende te vieren was het nogtans de aandacht onzer ingezetenen niet ontgaan die als 't ware wedijverden om door het uitsteken van vlaggen en het aanbrengen van versieringen, blijken te geven van algemeene deelneming. Getroffen door dit onverwacht huldebetoon sprak doctor Huismans reeds des morgens.eer.ige woorden" van dank tot de verzamelde menigte die zijne woning omgaf en toen des avonds onze nog jeugdige harmonie met eene serenade het feest kwam opluisterendankte de WelEerw, heer Mes, pastoor .te Veere, namens de Jubila rissen, in eene korte maar welgemeende toe spraak voor de achting en genegenheid hen bij deze gelegenheid te buurt gevallen. ZEerw. hoopte dat die achting en genegenheid zich meer en meer zou bevestigen om zoodoende het leven der jubilarissen onder de ingezetenen van Goirle aangenaam te maken en besloot zijne rede met een herhaald „Leve de burgerij van Goirle". Wij vereenigen ons met zijne meening en hoopen onze geachte jubilarissen nog jaren in ons midden te zien. Van den 16 tot en met den 22 Aug. 1879. TILBURG. Gehuwd: L. Pijnenburg met D. J. S. Bodden. C. J. van den Wijngaert met G. van de Put. A. H. Horsten, wed. met A. Meurs. L. Schults met M. C. Wittens. M. Konings met J. M. Danklof. J. van Groenendaal met A. M. C. Bevallen: C. van Erp geb. van Lier d. B, A. E. Vugts geb. Broné d. M. L. Donders geb, Wijnands d. A. C. van Doesburg geb. Stofmeel d. G. Baekx geb. van Lissum d. 8. van Bragt geb. Otten z. M. C. Klinckhaemers geb. Wouters d. M. M. de Kok geb. Meelis z. C. Boogers geb. van Lil d. W. van Dal geb. Burgers d. A. Smulders geb. van Beers z. W. de Zwart geb. Hensen d. M. Th. van der Schoot geb. Ader z. F. Kennis geb. van Gorp z. p. M. van Aartsen geb, van Iren z. A. van Helvoirt geb. van Geloven d. M. A. R. Mercx geb. Princen d. S. A. Boink geb. Meijer z. p. H. Meors geb. Brekelmans d. A. Bas, tings geb. van Dongen z. L. van Laarhoven geb. Bekkers d. A. H. van Gelooven geb. Vloe mans z. M. A. van den Hout geb. Broeken z. J. M. Coehorst geb. Broers d. W. J. Doorakkers geb. Verhoofz. J. Vaes geb. van Dommelen z. OverledenA. H. van den Biggelaar jm. 3 j. J. C. H. Priem, jm., 11 m. A. Van den Boer, jm., 83 j. M. C. de Leeuw, jd., 18 d. A. A. M. Kraan, jd., 6 m. WAALWIJK. GehuwdCornelia Broermijn wonende te Dru- nen met Walthera Robben. Johannes Wilhelmus Stevenaar, wonende te 's Bosch met Maria Elisa beth de Cortie. Bevallen: Margaretha Duquesnoy geb. Wiel- mann d. Adriana van der Sanden geb. Greven- broek z. Ludovica Clara Philopina Timmermans geb. Maertens d. Jacoba Judit Treffers geb. Kuijsten d LOONOPZAND. OndertrouwdJacobus van de Leur en Pietro- nella Koppens. Bevallen: Cornelia Netten geb. Blom t. Jo hanna Dingemans geb. van Wanrooy d. Cor nelia van Mier geb. van Loon d. Pietronella van Esch geb. Treffers z. Maria Anna van Nieuwstad geb. van Woensel z. Adriana Hom mel geb. van den Berg z. Maria Catharina van der Ven geb. Verhoeven d. Maria Snoeren, geb. van den Hoven z. Maria van Esch geb. Beeren» d. Adriana Didden geb. Mutsaers z. Anto- nia Fabrie geb. Besteren z. Hendrika van Noije geb. Dirkx z. Nicolasina van Boxtel, geb. van lersel z. Cornelia van Loon geb. Schuermans d. OverledenCornelis Assee 42 j. Wilhelmus van Dalkom 3 j. Hendrika Muijzelaar 5 m.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2