Nummer 174. Zondag 7 September 1879. 2É Jaargang. feu i l l e t O n. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. ETHELLINA. Spanje. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent perr egel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van belanhebbendendat het 1ste kwartaals kohier der belasting oo de paarden en andere trekdieren gedurende acht dagen te rekenen van af heden ter Secretarie ter lezing is nederge- legd. Waalwijk den 1 September 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Het bevestigt zich, dat de uit Nieuw-Caledonië teruggekeerde Communalisten bij hun aankomst in Frankrijk en verder te Parijs zich alleszins behoorlijk hebben gedragen. Ze waren weinig luidruchtig; sommigen weenden en de eenige kreten waren „Leve Frankrijk Leve de Republiek Slecht één riep „Leve de amnestie Een toeschouwer die een „LeVe de Commune!,, aanhief, VOnd. geen navolging en zal waarschijnlijk wel zijn ingepikt. Aan den zoolang ontbeerden wijn of anderen drank ging niemand zich te buiten. De commandant had hun trouwens eeue nadruk kelijke waarschuwing gegeven tegen den koppigen wijn van het Zuiden. Volgens de Armée Prancaise zullen alleen de manoeuvres bij Koningsbergen niet die in den Elzassdoor Fransche officieren worden bijgewoond. De reden ligt voor de hand. Ook le Marseille zal een standbeeld voor Thiers worden opgericht. De iniuister van jnstitle heeft Zaterdag Parijs verlaten om zich een korten tijd in Nederland op te houden en van daar verder naar het Noorden te reizenonder anderen naar Zweden en Noorwegen. In den omtrek van Bona (Algerie) woedt een boschbrand. Reeds 8000 hectaren bosch zijn door den brand vernield, Driehonderd tirai- leurs waren van Philippeville te Bona aangekomen om den brand te helpen stuiten. In eene kolenmijn te Bonchamp, departe ment Houte-Saoneheeft eene ontploffing van mijn-gas plaats gehad. Vijftien personen werden gedood en een grooter aantal gekwetst. V. Inderdaad het was Otto PascatiEen blik op de gespannen aandacht en de verrukking, die zich op het gelaat der beide vrouwen ver toonden boezemden den maestro fantasiën in, zooals hij ze nog nimmeralthans zelden had voortgebracht. Nooit had Otto Pascati zoo schit terend zijn verworven roem gehandhaafd nooit had hij met dat diepe gevoeldie teederheid dat hemelsche vuur gespeeld, als dien avond in de nederige woning van Prau Guildroy Het instrument bracht onder-zijne handen geheel andere tonen voortde toetsen ademden niets zachte melodiën onder de vele veranderingen en overgangen die er in de ziel des toonkun- stenaars plaats hadden. lrelen ÈR.' bij de liefde d«>r een en- helein CVVOrdt' en de openbaring van het h f ,etM bepaalde richting aan het gansche volgende leven. Een perspectief van dien aard werd er voor Otto Pascati geopend in den glans die er uit Ethelliua's donkere oogen s raaide. Sedert hijvoor de eerste maal de klank harer stem gehoord had leefde en bewoo- hij zich onder eene betoovering eene betoo- vering, die al de vroegere dagen zijns levens als net ware eeuwen had achterwaarts geplaatst. De tooneelen, de daden hadden eene schrede achter waarts gedaan in de jaarboeken des tijdshij had een geheel tijdperk doorleefd sedert hij 'daar was binnengetreden. Hier ontvangen particuliere berichten uit Stockholm melden dat de Zweedsche expeditie, onder aanvoering van Nordenskiold, de reis langs het noorden van Europa gelukkig volbracht heeft en in Japan aangekomen is. Terwijl men op den zoom van het bosch van Chantilly met graven bezig waswerd vier voet onder den grondzorgvuldig in blauwe stof gewikkeld het zakboekje gevonden, waarin de secretaris van den opperjagermeester van prins van Condé aanteekeningen van de opbrenst der jachtpartijen gemaakt had. Deze loopeu over een tijdvak van 20 jaren van 1769 tot 1789. In dit tijdvak werden buit gemaakt: 1943 wilde zwijnen, 4662 reebokken, 77 750 hazen, 587 470 konijnen 80 195 fasanten 116 564 patrijzen en 19 696 kwartels. Een boschbrand in de omstreken van Böne (Algerië) heeft reeds 3500 hectaren boschland verwoest. Ter gelegenheid van den jaardag van Thiers' dood heeft in de kerk van Notre Dame de Lorette een lijkdienst plaats gehad; na afloop bogaf mevrouw Thiers zich naar Père Lachaise. Een der zeldzame veteranen van de legers der eerste revolutie is gestorveneen man die de moorddadige expeditie van St. Domingue heeft bijgewoond. Daisne. geb. te Merviïle, den 18n Juni 1780 geboren die onder generaal Leclerc diendeden In Germinal van jaar X gewond werd en een jaar later bij besluit van de consuls werd gepensioneerdzoodat deze militair ongeveer 80 jaren pensioen heeft ge noten. Een vreeselijk ongeluk, gelijk reeds menig maal door onvoorzichtigheid is voorgekomen heeft verleden Maandag op de Citadel van Cam- brai plaats gehad. Bij het uitwisschen van een afgeschoten stuk geschut ging inen niet nauwkeurig genoeg te werk, zoodal een brandend stuk van da kardoes in de zief overbleef. Het gevolg hiervan is duidelijk; toen de nieuwe lading werd aangezetging het kanon af en werden de twee artilleristen, die er voor stonden zwaar gewond. De bende Luchonwaarvan wij reeds melding maakten schijnt uitgebreider vertakkin gen te hebben, dan oorspronkelijk gedacht werd. Dagelijks hebben nieuwe inhechtenisnemingen plaats en de bijzonderheden die aan het licht En EthellinaHaar geDOt deed haar alles wat haar omgaf, zich zelve vergeten, hare geheele ziel stond onder de macht van den toonkunste naar, en met zwoegenden boezem zat zij daar, terwijl de overspanning harer ziel dé werking des lichaams belemmerden en den stroom van tranen weerhielddie gereed stond over hare wangen te vloeien. Ursula alleen zat daar met haar werk in haren schoot en gevoelde niets van den invloed dier hemelsche tonen van het oude klavier en was onbewust van den machtigen invloed des vreemdelingsin wien zij niets meer zag dan eer. indringer, die waarschijnlijk eenig leed over bare jeugdige meesteres brengen zou. Ursula was wel bedreven in liefdeszaken zij zag dien teederen hartstocht in den vnrigen blik dier beide jongelieden trillen, op zulk eene zon derlinge wijze tot elkander gebracht en haar hartzeide haar dat de man, die daar zoo deftig met zijn zwarten rok en fijn linnen overhemd voor haar stond, niet in staat was hare jeugdige meesteres zoo hoog te schatten, als zij het ver diende. Daar zij op allerlei wijzen trachtte de aandacht der Fraulein tot zich te trekken of ten minste een einde aan het pianospel te maken en haar dit niet kon gelukken begon zij boos en ongeduldig te worden en gelijk zulks met rechtgeaarde menschen het geval iszoo ook maakte hare al te groote bezorgdheid de zaak nog erger. In eene harer driftige bewegingen om de aandacht der Fraulein tot zich te trekken, gaf zij een ruk aan de wrakke tafel, waardoor de eenige kaarsdie in de kamer wasomviel, en de kamer in volslagen duisternis dompelde, zonder den weinigen glans van het maanlicht komen belovën aan deze zaak een cause célèbre te zullen maken, Een telegram uit Rome aan the Standard dd. 2 Sept. luidt als volgt Aan den Paus is vertrouwelijk gevraagd of hij zijn bemiddeling wilde verleenen tot een verzoening tusschen den Koning van Spanje en Don Carlos en om laatstgenoemde tevens te be wegen van alle aanspraken op den Troon afstand te doen. Da Paus zou geantwoord hebben dat een dergelijke bemoeiing niet overeen te brengen is met zijn ambt, maar dat hij'zijn raad gaarne zou geven voor het geval men daarvau gediend mocht zijn. Als de meest geschikte persoon voor het tot stand brengen van een verzoening beval de Paus den Graaf van Chambord aan. Sir Garnet Wolseleyde bevelhebber der Britsche expeditie naar het Zulu-landschijnt nu werkelijk den oorlog spoedig te zullen eindi gen. Onder dagteekeuing van 13 Augustus 11. meldt hij aan de Regeering te Londen dat de nieuwe kraal van Cetawayodie den weidschen naam draagt van Amanzekanze (komt als ge durft!) door zijne troepen is vernield. De Kaffer- vorst zelf is te nauwernood ontsnapt aan Wolse- lev's ruitersdie hem zeer dicht op de hielen hebben gezeten. Met eenige weinige aanhangers heeft hij nu de wijk genomen in zuidelijke richting en houdt zich op het oogenblik in een bosch verborgen. Drie van Cetawayo's zonen en verscheidene voorname hoofdenmet zich brengend 650 stuks veedat de voornaamste rijkdom der Zoeloes uitmaakt, hebben zich onder worpen. Nu Cetawayo uit zijn laatsten schuilhoek is verjaagdzal hij waarschijnlijk wel er toe moe ten komen zich te onderwerpen schoon hij het vooruitzicht heeftdat hem de kroon zal worden ontnomen. Want Wolseley is van meening, dat met de Zoeloes geen blijvende vrede moge lijk iszoolang Cetawayo aan het hoofd staat. Luitenant Careydie onlangs van alle schuld wat betreft het sneuvelen van Prins Napoleon is vrijgesprokenontvangt sedert dien tijd allerlei dreigende brieven waarin hem de verzekering wordt gegevendat zich eene ver door het 'witte venstergordijn. Zoo plotseling werd Ethellina uit hare vervoering gewekt, dat zij een kreet van schrik uitstiet. Otto Pascati sprong op en schoof het gordijn geheel ter zijde, waardoor een stroom van helder maanlicht in de kamer stroomde. Hoe edel stond hij daar in dien zilveren glans; zijn schoon hoofd met die dichte krullende lange 1 jkken achterwaarts, zijne schoone gelaatstrekken zoo duidelijk uitkomende, zijn bleek gelaat door een hemelsch vuur 'ontstoken Maar luister Welk een hemelsche toon vloeit daar klagende uit het klavierzweeft langzaam over de toetsen telkens met een treurigme lancholisch refrein herhaald Doch op eens verandert de bewegingeen wild gelach van geesten der lucht doet zich hooren, straks weder vervangen door ontzag inboezemende tonen trotschheid en eigenwaan schijnen door de lucht te zoeven, een demon viert zijn zegetocht. Maar te midden van dat alles liet zich op eens een krasseuden toon hooren de piano bleef onaan geroerd en trillende stierf die klank wegtoen er op eens weder een zachte klaagtoon uit op rees, waaruit smart en teleurstelling spraken, om langzamerhand weder af te nemen een kramp achtig terugtrekken van schimmen in de duisternis, en toen een treurliedalles afgebroken door de luide snikken eener groote ziel in doodstrijd. Wonderbaar was de volgende bewegingeen vroolijke „tremolo" in de heldere hooge tonen begon zich in kracht en snelheid te ontwikkelen, tot eindelijk eene trotsche zegevierende ontboe zeming van het geheele instrument losbarstte, gelijk aan een juichtoon des hemels. De toetsen trilden door -de harmonienog lang nadat de eeniging heeft gevormddie zich voorstelt hem van het leven te benemen. Het zijn waarschijn lijk Bonapartisten. Men weet dat van deze zijde al de onziunige beweering is uitgegaan dat Carey niets anders geweest is dan een werktuig in handen der anti-Bonapartislisehe partij en dat hij met bepaald overleg den Prins heeft doen sneven. Uit Birmah wordt aan „Daily News" ge meld dat kolonel Browne Mandalay heeft ver laten en dat het Britsche Residentschap door een post van minderen rang zal worden vervan gen. Men beschouwt dit te Mandalay als een triumfdaar de Koning wel zal weigeren mindere ambtenaren te ontvangen. Er stonden volgens den berichtgever nu 40.000 man met 12 kanon nen aan de grenzen. Men vermoedde dat er eene samenspanning onder de Ministers bestond, ten doel hebbende Koning Theebau te onttroonen en een Regentschap te benoemen. De Koning verliederlijkt intusschen meer en meerterwijl zijn land met hongersnood bedreigd wordt. Tengevolge van den stilstand van den handel en van de toenemende buitenlandsche - concurrentie hebben de fabriekanten van aarde werk en porcelein in Staffordshire tot vermin dering van de nrbeidsloonen besloten. Deze maatregel treft meer dan 50.000 werklieden. In de kolendistricten van Zuid-Yorkshire en Bumby is ook loonvermindering aangekondigd. - In Coventrystreel te Londen viel een paal om waaraan zes telegraafdraden waren bevestigd. Een gedeelte dier draden bleef op een hoogte van 7 a 8 roet dwars over de straat hangen. Eenige oogenblikken later passeerde een rijtuig in vollen drafeen der draden slingert zich om den hals van den koetsier en het verschrikkelijk gevolg was dat deze letterlijk werd onthoofd. Aan „the Standard" wordt uit A-lexandrië berichtdat de Khedive na de grootst moge lijke moeite gedaan te hebben om het Fransch Gouvernement te beletten den heer de Blignières te kiezen aan de vertegenwoordigers van Frank rijk en Engeland heeft doen wetendat hij op advies van zijn Ministers en andere hoogge plaatste personen stellig weigerde om bij besluit de benoeming van den heer Blignières te be krachtigen. De troepen die den Afghaanschen oorlog hebben rpedegemaaktzijn door het Kabinet vingeren des kunstenaars er niet meer over zweefden, zijn hoofd zonk op zijne borst, tot een half onderdrukten hartstochtelijken snik in de nabijheid van het klavier hem deed ontwaken. Ethellina door haar gevoel overweldigdstond daar nevens hem. Eene onweerstaanbare be toovering had haar daarheen gedreven, de kracht van het genie was sterker dan de hare. Otto Pascati stond op en geleidde Ethellina naar hare moeder terug die moeder wier gelaat, van het gezicht beroofd, trilde van dui zenden aandoeningen door de heerlijke impro visatie van den maestro opgewekt. Het is te betwijfelen of Otto Pascati ooit zulk eene zegepraal behaalde als thans. Toen hij daar met (lc sporen der tranen uit die blinde oogen op zijne handen de zacht gefluisterde tonen van vurigen dank in het oor door de Kirche- strasse ging, beschenen door het volle- licht der maan, scheen de wereld voor hem eene geheel andere gedaante te hebben aangenomen, en het verwonderde hem niet, of elk ander zon evenzoo gehandeld hebben, wanneer het grillige noodlot hem in aanraking gebracht had met die blinde dame en hare dochterdie hij in zich zei ven Sancta Ethellina noemde. De eetzaal in Neckar- haus werk dien avond niet meer door hem be zocht; Otto Pascati ging rechtstreeks naar zijne eigene kamerwaar hij het grootste gedeelte van den nacht doorbracht met zijne zonderlinge improvisatie op het papier te brengenwelke later eéne zijner beroemdste compósitiën gewor den is. {Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1