In- en Adiitilad m ten, Waalwijk, Immoi ïn Okstii Nummer 179. Donderdag 25 September 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezondenstukkefi, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels j 0,60, daarboven 8 cent perr egel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Zijdie zich voor het volgend kwartaal op deze Courant abonneeren, ont vangen de nog deze maand Ver schijnende nummers gratis. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING van Maandag 22 September 's namiddags 6 uur. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat er is ingekomen een besluit van Gedeputeerde Statenwaarbij het raadsbesluit van 1 September jl., tot goedkeuring der geloofsbrieven der op 15 Juli gekozen raads leden gehandhaafd wordt. Aan de orde 1. Installatie der nieuwbenoemde leden de heeren J. B. Timmermans, P. Quirijns, Jos. van Baal en A. Rubbens. Deze leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af, waarna zij zitting nemen. Nadat de Voorzitter elk dier leden een toe passelijk woord had toegesproken en na de fe- licitatiën door hunne collega'snam de heer Rubbens het woord en sprak het volgende „Mijne heeren, ik zeg u dank voor uwe feli— citatiën. De zoo even afgelegde eed legt mij dure verplichtingen op, welke ik ik verzeker het u, zoo stipt mogelijk zal nakomen. Het zal mij zeer aangenaam zijn iets te kunnen bijdragen om de tweedracht, welke in onze ge meente nog al diepe wortelen geschoten heeft te helpen uitroeien en door eendracht te doen vervangen. Getrouw aan het voorbeeld ons door wijlen mijnen dierbaren vader gegeven zal ik steeds volgens overtuiging stemmen, rondweg voor mijne gevoelens uitkomen en de belangen der gemeente en der burgerij bevorderen. Ten slottemijne heeren gebruik makende van het vertrouwen, mij door onze medegemëen- tenaren geschonken heb ik de eer zitting te nemen in uw achtbaar collegie". De Voorzitter antwoordt den heer Rubbens dat de vlagwaaronder hij zich schaartzeer schoon is; de Voorzitter hoopt dat hij de een dracht steeds zal helpen handhaven. 2. Benoeming van een Wethouder in plaats van dr. De Haan. Op den heer C. G. van der Heijden werden uitgebracht 6 stemmenop den heer Jos. van Baal 1vier briefjes waren blancozóodat ge kozen is de heer C. G. van der Heijden. 3. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken stand. Werden uitgebracht op dr. Van Heijst 4 en op den heer Van der Heijden 2 stemmen j vijf biljetten waren blancozoodat gekozen is de heer Van Heijst. 4. Vaststelling der Gemeente-, Armen- en Gasthuis-rekeningen over 1873. De Voorzitter zegt dat de commissie, tot on derzoek der Gemeenterekening hare taak volbracht en rapport uitgebracht heeft. Blijkens dat rap port heeft zij geene redenen tot bedenking ge vonden en concludeert tot goedkeuring. i °Ve™nkorasti8 floten en de rekening over 1878, bij acclamatie, voorloopig vastgesteld In ontvangsten op .f63,772.185 uitgaven 56,851.395 Hierna werden ook de Armen- en Gasthuis rekeningen bij acclamatie goedgekeurd. 5. Vaststelling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1879. De Voorzitter zegt dat de tot onderzoek be noemde raadscommissie nog geen rapport heeft uitgebracht. De leden maakten bezwaar om het kohier te onderzoeken, daar zij nog niet als raadslid waren geïnstalleerd. Als de raad er zich mede kon vereenigen, wenschte Voorzitter wel dat het nog heden be handeld werd, daar het tijd wordt. De heer Van Heijst zegt dat de commissie tot onderzoek der Gemeenterekening ook het kohier van den hoofdelijken omslag heeft door- loopen en heel weinig aanmerkingen heeft ge vonden. De Voorzitter zegt dat er geen wijzigingen in zijn gebracht als wegens sterfgeval of vertrek als nu de commissie voor de rekening ook den hoofdelijken omslag goed onderzocht heeft en de andere commissie kon er zich mede vereenigen, dan kon men de zaak afhandelen. De heer Jud. Timmermans zegt dat de com missie voor de rekening niet geacht kan worden den hoofdelijken omslag te hebben onderzocht zij heeft hem alleen doorloopen. De Voorzitter zegt dat B. en W. gemeend hebbèn den hoofdonderwijzer De Bree weer naar een inkomen van f 1000 te moeten aanslaan omdat dit zijn tractement is. De heer Van Heijst maakt de opmerking dat in het algemeen de ambtenaren, die vast tracte ment hebbennaar het volle bedrag worden aangeslagen. Bij andere lieden, die geen bekend inkomen hebben, moet men daar naar raden, en bij deze blijft men in den regel onder het wer kelijke. De eersten betalen dus altijd het maximum, de laatsten het minimum dit is niet billijk. De Voorzitter zegt dat in het door den vorigen spreker gezegde veel waars is maar een amb tenaar die f1000 inkomen heeft moet daarvoor aangeslagen wordenhij kan ook nog andere fondsen bezitten of buiten zijn tractement ver dienen bovendien is men bij den hoofdelijken omslag door de wet gebonden. De heer Zijlmans zegt dat hel hem verwon- dért dat men alleen voorstelt om één enkel ambtenaar te verhoogen is de Voorzitter wel zeker dat de hoofdonderwijzer f 1000 inkomen heeftmoet daar geen bijdrage voor het pen sioenfonds belasting en misschien nog meer af? Spreker vindt het onbillijk hem voor f 1000 aan te slaan. De Voorzitten vraagt of de heer Zijlmans wel zeker is dat De Bree maar f 1000 inkomen heeft? als men alles rekent, huishuur, veranderlijk in komen, dan heeft hij zeker meer dan f1200. Is het dan onbillijk als men iemand, die f1200 inkomen heeft, voor f1000 aanslaat? Overigens moet de Raad beslissen. Op voorstel van den heer Jud. Timmermans wordt het kohier in handen gesteld van de vroeger benoemde commissie ten eindezooals de voorsteller zich uitdrukte, geen indiscretie te begaan. 6. Ontwerp besluit tot wijziging der begroo- ting voor 1879. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 7. Ingekomen stukken, als a. Verzoek van Jan Staalom vergunning een nieuw te bouwen huis in de 1ste Zeine met riet te mogen dekken. Na eenige discussie werd besjoten adressants verzoek niet toe te staan. Voor stemden de hh. Jud. Timmermans, Van Baal en Van der Heijden. b. Dankadres van den heer Hendriks, thans Secretaris van Besoijenaan den Gemeenteraad alhier. Aangenomen voor kennisgeving. c. De Voorzitter deelt mede dat hij een on derzoek heeft laten doen naar het broeien van het hooi; dit heeft bij 88 verschillenden plaats gehad het is ook gebleken dat dit onderzoek hoog noodig was daar o. a. op twee plaatsen het hooi rondom tegen en langs den schoorsteen was opgepakt. Hij stelt voor de kosten van dat onderzoek te dekken uit den post onvoor ziene uitgaven. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. d. De Voorzitter zegt dat den 6den Aug. jl. door den heer A. van Iersellid van den Ge meenteraad, eene klacht aan Ged. Staten is ge zonden over tien slechten toestand der Loint en vele andere zaken. Deze klacht is door Ged. Staten aan B. en W. gezonden, (lie meenden er op te moeten antwoorden. Ged. Staten hebben ook dit antwoord teruggezondenomdat het hunne bedoeling was dat de Gemeenteraad zoude antwoorden. Alsnu wordt voorlezing gedaan van het schrijven van den heer Van Iersel. Dit is van den volgenden inhoud Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. Geeft met verschnldigden eerbied te kennen Antonie van Ierselleerlooier en lid van den Raad dezer gemeente dat alhier de onbillijkste en willekeurigste handelingen worden gepleegd met het uit- en btvloeion van het riviertje of waterloop genaamd de Loint. Dit riviertje, van sluis- en schotdeuren voor zien, neemt zijn oorsprong in de haven van Waalwijk en doorloopt de geheele gemeente aan de Zuidzijdekan dienen tot afvoer van het overtollige water van den binnenpolderwelke polder evenwel nog andere uitloopen heeften moet hoofdzakelijk dienen voor dagelijksche invloeiing van versch wateronmisbaar voor de menigvuldige hier aanwezige looierijenzonder nog te spreken van de bierbrouwerijen en andere bedrijven die hier tevens worden- uitgevoerd en nog daargelaten dat het Zeer in het belang der volksgezondheid is van stroomend en versch water voor huiselijk gebruik te kunnen genieten. De toestand van genoemde waterloop is mo- mentelijk nog allerellendigsthoewel sedert twee, drie jaren de noodige plannen zijn gemaakt en een legio raadsbesluiten zijn genomen tot ver betering van finale uitvoering schijnt evenwel geen kwestie te zijn. Het opperbeheer hierover wordt uitgevoerd door den heef Burgemeester, uit wiens hande lingen men haast moet afleiden dat hij er be hagen in heeft om de gemeentenaren van tijd tot tijd het ongerief te veroorzaken om de sluis deuren te laten dicht houden terwijl de looiérs dan den een naar den anderen ZEd. achtbare bestormenmet nederig verzoek om in het belang van hunne industrie toch versch water te geven. Het laatste ligt hier versch in het geheugen sedert veertien dagen is het sluisje, except bij een tij (Zaterdag 2 Aug., 's namiddags 6 ure) afgesloten geweestzonder dat hiervoor eenige reden ismen zit hier tot op het oogenblik (Woensdag 6 Augustus, 's morgens 8 ure) met een stinkend vuil waterlooiersverzoek schijnt niet meer te helpen en zelfs werd gister een schriftelijk beleefd verzoek om toch versch water te geven door twee medicinae doctoren gedaan, ock van de hand gewezen. Redenen waarom adressant UEd. achtbare nederig verzoekt zoo spoedig mogelijk een onder zoek omtrent deze zaak te willen instellen hij durft UEd. achtb. bij voorbaat de verzekering te geven dat deze aangehaalde grieven waarin hior al de looiers deelen de toets en het onder zoek kunuen doorstaan terwijl adressant ver trouwt dat door Uwe tusschenkomst toch een einde gemaakt zal worden aan al die willekeu righeden en aan de continuatie van onafgedane zr.kenwaarmede men hier steeds jaar in jaar uit te doen heeft. 'tWelk doende enz. Vervolgens wordt voorgelezen het door Burg. en Weth. aan Gedep. Staten gericht antwoord. Do inhoud luidt als volgt Waalwijk, 22 Augustus 1879. De vertraging der beantwoording Uwer missive van 8 dezer G. no 41, 3e afdeeling, is toe te schrijven aau eene afwezigheid van eenige dagen van den Burgemeester en van de omstandigheid, dat de Wethouder Van Esde meening was toegedaan dat door gemeentebestuurwaaraan uwen brief is gerichtmoest worden verslaan „da gemeenteraad" waarmede de Burgemeester zich niet kon vereeuigen en hield daarvoor dc beantwoording tot eene volgende vergadering. Onder terugzending van het adres van den heer A. van Ierselons om bericht en raad gewordenbij bovengenoemden briefhebben wij de eer Umijne Heeren te berichten dal wij met verwondering van dat stuk ken nis namen aangezien wij vermeendendat de heer Van Iersel, die 15 a 16 jaren ingezeten is dezer gemeente en boyendien 10 jaren lid van den Raad waarvan 6 jaar wethouderbeter op de hoogte met den toestand van den waterloop de Loint en de duikersluis aan de haven zoude zijn. De Loint is een waterloopgelegen in den binnenpolder van Waalwijk die het dorp Waal wijk bevatdoorloopt het bebouwde gedeelte van het Oosten naar het Westen ontvangt het water van de verschillende trekslooten des polders en voert het overtollige water af in de haven alhier door eene aldaar aanwezige duikersluis welke sluis is voorzien van eene schuif, die door eene opwindmachine in werking wordt ge bracht. Deze is de zuivere toestand van den waterloop „de Loint" en de sluis. Waterloop en sluis zijn dan ook omschreven in het politiereglement van den binnenpolder van Waalwijk en komen ook voor op den legger der waterleidingen. De Loint verkeert in eenen behoorlijken toe stand dit jaar is door het waterschapsbestuur tweemaal een schouw over dien waterloop ge voerd namelijk op 10 en 20 Juli en de na schouw op den 28 daaraanvolgendeterwijl daarbij onder anderen is geblekendat de heer Van Iersel zelve in overtreding was lo. Wegens het hebben van eene keerplank op den bodem der Loint en 2o. wegens het hebben van eenen hcuten- duiker met schuif in den trekslootwelke over tredingen ZEd. zijn beteekend bij brief van 23 Juli. Het is een feitdat het water der Loint voor de looierijen zeer nuttig, ja zelfs onmisbaar is, waarom dan ook in dien waterloop nu en dan, wanneer het noodig isversch water door ge noemde duikersluis bij stijgenden vloed wordt ingevoerdzoodat nog nooit klaehten ten deze behalve de onderwerpelijkezijn ingekomen doch daarom mag de veiligheid der gemeente bij het uitbarsten van brand niet worden uit het oog verloren. Noch voor bierbrouwerijen noch voor huiselijk gebruik is het water in de Loint zelden geschiktomdat het bijna altijd bezwangerd is met fsecaliën van de looierijen afkomstigzoodat adressant zich ten deze minstgeuomenzeer vergist. Tegen beter weten in geeft adressant voor dat in het begin dezer maand de tijd waarop hij doelthet sluisje gesloten bleefmen heeft met den besten wil geen water kunnen invloeien uithoofde van den alstoen heerschenden Oosten wind tengevolge waarvan de vloed zeer gering was en bijgevolg niet die hoogte bereikte noodig om voldoende water te kunnen invloeien. De polderbode- heeft 4 tijen inplaats van ééns volgens den adressant op order van den Burgemeester beproefd water in te voeren doch zonder goed .gevolg, terwijl het verzoek van twee medicinae-doctoren waarvan adressant ge waagt en zoo zwaar en zwart doet uitkomen vervat was op een strookje papier in potlood schrift van (1e heeren Van Heijst en De Haan met verzoek den havenmeester te gelasten het sluisje té openen waaraan nog denzelfden dag, na onderzoek is gevolg gegeven. Hierbij voegt zich nog eene omstandigheid, die wij even willen aanhalen. Bij het vernieuwen van den Oostelijken haven muur in 1878 werd ook besloten de daarin aanwezige sluisthans de sluis in kwestiete doen veranderen door eene nieuwe. De oude sluis was voorzien van eb- en vloeideuren, zoo dat bij eiken vloed zeer gemakkelijk versch water naar den binnenpolder stroomde en het over tollige vuile water weg liepeene afsluiting alzoo die proefondervindinglijk gebleken is goed te zijn. Bij het bouwen der nieuwe sluis be sloot men echter tegen het advies van den voorzitter Tan het binnenpolderbestuur (de Bur gemeester) deze te voorzien van een schuif, te bewegen door een windwerk. Dadelijk na de voltooiing van het werkbleek het dat de sluis niet aan de verwachting beantwoordde noeh wat x de hoogte - ligging der sluis aan de achterzijde of landzijde betreftnoch de werking van de schuif-waarvar. de nieuwe windmachine na verloop van eenigen tijd spoedig door eene betere nieuwe is moeten worden vervaDgen zoodat deze omstandigheden hun nadeeligen in vloed wat het invloeien betrefthebben doen gelden.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1