Turkije. Amerika. Oostenrijk. Rusland. v.f?gU w «w»- BINNENLAND. De Norddeutsche Allgemeir.e polemiseert met de Russische Golosdie betoogd heeft, dat Rusland altoos geïsoleerd heeft gestaan in de geschiedenis, en dat zulks aan het land uitermate goed is bekomen. Dit ontkent de Norddeutsche. Rusland heeftalthans in deze' eeuw, nooit vol komen geïsoleerd in Europa gestaan, want Pruisen stond steeds aan zijne zijdegelijk bij meer dan eene gelegenheid is gebleken. Maar wanneer men aan die vriendschapzegt de Norddeutsche, thans geen waarde meer hechtdan zal men 't zich zeiven te wijten hebben wanneer Duitschland elders zijn fortuin gaat zoeken om in veiligheid te kunnen afwachten of Rusland vreindschap wil of vijandschap. Duitschland's politiek is en blijft vredelievend, en het zoekt dus vredelievende betrekkingen. Maar de Golosdus eindigt het blad, doet verkeerd den sterken en oprechten vriend te krenkenwaarop het steeds rekenen, kon. Eenige dagen geleden is te Berlijn door twee jongelieden op zeer listige wijze een diefstal begaan. Een jongmensch 22 jaren oud huurde bij eene vrouw in de Groszbeerenstrasse eene gemeu bileerde kamerdie hij alleen een paar uren in den namiddag wilde gebruiken om muziekles te nemen. Hij woonde naar zijn zeggen bij bloedverwanten in de Friedrichstrasse, waar geen gelegenheid was om eene piano te plaatsen en te studeeren. Den volgenden dag ging de jonge man naar een pianofabrikanten huurde daar een zeer kostbare piano. Hij betaalde terstond 18 Mark, en zou met zijn vader raadplegen of hij het instrument Zou koopen of niet. Toen de piano in de woniug bezorgd werdverzocht de fabri kant aan de vrouw des huizes, een oog te houden op het kostbare stukomdat hij den huurder volstrekt niet kende. Een dag daarnajuist toen de jonge man muziek zat te makenkwam er een vreemd heer bij hemdie zichin tegenwoordigheid van de vrouw des huizesbekend maakte als bediende in de piano-fabriek en hem onder vele verontschuldigingen verzocht de piano terug te gevenze was voor een ander heer bestemd geweest en bij vergissing aan hem verhuurd. Eerst weigerde de jonge mantoornigdoch -eindelijk gaf. hij toe. Maar de vrouw van het huis verzette zich er tegen en verklaarde niet te zullen toelatendat het instrument de deur uitgingvoor zij door den fadrikant zeiven daartoe bevel had hooren geven. Om haar gerust te stellen haalde nu de voor gewende bediende een brief uit zijn zak, waarin de fabrikant de vrouw verzocht zich niet tegen het vervoeren van de piano te verzetten. Spoedig bleek nu(lat de bediende niet door den fabrikant was afgezonden, dat de brief valseh was en dat de man het slachtoffer was geworden van twee geslepen gauwdieven. Het is der politie nog niet gelukt de beide schurken te vatten. Tegen heden Zaterdag is te Kassei een congres bijeengeroepen van belanghebbenden bij tabaksindustrie om te beraadslagen over hetgeen er voor tabaksfabricatie en tabakshandel kan worden gedaan in den hoogst ongustigen toestand, waarin (lie takken van bedrijf door de nieuwe belasting en invoerrechten zijn geraakt. Tot de punten van behandeling behooren onder an deren oprichting eener Vereeniging te dier zake; toekomstige verpakking van buitealandsche tabak en middelen ter voorkoming van tarraverlies crediet bij verkoop van tabaksfabrikatenenz. Deze genoot daardoor het zeer exceptioneele voorrecht van bestolen eu bovendien deswege gevangen gezet te worden. Deze model rechtbank in het heilig Rusland" zetelt te Grajworon in het gouvernement Kursk. Een ieder wachte zich voor schade. De Fransche en Engelsche regeeringen hebben de verschillende mogendheden aangespoord ge lijkluidende vertoogen bij de Porte in te dienen, ten einde te bewerken, dat eene schikking tot stand kóme om de Griekseh-Turksche grenzen op grond van het 13de protocol der Berlijnsche overeenkomst te regelen. Aangaande Oosl-Rumelie schijnen de mogendheden nog niet zeer gerust te wezen. Ze verzetten zich evenwel zeer tegen het plan der Portedie Aleko-Pacha wil verwijderen, omdat hij geen gelegenheid laat voorbijgaan om de Porte te ergeren. Weer zijn dezer dagen 1500 vluchtelingen nit Constantinopel teruggekeerden wel zonder eenig middel van Te Constantinopel beeft onlangs weer een vrouwenoproer plaats gehad. Voor het Ministerie van Financien waren ongeveer 2000 vrouwen bijeengekomen sommigen om pensioenen an deren om een gedeelte der soldij van haar man nen in te vorderen. Zubdi Pachadie twee maanden geleden aan de handen dier furiën behendig was ontsnapt had het nu geraden geacht heen te gaan. D. ambtenaren verklaarden tot hun leedwezen niets te kunnen gevenomdat er niets in kas was. De vrouwen waren hierover zoo woedend, dat zij krachtig weerstand boden aan de gerechts dienaars die haar trachtten uiteen tc jagen Haziz Pachade prefect van politiekwam ei op aan maar werd uitgejouwd door de vrouwen, die aanhoudend riepen dat zij slechts wat brood voor haar kinderen verlangden. Eindelijk gelukte het hem met geweld die arme schepsels te verdrijvenzij trokken af onder luide verwenschingen tegen den Sultan. De Weiner Zeiting bevat een Keizerlijk besluit, waarbij Graaf Trautmansdorf benoemd wordt tot Voorzitter van het Heerenhuis. Prins Schönburg en Constantijn Czartoryski worden vice-Presi- denten. Aan Hadji-Loja den aanvoerder indertijd van de opstandelingen in Bosniëis door den Oostenrijkschen krijgsraad eene vijfjarige gevan genisstraf opgelegd. Hij zal die ondergaan in' de citadel van Theresienstadt. Omtrent het plaats gehad hebbende gevecht tusschen de Russen en Tekke- Turkomannen schrijft de correspondent van Daily News het Het gevecht had plaats te Geok-Tepe, en naar het schijnt hebben de Turkomannen zich wan hopig verdedigd. Het verlies der Russen (7 offi cieren en 234 man) mag zeer aanzienlijk heeten. Volgens de mededeelingen van gevangenen had den de Turkomannen verscheidene duizenden verloren en veel schade geleden door het bom bardement van Dengil, waar niet minder dan 20,000 menschen waren opeengehoopt, vrouwen en kinderen medegerekend. In 't begin dezer maand wordt te St.-Pe- tersburg weer een nihilisten-proces gevoerd. De beschuldigden zijn 25 in getal, onder welke zich bevinden Mirski, die op Generaal Drenteln ge vuurd heeft, en de koetsier, die hem na de daad heett weggereden. De St.-Petersburgsche prefect van politie is voornemens aan de dagbladen, wier artikelen hem mishagen, te verbieden advertentien op te nemen. Zeker een eigenaardige en listig uitge- dachte sfraf. Te Charkow heeft zich het merkwaardig -•ff -voorgedaan, dat de president en vier leden rechtbank voor het hof terechtstonden, ^unne nalatigheid.een door hen ge- uitvoer gelegd werd niet aan - aan den man, die hem gev" '-'aagul, van een Den 26 Augustus jl. werd Buenos-Ayres in opschudding gebracht door een moordaanslag waarbij blijkbaar bedoeld werd generaal Rocca den candidaat voor het presidentschapuit den weg te ruimen. De aanslag heeft echter zijn doel niet bereikt. Hij droeg zich aldus toe Een paar uren voor de sluiting der congres zitting vertoefden eenige onbekenden in wijd( mantels voor de deur der vreemdelingengalerij, Toen het congres des avonds kwart over elven gesloten werd vormden er zich groepen buiten om die mannen heen en werd de kreet.- „Leve Tejedorvernomen. Tegelijkertijd werden er revolverschoten gelost en bedreigingen tegen de ministers geuit. Generaal Rocca en een ander minister werden in hun rijtuig aangevallen. De aanvallers trachtten (1e strengen door te snijden, doch dit mislukte hun, en de paarden, schichtig gewordenholden voort en redden zoodoende de ministers. Ettelijke kogels achtervolgden het rijtuigmaar raakten hendie er in zaten niet. Intusschen tastten de oproerlingen ook de congresleden aan en wondden er drie. Zij gingen uiteen juist voordat de troepen en de politie kwamen. De chef der politiedie onder de bevelen staat van Tejedorden gouverneur van Buenos-Aysesbeweert in zijn rapport, dat het opstandje niets te beduiden heeft. Men vermoedt dat Tejedor niet vreemd is aan het geval. Sinds dien dag bereiden beide partijen, die van Rocca en die van Tejedordoor wapenoefeningen zich voor op een verkiezingstrijd die dreigt minder vreedzaam te zullen eindigen. Volgens tijdingen uit Utah hebben de Indianen den 29 September de troepen der Unie in Colorado aangevallen. Het gevecht duurde den geheelen dag. 'Zeventien blanke soldaten en een officier zijn gedood. Er is dadelijk verster king derwaarts gezonden doch men vreest, dat alle personen der nederzetting aan de Red-river vermoord zijn. Van het oorlogstooneel in Zuid-Amerika geen nieuws. Slechts wordt berichtdat eene hernieuwde poging van Chiliom [Bolivia van Peru af te trekkenmislukt is, en dat de Peru anen er in geslaagd zijn twee kanonnen van de Independencia, die met dit vaartuig gezonken zijnte lichten. UITVOE RINGEN. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen aanst. Zondag de volgende stukken gezongen worden AvondliedVebhulst. OmhoogHeinze. Lied des Scaar (für Baryton). Les coucous et le rossignol Moreau. Tilburg, 4 Oct. 1879. Jongstleden Maandag vereenigden zich des namiddags ten 2 ure de scherpschutters uit de dienstdoende schutterij alhier om en corps naar de schijf te marcheeren alwaar een prijskamp zoude plaats hebben met het Snieder- en Beau- Met het Sniedergeweer werden behaald de eerste prijsbeslaande uit een pièce de milieu geschenk van majoor Van Doorendoor schut ter Pierson, met 48 punten. De tweede prijsbestaande uit twee beelden gesteld door de vereeniging, door schutter Piron met 45 punten. De derde prijs bestaande uit een inktstel gesteld door (lc vereeniging, door schutter Smu lders met 43 punten. Met het Beaumontgeweer werden behaald De eerste prijs bestaande uit een net be werkte sigarenkist, geschenk van de comman danten van het corps door schutter Van Roes- s met 44 punten. De 2e prijs bestaande uit eeu rooktafeltje gesteld door de vereenigingdoor schutter Meelis met 41 punten. Door schutter Dijkmaus werd behaald een prijs bestaande uit eene tabakspijpgesteld door de vereenigingals hebbende de minste punten geschoten in de meeste treffers. Zeer gezellig werd de middag doorgebracht terwijl des avonds door de leden der vereeniging een souper werd gegevenwaaronder menige toast op Vorst en Vaderland op den majoor de commandanten en op de voortduring der goede verstandhouding, die onder het corps heerschtwerd uitgebracht. Waalwijk, 4 Oct. 1879. Aan den heer G. Roodenburch, civiel-ing. te Amsterdam, is opgedragen den toestand der Keulsche Vaart te onderzoeken, in verband met het voorgenomen plan tot verbetering van dien waterweg. Hij heeft dientengevolge bedankt voor de benoeming tot leeraar aan de hoogere bur gerschool voor meisjes te Goes. Woensdag heeft te Meeuwen eene hard draverij plaats gehad van paarden, die nimmer een eersten prijs gewonnen hebben. Van de zestien paarden, die geloopen hebben, is de 1ste prijs, bestaande in eeu compleet tilburytuig, met zilver gemonteerd, behaald door de bruine merrie „Kora", van C. Bonis te Meeuwen, bereden door den eigenaarde 2de prijseen rijzadel met hoofdstel, door de bruine merrie „Sophia", van A. Straver te Babyloniënbroek, bereden doorA. Straver Wz.; de 3de prijs, een dek met hoofdstel, door de bruine merrie „Emma", van C. Straver te Babyloniënbroek, bereden door den eigenaar; de 4de prijs, eeu zweep, door de zwarte merrie „Kol", van A. Straver Johz. te Babyloniënbroek, bereden door den eigenaar en de 5de prijs, een paar sporen, door de bruine merrie „Geertruida", van M. Smits te Eethen, bereden door A. Smits. Zekere zoogenaamde agentschappen voor de zeevaart te Londen het huis Miller Cie.32 Greekstreet, en K. HossmanSuffolk House, Gostomstreethebben een naïve manier uitge dacht om op het vasteland eenige goedgeloovige kooplieden op te lichten. Zij zenden namelijk een adviesbrief af, meldende dat een pak van Amerika aan hun adres is aangekomen eu zij dit aan den adressant zullen afzenden tegen voor afgaande overmaking van een zekere somals kosten van vervoer door de agentschappen voor geschoten. Is dit geld den heeren „agenten" toegezonden, dan hoort men niets meer van de bewuste colli. Daar in Frankrijk herhaaldelijk kooplieden op deze wijze zijn opgelicht, waarschuwt de Fransche Minister van Koophandel tegen deze bedriegelijke kunstgrepen, wat ook hier te lande zijn nut kan hebben. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan den heer J. van den Elzen te Tilburgals beschikking op zijn adres om vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramway tusschen Oss en Lithoijen, te kennen gegeven dat hij aangezien bij den aanleg geen rijkswegen of werken betrokken zijn tot het bekomen van vergunning voor het leggen van rails verwezen wordt naar de eigenaars of beheerders der in het tracé gelegen wegen en dat bij het erlangen dier vergunning zijn verzoek om exploitatie van der. tramway ten bekwamen tijde in gunstige overweging zal worden genomen, met dien verstandedat zoo noodig gedeeltelijk het gebruik van paarden als trekkracht zal worden voorgeschreven, Zondag jl. beviel, met behulp van de amb tenaren der belastingen te Rotterdam bij aan komst met een der booten van Lobith, eene dame, wonende in de Zandstraat aldaar, van 60 goede en welgemaakte gouden en zilveren horloges. Hoe onverwacht haar deze bevalling ook over kwam, kan toch met genoegen worden gemeld, dat haar gezondheid ten gevolge van dien schok niets heeft geleden. Te Lobith was een ambtenaar der belastingen, die zich voor dienstzaken naar Rotterdam begaf, aan boord gekomen. Zoodra hjj op de boot was, kwam de zonderlinge omvang der bedoelde dame hem vreemd voor en besloot hjj haar gade te slaan. Te Dordrecht vertelde hij toen zijn ge heim aan een collega, die zich mede naar Rot terdam begaf, en hier eindelijk ontdekte men het bedrog en ontnam men de voorwerpen aan meergemelde dame. Onder de personen, die gepasseerden Maan dag voor de arrondissements-rechtbank te Breda terechtstondenbevond zich een 81-jarige grijs aard uit Tilburg die wegens eenvoudigen diefstal veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf. Men schrijft uit Helmond aan deN.R.Ct. Een paar dagen geleden ontving de heer E. Steyns, apotheker alhier, van een handelaar een monster meel om te onderzoeken. Dit monster meel was vettig op het gevoel en gaf een be dorven lucht van zich. Onder het microscoop ontdekte de heer S. in het meel een ontelbaar aantal mijten. Daarvan kenuis gevende aan den belangheb bendekreeg hij van dezen ten antwoord, dat hij er nochtans het geld niet op kon toegeven. Het is dus te vreezen dat dit walgelijk meel in de magen van Helmonds ingezetenen terecht zal komen. Hoeveel „kunstwijn" er tegenwoordig voor echten wordt gedronkendaarvan kan men zich een denkbeeld vormen als men nagaat dat een fabriek te Offenburgwaar nog twee andere kunstwijufabriekeu bestaan wekelijks 3000 oks hoofden van dien wijn in den handel brengt, tegen 11 a 22 Mark de 150 liter. Deze wijn wordt bereid uit water, brandewijn en druivc-nsuiker en heeft de geelgroene kleur van de Elzasser wijnen. Men voegt bij bovenge noemd mengsel een aftreksel van Hongaarsche hop en laat het dan acht dagen gisten. Daarna wordt het twee-of driemaal gezuiverd en dan als wijn verkocht. Dit vocht is niet bepaald onaangenaam van smaak maar als men er een zekere hoeveelheid van gedronken heeftkrijgt men een drogen keel eu lippen dikwijls zelfs hoofdpijndiarrhee en een gevoel- van zwakte. Een ieder zij dus ge waarschuwd. Als deze wijn eenige uren aan de lucht is blootgesteldwordt hij zwartachtig van kleur. De Elzassers schijnen liefhebbers van kunstwijn te -wezen althans er worden daar groote hoe veelheden van verbruikt. Maar te Zurich schijnt men er minder op gesteld te zijn. De politie heeft daar onlangs geheele vaten vervalschten wijn in het water laten uitgietenonder het gejuich van een een talrijke menigteen de verkoopers daarvan streng getraft. In een proces te Berlijn is door den rech ter beslist dat niet-met den laatsten maar met den eersten slag der klok het uur wordt aan gewezen. Iemand die opgeroepen was voor eene vergadering ten 11 ure kwam aldaar binnen toen de durde klokslag reeds Werd gehoord. Een der aanwezigen verzette zich daarom tegen zijne toelating en is nu door den rechter op dat punt in het gelijk gesteld. Op vele plaatsen bij ons waar een klokken spel het uur aankondigtis bij het begin van het spelen het uur eigenlijk om en niet eerst bij of na het slaan. De spoorwegen welke onder leiding staan van Van der Biltpresident van de New-York Central and Hudson River Railways hebben eene gezamenlijke lengte van 3.620 mijlen, met 6.102 mijlen rails. Blijkens de jongste beta- lingslijsten verschaften deze spoorwegen bezig heid aan 27.706 personen, die in ronde som ontvingen 1.178.000 dollar per maand of meer dan 14 millioen dollar per jaar. Dit is ver moedelijk wel het eenige geval in de wereld dat zoovele personen onder de bevelen van een enkelen man staandie geen militair of staats beambte is. Het getal is zelfs nog iets grooter dan dat van de tegenwoordige Amerikaansche armee. Het kapitaal dezer gezamenlijke banen bedraagt 186.111.504 dollar. Uit Zanzibar wordt dd. 22 Augustus ge schreven dat de slavenhandel er feitelijk heeft opgehouden tengevolge van de energieke maat regelen van den Sultan en den Eugelschen concul-generaal dr. Kirk. Dezen hebben zich daardoor vele vijanden - berokkend ouder de Arabieren. Hoewel er groote navraag was naar handen bij het inzamelen van den rijken oogst van kruidnagelen werden er toch geen slaven gebezigd. Een merkwaardig vonnis. De van moord enz. beschuldigde Holleber is door de jury tot den dood 15 jaren tuchthuisstraf en altijddurend verlies van eer veroordeeld. Zoo luidt een tele gram in een van de laatste nummers van den „Nürnb. Courier". Inderdaad een hard vonnis, waarbij iemand veroordeeld wordt om nog 15 jaren na zijn dood in een tuchthuis tc moeten zitten en dan nog voor altyd zijn eer kwijt te moeten zijn. Uit Peking wordt van den 12n Juli jl. geschreven dat graaf Szechenyi en zijn gezelschap onder de bescherming van Chineesche ambtena ren en een escorte van 30 soldaten de reis naar Thibet hebben aangevangen. Zij zullen over Sining'Shen-Chungehia en Tzaidum over den grooten noordelijken Kukunor-weg naar H'Lassa reizen, dat nog ongeveer 2000 Li 150 Duitsche mijlen) van Tzaidum verwijderd is. Het Chineesche gouvernement heeft zijne ambtenaren langs die route aangeschreven om de reizigers behulpzaam te zijn met name om ze van station tot station te laten begeleiden. Volgens de berichten uit Göschenen en Airoio valt er in een gedeelte van Zwitserland zooveel sneeuwdat het er reeds uitziet alsof men in den vollen winter was. In den Gothard- pas was de communicatie reeds uiterst moeielijk. Ofschoon de zoogenaamde kookschool der Berlijnsche Huisvrouwenvereeniging nog slechts ruim een jaar bestaathebben thans echter reed» over de honderd leerlingen voldoende proeven van bekwaamheid afgelegd. Daaronder zijn 50 jonge dames die van het onderwijs alleen heb ben gebruik gemaakt om. in ëigen huiselijken kring nut er van te trekkenvoorts 55 die voor de betrekking van huishoudster of keuken meid hebben geleerd benevens ééne die er de noodige kennis en bedrevenheid heeft opgedaan om voortaan zelve in het koken, braden, enz., onderricht te geven. Allen die voor keuken meid hadden geleerd zijn onmiddellijk op ver schillende plaatsen in dienst genomen. Nevens het onderricht in het keukenbedrijf zullen er voortaan ook lessen worden gehouden over eet waren en huishoudingvoor zoover deze met keukenzaken in verband staat. Evenals de school te Berlijn levert ook die te Frankfort gewenschte resultaten op- terwijl er nu ook te Hamburg

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2