Denemarken. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Eén Duitsch schip heeft te Yokohama de qua rantaine verbrokenop last nogal van den Duitschen gezant, 't Was daarbij bijna tot eene vechtpartij gekomen. Engeland is op de hand der Duitschers, doch Amerika ondersteunt Japan. De overige Mogendheden namen nog geen be sluit. Het jongste jaarversl. van de fabriek van Krupp te Essen bevat de volgende merkwaardig heden. In de gietstaalfabriek vinden 8500 ar beiders werk. Er staan 298 stoomketels en even zoovele machines met 11000 paardenkrach ten terwijl 77 stoomhamers van 2 tot 1000 centenaars gebruik worden. In 24 uren kan gemaakt wordenrails voor spoorwegen voor 19 kilometer, benevens eene naar verhouding even groote menigte wielspanningen raderen assen en veeren en verder 1500 granaten. In-de maand worden gemiddeld 300 kunon- neni Van verschillend kaliber gemaakt. Sedert 1847 zijn 15000 kanonnen afgeleverd. Dagelijks worden 1800 ton steenkolen en cokes gebruikt, terwijl 21000 gasvlammen branden. Het verkeer op de fabriek en met het meest nabij zijnde spoorwegstation geschiedt langs een spoorwegbaan van 60 kilometer met 24 locomotieven en. 700 wagens. Op het etablissement -zijn 44 telegraafstations. Een nieuwe schietbaan van 18 K. M. wordt bij Meppen in Hanover gemaakt. In de bergwerken zijn 5300 arbeiders bezig met het graven van kolen en ijzererts. De groeven in het Noorden van Spanje leveren jaarlijks 200,000 kubieke nieter ijzerertsdie verscheept worden met 5 aa,u de fabriek toebehoorende stoomschepen. Bij d^ ijzersmelterij worden 700 werkliedén gebruikt. In de 3277 aan de firma behoorende arbeiders- woningenhuizen 16,200 menschen. In 22 winkels kunnen koloniale waren manufacturen, meubelsschoenen vlèesch enz. tegen markt prijzen worden verkregen. In de fabrieksbakkerij bakt men dagelijks 194,000 kg. brood, waartoe het meel door agen- in Odessa wordt gekocht. Onderwijs wordt gegeven in 4 scholen met 21 klassen en eene industrieschool voor meisjes voor meisjes en vrou wen. Het etablissement heeft deze uitbreiding alleen onder den tegenwoordigen bezitter verkre gen, die van zijn vader slechts een kleine smederij erfde. Aan de Kroonprinses van Denemarken zijn gedurende haar bezoek aan Stockholm kleinoodiün ter waarde van 60 a. 70 duizend kronen ontstolen. Het is gebleken dat de dief is een 18jarige scheepsjongenWeiss genaamddie behoorde tot de bemanning van de stoomboot Sköldmön, waar de Kroonprinses die passagier was op die boothaar kleinoodiën in het salon had achter gelaten. Nabij Poggia had het volgende feit plaats, dat men eer van een wilde horde Indianen, dan van bewoners uit een beschaafd land kon ver wachten. In den nacht van den 22sten dezer werd door eene bende het huisje van een wis selwachter aangevallen. Het gelukte dezen echter door een venster teontsnappen en zijn vlaggetje en lantaren mee te nemen. Daar hij een ongeluk vreesde ijlde hij den weg op langs welken de sneltrein die de mail uit Indie aanbrachtelk oogenblik verwacht werd. Zoodra de machinist het sein bemerkte maakte hij minder stoom en liet. den trein zoo spoedig mogelijk stoppen. Toen men ern onderzoek insteldevond men dat tusschen twee wachthuisjes op de rails eene bariicade van zware steenen was aangebracht één meter hoog en wel twee meter lang. Terstond zijn de strengste maatregelen geno men om op het spoor te komen der boosdoeners. De Porte heeft haat voornemen te kennen gegeven geen troepen naar Oost-Rumelië te zenden. Nog steeds is sprake van eene nieuwe Tursche leeningdoor Prankrijk en audere Mogendheden te waarborgen eerst na regeling echter de Grieksche grens-quaestie. Uit New-York wordt gemeld, dat bij Salt- Lake-City (Utah) 28 bergbewoners door Indianen zijn vermoord. In Nieuw-Mexico geraakten de troepen die tot bestraffing van de wreedheden der Indianen waren afgezonden met dezen slaags en moesten met een verlies van 5 man terugtrekken. Een troep jagers uit Texas had een tweedaagsch gevecht met eene 'bende Indianen en verloren 7 man. Tilburg, 1 Oct. 1879. Door de Gebroeders Mercx fabrikanten van Stoommachines alhier, zijn door eigen vinding naar het systeem Cosliss stoommachines vervaar digd, die door haren zachten loop, maar vooral door het spaarzaam gebruik van steenkolen groot voordeel voor de industrieèlen opleveren; vor derende deze machines per paardenkracht en per uur slechts lJ/j kilo steenkolen, terwijl in den gewonen regel 3 kilo vereischt wordt. Aan het Ministerie van Waterstaat is 11. Vrijdag aanbesteed de levering van laken in 1879 en 1880 voor de uaiformkleeding van postbe ambten benoodigdin vier pcrceelen. Minste inschrijvers waren voor perceel a. de hoeren Th. de Beer en Jansens de Horion voor f 5.26; voor perceel b. de heeren Jansens de Horion, voor f4.25; voor perceel c. Gebr. Mutsaers, voor f3.79; voor perceel d. dezelfde voor f 3.74 en voor perceel e. Jansens de Horion, voor f4.32; allen alhier. Gisteren morgen omstreeks 8 uur, vond zekere v. B. bij zijne tehuiskomst zijne echtge- noote bij de achterdeur zijner woning aan eene ladder opgehangen. Het schijnt dat zij reeds geruimen tijd aan zwaarmoedigheid heeft geleden en dat dit haar tot zslfmoord heeft gebracht. Bij de inspectie der dd. schutterij alhier, die gisteren op last van den majoor-kommandant gehouden werdis het fraaie vaandeleen geschenk van een aantal Tilburgsche ingezetenen, door den Burgemeester op plechtige wijze uit gereikt. Waalwijk-, 1 Oct. 1879. Verleden Zaterdag, 's morgens ten 11 ure, heeft er eene vergadering van den Gemeenteraad alhier plaats gehad, waarbij alle leden tegen woordig waren, uilgenomen de heeren Zijlmans, Van Iersel en Jud. Timmermans. Die zitting is groolendeels met gesloten deuren gehouden. Van het in het openbaar behandelde valt alleen het volgende te vermelden lo. Maakte de Voorzitter aanmerking op de notulen er stond namelijk niet vermeld, dat de Voorzitter, op het gezegde van den heer Zijtmans: „dat de gemeente evenveel recht heeft als de Binnenpolder, omdat zij evenveel betaald heeft aan het sluisje als de Binnenpolder", geantwoord had „dat de gemeente zeker er groot belang bij had dat dit weder bij den laatsten brand ge bleken was en dat het daarom niet meer dan billijk wasdat de gemeente bijgedragen had voor de bedoelde kosten." 2o. Is aan de brandweer f 25 toegekend. 3o. Zijn al de stukken betreffende de gas fabriek ter visie gelegd voor de leden, teneinde die zaak in de eerstvolgende vergadering te be handelen. Morgen Donderdagvalt de groote na- jaarsmarkt inbekend onder den naam van Bavo-Markt". Wij verzoeken de leden der Looi- erssocieteit hunne opgaaf voor de voorraadslijst tijdig in te zenden. Verleden Maandag was het de dag, waarop de WelEerw. heer Rijken, pastoor dezer gemeente, hier 25 jaren werkzaam was geweest als kapelaan en pastoor. Van alle zijden werden den jubilaris gelukwenschen gebracht en van vele huizen wapperde de y nationale driekleurzeker zou er meer algemeen feest gevierd zijn, hadde Z.Eerw. niet uitdrukkelijk verzocht dit niet te doen. Des avonds bracht de Harmonie St. Chrispijn den jubilaris eene serenade. Moge de W.Eerw. heer Rijke nog lang werk zaam zijn tot heil en voorspoed van Waalwijk, dit is zeker de wensch van al zijne parochianen. De Vereeniging van Handel en Nijverheid te. 's-Gravenuage heeft uitvoering gegeven aan haar voornemen om den handschoen op te nemen voor den daar ter stede neringdoenden stand tegenover den buitenlandschen handel. Zij wijst in een zeer gemotiveerd schrijven aan de ingezetenen van de residentie gerichtop de bedriegelijkheid van al de voordeelen welke in de jaarlijks wederkeerende geïllustreerde prijs couranten der groote Parijsche huizen worden voorgespiegeld; Zij die dan ook die „Groote Magazijnen" te Parijs persoonlijk bezochten zegt de circulaire zullen hun stadgenooten eenparig verklaren kun nen dat voor góede waar daar ter plaatse evenveel betaald moet worden als daar ter stede en het voorgestelde groote prijsverschildoor het leveren van minder waar slechts denkbeeldig wordt. Het door genoemde vereeniging genomen initiatief heeft dus in de eerste plaats ten doel de lichtgeloovigen onder de Hagenaars te waar schuwen. Maar na het algemeen belang, beoogt het ook de welvaart van onzen werkenden stand, welke door al die schetterende beloften bedreigd wordt. Laat men er zich toóh door verschalken en koopt men al is het dan ook met te laat ont dekte schadezijn behoeften elders zoo zegt het schrijven dan ontneemt men niet alleen aan zoo menigen werkzamen stadgenoot zijn verdienstewaardoor hij in het onderhoud van zijn gezin moet voorzien maar ontsteelt boven dien aan weduwe en wees het eerlijk verdiend dagelijksch broodterwijl men onder den wer kenden stand ontevredenheid aankweektwelke vroeg of laat de allertreurigste gevolgen moet na zich slepen. Door de Nederlandsche Regeering was op de internationale tentoonstelling te Munchen de verzameling bouwkunstige teekeningen ingezonden, welke vervaardigdwaren onder leicjing der voor malige Commissie van rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst. Deze fraaie verzameling heeft de aandacht van de jury getrokken en in hooge mate hare belang stelling gewekt. Intusschen mogen volgens het reglement aan. collectieve tentoonstellingen geen bekrooningen uitgereikt worden. Het Comité der tentoonstelling heeft bericht, dat blijkens het jury-protocol van 20 September de jury aan deze teekeningen een eerediploma wenschte toe te kennenen datwijl het reglement collectieve inzendingen van de mede dinging uitsluitomtrent deze verzameling eene bijzondere vermelding in het verslag omtrent de tentoonstelling zal opgenomen worden. De „Stooinpost" berichtdat de gelijk stelling der tarieven voor het spoorwegverkeer uit Duitschland naar Vlissingen met die voor Dordrecht en Rotterdam dank zij de welwil lende medewerking van den nieuwen directeur- generaal der Exploitatiemaatschappijverkregen is. Met 1 October a. s. zullen de nieuwe tarieven in werking treden. Zooals men weet zijn de havenrechten te Vlissingen nog al beduidend waaraan men wel eens het minder bezoek der schepen meende te moeten toeschrijven. Naar het schijnt worden nu middelen beraamd om tot eventueele ophef fing dezer rechten te geraken. Uit Utrecht meldt men Als een bewijs dat ook in deze gemeente de invoer van Duitsche aardappelen op groote schaal plaats heeftkan dienen dat behalve den grooten aanvoerdie langs de spoorwegen met bestemming voor Utrecht plaats heeftdoor een handelaar in dat artikel deze week aan de Watermarkt is gebracht een Duitsch schipinhoudende 2500 hectoliterterwijl nog onderweg is een van 1800 en later een door hem zal worden gela den van 3200. De aardappelen zijn goed van smaak en worden verkocht voor f4.75 per HL. Sedert den invoer dezer buitenlandschc "soor ten is dan ook de marktprijs onzer inlandsche aardappelen zeer gedaald. Van alle kanten komen klachten over de hooge vleeschprijzenwelke men niet in ver houding acht tot de tegenwoordige prijzen van het levend rundvee. Reeds is gemeld dat te Vlaardingen buiten de slagers ommet goed- gevolg een slachterij is opgericht, waar het vleesch belangrijk goedkooper verkocht wordt. Dit voorbeeld schijut indruk gemaakt te hebben. Eenige der voornaamste slagers in verschillende plaatsen hebben uit eigen beweging de prijzen van het rundvleesch met 10 cent per kilo ver laagd. Hier in Waalwijk en omstreken heeft men tot nog toe niets van eenige prijsvermin dering vernomen. Kapitein Markham de bekende Noord- poolvaarder heeft aan het Nederlandsche Noord- poolcomité een telegram gerichtom het geluk te wenschen met de tweede reis der Willem Barentz. Het bereiken van Frans Jozefsland blijkt een ware triomf voor de bemanning te zijn. Kapitein Markham streefde er zelf naar, maar kon het niet bereiken. Het op 80° NB. gelegen land werd in 1873 als het ware toe vallig ontdekt door de Oostenrijksche expeditie; sedert werd het nooit weder bezocht. De heer H. Th. Giiddehulponderwijzer te Schiedamis benoemd tot hoofdonderwijzer te Enschotgemeente Berkel. Gepassserden Donderdag stonden voor de rechtbank te Breda eenige landbouwers terecht, beklaagd van overtreding van het reglement op de provinciale paardenbelasting, omdat zij nl. hunne paarden afwisselend hebben gebruikt. Hoewel die belastingter vervanging van de tollen nu reeds eenige jaren bestaatzoo was door de ambtenaren daarop nooit aanmerking gemaaktdaar zij evenals de landbouwers van oordeel schenen te zijn dat ook hier het af wisselend gebruik der paarden geoorloofd fs gelijk het geval is bij de rijkswet op de per- soneele belasting. Dit jaar zijn dan ook de aangiftbiljetten voor die provinciale paardenbe lasting in een anderen vorm gegoten dan vroeger, wordende nu daarin ook opgave van ouderdom en kleur der paarden gevraagd. Met belang stelling wordt de uitspraak der rechtbank te gemoet gezien. Mocht die veroordeelend zijn, dan is er een algemeen petitionnement van de landbouwers te wachten om de gunstige bepaling der wet op het personeelwat het afwisselend gebruik der paarden betreftook op de provin ciale belasting (die op zich zelf reeds zoo be zwarend is en zoo ongelijkmatig drukt) van toepassing te verklaren. Door het Engelsche Gouvernement zijn meer dan duizend Hongaarscbe paarden aange kocht om voor de cavalerie gebruikt te worden; reeds drie transporten elk van 120 stuks zijn via Rotterdam per Great Eastern Railway geëx- pedieërd. Van buitegewone wildheid bij deze paarden moet geen spoor te ontdekken zijn integendeel zijn ze evenals onze jonge Hollandsche paarden zeer gemakkelijk te hanteeren. Te Bemelen nabij Maastricht heeft men eene Romeinsche villa ontdekt. Reeds zijn eenige vertrekken opengelegd en vele oude voorwerpen gevonden. De opgravingen vanwege het Oud heidkundig Genootschap in Limburg begonnen worden ijverig voortgezet. Wij lezen in het N. v. d. D. het volgende, omtrent eene te Amsterdam beproefde nieuwe Amerikaansche stoom-hooipers Men weet niet, wat hier meer te bewonderen, de eenvoudigheid der constructie of de vindingrijk heid van 's menschen vernuft. Door die pers wordt het hooistrooenz. tot op een 2esde van zijn volume in één geperstin den vorm van matjes of koeken waarvan elk een ration voor een paard bevat. Een bepaald aantal van die matjes of koeken vormt een baal van 1.20 M. lengte0.55 M. breedte en 0.45 M. hoogteen de geheele baal weegt p. m. 90 K. G., zoodat er van deze balen ruim 100 in een waggon geborgen kunnen worden. Bovendien zuivert die stoompersonder den arbeid door het hooi van zand zaad enz. terwijl de werking voortdurend is. De andere persen moeten telkens huiten werking gesteld worden voor eer. nieuwe lading. Hier gaat het onafgebroken voort. Door een keurig nette, uitmuntend werkende locomobile van vier paar denkracht geleverd door Corn. Koning Jr., te Amsterdam werd dipers gedreven en maakte zij 15 balen van hooger gewicht in denzelfden tijd waarin de paardenpers er 10 van minder gewicht .en de handpers er 5 van nog minder gewicht maakte. In het gebouw van den internationalen wedstrijd te Arnhem geraakte een werkman met de rechterhand tusschen de beitèls eener in wer king zijnde schaafmachine. De hand werd geheel vernield. In -eene beetwortelsuiker-fabriek te Zeven bergen zijn de machinist en een stoker in den carbonatieketel gevallen en door gasontsnapping gestikt. Het schijnt dat laatstgenoemde den eersten wilde redden. De Duitsche geleerden, die bij het onlangs te Amsterdam gehouden geneeskundig congres aan de Amsterdamsche gastvrijheid op zoo heusche wijze het hof hebben gemaaktschijnen daarvan hij hunne terugkomst in de respectieve colleges, niet minder hoog te hebben opgeheven. Althans een jong student uit Weenen schijnt zich te hebben willen haasten de honneurs voor de Duitsche geleerden waar te nemen en ging waarschijnlijk uit erkentelijkheid voor Amstels gastvrijheid eergisteren op den Dam te Amster dam aan het fooien uitdeelen. De mildheid in eigen persoon wierp hij rechts en links geld rondzoodat het een lust was voor de goê ge meente. De politieeindelijk voldaan over zooveel loyauteitbesloot de welgevulde beurs met den eigenaar in veilligheid te brengen. Te Veendam heeft de landbouwer B. Krans, tevens scheepsbezitterhoutverkooperpaard-, rijtuig- en huizen verhuurder en omnibusrijder per annonce aangeboden het publiek gratis te vervoeren van die plaats naar de Nieuwe Pekela. Dit gulle aanbod heeft zijn oorzaak te danken aan de concurrentie van een anderen ondernemer. In Groningerland bij de Meeden is een wagen waarop vuurwerk was geladen van zelf in brand geraakt. Natuurlijk dat het paard op hol ging en niet te houden was. Vooral de vuurpijlen die naar alle kanten vlogen, hadden dat gevolg. Alles liep nog al goed af, behalve dat de wagen verbrand is. Zaterdag nacht is te Zevenaar bij den heer 11. J. Frederiks brand uitgebroken. Huis en schuur stonden weldra in volle vlam. Aan blussclien viel wegens gebrek aan water niet te denken; 15 stuks rundvee en eenige varkens zijn in de vlammen omgekomen; van de inboedel en den oogst is niets gered terwijl de bewoner zich ternauwernood met zijn gezin heeft kunnen redden. Onder de gesignaleerden in het politieblad komt voor Gabriel Dronkhouskyoud 30 a 35 jaar geëmployeerde aan de directie dqr Russische rijksfactorijenreizende met een paspoort ten name van „Conseiller de Collége Iwon Wassiliew Kopten." Door de Russische Regeering is zijne uitlevering gevraagd wegens valsheid en diefstal van meer dan 6000 roebels. Uit Zwolle wordt gemeld In den afgeloopen nacht is hier een 13jarig koffiehuisbediende bijna op zijn bed verbrand Ten 1 ure was hij mst een blaker naar bed gegaan en had vergeten dit licht uit te doen tusschen 3 en 4 ure werd hij wakker en bespeurde toen, dat, doordien de blaker in bed was om gevallen niet alleen het bedmaar ook de onderlagen reeds aan het branden waren. Met het op de kamer aanwezige waschwater mocht het hem gelukken den brand te blusschen. Zondag nacht tusschen 3 en 4 uur viel een man door de duisternis misleid, in de haven te Oostendam. Op zijn geschreeuw kwam zijne dochter nog slaapdronken, toeschieten, en geraakte eveneens in het water. Zeker zouden beiden verdronken zijnzoo niet de bakker v. K. het hulpgeschrei had vernomen. Hij sprong zonder bedenken in de haven en had het genoegen met behulp van zijn knecht en een paar schip pers twee menschen het leven te redden. Blijkens éen bij het dapartement van Bin- nenlandsche Zaken ontvangen bericht van Burge meester en Wethouders van Heusden heeft de Raad dier gemeente besloten aan het Rijk, ter plaatsing in het Nederl. Museum te 's Gravenhage af te 3taan twee schilderijen, voorstellende de eene; jacht van den stadhouder Frederik Hendrik in de omstreken van Heusden, tijdens het beleg van 's Hertogenbosch in 1629de andere samenkomst van heer Boudewijn van Heusden met den afgezant van den Engelschen Koning Ethelred. Deze schilderij heeft betrekking op de legende van „het wiel van Heusden", Baardwijk 29 September. Heden namiddag werd op plechtige wijze het nieuwe schoolgebouw geopend. Ten 3 ure vertrokken de kinderen, afgehaald door HH. Leden van den Gemeenteraad, onder het zingen van 't „Wien Neêrlandsch bloed" van de ïude naar de nieuwe schooldie van buiten met vlaggen, van binnen met groen tn bloemen gesierd was. In 't schoolgebouw werd door den heer Wet houder J. Loeff hulde gebracht aan de Gedep. Staten, die door eene milde bijdrage de Gemeente in staat hebben gesteld zulk een flinke school te laten bouwen hij drukte den wensch uit dat het onderwijzend personeel zich zou beijveren, om in dit gebouw met denzelfden ijver voort te gaan als vroegerdaarna reikte hij den Hoofd onderwijzer de sleutels der school over. Deze rede werd beantwoord door den Hoofdonderwij zer, die aan HH. Leden van den Raad en ver dere belangstellenden zijnen dank betuigde voor hunne belangstelling, door tegenwoordig te zijn

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2