I BI, Nummer 171. Donderdag 28 Augustus 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. FEUILLETON. ETHELLINA. m. Frankrijk. Spanj e. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit Wad -verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven Scent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijkter afkondiging ontvangen hebbende het kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1879/80 ver wittigt de belanghebbendendat gezegd kohier door den heer Inspecteur van 's Rijks Directe be lastingen dezer Provincie op den 20 Bug. 1879 is executoir verklaard- dat hetzelve op heden aan den Rijks-Ontvanger in deze gemeente, ter invor dering is toegezondenen dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de "Wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschriftbinnen drie maanden na dato der executoir verklaring, indienen bij Gedeputeerde Staten dezer Provinciedes verkiezende door tus- schenkomst van den betrokken Controleur van 's Rijks Belastingen. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Waalwijkden 25 Augustus 1879. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier voor de belasting op het personeel no 3 over het dienst jaar 1879/80verwittigt de belanghebbenden, dat gezegd kohier door den heer Inspecteur van 's Rijks Directe Belastingen dezer Provincie op den 18 Au gustus 1879 is executoir verklaard, dat hetzelve op heden aan den Rijks-Ontvanger in deze gemeente ter invordering is toegezonden; en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. De belastingschuldigen welke zich met hunnen aanslag bezwaaard achten, kunnen httnne redenen bij verzoekschrift, binnen drie maanden na dato der exocutoir verklaring, indienen bij Gedepu teerde Staten dezer Provincie, des verkiezende door tusschenkomst van den betrokken Contro leur van 's Rijks Belastingen. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Waalwijkden 25 Augustus 1879 Bij gelegenheid van een feest te Doornik, dat ook door den Koning der Belgen werd bijge woond voerde Z. M. hartelijk het woord om Reeds lang hadden Ursula Fremuat en Ethel- liua Guildroy de blinde dame onkundig gehouden - van de artnoede der kleine familiehaar steeds uit liefde misleidendeeene misleiding die zelfs de Geest der Waarheid vergeven moet. ji aten het grofste voedsel, opdat er op het bord der ongelukkige lekkernijen zijn zouden zq leefden dachten werkten te midden eener bi tere werkelijkheid, zoo zij slechts in een ge lukkigen waan mocht blijven verkeerenzij waren tevreden al moesten zij alle moeiten ver dragen zoo zij slechts te midden van de ge makken des levens kon rusten en in die nederige woning woonde de blinde vrouw in het denk beeldig genot van welvaart. Liever zoude Ethelhna de hevigste martelingen hebben ver duurddan aan hare aangebeden moeder den wezenlijken kommervollen toestand harer beurs te openbaren, of haar te spreken van de ellen dige belooning, die zij ontving voor haren moeite vollen arbeid. Ethelhna legde reeds zeer jong eene buiten gewone groote liefde voor de kunst aan den dag, en gedurende haars vaders dagen van voor spoed, bezocht zij eene der beste instituten van net vaste land. Alvorens hare opvoeding voltooid was, stierf haar vader zonder zooveel na te laten, om zijne schulden te betalenen met moeite slaagden eemge zijner vrienden er in eene kleine som voor moeder en dochter uit den boedel te redden. Ethellina wist hare moeder over te halen zich buiten 's lands met der woon te ves tigen, zich overtuigd houdende in haar kinderlijk vuur dat haar penseel weldra ruimschoots in't overige voorzien zou. Drie jaren woonden zij te danken voor een op hem uitgebrachten toast. Bij die gelegenheid gaf de Koning den wensch te kennen dat de viering van het onafhanke- lijkheidsfeest in 1880 er toe zou bijdragen de verdeeldheid te verminderen die thans in het land heerscht. Z. M. deed een beroep op de partijen in het belang van gematigdheid en een dracht aangezien het belang en de geheele toe komst van België daarmede gemoeid zijn. Te wenschen is hetdat 's Konings roepstem gehoor moge vinden want inderdaad zonder voorbeeld is de heftigheidwaarmede vooral na het tot stand komen der onderwijswet, clericaal en libe raal schakeering heeft men in Belgie niet elkander bevechten. De Doorniksehe „Vérité" verzekert thans op de meest stellige wijzedat het ontslag van den bisschop van Doornik waarover zooveel is geschreven is aangenomen. De gemeenteraad te Osiende heeft in eene buitengewone zitting met algemeene stemmen besloten tegen den „Figaro" eene vervolging in te stellen wegens zijn valsch bericht dat de cholera aldaar en te Brugge is uitgebroken. Bij de bevolking en de aldaar aanwezige vreemde- lirgen heerscht eene algemeene verontwaardiging tegen het blad. De „Patrie" meldtdat op Eransch grond gebied een onderhoud heeft plaats gehad tussclien den Graaf van Chambord én eenige aanzienlijke legitimisten. Volgens het blad zegevierden de denkbeelden van temporisatie en voorzichtigheid. De prins zou aanbevolen hebben geenerlei agitatie en geenerlei beweging te ondernemen. Den 21n dezer, 's namiddags tusschen 5 en 6 ure is te Bordeauxin de Rue Ferrère, in een magazijn van licht ontvlambare stoffen brand uitgebarsten die zich spoedig heeft uit gebreid. Te middernacht was men de vlammen nog niet meester. Alle brandspuiten werkten. Verscheidene huizen zijn eene prooi der vlammen geworden doch persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De schade wordt op twee millioen geschat. te Rome, waar hun klein kapitaal langzamerhand verdween. Ethellina werkte zonder succes. Zij bezocht de scholen der kunstenaars, tentoonstellingen, en haar penseel bereikte eene aanzienlijke hoogte, hare verwen een diepen rijken toonhare op vattingen eene zeldzame kracht en schoonheid, zij was gemeenzaam met hare kunstbroeders van haren landaard, maar de gouden sleutel om op gang te maken ontbrak haarhare beurs werd lediger in plaats van zich te vullen de verkoop prijs harer stukken kwam niet in verhouding tot de sommendie zij er aan besteedde. 'Zoo zij niet tot den bedelstaf wilde vervallendan moest er eene groote verandering plaats grijpen. Ethellinaonervaren als zij was zag niet ge makkelijk de middelen en wegen vooroitdie zij gebruiken moest of inslaandoch wanneer de nood haar dwong om te handelen, dan sloeg zij een helderen blik in hetgeen irgedaan moest worden en wist tevens de genomen maatregelen met moed en geestkracht uit te voeren. Dan ging zij te rade met Ursula Fremuatde ge trouwe en innig gehechte* dienstbode en beiden kwamen daarin overeen, dat het wijste plan was hare kamers te Rome te verlaten en eene der stilste en meest afgelegen steden van het vaste land op te zoeken waar zij niemand kennende en zeiven ongekend zoo eenvoudig leven konden als haar zulks goeddacht. Ethellina's wensch was reden genoeg voor hare moeder om het plan goed te keuren, en ook de eenige aardsche macht door welke deze zich liet leiden sedert zij blind geworden was. Zoo kwam dan hel kleine gezin te St. Euslache en betrok daar eene zeer nederige woning in de Kirchestrasse. Hier hadden zij drie jaren ge woond jarendie den vraatzuchtigen wolf, den honger, nader en nader aan hare deur ge bracht hadden. Schoon van den vroegen morgen tot den laten avond werkendezag Ethellina In den tuin van het Palais-Royal te Parijs hebben ongeregeldheden plaats gehad omdat toen verscheidene der aanwezigen verlangden dat de muziek de Marsaillaise zou spelen, zulks ge weigerd werd. Het tumult was een oogenblik zeer groot en er hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. Te Bordeaux hééft een verschrikkelijke brand gewoeddie meer dan 15 huizen in de asch legde. Bij de parade over de Garde de Paris op het plein der invalieden heeft een treffend on geluk plaats gehad. Ondanks de gloeiende hitte duurde die parade van 12 tot 2 uur. De uit stekende kapelmeester Sellenick werd door een beroerte getroffen. Hij werd dadelijk naar het ziekenhuis vervoerdmaar is nog niet tot be wustzijn teruggekomen. Men vreest voor het verlies zijns levens. Latere berichten melden dat er in zijn toe stand verbetering gekomen is. Aan de „Globe" wordt uit Weenen geseind, dat er eenige pistoolschoten gelost zijn op den Rumeenschen minister Cogolniceanu. De Koning van Spanje is den 22n dezer te Arcachon aangekomen om er zijn aanstaande bruidde aartshertogin Marina Christina, te bezoeken. De Spaansche gezant te Parijsde Spaansche consul te Bordeaux en de Oostenrijk- sche gezant te Parijs waren naar Arcachon ver trokkenom den Koning hunne opwachting te maken. Door het overlijden der Spaansche Infante welke waarschijnlijk met aartshertog Rudolf, den zoon des Keizers in het huwelijk zou zijn getre den heeft het programma der echtverbintenis van Koning Alphonse en aartshertogin van Oosten rijk eenige wijziging ondergaan. De Prinses zal te Pau haren aanstaande ontmoeten en van die samenkomst zal het afhangen of de officieele huwelijksaanvraag bij den Keizer van Oostenrijk weldra zal geschieden. Daar het huwelijk niet de minste staatkundige - p i iii ii haar vnrigen wensch van met hare kunst meer opgang te maken, in weerwil der gebeden die zij en Ursula daarom dagelijks ten hemel zonden, onvervuldmaar Ethellina schoon dikwijls zeer ter neder gedruktomdat zij hare hoop steeds onvervuld zag, verloor toch haar vertrouwen niet op de machtige hand der Voorzienigheiddie altijd waakt over den zwakkenworstelenden stervelingen zij geloofde zoo vastals of het haar in duidelijke woorden was geopenbaard, dat de tijd komen zoudat haar naam en hare talenten zouden bekend worden dan zou baar penseel bet middel worden om ruim in de be hoeften harer moeder te voorzien en roem en rijkdom voor zich te verwerven. Tot zoolang moest zij met hare maagdelijke zwakheid, geduld, armoede, arbeid en ontmoediging doorworstelen en kracht behouden om haar in staat te stellen te werken en te wachten. Toen de kleine kring aan den avonddisch zat, zag men reeds de vrome menigte door de Kirche- s!rasse naar de hoofdkerk stroomen, om er de plechtigheid van dien avond bij te wonen bij welke de beroemde Otto Pascati zijne talenten zou doen hooren. Toen de laatste voetganger verdwenen was, sloeg Ethellina haar mantel om, zette haren hoed op en vertrok, het hart en d® ziel vol van den grooten toonkunstenaar, wiens compositiën zij in menig schemeruur had gespeeldeen dubbel genot smakende, omdat zij wist hoe gaarne bare moeder haar hoorde en zij zelve in een aange- namen zielstoestand gebracht werd door het hartstochtelijke dier wilde harmoniëndie zij wist niet in staat te zijn geheel uit te drukken. Nooit was Ethellina van haar klavier opgestaan zonder een zHchthoe gaarne zou zij den geest van den maestro zich zelf'hooren uitdrukken in beteekenis heeftwil men de Prinses in hare keuze geheel vrij laten. Haar valt het zeer zwaar voor goed haar vaderland te verlaten en hare familie-betrekkingen vaarwel te zeggen. Met het oog op de eenvoudige wijze waarop zij opgevoed isen wegens de hartelijke en ongedwongen verhoudingdie tusschen de leden der keizerlijke familie heerscht, valt het zeer moei lijk om aan de regelen der Spaansche étiquetten te gehoorzamen, welke vorderen dat de aanstaande Koningin noch hofdames noch andere personen uit haar vroeger vaderland naar het nieuwe medebrengt. De aartshertogin wenscht voorna melijk een geneesheer een secretaris en eenige hofdames naar Madrid mede te nemen. Of die inbreuk op de stijve Spaansche etiquette gedoogd zal worden is niet bekend maar des te meer reden voor de Prinses om eerst nauwkeurig na te gaan of zij haren aanstaanden gemaal genegen is. Van eene andere zijde wordt ook beweerd, dat bij die gelegenheid pogingen zullen aangewend worden om eene verzoening tusschen Don Carlos en Don Alphonse tot stand te brengen. Don Carlos was altijd zeer gezien bij het Oostenrijk- sche hof. Tamelijk ongunstig voor de Engelschen luiden weer de jongste berichten uit de Kaap, Door de Zulu's was met goeden uitslag een inval gedaan op het gebied der Britsche Kolonisten die wel is waar zich dadelijk hadden gereed gemaakt dit met gelijke munt te betalenmaar ondertusschen de schade toch reeds geleden had den. Voorts was de vrees niet ongewettigd dat men ook met de Pondo's zou te doen krijgen, die een zeer vijandige houding hadden aangeno men en een stam aangevallenwelke met de Engelschen bevriend was. Naar de Transvaal had men troepen moeten zendenzoowel om Secocoeni in toom te houden, die er den laatsten tijd het hoofd weer opsteektals, ook schoon 't niet uitdrukkelijk gezegd wordtom den „boers„ schrik aan te jagen wier houding in 't oog der Engelschen mede te wenschen over laat. Van Cetawayo eindelijk is vernomen, dat hij nog geenszins door de zijnen is verlaten en zijne eigene scheppingen. Die wensch, dat vurig vetlangen zou thans vervuld worden. Onstuimig klopte haar het hart in den boezem toen zij naai dat .statige gebouw heenzweefdeals ware het ruwe plaveisel lucht voor haren voet. Zij trad da kerk binnen en een wierookwalm kwam haar te genaoet, terwijl de tonen van bet orgel baar als engelenstemmen in de ooren klonken. Ethellinabare moeder en Ursula bezochten de kleine protestantsche kerk te St. Eustache nooit had Ethellina de hoofdkerk bezochtdan eens om da schilderstukken vluchtig te beschou wen. Terwijl zij daar zoo stond tusschen die trotsche pilaren en schaars verlichte vleugels, verwekte de duisternis, die onder die bogen heerschteeen geheimzinuigen eerbied in hare ziel. Telkens weergalmde daar onder die ge welven het door golvende stemmen dikwijls herhaalde refrein„Ora pro nobis". Ethellina, hoe oprecht protestantsch als zij wasviel op hare knieën in een kleinen zijvleugelwaar de zonnestralen in eene schuinsche richting door de geschilderde ramen vielenaan haar witte kleed eene blauwe, oranje en roode tint gevende. Zij boog zich met de geheele gemeente, en hare ziel was vol van reine en schitterende visioenen, die door de godsdienstige aandacht dier neer geknielde schaar werden opgewekt. Zij vergat het doel waartoe zij gekomen washet genot dat zij zich had voorgesteld ja alles behalve den hemélschen indrukhet heilige en geheim zinnige dat haar omringde en hare ziel ontroerde. Ethellina hief haar hoofd op, hare donkere oogen straalden met het godsdienstig vuur eener heilige of martelares; voor een oogenblik waren die zuilen en bogen voor haar zinnelijk oog ver dwenen, en haar vooruitziende blik was geslagen in de Oneindigheid, toen de harmonische tonen haren geest opwaarts voerden.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1