Oostenrijk. Servië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. het katholieke centrum wazen zaldat den doorslag moet geven. Aan deze partij zal d.s Regsering dus concessies en wel zeer belangrijke concessies moeten doen wanneer ze zich van hare blijvende hulp wil verzekeren en uit den toon der officieuse bladen blijkt dan ook reeds genoegzaam, dat deze weg wel spoedig zal worden ingeslagen. De Minister Von Biilow heeft wegens rede nen van gezondheid, een half jaar verlof gevraagd en is op reis gegaan. In Oostenrijk openbaart zich eene sterke be weging tegen het voorgestelde handelsverdrag met Duilschlaad en allerwege worden bijeenkomsten georganiseerd in dezen geest. Zoo is te Praag een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden der Kamers van Koophandelwaar met eenpa rige stemmen eene resolutie is aangenomen, waarin verklaard wordtdat de vergadering het sluiten van een haudels tractaat met Duitschland niet kon aanradentenzij op voorwaarden dat men in het Duitsclie toltarief zulke wijzigingen ver- krijgeals overeenkomen met de belangen van Oostenrijk's handelnijverheid en landbouw. De onlangs overleden graaf Georg Karolyi, een broeder van den voormaligen Oostenrijkschen gezant aan het Duitsche hofmoet een zoo aan zienlijk vermogen hebben nagelatendat zijn erfgenamen alleen aan successierechten f 1,110,000 betalen. Onder zijn nalatenschap is een verzameling van meerschuimen pijpendie op f 11,000 wordt geschat. Een rijk Turksch grondbezitter uit Baja- luka Basli Efendie genaamd die beweert door den intocht der Oostenrijkers in Bosnië veel schade aan geld en goed t« hebben geleden is naar Weenen op reis getogen om den Keizer zelf te verzoeken hem schadeloostelling te geven, zoo verhaalt althans een Hongaarsch blad dat evenwel met zijn verhaal wel een scherpe spot ternij kan bedoeld hebben. Hij had zich eerst gewend tot het provinciaal bestuur van Bosnië; men zeide hem dat hij door documenten en getuigen de rechtmatigheid van zijne vordering moest bewijzen. Maar de man was daartoe te trotsch en ant woordde fier„Vraag het mijn buren. De ge- heele stad zal mijn getuige zijn. Hij stelde dus geen stuk opmaar ging op weg naar den keizer. Te Agram zocht men hem onder het oog te brengen dat de reis waarschijnlijk vruchteloos zou zijndaar de keizer Jiem wel minzaam ontvangen,- maar hetzelfde antwoord als de regeering van Bosnië geven zou. De Turk fronste de wenkbrauwen en zeide Dan ga ik verder. Waarheen Naar Berlijn. Naar wien naar Bismarck? Wie is Bismarck Men zeide het hem. Neen, niet Bismarck. Naar wien dan? Ik ga naar Berlijnwant ik heb gehoord dat te Berlijn het lot van Bosnië, Turkije en den Sultan beslist is en dat de Oosterijkers uit Berlijn het beyel ontvingenom naar Bosnia te gaan. Daar zal men ook mij aanhooren en mij schadevergoeding geven. Waarschijnlijk zal dus de Duitsche hoofdstad met een bezoek van den Turk vereerd worden. Maar tot wien hij zich daar wenden moet, weet hij nog niet, en zal wel niemand hem kunnen De „Panama Star and Herald" meldt dat den 9 September jl. te Barcaranugua in de pro vincie Santander een communistische opstand is uitgebroked. De muiters hielden de stad vier dagen in bezitplunderden de kooplieden en doodden er drie/, waaronder twee Duitschers. Zij verwondden ook den Duitschen consul. Ten slotte werden zij met verlies van verscheidene dooden en gevangenen verslagen. De aanstaande Koningin van Spanje ont vangt een huwelijksgift van 20 millioen francs die reeds bij de Bank te Weenen zijn gedepo neerd. Uit Belgrado wordt dd. 30 September het volgende geseind Aan vier der in de gevangenis van Semendria, zooals het heet wegens land verraad en samenzwering tegen de Dynastie opgesloten gevangenenis het gelukt ofschoon met kettingen beladente ontkomen en den Donau over te trekkenzij hebben zich bij de Hongaarsche overheden van Rubin voor politieke vluchtelingen uitgegeven. Twee der ontvluchten moesten gefusilleerd worden de twee anderen die tot levenslange galeistraf veroordeeld waren stonden op het punt om tot het ondergaan van hun straf te vertrekken. De Regeering zuivert het personeel harer ambtenaren. Ieder ambtenaar die van socialis tische neigingen verdacht wordtzal ontslagen worden en misschien nog gerechtelijk vervolgd bovendien. Yan de expeditie tegen de Turkomannen zijn weder minder gunstige berichten ontvangen. De Russische Petersburgsche Crt. meldt dat dezer dagen door de politie een geheime drukkerij in een huis te St. Petersburg ontdekt is. De misdadigers werden op heeterdaad be trapt terwijl zij bezig waren eene verbodene brochure te zetten. De „Nieuwe Tijd" zegtdat de Minister van Einancien voornemens is weldra de buiten- landsche invoerwaren van het verplichte plom beerzegel te ontheffen. New-York 6 October. Men ducht een alge- meenen opstand der Indianen in Utah. Volgens niet officieele berichten zou het geheele personeel van het agentschap aan de Witte Rivier ver moord zija. Waalwijk, 8 October 1879. In den nacht van Zaterdag op Zondag is onder Vrijhoeven-Cappel in eene weide toebehoorende aan A. Ophorst te Sprangeen schaap geslacht en bet vleesch medegenomen terwijl de daders mets hadden achtergelaten dan de ingewanden van het dier en een mesdit laatste waarschijn lijk bij vergissing. Toen dit den wakkeren wachtmeester der marechaussee alhier ter oore kwambegon hij de zaak dadelijk te onderzoekenzooals men zien zal met het beste gevolg. Het achtergelaten mes droeg den naam van den vervaardigerdeze kon echter geene inlich tingen omtrent den vermoedelijk en eigenaar ge ven omdat hij jaarlijks wel eenige honderden van die soort maakte en verkocht. Er bleef dus niet de minste aanwijzing over. Na eenig nadenken begaf de wachtmeester zich naar de woning van W. A. en vond daar op de kachel een ketel met sohapenvleesch ook in den kelder was eene goede hoeveelheid aanwezig. W. A. weigerde inlichting te geven omtrent de herkomst, zeggende dat niemand daar iets mede had te maken. Nadat de wachtmeester op eene slimme wijze ontdekt had dat het gevonden mes toebehoorde aan zekeren d. B. begaf hij zich naar diens woning en vond ook daar eene bijna gelijke hoeveelheid schapenvleesch. Behalve dat ontdekte hij ook de huid van het schaap en den stok waaraan het dier gedragen wasalsookbegra ven onder de bedstede eene partij leder, volgens de bekentenis van d. B. door hem gezamenlijk met W. A. voor ongeveer 14 dagen door middel van braak en inklimming ontvreemd bij den heer L. Mombers alhier. Door diezelfde bekentenis-: sen zijn nog verschillende gequalificeerde dief stallen door W. A. en. d. B. gepleegd aan het licht gekomen er zijn zelfs gestolen voorwerpen; gevondendie de eigenaars nog niet eens gemist: haddenmaar die zij als de hunne erkendfen toen zij er door den wachtmeester opmerkzaam op gemaakt werden. Maandagmiddag zijn de beide beschuldigden behoorlijk geboeid en onder gewapend geleide naar hier overgebracht en in arrest gesteld. Alle eer komt den wachtmeester toe voor het beleid dat hij in deze gelijk in zoo menige andere duistere zaak aan den dag heeft gelegd en waaraan het te danken isdat deze streken voor waarschijnlijk geruimen tijd van twee ge vaarlijke sujetten bevrijd zijn. Onze slagers hebben den prijs van het vleesch ook verlaagd en gesteld op 80 cent het kilogram. Door de commissie van uitvoering voor de verbeteringswerken van de rivier de Dommel c. a. is van de gel'dleening groot f 100,000, een gedeelte van f 50,000 bij openbare inschrijving voor de meestbiedenden opengesteld. De rente bedraagt 41/ï pet. 's jaars met aflossingen a pari van minstens 1 pet. in het jaar. De inschrij vingsbiljetten moeten uiterlijk den 27sten dezer bij den secretaris-penningmeester van het water schap te Boxtel zijn ingekomen. Uit een verslag van den curator in het faillissement der „Banque franco-hollandaise" aan de crediteuren, blijkt, Jat het passief 60 millioen francs bedraagt en het gerealiseerd actief 2 mil lioen. Het kan evenwel gebeurendat dit be schikbare bedrag merkelijk verhoogd wordt, als een paar belangrijke processen, door den curator aangevangen, ten gunste der maatschappij worden beslist. Het eerste betreft een vordering op de „Compagnie des agents de change" tot uitkeeren van de waarde van eenige titelsdie da bank in Mei 1875 haar ter hand heeft gesteld, toen zij reeds niet aan haar verplichtingen kon vol doen. Die titels, voornamelijk obligatiën Orléans- Rouen-Sudzijn verkocht gewordenen de makelaars hebben de opbrengst beschouwd als gedeeltelijke afdraging hunner vorderingen. Deze compensatie is volgens den curator onwettig, weshalve hij uitkeering van de waarde dier titels eischt. Het tweede proces 'raakte een betaling, die de bank gedaan heeft aan de „Compagnie de la Vendée" op een datumtoen reeds haar faillissement volgens het vonnis was ingegaan. Ter afbetaling van een vordering van 17 millioen had de bank aan genoemde maatschappij 7 mil lioen francs gegeven en ettelijke spoorwegwaarden en andere papieren als onderpand. Ook dit vordert de curator terugde vernietiging der betaling eischende. Worden deze processen in dien zin beslistdan zullen de schuldeischers ongeveer 40 pet. erlangen en anders slechts 5. Het Bestuur der Arnhemsche Tentoonstel- üugsvereeniging heeft beslotenin het belang van den werkenden stand den toegangsprijs van Woensdag 8 tot en met Woensdag 15 October, den dag der sluiting, te stellen op f0.25 per persoon. Naar het Handelsblad verneemtis door de eigenaars van de Beiersch bierbrouwerij d e A m s t e 1, te Amsterdam, de heeren De Pesters Kooij Co.de loffelijke maatregel genomen, om de nieuwjaars- en kermisfooien af te schaffen, maar daarentegen aan de werklieden een zeker aandeel in de winst te geven, in verhouding tot hunne loonen'. Ditmaal 6 pet. van het loon, bij wijze van proefneming. Het voornemen is, den maatregel ook in volgende jaren toe te passen wanneer blijktdat die de verwachte goede gevolgen heeft. Een nieuwe oplichterij. Een Engelsche maatschappij te Londen, Fish Street Hill geves tigd, bericht in verscheiden buitenlandsche bladen, dat zij tegen een geringen prijs landverhuizers naar Amerika vervoert. Dat is nog niet alles. Daar aangekomen, bezorgt de Maatschappij hun werk ieder naar zijn ambacht en zelfs gronden ter bebouwing. Door dit gunstig aanbod uitgelokt, zijn reeds velen dupen geworden. Na hiin have en goed te gelde te hebben gemaaktbegaven zij zich naar Londen aan het opgegeven adres, waar zij naar het te Portsmouth zeilree liggend schip Magellan verwezen werden. Op nieuw de reis aanvaard maar nu wachtte hun eerst de grootste teleurstelling; want te Portsmouth aangekomen was er geen schip Ma gellan genaamd te vindenom de eenvoudige reden dat het niet bestaat. Laten wij er bijvoegen, dat iedere landverhuizer op het bureau te Londen p. m. 150 gulden vooraf had moeten storten. Zegt het voort. Eenige dagen geleden is geméld, dat prof. Von Rokitansky een middel tegen tuberculose gevonden had in de inademing van benzoezuur natron. De eer der ontdekking wordt hem nu betwist door dr. Max Schüllerprivaat-docent te Greifswald. Deze heeft reeds anderhalf jaar lang met dat middel proeven op dieren genomen, die aan tuberculose ledenen de voorloopige uitkomsten van zijn onderzoek eenigen tijd ge leden in een geneeskundig tijdschrift openbaar gemaakt, nadat hij den 8sten Februari jl. in de geneeskundige vereeniging te Greifswald voor het eerst verslag van zijne proefnemingen had gedaan. Een en ander meldt de N. Stettiner Ztg. onder bijvoeging, dat prof. Von Rokitansky vermoedelijk door Schüllers mededeelingen op het denkbeeld gekomen is om met dat middel ook op menschen proeven te nemen. Er wordt in den laatsten tijd nog al ge sproken over het importeeren- van paarden en van rundvleesch uit la Plata. Wij behoeven er wel niet aan te herinnerendat la Plata in het zuidelijk gedeelte van Zuid-Amerika gelegen en zeer vlak is, met groote en uitgestrekte prairieën cn weilandenwaarop ontzaglijke kudden van halfwilde runderen en schapen weiden. Een en ander over dat land vinden wij in een belang wekkend reisverhaal van Gaston Lemay, die aan boord van het Fransche schip la Junon was. Hij verhaalt van een landeigenaar, die alleen vijf en dertig duizend schapen, vijf duizend ossen en zes honderd paarden bezat. Er moet echter bijgevoegd worden dat het vee bij lange niet de waarde heeft, welke het bijv. op de Parijscb» markt bezit. Een schaap bijv. kost daar ginds van drie tot vijf francs. Gedurende langen fijd had het rundvleesch in het geheel geen waarde, en men doodde do dieren slechts om hun huiden, die naar Europa verzonden werden, maar sinds eenige jaren wordt het vleesch gebruikt in den vorm van gezouten vleesch, van vleesch-extract, of wel, het wordt door kunstmatig voortgebrachte koude geconserveerd. Het slachten der dieren geschiedt daar op groote schaal. De kudden van runderen, die geslacht moeten worden, be staan .soms uit meer dan duizend stuks en worden door mannen te paard in ruimten gedreven, die door palen afgezet zijn. Daarop komen de run deren bij troepjes van twintig tegelijk in een kleine ruimte, die met zeer gladde steenen ge plaveid is, welke bovendien, om ze nog gladder te maken, nat gehonden worden. Een man werpt nu een touw met een schuiflus om den kop van een der dieren het andere uiteinde van dat touw is bevestigd aan een spoorstok, die deel uitmaakt van het tuig van een paard. Dit laatste wordt nu onmiddellijk tot trekken aangespoord en doet den tegenstrevenden os gemakkelijk over den gladden vloer glijden. Zoo komt dat dier in het bereik van een tweeden persoon, die den os met een- mes door één steek, die achter den kop wordt toegebracht, doodt. De os valt als door den bliksem getroffen op een klein wagentje, dat zich zeer laag bij den grond bevindten wordt in een afdak gereden, alwaar hij onmid dellijk gevild, gewasschen en in stukken verdeeld wordt. Dit alles geschiedtin den vollen zin van het woord, met bliksemsnelheid, want voor een os van groote taille verloopen slechts zes minuten van het oogenblikdat hem de strik om den hals geworpen wordt, totdat hij in stukken verdeeld is. Wélk een geweldige uitbreiding een dergelijke onderneming heeft blijkt hieruit, dat in dat land de slachterijen, die tot de voornaamste behooren, gedurende den slachttijd, die daar vier maanden duurt, niet minder dan duizend runderen door elkaar per dag slachten. De verzameling van reuzenslangen van Karl Hagenbech die sedert korten tijd in den Berlijnschen dierentuin wordt tentoongesteld, mag zeker wel de belangrijkste heeten die in Europa gevonden wordt. Onder de elf reuzenslangen, welke zich daarin bevinden is vooral de Anaconda (Eunectes mu- rimus) merkwaardig, die omstreeks 24 voet lang is. Dit ontzagelijk dier, dat in het begin van dit jaar aan de Amazonenrivier gevangen werd, heeft reeds de wetenschap in staat gesteld be langrijke waarnemingen te doen. Toen het in het bezit kwam van den Heer Hagenbech had het een omvang van 30 duim en kreeg weldra 50 jongen waarvan echter de meeste stiervenzoodra zij uit het ei waren. In de uitwerpselen van den Anaconde vond men verscheiden» kralen schelpen vischgraten en beenderen van vrij groote dieren. In Juli vervelde zij en men verwachtte, dat zij dan ook eten zou. Maar zij heeft tot nu toe steeds vrijwillig gevasthoewel haar dage lijks voedsel werd voorgezet. Thans is zij voor de tweede maal aan het vervellen waarbij zij gewoonlijk in het water ligt.' Zij zal weldra haar reuachtige huip afleggen en dan naar jnen hoopteenig voedsel gebruiken. De anaconda is rustig, bijna goedaagdig- maar een klein exemplaarop nogen pooten, dat zich bij haar in hok bevindtis zeer vinnig. Deze slangen zijn evenals al de andere der verzameling, niet vergiftigd, maar hebben een verbazende spierkracht, waarmee zij hun voedsel, eenden hoenders duiven enz., dooddrukkcu om ze daarna te verzwelgen. De tweede merkwaardigheid is een bijzonder groote boa constrictor, die 16 voet lang is. Zij is in twee maanden tijds driemaal verveld en 13 konijnen, 3d ui ven 3 bruinvisschen en 1 kip opgegeten. Veertien dagen geleden slokte zij het wollen kleeddat in haar kooi lagin en liet den bruinvisch, dien men haar had gegeven, onaangeroerd liggen. Na tien dagen gaf zij het kleed onverteerd terng. Zij heeft eenige kleinere bao constrictors tot gezelschap. Verder is er nog een krachtige en vrij boos aardige Pij thon Sebae van 17 voet, uit Afrika afkomstigdie zulk een goeden eetlust heeft dat zij in zes dagen 4 eenden 1 haan, 1 konijn en 3 duiven at; een koningspython uit West Afrikadie 6 voet lang iseen Japaansche python van 12 voeteen python bivittatus van gelijke lengteen een python molurusdie dikwijls verward wordt met de laatstgenoemde. Volgens op konijnen genomen proefnemin gen is sterke koffie een zeer werkzaam tegengift voor het zoo gevaarlijk vergift strichnine. De Commissie onder den vorigen Minister van binnenlandsche zaken benoemd, om de Regeering voor te lichten omtrent de uitvoering van art. 4 der nieuwe wet op het lager onder wijs heeftna eene vrij langen rustpoos, Vrijdag en Zaterdag te 's-llage weder eene vergadering gehouden. Een hevige brand heeft te Amsterdam op het Funen gewoed in een der loodsen, behoo- rende bij de Koninklijke fabriek van stoom-en andere werktuigen. De groote houten loods was ingericht tot een zoogenaamde scheepsbescliieterij. Tegen een uur werd gealarmeerd van het Entre potdok en van Oranje Nassaumaar toen was de brandweer reeds ter plaatse. Het was geen gemakkelijke taakom bij dezen verschrikkelij- ken branddoor een fikschen bries uit het Westen aangewakkerd gelukkig een windrichting die de vlammen van de nevenliggende loodsen, enz. afhield de belendingen bestaande uit uit gestrekte fabriekgebouwen en de woning van den directeurvoor het woedende element te beveiligen. De loods met al hel daarin zich bevindendewaaronder een geheel afgewerkte kajuit on verscheidene kajuiten in bewerkingen een grooten voorraad kostbaar timmerhout wer den vernield. Vier handspuiten twee stoom spuiten en later de drijvende stoomspuit kwamen in werking en door dezen krachtigen aanval breidden de vlammrn zieh niet verder uit dan de loods met haren inhouddie geheel is ver nield, en helaas daarnevens een groote hoeveel heid gereedschap van de werklieden. Vooralsnog is de schade moeielijk te berekenen. Omstreeks 2 uur rukte de brandweer in de Jan van der Heijde ter bewaking achterlatende. De oorzaak is onbekend. Ook in den Elzas sneeuwde het reeds in de vorige week (in de Vogesen) vrij sterk. De sneeuw lag er naast de wegen een halven en een heelen voet hoog. Een inwoner van Huizenbijgenaamd „de Kozak" en in de omstreken algemeen bekend wegens de vele jaren trouwen dienst als bede laar is ongeveer 85 jaar oud en heeft daarvan meer dan de helft met hart en ziel aan dat vak toegewijd hij zegt dan ook dat hij altijd zijn eigen broodje heeft opgehaald. De hooge ouder dom noodzaakte hem thans zijn kamer te houden, en sedert enkele dagen kon hij zijn eigen huis houden niet meer waarnemen. Het armbestuur had hem daarom bij een ander Jbesteedbij wien hij nu zal inwonen. Toen „de Kozak" zijn woning zou verlatenwees hij een plaats aan waar hij zijn spaarpotje had staanén werd dit al heel spoedig voor den dag gehaald met eene aanzienlijke som aan zilvergeld. Zaterdagnacht zijn in den Oostsingel te Delft twee werklieden verdronken. Zij waren in beschonken toestand gaan roeien. Donderdag heeft onder Hoog-Karspel een jager, die op een haas mikte, bij ongeluk een joDgen doodgeschoten dielaag onder den wal ineengedoken mede op den haas zat te loeren. Te Zaandijk is de schildersknecht G. S. van de in aanbouw zijnde kerk gestort en bionen een paar uren overleden. Van den diefstal van ruim 60.000 frank uit het kantoor der Nationale Bank te Brussel worden verdacht twee personen waarvan de een met een zwarten baard en lang haarde ander met blonden knevelkraehtig voorkomen en dik van gestalte. Voor het geval dat de verdachten hier te lande worden opgespoord is hunne aanhouding en uitlevering door de Belgische Regeering aan gevraagd. Vier schuren met vlas en eene herberg te Dreischor zijn door de vlammen vernield. Uit de gevangenis van jeugdige veroor deelden aan de Kruisberg is een knaap ontvlucht. Terwijl hij met eenige andere gevangenen werk-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2