Oostenrijk- Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. pen jaarlijks de begrooting vastgesteld. Voorts moeten de indirecte belastingen worden vermin derd. De nationaal-liberalen zijn niet tegen eene herziening der Mei-wetten, mits de Staat geen zijner rechten prijs geve. Voorts willen ze het slélsel van Falck bij het onderwijs hand haven met name wat het schooltoezicht betreft. Met eene aansporing tot bezuiniging sluit het stuk. Den 15n September a. s. hervat de Bonds raad zijne zittingen en begint dus het politieke leven weder. Luidens de berichten uit Koningsbergen waar de Keizer zich thansvergezeld van de Keizerinbevindttoont de bevolking voortdu rend door de uitbundigste geestdriftdat zij dit Vorstelijk bezoek op hoogen prijs stelt. De parade van het le legerkorpswelke dezer dagen plaats greepwas schitterend, Al de feestelijk heden loopen allergelukkigst af. Bij het groote gala-dinerwaaraan 300 personen deelnamen was dè Keizer in de beste stemming. In het algemeen verbaast men zich over de voortvarend heid van den hoogbejaarden Vorst, die nog met jeugdige kracht al de vermoeienissen van deze inspectiereis uitnemend doorslaat. Van al de pijnen die de Keizer sedert het voorjaar van 1878 geleden heeft, en van de spanning, waarin hij door opvolgende feiten gebracht werdis niets aan hem te bespeuren. Ondanks al die gunstige verschijnselen raden de geneesheeren den Monarch toch dringend aan zich zooveel mogelijk te ontzien en te bedenken dat hem nog zooveel nieuwe afmatting op zijn tocht naar Elzas-Lotharingen wacht. Uit Serajewo wordt gemelddat de hertog van Wurtemberg met den chef van den Oosten- rijkschen generalen staf naar Cajnica is vertrok ken om den 8n a. s. den intocht naar Novi- bazar te leiden. De houding der bevolking wordt beschreven ais meer gereserveerd. De «Weiner Zeitung" meldt thansdat Koning Alfonso van Spanjetijdens zijn ver blijf te Arcachon aanzoek heeft gedaan om de hand van de aartshertogin Maria Christina. Met goedkeuring des Keizers heeft de aartshertogin vriendelijk toestemmend aangenomen. Garibaldi is onverwachts naar Caprera terug gekeerd. Te midden der politieke intriges, waar van men met of zonder zijn weten hem hier tot middenpunt maakte verveelde de man zich gruwelijk. Toen dan ook onlangs zeker goed vriend gezagvoerder op een stoomschip tusschen het vasteland en Sardiniëhem te Civita-Vecchi de hand kwam drukken kon hij de verzoeking tot medevaren niet langer wederstaan. Hij ver zocht drie uren tijd om zijn koffers te pakken en stoomde terug naar zijn geliefd kluizenaars oord. De berichten omtrent den graanoogst in Italië luiden zeer ongunstig. Men verzekert dat het landom in zijne behoeften te voorzien een twintig millioen hectoliter aan allerlei graan soorten van buiten zal moeten laten komen hetgeen eene uitgave van 300 a 400 millioen lire zal vereischen. De slechte oogst zal na tuurlijk nadeelige gevolgen hebben voor de schatkist en alzoo eene nieuwe hinderpaal zijn voor de afschaffing van het gemaal. En toch mag niet vergeten wordendat die afschaffing de reden van bestaan is voor het optreden van -het Ministerie Cairoli. Ik weet nietschrijft de correspondent van het «Journal des Dqbats", waarom de Regeering niet denkt aan eene verhooging van het suces- sierecht, dat in Italië zeer matig is. Deze be lasting is de eeiiigedie men in het algemeen zonder weerzin betaaltenhelaasdikwijls zelfs met innige voldoeninghetgeen niet pleit voor de menschelijke natuur. Wegens het aangevangen Ramadan feest is aan de hooge ambtenaren en den officieren het tractement over een halve maand uitbetaald de mindere ambtenaren de onderofficieren en gepensioneerden zijn afgescheept met de belofte, in het begin van de aanstaande week eene toe lage tc ontvangen. De geruchtmakende gebeurtenissen in het Ministerie van Oorlog zijn den Sultan ter oore gekomen. De vrienden van Osman-pacha wisten echter elk onderzoek te voorkomen door in een der bladendie den Sultan onder de oogen komeneen artikej te doen opnemenwaarin het voorgevallene toegeschreven werd aan eenige uit het krankzinnigenhuis weggeloopen Turksche vrouwen. De Sultan stelde zich met deze uit legging te vreden, ds toegang tot het Ministerie van Oorlog werd met een versterkte militaire macht bezet en alles bleef bij het oude. Naar verzekerd wordt zal Aleko-paeha zijn ontslag nemen als gouverneur van Oost-Rumelie, omdat de Porte het bestuur van post- en tele- graafwezen aan zich wil trekken. Petersburg5 Sept. Stormen in den Ein sehen zeeboezem hebben de Newa buitengewoon opgedreven zoodat het water i» de stadskanalen buiten zijne oevers getreden is en de voorsteden met overstrooming bedreigd worden. 6 Sept. De storm duurt voort maar het water stijgt niet langer. De eilanden en de' voorsteden staan onder. Te New-York is tegenwoordig een stuk van een ongehoord grooteu boom tentoongesteld dat uit Californie daar heen is gebracht. Toen men eenige jaren geleden dien wonderreus ont dekte was zijn kruin waarschijnlijk reeds sedert langen 'tijd afgebroken en toch had hij nog een hoogte van 240 voet. De stam was van boven 12 van onderen 111 voettwee zijner takken 9 a 10 voet dik. Deze boom de grootste dien men ooit ont dekt heeftmoet 4840 jaren oud zijn en draagt den naam van «ouden Mozes", niet naar den wijzen wetgever der Hebredenzooals misschien een liefhebber der oudheid vermoeden zou (als Mozes maar in California was geweest), doch naar een berg van dien naam in welks nabij heid men hem gevonden heeft. Het tentoongestelde stuk is 75 voet lang en 25 voet dik. Men heeft het van binnen tot salon ingericht. Er ligt een tapijt op den vloer, en men vindt er sofa's, tafels en stoelenterwijl een paar landschappen uit Calfornia aan den wand hangen. De bezoekers van dit salon dat 150 persopen kan bevatten, zullen zich zeker moeielijk kunnen voorstellen dat zij zich in-een boomstam bevinden. Het bekende groote stoomschip de «Great Eastern" ondergaat thans zijn tiende groote vertimmcringwaarmede weder een aanzienlijke som f 1.200.009 gemoeid is. Het wordt nu ingericht om vee van Texas naar Londen over te brengen. Elke reis zal het schip 2200 stuks vee en 36000 schapen laden. In Titusvilleeen der petroleumplaatsen in Pensylvaniezijn 85000 vatfen petroleum verbrand tengevolge van het inslaan van den bliksem. De paardentramway te Philadelphia heeft tegenwoordig eene lengte van 451 kilometer. De kosten van aanleg daarvoor beliepen ruim 20 millioen gulden. Er loopen op deze banen 1190 wagens en 6791 paarden. De zuivere winst bedroeg in 1878 ruim 2 millioen gulden. Op dezelfde lijn is het tarief.6 centen de per soon onverschillig welken afstand men aflegt. Tilburg, 10 Sept. 1879. De nadeelige gevolgen die men van de hooge invoerrechten in Duitschland voor fabriekanten en handelaars te gemo't ziet hebben reeds drie fabrikanten alhier doen besluiten in Duitschland fabrieken op te richten. Zondag voormiddag om half elf ure heeft een gedeelte van de hier aangekomen karavaan Zigeuners bestaande uit 22 mau en 19 paarden, niet zooals de «Tilburgsche Courant" van Zon dag meldt in de St. Joseph kerk maar in de groote parochiekerk van St. Dionisius de hoog mis bijgewoond en zulks in nationaal costuum en met hunne onderscheidingsteekenen omhangen. Na acht dagen vertoevensgedurende welken tijd zij bij eenige ingezetenen hun beroep als ketellapper hebben uitgeoefend zijn zij gisteren middag omstreeks 12 uur naar Breda vertrokken. Waalwijk, 10 Sept. 1879. Den 6 September jl. waren des namiddags eenige kinderen aan het spelen op het afgesloten erf der boerderij van Johannes van der Hoeven te Vrijhoeven Cappelwelke kinderen zich ver maakten om den aldaar vastliggenden hond aan of bij het hok op te hitsen en hem daar voor her en derwaarts blaffende te laten springen. Om het ophitsen beter te doen gelukken liepen zij gedurig achter de schuur om weg en kwamen dan weder te voorschijn. Middelerwijl had het zesjarig zoontje van J. van der Hoeven den hond los gemaakt en liep daarmede rond fcoodat toen meergenoemde kin deren weder te voorschijn kwamengemelde hond zich losrukte en op de kinderen los sprong en het zesjarig zoontje van J. de Hollander verwer alhiervrij hevig in het gezicht beet. Door spoedig verleende geneeskundige hulp van Dr. Torman te Sprang is de opengereten wonde door hechtpleisters aaneengebracht. Voor- loopig laat zich alles goed aanzien, zoodat een spoedig herstel is te wachten. De brand die Zondagavond in Noordelijk- Westelijke richting van hieruit gezien werd, heeft naar wij vernemengewoed te Vurennabij Gorcum. De herberg en boerderij «De Engel" is in korten tijd met schuur, hooi en meubelen totaal verbrandterwijl de bewonersdie zich reeds ter rust hadden begeventer nauwemood het gevaar ontkwamen. Ook liep er hier een gerucht dat er Zondag nacht een felle brand zou gewoed hebben te Geertruidenbergwaarbij niet minder dan 14 huizen in de asch zouden zijn gelegd. Dit gerucht is gelukkig geheel en al bezijden de waarheider is te Geertruidenberg in het geheel geen brand geweest. Bij gelegenheid van het jongste bezoek van Prins Frederik te Berlijnwerd o. a. aldaar Dinsdag een groote parade gehouden. De Prins vergezelde den Keizer bij dit militaire schouw spel en beide 82jarige vorsten zaten toep twee en een half uur in den zadel. Aan het maandblad voor toegepaste schei kunde is het volgende ontleend Schumacher brengt gekleurde photographieën op de volgende wijze over op liunen blik, hout enz. Hij photographeert op krijtpapier, helwelk een overdek van gelatine en daarboven een van zilvercollodium heeft. De gereed gemaakte pho- tographie wordt dan met olieverf slechts als schets gekleurdterwijl de fijnere schaduwen door depliotographie te voorschijn gebracht worden. Na het drogen der kleuren wordt het beeld met vernis overdekt en door middel eener kleefstof uit caseïne en kalk op linnen vastge hecht. Eindelijk wordt het krijtpapier met lauw warm water afgewasschen en het dan zichtbaar geworden beeld met lak overdekt. Prof. Klinkerfussde bekende directeur van het Göttinger sterrekundig observatorium heeft een Duitsc'u rijkspatent genomen op zijne ontdekking of uitvindingom langs een telegraaf draad tegelijkertijd een aantal depeches tot acht toe te verzenden. Ook heeft hij een toestel onder handen dat het gelijktijdig op schrijven van die depêches bewerkstelligt. Dat de algeraeene aandacht in Duitschland op deze hoogst gewichtige ontdekking of toepassing is gevestigdbehoeft nauwelijks gezegd te worden. Het Belgisch Ministerie van Ouderwijs heeft ten behoeve van eenige normaalscholen onlangk ingeteekend voor vijf exemplaren ran Noord en Zuid taalkundig tijdschrift voor de beide Nederlanden (uitgave Blom en Oliverse te Culemborg). Maandag-namiddag, omtrent 6 ure 15 m., had het volgend treurig geval plaats. Thomas Langendonckeen oppassend longeling van 18 jaar woonachtig te Achtonder Woenselen werkzaam aan de spoorlijn tusschen Best en Eindhoven wilde op een in gang zijnden wagen springen met het ongelukkig gevolgdat hij onder den trein geraakte. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Een sjouwer beladen met een kistkwam in aanraking met trein no 55 die 's avonds te 10.10 uit Boxtel te Tilburg aankomt. Hij viel en de trein verbrijzelde hem een been. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag hebben in verschillende streken des lands zware onweders gewoed. Zoo schrijft men uit Varsseveld van 7 dezer Heden nacht ontlastte zich hier een vreeselijk onwederdat uren lang aanhield met schrille bliksemflitsen en knetterende donderslagen die den geheelcn nacht snel op elkander volgden. Het regende geweldigdoch wind was cr bijna niet. In het naburige Halle is een kapitale boerderijDe Landeweert genaamdmet den gehaelen inboedel verbrandalleen het vee is gered alles was geassureerd. In een menschen- Zeeftijd is hier zulk een zwaar nachtelijk onweder niet waargenomen. Te Doetinchem sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerkzonder echter brand te veroor zaken. Aan de noordoostzijde zijn in de spits drie gaten geslagen en vele leien gevallen. Dikke balken in den toren zijn deels gekloofd deels versplinterd. Toen het onweder voorbij was werd in nooroostelijke richting op verschillende plaat sen brand gemerkt. Te Steenderen en omliggende gemeenten ging het buitengewoon gepaard met veel regen en wind. Tc Baak is de boerenhofstede De Hoeve afgebrand. Niets werd gered dan het rundvee. Drie varkens en de geheele voorraad landbouw producten werden een prooi der vlammen. Ook te Nieuwleuzen is een huis door den bliksem getroffen eu geheel afgebrand. Te Nuis en omliggende streken woedde Zon dag ochtend een verschrikkelijk onweer. Bij een ingezetene sloeg de bliksem door den zolder verbrijzelde de klok en andere voorwerpen en nam zijn uitweg door den schoorsteen. In een huis onder Niebert kwam de bliksem door de schoorsteen terwijl de bewoner met zijn zoontje aan tafel zat. De bliksem doodde den hond, die onder de tafel lagterwijl rader en zóón eenige lichte kwetsuren bekwamen. Men schrijft uit Vlissingen Twee leden van de rechtbank te Middelburg hebben in den laten avond een bezoek gebracht bij den gefail- leerden chef van de Vlissingsche handelsbank A. Meijersalhier. Na een geruimen tijd in zijn woning vertoefd te hebben, zijn genoemde heeren met medeneming van een vergezeld koffertje naar Middelburg teruggekeerd. Over eenige dagen zal te Amsterdam een hal worden geopend waar aardappelen bij het gewicht zullen worden verkocht. In het buiten land geschiedt dit algemeen. De vorige week heeft een brutale diefstal met inbraak plaats gehad in de kamer van den huis meester van het gesticht Meerenberg te Bloemeu- daal. Door het inslaan vau een ruit heeft men het openslaande raam aan de voorzijde van het gesticht geopend en daarnabinnen zijudeeen secretaire opengebroken; er wordt p. m. f1100 vermist aan goud en papier. Men heeft vermoe den op een vroegeren bediende, die deze week in de buurt rondzwierf. De justitie doet onder zoek. Uit Nieuwe Niedorp meldt men -Gedurende de eerste drie dagen dezer week wordt alhier de tweede of najaars-kermis gehou den. In eene der herbergen werd de danslustige jeugd op minder aaugename wijze gestoord in haar genotomdat èn muzikanten èn dansers onophoudelijk moesten niezen. Er was namelijk ongemerkt met volle handen peper gestrooid te midden der vroolijk huppelende schare en het laat zich begrijpen dat tengevolgeu daarvan het verblijf in de herberg voor een poos schier on mogelijk was. Tegen de vermoedelijke daders van die onbehoorlijke grap is proces verbaal opge- maakt. Omtrent het ongeluk te Zevenhuizen (Gro ningen), meldt de P. G. C. Op eene jammerlijke wijze kwam jl. Dinsdag het ruim tweejarig zoontje van Abel Oostinga te Zevenhuizen om het leven. De moeder, afwezig om een boodschap te doenhadterwijl ook de vader van huis was het kind slapend in de wieg achtergelaten. Wakker gewordenheeft het getracht uit de wieg te komen. Deze moet voorover zijn geslagen in een nabijstaanden vuur potten gevolge waarvan het kindje geheel is verbrand. Men schrijf uit Workum dl. 6 September: Heden nacht verbrandde een boereplaats ge naamd Hinkeschar, en gelegen tusschen Workum en Parrega. Door een schreiend kind gewekt, moesten de bewoners doer het venster ontvluchten^ zoodat van den inboedel bijna niet3 gered kon worden. In de Maas nabij het Katendrechtsche Veer is aangedreven het lijkje van een meisje van ongeveer 8-jarigen leeftijd hetwelk in eenen zóó ver gevorderden staat van ontbinding ver keert dat er geen ander signalement van op te geven is dan dat het zwart hoofdhaar heeft. De kleeding bestaat uit een zwart en wit geruit jurkje van wollen stof, boezelaar van blauw geruit katoenzoogenaamd bontlederen rijg— iaarsjes met hakken de riemen van boven om de beenen vastgebonden roode wollen kousjes en oorbelletjes van goud of ander metaal. Zij die eenige inlichtingen omtrent dit lijkje zouden kunnen geven worden verzocht zich te adresseeren aan het bureau van politie in de 4de afdeeling te Rotterdam. Vóór een paar dagen deelden wij het ver haal mede van een oud Amsterdamsch vrouwtje, aan wie men de spaarduiten ontstolen had'. Omtrent deze vrouw deelt iemand het volgende aan het Handelsblad mede V elen in Amsterdam kennen de bescheiden en arme oudemaar minder algemeen bekend is hetdat vrouw Kroesevóór een vijf en twintig jaar geleden zich teekende als gezag voerder van het schip Vrouw Antjeen zulks ook inderdaad was want een tiental jaren lang voerde zijna den dood van haar manals kapitein over genoemden bodem het bevel, en vele handelaars en cargadoorsdie nu nog de Beurs bezoeken zullen zich herinnerenhoe vaak zij op hun kantoren die krasse weduwe in haar hoedanigheid als gezagvoerder ontvangen hebben en hoevel koopwaren zij voor hen r.aar Hamburg, Bremen en de Oostzeehavens heeft geëxpedieerd. Onnoodig zou het zijn voor haar moed en beleidgedurende die vele zeereizen getuigen aan te halen zooveel is zekerdat zij in practische kennis den meest bevaren kapitein niets toegaf. Of het de onstuimige golven waren of dat het haar ontstuimig hart geweest ishetwelk haar van de Vrouw Antje voor de tweede maal in de huwelijksboot deed overstappenis mij onbekenddoch van toen af was het stik in den wind en verder opzeilen onmogelijk, zoodat zij na het overlijden van Drenth, haar tweeden echtgenootten slotte op de stoep der Zuider- kerk gestrand is. In de laatste jaren nemen de zware mis drijven in vergelijking met vroegere jaren in Noordbrabant en Limburg zeer toe. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch zijn in de laatste 15 maanden niet minder dan 13 zaken wegens moordmanslag en kindermoord behandeld waarvan 7 uit Limburg en 6 uit Noordbrabant. Zaterdagavond zag men in eene Noord oostelijke richting, op circa anderhalf uur van Maastrichteen zwaren brand. Later bleek dat het een der voorraadschuren van de groote pachthoeve Meerssenhoven wasdie door het vuur is vernield. Des nachts -brak er brand uit in eene iu het Bosscherveld gelegen boerenwoning die spoedig in de asch werd gelegd. Het telegram waarbij Nordenskjöld be richt gaf van zijn behouden aankomst in Japan luidt als volgt«Yokohama 3 September. Alles wel aan boord. Verlieten het winterkwartier op 18, passeerden de Oostkaap op 20 Juli, zeilden van daar naar de LawreticebaarPost Clarence, Behringsland. Geen ziekte, geen scheurbuik aan boord. De «Vega" bevindt zich in uitmun tenden staat". Aan den steller der volgende advertentie in een Amerikaansch blad zal zeker niemand practischen zin ontzeggen «Een naar het uiter lijk knap jongmensch zoekt plaatsing als schoon zoon in een rustig en vermogend huisgezin". Druneu, 9 September. Zondag namiddag, een weinig na 5 urebarstte alhier iu het midden van het dorp naast het kantoor Van Gend Loos een hevige brand uit. In een oogwenk stonden drie perceelen in laaie vlam. Dadelijk was er een massa volk op de been en door de spoedige werking van drie spuitenwaaronder die van Wolfshoek en Baardwijkbenevens bnitengewonen ijver van de brandweer en alle autoriteitendie ook dadelijk aanwezig waren gelukte het den brand tot de bedoelde drie perceelen te beperken, n. 1. het huis van den timmerman Theod. Laaracker bevattende twee woningende schuur van J. van Halder met veel graan en den timmerwinkel van P. vau Herpt en het huis van Hartmanswaar het kantoor Van Gend Loos gevestigd was. Als de twee daarachter staande huizen van J. van Halder en F. van Delftdie herhaalde malen vuur vattenniet behouden waren gebleven dan zou de ramp wellicht niet te overzien zijn geweestdaar de meeste huizen der naaste om geving rieten daken hadden en alles kurkdroog was. De schade bedraagt aan gebouwen f 4200 en aan roerende goederen f 3325. Naar we vernemen was wel alles verzekerddoch over het algemeen zeer laag. Hoe de brand in het huis van Laarackerdie afwezig wasontstond is geheel onbekenddóch er valt in de verste verte niet aan opzet te denken.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2