Duitschland. Oostenrijk* Italië. Turkije. Rusland. Jttgypte. Amerika. BINNENLAND. soldijeene liberaliteitdie ongeveer S00.000 pond sterl. extra zal kosten. Aan wien dat is de groote vraag. De „Pali Mall Gazette", die aan de soldaten deze extra-gratiiicatie gaarne guntis bevreesd dat ook deze kosten aan Indie zullen worden in rekening gebracht, kosten die als voor een Imperial war bestemd eigen lijk niet voor rekening der kolonie mochten komen. Uit Glasgow wordt van den-2 n September het volgende gemeld Sedert de laatste 12 uren woedt een zware storm vergezeld van wind en regen over het westen van Schotland. De gezagvoerders der rivierbooteu rapporteeren, dat het weder op de Eirth of Clyde vreeselijk is. Vele graanvelden hebben door wind en regen zware schade gele den waardoor de vooruitzichten van den oogst nog ongunstiger geworden zijn. In het Noord- Oosten van Schotland woedde de storm insgelijks met kracht en vele haringvisschers werden van hunne netten verdreven die daardoor verloren gingen. Een bekend verzamelaar van kostbare steenen lord Rijden, is onlangs te Dublin over leden. Onder andere kostbaarheden bezat hij twee smaragden welke afkomstig zijn van het be ruchte halssnoer van de ongelukkige Koningin Marie Antonette. De echtheid is gewaarborgd door een quitantie onderteekend door graaf de la Mothe, die deze steenen aan den overgroot vader van den lord voor 500 pond sterling ver kocht had. Het beraamde onderhoud tusschen den Keizer van Duitschland en den Russischen Czar heeft Woensdag te Alexandrowo plaats gehad.'t Blijkt, dat het plan zeer plotseling is opgekomenen wel tengevolge van een zeer dringende noodiging van Keizer Alexander. Om half twee arriveerde de Czar, door een groot gevolg verg'-zeld en even over drie ure kwam Keizer Wilhelm. Aan het feestelijk met banieren en groen versierde station stond eene Russische ec.re-compagnienier muziek toen de Keizer het station binnenreed het Pruisische volkslied aanhief. De begroeting der beide Keizers was ongemeen hartelijk en de van alle zijden toegestroomde menigtedie in den omtrek van het station ais opeengepakt stondjuichte de beide Vorsten met geestdrift toe. Nadat de eerewacht voor de Keizers gedefi leerd had, trokken zij zich terug, om later te samen het middagmaal te gebruiken. Later in den avond werden weder langdurige bezoeken gewisseld. Men hecht in Duitschland aan deze ontmoetingdie waarschijnlijk door Von Man- teuffel op "het touw is gezet, de hoogste waarde en neemt zeer weinig notitie van de opmerkingen der „Nordd. Allg.", dat de geheele zaak met de staatkunde niets heeft te maken. De Kroonprins moet reeds in zoover van zijn voeteuvel zijn genezen dat hij waarschijn lijk in staat zal wezen de manoeuvres te Ko ningsbergen bij te wonen. Ter gelegenheid van het Sedanfeest is Dinsdag te Berlijn groote parade van de garde gehouden die door den Keizer werd bijgewoond. Het prachtigste weder hetzelfde weder onge veer als voor negen jaren begunstigde de feestelijkheid. De stad prijkte in vlaggeudos en langs de straten bewoog zich een opgewekte menigte. Vooral voor de scholen was het feest. Na afloop van den Èèst-acteen toespraak van den onderwijzer meestal togen leeraren en leerlingen onder gezang samen naar buiten, om verder dien dag in de vrije natuur door te brengen. Duizenden en duizenden waren op de been maar ondanks al deze buitengewone drukte werd de orde geen oogenblik verstoord. Te Hakesberg bij Eehrbellin werd donzelfden dag een gedenkteeken onthuld ter herinnering aan de overwinningdoor den grooten Keur vorst indertijd op de Zweden behaald. Het bevestigt zich, dat eene Rijksspoor wegwet bij den Bondsraad is ingekomen. Bij de oefeningen van het Duitsehe leger heeft in de nabijheid der stad Grimma eenige dagen geleden een droevig ongeluk plaats gehad. Er werd ondersteld dat de brug over de Mulde was weggebroken, en de troepen zouden de rivier oversteken. Reeds was door een gedeelte der manschappen de tocht gelukkig volbracht, toen bij het overtrekken van een paar regimenten cavallerie eenige paarden door de sterke stroo ming werden medegevoerd, waarbij een man verdronk. Ook een stuk geschut kon den oever niet bereiken en twee artilleristen Benevens de zes paarden die er voor gespannen waren, kwamen daarbij om het leven. Slechts door het moedig gedrag van luitenant generaal von SchifiFtdie verscheidene malen door de rivier reed om de verschrikte manschap pen den weg te wijzen en moed in te spreken werden meerdere ongelukken voorkomen. Ook generaal von Carlowitz heeft zich bij deze gelegenheid waardig gedragen. Hij had reeds den oever bereikttoen hij een uhlaan zag, die op het punt was te verdrinken. Onmiddellijk ontdeed hij zich van zijne bovenkleederen, sprong in de Mulde en bracht man en paard behouden op vasten grond. Aan de „Neue freie Pr esse" wordt gemeld dat beide afdeelingeu der Oostenrijksche commis sie den 2n dezer te Plevlje aangekomen zijn, over Cajuica. Overal waar Turksche garnizoenen liggenwerd de commissie met militaire eer, te Prjepolje ook door de bevolking zeer vriendschap pelijk ontvangen. Het is thans zoo goed als zekerdat de bezetting van Novi-bazar door Oostenrijksche troepen binnen zeer kort zal geschieden. Baron König zal het bevel over (leze troepen voeren of misschien de Hertog van Wurtemberg. Husni- pacha zal de Oostenrijksche troepen vergezellen. De Vorst van Montenegro is door den Keizer medegenomen naar Burck om de groote militaire manoeuvres bij te wonen. Een vreesselijke orkaan heeft boven de land- sehappen van Stroppania Pertengo Asigliano Carosana en Rosasco gewoed. Alles werd ver nield en de bevolking trachtte zich door de vlucht te redden. De noodklok werd geluid en verscheiden per sonen werden door de hagelsteenen gewond. De anders zoo schoone en weelderige rijstvel den zijn in moerassen verkeerd, Groote boomen werden gespleten. De grond was bezaaid met pannen en stukken steen. De orkaan, die- in horizontale richting van het noordoosten naar het zuidwesten liep, verbrijzelde vier wagons in het stationeen ander, ofschoon men een stuk hout voor de wielen gelegd had, werd tot aan Balzola voortgedreven met eene lading van 60 centenaars rijst. De telegraafpalen werden omgeworpen en karren door ossen getrokken werden op verre afstanden weggeslingerd. Resinaeen kleine stad aan den voet van de Vesivius en aan de golf van Napéls is^ een allerliefst plaatsje, een aardsch paradijs, 't Is alleen maar jammer dat ook in dit paradijs de bewoners van den boom der kennis geproefd en, naar het schijntmeer van de vrucht des kwaads dau van die des goeds gegeten hebben. In dit stadje namelijk werd den 15 Augustus jl. de burgemeester door een sluipmoordenaar met drie dolksteken vermoord om niet te spre ken van een paar revolverschoten. Dit is niets bijzonders want zulke geschiede nissen komen haast alle dagen voor in (1e om streken van Napels. Maar wat dit voorval merkwaardig maaktis de houding der burgerij na den aanslag op het hoofd der stad. Viel de menigte op den moordenaar aan Volstrekt niet, zij dacht er niet aan. Allen snelden naar het loterijkantoor om de „Smorfia" in te zien. „Smorfia" dat eigenlijk grap beteckentis de naam van een boekdat in Italië onder de bijgeloovige volksklasse zeer algemeen is. Het is een klein cijterwoordenboekdat iede- ren droomieder voorval in het dagelijksch leven in cijfers overbrengt en hun beteekenis voor het kansspel aangeeft. Do burgers van Resina schijnen met dit onontbeerlijk handboekje bijzonder goed terecht te kunnen. Zij vonden dat zij moesten inzetten op de volgende nummers 15 (de datum der gebeurtenis) 18 (bloed), 20 (feest), 74 (de grotomdat de moordenaar zekere Aufiello den bijnaam droeg van „Don Luigi van de grot") en 90 (de vrees en het volk). Men speelt dus met temen en quaternen op bovenstaande getallen. Den volgenden dag was de trekking en vier van de vijf nummers werden uitgelootGeheel Resina won en zegende dankbaar den moordenaar, den vermoorde en den moord. De Regeering zal niet zoo in haar schik zijn want zij verliest omstreeks een mil- lioen lire. - De tijding van het geluk der burgers van Resina heeft zich als een looper.d vuur door de geheele provincie Napels verspreid en men ge looft vaster dan ooit in het loterijspel als een werk der voorzienigheid. De Grieksehe commissarissen voor de Turksch- Grieksche grensregeling hebben zich niet neder- gelegd bij het voorbehoud, door de Turksche leden der commissie gemaakt ten opzichte van den grondslag der onderhandelingen. Op der gelijke vage grondslagen zeiden ze kon niet onderhandeld wordenen ze zouden nadere instructies van hunne Regeering verzoeken. Men gelooft dat ten slotte alleen eene bemiddeling der Mogendheden de zaak tot een goed einde zal kunnen brengen. Bij Aleko-pacha, den gouverneur van Oost- Rumelie is door de Porte aangedrongen op de afzetting van 16 officieren der militiedie on langs op eeu banket beleedigingen tegen den Sultan hebben geuit. Aleko moet een ontwijkend antwoord hebben gegeven. Het schijnt dat de bianden in Rusland met verdubbelde kracht toenemen. De gouverneur- generaal van Kharkoff heeft toch een besluit uitgevaardigd, waarbij aan eigenaars van huizen en°de bewoners der plattelandssteden bevolen wordt, een genoegzaam aantal paarden en tonnen ter beschikking te hebben om deze, op de eerste aanvraag van de overheidnaar de plaats van den brand te kunnen zenden. Die aan dit bevel niet voldoen moeten boete betalen. Dat is nog niet alles, De Gemeenteraad van Douma heeft een premie van 150 a 200 roebels uitgeloofd voor dengenedie (1e brandstichters aanwijzen of hun inhechtenisneming bevorderen. De rechterlijke overheden van het arrondisse ment zouden tegen dit laatste geprotesteerd heb ben verklarende dat noch de beschuldiging noch de verdediging een dergelijke aanbrenging als grondslag van een proces zouden aannemen. Aan „la Róförme" die te Caïro verschijnt wordt het volgende ontleend Het wassen van den Nijl boezemt vrij groote bezorgdheid in en indien niet spoedig de noodige maatregelen genomen worden, zou men dit jaar wel eens een hernieuwing kunnen zien van de ongevallen van verleden jaar. Het geld zelfs zegt menontbreekt om de werkzaamheden te bestrijden die door de aen- voudigste voorzorgsmaatregelen voorgeschreven worden en met het verloop van den kostbaarsten tijd om dit te vinden wordt het gevaar grooter. Deze week werden twee dijkbreuken aange kondigd de eene te Kali Mali in de Merdirich van Charku de andere in een deel der domeinen. Dat de Regeering hare krachten inspan ne om het gevaar te bezweeren. Zij vsrgete nietdat als de Nijl de weldoener van Egypte ishij evenzeer de grootste .vijand van het land is. Het bekende Indiaansche opperhoofd Spoiled Tail heeft onlangs een brief geschreven aan den Minister Karl Schurz te Washington waarin hij den wensch te kennen geeftvoortaan in vrede met de Vereenigde Staten te leven. Wij hebben, zoo schrijft hijgoed land, eten goed en werken. Ik heb genoeg van den oorlog en wil dat mijn volk aan het werk gaat. Sedert wij het ons het laatst toegewezen land verkregen hebben mijne lieden geen whiskey gehadomdat er geen krijgslieden in de buurt zijn. Waar militai ren zijn daar is whiskey en dat geeft maar al te dikwijls aanleiding tot strijd. Ik wensch dat gij zelf hier komt en gedurende een maand in persoon waarneemthoe het hier toegaat. Dit is alles, mijn vriend, wat ik u te zeggen heb". De Minister heeft den brief beantwoord en heeft hem toegezegddat hij tegen 30 Aug. een bezoek zal brengen om eenige dagen bij hem te blijven. Misschien heeft dit bezoek goede ge volgen. Men behoeft de ongelukkige roodhuiden niet uit te roeien. Het zijn menschendie door mishandeling zeer tegen de blanken ingenomen zijn. Waalwijk, 6 Sept. 1879. Naar wij gisteren vernamen is Donderdag avond ten 7 ure eene urgente raadsvergadering alhier gehouden, ter behandeling van het protest, door dr. De Haan aan Ged. Staten gezonden, tegen de onlangs plaats gehad hebbende verkie zing en tegen de goedkeuring van de geloofs brieven, der bij die verkiezing benoemde leden. Dit protest was door Ged. St. ter fine van be richt en raad aan den gemeenteraad gezonden. Tot onze spijt kunnen wij van die vergadering geen verslag leveren omdat wij in het geheel niet wisten, dat zij gehouden werd en er dus niet bij tegenwoordig konden zijn. Er was niet de minste openbaarheid aan gegeven, dat er eene vergadering zoude gehouden worden, hetzij door aanplakking aan het gemeentehuis of op eene andere wijze, en niemand is beleefd genoeg ge weest ons te waarschuwenniettegenstaande wij hierom herhaalde malen verzocht hebben en in weerwil dat de gemeenteraad in zijne vergade ring van 16 December 1878 op voorstei van dr. Van Heijst zijn verlangen heeft te kennen gegevendat ons steeds bericht zou gegeven worden van de te houden vergaderingen. Dat daarvan toevallig niets in de notulen dier vergadering te vinden isdoet niets ter zake ieder, die bij die vergadering tegenwoordig was, is overtuigd dat dit besluit genomen iswij stellen ons voor er ook bij gelegenheid op terug te komen. Wij hebben gemeend dit een en ander ter onzer rechtvaardiging tegenover onze lezers te moeten aanvoerenomdat het ons bekend is hoezeer zij er prijs op stellen, te weten op welke wijze _de gemeentezaken behandeld worden. In 's-Gravenhage loopt het geruchtdat de regeering voornemens zou zijn een Staatscom missie in te stellen, om te onderzoeken, in welke opzichten de Grondwet wijziging vereischt. Tot leden zouden worden gekozen bekwame mannen, buiten de politiek van den dag staande. Men herinnert zich, dat hier te lande nog altijd spoorwegmaterieel aarwezig is, besterad voor dc Transvaalsche republiek. De annexatie van dit grondgebied had de oplevering tegengehouden. Thans echter vernemen wijdat de zaken tus schen het Engelsche Gouvernement en den heer A. Roland Holst, als procuratiehouder van den ex-President Burgers, afgeloopen zijn. Het spoorwegmaterieel, dat drie jaren te Vlis- singen werd bewaard, is door den ingenieur, die uit Londen overgekomen is in den besten toe stand bevonden. De eigendomspapieren daarvan zijn door Engeland overgenomen zoo ook de huur der pakhuizen. Met (lit feitmag men aanuemenhoudt alle twijfel opomtrent de leening door de Zuid-Afrikaansche republiek in dertijd aangegaan. Engeland heeft dat rijke land geannexeerd en nu ook het materieel, het eenige dat met de gelden der leening betaald werd. Nu zullen toch rente en aflossing wel zeker zijn Sedert het reizen meer algemeen is ge worden, hebben'de gouvernementen van de meeste landen begrepen, dat men het den reizigers aan de grenzen zoo weinig lastig mogelijk moet ma ken. Het passeeren der grenzen, zoo vervelend en onaangenaamvereischt thans nog slechts eenige formaliteiten van luttele beteekenis. De reactie, welke de Rijkskanselier in de han- dels3taatkunde van het Duitsehe rijk invoert, schijnt mede te brengen, dat ook aan de grenzen het verouderde, lastige onderzoeken en uitpakken der koffers weer in zwang komt. Het volgende bericht in de Köln. Zeitung geeft een voor proefje van 't geen den bezoeker van^Duitsch- laud.te wachten staat Eenige dagen geleden maakte eene Duitsehe dame met haar kinderen een reisje van Keulen, over Herbesthal en Spaa naar Malmedy. Zij moest dus tweemaal de grenzen passeeren. De eerste visitatie, aan de Belgische grens, liep zonder buitengewone onaangenaamheden af, maar aan de Duitsehe grens werd zij anders behandeld. In een brief aan haar echtgenoot beschrijf', zij een visitatie, die aan lang vergeten dagen her innert. „Nu kwam", schrijft zij, „het visiteeren voor de tweede maal aan de Duitsehe grens dat was een snuffelen en onderzoeken Ge kunt er u geen denkbeeld van vormen. Niet alleen werden de zakken mijner kleeJeren en mijn taschjes onderzocht, maar het valies en de koffer werden geheel uitgepakt. De nieuwe lei, het potlooden doosje en de griftenkokermijn breikatoen en zelfs de weinige beschuitjes, alles werd besnuf feld, en ik moest verklaren teri eerste dat wij de beschuitjes zelf zouden opeten, dat het katoen voor mijn breiwerk wasdat Elisabeth de lei zelf wilde gebruiken, om zich te oefenen, en dat zij met de nieuwe griften er op zou schrijven. Eindelijk, nadat wij een half uur bij dat woelen en gravan hadden staan toezien moest ik zeer plechtig- een groschen belasting betalen voor het doosje met potlooden. Even vóór wij aan Malmedy kwamenmoest ik voor de derde maal mijn sleutel aan een tol beambte geven, en niettegenstaande de schrifte lijke verklaring, dat wij de invoerrechten hadden voldaan en genoegzaam onderzocht waren, moest de ijverige ambtenaar zich toch nog overtuigen dat wij geen smokkelaars waren." De Deutsche Uhrmaeher-Zeitung waar schuwt het publiek tegen eene advertentie van eene „firma S. Davis Corop., 16, Pairingdon- RoadLonden W. C", waarin wordt bekend gemaakt dat die firma uit den faillieten boedel eener groote Amerikaansche horlogefabriek eene partij zilveren ankerhorlogesdito gouden voor damesalsook gouden remontoir-horloges voor heeren heeft aangekochtdie voor de daarbij vermelde prijzen bij haar verkrijgbaar zijn en bij bestelling onmiddellijk worden toegezonden, mits eerst het bedrag per postwissel is overge maakt. Blijkens ingewonnen informatiën bestaat aldaar geen firma S. Davis Comp. In het huis in bovenstaand adres aangewezen woont wel zekere Davis, maar deze is nooit te spreken en van eeiie zaak of firma is er geen spoor te vinden. - Iu de Pekingsche Courant komt de volgende officieele aankondiging voor Wij hebben bericht ontvangen van een uit vinding door Tung-Ju-Chi, onderprefect der pro vincie Suhwai, gedaan, om schepen in beweging te brengen door middel van stoom die zonder gebruik van vuur verkregen wordt, een uitvin ding, die veel voordeeliger zou ziju dan de ge wone stoommachines. De genoemde stoomboot is bijna gereed om haar geheel te voltooien is nog slechts een som van 3000 taels (f9000) noodig. Bij het bericht waren teekeningen en een beschrijving van het werktuig gevoegd. AD de door genoemden ambtenaar uitgevonden machine werkelijk in staat blijkt te zijn een schip met snelheid te bewegen dan zou het wenschelijk wezen dat zij in gebruik werd ge nomen. Wij hebben daarom Shèn-Pao-Chen ordergë- zonden om de 3000 taels, die tot het doorzetten der onderneming noodig zijn, te verschaffen, en met Li-Hung-chang en Ting Jih-chang deze zaak grondig te onderzoeken. Zoodra de machine gereed is zal Shen-Pao-Chen proefnemingen daarmede doen en ons de nitkom- sten daarvan mededeelen. Wij hebben tevens bevel gegeven om Tung-Ju Chi in gezelschap van Shen-Pao-Chen naar Nanking te zenden en dit decreet aan de betrokken ambtenaren mede te deelen. Uit Linz bericht men het volgende merk waardige reisavontuur Een onderwijzer aldaar wilde 23 Aug. den Grouglöchr.er bestijgen en heeft op dien tocht een zeldzaam natuurverschijnsel aanschouwd. Te 2 uren in dzn morgen aanvaardde hij met het gezelschapwaarbij hij zich had aangesloten den tocht terwijl er een zwaar onweder kwam opzetten. Te drie uren stond men midden in de donderwolk. Door de dichte duisternis was men genoodzaakt stil te blijven staan. Plotseling rolde het onweder vlak boven hun hoofd bliksem en donder braken gelijktijdig op vreeselijke wijze los. Voor de zes personen in de wolk scheen het heelal in brand te staan. Zij waren reeds op het erg3te voorbereid. De gidsen troostten hen met de woorden Heeren, wij zullen er alle het leven bij inschieten; maar men kan slechts ééns sterven en de dood kan iemand ook in zijn bed overvallen. Na vijf minuten in levensgevaar verkeerd te hebben terwijl hun oogen pijnlijk verblind werden, kon den allen eindelijk weer om zich heen zien. ■Toen bemerkten zij dal zij alle zes in een Vuurglans straalden. Uit hun haren baard, jas en hoed schoten electrieke vonken. Door de koude en den regen, die hierop volgden, waren zij genoodzaakt terug te keerenmaar hervatten den tocht te 9 uren en volbrachten dien toen zonder verdere avonturen. Het Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de bekende strafzaak tegen den zich noemenden Henrij Edmond d'Orval de Montenay Het heeft het vonnis van de arrondissements-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2