N urn m er 185. Donderdag 16 October 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezQnden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING van Maandag 3 October, 's voormiddag* 11 uur. Tegenwoordig alle leden behalve de heeren Van Heijst en Quirijns. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat ingevolge be komen opdracht B. en W. zich naar 's Bosch hebben begeven en 'zich verstaan hebben met Mr. van Zinnieq Bergmann, om de gemeente te vertegenwoordigen bij Ged. Staten en te trachten zooveel mogelijk voor de gemeente te behouden. De zaak met den aannemer Reijnders is ge heel afgeloopen. Aan de orde: lo. Teekenschool. De Voorzitter wijst er op dat er het vorig jaar geen teekencursus gegeven is. De commissie voor de teekenschool echter, overtuigd dat het teekenonderwijs onmisbaar is voor de vorming van den toekomstigen werkman heeft getracht eene overeenkomst met de leeraars .te sluiten. Deze overeenkomst zal aan den Raad voorgelegd worden en 3preker vertrouwt dat deze er geene bezwaren tegen zal hebben. Volgens deze over eenkomst zal de leeraar in het hand- en recht lijnig teekenen een, salaris genieten van f150 voor zes maanden cursus, en die in het bouw kundig teekenen f100; daarvoor zullen zij on derwijs geven dagelijks van 6—8 uur uitgezon derd Zaterdag en Zondag. De leeraar in het handteekenen zal ten zijnen koste aanschaffen 25 teekenvoorbeelden voor eerstbeginnendende verdere kosten van licht, brand enz. komen ten laste der gemeente. Het ouderwijs wordt voor ingezetenen kosteloos gegeven leerlingen uit andere gemeenten worden, voor zoover de ruimte zulks gedoogt, toegelaten tegen betaling van f3.— Dit jaar zal de cursus slechts drié maanden duren en wel van L November tot 31 Januari. De leeraars genieten hiervoor dan ook slechts de helft van het hun toegekende salaris. Mochten er onverhoopt geen leerlingen opkomen dan vervalt natuurlijk de overeenkomst. Aan het lager onderwijs wordt zooveel ten koste gelegd, laat de gemeente dan ook iets over hebben voor de ontwikkeling rau den toe komstigen werkman. Bij acclamatie werd de overeenkomst goed gekeurd. 2o Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het doen van af- en overschrij- vingen op de begrooting. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter doet de deur sluiten. (In deze vergadering met gesloten deuren is behandeld de zaak der gasfabriek. Voor de be handeling dier zaak in het openbaar hebben zich verklaard de heeren Van IerselVan Es, Zijl mans en Rubbens Kievits. Na de beslissing om de zaak in geheime vergadering te behandelen beeft de heer Van Iersel de vergadering verlaten der1deurar)terUgSekeerd Weder °Penen Na het hervatten der openbare vergadering werd overgegaan tot het benoemen van een lid VanBRidmmiSSie' ter V00rzieniRS in de vacature ZijfianserenenLDg tUS3chen de heeren Quirijns, met 4 t bens werd eerstgenoemde gekozen SMCT'**? heer Neuswaren De heer Van 7 W ZijlmaUs4J stemmen" IT\ /"S fïfc haven "wedraronsS ^plember tot 2 October 's avonds 8 uur gesloten is gebleven tot groot ongerief voorde looiers en tot gevaar der ingezetenen bij brand De Voorzitter gelooft dat de heer Van Es zich vergist. (De veldwachter wordt geroepen en deze ver baart dat het sluisje de laatste dagen heeft opengestaan, maar dat er geen water was). hee,r Es zegt dat hij spreekt van den ~r 'usschen 22 September en 2 October en met van de laatste dagen. De Voorzitter antwoordt dat dit dood een- Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. voudig geschied is omdat men op drie plaatsen I de Loint aan het reparéeren. was. De heer Van Es zegt dat al die reparaties Zaterdags gebeurd waren en hét sluisje locli tot Donderdag gesloten is gebleven, niettegeustaande herhaalde verzoeken. De Voorzitter ontker.t dat deze verzoeken ge daan zijn en zegt dat de lieer Van Es zich minst genomen vergistdat overigens het polderbestuur moet weten hoe hiermede te handelen en dat de leden van den llaad er eigenlijk niets mede te maken hebben. De heer Van Es merkt op dat dit laatste nog in het geheel niet uitgemaakt isen dat het hoogst wenschelijk en in het belang der gemeente is, dat aan dien onzekeren toestand een einde kome. De heer Van Iersel constateert dat het sluisje gedurende den door den heer Van Es gezegden tijd, aanhoudend gesloten is geweest. De lieer Van Iersel vraagt den Voorzitter of het waar is dat het pesthuis op 1 October in dienst is gesteld en zoo ja, waarom de gemeen teraad daarmede niet wordt in kennis gesteld. De Voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is wel is er een schrijven ontvangen van Ged. Staten aan het Gemeentebestuur, dat morgen zal behandeld worden. De heer Van Iersel wenscht nog eene inter pellatie te doen. De Voorzitter zegt dat hij tot het doen eener interpellatie de toestemming van den raad noodi» heeft. De heer Van Iersel herhaalt zijn verzoek tot het doen eener interpellatie en zegt dat het de taak van den Voorzitter is het door spreker gedane verzoek in omvraag te brengen'; spreker zal geen Voorzitter gaan spelen. De Voorzitter sluit de vergadering. Advertentiën 1-7 regels/0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Te Luik werd dezer dagen een afschuwelijke moord gepleegd. De verslagene Joseph Picard een algemeen geacht mandie door baron de Selys Longchamps tijdens diens verblijf op zijn buitengoedals huisbewaarder was aangesteld en door zijn voorbeeldig gedrag het volste ver trouwen van zijn meester genoot, werd gister, nadat men hem sedert een paar dagen te vergeefs aan het parquetwaar hij dagelijks stukken bezorgdehad verwachtin de keuken van het huis zijns meesters, op laaghartige wijze vermoord gavonden. De aanleiding tot deze misdaad is nog onbekend maar men heeft alle hoop den dader in handen te zullen krijgen. Het dagblad ;/Europe" publiceert een tele gram uit Rome waarin vermeld wordtdat tengevolge der goede resultaten door kardinaal Jacobini in zijn samensprekingen met Bismarck te Gastein en te Weenen bereikt, het Vaticaan, dat volstrekt de onderhandelingen met Duitsch- land tot een goed einde wil leidenbesloten heeft Jacobini in de plaats van kardinaal Nina te benoemen'tot staats-secretaris. Brussel, 13 October. Blijkens een bericht in de „Echo du Parlement" hebben heden nacht te Brugge, alwaar morgen eene verkiezing voor deu Senaat moet worden gehouden op verschil lende punten wanordelijkheden plaats gehad. De politie was genoodzaakt door te tasten en heeft een aantal personen gèarresteerd. De gouverneur der provincie heeft gendarmerie ont boden, die onmiddellijk een dienst heeft geor ganiseerd. De aanplakbiljetten van liberale kiezers zijn afgescheurd. Een persoon is door een messteek gewond. teur van de „Père Duchène" een blad, dat o.a. mede verantwoordelijk moet worden gesteld voor de vele moorden die het laatste tijdperk der Commune hebben geschandvlekt. En had Hum- bert nu nog eenig berouw getoond Maar neen. In zijne, ter aanbeveling zijner verkiezingen gehouden redevoeringen heeft hij zijne vroegere gedragingen verdedigd met name wat betreft zijn aansporen tot terdoodbrenging van den armen G'haudeyvan de „Siècle". Voorts heeft hij zich orer Hoven en Rechtbanken uitgelaten op eene wijzedat deswege reeds eene gerech telijke vervolging tegen hem is ingesteld, 't Is wel te hopen dat hij spoedig onschadelijk worde gemaakten dat de Calvadosdie met eene nieuwe lading geamnestieerden te Port Vendres is aangekomen er niet veel tellen zal van Hum bert's kaliber. Onder deze omstandigheid is er natuurlijk allerminst denken aan, dat de amnestie nog verder door de Regeering zal worden uitgebreid. Naar verzekerd wordt, heeft Prins Je'rome Napoleon zich in eeu particulier gesprek ver klaard tegen artikel 7 vau Ferry's onderwijswet. De overeenkomst tot verlenging van het handelsverdrag met Engeland is geteekend. Er zal te Parijs weldra een nieuw blad verschijnen, „le Peuple Francais, dat de belan gen van Prins Jérome Napoleon zal verdedigen en zijn meest gezaghebbend orgaan zal worden Hoofdredacteur van het blad zal zijn de befaamde ex-prefect Pascaldie reeds alle partijen gediend heeft. De Parijsche radicalen hebben weder eene groote dwaasheid begaan. Tot lid van den gemeenteraad in wijk Javel is met 684 stemmen door hen gekozen de gewezen en eerst onlangs geamuestieerde communard Humbert, tijdens de heerschappij van dit treurig schrikbewind redac- P,aul Leroy-Beaulieu begroet m l'Econa- miste Francais met ingenomenheid het vooruit- zichtdat een soort van tolverbond tnsschen Duitschland en Oostenrijk tot stand zal komen wat hij een onbetwistbaren vooruitgang acht en waarvan hij voor het overig Europa geen afslui ting der Duitsche en Oostenrijksehe markten ducht. Doch hij neemt hieruit aanleiding Frank- rijk aan te manen dit goede voorbeeld te volgen en er naar te streven een Westersche tolunie tot stand te brengen tusschen Frankrijk, Italië ZwitserlandBelgie en Nederland. Den lieve lingsdroom van Molinariom geheel Centraal Europa op die wijze te vereenigen acht hij niet voor verwezenlijking vatbaar, omdat de dus bijeen te voegen volkeren te zeer in karakter overleveringen en instellingen verschillen, en omdat zulk een unie tot op zekere hoogte een vijandige demonstratie tegen Engeland zou zijn. Op die bezwaren zou de door hem voorgestane unie niet stuiten. Zij zou aan geen andere landen vijandig zijn daar men voort zou gaan met de buitengesloten Staten liberale verdragen te sluiten. Zij zou op vaste grondslagen rusten daar de naast Frankrijk genoemde landen of met Frank rijk verwant zijn of groote sympathie voor rranknjk hebben, daar zij alle Parijs als het groote centre d'attraction ook op intellectueel gebied, beschouwen en met Frankrijk liberale instellingen gemeen hebben. Zij zou bovendien zeer gemakkelijk worden gemaakt door het feit, dat al die landen een zelfde burgerlijke wetge ving bezitten, nagenoeg hetzelfde stelsel van maten en gewichten hebben enop Nederland na hetzelfde muntstelsel. Spanje zou de voor steller ook nog wel in de unie willen opnemen, als hij met overtuigd was dat deze Staatuit vooroordeel en routine zich nog lang in zijn isolement zou wiMen opsluiten. Voor Frankrijk wordt zulk een unie zeer begeerlijk geachtomdat zij een ruimer arbeids veld voor den handel en de industrie zou openen die zich op het betrekkelijk kleine grondgebied van Frankrijk eenigszins bekneld gevoelen. Reeds thans is het handelsverkeer met de bovenge noemde landen buitengewoon levendig; Belgie bekleedt den tweeden rang op de lijst der natiën met welke Frankrijk handelsbetrekkingen heeftItalië den vierden Zwitserland den zes den Nederland komt lagermaar rekent men delolomen bij dit rijkdan kan men ook het verkeer met Nederland belangrijk noemen. Bij een handelsbeweging van 7564 millioen frank komt 2237 millioen op die vier landen. Dit verkeer nu zou nog veel grooter omvang aanne men als een nauwe vereeniging tusschen de vijf Staten tot stand kwam. Voor de vier andere zou dit ook van groot belang zijnelk hunner wordt verstikt in zijn isolementelk hunner zou zich machtig ontwikkelen in een volkomen oeco- nomisch verbond met de andere._. De schrijver is overtuigd dat niet terstond alle tolliniën zouden kunnen vervallen. Het geheele fisale stelsel van Frankrijk met de zware indirecte belastingen op tabakkoffiesterke dranken suikerzou er zich tegen verzetten. Het zou van staten als Belgie en Zwitserland die bijna geen schulden hebben, niet te vergen zijn dat zij hun onderdanen met even groote lasten op die artikelen zouden bezwaren. Maar evenals reeds thans binuen Fransch grondgebied voor de tabaksbelasting verschillende tolliniën zijn aangenomen-, de kringen scheidende, binnen welke verschillende belastingdruk treft zou men een dergelijke organisatie waar zij noodig bleek, tusschen de vijf landen kunnen invoeren. Op een half dozijn artikelen na zouden overigens alle stoffon en producten vrijelijk kunnen circu- leeren over een grondgebied, bijna tweemaal zoo groot als het tegenwoordige Frankrijk. De schrijver maakt zich geen illusiën, dat de groote quaestiedoor hem aangeroerdin een oogwenk kan worden opgelostmaar het oogen- blik dunkt hem gunstig gekozen om de aandacht daarop te vestigen en de volken voor te bereiden is deze intellectueele arbeid voltooid dan zullen de moeielijkheden licht blijken. Don Carlos die een een proces voert tegen zijn gewezen adjudant, generaal de Bouët, wegens diefstal (gelijk hij voorgeeft) van eenige kostbare steenen uit zijne ridderorde van het Gulden Vliesis thans op nieuw bestolenvoor eene som van 30.000 fr. Hij had namelijk een zijner dienaren gelastdit bedrag bij een bankier te Parijs te halen. De diepaar voldeed hieraan maar toen hij in 't bezit van het geld wasis hij er mede naar zijne club gegaan om zijne fortuin met het spel te beproeven. Hij verloor in eenige minuten 6000 fr. Hij ging nu met de overblijvende 24.000 fr. heen en pakte zijne biezen. Men weet niet, waarheen hij gevlucht is. In het departement Corrèze zijn voor eenige dagen weer wolven verschenen. Een persoon van vijftig jaren werd in een bosch door een reusachtig exemplaar aangevallen. Het dier wierp zich op den man en bracht hem eenige geduchte wonden toe. Hij worstelde, ondanks zijne won den bijna een uur lang met den wolf. Eindelijk waren op zijne noodkreten een paar houthakkers toegeschoten, die den man, deerlijk gehavend, zóózeer dat men voor het verlies van zijn leven vreest, verlosten, De wolf heeft in het bosch een goed heenkomen gezocht. Generaal Roberts heeft Zondag middag onder geleide-van de Emir zijn intocht in Kaboel ge daan. De Engelschen troepen stonden langs zijn weg geschaard; artillerie loste saluutschoten bij het hijschen der vlag aan den ingang der stad. Twee regimenten hebben de Bala-Hissar bezet, er werden 110 kanonnen buit gemaakt. Omtrent de operatiëndie hieraan vooraf gingen zijn nog weinig bijzonderheden bekend. Generaal Roberts seint alleen, dat Generaai Baker den 8sten vanwege de duisternis den vijaud niet kon aantasten. Maar den anderen morgen voegde Kolonel Macpherson zich bij hem. Toen men nu den aanval wilde voortzetten bleek, dat de vijand gevlucht was, met achterlating van 10 kanonnen. De ruiterij zette daarna de ge- vluchten verscheidene mijlen na maar de vijand had zich zoodanig verspreid dat slecht eenige kleine afdeeKiigen bereikt konden worden. Het is thans natuürlijk de groote vraag welk gebfuik men zal maken van de behaalde over winning. Naar de Norddeutsche Allgemeine verneemt, zal Rusland aan de Engelschan wel vergunnen Kabul desnoods te vernielen, maar niet het te annexeeren. Uit Kaapstad zijn ook weer berichten ontvan gen waaruit blijktdat met de Pondo's waar-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1