Nummer 182. Zondag 5 October 1879. 2e. Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON. EEN MOORD. Engeland. Duitschland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezondenstnkken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Ferry heeft Lyon verlaten en is naar het departement der Vogeezen teruggekeerd. Vóór hij de stad verlietkwam hij nog even op het balcon van de prefectuur om terloops nog te verzekeren dat de Regeering er niet aan dacht het 7e artikel der onderwijswet te laten vallen, maar het zou doorzetten. Het blijktdat in het geheel niet minder dan 14 feestbanketten hebben plaats gehad tot viering van den verjaardag van den Graaf van Chambord. Nergens gaf het gedrag der feest vierenden tot botsingen aanleiding. Het moet aan den Fransehen Minister van Buitenlandsche Zaken den heer Waddington thans eindelijk zijn gelukt den Markies van Salisbury over te halen er bij de Porte op aan te dringen dat Janina definitief aan Griekenland zal worden afgestaan. Welk een omvang de manie om nieuwe instellingen en vestigingen in Frankrijk heeft aan genomen blijkt uit de opgave vau den Messager de Parisdie mededeeltdat in de laatste 9 maanden 133 nieuwe ondernemingen zijn opge richt met inschrijvingen van 1404 millioen en daaronder in de laatste 3 maanden alleen 'voor 1068 millioen. Toch hoort men steeds van r.ieuwe uitgiften. De actionarissen van Philippart's „Banque Européenne" vergaderden 29 September te Brus sel. Daar werd medegedeelddat is ingeschre ven voor 171.188 aandeelen vertegenwoordi gende een kapitaal van 85.594.000 fr. Volgens 't oorspronkelijk plan bleven dus nog 428.812 actiën uit te geven. Doch thans werd voorgesteld, dat de Raad van administratie voorloopig 28.812 aandeelen zou uitgeven om het kapitaal op 100 millioen te brengen. Die titels zouden ingeruild worden tegen actiën van het Fransche „Crédit Mobilier", 5 van dit laatste voor 6 der bank. Verder zouden later 100.000 actiën worden uit gegeven a 1000 fr., dus met 500 fr. premie. Aldus besloten. Vervolgens trad Philippart in Eene Novelle. in. Zoo was het in de gelag- en woonkamer en keukenzelfs in den tuin hadden zich verschei dene boeren neergevlijd en hielden gemeenschap pelijk met het aldaar rondloopende gevogelte en de varkens," hun middagslaapje. Slechts een enkel vertrekje achter de keuken, waar zich behalve een bed nog eene tafel en een stoel bevonden, maakte op deze beweeglijk heid eene uitzondering. Aan de tafel, waarop een flesch stond zat een jong man met het hoofd peinzend in de hand geleundvoor hem stond Rachel, de dochter de8 Israëlitischen her bergiers. De zwarte rok met tressende nauwe broek «n de Czikoshoed, die op de tafel lag, deden in den gast den Magyaar erkennen. Hij was een schoon man te noemen, met zijn zwart krullend haar en bruine gelaatskleur, of schoon zijne zware baard een eenigszins ver wilderd voorkomen had. Hiermede kwam geheel de onrustige blik overeen uit zijne schoone oogen, die door hunne onophoudelijke bewegelijkheid geen kenmerk waren van een vast karakter. Zijne ivoor-witte tanden werden in glans nog verhoogd door den daarbij scherp afstekenden zwarten baard, doch hadden daarbij iets angstigs en deden denken aan het gebit van den wolf. „Welnu, Ferenz, zijt gij het met u zeiven nog niet eens vroeg hem het meisje en doorboorde hem, als het ware, r met haren blik. „Wee over u, mannen 1 Gij noemt u sterk Bloodaards zijt gijmachtelooze bloodaards, niets meer breedvoerige beschouwingen over de schoone toekomst zijner nieuwe schepping. Hij sprak van den toestand van het „Crédit Mobilier", dat door de liquidatie van de Parijsche „Compagnie immobilière" veel geld in kas zou krijgen van de schepping eener „Rente foncière Parisienne", van welker aandeelen de bank voor het grootste deel eigenares zal zijn van de hooge vlucht die onder de leiding der bank vele ondernemin gen zullen nemen als de „Société métallurgique et charbonnière", de mijnen van Tilloces en Vassy, de Prins-Hendrik-spoorwegde Tramways de Paris enz. enz., van de oprichting eener maat schappij tot ontginning van Algerie enz. enz. Binnen weinige maanden zal de bank 25 millioen fr. gewonnen hebben. In het bestuur zijn o. a. gekozen de heeren Emile Brelay afgevaardigde van de Seine Tourcandinaire van Bordeaux Romero Rob- ledo oud-minister van Binnenlandsche zaken in Spanje en Seismit Dodaoud-minister van financiën in Italië. Te Chatenois dat voor eenige weken door brand geteisterd werd en waarvoor reeds liefde giften werden ingezameld om in den nood dier beproefde bevolking te voorzien zijn opnieuw vier schuren met stallingen en twee woonhuizen afgebrand. Generaal Roberts marcheert volgens de jongste berichten uit Britsch-Indiëthans rechtstreeks op Kabul aan. Zijne troepen verkeeren in een goeden, gezondheidstoestand. Naar te Shutur- gardan bericht is ontvangen zijn de oproerlingen in (le hoofdstad thans versterkt door een viertal regimenten uit Turkestan maar het schijnt nog onzeker te zijnof al dan niet tegenstand is te wachten. In het te Pest verschijnend dagblad Lloyd bespreekt de bekende reiziger Vambery opnieuw uitvoerig de zaken van Afghanistan. Hij vestigt er de aandacht opdat de jongste oproeren te Kabul en le Herat ongeveer gelijktijdig ontstaan zijn en dat de muiterij te Herat hoogstwaar schijnlijk het werk is van Iskender-Khan die De toegesprokene zag op en staarde de schoone vrouw, die daar voor hem stond en door den toorn nog schooner, met gloeiende blikken aan. De schoone vormen van. baar schoon gevormd lichaam brachten het hart van den koelsten in beweging en voerden den ernstigen denker aan hare voeten. Ferenz verslond de gestalte met zijne"blikken, daarna zonk zijn hoofd op zijne borst. „Ik kan niet Rachel", zeide hij dof; „verlang van mij alles wat moed en doodsverachting ver- eischt, maar dit niet, en bovendien is Josiz dan mijn vriend niet." Een woeste lach klonk door het vertrek. „Uw vriend? Das geeft gij aan hem de voorkeur boven mij, uwe geliefde? Gij hebt slechts te kiezenhem of mijeen van ons beiden moet gij opofferen „Rachel", riep Ferenz, en wilde haar aan zijn hart drukken, „gij zult toch niet „Ik zal wel", viel de jodin hem in de reden en stiet hem van zich„bij den God lsraëls ik zalIk wordt het moede uwe bruid te heeten en nooit uwe vrouw te worden. Begrijp toch dat ik van aanbidders omringd ben, die mij hunne hand en geldzakken aan de voeten leggen, noch tans lach ik over hen en blijf u, getrouw, want u bemin ik. Ik wil dit huis verlaten, het geloof mijner vaderen afzweren en uwe vrouw worden, want ik bemin uLaaghartige Christen, wat hebt gij zoo al voor mij gedaan Niets Smachten en zuchten kan iedereen maar handelen niet. Daden wegen zwaarder dan woorden. Gij noemt u een zoon der Hongaren Wee over uw land, als zijne helden aan u gelijk zijn Ferenz sprong woest van zijn stoel opdoch Rachel drukte hem met kracht weder neder. „Hond u bedaard", zeide zij en hoor mij tot het einde toe aan. Wat zullen wij ZegWij zullen elkander huwen. Om dat te kunnen doen, beweert zekere rechten op de stad te hebben. Voorts heeft in de geheele provincie Herat altijd een felle haat geheerscht tegen de Afghaan- sche overheersching. Iskender-Khan is in den laatsten tijd de gast geweest van bet Perzische Hof, welk Hof, gelijk bekend is, sedert vrij lang weder geheel onder Russischen invloed staatzoodat het wel aan te nemen is dat waar Iskender zijne belangen bevordertook aan die van Rusland zal gedacht worden. Vambery brengt de kwestie nu in verband met den veldtocht der Russen tegen de Tekko- Turkomannen diezegt hijalleen slagen kan wanneer Perzië helpt namelijk door den door voer van levensmiddelen te vergunnen. Wanneer alzoo dus besluit Vambery zijue redeneering de Britscbe troepen op Herat aanrukken moeten ze er zich op voorbereiden dat ze ook Perzië zullen moeten bevechten. Op het oogenblik evenwel is men nog zoo ver nietnog niet eens voor Kabul zelfs dat men eerstdaags hoopt te bereiken. Volgens de laatste berichten was het er rustig maar trachtte de burgerij hare eigendommen in veiligheid te brengen. Volgens berichten uit Afghanistan is Dakka zonder slag ot stoot door de Britsche troepen bezet en heerscht te Kabul rust. De Emir beeft zijn hulp beloofd bij het transporteeren van proviand. Jakub-Khan was, toen hij in het kamp der Engelschen arriveerde vergezeld van zijn zoon en generaal Daoud-Schahdezelfde van wien men zeidedat hij eene poging om de Britsche gezanten te redden met den dood had moeten bekoopen. Generaal Roberts heeft besloten elk gewapend Afghaan dien hij tegenkomtals een vijand te beschouwen. De niet gewapende bevolking zal de Engelsche bescherming genieten. De Choleragevallen beginnen een weinig af te nemen. In de bosschen van Windsor dwaalt een jaguar ronddie aan sir Beaumont Dixie toe behoort. Lady Dixie had hem ten geschenke ontvangen en gepoogd hem te temmen wat haar echter slechts in zooverre geluktedat hij jegens hebben wij 500 dukaten noodigwant tegen dien prijs ben ik aan den ouden Samuel verkocht, ja, door mijne ouders verkocht, als een dier, en die koop is door behoorlijk gezegelde bewijzen ge staafd. Samnel heeft mij laten opvoeden en daarvoor moet ik hem dienen tot hij mij vrij laat, of ik hem zijne 500 dukaten betaalMeent gij, dat die Griek, dien gij dagelijks bij ons in de herberg ziet, niet de dubbele som zou willen betalen, om mij te bezitten Maar ik wil niet, ik heb een afkeer van dien langenmageren wo.-steling. Ik wil u toebehooren, want u bemin ik, maar kunt gij mij niet loskoopen Gij zijt arm, en toch is het oogenblik daar, waarop gij liet kant. Nu of nooitMaar daartoe behoort moed, dat is waar, veel moed. Daar is die Josiz Lesic van Nusta. Gij noemt hem uw vriend, ik echter noem hem den vertrouwden bediende van den winkelier te Nustar en dat zegt meer. Maar het allerbelangrijkste is, dat hij zich hier te Eszek ophoudt, waar hij, als elk jaarbij de klanten van zijn meester rondgaat' om de vervallen schul den te inkasseeren. Want die oude schelm doet nog altijd goede zaken. Gij weetdat ik het volle vertrouwen van dien verwijfden Slaroniër bezitdie immer behoefte heeftaan elk zijn vertrouwen mede te deelen. Ik zeg udat hij heden te Eszek is, tegen den avond hier komt en spoedig zal ik het weten, hoe het met zijne kas gesteld is. Heden moet het geschieden, of het is met ons gedaan. Bedenk dit wel; ga nu, ik moet naar de keuken. Kom tegen den avond terug, dan vindt gij uw vriend Joziz hier en toon dan dat gij een man zijt De zon stond reeds laag aan den hemel, toen een man de poort der jodenherberg door ging en de gelagkamer vermijdende, zich in het ver trekje begaf, vroeger door ons beschreven. haar mak wa3 voor vreemden bleef hij onge naakbaar. Thans heeft hij den kettingwaar aan hij vast lag, gebroken en verspreidt niet weinig schrik en ontsteltenis onder de bevolking der omliggende streek. In de Humberniet ver van Grimsby werden dezer dagen zeven walvisschen gevangen. De 12 voet lange visschen waren met den vloed in de rivier geraaktwaar zij door visschers bemerkt werden. Drie van de beesten werden door schoten van den oeverde overigen met messteken gedood. Van den uitslag der Landags-verkiezingen in Pruisen is nog niet zeer veel bekend. Men gelooft echterdat weinig veranderingen zullen hebben plaate gehad en alles ongeveer bij het onde zal kunnen blijven. Doch het is niet veel meer dan eene gissing. Met 1 October is in Elzas-Lothariiagen het nieuw administratie-3ysteem in werking getreden. De Heer Von Müllerdie tot nu toe President of Gouverneur van het gewest washeeft zijn afscheid genomen met eene proclamatie, waarin hij er op wijstdat het land thans een geregeld beheer heeft en de orde in de financiën is her steld dank zij het stelsel van vermindering van uitgaven. Even kort is de proclamatie, waarmede Gene- raal-Veldmaarschalk Von Manteuffel het stadhou derschap over het Rijksland, waarmede de Keizer hem wel heeft willen bekleeden, aanvaardt. Hij treedt zegt hijbij deze in functie en hoopt dat God hem kracht zal geven om zijn ambt te vervullen tot eer des rijks en tot welzijn van het Rijksland. Te Leipzig zijn de zittingen van het Rijks gerechtshof plechtig geopend. De heer Friedberg, secretaris van staat, hield eene korte toesprrrk, waarin hij o. a. zeidedat nu met het Rijks gerechtshof de kroon was gezet op het groote werk der rechterlijke hervorming. Het wordt nu weer tegengesproken dat Bismarck en Gortschakof elkander - te Berlijn zullen ontmoeten. De zonnestralen die dof door het morsige venster naar binnen vielen, wierpen een zonder ling licht op het gelaat des binnenlredenden. Op zijn bleek gelaat lag de uitdrukking eener groote treurigheid, zijn edel, verstandig voorhoofd was bewolktzijne lange blonde haren hingen verward er over. Het schoone blauwe oog had roode randen, hij had geweend, een floers be nevelde zijn blik. Treurde hij om een doode Een hartverscheurende, weemoedige trek lag er om den mond, terwijl een dichte blonde haard de ernstige, mannelijke uitdrukking van bet ge heel nog verhoogde. Het was het gelaat eens dichters, de trekken eens ongelnkkigen. Als uitgeput wierp hij zich in een stoel. Zijn hoofd zonk op zijne borst. Zoo zat hij" langen tijd. De zon daalde al lager en lager, lange schaduwen vielen in het eenzame vertrek. Hij zag het niet. Uit de aangrenzende gelagkamer drong een woest geraas en het gerinkink van glazen. Hij hoordé het niet. Eene hand rustte op zijne schouders. Hij gevoelde het niet. Wat hij zag, was een verloren, verdarteld leven, wat hij hoorde, was de stem van een ge liefd wezendat hij voor eeuwig verloren had wat hij gevoelde was eene onbeschrijfelijke ellende, een grenzenloos wee. Eensklaps ontsnapte een krampachtig snikken aan zijne borsten even als of de smart zich een weg gebaand hadviel er een traan op zijne hand. Hij bracht die band aan zijn gloeiend voor hoofd, aan zijn woest kloppend hart. {Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1