Duitschland. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. "Vragen??? Burgerlijke Stand. Handelsberichten. De Duitsche Keizer heeft Straatsburg verlaten, om ziah naar Metz te begeven. De uittocht was bijzonder plechtig. Alle klokken luidden en het geschut bulderde. Eene talrijke volksmenigte voor het grootste gedeelte zeker uit Duitscliers bestaandeverdrong zich in de straten en riep den monarch „Leve de Keizer!,, en „Totweder- ziens toe. Bij het afscheid aan liet station gaf Z. M. nogmaalrzijne tevredenheid te kennen over de goede ontvangst en verklaarde dat hij van de stad een voorlreffelijken indruk medenam. Om kwart voor achten arriveerde de Keizer te Metz. Ook daar bulderden de kanonnen en juichten de langs den weg die hier en daar met eerebogen versierd en verlicht was op gestelde vereenigingen van Duitschers. Prins Bismarck is Donderdag middag te Berlijn teruggekeerd. Door het Kreitz-Gericht Cleve is een 20- jarig jongeling tot 5 jaren gevangenisstraf ver oordeeld., wegens het ontvreemden van f 32,600 aan Oostenrijksche effecten, zijne moeder en tante, bij wie hij gelogeerd wastoebehoorende. Een groot deel der som bracht hij te Parijs door en van daar begaf hij zich naar Metzwaar hij in hechtenis werd genomen. Alles op politiek gebied draait op het oogen- blik om Yon Bismarck's bezoek aan de Oosten rijksche hoofdstad waar het hem zoo wel schijnt tc bevallen dat hij besloot »og een dag langer te blijven dan oorspronkelijk zijn plan was. Eerst Woensdag avond om acht uur vertrok hijna hartelijk afscheid te hebben genomen van Andrassy en Prins Von Heuss. Van Andrassy verzekert men dat hij hooge- lijk met Von Bismarck's bezoek is ingenomen. Beide Staatslieden trouwens stonden reeds sedert lang op zeer vertrouwden voet. Aan den Frapschen gezant te Weenen zou Ven Bismarck de verzekering hebben gegeven dat de verstandhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk geen reden van ongerustheid voor Frankrijk behoefde op te leveren daar Duitsch land niets liever wenschte dan de goede ver standhouding met Frankrijk te handhaven. Ook de Bussen schijnen hun. deel te moeten krijgen van het aan de Engelscheu in zoo ruime mate toebedeelde ongeluk in den strijd tegen barbaarsche volkeren. Volgens officieele berichten uit Simla een niet geheel te vertrouwen Engelsche bron dus is de voorhoede van het Bussische leger dat de expeditie tegen de Tekke- Turkomannen heeft ondernomen hij Geoktepe geheel verslagen. De Bussen zouden 700 man aan dooden verloren hebben en zich thans ach terwaarts hebben geconcentreerd. Gelijk men weet verloor de expeditie onlangs baren bevelhebberGeneraal Lazareff, en stond ze eerst sedert zeer kort onder de bevelen van Generaal Tergukassoff. De focht is in Busland weinig populauromdat hijbij groote kost baarheid weinig werkelijke voordeelen belooft. De officieele berichten, uit St. Peterburg ont vangen maken slechts melding van het wisselen van eenige schoten tusschen de voorhoede en de Turkomannen. Twee escadrons cavalerie echter "dus heet het en eene compagnie infanterie waren voldoende om den vijand met »en verlies van 6000 schapen en 1200 stuks ander vee te doen wijken. Waalwijk, 27 Sept. 1879. Door het bestuur der assurantie-maatschappij „De Schelde"-}, te Antwérpen is aan den heer A. van der Lee alhier de zilveren medaille toe gekend als blijk van waardeering van den moed eu de zelfopoffering door ZEd. betoond bij den brand op 15 September jl. Aan de brandweer is door genoemde maat schappij eene gratificatie toegekend van f 50, Wij ontleenen het volgende aan eene rede voering van den Minister van Financiën ge houden in de Tweede Kamer bij het debat over 6 van het adres van antwoord op de Troon rede luidende „Met Uwe Majesteit hopen wij dat door hand having van vrijgevige beginselen op het gebied van handel en nijverheidgepaaid met verbete ring onzer handelswegende veerkracht des volks gesteund en de welvaart bevorderd zal worden". De Minister zeide „Toen Willem I aan de regeering kwam was zijne eerste daad, maatre gelen van liberalen aard nopens den handel te nemen tot opheffing van monopolie en bevorde ring der algemeene welvaart. De Koning ver klaarde dat ons land voornamelijk aan koop handel zijne welvaart dankte en dat de vrije handel geen belemmering moest ondervinden. Er is gevraagd Wat is dé bedoeling der in de Troonrede De bedoeling is niets anders dan eene geruststelling. Men moet haar in verband beschouwen met de vorige omtrent de noodzakelijkheid om de inkomsten te versterken en verbetering in de verhouding der belastingen aan te brengen. En nu wordt gezegd welke lasten ook zullen noodig zijn zij zullen niet betreffen de zoodanige die ■de vrijheid van den arbeid zouden benndeelen of de algemeene welvaart afbreuk doen. Men heelt bovendien geheel voorbij gezien dat in dezelfde wordt gewaagd van de zorg der Re- gcering voor de verbetering der handelswegen. Tusschen deze eu onzen handel is een onafschei delijk verband. De Begeering is niet afkeerig van bescherming, maar eene bescherming die waard is aldus genoemd te worden. Bescherming door goede wetten die medebrengen dat ieder vrij zij in zijn bedrijf zonder belemmering; be scherming door de zorg onzer diplomatij be scherming door ijverige zorgen voor het verkeer en tot wegneming van alle hinderpalen die het vrije verkeer belemmeren. Dat is de be scherming die de Regeering wilmaar niet die, welke zich oplost in begunstiging van den een boven den anderof die leidt tot opwekking van den strijd van belangen. Var. zoodanige bescherming is de Regeering afkeerig. Stel eens dat we ons op het voorbeeld van andere lauden tot protectie lieten bewegen dan vraagt hij wat wil men dan beschermen Hoe wil men beschermen Het is gemakkelijk ge zegd de Regeering moet de binnenlandsche nijverheid beschermenmaar men vergeet de gevolgen. Zullen wij, omdat de vreemdeling in meerdere of mindere mate zijne grenzen afsluitdaarom dit voorbeeld volgen Zullen wijomdat Duitschland een protectio nistisch:: richting volgtDuitseheri invoer hij ons keereu Of zullen wij afstand doen -van de vrije vaart en deze naar onze havensbelemmeren Er is door den heer Heydgnrijck gewezen op art. 5 der wet van 8 Augustus 1850, nopens retorsiemaatregelen; maar dat artikel slaat niet op de industriemaar alleen op scheepvaart. De Minister metnt dat juist nu er hier en daar reactie in de handelspolitiek bestaat de Regeering moet blijven vasthouden aan de be ginselen van vrijheid en van geleidelijken voor uitgang op het gebied van handel en nijverheid en zich moet voorstellen de handhaving van de liljerale handelspolitiek die steeds geweest is de politiek van alle Nederlandsche gouvernementen. Hij staaft dit punt nader uit onze bnpdels- geschiedeuiswijst er op dat toen Engeland de navigatieacte tegen ons in 't leven riep wij dat niet met represailles hebben beantwoord maar onze vrijheid van handel hebben gehandhaafd. Hij wijst er verder op hoe onze stadhouder 11 illem IV de bekende propositie heeft gedaan tot algeheele handelsvrijheid en het maken van ons land tot een porto franco. Men wees telkens op de kwyning van handel en nijverheid. Maar behalve hetgeen reeds over dit algemeen verschijnsel door sommige sprekers is gezegd vraagt hij nogvan waar die alge meene malaise En dan zegt hijdat. deze niet het gevolg is van den vrijen handelmaar van bijkomende omstandigheden en toestanden. De Minister wijst o. a. op de overspanning in het drijven van zaken op overproductie op den ommekeer in de middelen van verkeerde ver andering van de geldswaarde de groote uitgaven voor het militaire stelsel in het buitenland. Maar de Minister constateertdat niettegen staande de tijdelijke moeielijkkeden die zich in den laatsten tijd voordeden van 1848 af het beginsel van vrijheid van handel en nijverheid van ontwikkeling en wegneming van hinderpalen het leidende beginsel der Nederl. Regeering is geweesten dat de gevolgen waren toeneming van welvaarthoogere belastingopbrengstniet tegenstaande onderscheidene belastingen die han del en nijverheid drukten werden afgeschaft. De Regeering weuscht niet toe te passen de leer van eenige school, maar zij wenscht de voetstappen te drukken van mannen als Goyel, v. HogendorpVan HallVan Bosse en Betz. Het bestuur der Arnhemsche Tentoonstel- -lingsvereeniging béricht, dat dè Internationale wedstrijd gesloten wordt op 1 October e. k., terwijl de tentoonstelling van nationale en kolo niale nijverheid geopend blijft tot 15 October. De Willem Barentz isblijkens bericht te Hammerfest binnengevallen. Alles was wel aan boord. De gedenksteen is op Nassau-punt (Nova- Zembla) geplaatst en later is het schip in de nabijheid van Frans Jozefsland geweestdat boven 80° Noorderbreedte ligt. De grenadiersfeesten zijn woensdag geëin digd met eeu groote militaire taptoe. Het trompet en trommelconcertdat sedert jaren geene plaats meer ouder de garnizoensgebruiken innamwerd gisterenavond om elf ure ten aanhoore van een dichte menschenmassa in de Maliebaan uitgevoerd. De taptoeblazer en de tamboers waren midden in de grasvlakte in het heldere maanlicht opge steld binnen een kring van grenadiers en jagers, wier wapen thans bestond uit een fakkellicht of Venetiaanschen ballon. Een opeengepakte menigte had hierom een cirkel getrokkep, door de cavalerie op eerbiedigen afstand gehouden van den tot den afmarsch gereedstaaden troep. Met roffelslag en trompetgeschal werd de taptoe geopend. 1 Ie stafinuziek speelde hierop het be kende „turf in je ransel,,, waarna de optocht zich geëscorteerd door huzaren in beweging stelde. Onder de opwekkende tonen der muziekkorpsen, die elkander beurtelings in het spelen van po pulaire marschen afwisselen trok de trein langs Voorhoutden Vijverberg, de plaats, het Noord- eiude "de Oranje- en Parkstraatde Alexander- straat naar het Plein 1813. Er worden te Gorinchem door eenige onder nemende burgers pogingen iu 't werk gesteld om een coöperatieve slachterij op te richten. Evenals elderseischen ook daar de slachters hooge vleeschprijzenniettegenstaande, bet vee veel goedkooper is dan voor eenige maanden. Door de Haarlemsche politie is proces verbaal opgemaakt tegen 2 jeudige meisjes van 11 en 12 jaar, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van twee gouden belletjvs uit de oorr'ti van oen 5 jarig meisje, dat op straat wan delde. Zij hadden het gestolene reeds bij een goudsmid verkocht en de opbrengst versnoept. Ook hebben zij bekend den laatsten tijd meer dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. Een extratrein van Assen naar Groningen was tegen gisteren aangekondigd maar is niet vertrokken- Dit is geconstateerd heden door deurswaarders-exploot. De Exploi'atiemaatschap- pij wordt in rechten vervolgd. Aan de Vondelskade onder Amsterdam is een brutale diefstal gepleegd. Door het uitsnij den van eén deurpaneel heeft men zich bij een wijnhandelaar toegang verschaft, en vervolgens een aanzienlijke geldsom en papieren van waarde ontvreemd. Uie papieren zijn echter op de straat teruggevonden tegelijk met eenig gereedschap, dat hij de inbraak was gebruikt en naar men hoopttot de ontdekking zal leiden. Als eene bijzonderheid wordt uit Goirle gemeld dat aldaar deze week voor 't eerst eene dame eene zijden japon droegeene weelde, die tot nog toe in het dorp niet gekend was. N. R. Ct. Ook in het Noorden des lands worden tegenwoordig veel aardappelen uit Duitschland ingevoerd waardoor natuurlijk bij den ongun- stigen oogst van dit product hier te lande buitensporige stijging van prjjxen wordt tegen gegaan. Dit is niet naar den zin van hen, die bij hoage prezen kunne rekening kooptcn te makenen nu wordt allee beproefd om den invoer van aardappelen uit het buitenlaad zoo mogeljjktegen te gaan. Zoo wordt ons uit Dokkum medegedeeld dat daar het praatje uitgestrooid wordtdat de ingevoerde Pruisische aardappelen verbouwd ziin op de slagvelden van den FranscliDuitsellen oorlog, wsar duizen den soldaten zijn begraven zoodit die landen nu bemest zijn met de overblijfselen der gesneu velden. Natuurlijk wordt nu de gevolgtrekking gemaaktdat men met die aardappelen over blijfselen van menschenlijken eeten dit is voldoende om de gemoederen der liehtgeloovige menigte tegen de Duitsche aardappelen op te zeiten. 1 lijmen 26 September. Naar wq vernemen heeft de directie van onze dorpsharmonie besloten, om met de a. a. kermis alhier, die 5 October aanvangt een groot instrumentaal en vocaal con cert te geven tot leeniging van de rampen met de jongste overstroonring van de polders Bok hoven Engelen en Vlijmen. De beroemde di recteur Michiel Lombarts heeft goedgevonden "dit concert met de naam van Kikvorscheneoncert te bestempelen wat zeer zeker veel zal mede werken tot druk bezoek terwyl twee bekende polder-acrobaten Hermanus en Steiu genaamd dit feest zullen helpen opluisteren. Algemeen wordt deze poging gewenschtdaar na de kermis de harmonie vermoedelijk zal ontbonden worden, en dus tevens afscheid neemt Een ruime opbrengst wenschen wij den ongelukkigen bewoners der verdronken polders van harte toe (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Eedacteur! De „Nieuwe Tilburgscbe Courant" van gisteren bevat een, blijkens het onderschrift, uit-„De Fi nancier" overgenomen bericht, waarbij vermeld wordt, dat den lOn Sept. eene vergadering zoude gehouden zijn van leden der „Gehlersehe Cre- dietvereeniging. Dat bericht is geheel onjuist. Sedert de Bui tengewone Algemeene Vergadering van 15 Jan. tot wijziging der Statutenwaarbij o. a. het Maatschappelijk Kapitaal van zes op acht millioen gulden werd gebrachten de Gewone Jaar- lijksche Algemeene Vergadering, gehouden op 23 April j.l.tot behandeling der Balans van het voorgaand boekjaar, heeft geene vergadering van Aandeelhouders der „Geldersche Crediet- vereeniging" meer plaats gehad. Daar de „Nieuwe Tilb. Crt," alleen Woens dagsavonds verschijnt, heb ik gemeend met de weerspreking van bovenbedoeld bericht niet te moeten wachten tot de uitgave van het eerst volgend nummer van dat Weekblad, maar ver zoek ik UEd.M. de R.deze regelen in uw blad van morgen te willen opnemenwaarvoor reeds bij voorbaat mijnen dank. Hoogachtend UEd. Dw. Dk. J. H. D. KALTNER, Fung. Agent der Geld. Credietcereeniging Tilbcbg, 26 Sept. 18/9. Het verhandelde in de jongste zitting van den Gemeenteraad van Waalwijkgeeft in velerlei opzicht stof tot bedenking. De wenseh ligt op ieders lippen, dat de con- ciliante vlag, waaronder de heer Rubbens zeide zich te zuljen scharen hoe weinig die schoone vlag in deze zitting ook mocht ontplooid zijn voortaan door de leden van den Raad wat meer in eere moge worden gehouden. Verschillende vragen dringen zich op Waarom worden, bij de belangrijke keuze van een wethouder, van de 11 stemmende leden 4 blanco briefjes ingeleverd Is het niet beter den man zijner kéuze op bet biljet te schrijven, dan bij wijze van protest dit toch is de beteekenis van een blanco briefje reeds bif voorbaat tegen den te benoemen Wet houder te revolteeren Wat beteekent het toch, zelfs bij de benoeming van een Ambtenaar voor den Burgerlijken Stand, die in het algemeen belang der burgerijeen met. geringen last op zieli zal je nemen hebben en waarbij geenerlei politieke of partijbelangen kunnen betrokken zjjn, dat vijf blanco biljetten ingeleverd worden in plaats van door met waardigheid te stemmen, die gewichtige en dis crete betrekking in eere te houden en aannemelijk te maken Kan, daar de 11 leden 5 blanco biljetten 4 °P Jr. Van Heijst en 2 op den heer Van der Heijden inleverden eerstgenoemde wel als ge- kozen beschouwd worden, zooals het verslag zegt Volgens art. 50 1 der Gemeentewet, worden immers alle besluiten door volstrekte meerderheid van stemmen, dat is één meer dan de helft, hier dus 6 opgemaakt Zijn de actendie dr. Van Heijst nu als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal op maken wel wettigen zou hij zich niet aan vervolging deswege blootstellen? Bas het wel gepast over het inkomen van den hoofdonderwijzer De Bree, met het oog op zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslagin breedvoerige discussie te treden? Waarom dit punt nieteven als het geheele kohier van den Hoofdelijken Omslag- in geheime vergadering afgedaan Behooren de verzoeken tot vergunning, om een huis met riet te dekken zooals dat van Jan Staal, als zijnde uitvoering van verordeningen van den Raad niet bij Burgemeester en Wet houders te huis? Had de Burgemeester geen gelijktoen hij den brief om inlichting op het adres van den heer Van Iereel, gericht aan het Gemeenteleituur beschouwde als bjj het Dagelijksch Bestuur te huis behoorende Waaromals Gedeputeerde Staten bedoelden, dat de Baad inlichtingen zou geven den brief niet behoorlijk geadresseerd aan den „Baad", terwijl in den regel aan brieven aan het Gé- meentebeduur gezondendoor het Dagelijksch Bestuur uitvoering wordt gegeven, te meer daar dergelijke klachten ongeschikte punten zijn om in den Raad dat geen" redigeerend collegie is te worden behandeld? Heeft de verwarde en wonderlijke discussie, die daarover in den Raad geleverd is, dit laatste niet bewezen, en zal de eonciliante vlag, die de heer Rubbens ontplooien wildenog niet een tijdlang opgevouwen moeten blijven Waarlijk, deze vragen mogen allen, die daarbij betrokken zijn en vooral zij die vrijwillig de taak op zich genomen hebben, de belangen der gemeente te behartigen wel eens in ernstige overweging nemen. Wellicht dat sommigen dan tot de overtuiging komen, dat, waar liet geldt de dierbare belangen der gemeente onpartijdig en eerlijk te behartigen, in velerlei opzicht anders gehandeld, anders ge sproken behoort te worden. Indien het reglement van orde wat flinktr werd gehandhaafd en elk lid zich er op toelegde om wat hij zeggen wildewat meer in ééno rede samen te vatten en dan ook slechts e< n enkele maal mocht repliceeren over het punt in behandelingdan zouden de discussiën in onzen Raad niet ontaarden in een soort van sociëteit- praatje of zou daar misschien wel toegelaten worden dat elk lid overeen in behandeling zijnde punt zoo dikwijls op die wijze sprak en iedereen antwoordde als hij maar wilde Het moet gezegd worden, de eer van den dag kwam den heer Jud. Timmermans toedeze bracht niet alleen de schokkende en verwarde discussie door waardige en inderdaad conciliante bewoordingen in het echte spoor, maar slaagde er ook in de waardigheid van het Gemeente bestuur te redden. Hem zij eere. Moge zijn voorbeeld stichting en navolging vinden, Een vriend van eendracht en orde Van den 13 tot en met den 19 Sept. 1879. WAALWIJK. Gehuwd: Christian us Jacobus van de Werff, jm. met. Martha van Rleljd. Bevallen: Lucia Maria Brouwers geb. Eversd. Anna Elisabeth Klingenhever geb. Scheffer z. Overleden: Adriana van Eeten 7 w.phris- tianus Josephus Desiré Brekelmans, 20 d. Wilhelmina Croot, 12 m. Helena Maria Bos, 12 w. Johanna Catharina Krol, 54 j., echtgen. van Bernardus van Schijndel. Een levenloos kind van Jan Baptist van der Heijden en van Theresia Adriana llaria de Leeuw. LOONOPZAND. GehuwdSimon Zacht.36 i. met Hendrika Dolphin 26 j. Ondertrouwd: Johannes van Diemen met Jen- neke Verhagen. Jacobus de Ruijter met Cornelia Adriana Steenbergen. Bevallen -. Clarina Zwaans geb. de Kok d. Johanna Dingemans geb. van der Linden d. Elisabeth Hesselmans geb, Verhagen s. Cornelia van Campen geb. Splerlngs i. Overleden: Adrianus Johannes van Gestel 9d. Antonia Maria Dingemans 1 m. Nicolaaa de Benis, 3 m. SPRANG. BevallenWilhelmina Helena van der Mooren geb. van Ballegoijen d. OverledenAdriana Braspenning, 3 w. ]Vaalwijk26 Sept. Granen. Tarwe f 11.00 i 12.50 rogge f6.50 a 7,00 gerst f0.a 0.Boek weit 1 6.00 a 0.— per HL.Haver 9 a 10 cent per kilogr.Tarwebloem f 18.50 a Rogge* bloem f 13.75 per HL.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2