ra Nummer 175. Donderdag 11 September 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. F E UIL L E T 0 ETHELLINA. «.I n/kdoüïïir tai»,, v.»,*, „i „uurfs Engeland. Duitsehland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent perr egel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Eeclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De President der Fransche Republiek heeft zich Zaterdag voor een paar Weken naar zijn geboorteplaats in de Jura begevenwaar hij in het eenvoudig ouderlijk huis dat hij zeer in eere houdtmet zijne twee broeders zich geheel aan de rust en ontspanning zal wijden. Zijne Ministers intusschen nisten niet. Jales Perryde man van het onderwijsmaakt weer een programma-redevoering gereed die gedebi teerd zal worden bij de opening van het nieuWe lyceum te Bayonne en zeer waarschijnlijk over het zevende artikel loopcn zal. Hij zal daarin dan tevens gelegenheid vinden om de bezwaren, die Littré tegen de onderwijswet heeft opgewor pen te weerleggen. De reaetionnaire bladen zijn natuurlijk met het opstel van den grooten geleerdedien ze anders steeds negeereu ten zeerste ingenomen. De Republikeinscke bladen zijn gematigd en beleefd in hunne bestrijding gelijk bet tegenover een man als Littré past. Alleen maakt de- Republique Francaise de niet onjuiste opmerkingdat', wanneer Littré de dingen dezer wereld wat minder als kamerge leerde en eenzaam denker beschouwde, hij zieh bij deze gelegenheid niet van de Republikeinsehe partij zou hebben afgescheiden. Be legitimisten zijn voornemens feest te vieren. Te Blois zal den 29en een groot banket worden gegeven ter eere van den Graaf van (Aambord en to Chalons-sur-Marne wil men er een honden van 500 manden Graaf zelf er bij gerekend. ie Bordeaux hebben de meer gematigde Republikeinen thans besloten tegenover Blanqui een enkelen candidaat te stellen namelijk den Heer Achaud. De overige candidaten hebben zich nu teruggetrokken. Te Royan (Charente-Inférieure) is de ketel van een stoomboot gesprongenmet hét treurig gevolgdat de stoker werd gedood en de ma- VI. Btto Paseati werd reeds den volgenden mor- odk en V--r ,van Sk Eustache geroepen om en daar was eene zijner eerste gedachten aan dè Hij6 besloot""^ '"h116 Kirtchestrasse te St- Eustache. Hij besloot er heen te gaanalleen met het doel om de eerste zonderling begonnen kennis making te hernieuwen. All!, wis leven en weging m de nauwe straten doeh niet als de iVW Z CenC b°'tC mengeling van land- heden en burgersnieuwe schoone toiletten prachtige epuipages zetten het eenvoudig stadje vorstelijken luister bij. de geschiedenis, noch in de handels- jaren zeVpIn had St' Eustache in de Matste SebLn e r0em venvorv'en op het gebied'der j smaak en juistheid de werken der verschil lende meesters had beoordeeld en met den ken eeenner -geSPr?en(had 0TO de «^tuk- het I J,°nge kunslenares' wier schilderijen het meest de aandacht boeiden. De lof van den Groothertog had haren roem gevestigd en „e^urende de geheele week was de naam van veTnam m Uilar°y .°P a"er HPPen" Nu -rst aanzierliiVp" Z1J eene EngeIscEe was van onSf tegeSt°Euseta\Sedert öt- Eustache gewoond hadmaar chinist en twee passagiers ernstig gewond werden; ongeveer 25 andere personen werden min of meer zwaar gekwetst. Twee sterfgevallen hebben te Parijs veel indruk gemaakt. Ten eerste het overlijden van baron Taylorberoemd als reisbeschrijver en ijverig kunstbeschermer ten tweede en vooral, het sterven van Cham, den on vermoeiden geesti- gen teekenaar van de Charizariden man zegt Figaro die den meesten esprit had van geheel Frankrijk in de laatste 30 jaren. Cham was van adel. Zijn vader heette Graaf de Noë en als fils de Noë mocht hij zich natuurlijk den naam van diens slechtsten zoon geven. Cham's merkwaardigheid bestond niet alleen in de vrucht baarheid van zijn teekenstiftmaar ook vooral in de geestige onderschriftendie hij nooit door anderen liet vervaardigen. Hij schreef ook eenige verdienstelijke comedies. Prins Jérome Napoleon zal zich candidaat voor de Kamer stellen in het departement Alpes Maritimes waar een zetel vacant is door het aftreden van Borriglione. 's Prinsen vrienden rekenen er opdat de in dit departement zeer talrijke Separatisten (in casu aanhangers van Italië) den Prins hun stem zullen geven omdat hij verwant is aan het Italiaansche Koningshuis. De Picardie is te port-Vendres aangekomen met circa 500 gedeporteerden uit Nieuw Cale- donie. Er was geen enkele ziekte aan boord. Gedurende de reis zijn drie personen gestorven en hadden er vijf geboorten plaats. Eene verpletterende tijding, gruwelijker nog dan die van de nederlaag bij Isandula is te Londen uit Afghanistan ontvangen. Het Britsche gezantschap dat zichonder leiding van den bekenden majoor Cavagnarite Kabul bevond, als teeken van vriendschap en vertrouwen en ook om eenige bepalingen van het gesloten vredes- tractaat nader te regelen is daar door eenige aan het muiten geslagene Afghaansche regimen ten waartegen de Emir niets vermochten dwor waarover men zich het meest verwonderde, was dat de tegenwoordigheid eener ster van de eerste grootte niet vermoed werd, voordat het oordeel van den Groothertog haar in haar volle licht deed schitteren. «Heeft mijnheer de schilderijen van Fraulein Guildroy gezien Zoo klonk de stem van den kellner Pascati in de ooren terwijl deze voor een der ramen van de koffiekamer in het Neckar- haus stond. Paseati antwoordde, ze niet gezien te hebben. «Het is de laatste dag der tentoonstelling", vervolgde de spreker«er is geen tijd te ver liezen." Pascati keerde zich om en verliet de kamer, half besloten de tentoonstelling niet te bezoeken. In zijne tegenwoordige stemming was reette de ongevraagde toespraak geschikt om hem boos te maken. Den vorigen avond had hij zijne vu"jed#n naar de Kirchestrasse gerichtin de r jd® verwaohting het verlichte venster en de lieftallige schim op het gordijn te zienmaar ea waren gesloten, het huis was onbe loond. Hij bemerkte dit met eene soort van smart; want bij wien hij naar de familieonder zoek doen moestof zelfs naar wie hij moest vragenwist hij niet. Het was nog niet in hem opgekomen naar den naam te vernemen dergenen, in wie hij zoo groot belang stelde- en wie zou hem op het onbestemde onderzoek naar Santa Ktallina eenige inlichting kunnen geven Want onder dezen naam had hij slechts aan haar gedacht. Helaas! nu eerst bemerkte hij hoe vaak op zijne reizen de gedachte aan haar hem had beziggehouden. De zachte, don kere oogen die toendoor het maanlicht be schenen, van zulk een zieleadel getuigden, waren steeds voor hem een magneet geweest, die hem. ondanks zich. zei ven, naar de Kirchestrasse dier schoone oude stad heentrok. Met zich zeiven, met de geheele wereld in strijd, liep Otto Pascati de straat op, die thans m de middagzonneschijn schitterde. Eene massa het fanatieke grauw, dat zich bij de soldaten had aangesloten aangevallen en na geruimen tijd in zijn kwartier te zijn belegerdten slotte na een heldhaftigen maar wanhopigen tegenweer overrompeld en tot den laatsten man gedood. Allen zijn gevallen Cavagnarizijn secretaris de geneesheer en het geheele uit 67 man be staande escorteblijkbaar echter niet de Afghaansche eerewachtdie aan het gezantschap was toegevoegd. De volkomen juiste toedracht der zaak zul len we waarschijnlijk eerst liit latere berichten moeten vernemen. Voorloopig blijkt slechts en het is zeer de vraag of dit niet alleen de officieele waarheid is dat de zonderlinge oor zaak van den aanval op de ambassade was ontevredenheid van eenige regimenten over het niet betalen van achterstallige soldij. Het volk v oegde zich bij de muiters en gezamenlijk plun derden ze Me tuighuizen van den Emir. Toen ze zich daarop in grooten getale voor de woning des Eugelschen gezanten hadden verzameld, zond de Emir een generaal af om het volk tot rede te brengenmaar men wierp hem van het paard en wondde hem dóodelijk. Toen zond Jakub-Khan zijn zoon en eenige andere hoog geplaatste personen maar ook 'naar deze wilde men niet hooren en zoo bevond de Emir zich machteloos tegenover zijn volkdat ook hem in zijn paleis begon te belegeren. Onmiddellijk na het bekend worden van den staat van zaken te Kabul nog voor men zekerheid had omtrent het lot van Cavagnari en de zijnen heeft de Onderkoning van Engelsch Indië de meest uitgebreide maatregelen genomen tot eene onmiddellijke expeditie tegen Kabul, zoodatwel beschouwdde Afghaansche oorlog van nieuws aan kan beginnenalleen dat men ditmaal nog wat verder moetnaar de hoofd stad zelvewant het zal Jakub—Khan in dien tussehentijd Wel niet gelukken het oproer te dempen Mat hem misschien de kroon kosten zal. De tweede Afghaansche oorlog heeft dus een dergelijke allertreurigste slot-episode als de eerste. Toen waren de Engelschen zegevierend Kabul binnengetrokkenmaar toen ze meenden de wandelaars en equipages richtten bunnen weg noordwaarts ook hij sloot zich onwillekeurig bij de menigte aan," en ging mede zonder te weten, noch er zieh over te bekommeren,, waarbeen hij ging- Op een open pleinin welks eenen boek de hooge klokketoren der hoofdkerk van St. Eustache met zijne torenspiteen en kolossale kolommen en j ijk versierde nissen zich verhiefstroomde de menigte een ruim portaal binnen. Otto Paseati had alle zelfbeheersching verloren, en was geens zins verwonderd, toen hij de marmeren trappen v-'as opgeklommen zich in eene ruime zaal te bevinden, aan alle kanten met schilderijen be hangen. Het was de laatste dag der tentoonstelling, de bezoekers waren zeer talrijk en de hitte in de zaal buitengewoon. Het was eene zonderlinge kaus ,*n Zldk eenen verstikkenden dampkring zijn tijd te gaan dooden, zonder het voornemen te hebben te beoordeelen of te genieten zoo was het met Otto Pascati, toen hij daar te mid den der menigte stondzijne armen over de borst gevouwen zijn hoofd zacht voorover ge bogen, in diepe gedachten verzonken, onverschil lig voor het gegons der bewonderende aanschou- wers bij de schatten der kunst aan de muren ten toon gespreid, of de steeds als eene zee zich voorwaarts begevende menigte, die met betzelfde doel binnenstroomde. «Ruimte, ruimte, mijne meesteres ligt in zwijm!" riep eene Duitsche met luide stem terwijl zij den peinzenden toonkunstenaar onzacht ter zijde duwde en hem eensklaps in de wereld der wer kelijkheid terugvoerde. Met eene werktuigelijke snelheid keerde hij zieh om, niet dat hij Ursula Eremuat herkende. Ethellïna en hare móéder waren de eenigen uit de Kirchestrasse, die in zijne herinnering voort leefden. Maar daar, naast de bank juist achter hem, was het voorwerp zijner gedachtenzijner afgetrokkenheid en zijner smartSancta Ethel- lina Smart en ontsteltenis waren op haar gelaat vruchten hunner overwinning te zullen plukken brak opnieuw de oorlog uit. Zich aan het ge sloten- vredesverdrag niet storendeovervielen de Afghanenop een gunstig oogenblik het Engelsche legerdat op zijne terugmarsch was en vernietigden het geheel. Slechts een paar man wisten zich te redden. Vreesselijk was toen de wraak later door de Engelschen geno- men maar die de Afghanen thans weder vergeten schijnen te zijn. Een later ontvangen telegram uit Simla meldt nog dat itdanders uit Alikheyl komende ver klaren de lijken van Britsche officieren te Kabul gezien te hebben. Naar men verzekert zouden negen Indische soldaten ontsnapt zijn. De Emir had hulp van de Engelschen gevraagd. Majoor Conolly had gemelddat tot en voorbij Shutar- gardon alles rustig was. Basha-Khandie het land tot voorbij Shutargardon bestuurtheeft den Engelschen zijne diensten aangeboden. Ge neraal Doran voert het bevel over de kolonne van den Khyberpas. De troepen van alle wa penen zijn uit Pishin teruggeroepen en hebben Candahar weder bezet. Voorloopig dus heeft Engeland in Indie weder handen vol werks en zal dus vooreerst wel niet meer denkeu aan de annexatie van Cashmire waarop in de laatste dagen telkens door de organen der Regeering werd aangedrongen. Vroeger was het maar officieusmaar thans hebben de Duitsche nationaal-liberalen ook offi cieel hun programma in de wereld gezonden. Het stukdoor 436 leden der partij ondertee— kendis gematigd maar toch flink van toon. Duidelijk blijkt, dat de nationaal-liberalen de politieke gebeurtenissen van den laatsteu tijd betreuren. De materieele welvaart van een volk, dus heet het in dit stukhangt ook af van zijne staatkundige organisatie, en een land als Duitsehland kan niet bestaan zonder liberale instellingen. Die instellingen willen de nationaal- liberalen handhaven en verder ontwikkelen. Jaarlijks moet de Landdag worden "bijeengeroe- te lezenterwijl zij bare bleeke, blinde moeder ondersteunde. De weinige verloopen maanden stonden als een droom voor zijnen geest. Otto Pascati was met de snelheid dér gedachte aan hare zijde als door instinct vermoedde hij de nabijheid eener deur, wierp haar open, schoof een gordijn weg, zoodat een versche luchtstroom naar binnen kwam en de blinde dame weder deed bijkomen. Ethellina sloeg haren dankbaren blik op het gelaat van haren onverwachten weldoener, zij herkende hemin weerwil van het tijdsverloop en de verandering, die er in zijn uiterlijk had plaats gehad en een hooge blos bedekte hare wangentoen hij de hand greep, die zij hem reikte. Ursula staarde hen beiden aan en hield met een toornig gelaat een waakzaam oog over de blinde, die zij op hetzelfde oogenblik wilde naar buiten leiden doch Frau Guildroy zeide zacht «Ik ben nu beterUrsulaen Ethellina is zoo even pas gekomen. Beroof het kind niet wan het gerothetwelk zij gehoopt had dezen na middag te smaken. Ethellina, wij zullen verder voortgaan, ik verlang ook de schilderijen te zien." Ethellina zag Otto aan met een vriendelijken blik van verontschuldiging en verklaring. «Mijne moeder is zoo gewoon van mij de be schrijving te hooren dat zij daardoor vergeet blind te zijn", zeide zij. Listige Otto had hij den zekersten weg door grond tot het hart der liefhebbende dochter Vóór Ursula kon tusschen beiden komenhad hij der blinde dame reeds zijn arm aangeboden, en ondersteunde haar nu met een teederen eer bied, die een blos van licht en leven over Ethel- lina's gelaat verspreidde. Met het fijne gevoel eener blinde had Erau Guildroy de stem en den handdrnk des vreemdelings herkend en schoon hij haar naam nog niet kende, noemde zij hem Herr Pascati. Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1