Oostenrijk. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. De een ging op zijn achterpooten staan ter wijl de andere hen volgens alle regelen der krijgskunstscheen te willen insluiten. De verschrikte reizigers gingen onmiddelijk op de vluchten wierpen, om sneller te kunnen loopen, al hun bagage weg. De beren schijnen daarop het eerst te zijn aangevallen, waardoor het den reizigers beschermd door den nevel die er hing, geluktebehouden te Lunerzee aan te komen. Sedert 34 jaren waren in die streken geen bëren meer gezien. Het bericht van hun'verschijning heeft daarom groote verwondering verwekt. Te Zalina, in Pruisen, werd dezer dagen de jaarmarkt gehouden. In een ruim lokaal op eene bovenverdieping werd bij die gelegenheid een openbaar bal gegeven. Alles was aldaar in volle bewegingtoen omstreeks 9 ure een der petroleumlampen uitging. Een bediendemee- nende dat de olie was uitgebrand, ging de lamp vullen. Eensklaps volgde er eene ontploffing waarbij tevens een ancjere lamp sprongmet het gevolg dat het lokaal in een oogenblik in een verstikkenden walm was gehuld terwijl de op deli vloer vallende petroleum in volle vlam stond. Een aantal personen snelden naar bene den doch wegens het gedrang bij de deur bleef er voor velen niets anders over dan uit de ramen te springen. Velen hebben armen of beenen gebroken of andere kwetsuren bekomen; andere hebben bovendien zware brandwonden gekregen. De ontvlamde petroleum werd door middel van zand gebluscht. Toen de Vorst van Montenegro tijdens de tentoonstelling Weenen bezocht, werd hij ternau wernood bij den Minister van Binnenlandsche Zaken toegelaten. Aanvankelijk werd hij naar diens secretaris verwezen, Sedert zijn de hekken verhangen. De Vorst wordt thans met hofrij— tuigen van het station gehaaldop Schönbrun ontvangen en ter zijner eer wordt een gala-diner aangelegd, waar van gouden borden wordt gigeten. Na het diner begeleidde de Keizer zijn gast naar het voorplein en bood hem daar een paar prachtig opgetuigde volbloed rijpaarden aan met twee rijtuigen en een gala-equipage op de portieren waarvan het wapen van den Vorst is aange bracht, Hongaarsche bladen berichten dat eenige grondeigenaren te Cyöngyo proefnemingen hebben gedaan met het aanplanten van koffiedie goed geslaagd mogen heeten. Reeds 3 jaren geleden waren zij ermede be gonnen maar de eerste oogst vielwat de qualiteit betreftniet naar genoegeD uit; ofschoon de vruchtwegens den goedkoopen prijs, bij de plattelandbewoners de geïmporteerde koffie ver drong. Maar thans moet de Cyongyo koffie zoo voortreffelijk zijndat zij ook in aanzienlijke huisgezinnen wordt gebruikt. De Quaestor van het huis der afgevaardigden Ladislans Rovacs, noodigde zelfs onlangs den Minister van Koop handel Baron Kemeny op Cyöngyo-koffie. Nabij de Hongaarsche badplaats Herkules- bad woedt een boschbrand, die de geheele streek dreigt te verwoesten. Alle pogingen om den brand te blusschen blijven tot dusver vruchteloos. Alleen felle regen zou hulp kunnen brengen. De bezetting van Novi-bazar door de Oostenrijkers is thans een voldongen feit. Geen schot is daarbij gelostde bevolking is rustig en tusschen de Oostenrijksche en Turksche sol daten heerscht de beste harmonie. Te Constantinopel liep Woensdag het ge rucht van een aanslag op het leven van den Sultan. De zaak is geweest dat een persoon waarschijnlijk krankzinnigden tuin van het paleis van den Sultan heeft willen binnendringen. Daarbij heeft hij drie soldaten en zich zeiven gevaarlijk gewond. Rusland heeft bij de mogendheden geklaagd over het onverantwoordelijk gedrag der Porte om van alles beroofde vluchtelingen naar Oost- Rumelië terug te zenden. Dit moet tot conflicten aanleiding geven. Rusland zou niet toelaten dat eventueel Turksche troepen naar Oost-Rumeliè werden gezonden. In Rusland heeft men een proef genomen, om de prijzen voor passagiers op de spoorwegen te verhoogen. Het resultaat is niet aanmoedi gend. Het getal rpizigers bleef onveranderd maar de opbrengst verminderde: omdat er meer gebruikt werd gemaakt van de mindere klassen. Eenige maanden geleden had een zekere heer Goldsmith, een Deen, het plan opgevat om den Atlautischen Oceaan over te steken in een vaartuig, dat haast niets meer dan een notedop mocht heeten. Hij ging met zijn vrouw den lsten Juli IJ. aan boord van den „UncleSam", een zeilscheepje van 18 voet lengte en 6 voet breedte, en nam voor 5 maanden provisie mede. Kopenhagen was het doel van deze vermetele reis die rijk aan avonturen was en een treurig einde heeft genomen. Langer dan een maand dobberde het broze scheepje langs de kust van Newfoundland, zonder het ruime sop te kunnen bereiken. Daarop werd mej. G. ziek haar echtgenoot moest dus toen haar oppassen en tevens voor het vaartuig zorgen. Hij bevond zich in een hoogst onaangenamen toestanden vreesde ieder oogenblik dat het scheepje, bij het mistige weder, in aanraking zou komen met de een of andere stoomboot. Den 16den Aug. stak er een storm op het scheepje kreeg zooveel water indat de kajuit van mej. G. werd overstroomd en al het brood en de provisie, behalve de ingemaakte eetwaren, bedorven werden. Den 17den en 18den duurde' de storm nog steeds voort en het scheepje verloor twee riemen eenig touwwerk en verscheidene kisten. De reizigers achtten zich reeds reddeloos ver loren, toen den 19den een schip dat naar Li verpool bestemd washen ontmoette en aan boord nam. Twee en z:ventig uren lang had de heer Goldsmith alleen tegen den storm ge worsteld want zijn vrouw was tot geen hulp hoegenaamd in staat. Hij was uitgeput van vermoeidheid en wanhopig over het verlies van zijn instrumenten, zijn geld en papieren, die door de golven waren weggespoeld. De schipbreuke lingen zijn in de vorige week te Liverpool aan wal gezet. Hoe voortreffelijk het algemeen stemrecht in de Vereenigde Staten werkt, blijkt weder uit het volgende feitdat door de Amerikaansche bladen wórdt medegedeeld. Eenigen tijd geleden had zekere Cham An derson te Cincinnatie op wreedaardige wijze een vrouw vermoorden werd wegens die misdaad tot tien maanden dwangarbeid veroordeeld. Thans zijn er na dit vonnis nog geen drie maanden verloopen en reeds is Anderson weer op vrije voeten. Zijn broeder, die een onbeperkten invloed oefent op de republikeinschgezinde kiezers der zesde wijkhad zijn invrijheidstelling weten te bewerken, door bij de aanstaande verkiezing de stemmen van die wijk te beloven aan den can- didaat, die zich zou verbinden genade voor An derson te verwerven. Een republikein beloofde die genadezoodra zekere Charles Festerde republikeinsche candidaat, door de hulp van de kiezers der zesde wijk tot gouverneur gekozen was. Men was op het punt dit voorstel aan te nemer., toen een democraat onmiddellijke invrij heidstelling van den moordenaar bood voor de stemmen der zesde wijk. Die koop werd ge sloten, en Cham Anderson werd aan zijn vrienden teruggegeven, die hemals een martelaarmet geestdrift ontvingen. In bijna al de Staten der Unie wordt onder allerlei vormen, handel gedreven met de stemmen der kiezers. «De verkiezings-makelaars", zegt een blad «zijn oorzaak van het verval en het zedebederf des lands." In de New-York Herald van den 6den September 1.1., komt eene beschrijving voor van een tweeden zwemwedstrijd tusschen Webb en Boy ton om een prijs van 4000 dollars. Boy ton was in zijn pak en gebruikte zijn pagaai en men was overeengekomendat hij 121/2 mijl zou moeten afleggen tegen Webb 10. Om half twaalf 's morgens begon de wedstrijd en tienmalen moest de baan worden qfgelegd. Ten bewijzedat die baan tamelijk lang was dienedat Boyton het doel bereikte 's avonds om 8 uur 40 minuten en Webb om 8 uur 38, zoodat laatstgenoemde den prijs won. UITVOE RINGEN. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen aanst. Zondag de volgende stukken gezongen worden Beneden en bovenDe Vliegh. l'Orgue (avec chceur d'enfants). De Rille. La Soeur des Rossignolslied voor Tenor. Das Gebet der IrdeZöllneb. Tilburg, 20 Sept. 1879. Raadsvergadering op Maandag 22 September, voormiddags 10 uur, belegd tot lo. Aangevraagd ontslag van den hulponder wijzer Drabbe 2o. Vaststelling van den Hoofdelijken Omslag over 1879. Waalwijk, 20 Sept. 1879. Openbare vergadering van den Gemeenteraad, op Maandag 22 September a. s., 's namiddags ten 6 ure, belegd tot lo. Installatie der op 15 Juli j.l. gekozen Raadsleden 2o. Benoeming van een Wethouder 3o. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand 4o. Vaststelling der Gemeente-Armen- en Gasthuisrekening 5o. Vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1879 6o. Ontwerp besluit tot wijziging der be grooting voor 1879 7 o. Ingekomen stukken 8o. Verslag gasfabriek. Donderdag hield de Tweede Kamer eene zitting. De Heer Dullertdoor den Koning benoemd tot voorzitter, werd door den Heer De Biebeistein hartelijk toegesproken, die her innerde dathoe zwaar het presidium zijn moge. dit niet te vergelijken is met Frankrijk en België, omdat hier allen den voorzitter achting toedragen, onderling welwillend zijn en de natie de uitge brachte stemmen der vertegenwoordigers eerbie digt. De Heer Dullert aanvaardde het voorzit terschap. Was het afgeloopen jaar niet zeer vruchtbaar geweestveel was toch voorbereid terwijl dit jaar bovenal het wetboek van straf recht aan de orde is. Wijzigingen in het regle ment ter bevordering van doelmatige behandeling van het strafwetboek hoopte hij spoedig in be handeling te kunnen brengen. Ingetrokken zijn de wetsoutwerpen regelende de financiëele,verhouding met Inrlië; tot invoering van schatkistpromessen en effectenbelastingen op de goederen, in de doode hand het onderhoud van historische monumenten en dat op den generalen staf. Ingekomen zijn de Indische en Spoorwegbe- grootingen, provinciale belastingontwerpen, nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, wijziging en aanvulling der wetten nopens de heffing en verzekering van invoerrechten en accijnzen en voorts uitïeveringstractaten met Zweden en Noor wegen en Spanje. Een groote vereenvoudiging bij het ver zenden van kleine pakjes naar Belgie is verkregen door het sedert 1 September ingevoerde uni- formtariëf voor bestelgoederen van 5 K. G. en minder naar en van Belgische stations van en naar alle Nederlandsche stations (uitgezonderd Venlo Maastricht). Men brengt zoodanig pakje voorzien van een duidelijk adres en vergezeld van een aan de spoorwegstations en bestelkantoren te verkrijgen gelen vrachtbrief en met de noodige douane papieren aan het station en betaalt (frankeeren is verplicht) 48 centsonverschillig naar welk Belgisch station het pakje bestemd is. De Belgische geadresseerde betaalt dan voor het bestellen nog 20 centimes (in Brussel 25 centimes). Wil men de waarde aangevën (hetgeen aan te bevelen is zoo het pakje meer dan 7.50 frank per kilo waard is) dan betaalt men boven de vracht voor iedere eenheid van f472.50 waarde eene premie van 12 cents. Hier te lande betaalt men voor aankomende pakjes in plaatsen waar de spoorwegmaatschap pijen bestellen 10 cents bestelloon, en in andere plaatsen de gebruikelijke kosten van bestellen. De inklaring aan de grenzen geschiedt kosteloos, zoodat men tusschenpersonen geheel kan ontberen en daardoor eene groot bezuiniging verkrijgt geheel ten bate van het publiek. Voor handelaars en winkeliers die veel pakjes van 5 K.G. en minder naar België verzenden of van daar ontvangen is dit nieuwe tarief eene groote verbetering, en daarom meenen wij wel te doen door hunne aandacht er speciaal op te vestigen. Op de Meppeler markt rukte een pinkstier zich losverbrak een gedeelte van een hek eener woning en verbrijzelde ook een aantal glasruiten, der woonkamer. Daarbinnen bevond zich de vrouw des huizesdie door een en ander zoo hevig verschriktedat zij den avond van den dag overleed. Jacobus Haring en Jan Andrega zijn Maandag-avond op verzoek van den officier van Justitie te Haarlem te Sneek aangehouden als dé vermoedelijke daders van den diefstal, welke in den nacht van 5 op 6 September laa'tstl. te Meerenberg is gepleegd. Omtrent de gevangenneming van deze beide personen deelt de "Friessche Zuidwesthoek" het volgende mede Beide personen hadden zich sedert eenige dagen te Sneek opgehouden en aldaar een door hen aangekocht schip laten repareeren waarbij zij de rekening met goudgeld betaalden. Berichten, uit Holland van de justitie ontvan gen deden vermoeden dat een dezer personen en wel die zich noemde Willem De Groot«een ander konde zijn dan Jacobus Haringvoor malig huisbediende in het gesticht Meerenberg verdacht van diefstal van geldgepleegd ten laste van den huismeester van het gesticht. Genoemde personen hadden zich intusschen reeds van Sneek verwijderd en waren in ge zelschap eener vrouwmet hun schip in de richting van Leeuwarden vertrokken. Door de politie en rijksveldwacht nagezet werden zij Maandag namiddag nabij het Weidu- merhout achterhaald en van daar naar Sneek getransporteerd. De zich noemende Pieter de Jong werd al dadelijk vermoed te zijn een zekere Pieter Har mens Andringa geboortig van Sneek. Sommigen hebben hem als zoodanig herkend; hij zou in vroeger jareu met een galanteriekraam de ker missen in Friesland hebben bereisd. Jacobus Haring is een oud bekende der justitie en een voormalig bewoner van de gevangenis te Leeu warden. Door vroegere oppassers als zoodanig herkend en als Haring toegesproken blijft Willem De Groot zijn identileit loochenen. Andringa (want deze .heeft reeds zijn waren naam erkend) wordt verdacht van medeplichtig heid aan den door Haring bedreven diefstal. Volgens eene tusschen ons land en België gesloten overeenkomstzullen voortaan de tele grammen van hier naar België en omgekeerd onderworpen zijn aan een vast recht van 25 cent en daarenboven 2Va cent voor elk woord. Het beste stoomwerktuig verliest nog steeds vijf zesden van de warmte die er aan geleverd wordt. Dit verlies schijnt onvermijdelijk. De ingenieurs berusten er in. De. beer Testud de Beauregard heeft een boekje geschreven«Re volution industriellewaarin hij een nieuwen motor beschrijftden hijdro-dynamischen. Hij wil een draaiende machine gelijk de hydraulische motors bijna allen zijn. Het weggevloeide water komt in den ketel terug. Er zalzegt hij theoretisch geen andere warmte verloren gaan dan diewaarvan partij is getrokken voor me- chanischen arbeid. Een oplossing van chloormagnesium wordt aanbevolen als een nieuw vulmiddel voor gazo meters. De stof is zeer goedkoopdaarbij komt het voordeel van weinig verlies door ver damping terwijl het gas tevens nog een zuivering ondergaat. Verschillende ingezetenen van Amsterdam hebben dezer dagen bij gedrukten brief de ken nisgeving ontvangen dat«buitenlandsche ridder orden van 15 staten het eerelidmaatschap van letterkundige en andere genootschappen, medailles, adellijke titels, consulaten en brevetten als hofleveranciers door bemiddeling van hoogen invloed voor geschikte personen verkrijgbaar zijn." Een der grootste bijenhoven ter wereld is zeker die bij het dorp Beetoro in Canada. Hij bestaat uit vier stukken grondieder onge veer een morgen groot. Daar heeft de eigenaar zekere heer Jones 620 korven waarvan ieder circa 30.000 bijen bevat. Terwijl bijna overal in Europa de bijenhou ders over een slechte opbrengst klagenheeft genoemde heer reeds in het laatst van Juli 50.000 pond honing ingezameld en hoopt dat de voorraad door zijn 19 millioen kleine arbei ders bijeengebracht, aan het einde van dit jaar 70.000 pond zal bedragen. De zuivere opbrengst berekent hij op 7 a 10.000 dollarsbehalve den verkoop van zwermen enkoninginnen. Ook Cahforr.ie is bijzonder rijk aan honing vooral in de Zuidelijke streken in San Diego Los AngelosVenturaSancta Barbara en San Bernardina. Verleden jaar waren in Sen Diego 24.000 bijenkorvendie meer dan een millioen pond honing leverden. Door de zware regens van dezen zomerverwacht men dit jaar nog aanzienlijker opbrengst. De bijenhouders weten met al dien honing haast geen raad. In het vorig jaar hebben eenigen met goed gevolg be proefd uitgeperste honing in vaten uit te voeren; waarschijnlijk zal men dat ook dit jaar doen. Het «goudland" zou dus misschien met nog meer recht het «honiugland" genoemd kunnen worden. Te Arnhem heeft een 17-jarige ververs knecht zekere Schootin het park van Musis Sacrum uit minnenijd een moord gepleegd op een 18-jarigen metselaarsknechtJanssen ge naamd, door hem met een stopverfmes aan de linkerzijde van den hals de slagader door te snijden tengevolge waarvan de getroffene weinige minuten later overleed. De dader bevindt zich in arrest. De justitie uit Maastricht heeft zich naar Vaals begeven teneinde onderzoek te doen naar een gepleegden manslag, waarvan de nadere bijzonderheden nog ontbreken. Onder Overschie is de vermoedelijke schul dige aan den te Delft gepleegden moord opeen 11 jarig meisje gevat. Hij ontkent alles, maar eenige personen hebben hem in gezelschap van het meisje gezien. In onzen tijd, zegt de Nurnb. Presse legt men het er waarlijk op toe, ijzeren lichamen en stalen gemoederen voort te brengen. Al is het tegenwoordige geslacht nog wat zwakonze kinderen en kleinkinderen zullen anders zijn. De zuigelingdie zonder nadeele gevolgen aan de ongezonde eautchouc-doppen heeft gezogen de melk van zieke koeien heeft gedronken zonder zije maag te bedervenmet goed gevolg het loodwit van het Amerikaansche zeildoek in den kinderwagen heeft ingead'mden het ver giftig geschilderd speelgoed gebroken heeft, moet een zeer gezonde jongen worden zoo gezond dat hij in later jaren zonder gevaar het glycerine.' bier den fuchsine-wijn of koolzuur anilinwater kan drinken en zelfs niet behoeft te vreezen voor kunstmeel en trichinen. Jammerdat door de zorgen der regeering dit taaie geslacht der toekomst nog vóór zijn bloeitijd weer tot zwakheden zal vervallen tenminste als de vervalschers en bedriegers niét hardnekkiger zijn dan hunne vervolgers, In de Tweede Kamer is vrijdag het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede door eene commissie ter tafel gebracht en naar de afdee- lingen verzonden. Nadat de Minister van Financiën de staats- begrooting had aangeboden heeft de commissie het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede definitief ter tafel gebracht. De beraadslaging is bepaald op aanstaanden Maandag ten 1 ure, nadat vooraf over de verkiezing van den Heer Dutour zal zijn heslist. Zondag 14 September verdronk te Raams- donk een bejaard man Adriaan Zijlmans genaamd. Zijn lijk werd den volgenden dag gevonden. In den zak van den ongelukkige werd nog gevonden het geld door hem gebeurd voor een koe die hij verkocht had. Van den 13 tot en met den 19 Sept. 1879. TILBURG. Gehuwd: C. Mommers, met M. C. Appels. Bevallen: A. Beeris geb. van de Laar z. I", Thai geb. de Jor.g d. W. Jansen geb. van de Loo z. C. van Spaendonk geb, van Nunen d. H. M. de Pont geb. Mannaerts z. J, M. Smulders geb. van de Put d. C. Eras geb. Mommers z. M. C. Sleegere geb- Smolders d. H. de Kort geb. de Koek d. E. Haans geb. Brekelmans d. G. Mermans geb. Raaijmakers d. A. C. van Amelsfort geb. Mutsaers d. J. N. Mommers geb. Donders d. A. C. Smeulders geb. Berkel- mans z. C. H. Knegtel geb. Latour z. Th. van Grinsven geb. Fraaijen z. A. C. A. van Glabbeek geb. Baert z. O. P. van Oirsehot geb. van Gorp z. J. A. Mutsaers geb. Simons z. C. M. Mutsaers geb. van Dun z. A. Bertens geb. Gabriels z. A. de Kok geb. Poppel d. C. Kuijpers geb. Blankere z. J. M. Peetere geb. Vroma'ns z. W. Aelen geb. Pessere d. Overleden-. A. W. de Regter, jm., 18 m. A.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2