BLAD lil, L Nummer 181. Donderdag 2 October 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. feuiTlWok BUITENLAND. Frankrijk. EEN MOORD. Spanje. Engeland. Duitschland. Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar 'plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Voor .het in orde brengen van de vergader zalen der Frar.sche Kamers te Parijs heeft men thans werklieden der Marine gerequireerd (de gewone hebben strike gemaakt), zoodat men hoopt den arbeid op tijd te kunnen gereed hebben. Naar aanleiding van ecne verordening van den prefect der Seinekrachtens welke in de hospitalen alleen bij zulke zieken die het be paaldelijk verlangen geestelijken mogen worden toegelaten schreef de Aartsbisschop van Parijs aan de hospitaalgeestelijkendat het bepaald hun plicht is alle kranken te bezoeken, omdat de geestelijke artsen evenveel rechten hebben als de geneesheeren des lichaams. Dit zal misschien weder tot tal van conflicten aanleiding geven. Door den algemeenen raad van de Rhone is het zonderling besluit tot belasting der jong gezellen genomen. Dat besluit luidt als volgt „Overwegendedat de ongehuwde staat in strijd is met de natuurdat in alle landen door de ongehuwde militairen zeelieden rechtsge leerden en jonggezellen van alle beroepen de onzedelijkheid, in de hand gewerkt wordt dat de geheele zoogenaamde hoogere wereld reddeloos is verzonken in zwelgerij en schaamteloosheid welke erger is dan de dood, wordt besloten: „Dat voortaan, tot ondersteuning^der verlaten kinderen, een vierde gedeelte zal worden afge houden van het traktement of pensioen van iederen ambtenaar of gepensioneerdedie on gehuwd is en in het departement van de Rhone woontvan den laagsten ambtenaar af tot hen die in het leger of de regeering de hoogste posten bekleeden of bekleed hebben. Zekere vrouw Mallet te Parijs werd eene maand geleden geheten door een dolle kat. De beet werd uitgebrand met een gloeiend ijzer en de wond genas spoedig. Men dacht, dat de beet geen verdere gevolgen zou hebbentoen vrouw Malletvoor een paar dagen met een buurvrouw pratendeplotseling eene verschrik- Eene Novelle. II. Een zachte lenteavond daalde op het aardrijk neder. Maria zat met Dragutin onder het wijngaard- loof, dat het huis des koopmans aan den tuin kant bedekteen staarde naar buiten in het vlakkeland, dat als een kalm gelukkig menschen- leven door geen storm bewogen laehend voor haar lag. De schemering verspreidde zich reeds over het verwijderd eikenwoud, daar waar veld en hemel met 'elkander schenen ineen te smelten, heerschte een eentonig grauw, alleen de rivier schitterde nog in de scheidende straal der zon, als de laatste gedachte eens waanzinnigen dichters. Eindelijk sterft ook dit licht en de nacht komt en doodt den dag des geestes. Maria luisterde naar de woorden van Dra gutin die in bezielende taal van de vreemde landen en steden verhaalde welke hij op zijne reizen bezochtvan al de schoonheden welke hij daar aanschouwd had. „Maria", zoo eindigde hij, „al die pracht deed mij dikwijls duizelen, doch mijn hart bleef rustig; toen ik echter mijn vaderland weder zagtoen de eenvoudige oorden mijner landslieden voor mij opdoemden en ik mijne geboortestad weder zag, zou ik het van vreugde hebben kunnen uitschreeuwen, toen werd ik als gedrongen den grond te kussen welke mij als kind gedragen had. Het is den Slaaf eigen zijn vaderland boven alles te beminnen, aan de oude zeden met elke kelijke vlaag kreeg. De buurvrouw ontstelde en riep om hulpmaar vrouw Mallet wierp zich op haar en wilde haar bijten. Eene wilde worsteling ontstond nu tusschen de twee vrouwen. De toegeschoten buren zagen het aan doch geen hunner durfde tusschenbeide te komen. Gelukkig kwamen twee politiedienaren. Een greep een deken en wierp die zoo behendig over Vrouw Mallet", dat het mogelijk werd haar te binden en naar een ziekenhuis te brengen. Toen zij den drempel van het gasthuis overschreden hadstierf zij. De Madridsche „Correspondencia" spreekt van de waarschijnlijkheid dat Canovas del Castillo weer Premier zal worden en nog wel voor de opening der Cortes. In den laatsten tijd hebben wederom ver scheidene arrestatiën van staatkundigen aard plaats gehadlieden die men van republikein- Sche of federalistische woelingen verdacht. Vol gens een ontvangen telegraphisch bericht zijn weder een kolonel en twee andere officieren met de bij hen behoorende compromitteerende papie ren in hechtenis genomen. De Regeeriiig zou voorts van Erankrijk de verwijdering vau Zorilla willen eischen. Maar ait zal haar door de Regeering' der Republiek bepaaldelijk worden geweigerd. Te Londen is uit Afghanistan bericht ont vangen, dat generaal Baker Kushi heeft bezet en wel,-anders dan men gemeend had te mogen vermoeden zonder eenigen tegenstand. Met de Afridi's waren nieuwe afspraken gemaakt, waar schijnlijk tegen betaling van nieuwe sommen geldsmaar ditmaal zijn de Engelscben zoo verstandig geweest gijzelaars van de Afridi's te éischen als waarborg voor de vervulling hunner beloften daar bet vroeger wel eens is voorge komen dat de Engelschen geld betaalden en toch nog lastig gevalleu en beroofd werden op den koop toe. De stam der Mohmuds maakte let den Engelschen tamelijk lastig. Het transport door den Khyberpas ontmoet snaar zijns harten getrouw te blijven. Maar wat dat nog overtreft is de gedachte aan zijne fa milie. Wanneer zal ik mij een eigen gezin vesti gen, wanneer eene dierbare gade huiswaarts voeren, opdat zij als vrouw en koningin in mijn buis heersche Blozend sloeg zij haren blik op den grond Onstuimig vatte Dragutin haar bij de hand. „Maria", riep hij driftig, „zoudt gij dat voor. mij gevoelen kunnenwat ik voor u gevoel zoudt gij de mijne willen wordenMaria de mijne voor mijn geheele leven Ben purperen stroom verspreidde zich over Maria's rein gelaat, hare hand beefde in de zijne. „Spreek daarvan niet, Dragutin", sprak Maria nauw hoorbaar. „Geheel andere uitzichten staan voor u open. Gij zijt officier, wat mij gelukkig maken zou, zou uwe carrière kunnen verstoren." „Dus zou het u toch gelukkig maken O meisje, meisje, gij maakt mij overgelukkigWat vraag ik naar carrière, naar bevorderingUwe liefde is mijn geluk, uw bezit mijn roem, ver heugd werp ik al dat klatergoud van mij het zoete voorrecht van u mijne vrouw te mogen heeten, is mij liever dan alle titels en elke on derscheiding." Op hetzelfde oogenblik ontstond er eene be weging in de wijngaardbladeren, die het venster omzoomden, dat zich juist bóven de geliefden bevond. Een menschelijk gelaat staarde op het tweetal, maar dat gelaat was zoo doodsbleek, zoo hart verscheurend treurigen het groene wijngaard- loof stak bij die veranderde trekken af, als lage er midden in het bosch onder frissche bladeren, die het half verscholeneen arm menschenkind in den laatsten strijd. Twee groote tranen baanden zich uit de som bere oogen een weg en vielen op een blad, dat nog steeds de grootste moeielijkheden. Daarbij komt nogdat te Peshawer de cholera is uit gebarsten en reeds verscheidene slachtoffers heeft gemaakt. Ook Engeland schijnt eerlang zijn Blanqui- kwestie te zullen hebben. De bekende Arthur Orton dieomdat hij zich valschelijk voor den erfgenaam der Tichbornes heeft uitgegeven op het oogenblik gevangenisstraf ondergaatzal zich op raad .van ziju advocaatden beruchten Kenealy candidaat stellen bij de eerstvolgende verkiezing te Nottingham. Den Emir van Afghanistan schijnt hej ten slotte in zijn hoofdstad en onder zijne'muit zieke troepen te warm geworden te zijn. Met twee zijner zonen, Yah-Yah-Khan en Dand- scharer. een escorte van 200 man is Jakub- Khan te Oost-Kischi of Kushi aangekomen nadat hij eqsst had laten vragen of de Engel sehen hem zouden ontvangen. Dat deze stap van Jakub tamelijk wel met eene vlucht gelijk staat blijkt uit de bijvoeging dat men te Kabul thans de .poorten heeft gesloten en dat er vol slagen auarchie heerscht. Blijkbaar heeft men zich dus niet willen storen aan des Emir's bevel, om zich tegen het verder doordringen der Engelschen niet te verzetten^ Met Jakub-Khan en zijn zwak escorte bij zich trekt het Engelsche leger dus naar Kabul, dat men reeds den 5n October aanst. hoopt te zullen bereikt hebben. Met den marsch derwaarts wordt zooveel mogelijk spoed gemaakt. Baker is reeds van Kushi opgebroken en Roberts is op bet oogenblik naar laatstgenoemde plaats van den Shutur-gardanpas uit op marsch. Te genstand schijnt men te Kabul niet veel te verwachtendaar de opstandelingen zonder hoofd zijn. Maar zeer matig is men in de Britsche Kaapkolonie ingenomen met de wijzewaarop Garnet-Wolseley de Zulu-zaken heeft geliqui deerd. Men gelooft nietdat het stelsel van splitsing van een groot Rijk in verscheidene kleinere provinciën op den duur practisch zal bevonden worden en acht het een groote fout dat Wolseley het land geheel aan de Kaffers wil overlaten. Immers iu het verdrag is be paald dat aan blanken geen land mag verkocht zich onder den zwaren last van de tolken der hevigste zielesmart boog en ze niet kon houden. Zij vielen zoo neder op het gouden fraaie haar van Maria, als waren het twee schitterende dia manten van een diadeem. A Vel waren het tranen uit èen kroon van smarte. Maria sprong opDragutin trok haar echter onstuimig aar. zijn hart. Gp eens werd het venster met drift toege trokken. De glasscherven vielen kletterend naar benedenzoodat het stof het tweetal als met diamantgruis bedekte. Verschrikt sprongen zij op. Eszek, de hoofdstad van Slavonië maakt een eigenaardigen vreemden indruk op hare bezoekers. Die ernstige gezichten van meest allen gewapende mannen met hunne donkerbruine, scherp getee- kende trekken, die veel voorkomende Servische kleederdrachtdie bonte kleuren waarbij het rood den boventoon voertherinneren ons on willekeurig aan de nabijheid der Turksche greDzen. Het aanhoudend op- en afvaren van stoombooten en roeischepen op de hier zoo machtig geworden Drave, zoowel als het gedrang en de slecht of volstrekt niet geplaveide straten toont duidelijk, dat wij ons hier in de aanzienlijkste handelsstad dier landstreek bevinden. Nochtans zijn de huizen meestal laag en met stroo .gedekt. De stad zelve wordt, even als Agram, in een boven- en benedenstad verdeelden door de vesting bestreken. De bovenstad wordt hoofd zakelijk door Duitschers, en de benedenstad door Serviërs bewoondterwijl de bezetting in de vestingwerken besloten is. Bovendien bevindt zich in het Westelijke deel der stad eene kolonie van "Wurtembergers, terwijl worden. Voorts betreurt men hetdat aan de Zoeloes geen schatting of belasting is opgelegd en dat niet op afdoende wijze is uitgemaaktboe de Britsche residenten bun gezag zullen moeten oefenen. In plaats van een grooten Cetawayo dus luidt de slotsom van eene reeks bezwaren, door „The Times" medegedeeldvreest men in de kolonie er een dozijn kleine te zullen krijgen die misschien moeielijk zullen zijn in bedwang te houden terwijl men het betreurt dat' de Regeering eene schoone gelegenheid om de zaak deugdelijk en goed te regelen heeft laten voorbijgaan. Cetawayo wordt in zijne gevangenschap vergezeld door drie vrouwen, eene dochter en een viertal volgelingen. Hij blijft zich konink lijk en waardig gedragen en duldt niet, dat men hem aanraakt. Hij betuigt zijne verwon dering er overdat alles zoo gebeurd ismaar blijft er bij en daarin heeft hij misschien geen ongelijk dat Sir Theophilus Shepstone van alles de schuld is. Men wil hem bepaalde lijk verbannen naar eene plaats ver van Zoeloe- land schoon mes vreestdat deze handelwijze misschien een minder gunstigen indruk zal maken op de inlandsche bevolkingdiewan neer Cetawayo zoo stil wordt geëxpedieerd niet gelooven zaldat de gevreesde Vorst ooit door de Engelschen werd gevangen. Thans is weer sprake van een onderhond, dat Von Bismarck en Gortschakoff zonden hebben en wel te Berlijn. De onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Duitschland over een tariefsverdrag moeten reeds ten aanvang hebben genomen. Z. M. de Keizer heeft eeDe proclamatie aan de bevolking van het Rijksland uitgevaardigd, waarin hij met groote voldoening constateert dat „de innige wederaansluiting aan het Duitsche vaderland,, op verblijdende wijze voortgang maakt. De ontvangst heeft Z. M.'s verwachting verre overtroffen. Hij brengt dan ook aan de bevol king zijn dank en wenscht haar alle voorspoed. Met Japan is êen klein geschil ontstaan. de voorstad Rétfalu door Magyaren bewoond wordt. Zoo ziet men dat de hoofdstad van Slavonië betrekkelijk dóór weinig inboorlingen bewoond wordtdaar het nationale element zich binnen Pozeg, de tweede stad des lands, geconcentreerd heeft. Het was heden jaarmarkt te Eszekin de straten nam de drukte met ieder uur toe, daar steeds nieuwe scharen van landlieden uit den omtrek haar binnenstroomdenom hunne be hoeften voor het geheele jaar in te koopen. Een bonte cbaos van koopersverkoopers en huisdieren van allerlei soort bewogen zich door elkanderdan weder rammelde een morsige boerenwagen voort, met een paard bespannen, terwijl het veulen er vroolijk om heen sprong eene gewoontewelke in Croatië en Slavonië zelfs bij hecrenrijtuigen bestaat. Alle herbergen waren vol, althans die, "welke door de geringere klasse bezocht worden. Inzonderheid ging het in eene dier spelonken, in een donker, morsig steegje van Rétfalu, zeer levendig toewant het wemelde er van gasten. Er waren Joden met hun langen merinossen rok en hunne twee lange zijdelings afhangende haarlokken, Grieken met hun glanzend zwarten baard en zwarte muts, Serviërs in hun schilder achtig costuum van top tot teen gewapend „Zwaben" in hun eenvoudige burgerkleeding Hongaren in hun attila en sporen aan de laarzen, Kroaten in hun bruinen rok met roode tressen, Slavoniërs met korven vol zuidvruchten, Bohe mers in hunne eigenschap als muzikanten, enz. allen in eene bonte mengeling. Daar klonken alle Oostenrijksche talen in alle mogelijke en onmogelijke dialckten door elkanderzoodat iemand hooren en zien verging. Wordt vervólgd

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1