BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Zwitserland. Oostenrijk* Turkije. BINNENLAND. De Voorzitter merkt op dat dr. Do Haan beter gedaan had dit alles te zeggen vóo'r het onder zoek der geloofsbrieven waarop dr. De Haan antwoordde dat dit op den uitslag toch geen invloed uitgeoefend zou hebben. De heer Van der Heijden komt terug op het door dr. De Haan gebezigd woord van „infor maliteiten" die hebben z. i. bij de verkiezing niet plaats gehad. Niets meer te verhandelen zijndesluit de Voorzitter de vergadering. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn de twee volgende adressen verzonden. Aa/n zijne Majesteit den Koning. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk heeft met de meeste belangstelling ken nis genomen van hel adres der vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen te 's Hage in dato 5 Maart, aan Uwe' Majesteit gericht, waarbij onder meer verzocht wordtom zooveel mogelijk de gevaren af te wenden die-te duchten zijn wanneer cn Frankrijk èn Duitschland (voor het tolverband hunne invoerrechten op nijver heids producten zouden gaan verhoogen. De Kamer is het geheel eens met bedoelde vereeniging waar zij in haar adres zegt„dat zoo men in ons land niet tot dergelijken maatregel besluitonze markt met de overproductie uit bedoeldé .Kijken zal worden overstroomd en daar door onze nijverheids instellingen feitelijk zullen worden genoodzaakt haar bedrijf op te geven.,, Kedenen waarom de Kamer Uwe Majesteit eerbiedig verzoekt het adres van de bovenge noemde vereeniging in ernstige overweging te nemen en al zoodanige maatregelen aan te wenden die uwe Majesteitin 't belang van de Neder landsche Industrie, zal vermeenen te' moeten nemén. 't Welk doende de Kamer voornoemd. Waalwijk 28 Augustus 1879. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's Hage. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk gevoelt zich gedrongen Uwer Excel lence's aandacht te vestigen op den kwijnenden toestand waarin de schoenmakerij en de leer looierij in deze streek verkeeren. Is het waar, dat deze takken van nijverheid gebukt gaan onder de aïgemeene handelsraalaise, in 't bijzonder is de kwijnende toestand een ge volg van den aanzienlijken invoer van buiten- landsch fabrikaat, voornamèlijk herkomstig uit Duitschland en Engeland vooral wat betreft de gemaakte schoenen cn het leestklaar schoenwerk. Deze belangrijke invoer, dié ónze schoenen fabrieken ernstig bedreigtontstaat niet alleen omdat de schoenmakerij in die Lauden op groote schaal machinaal wordt gedreven en aldaar de grondstof uit de eerste hand wordt verkregen maar ook voor een goed deelomdat in ons Land geen of geen noemenswaardig invoerrecht op gemelde nijverheidsproducten wordt geheven, terwijl daarentegen de markt in die Landen voor onzen fabrikant als 't ware gesloten is döorhet hooge invoerrecht dat men aldaar heft. Is het alzoo reeds nu voor den Nederlandschen fabrikant moeielijk der Buitenlandsche concurren tie in deze het hoofd te bieden deze moeielijk- heid zal nog vermeerderen door de aanzienlijke verhooging van invoerrecht op meergenoemde nijverheidsvoortbrengselen dfe men in Duitsch land zal gaan heffen. Immers, volgens het thans door den Duitschen Rijksdag aangenomen importatietarief is de hef fing aldaar op lederartikelen met ongeveer 40 pCt, verhoogd, zoodat de Duitsche markt voor onzen fabrikant ongenaakbaar is geworden. Terwijl de invoer in ons land om bovenge noemde redenen thans belangrijk is en uitvoer onmogelijk wordt gemaaktbehoeft het geen betoog dat de thans bestaande ongunstige toe- standDwaarin de schoenmakerij verkeertnog zal verergeren. De Kamer verzoekt mitsdien Uwe Excellentie met den meesten ernst te willen bevorderen dat ook in ons land op de onderwerpelijke nijverheidsproducten een tarief van invoerrecht worde vastgesteld, dat reciprociteit met andere landen beoogt. Waalwijk, 28 Augustus 1870. 't Welk doende de Kamer enz. De uitslag der Zondag te Bordeaux gehouden stemming voor een lid der Fransche Kamer is geweest, dat Blanqui verkregen heeft 3939 stemmen en van zijn beide mededingers, de Heer Achard 1852 en Metavier 1374. Er zal eene herstemming noodig wezen. De kiezers kwamen slechts op: 7373 van de 24149 inge schrevenen. De vergeefsche arbeiddoor de vooistanders van Blanqui telkens weer verricht, zal hem misschien eindelijk wel doen beseffen dat ze tegen de wet in hun verlangen toch niet kunnen doordrijven. Prins Jerome Napoleon laat thans officieel in het dagblad L'Ordre de juistheid tegenspreken van het verhaaldat Le Figaroin den vorm van een gesprek aangaande hem aan zijne lezers heeft opgedischt. De Prins bevindt zich op het oogenblik te Parijs maar is voornemens over eenige dagen met zijn beide zoons naar Prangins te vertrekken om daarna met zijne echtgenoot, Prinses Clothildeop een kasteel in Piemont samen te komen. De Regeering heeft eenige maatregelen van voorzorg genomen opdat bij de ontscheping der verwachte Communalisten (te Port Verniers) alle wanordelijkheden zullen worden vermeden.- Na mens de Regeering zullen de geamnestieerden door een commissaris worden ontvangen. Deze heeft in last hun mede te deelendat elke manifestatie hunnerzijde slechts tengevolge zal hebbendat de gedèporteetdendie nog in Nieuw-Caledonië zijn langer op hunne bevrij ding zullen moeten wachtqii. 't Is echter minder te vreezen dat de communalisten manifestatiën zullen houden dan de bevolking zelveen daar tegen is betrekkelijk weinig té doen. Het Hof van Assises der Seirie heeft de straffe des doods uitgesproken over Abadie en Gilles hoofden eener bende jeugdige boosdoeners, die zich herhaaldelijk aan diefstallen hadden schuldig gemaakt. Deze veroordeeling vindt haar grond in denl moord op een herbergierster in denWtrck van Parijs door beiden gepleegd terwijl zij verdacht worden ,nog eenige moorden bedreven te hebben, waarvan de daders echter tot nu toe onbekend gebleven zijn. Met hen stonden nog drie leden der bende terecht, die echter-slechts wegens diefstallen tot gevangenisstraf veroordeeld werden. Prins Victor Napoleon de zoon van Plon- Plon is een pretendentdie alle monarchistische partijen in Frankrijk zeer te stade moet komen. Volgens de Gaulois toch zijn de kinderen van Prins Jéróme Bonaparte en Prinses Clotilde van Piemont tegelijk BourbonsOrlëansen en Bö- napartes van geboorte. Genoemd Bonapartistisch blad wijst namelijk op de volgende huwelijks verbintenissen tusschen de huizen Bourbon, Orle ans, Savoye en Bonaparte. De zusier van Koning Frans 1 en de oudste dochter van Hendrik IV werden door een huwelijk Her toginnen van Savoye dezelfde titel werd op de zelfde wijze verkregen door twee prinsessen uit de familie Orleans nl. Mademoiselle d'Alenpon, dochter van Gaston broeder van Lodewijk XIII, en Mademoiselle d'Orleans, broedersdochter van Lodewijk XIV. Verder was Prinses Clotilde, Hertogin van Savoyeeen zuster van Lodewijk XVI, Lodewijk XVIII en Karei X. Van moe derszijde zijn dus de kinderen van Prins Jérome verwant aan de beide takken van het onttroonde Fransche Vorstenhuis. Van de andere zijde is de Hertog van Aumalede bekendste en eerzuch- tigste der Orleansen een halve neef van Napo leon I, want de tweede gemalin van dien kiezer, Maria Louise en de prinses van Salerno, schoon moeder van den Hertog van Aumale, waren zusters. Dus zouden Aumale en Jéróme „cousins,, wezen. Volgens de thans in behandeling zijnde Fransche kanalenwet worden de kanalen onder scheiden in hoofd- en bijkanalen. De eerste staan onder het beheer van den Staat, de andere kunnen aan maatschappijen of .particulieren wor den geconcessioneerd. De bestaande hoofd kanalen zijn 12000 kilometer lang cn zullen vermeerderd worden met 7000 kilometer, waarvan de kosten van aanleg op 712 millioen francs zijn geraamd. De bijkaualen zullen 11000 kilo meter lang zijn en 216 millioen francs kosten. Het Fransche kanalennet zal dus eene lengte verkrijgen van 30.000 kilometer. Z. M. de Koning van Spanje is van Arcachon naar Madrid teruggekeerd. Hij is ruim eene week gebleven eens zoolang als hij van plan was. Het huwelijk heeft plaats in October. Van ouderschfeidene kanten wordt het bericht omtrent een schikking met Don Carlos tegen gesproken. Op Cuba moeten zich weder twee benden opstandelingen hebben vertoond. Rowland-Hillde onlangs overleden vader van het uniform-stuiversbriefport, zal in West minster-Abbey worden ter aarde besteld. Luitenant Carey de Britsche officier die tegenwoordig was bij het sneuvelen van Louis Napoleon heeft thans na zijn vrijspraak ge antwoord op het adres der burgers van Plymouth. Hij verzekert daarin Jat hij uit alle rangen van het leger in Zuid Afrika en ook gedurende zijne reis door Natal, de meest ondubbelzinnige bewijzen van sympathie en vriendschap heeft ondervonden. Hij heeft, zegt hij, niets gedaan, waarover hij zich behoeft te schamen en hoopt dat alle stukken die op zijne zaak betrekking hebben zullen worden openbaar gemaakt. Im mers het geldt niet alleen zijne eer maar ook die van het Engelsche leger. De ijzerhandeïaars W. S. en N. Caine te Liverpool hebben hunne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 150.000 pd. at.het zal echter naar alle waarschijnlijkheid ten volle ge dekt kunnen worden. Aan den Schotschen posttrein is Vrijdag op weg naar Londen op de Midland-baan een ongeluk overkomen dat de vreeselijkste gevolgen had kunnen hebben. Tusschen de stations Kendon en Milf-hill derailleerde de locomotief, met het gevolg dat deze met verscheiden wagens achter zich van den 12 voet hoogen dijk tuimelde. Daar de passagiers zich toevallig in de achterste wagens bevonden, kwamen zij er met een ge weldigen schrikmaar overigens heelhuids af. De machinist en de stoker redden hun leven door een koenen sprong van de locomotief, waarbij zij nochtans eenige, r.iet onbelangrijke kwetsuren bekwamen. Men schrijft het ongeluk toe aan het zakken van de rails tengevolge van de veelvuldige regens. Aan „the Times" meldt men uitNew-York In Engeland werden onlangs voor de Besse mer hoogovens in Pennsylvanie 10.000 ton ijzer gekocht tot prijzen, die den ton met inbegrip van rechten en vracht op 2F dollars te staan doen komen. Groote partijen oude rails zij» insgelijks in Engeland gekochtin het geheel meer dan 60.000 ton. De vraag naar ijzer in Amerika is zoo grootdat onze hoogovens niet aan de behoefte kunnen voldoen. Het Ameri- kaansche verbruik voor 1879 wordt op drie millioen ton ijzer en een millioen 100.000 ton rails geraamd en is derhalve veel grooter dan in eenig ander jaar. Mrs. Dyer van Totterdown iswegens mishandeling van aan haar zorg toevertrouwde zuigelingen, tot zes maanden eenzame opsluiting veroordeeld. Iu den tijd van twee jaren was haar systeem van verpleging de oorzaak van den vroegtijdigen dood van negen kinderen. Nazes maanden kan zij haar verfoeielijk handwerk wederom opvatten. Uit Geneve wordt aan „the Times" ge meld dat de werkzaamheden aan de Gothard- tunnel flink vorderen. Vier duiz >.nd man zijn nu aan het werk en eiken dag worden nieuwe aangenomen. Men vordert dan ook dagelijks bijna acht meters, en daar nog 1135 meters te doorboren zijn rekent men tegen het einde van dit jaar of het begin van 't volgende gereed te zijn. Volgens de Weener bladen zal graaf Andrassy in de eerstvolgende dagen zich bezig houden met de afdoening van eenige hangende vraag stukken de quaestie van Arab-Tabia b.v. en de Turksch-Montenegrijnsche grensregeling. Eerst daarnategen het midden van September zal zijn opvolger' worden benoemd. De „Montags-Revue" zegtdat de tot dusver van de militaire commissie ontvangen berichten uit Novi-Bazar luiden dat zij geener lei verzet heeft te wachten en dat het zeker schijntdat de Oostenrijksche troepen die haar zullen volgen de verschillende punten van het district Novi-Bazar zonder slag of stoot zullen bezetten. Te Philippopel is een Turksche samenzwering ontdekt. Twee aga's hadden het plan gevormd na de maand Ramazan de hoofdstad van Oost- Rumelie aan te tasten doch de Regeering heeft hen voorkomen en beide aga's met hun zonen en 240 invloedrijke Turken in het Rhodope- gebergte gevangen genomen. De ontsteltenis te Philippopel was grootwant men zocht, mis schien niet ten onrechte verband tusschen dit plan en de groote concentratie van troepen, die in het nabijgelegen vilayet Adrianopel in den laatsten tijd plaats vindt, Aan de „Pol. Corr." werd dan ookvoordat deze samenzwering be kend wasgeschreven dat de meening zeer verbreid wasdat deze troepenmet den naam van Balkankorps aangeduid bestemd waren om, zoodra de kans schoon was, Oost-Ruraelie te bezetten. Tilburg, 3 Sept. 1879. Yerleden Zondag bracht de harmonie „l'Echo de la Campine" van Turnhout een bezoek aan onze stad. Ten 11 nre door de N. Koninkl. Harmonie plechtig aan het station afgehaald, trokken zij onder het spelen der muziek door de stad en vervolgens naar de zaal der N. K. Harmoniewaar zij des namiddags een concert in den tuin gaven dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Na het einde van het concert overhandigde de president hun onder het houden van eene korte toespraak de herinneringsmedaille. Maandagochtend zijn zij vertrokken. Het Sint Joris gilde (Handboogschutterij) vierde maandag zijn honderd-jarig bestaan. Reeds 's ochtends ten 5 ure werd aan de hoofden van het gild een aubade gebracht. Dien dag werd er een schietwedstrijd gehouden. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad zijn de zes nieuw benoemde leden geïnstalleerd en hebben na eedsaflegging zitting genomen. Vervolgens is de heer A. A. Mutsaers met 12 van de 13 stemmen tot wethouder herkozen; één biljet was in blanco. Verder werden in die zitting door Burgem. en Weth. aangeboden: lo. De rekening over 1878 en de begrooting over 1880die beiden gesteld zijn in handen van daartoe aangewezen commissiën 2o. De door het collegie van regenten over de armen administratie ingezonden rekening en begrooting over diezelfde jaren die mede in handen eener commissie zijn gesteld. Hierna werd op voorstel van Burgem. en Wethouders het kohier der hondenbelasting vastgesteld tot een bedrag van f765. Eindelijk werd besloten in zake den weg Alphen-Riel een klinkerbestrating te leggen en hiertoe de aangeboden subsidie van de provincie aan te nemen. Waalwijk, 3 Sept. 1879. Wij zijn verzocht nogmaals de aandacht der betrokken autoriteiten te vestigen op de hoopen keiendie in onze gemeente langs de straat blijven liggen. Bij de aanhoudende regens, die wij^tot voor eenige dagen gehad hebben belet ten zij den overigens toch- nog al gebrekkigen waterafvoer op vele punten geheel en al. De Ik den alhier gehouden jaarmarkt is druk bezocht. Er is veel vee aangevoerd de handel is nogal levendig maar tegen slappe prijzen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben eenige luddadigen de aardigheid gehad in de Besoijensche steeg een groot hek midden op den-weg te plaatsen. Ware de naeht minder helder geweestdan waren wellicht groote ongelukken gebeurd. In den afgeloopen nacht is in de Besoijen sche steeg een nabij een boerenwoning staande hooimijt afgebrand. De oorzaak is tot nog toe onbekend men meent die in broeiing te moeten zoeken. Misschien ook is het weder eene aardigheid. Het voornemen bestaat om met ingang van den In October het tarief per woord op telegrammen in het binnenlandsch verkeer toe te passen. In een bulletin van de „Winschoter Cl." van Zaterdagavond, wordt, op grond van be trouwbare inlichting medegedeeld dat er ten aanzien der heeren Mulder geen sprake is van hechtenis wegens vermoeden van misdrijf, doch slechts van gewone bewaking als gefailleerdeu welke op hun verlangen niet in hun woning, doch in de kamer voor burgerlijke gijzeling plaats heeft. Het industrieel festival door inzenders ter Arnhemsche tentoonstelling asm de regelings- coinmissie enz. aangebodenis Zaterdagavond uitnemend geslaagd. Na wisseling van eenige hartelijke en waardcerende woorden had het dubbel concert plaatseen prachtig vuurwerk en een opgewekt bal. Alle aanwezigen hebben zich bijzonder goed vermaakt. Blijkens een telegram van den Gouverneur- generaal van Nederlandscli-Indië, dd. 28 dezer, is door den Gouverneur van Atcliin bericht, dat de troepen van Selimoen naar hunne gewone standplaatsen zijn teruggekeerd en op hun weg de bevolking overal vredelievend gevonden heb ben en dat de hoofden die zich te Selimoen onderwierpenden 20n dezer te Kotta-Radja den eed hebben afgelegd. Het geheimzinnige aangaande het schip Chandernagorhetwelk te Vlissingen eenige passagiers opgenomen heeftis nog in het geheel niet opgehelderd. Er gaan allerlei verhalen omtrent zjjne bestemmingo. a. ook dat de reis van het schip een bedekte expeditie voor een der oorlogvoerende Zuid-Amerikaansche republi- ken ten doel heeftuitgerust door markies De Rays. De „Middelb. Ct." verneemt er nu nader het volgende van „Onder de berichten welke wij ontvingen zonder dat wij in staat zijn voor de juistheid er van in te staan behoort dat de markies De Rays gist :renavoud van Vlissingen naar Rotter dam vertrokken isteneinde met den Ameri- kaanschen concul aldaar te onderhandelen over het aannemen der vlag. Hij was vergezeld van den Amerikaanschen gezagvoerder die den Franscheu kapitein Boulanger reeds vervangen heeft. Voorts dat te Antwerpen nog een stoom schip voor een millioen fr. aangekocht is ten behoeve der onderneming; dat de vrouwen en kinderen der gehuwde landverhuizers in Maart a. s. zullen volgen dat de aan boord aanwezige wapenen zijn revolvers en geweren van een Amerikaansch systeem, waarmede 17 schoten achter elkander gedaan kunnen worden dat de mannen onder welke zich 20 Duitschers bevin den geregeld in den wapenhandel geoefend worden doch voor landbouwerswerk zijn aan genomen enz. enz. te veel om na te vertellen. Wij maken onze lezers opmerkzaam op een nieuw model van veilligheidslamp voor petroleum waarvan dezer dagen enkele monsters in een der voornaamste magazijnen van Amster dam te zien waren. Die lamp is van Amerikaansch maakselen dewijl in Ameriks zoo goed als algemeen de platpitbrander gebruikt wordt, zijn ook de bedoelde modellen alleen platpitten. Het deel, dat den eigenlijken veiligheidstoestel uit maakt bestaat hoofdzakelijk hierin Wanneer de lamp op de gewoon# wijze brandt, steekt ook de pit op de gewone wijze uit den pithoudermaar wanneer de lamp slechts een weinig kantelt, treedt een genoegzaam sterke veer in werking, waardoor twee schelpvormige kleppen links en rechts van de pit aangebracht, dicht slaan de pit ir zich opsluitende gelijk een oester in de schelp. Daardoor wordt dan ook de vlam reeds gebluscht nog voordat fle lamp, geheel gekanteld is. Ongelukken gelijk die nog zoo dikwerf voorkomen door kantelende lampen kunnen hiermede bijna onmogelijk plaats hebben. In den goeden ouden tijd maakte men korte metten met de bedriegers en vervalschers van levensmiddelen. Aan een oude Frankforter Chroniek van het jaar 1551 wordt het volgende curieuse geval ontleend. Een bakker had zijn meel met gemalen 3teen vermengd. Dientege- volge werd hij in de gevangenis gezet en ver oordeeld zijn eigen vervalscht brood te gebruiken. Dat deze rechtmatige straf van effect was, blijkt uit het naïeve slot van het verhaal„Nach diesem hat er aber nicht langer mehr gelebet.» De beruchte Thalidie herhaaldelijk uit gevangenissen ontvlucht is, werd den 25nAug. in de gevangenis van Lucern overgebracht. Door welk middel is onbekend heeft hij den zolder weten te bereiken heeft uit de daar aan wezige kleedingstukken een elegant heerencostuum

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2