m i* Nummer 173. Donderdag 4 September 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKINGEN. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per rege{ groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk; Gezien het schrijven van den EdAchtb. Heer Kantonrechter alhier dd. 29 dezer; Brengt ter kennis van de ingezetenen dat zij die schade hebben geleden tengevolge der uitba- kening van de spoorweglijn Zwaluwe—'s-Bosch daarvan aangifte moeten doen ter griffie van het Kantongerecht alhier op Woensdag 3 September of Vrijdag 5 September a. s. des voormiddags tusschen 10 en 12 ure. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Waalwijk 30 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekenddat de rekening dezer Gemeente over 1878 den 29 Augustus jl. den Gemeenteraad is aangeboden en van af heden gedurende veertien dagenuitgezonderd de Zondagen des voormid dags van 9 tot 12 ure ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en van dezelve afschriften tegen betaling verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMP.T. Waalwijk, den 1 September 1879. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING van Vrijdag 29 Augustus's namiddags 6 «ar. Afwezig de heeren De Haan Van EsVan Iersel en Van Riel. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat hij had gehoopt in deze vergadering eenige inlichting te kunnen geven omtrent den stand van de quaestie der gasfabriek. Wel is er gezegd dat er een bod gedaan was aan de eigenaars der tegenwoordige gasfabriekdit is echter onjuist. De heer Her- bott, directeur der gasfabriek, te Tilburgheeft een globale begrooting der kosten eener nieuwe fabriek toegezegddeze is echter tot heden toe niet ingekomen. De Voorzitter deelt verder mede, dat dehuar- acte van het perceeltje land, achter_ de gemeen teschool, gepasseerd is, en dat de benoeming van leden voor de-bij vroeger raadsbesluit ingestelde vaste commissiëu, zal plaats hebben in de ver gadering in September. 1. De Voorzitter legt over de Gemeen tere rekening over 1878, en de rekeningen over dat jaar van het Armbestuur en van het Gasthuis- bestuur hij stelt voor eene commissie van drie leden te benoemenom die rekeningen te on derzoeken. Na gehouden stemming worden tot leden dier commissie benoemd de heeren Jud. Timmermans, dr. Van Heijst en C. G. van der Heijden, die verklaren deze benoeming aan te nemen 2. Den hoofdelijken omslag voor 1879, zooals die door B. en Wis opgemaakt en die gedu rende 14 dagen ter visie van belanghebbenden heeft gelegen. Op voorstel van den Voorzitter wordt eene commissie van onderzoek benoemd bestaande uit 3 leden. Gekozen werden de heeren Zijlmans, Quirijns en J. Timmermans. Aan de oide Het onderzoek der geloofsbrieven van de op 1B Juh gekozenen, ter vervulling van de door periodieke aftreding opengevallen plaatsen in den gemeenteraad. De heer Zijlmans verbeeldt zich, niet genoe» op de hoogte te zijnhet is hem duidelijk Ge bleken dat ervoor deze vergadering besprekingen hebben plaats gehad, waar ernstige zaken zijn verhandeld hij is meer in die gedachte beves tigd doordien hij dr. De Haan in opgewonden toestand ontmoet heeftdie hem eenige onver staanbare woorden heeft toegesproken. Spreker wenscht daarom te wetenhetgeen vóór deze vergadering tusschen verschillende leden is ver handeld alvorens tot behandeling der geloofs brieven over te gaan. De Voorzitter vraagt wat de heer Zijlmans bedoelt. De heer Zijlmans antwoordt dat hij dit niet bepaald kan zeggen. Hij beeft echter duidelijk gemerkt dat er voor de vergadering, besprekingen hebben plaats gehad. Hij wensebte te weten wat daar verhandeld was om op de hoogte van den toestand te zijn. De Voorzitter verklaart nogmaals de bedoeling van den heer Zijlmans niet te begrijpen doelt hij op onregelmatigheden, die bij de jongste ver kiezing voor leden van den raad hebben plaats gehad die kunnen den heer Zijlmans niet on bekend zijn. Hij, Voorzitter, zal zaken mede- deelendie vóór de verkiezing hebben plaats gehad wat bij de verkiezing is geschied is ge noegzaam bekend. De heer Zijlmans wenscht alleen te weten wat vóór deze vergadering besproken is. De Voorzitter antwoordt dat dit voor hem zeivenevenals voor den heer Zijlmans eer. raadsel is. De heer Zijlmans vindt het niet zooals het hoort, dat de vergadering belegd is tegen 6 uur en dat die niet geopend wordt vóór half zeven, niettegenstaande hij den Voorzitter verschillende malen verzocht had een begin te maken. De Voorzitter zegt verder het volgende Er is veel aan de verkiezing voorafgegaan en veel is er, ten laste van den Wethouder De Haan gesproken, over het te weinig leveren van straat- keiëndeze zaak heeft zich toegedragen als volgt Bij het betalen van den leverancier der ge leverde straatkeiën in Juni 1879 kwam het den beer Van Es voor, dat er slechts 158,000 in plaats van 168,000 keien geleverd waren blij kens aanteekeningen in een daarvoor bestemd boekje van den met de telling belasten haven meester, welk boekjedoor welk toeval is mij onbekend, zoek is geweest van September 1878 tot Juni 1879, dus gedurende 9 maanden. Hiervan was mij niets bekend. Eerst in de vergadering van B. en W. van 9 Juli 1879 kwam dit boekje ter tafel. Na eenige discussie over deze zaak tusschen de Wethouders, zeide ik, dat, terwijl mij niets hoegenaamd van deze aangelegenheid bekend was, het voor mij moeilijk was op dat oogenblik een oordeel te rellen ik stelde hun voor de zaak nauwkeurig te onderzoeken en gaf de maatregelen aandie m. i. moesten gevolgd worden, om deze duistere zaak tot klaarheid te brengen, welke maatregelen beiden goedkeurden; intusscben legde ik, om te kunnen slagenge heimhouding op. Het bleek al spoedig dat het geheim was geschonden door wien weet ik nietmaar wel weet ik, dat het publiek te spoedig met de zaak bekend was. In het belang der zaak heb ik ook het be strate gedeelte der Kloostersteeg in lengte en op verschillende plaatsen in breedte laten opmeten door deze opmetingin verband met het getal keien aan de haven verwerktkwam ik voor mij zelve tot de overtuigingdat er 168,000 keien moesten geleverd zijn. Over die zaak is onder het publiek veelal te veel gesproken. Vooral in de dagen vóór de verkiezing werd dr. De Haan op lasterlijke wijze beschuldigdde gemeente 10,000 keien tekort te hebben gedaan, en dus de gemeente voor f 600 te hebben be nadeeld die som zou den leverancier Van de Goor in den zak zijn gespeeldzelfs zou de Wethouder Van Esals men het daarvan door den wachtmeester der Marechaussee opgemaakt proces-verbaal geloovcn mag, in een gezelschap, waar dergelijke praatjes werden verhandeld, ge zegd hebben ge kunt dit gerust vertellen, ik neem daarvan de gebeelc verantwoording op mij. Wat er van dit alles waar is, weet ik nietde zaak is in handen van den rechter, diens oordeel mag ik niet vooruit loopen. Maar, M. H., bij het opnemen en nazien der gemeenterekening over 1878 bij den ontvanger, kwam men tot de ontdekking dat er door den opzichter, Van den Elzen, in September 1878 aan het gemeentebestuur een staat was ingeleverd, inhoudendedat door den leverancier 168,093 keien zijn geleverd en door den havenmeester Van Hilst behoorlijk zijn geteld, zoodat de ge meente tot de finale betaling kon overgaan daarop is den leverancier Van dt Goor een mandaat afgegeven, door de Wethouders Van Es en De Haan geteekendzoodat al hetgeen ten laste van dr. De Haan gezegd is, zachtst geno men laster is. Niemand der gemeentenaren zelfs de ver spreiders er van, heeft geloof geslagen aan die geruchten; voor mij is het echter ven genoegen, M. H. dat die zaak tot opheldering is gekomen hierdoor is de Wethouder, dr. De Haan, op eene schitterende wijze gerehabiliteerd, terwijl ik ove rigens alles wat over deze zaak gesproken is, laat voor rekening van de zeggers." De heer Zijlmans zegt dat het niet dit is, wat hij op het oog had hierover heeft bij ook wel hooren spreken hij bedoelt echter de ver gadering die hier op het raadhuis vóór deze vergadering gehouden is en wenscht te weten wat daar verhandeld is dit schijnt zoo ernstig te zijn, dat het bepaald invloed zou kunnen uit oefenen op zijne stem over de geloofsbrieven. De Voorzitter verzoekt den beer Zijlmans zich nader te verklarener zijn geene vergaderingen gehouden, of zij zijn genotuleerd. De heer Van der Heijden wil den heer Zijl mans wel inlichtenindien de Voorzitter het permitteert. De Voorzitter heeft hiertegen geen bedenking, ofschoon bij het niet noodigveel minder ver plichtend acht. De beer Van der Heijden zegt, dat de be sprekingen, die de heer Zijlmans wellicht bedoelt, alleen ten doel hadden, om de eendracht onder de raadsleden te bevorderen dr. De Haan was er sterk voor, om tegen de toelating van de nieuwe leden te protesteeren, op grond van den tegen zijn persoon gebezigden laster, bij de jongste verkiezingbet heeft veel moeite gekost hem hiervan terug te houdeneindelijk echter is bet geluktbij, spreker, heeft hem echter het minst van allen hiertoe aangezet. De Voorzitter zegt dat de heer Van der Heijden wel goed is geweest om die inlichtingen te geven; Diemand heeft het recht om eens anders parti culiere handelingen of besprekingen te contro leeren. De hser Zijlmans vindt ook deze inlichtingen niet voldoende. De heer Van der Heijden merkt op dat het niet anders is dan hij zooeven medegedeeld heeft; verder zegt hij dat als de feiten waar zijn, zooals men ze verteltde heer Van Es pertinent zou gezegd hebben dat er 10,000 keien te weinig geleverd zijn en dit juist op een tijd dat er een verkiezing voor raadsleden moest plaats hebben. Spreker houdt het er voor dat Van Es dr. De Haan expres beleedigd en eerroof ten diens opzichte gepleegd heeft, wijl er een mandaat af gegeven is door Van Es mede onderteekeud aan welk mandaat een bewijs was gehecht, door V. d. Elzen afgegeven waaruit blijktdat het vereisebte getal keiën geteld en geleverd is bovendien was er in de vergadering van B. en W. geheimhouding opgelegd over deze zaak. Dit alles heeft de Wethouder Van Esvolgen3 spr. gevoelengedaanom eene kiesmanceuvre te maken, en de herkiezing van dr. De Haan, die aan de beurt van aftreding was onmogelijk te maken. Spreker zou het zeer goed vinden, dat de Baad eene motie aannamwaarbij verklaard werd dat de heer Van Es zijn eollega, De Haan, onedel behandeld heeft. De heer Van Heijst vraagt wat dit voor een boekje was dat 9 maanden zoek is geweest. De Voorzitter antwoordt dat dit een boekje was, waarin aangeteekend stond dat er tot in September 158,000 geleverd zijn; de overigen zijn later bijgeleverd maar dit schijnt Van Es vergeten te hebben. De heer Van der Heijden houdt het er voor dat de heer Van Es het in het geheel niet ver geten had maar dat hij dit alleen maar voor de verkiezing dienstbaar heeft gemaakt. De heer Zijlmans vindt bet jammer, dat de beer Van Es, tegen wien zulke zware beschul digingen worden ingebracht, niet tegenwoordig is deze zal zich zeer goed kunnen verantwoorden. De heer Van der Heijden meentdat de heer Van Es expres is weggebleven. De heer Zijlmans zegt dat, als al die beschul digingen bewezen worden die zelfs in handen van den rechter zijn dit dan bepaald invloed uitoefent op de stemming over de geloofsbrieven; hij wenscht daarom de beslissing te ajourneeren, te meer omdat de nieuwe leden tochmet het oog op art. 33 der gemeentewetniet op den eersten Dinsdag in September geïnstalleerd kunnen worden. Hierna verlaat de heer Zijlmans de vergade ring, waarna, als zijnde geen genoegzaam aantal leden meer tegenwoordig om het onderzoek der geloofsbrieven te kunnen doen plaats hebben, de vergadering gesloten wordt. Vergadering van Zaterdag 30 Augustus. Afwezig de heeren De Haar.van Esvan Iersel Zijlmans en van Riel. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met eene door den heer van der Heijden verlangde wijziging goedgekeurd. Daar er geen genoegzaam aantal leden tegen woordig is om tot het onderzoek der gefoofs- brieven over te gaan sluit de Voorzitter de ver gadering. Vergadering van Maandag 1 September 1879, voormiddags 10 uur. Afwezig de heeren van Es van IerselZijl mans en van Riel. De Voorzitter opent de Vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde Het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden. De Voorzitter benoemt eene commissie tot onderzoekbestaande uit de heeren Dr. van Heijst, C. G. van der Heijden en Jud, Tim mermans. De commissie verwijdert zich. Na haren terugkeer brengt Dr. van Heijst namens de commissie, rapport uit en concludeert tot toelating der vier gekozenen zijnde de hee ren J. B. Timmermans P. QuirijnsJos. van Baal en Antoon Rubbens zijnde de geloofs brieven in orde bevonden. Hierna bad de stemming plaats met den volgenden uitslag Voor de toelating verklaarden zich Van J. B. Timmermansde heeren Van der Heijden, Quirijns, Van Heijst en de Voorzitter de heeren dr. De Haan, Jud. Timmermans en J. B. Timmermans onthielden zich van de stem ming Van P. Quirijns, de heeren Van der Heijden, Van Heijst, Jud. TimmermansJ. B. Timmer mans en de Voorzitterde heeren De Haan en Quirijns onthielden zich Van Jos. van Baal, de heeren Van der Heijden, P. Quirijns, Van Heijst, Jud. Timmermans, J. B. Timmermans en de Voorzitter; de heer De Haan onthield zich Van Antoon Rubbensde heeren Van der Heijden, P. Quirijns, Van Heijst, Jud. Timmer mans, J. B. Timmermans en de Voorzitterde heer De Haan onthield zich. Na het woord gevraagd en bekomen te heb ben, sprak de heer De Haan het volgende Tot mijn innig leedwezen voel ik mij verplicht het woord te vragen om aan mijn eergevoel niet te kort te doen, en wel om eenige opmerkingen te maken, wegens het onderzoek der geloofsbrieven, alsook wegens de verkiezing zelveop 15 Juli jl. gehouden voornamelijk met het oog op de notulen van 29 en 30 Augustus jl. Het is u allen bekend, M. H., dat er groote informaliteiten alstoen bij de verkiezing zijr. voor gevallen, welke vuige laster ten mijnen laste bij de kiezers en in de ganscbe gemeente is ver spreid en welke bedriegelijke middelen zijn aan gewend om op den vrijen wil der kiezers inbreuk te maken en hunne goede trouw en moraliteit te verkrachten. Het is daaromM. H., dat ik mijne goedkeuring moet onthoudenzoowel aan de geloofsbrieven als aan de verkiezing zelve,

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1