n ie ïiw, waaliii, uiim Nummer 178. Zondag 21 September 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON. ETHELLINA. Engeland. Duitschland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent perr egel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Zij j die zich voor het volgend kwartaal op deze Courant abonneeren, ont vangen de nog deze maand ver schijnende nummers gratis. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekenddat in de volgende week een aanvang zal worden gemaakt met het werk der 6de algemeene tienjarige volkstelling en worden de ingezetenen dientengevolge uitgenoodigdde agenten met de telling belastde noodige in lichtingen té verstrekken. Verder worden de ingezetenen herinnerd lo. aan de verplichting tot het behoorlijk doen nummeren der huizen, gebouwd sedert de laatste algemeene nummering van wege de gemeente; inlichtingen worden des verlangend gegeven ter Secretarie alhier; 2o. aan de verplichting voorgeschreven bij de artt. 6 en 7 van het Koninklijk besluit van 3 November 1861, (Staatsblad No 95), luidende: „Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk „binnen eene maand kennis aan het gemeentebe- /Stuur van zijne vestiging in de gemeente met „overlegging van een getuigschrift van werkelijke „woonplaats, zoomede van ieder lid, dat in het „huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, in- /wonende dienst- en werkboden daaronder be- „grepen." Overtreding der bepaling van genoemd voor schrift wordt gestraft overeenkomstig art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No 12). Zijdie niet aan de vorenstaande voorschriften hebben voldaan, worden dringend verzocht ten spoedigste, uiterlijk in de volgende week de noodige maatregelen te nemen, teneinde zich voor onaangenaamheden en kosten te vrijwaren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, E. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, den 13 Septëmber 1879. Jules Grevy moet hoogst ingenomen zijn met den uitslag der verkiezing te Bordeaux. Dit bespaart ons moet hij gezegd hebbenminstens twee stormachtige, nuttelooze zittingen. 't Blijkt dat Gambetta slechts een dag in Engeland is geweesten wel om een onderhoud te hebben met Lord Beaconsfield. Ook den Prins van Wales moet hij gesproken hébben. vm. {Slot.) Het „Binnenvertrek" was eene voorstelling in de nederige woning in de Kirchéstrasseterwijl de maan door de ruiten op de kwijnende gera niums en den met zand bestrooiden vloer scheen, doch de volheid harer zilveren stralen uitgoot over den hoofdpersoon der schilderij, den gein- spireerden toonkunstenaar, zittende voor het ouderwetsche klavier. Het halve licht waarin Ethellina den gast van dien avond gezien had in aanmerking ge nomen kon het portret uitmuntend genoemd worden. Zijn hoofd rustte achterwaarts op zijne man nelijke schouders de blanke hals dat losse blonde haar, waartusschen de stralen der maan speelden, dat voorhoofd, de zetel van het genie, de flikkeringen dier levendige oogen, die zachte trilling der lippen't was in alles hier te zien dat de vinding der verbeelding of de inboeze ming der liefdehet penseel der maagd had bestuurd In de schaduwdie het klavier door het Maandag a. s. wordt te Marseille een groot socialisten-banket gehouden. Dezer dagen is overleden de heer Levallois, die twintig jaren geleden nabij Neuvilly het middel gevonden had om onbebouwde terreinen te verkoopenwelke thans een gemeente zijn geworden van dertig duizend zielen welke ge meente naar haar stichter Levallois-Perret heet. Hij was een schrijnwerker en had in last ge kregen om voor rekening van Noèlwiens vader notaris was van Napoleon Iterreinen te ver koopen waarvoor hij vijf percent commissie zon genieten. Levallois wist niet beter te doen dan alle Zondagen volksfeesten in de nabijheid te organiseerenwaarop hij gratis loterijbriefjes uitdeeldewaarmede men een stuk grond kon winnen. Wie zoodoende een stuk grond won bouwde er natuurlijk een huis op hetgeen de omliggende terreinen telkens in waarde deed toenemen zoodat zij tegen steeds stijgende prij zen konden worden afgezet. Levallois is met deze ontdekking schatrijk geworden. De groote cavallerie-manoeuvres in den omtrek van Parijs bij Coulommiers St. Denis Nemoursenz. trekken zeer de aandacht. Zij worden gecommandeerd door de generaals Thorn ton en Gallifet. De reservistendie bij deze troepen zijn ingedeeldblijken zeer goed hun dienst te doen en wat vooral opmerking ver dient, de intendance is voortreffelijk georganiseerd. Men doet veelvuldige proeven omtrent de wape ning en kleedingspeciaal hoofddekseldaar men steeds geklaagd heeftdat het casque en de sabel veel te zwaar zijn voor den ruiter in hel veld. Zooals algemeen bekend is, is de „ruiterij uooit de sterke zijde geweest van het Fransche leger. Aan haar wordt dan ook bij zondere zorg tegenwoordig besteed, en voor de aanmoediging van de paardenteeltvooral in Normandiëwordt al het mogelijke gedaan. Een weduwenaar te Marseille had dezer dagen zijn veertienjarig dochtertje van de kost school genomen om haar opvoeding te huis te voltooien. Daar het kind niet gaarne alleen den nacht wilde doorbrengenliet hij het bij zijn dienstbode slapen. Deze die reeds herhaaldelijk gezegd had zich van het leven te willen beroovenvoldeed hieraan nu op een vreeselijke wijze. Eergister verzocht zij haar meester of zij met zijn dochtertje naar den skating-rink mocht gaan. Deze weigerde en hierover vertoornd begaf de meid zich naar bedniet zonder hevig legen haar meester te hebben uitgevaren. Wie schetst de ontzetting van den man, toen hij, den volgenden dag de kamer der dienstbode binnentredende deze en zijn dochtertje dood op het bed vond liggen maanlicht van zich wierpzat eene ranke ge stalte neergehurkthaar gelaat in hare handen verborgen, hare houding drukte gehéel. uit, hoe verdiept zij was in hetgeen zij hoorde. Die half vérborgeti gestaltegebogen onder het gevoel van eigen nietigheid en. waardeering van het geniegrooter dan het harein zulk een héérlijk genot van liet oogenblik wegsmel tende, zette eene zeldzame bekoorlijkheid aan dit tafereel bij. De andere personen eene Duitsche vrouw, met schrik, ongeduld en haat op het gelaat, en de zwakkekwijnende gestalte der blinde waren er met smaak en vernuft bijgebracht; zij dienden ter stoffeering, zonder de harmonie vau het geheel te verstoren. Met éénen blik had Otto Pascati de waarheid doorzien. Zijne verbazing, zijn? aandoening, zijne verrukking waren zoo hevig dat zij zich moesten uitstorten. Zijne hand greep die van Ethellina met zulk een vuur, dat hij hare teedere vingers deed kraken. „Dus zijt gij Eraulein Guildroy zeide hij. Ethellina beefde en antwoordde zonder hare oogen op te slaan „ja". „En dat schilderstuk dat boven uw klavier hing die stoute schildering van Zonde, Dood en Verzoeningdoor mij inx mijne sonata, welke ik dien avond improviseerde teruggegeven, was dus uw werk?" vraagde hij. De wraakzuchtige meid had door kolendamp een einde aan haar leven en aan dat van het meisje gemaakt. Eene kleine vergoeding voor hetgeen de En- gelschen in Afghanistan en ook in Zululand hebben geleden wordt hun thans geschonken door het feitdat Cetawayo de gejaagde Kaffer- vorst thans eindelijk in handen is gevallen van de Britsche troepen die hem vervolgden. Den 28 Augustus 11. werd de van allen verlaten Zoeloe-koning in het Noord-Oostelijk gedeelte van Zoeloe-land gevangen genomen nadat hij zeker een maand lang met eenebij zijne zwaarlijvigheid werkelijk opmerkenswaardige vlug heid alle pogingen zijner vervolgers had weten te verijdelen. Zoeloeland zal nu waarschijnlijk door Garnet Wolseley worden verdeeld in verschillende pro vinciën met onafhankelijke hoofdenzoodat de eenheid van het Eijk en vooral van het leger voor goed zal worden verbroken, tenzij John Buil nog op het laatste oogenblik voor de ver zoeking zwicht en ondanks al zijne beloften van het tegendeel alles maar weder annexeert. Het blijkt dat toch niet alle Engelschen die deel uitmaakten van het gezantschap te Kabul of van het militair escorteden dood hebben gevonden. Uit Simla wordt gemeld dat een sergeant en eenige manschappen 't zijn ontkomen en naar Ali-Keijl ontsnapt. Zij had den het bericht overgebrachtdat de grensstam- men de verbinding tusschen den Khyberpas en Kabul gedeeltelijk hadden vernield. „Daily News" bevat een meer uitvoerig be richt van zekeren Taimureen soldaat uit Cavagnari's gevolg wien het gelukte te ontsnap pen. Hij verhaaltdat men zich eerst van het dak af trachtte te verdedigen maar dat men dit spoedig, móest opgeven omdat dit dak door andere huizen werd bestreken. Toen verschansten de Engelschen zich buiten hunne woning. Cavagnari werd zwaar gewond door een kogel in het voorhoofd. Jenkynsde secretaris die aan 't gebouw kwam toen de aanval in vollen gang was schreef aan den Emir om hulp. Hij kreeg hierop ten antwoord „God wil. Ik maak schikkingendezelfde termen waarmede een vroeger verzoek van Cavagnari om hulp beant woord was. Luitenant Hamilton hjd met éigen hand vijf muiters gedood. Cavagnari was, zwaar gewond, met eenige andere officieren in de vlam men omgekomen. De lijken waren niet gevonden. Een ander soldaat heeft bericht gebrachtdat Jenkyns ten tweedenmale aan den Emir schreef, maai de muiters den bode doodden. Luitenant „Ja", fluisterde Ethellina weder. „Eraulein", zeide hij„dan heb ik u de schitterendste mijner overwinningen te danken". „Neen o neen stamelde Ethellina. „Laat mij u liever zeggenwat ik aan dienavond verschuldigd ben de geestkrachtden wil de machtwaardoor ik 'thans zooveel lauweren inoogst". Wat zij beiden nog meer mochten ontdekt hebben dat zijn ontstaan zou te danken gehad hebben aan hunne eerste toevallige ontmoeting in de nederige woningvalt niet te bepalen zoo niet Ursula hen eensklaps opmerkzaam ge maakt had op het ver- gevorderde uur en het sluiten der tentoonstelling. De goede Ursula nam Eraulein Guildroy onder hare bijzondere beschermingten einde daardoor den Herr Pascati den weg af te snijdenhet gezelschap te geleiden. O verblinde, maar trouwe zorgAls weleer, toen gij de kaars omver wierp, maakt gij de zaken nóg erger. Met eene vriendelijke vrijmoedigheid biedt Otto Pascati aan Eraulein Guildroy zijn arm en zijn geleiden aan cn met eene blozende be- schroomheiddoch niet zonder inwendig ver maak, nam Ethellina, beiden tot Ursula's schrik aan. In weerwil der nijdige blikken van Ursula wist Otto Pascati zich gedurende de wandeling Hamilton's lijk was gevonden beroofdmaar niet verminkt. Van den heer Jenkyns zeide de soldaatdat hij zich bij Yahyah-Khan bevond. Dus zou deze misschien ook zijn gered. Slechts zeer langzaam vorderen intusschen de oorlogstoebereidselen der Engelschen. De bezwa ren die de organisatie van den legertrein ont moet zijn oorzaak dat het oprukken der collones van den Khyberpas en het Kurumdaldie elk 11000 man van alle wapenen sterk zijn, ver traagd wordt. Door „The Standard" wordt opgemerkt dat daar 't gesloten verdrag thans als vervallen moet worden beschouwd het beginsel van uti posside tis in de Afghaanschc zaak gelden moet. Door een ander blad wordt opgemerktdat in elk geval de Emirwegens de treurige zwakke houding door hem aangenomenbehoort te worden afgezet. Woensdag zijn 1200 man ingescheept naar Bombay. Gladstone heeft niet kunnen laten over het gebeurde zijn woordje te zeggen. In een briefkaart aan den secretaris der liberale ver- eeniging te Dudley noemt hij de staatkunde der Regeering „onteerend en vernietigend", eene politiek welks jongste maar zeker niet laatste treurige vrucht thans geoogst is in den vree- selijken moord te Kabul. Londen, 18 September. Een Reuter-telegram van heden uit Simla meldt Ondanks het protest van den Emir heeft de Indische Regeering aan generaal Stewart bevel gezonden van Kandahar troepen naar Ghurni te zenden teneinde voor de handhaving der rust aldaar te waken. De Indische regeering heeft nog geen authentieke bijzonderheden vernomen omtrent de oorzaak van den aanval op de resi dentie van het gezantschap, noch omtrent de houding en het gedrag van den Emir tijdens en na de catastrophenoch omtrent den tegen- woordigen toestand te Kabul. De Keizer en de Keizerin zijn met het overige aanzienlijk gezelschap Donderdag even over 3 uur te Straatsburg aangekomen. Zij werden aan het station ontvangen door de generaals en de burgelijke overheid.. Naar de Neckar Zeitung mededeelt, is in de vorige week een heer die zich met zijne vrouw onder geleide van een gids, van Lunersee naar Schrans op den Vorarlberg begaf, door beren overvallen. Na een marsch van twee uren even roórbij de zoogenaamde „Schwiezer- thör„, werden zij op 100 passen afstands twee groote beren gewaar. naar hare nieuwere gemakkelijker woningzoo in de gunst van Ethellina in te dringen, en zoo menig punt van wederzijdsch belang voor beiden ontdekten zijhetwelk onderlinge studie en opheldering behoefdedat de bezoeken Tan Otto daarna zeèr menigvuldig werden en hij op den gemeenzaamsten voet met de familie Ongetwijfeld bemerkte Ursula weldra datin den veranderden toestand der Eraulein, de ken nismaking met een toonkunstenaar van zulk een gevestigden roem thans niet zoo verwerpelijk was als een jaar geleden, want weinige maanden later werd er een huwelijk voltrokken in de Karlsstrasseen onder het tal van vrienden die zich bij die gelegenheid beijverden om hunne belangstelling en innige gehechtheid tc toonen was er niet een zoo hartelijk en verheugd als Ursula Eremuatde getuige hunner eerste eu romantische liefde.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1