Duitscliland. Italië. Rusland. Amerika. Oostenrijk. BINNENLAND. De vorst erkent thans dat hij verkeerd heeft gedaan met de Engelschen te bevechten. Hij had, zeide hij, den raad van zijn vader Panda moeten volgen en nooit tegen de Engelschen oorlog voeren. Thans was hij gestraft en niet langer koning. Hij hoopte echter dat de groote koningin hem vergiffenTs zon schenken en hem vergunnen naar zijn land terug te keeren, om daar stil te wonen. Cetawayo schijnt tevreden. Alleen heeft hij een paar maal opgespeeld omdat rtien voor zijn middagmaal niet een geheelen os aan het spit wilde doen braden. Voorts zegt hij dat hij zeer naar zijne lievelingsvrouwen verlangt 10 in getal, behalve de vier, die hij reeds bij zich heeft en vraagt hij telkens, dat die hem zul len worden toegezondenomdat hij zich zoo //eenzaam" gevoelt. Aan de Transvalers heeft'Wolseley geant woord dat Engeland er niet aan denkt hun de onafhankelijkheid "weer te geven. Zoolang de zon in Zuftl-Afrika scheen, zou de Britsche vlag in de Transvaal blijven wapperen. De boeren sche nen nog altijd geen plan op vechten te hebben. De langdurige werkstaking onder de ma chine-werklieden te Londen liep eindelijk Zater dag ten einde. Het centraal-comitc vaardigde een adres uit, waarin als gronden voor het einde van de werkstaking worden opgegeven dat een groot aantal der werkstakers elders werk gevonden hebbendat andere het land zijn uitgegaan en dat bovendien het comité de mid delen niet heeft om het langer vol te houden. De aanvoer van levend en geslacht vee uit de Vereenigde Staten en Canada neemt een vroeger ongekende vei houding aan. De vorige week werden vandaar op 12 stoombooten 1938 ossen, 2984 schapen, 178 varkens, allen levend, benevens 4499 vierde deelen van runderen, 972 schapen en 100 varkensallen geslachtte Liverpool aangevoerd. Zondag-avond brak te Londen in Holy- head-street, zulk een hevige brand uit, dat men aanvankelijk beducht was, dat de gebeele straat, die zeer nauw is en wellicht nog andere straten een prooi der vlammen zouden worden. Door buitengewone krachstinspanning gelukte het aan de kloeke brandweermannen de ramp tot een drietal huizen te beperken. Nabij Cefuybedd, aan den Wrexham, Mold and Connabs Quay spoorweg, is een ontdekking gedaan, die zonder twijfel de exploitatie van een nieuwen tak van industrie in Wales zal ten gevolge hebben. In Cymmaueen bergachtig en ruw district, bevinden zich namelijk onme telijke rotsmassa's, die, na verbrand ,te zijn, een zand leveren, dat onschatbaar is voor het maken van het fijnste glas. Men is reeds bezig aan stalten te maken om dat zand in groote hoe veelheden te bereiden. De Politische Correspofhlenz meldt uit Cettinje dat de Montenogrijnen zich gereed maken om het hun bij het tractaat van Berlijn toege kende gebied van Gusinje Plava in bezit te nemen, daar de Albaniërs zich in ds richting van An- dryevica in grooten getale opeenhoopen en eene houding aannemen alsof zij met de wapens de Montenegrijnen beletten willen, zich van het hun toegestane grondgebied te verzekeren. De Mon tenegrijnen nemen alle maatregelen voor een strijd in Andryevica. Zij hebben reeds veel proviand en ammunitie bijeengebracht. De doortocht van Hadschi Loja door Wee- nen den bekenden aanvoerder der Bosnische bendendie aan het Oostenrijksche leger indertijd handen vol werks gegeven hebben heeft, zooals licht te denken valt groote nieuwsgierigheid ver oorzaakt. W egens' misdrijven tegen het gemeene recht is hij tot 5 jaren kerkerstraf in de vesting Theresienstadt veroordeeld. Deze voormalige volkstribuun bood bij het 'uitstappen uit den trein een beeld van jammer en ellende. De hooge gestalte was thans gebogen op zijn doodsbleek" gezichtdat door een langen zwarten baard omkransd was, zag men niets dan een pijnlijken, melancholieken trek. De verwonding aan den voeteen gevolg van een schot is nimmer goed geheeldzoodot hij bijkans niet kan loopen. In een ambulance-wagen gedragen strekte hij zich op zijn bed neder. Als men dit beeld van menschelijke ellende zietbeheort er een groote mate van phantasie toe om in dien armen lijder denzelfden persoon te herkeuneudie in het vorige jaar door zijn vurige taal de Bosniers tot een wanhopig verzet aanspoorde. de bepaling, dat de burgemeester voor G jaren wordt benoemd, weggelaten." Volgens art. GO kan hij toch ten allen tijde worden ontslagen. In art. 2 wordt voorgesteld, dat de wet° met den dag harer afkondiging zal in werking treden, omdat met I Januari 18S0 een groot aantal burgemeesters aftreden en dus in de vacaturen niet zal worden voorzien alvorens eene aanbe veling is ingezonden. Te Liverpool is reeds sedert eene maand eene schoone jonge dame, achttien jaar oud en van eene deftige familieop klaarlichten dag in een van de drukst bezochte straten spoorloos verdwenen. Alle in het werk gestelde pogingen om iets omtrent haar lot te ontdekken, zijn tot heden toe geheel vruchteloos gebleven. De uitslag der Landdags-verkiezingen in Prui sen blijft nog beneden de zeer ongunstige ver wachtingen der liberalen. De nationaalliberalen vooral en de Eortsschritts-partij hebben verloren, terwijl de conservatieven flink en de katholieken en Polen tamelijk wat hebben gewonnen. Het bést ontvangt meD een denkbeeld van de geleden, nederlaagwanneer men naast elkander stelt de cijfers der partijen in dezen en in den vorigen Landdag. In het nieuwe Huis tellen de conservatieven 166 man, in het oude telden ze 79 de nationaal liberalen en gewone liberalen zijn van 184 tot 105 teruggegaan. Het Centrum kwam van 89 op 95. De Eortschritts-partij ging van 65 tot 37 terugde Polen brachten het van 10 tot 13. Eugen Eichter is te Berlijn gekozen. Von Benningen is gekozenofschoon hij voor een mandaat had bedankt. Men ziet met spanning tegemoet of "hij hel zal aannemen wat bij de geweldigde nederlaag zijner partij, wel een weinig zijn plicht wordt, Naar uit Berlijn aan dp Pall Mall Gazette wordt geschrevenzijn thans aan het Yaticaan concessies gedaan die vroeger waren geweigerd. De Eijkskanselier zou o. a. niet meer verlangen, wat hij vroeger deed dat men beginnen zal jnet in beginsel de Mei-wettente erkennen. Volgens Italiaansehe bladen heeft Koning Hum- bert zich naar Moncafieri begeven omdat zijn fusschenkomst was ingeroepen in zake ds echt scheiding van Prins Jerome Napoleon en Prinses Clotilde die dezer dagen beslist zou worden. Ook Jeromes reis naar Moncalieri heeft volgens die bladen geen ander doel en is geheel aan familiezaken gewijd. Prinses Clotilde is mede den_ len dezer te Milaan aangekomeu en naar Monza gereisd. De Golos vermeldt het volgende merkwaardig geval uit de Eussische rechtspraak. Tusschen het einde 1877 en het begin 1879 werden te St. Petersburg herhaaldelijk brieven vermist én eindelijk viel de verdenking op een brievenbe steller Alexeveff genaamd in wiens woning bij een huiszoeking dan ook de duidelijke bewijzen van schuld gevonden werden geopende brieven met en zonder geldswaardeomslagen enz. De beschuldigde ontkende nietdat hij die brieven verduisterd en daardoor vrij aanzienlijke sommen genoten had maar hjj bracht te zijner verschoo ning in het midden, dat hij dikwijls beschonken was en ook geen" tijd had om alle brieven te be zorgen die hem werden toevertrouwd. De jury verklaarde hem toen niet schuldig en hij werd vrijgesproken. De Golos van St. Petersburg verneemt dat China gedachte toebereidselen maakt voor een oorlog met Japan naar aanleiding van een verschil tusschen de twee Eijken over eenige eilanden. Llovd berichtdat in een zeegevecht tusschen de Chileensche en Peruaansche vloten de Ohile- nen de'Huascar hebben genomen. Generaal Mcrritt heeft aan de Ute-Iudia- nen den vrede aangeboden op voorwaarde dat zij zich onderwerpen. De Indianen hebben ge weigerd. In de Wiener Zeitung wordt een keizerlijk kalnnetschrijven gedagteekend 8 October aan graaf Andrassy openbaar gemaaktwaarin de Keizer, met leedwezen zijn verzoek om ontslag inwilligend met woorden der warmste sympathie zijn dank betuigt voor de diensten door hem aan de Kroon aan de Monarchie en aan het Keizerlijk Huis bewezen. De Keizer acht het aftreden van graaf Andrassy geenszins het einde van zijn staatkundigen werkkring en spreekt de overtuiging uit, dat graaf Andrassy steeds aan den roep des Keizers gehoor geven zalvoor 't geval door hemAveder een beroep gedaan mocht worden op zijne^bugdelijk en trouw gebleken diensten. De Keizlr eindigt zijn schrijven met de verzekering mijn volste vertrouwen blijft u evenzeer bewaard als mijne dankbaarste waar deering. Iu eem tweede kabinetschrijven benoemt de Keizer baron von Haymerle tot minister van buitenlandsche zaken en voorzitter van den ge- meenschappelijken Ministerraad. Waahvijk, 11 October 1879. Dé heer Van Kerkwijk heeft een wets voorstel ingediend strekkende om art. 59 der Gemeentewet te lezen „De burgemeester wordt door ons benoemdnadat door den raad eene aanbeveling van drie personen door tusschen- komst van onzen commissaris in de provincie, aan ons is ingediend. Indien die aanbeveling niet is ontvangen binnen den van onzentwege gestelden termijn, wordt tot de benoeming over gegaan zonder die aanbeveling. De toelichting komt hierop neer. Terwijl vóór de invoering der gemeentewet het burgemeester schap meer als een eerepost werd beschouwd beschouwt men die hoe lange! zoo meer als een soort van rijksbetrekking, waarbij men geregeld promotie maakt. Tallooze malen zijn lieden tot burgemeester benoemd, onbekend met den toe stand der gemeente. Het belang van 't algemeen wordt wel eens ter zijde gesteld om het belang van een bijzonder persoon te behartigen. Door een en ander is de achting en eerbied, het ontzag, dat de ingezetenen voor den burgemeester be- hooren te hebbenzeer verminderd en diens zedelijke invloed gedaald. En daarbij komt, dat art 51 der Gemeentewet niet getrouw ia nage leefd en vaak vreemdelingen tot burgemeester zijn benoemd, al bestond er geen grond om van het voorschrift af te wijken dat alleen ingeze tenen benoembaar zijn. Gaarne zou de voor steller voorgesteld hebben den burgemeester door den raad te doen benoemen, schorsen of ontslaan, maar art. 139 der Grondwet belet hem dit. Door zijn nu gedaan voorstel blijft 's Konings recht van vrije benoeming geheel onverkort, maar de stem van den grootsten belanghebbende wordt dan toch vernomen en kan niet meer worden In verband met dit voorstel wordt Voor het gerechtshot te Amsterdam werd deze week in hooger beroep een voor den klein handel en credietinstellingen niet onbelangrijke zaak bepleit tusschen de Gredietvereeniging, als appellante van een vonnis der Arrondissements- Eechtbank aldaar var. 3 Januari 1879 (advocaat Mr. J. Tydeman Jr.), tegen Mr. J. Kappeyne van de Coppello als curator in het faillissement van Zimmerman Zoon, hoeden- en chacot-fa- brikanten. Terwijl de Credietvereeniging, krachtens con tract met een aantal harer ledenverplicht is hunne promessen te disconteeren, zijn deze ook gehouden haar tot zekerheid, zonder eenige akte, te cedeeren of af té staan eeu minstens gelijk bedrag hunner vorderingen, waarover zij haar endossabel papier ter hand moeten stellen. Dit geschiedt ter vermijding der kosten van een akte van cessiedie nog al bezwarend zou kunnen zijn. Verlangt de credietvereeniging echter een akte van cessie, dan moeten zij onmiddellijk aan dat verlangen voldoen. De firma Zimmerman Zoon had nu 116 vorderingen tot een bedrag van f5,772.57 aan de Credietvereenigingzonder acte van cessie afgestaan toen zjj in staat van faillissement werd verklaard. De curator ontkende echter het pand recht, dat de Credietvereeniging meende te hebben verkregen, en zond aan de debiteuren een cir culaire, waarbij hij hen verbood aan de Crediet vereeniging eu verzocht aan hem te betalen. Daardoor ontstond een procesdat in het nadeel van de Credietvereeniging werd beslist. Mr. Tydeman ontwikkelde thans uitvoerig zijn stelsel, dat hier was een cessie om te strekken tot zekerheid en in ieder geval een onherroepe lijke machtigingwelke uit den aard der zaak niet door faillissement vervalt.' Vólgens pleiter is dat contract geheel in het voordeel van den crediteur, en wordt niet door de eenzijdige han delingen van den debiteur verkort. Mr. Kappeyne bestreed dat stelsel. Door de afgifte van het endossabelc papier was geen pandrecht gevestigd, maar een dubbele machti ging verleend lo. aan de debiteuren om aan de Credietvereeniging te betalen; 2o. aan de Credietvereeniging om te incasseeren. Door het faillissement iiu zijn die machtigingen vervallen en behooren de inschulden weder aan de failliete massa. De conclusie van den procureur-generaal Mr. H. JKist en de beslissing van het Hof deelen wij te zijner tijd mede. Met ingang van t Nov. a. s. wordt te Dongen een Eijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend. Dat kantoor zal open zijn: op werkdagen van 9-12 ure voor- en van 2-7 namiddags; op Zon en feestdagen van 8-9 ure voor- en van 2-5 ure nam: worden. Een urtemberger Brandegger ge naamd t« Elhvangen woonachtigis naar aan leiding, van deze politieverordeningen op het denkbeeld gekomen buizen te vervaardigen uit perkamentpapier. Deze worden zeer geroemd en vervangen met veel succes de caoutcliouc- uuiz. n, (die evenmin bij bierpompen toegelaten worden); daarbij deelen zij het bier geenerlei reuk of smaak mee en zijn zeer goedkoop (8 pfennig per meter). In den jongste.i tijd zijn proeven genomen met een stelsel om aan stoffen groote hardheid te geven men brengt ze nl. in poedervorm eu perst ze dan onder een druk 'an p, m. 20.000 atmosferen samen. Op die wijze kreeg men bv. kolosaal hard hout van populieren-zaagsel en een fijngemalen slijpsteen werd, veranderd in een buitengewoon harden steen. Uit New-York bericht men, dat van daar eenige dagen geleden zeven stoombooten naar Europa zijn vertrokken die met buitengewoon groote hoeveelheden vleesch koren, meel, enz. geladen waren. Zij bevatten te zamen het volgende 220.402 schepel graan, 21.650 vaten en zakken meel, 255 tonnen versch vleesch, 125 stuks levend rundvee, 500 stuks geslachte schapen, 250 vaten gezouten rund vleesch 4635 kisten spek, 450 zakken hop, 1120 okshoofden tabak, 550 zakken gort, 25,800 kisten kaas, 12,350 vaten boter, 700 vaten suiker, 210 vaten stroop en een aanzienlijke hoeveelheid varkensvleesch ham worstenz. Aan het station der Staatsspoorwegen te Utrecht heeft eene proeve plaats gehad met de verwarming der treiuen volgens het stelsel Belleroche. Deze proeven hebben uitnemend voldaan. Het stelsel schijnt het bestewat op dit ge bied tót dusver is bekend geworden. Het zal bij den aanvang van defi aanstaanden wintel-dienst voorloopig worden in toepassing gebracht op de treinen 4, 5, 8 en 9 tusschen Utrecht en Boxtel. Een ingezeten van DordrechtH. v. d. S. genaamd las dezer dagen- tot zijn niet geringe verbazing in een blad het bericht dat hij ver dronken en zijn lijk aldaar was opgevischt. Hij achtte zich gelukkig het te kunnen tegenspreken. De Pruisische postconducteur Ehrhardt, wiens aanhouding onlangs bij uitvoerige aan kondigingen verzocht werd is nog op Prhisisch grondgebied aangehouden. Of bij de ontvreemde 25,000 Mark bij zich had, weten wij niet. In Eotterdam hebben, naar het Eott. Nbld. meldteenige baldadigen oen- grooten steen op de rails gelegdzoodattoen de tram kwam aanrijden een wiel brak en de wagen voorover- sloeg. Gelukkig zijn er geen persoonlijke onge vallen te betreuren. Eene nieuwe uitvinding is gedaan op het gebied van tramway's en wel hoofdzakelijk voor die soorten welke moeten dienen om goederen en- in het algemeen lastenen niet personen te vervoeren. In het vervolg geen houten dwars- en langs- liggers meer geen rails waar koetsiers die niet rijden kunnen in blijven hakenniets van dat alles want op een tentoonstelling die niet zeer lang geleden te Clerkenwell in Engeland gehou den werdstel de een zekere Pellat een tram wagen voor die zoo was ingerichtdat hij zelf, onder het voortgaanzijn eigen spoor voor zijn wielen uitspreidde. Zijn inrichting is aldus De weg bestaat uit plankjes van een of andere harde houtsoortdie door metalen banden ver sterkt z in en vastgemaakt worden aan twee -evenwijdige kettingen zonder einde, die over trommels loopen om hem op een goeden stand te houd; n eu boven over en onder de wielen doorgaan iu dier voege natuurlijk dat een voor- en een- achterwiel samen een stelsel van kettingen :net plankjes hebben. Bij het voort gaan komt dan een gedeelte van het stelsel op den grond te liggen en wordt dus aan beide wielen e< n gelijke en harde weg aangeboden om over te rollen. De eerste wagensdie volgens die wijze gebouwd werden dienden voor een boerderij en konden 7 a 8 ton dragen. Ofschoon deze voertuigen in het algemeen voor goederenvi rvoer het best geschikt zijn is ook nog een rijtuig geconstrueerd dat voor personen vervoer werd ingericht en eenigszins gewijzigd was in v rmomdat het tevens met grootere snelheid dun de andere moest bewogen worden. Te Keulen heeft men zeer nuttige veror deringen vanwege de politie vastgesteld betref fende het gebruik van bierpompen in restauraties. Deze komen hierop neder, dat de lucht, die voor de drukking gebruikt wordtuit goed ge ventileerde vertrekken of van buiten moet komen, verder dat de zoogenaamde lucht- of windketel behoorlijk gereinigd moet kunnen worden. Ein delijk moeten alle bulzendie met de vaten en kranen in verband staan van zuiver tin ver vaardigd zijn en behoorlijk gezuiverd kunnen worden door ze met de waterleiding in verband te brengen. O vertredingen van deze bepalingen worden met 9 mark of gevangenis gestraft. De politie maakt er tevens opmerkzaam op dat de zuivering der buizen het best door middel van stoom kan geschieden. Wanneer het niet mocht gelukken de buizen voldoende te zuiveren zal het gebruik van luchtdrnkbuizen geheel verboden De herhaalde branden hebben in de beide Pekela's zooveel onrust verwektdat vele inge zetenen zich bereids verbonden hebben, om door particuliere nachtwachten voor de veilligheid hunner personen en goederen te doen waken. Ofschoon omtrent de oorzaken van die branden niets met bepaalde zekerheid valt te zeggen doen allerlei onrustbarende geruchten van kwaad willige brandstichting bij voortduring de ronde, vandaar dan Ookdat velen zich gekleed ter ruste begeven. Men meldt uit Eindhovendat op den spoorweg tusschen Breda en Boxtel een kistje met juweelen is vermist. Eeeds zou er bij eenige spoorwegbeambten in verband daarmedehuis zoeking hebben plaats gehad. Onder de geslaagden voor hulponderwijzer behoort ook de heer A. G. Eoozen, kweekeling aan de opleidingsklasse te Besoijen. Het letterkundig weekblad „de Porte feuille, waarop wijblijkens achterstaande advertentie eene inteekening geopend hebben, is geheel ingericht op den voet onzer groote staat kundige bladen. Het bevat een hoofdartikel over een of ander belangrijk letterkundig onderwerp van den dag; verder beschouwingen en bespre kingen van allerlei aardden inhoud van tijd schriften, nieuwtjes en berichten besprekingen over den stand van ons tooneel en eindelijk eeu overzicht van onze Nederlandsche literatuur in haar geheel, en van die in het buitenlandwat het belangrijkste aangaat. Alle nieuwe boeken worden ten spoedigste in de Portefeuille besproken. Het is een veilige gids voor bestuurders van Leesmuseums, die graag het nieuwste en het beste hebben en-voor beoefenaars der letterkunde, die gaarne gemakkelijk op de hoogte blijven. Het is voorzeker een zeldzaam verschijnsel dat een werk bij ons een Derden druk beleeft. Dit is evenwel liet geval met het Dichterlijk Album bijeenverzameld door den gustig beken den Dichter W. J. Hofdijkwaarvan de le Aflevering (Deventer, H. J. Ter Gunne) voor ons ligt. Deze Aflevering bevat o. a. Mooi- Annidoor S. J. van Bergh. Een Lied van Bloemen door D. Dorbeck. Geen Kinderen, door A. van der Hoop Jrzn. Beatrijs. Eene Legende door Dr. J. Nolet de Brauwere van Steeland. Het ronde Putjendoor H. J. Schimmel. Bij de Inwijding van Jonkheer Blommaerts Boekzaaldoor E. A. Snellaert. Natuurbeelden door J. P. Heije. De Lijf knaap van Hillegaertsberg, dóór A. van der Hoop Jrzn. Een aangenomen Kinddoor W. J. Hofdijk. De Koopman en de Kaper, door H. Tollens Cz. Het werk zal in 5 Afleveringen van 72 pagi na's ieder compleet zijn. De prijs van iedere Aflevering is slechts 25 Cent, zoodat het com-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2