Nummer Zondag 12 October 1879. Jaargang. 9,e Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON. EEN MOORD. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 .maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te eenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. In den jongsten tijd openbaart zich in Frank rijk eene krachtige beweging ten gunste eener volledige amnestie. Ook de „République Fran- caise bepleit sedert eenige dagen een dergelijken maatregel. De Regeering evenwel is niet voornemens aan dien druk toe te geven noch toe te laten dat in deze óe wel op eeuigerlei manier worde ge wijzigd. De Orleanistische „Soleil" komt thans met een nieuw programma voor den dag. Het'blad wil dat de conservatievendat wil zeggen de monarchalen en imperialisten zich op den bo dem der republiek zullen plaatsen om de meerderheid te veroveren bij de verkiezingen die het volgende jaar zullen plaats hebben voor de vernieuwing der .gewestelijke eiv gemeente raden in 1881 voor de Kamer van afgevaardig den en in 1882 voor een deel van den Senaat. Frankrijk levert jaarlijks gemiddeld 60 millioen hectoliter wijn Italië 30 Oostenrijk 23, Spanje omstreeks 20 en Duitschland 4 en half millioen HL. De invoer van champagne in Duitschland is jaarlijks ongeveer 2 en een half millioen flesschen. De opbrengst in Portugal wordt geschat op 4 millioen HL., waarvan 3 millioen in het land wordt verbruikteen half millioen wordt uitge voerd en het overige tot het fabriceeren van azijn gebruikt. De Keizerin van Rusland is Donderdag te Cannes aangekomen, waar zij den winter zal doorbrengen. De heer Molinariredacteur van de Débats, is een onvermoeid verdediger van zijn lievelings denkbeeld om in geheel, midden-Europa een tolverbond tot stand te brengen, Een der groote Zwitsersche industrieelen heeft voor dit denk beeld eveneens een groote sympathie opgevat en daartoe tegen aanstaanden Zondag te Zurich een bijeenkomst georganiseerd om te handelen over hetgeen er voor en tegen een tolverbond tusschen Zwitserland en Frankrijk zou zijn. Molinari gaat er heenen zal na eenigen tijd Eene Novelle. V. „Hoe", riep zij den Slavoniër toe „zijt gij mannen, is dat uw moeduwe kracht Vrij willig zult gij terusrt reden en eenën anderen uwe geliefde afstaanzonder dat zij weten zalwat gij voor haar gevoelt? Zult gij haar ten slotte nog danken voor de smartwelke zij over u gebracht heeft Dat heet ik grootmoedigheid dwazen die gij zijt dat heet ik handelen als een man. Foeihet is zwakheid zeg ik u lafhartigheid, en omdat gij u dit schaamt, wilt gij u achter uwe edelmoedigheid verbergen. En hebt gij er aan gedacht, dat gij geheel uwe toe komst, uw roem aan die winkellersdochter op offert, uw naam uit het gouden boek der dich ters uws vaderlands uitgewischt en dat gij daar voor haren niets beteekenenden naam met vlammende letteren in uw hart geschreven hebt Hebt gij wel gedacht aan de onteering en den onwaardigen stand, waarin gij jaren lang onder tonnen en olievaten met uwe wetenschapuwe genie een plantenleven geleid hebt. Hebt gij de smart vergeten die gij dagelijks leedtals gij haar zaagt en toch moest ontberen, haar dage lijks spraakt, zonder gehoord te worden? Hebt gij om haar niet gediend als Jacob om Lea Én nu komt deze Kroaat en verwoest iD twee dagen, waaraan gij jaren gebouwd hebt, bereikt met een enkel woord, wat gij met al uwe liederen niet vermocht. Foei, Josiz dat zult gij niet dat kunt gij niat doenzoo gij een man zijt 1" ook naar Belgie gaanwaar hij trachten zal zijn denkbeelden ingang te doen vinden. Te vorigen jare heeft hij daarmede ook bij den Duitschen Rijkskanselier, te Gastein aangeklopt en Bismarck heeft hem toen een audiëntie toe gestaan. Deze heeft over het denkbeeld van een tol verbond in geheel Midden-Europa zich niet uitgelaten maar den Franschen pnblicist wel willend aangehoord en eenige bezwaren geopperd. Hoeveel bezwaren had men niet gehad om het tolverbond in Duitschland tot stand te brengen. Welnuheeft hierop Molinari heel gevat ge antwoord „Als men de Noord- en Zuid- Duitschers wel onderling te samen heeft gebracht in een tolverbond, dan kan dit elders ook wel gelukken." Het hoofdbezwaar ligt evenwel in de accijnsen die gelijk moeten gemaakt worden in de verschillende landen en in Frankrijk zijn zij aanzienlijk hooger dan in Duitschland. Bismarck had over deze en andere moeielijk- heden gesprokenen ten slotte beloofd de zaak ter hand te zullen nemen. Dit heeft hij ook werkelijk gedaan (laar hij van zijn tegenwer pingen een geschreven nota heeft doen maken die hij aan Molinari heeft doen toekomen. Molinari-ziet in het afbreken der douanelinie een hoofdvoordeeleen waarborg te meer voor het behoud van den vredeal is die waarborg ook bij lange niet afdoende. In Belgie hoopt hij vooral een open oor te vinden daar vele kamers van koophandel aldaar onder anderen die te Yerviers en te Luikeen tolverbond tusschen de verschillende Europeesche Staten met kracht hebben aanbevolen. De bezwaren er tegen zijn ongetwijfeld, groot, maar onzes inziens minder groot dan men alge meen gelooft. Molinari's tactiek is stap voor stap tol zijn doel te komen. Daarom wil hij beginnen met -Zwit serland en België. Terwijl de grootvorst Constantijn Dinsdag in het magazijn van het Louvre was gleed hij uittengevolge waarvan er een' breuk van de voetzoolspier plaats had. Hij moet nu eenige dagen rust nemen. Te Saint Omer is een vrouw, en naar het gerucht wil met haar beide kinderenin den slaap door worging om het leven gebracht. Josiz had met klimmende opgewondenheid geluisterd. Hij ledigde het eene glas wijn na het andere. Bij elk woord begon zijn oog meer te ont branden, verspreidde zich een donkerder gloed over zijne wangen. De verleidelijke woorden der jodin hielden de ziel des vurigen jongelings geketend en wekten den demon in zijne borst. Toen greep Rachel zijne hand en drukte ze met vuur. „Wreken moet gij u, Josiz", riep zij op een toon vol geestdrift„wreksn als een man als een zoon van dien stam, welks voorvaderen eeuwen lang den Mahomedanen bewezen datdie een Slavoniër beleedigtslechts één antwoord ont vangt, den dood. Gij moet dien trotsehen Kroaat onder de oogen treden, die met zijn klatergoud pronkt, en daardoor toont dat hij een dienaar des Keizers is. Maar gij zijt een vrij man en bemint uw vaderlandzonder u daarvoor te laten 'betalen. Vraagt hem, wie hem het recht geeft, zich tusschen u en Maria in te dringen ongeroepen en onbevoegd, en als hij zich op het meisje beroept, zeg hem dan dat gij slechts ééne beslissing aanneemt, en dat het die der wapenen zijn moet. Als gij dat doet, Josiz, dan zijt gij een dichter, zooals ik mij hem voorstel, die niet alleen sierlijke verzen weet te smeden van hel denkracht en mannenmoed maar in zijn leven ook met daden bevestigt, wat zijne pen geschreven heeft. Als gij dat niet doetdan waart gij nimmer een dichterdan wordt gij nooit een man Josiz was opgesprongen. Zijne borst zwoegde hevig. Groote zweetdroppels parelden over zijn gewelfd voorhoofd. „Ja, meisje, gij hebt gelijk", riep hij hijgend Het verschrikkelijke van dit geval is dat de echtgenoot en vader van deze gruweldaad ver dacht wordt. De heer de Neuvilleex-kommftndant van de mobilen vermaakte zich met zijn familie in de omstreken van Rodez met het schieten van houtduiven. Bij ongeluk trof hij zijn dochtereen meisje van 17 jaren die doodelijk getroffen ter aarde stortte. De heer de Neuville is krankzinnig van smart en wanhoop. In een apotheek op de place Beauveau is in den nacht van 5 op 6 dezer een dubbele moord gepleegd. De bediende die gewoon was 's morgens den winkel open tc zetten begreep maar niet waar zijn meester bleef en riep de buren in. Het vinden van eeu opengebroken geldkist deed kwade vermoedens ontstaan men zond om de politie en ging middelerwijl het huis doorzoeken. In den kelder gekomen vond men de lijken van den apothekerden heer Langrangeen zijn twintigjarige dienstbode in bloed badende. De apothekersleerlingdie evenals de. bediende in het huis van zijn patroon woonde, zekere Arnold Walder, een Zwitser van afkomst is nergens te vinden. De moordenaar had alle voorzorgen genomen om de gelegenheid te hebben tijdig de grenzen te kunnen bereiken. De misdaad moet, naar men uit sommige omstandigheden kan opmaken, den vorigen avond, onmiddellijk na het sluiten van den winkel zijn gepleegd. Onbegrijpelijk is hethoe de booswicht den moed heeft gehad, in een woning vlak tegenover de wachtpost van den President der Republiek en naast het hek van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, waar dag en nacht een schild wacht staatdit misdrijf te plegen: Het is zeker dat Walder de moordenaar is en zich in de richting van Havre verwijderd heeft. Bovendien heeft de booswicht aan de weduwe van zijn slachtoffer een brief geschreven waarin hij haar bericht, dat zij niet naar den moordenaar behoeft te zoeken dat hij haar man vermoord heeft om hem te bestelenen dat indien hij fortuin zou maken hij haar het ge roofde geld zou teruggeven. De gestolen som bedraagt omstreeks 2000 frs. uit, „ik zal van dien roover rekenschap vragen, die mij mijn aardsch geluk heeft ontstolen en toch trotsch met opgeheven hoofd en zijn gouden uniform daar heen stapt; heden nog wil ik het doen, als ik naar huis terugkeer en hij over moedig lachende in de herberg gezeten aan zijne tong den vrijen teugel laatzoodat de boeren hem met open mond staan aan te gapen en voor een wonder houden. Ik zal zijn gebabbel, op een niet zeer vredelievende wijze verstoren En als hij mij niet te woord staat, zal ik hem verpletteren, gelijk ik dezen beker verpletter Dit zeggende wierp hij het kristallen glas op deu grond, zoodat het in duizend stukken sprong. Een spottende lach speelde om Rachels mond. „Houd u nu kalm, mijn vriend, en voor gij heengaat zal ik u een goeden maaltijd bereiden, want gij hebt den geheelen dagten gevolge uwer opgewondenheid, nog niets gebruikt", zeide de jodin en ging naar de keukenterwijl zij Ferenz, die alles aangehoord had wenkte haar te volgen. „Hebt gij het gehoord, Ferenz fluisterde zij dezen toe, „is er eene betere gelegenheid moge lijk, zonder ontdekt te worden het geld te be komen Gij vergezelt uwen vriend tot Nustar, dan neemt gij afscheid van hem en hij kan zijns weegs gaan. Houd de herberg goed iu het oog. Het vervolg zal u zeggenhoe gij het moet aanleggen,' maar het moet geschieden. Zijt gij op uwe hoede,-dat niemand u ziek Gelukt het u, dan is Rachel weldra uwe vrouw." Ferenz stond besluiteloos. Toen bedekte de gloed des toorns het schoone gelaat der jodin. „Welaan bloodaard riep zij met onderdrukte woede„ik moet u dus alles zeggen, opdat gij weet, waaraan gij u te houden hebt. Meent gij dandat de schoone dweep- Bij de wedrennen te Constantine begon een der tribunes die overvol was, plotseling te kraken en zakte in waardoor dertig personen zwaar gewond werden. Eenigen moesten op het terrein zelf geamputeerd worden. Nauwelijks was het publiek eenigszins van den sehrik bekomen of een andere overvolle tribune stortte in waardoor veertig personen-gewond werden. De ontsteltenis wasnaar men ztch denken kan na dit tweede ongevalalgemeen. Nog altijd is geen bevestiging ontvangen van het bericht aangaande de insluiting van een deel van het Britsche expeditie-korps tegen Kabul in deu Shatur-Gardan-pas. Het schijnt echter dat de bergstammen het aan de oprukkenden bitter lastig blijven maken. Zoo hebben thans weder de Zymucks (1e telegraaflijnen aan gene zijde van Thull afgesneden zoodat men zonder bericht is omtrent de jongste lotgevallen van de expeditie. Aan de Times wordt uit Khelat-i-Ghilzaï van den 4n gemeld, dat _(le brigade van Hughss is afgemarcheerd in de richting" van Ghuzni. Zes compagnien infanterieeen escadron cavale rie en, 2 stukken geschut zijn als bezetting op het fort achtergelaten terwijl de inlandsche militie is ontbonden. De stammen in den om trek hielden zich rustig. Uit Mandaly (Birmah) meldt men aan dè Timesdat de Britsche resident nu werkelijk met zijn personeel dit moordhol heeft verlaten. Niemand belette hem zich in te schepen. On derscheidene Britsche onderdanen zijn. met hem aan boord gegaan. Te Mandalay was alles vol komen rustig. Cetawayo is te Kaapstad aangekomen. Toen hij aan wal kwam, vergezeld van vier zijner vrouwen, eene dochter en vier volgelingen, was hij op Europeesche wijze gekleed. Het fort, waarin de gevangen vorst verblijf houdtheeft een ruime wandelplaats en een fraai uitzicht, zoodat Cetawayo iu dat opzicht niet te klagen heeft. Hij roemt dan ook de Engelschen zeer en prijst het iu hen dat zij degenendie tegen hen gevochten hebben niet om het leven bren- zieke Josiz mij onverschillig gebleven is Meent gij dan, als hij heden tot mij kwam, en zeide Rachel, wilt gij mijne vrouw zijndat ik neen zeggen zal Ik zal ja zeggen, daar kunt gij op rekenen en zijt gij zoo laf, dat gij niets om mij wagen wiltdan zal ik de moeite nemenden schoonen Slavoniër van zijne liefde voor de blonde Duitsche te genezen, zoodat hij zonder de zwart- - lokkige jodin niet leven kan. Ziedaar hoe wij tegenover elkander 'staan. Het is dus niet meer uw vriend, dien gij voor u hebt, maar uw me deminnaar en van u zal het afhangenof hij de gunsteling worden zal." FereDz gelaat werd aschgrauw, en terwijl eene listige uitdrukking zich daar vertoonde, zeide hij op doffen toon „Gij zult mijne vrouw worden." Daarop ijlde hij weg. Rachel zag hem na en haalde met minachting de schouders op. „Eindelijk", zeide zij; „en ik moest zijne ja- loerschheid opwekken om hem tot moed aan te sporen. Alaar toch heb ik mijn doel bereikt." Korten tijd daarna verlieten Josiz en Ferenz de herberg en met snellen draf reden de twee vrienden naar Nustar. Er had met Ferenz eene groote verandering plaats gehad, zijne vriendschappelijke gezindheid jegens den vriend zijner jeugd was geweken, er wgs een scheidsmuur tusschen hem en zijn vriend opgetrokken. Die scheidsmuur was Rachel. Eene waanzinnige liefde brandde met een verterend vuur in de borst van Ferenz en hield hem geheel geboeid. Met haar vereenigd te worden was alleen zijn lust en geluk. Zonder haar niets dan nacht en leed. Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1