Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Amerika. Huidenberichten. schijnlijk geen oorlog zal behgeven gevoerd te werden. Anders is bet met het opperhoofd Moirosi die op zijn berg verschansttot nu toe al de pogingen der Engelschen, oin hem en de zijnen te vangenheeft verijdeld. Zelfs loopgraven met dynamiet zijn te vergeefs aange wend. De bevelvoerende Engelsche officier meldt dan ook dat de positie van Moirosieen berg die van een aantal holen is voorzien onneem baar moet geacht worden. De onderaardsche telegraphische verbinding Ber lijn Metz Straatsburg is totstandgekomen. Berlijn is nu door twee onderaardsche telegraaf kabels met de vestingen van westelijk Duitsch land verbonden en wel aan de eene zijde door den kabel over Maagdenburg Keulen en aan de andere zijde over Cassel Erankfort a/M. Door een Berlijnsch blad wordt de volgen de wonderlijke gril van het toeval meegedeeld. Kort vóór de Berlijnsclie nijverheidstentoon stelling was een leerling in de brandkastenfabriek van Hartbruch bijna door de onvoorzichtigheid van een zijner kameraden om het leven gekomeu. Hij moest binnnen in een brandkast iets in orde makenen zijn kameraad drukte voor de grap de deur,dicht, terwijl hij er in zat. Niemand dan de patroon kon de kast openmakenen daar er eenige tijd verliep voordat deze gevonden wasscheelde het weinig of de arme jongen was in de bijna luchtdichte brandkast gestikt. Maar gelukkig kwam de Heer Hartbruch nog juist in tijds. Om hem schadeloos te stellen voor den doorgestanen angst, gaf hij den leerling een geschenk in geld en een lot in de tentoonstellings loterij. „Gemoet nu maar beproeven om de kast te winnen die bijna uw doodskist gewor den waszei hij schertsend. De leerling, gaf het lot ten geschenke aan zijn moeder die' buiten woonde en dacht er weldra niet meer aan. Maar toen in de vorige week de oude vrouw naar Berlijn kwamom den prijs te halen die volgens de lijstop haar lot gevallen was bleek het dat zij een prijs van 200 mark waarde had getrokkenbestaande uit de groote ijzeren brandkast uit de fabriek vau Hartbruch. De vrouwdie voor haar be scheiden vermogen geen brandkast noodig had heeft het stuk terstond, door tusschenkomst van den fabrikantte gelde gemaakt. De Rusische Regeering heeft haar goedkeuring verleend aan het plan van den ingenieur Danilof, tot het graven vau een kanaaldat de zee van Azof met de Oaspische zee zal verbinden. Reeds meermalen is er sprake geweest van een dergelijk plan maar altijd hebben natuur lijke hinderpalen de Regeering belet het uit te voeren. Een der voornaamste bezwaren was hoe men het kanaal genoegzaam van water zou voorzien. De Heer Danilof hoopt dit doel te bereiken door voor het kanaal het water te gebruiken van dc rivieren Malka en Terek die daartoe in de Manytsch zullen worden geleid. Deze laatste rivier zal aan den eenen kant met den Don aan den anderen kant met den Wolga verbonden worden. Een kanaal van 95 kilometer zal bij Serebryo- konsKaya uitkomen in de Caspische zee. Het voornaamste kanaal zal zijn water ont vangen uit de rivier de Terek door een kanaal, 85 kilom. lang, zal het van de rivier Kauban naar de Manytsch loopen. De gezamelijke kosten worden gerekend op 40 a 50 millioen roebels.. de machtiger schepen van zijn vijand niet in staat waren die overwinningen te stuiten. Dat de „Iluascar", een betrekkelijk klein ge pantserd schip dat niet eens naar de nieuwste eischen is ingerichtzoo grooten schrik heelt kunnen verspreiden in de Zuid-Amerikaansche wateren mag wel beschouwd worden als een overtuigend bewijs, dat de tijd nog niet voorbij is, waarin de persoonlijke hoedanigheid der offi cieren en manschappen een gewichtig element vormen bij het bepalen der strijdkrachten van een schip of een vloot. Al worden thans de zeilen door stoom ver vangen, en de kanonnen geladen en afgeschoten door machinerieënwaarbij slechts het toezicht van een enkel man wordt vereischtde daden van het Peruaansehe oorlogsschip de „Iluascar" tooneii aan, dat dapperheid geestkracht, moed, zelfbeheerschiug en tegenwoordigheid van geest nog altijd onontbeerlijk zijn voor het welslagen van ondernemingen ter zee. De Amerikaanschen luchtschippers hebben 't in den laatsteu tijd recht ongelukkig gehad. Prof. Wisedie met twee andere personen van St. Louis opsteegis in de Macoupin-woestijn (lllïn.) verloren gegaan men heeft niets weer van hem en zijn gezelschap vernomen. In San Erancisko ging de prof. Colgravs gedurende een storm op. De wind wierp den ballon .op de telegraafdraden welke deze stuk sneden. De professorbenevens een ander reiziger vielen uit gondel en vouden hunnen dood op de straat- steenen. De Mammouth-grot de groote, merkwaar dige grotdie altijd de bewondering opwekte vau iederen reiziger in de Vereenigde Staten, is onlangs door een maatschappij van kapitalisten gekocht voor 200,000 dollars. Het inwendige der grot zal electrisch verlicht, en door telegraafdraden met de buitenwereld verbonden worden. Men zal de wegen verbete ren en de onderaardsche rivier zal door nieuwe stoomboten bevaren worden. Op zeven mijlen afstands van den ingang zal een restaurant worden ingerichtook zal een spoorweg van Glasgow Junction naar de grot loopén. Waarschijnlijk wordt er ook ecu schouwburg geopenden zal men er alle Zondagen gewijde concerten geven. Men wil het tot een plaats maken waar 's zomers de groote wereld bijeen komt evenals op de badplaatsen. New-l'ork, 10 October. Tusschen Michigan én Jackson kwamen twee treinen in botsing. Er zijn 25 dooden en 40 gekwetsten. Nu de „Huascar" verloren is gegaan, kan men wel zeggen dat Peru geen gepantserde sche pen meer bezit. Het heeft nog wel twee moni tors de „"Victoria" en „Loa", maar deze zijn alleen geschikt om havens of kusten te verde digen, en van de „Atahualpa", een ramtorenschip dat veel overeenkomst had met de „Huascar", heeft men sedert het begin van den oorlog mets gehoord het schip is dus vermoedelijk met meer zeewaardig. Kort na den aanvang der vijande lijkheden ging het grootste gepantserde schip der Peruaansehe vloot, de „Independence", bij het vervolgen van den vijand verloren, door het stooten op een klip, maar de „Huascar", haar metgezel bij die gelegenheid, heeft na dien tijd werkelijk gedenkwaardige daden verricht Toen de oorlog uitbrak was men algemeen van oordeel dat Chili, hetzij het te land gelukkig of ongelukkig was, te water spoedig zijn meer derheid zou toonen. Het heeft twee gepantserde schepen, die veel grooter en beter ingericht zijn dan de drie van zijn tegenstander. Ieder wist dat op zijn vloot meer tucht heerschte en het zeevolk beter geoefend en de officieren bekwamer waren, dan op de Peruaansehe schepen Men had dus alle recht te verwachten, dat de Chiliaansche vloot de zee zou zuiveren van alles wat het waagde de Peruaansehe vlag te voeren dat zij steden zou bombardeeren, en dat haar oorlogsschepen den strijd ten voordeele van Chili zouden beslissen terwijl de Peruaansehe schepen gedwongen zouden worden om werkeloos voor anker te liggen, onder bescherming van versterkte havens. - Maar bijna het tegendeel van dat alles is ge beurd De „Huascar" veegde de zee schoon, greep Chiliaansche stoombooten en koopvaarders aan, vernielde vijandelijke oorlogsschepen bom bardeerde steden sneed onderzeesche telegraaf kabels af, en bemachtigde eindelijk een transport schip aan boord waarvan zich een der beste regimenten der Chilische ruiterij bevond, terwijl Tilburg 15 Oct. 1879. In eene alhier gehouden algemeene vergadering van de Maatschappij van land- en tuinbouw voor Tilburg cn omstreken is ter sprake gekomen het veranderen onzer markten. Sommige leden wenschten premicmarkten andere eene vrije markt, die elke maand zonde gehouden worden. Na lange discussien is laatstgenoemd voorstel aan genomen en met 48 tegen 13 stemmen besloten een adres aan den Gemeenteraad alhier te rich tenwaarin de vrije markt wordt aangevraagd. Er schijnt bij eenige ingezetenen onzer stad plan te bestaan Ltot het oprichten eener eigene slagerij ten einde het vleesch te verkoo- pen naar den marktprijs der runderen. Aanleiding hiertoe heeft gegeven de weigering der slagers om de vleeschprijzen te verlagen. Aan de Rijks-Normaalschool alhier zijn benoemd .tot Directeurde heer M. Beijns hoofdonderw. alheertot onderwijzers de heeren J. van den Wildenberg, te Gilse, (plaatsvervan gend directeur)J. van den Brand te Riel C. Heezenmanste Hilvarenbeek en P. Daamen alhieraan die te Heusden tot Directeur, de heer D. Scholten hoofdonderw. aldaaren tot onderwijzers, de heenen H. Bos, te Eethen, (plaatsvervangend Directeur); P. J. van Woerkum, te Wijk en C. de Moor te Drongelenaan die te Grave: tot Directeur; de heer J. H. Stein, hoofdonderwijzer aldaartot onderwijzersde heeren E. G. Heijmans, te Grave (plaatsvervan gend directeur)H. J. Vermeeren te üden en P. G. Remmente Heesch. Naar men uit goede bron verneemt zoude er plan bestaan alhier een capucijnen-klooster op te richten en zoude men reeds over den aankoop van een perceel bouwlandgelegen in de wijk Korvel, in onderhandeling zijn. Waalwijk, 15 October 1879. In het op de eerste bladzijde voorkomende verslag der gemeenteraads-zitting in de 2 e kolom staat: „De heer van Iersel vraagt den voorzitter of hetwaar is dat het pesthuis op 1 October in dienst is gesteld." Dit laatste is minder juistde heer van Iersel heeft woordelijk gezegd: ten dienste van de gemeente is opengesteld. Gelijk men uit het verslag der vergadering van den Gemeenteraad zal hebben gezien, wordt de cursus der teekensehool alhier den 1 No vember geopend. Wij vestigen de aandacht van ouders en voogden zoowel in deze als in de naburige gemeentenop deze nuttige instel ling en vertrouwen dat er ruimschoots gebruik van zal gemaakt worden. De heden begonnen winterdienst brengt geen verandering in de uren van vertrek der openbare middelen van vervoer in de Langstraat. De diligencedie 's morgens ten 4Vs uur van hier en 's avonds omstreeks 6 uur van 's-Bosch vertrok, is vervallen. Voor de spoorwegen verwijzen wij naar de opgaaf op de vierde prgina van dit nummer. Op Vrijdag 24 October 1879 des voor middags ten 10 ure, zal, onder voorbehoud van nadere goedkeuring, door Ged. Staten van Noord- Brabant, in bijzijn van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in liet gebouw van het provinciaal bestuur te 's Hertogenbosch, o. a. worden aanbesteed Het uitvoeren van vernieuwingen en herstel lingen aan de provinciale wegen in Noord-Brabant, met de daartoe behoorende kunstwerken be plantingen, enz. benevens het onderhoud daarvan van 1 Januari 1880 tot en met 31 December 1882, als Weg St. OedenrodeMoergestelTilburg, lang 30047 M., begroot op f6858; weg Heusden DrunenRaamsdonk lang 22073 M.begroot op f9706 weg HeusdenDusseuWerkendam met zijtakDrongelen, lang 31105 M., begroot op f4685; en op Vrijdag 30 October daaraan volgende weg OirschotHilvarenbeekTilburg; lang 23595 M., begroot op f4990; weg 's Her togenboschNieuw knikHelvoirt met 1 zijtak, lang 20044 M., begroot op f 6320 Besoijen— Tilburg met zijtak naar Moergestel, lang 274541/» M.begroot op f4915; weg Waspik—Ooster hout—Made, met twee zijtakken, lang 30184 M., begroot op f7027. De aanbesteding geschiedt bij enkele inschrij ving volgens art. 36 137 der algemeene be palingen en voorwaarden, vastgesteld bij besluit van de Staten van Noord-Brabant van Juli 1879. De bestekken eii de algemeene bepalingen en voorwaarden zullen boven en behalve aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Noord- Brabant, ter lezing liggen in de Raadhuizen van de voornaamste gemeenten van dit gewest en op alle zoodanige plaatsen waar gewoonlijk de be stekken van Waterstaatswerken in genoemde provincie ter lezing worden gelegd en bovendien kosteloos te bekomen zijn ter Provinciale Griffie van Noord-Brabant. Nadere inlichtingen aangaande den inhoud der bestekken en der algemeene bepaliugen en voorwaardenzijn te bekomen op het bureau van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat te 's Hertogenboschalwaar tevens monsters van de te leveren grint en klinkers ter bezichtiging zullen zijn gesteldgedurende de veertien dagen dieu der aanbesteding voorafgaande van 's morgens 912 uren. Inlichtingen en zoo noodig aanwijzingen be trekkelijk plaatselijke toestanden zijn mede ge durende veertien dagen vóór de aanbesteding te bekomen bij de betrokken provinciale opzichters te Tilburg en Heusden. De landbouwersdie tengevolge van af wisselend gebruik hunner paarden onlangs voor de rechtbank te Breda terecht stonden wegens overtreding van het provinciaal reglement op de paardenbelasting, zijn 11. Donderdag ieder ver oordeeld tot f 45 boete. Een hunner de wed. S., die zich door een advocaat had laten verde digen heeftnaar wij vernemen cassatie doen aanteekenen teneinde die zaak door het hooger rechtscollegie te doen beslissen. Bezorgt het goedkoope vee op vele plaatsen minder duur rundvleesch een slager te Eind hoven verkoopt thans zijn rundvleesch tegen den prijs van 25 cent het halve KG., een prijs die bij de heerschende duurte der overige levens middelen zeker niet onwelkom is. Eenige particulieren in Wijhe hebben voor gezamenlijke rekening een waggon met aardap pelen uit de omstreken van Stettin laten komen, die uitmuntend van kwaliteit zijn en op p. m. f 4.bet HL. komen te staan. Dat de aard appelen in Pruisen zeer goedkoop moeten zijn kan hieruit blijken dat op dien prijs f 1.30 aan vracht en bovendien nog een aanmerkelijke som aan inkomende rechten en makelaarsloon moest betaald worden. De laatste dagen brachten herhaaldelijk berichten van overlastdien de tramway te Rotterdam van een gedeelte van het straatpubliek oudervond en dat in die mate dat er werkelijk gevaar oi.'.stond. Bij den Raad is thans een ontwerp-w '.jziging der verordening op de straat- politie ing komen bepalende dat met een geld boete van i'5 en gevangenisstraf van een tot drie dagen gest aft wordt hij die op of in de spoor- regels van den tramweg eenig .voorwerp werpt of nederlegl dat het verkeer der tramwagens belemmefèn kan. 't Is te hopen dat dit artikel krachtiger werke dan het o, g der politie tot dusver. Men berekent dat de Willem Barents dezer dagen te 1 Lnuiden kan binnenvallen. De Engel che Noordpooivaarder kapitein Mark ham was v .ornemens om de Nederlandsche zee lieden te Amsterdam te komen verwelkomen als blijk van hoogachting voor hunne daden maar zijne benoeming tot vlaggekapitein van het admiraalschap in de stille Zuidzee riep hem elders. Op de Zweedsche staatsspoorwegen zijn afkoelingswagens voor het vervoer van aan be derf onderhevige goederen zooals melk, vleesch, vischenz., aangeschaft. Deze wagons zijn rondom voorzien van een dubbelen wand van ijzeren platendie voorzien wordt van stukken ijs. In dien wand zijn buizen aangebracht om het water af te voeren. Dezer dagen werd door den heer Van Ruijven op het stationsterrein te Deventer, in tegenwoordigheid van eenige ingenieurs en tech nische beambten van de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, proeven genomen met den zoogenaamden wisselruiterzijnde een onderdeel van den door hem uitgevonden.recti- ficateur voor spoorwegen. De proeven zijn zeer heeft een adres aan de Staten dezer provincie gerichtwaarin gewezen wordt op het gevaar van doorbraken der zomerkeerkade aan de Beer- sche Maas tengevolge waarvan bijua alle polders tusschen Grave en 's Bosch worden overstroomd: welk gevaar door de ontgravingen ten behoeve van steenbakkerijen van dag tot dag toeneemt. Het Bestuur verzoekt dat in zake de zomer- sluiting voor de Bcersche Maas zoodanige maat regelen worden genomen als noodig zijn om de Maasstreek voor de ramp van dezen zomer in het vervolg te behoeden. Naar zijne meening zou het meest met de rechtvaardigheid en met de eischen van goed beheer strooken dat evenals de Baardwijksche Overlaat ten nadeele der waterlossing voor deze streek wordt gedichtook dc Beersche Over laat des zomers van Rijkswege worde gesloten. Men heeft niets meer vernomen van de door een afschaffer van het groenwezen uit Leiden met veel ophef op den 7 October jl. in het gebouw van Kunsten cn Wetenschap te Utrecht te saam geroepen vergadering. Maar wel verneemt men datvan de ruim 80 nieuw ingeschrevene studenten aan de Rijks universiteit te Utrechtzich op den afschafflugs- dag in hope reeds 64 nieuwelingen bij den Senates Veteranorum als toekomstige leden van het Utrechtsche Studentenkorps hadden laten inschrij ven een feitdat zich iu de laatste jaren niet had voorgedaan en waaruit schijnt te blijken dat die nieuwelingen zeiven voorstanders van het groenloopen zijn. Men ziet ze dan ook den geheelen dag door vroolijk en welgemoed, door Utrecht draven om zich van hunne bestellingen bij de oudere studenten te kwijten. Te Rosendaal is als verdacht van den moord gepleegd te hebben op den onbezoldigden rijksveldwachter II. Goremans tevens speciaal opziener der jacht en visscherij van den heer Gihoul te Esschen gearresteerd J. Jongeneelen te Nispen in de nabijheid van wiens woning de verslagene doodgeschoten werd gevonden. Te Pcsth is volgens de presse een in dividu die zich nu eens Willem Brug, dan weer Willem van der Sanden of Wunderlich Karei Vermeulen Noordhoek HehtChristoifel Ahas- verus noemdeuit het hotel l'Europe gevlucht schulden achterlatende. De zwendelaar gat zich uit als hoogleeraar te Leiden ging te Pestli met vele geleerden om en wist van hen gelden te erlangen. Deze individudie dezen zomer in Duitschland vele slachtoffers maakteis zekere C. A. Wunderlichoud 35 jaargeboren te 's-Bosch. Hij was vroeger tot tuchthuisstraf veroordeeld en laatstelijk in dienst in den zoo- logischen tuin te Amsterdam waar hij werd weggejaagd. Te Weenen gaf hij zich uit als conservator aan Artisen leende van een aantal professoren geld. De man is nu weer verdwe- Men seint aan het Handelsblad uit Gro-' ningen -. Een vreeselijk geval is hier voorgekomen. De he ir Kortewegvroeger leeraar aan de Mili taire Academiethans lid eener effecten-firma, en de vroegere toneelspeelster mej. Elise Baart, sedert een jaar gehuwd, zijn heden-ochtend dood in bed gevonden. Voor het bed stonden twee glazen men vermoedt dat zij vergif hebben in genomen. k ROTTERDAM, 11 October. Afgedaan 1010 stuks Samarang Buffelhuiden, 9'/j kilo, per „Torrington". Van de opgehouden kavelingen uit de veiling zijn nog verkocht1040 stuks20/25 kilo734 stuks, 32 kilo en hooger; 160 stuks 21/25 kilo. AMSTERDAM, 11 October. In de afgeloopen week werden afgedaan ruim 200 stuks Batavia buffelhuiden uit de 2de hand van het merk B K. Zeilende werden verkocht 250 Batavia buffelhuiden, per „Voorwaarts", tot fllVoor Belli uide» blijft steeds vraag bestaan de voorraad is echter gering. ANTWERPEN. De markt voor dit artikel was de vorige week zonder groote verandering en de vraag tamelijk In het geheel werden verkocht: 1593 drooge Buenos-Ayres; 190 Montevideo 604 gez. Buenos-Ayres 1982 Gualeguay 122 Montevideo 5805 y Uruguay 3007 Rio-Grande 39 Ierland. Het bestuur van den polder Van der Eigen Totaal.13342 stuks. Aangekomen zijn4788 dr. en 24480 en 4649 eez, paardenhuiden van Buenos-Ayres en Rorario, p. „Rosse', „Herschell", "Mathilde" en „Archime des" 1681 gez. van Havre25 gez. van Hamburg en 271 gez. van Engeland. ANTWERPEN, 11 Oct. Men heeft heden de volgende partijen verkocht No 3184: 280 gez. Buenos-Ayres os, mat., 25/32 k., p. „Rosse", fr. 71198 gez. Rosario koemat., 20/25 k., A fr. 67; 13 dito, 25/28 k., beide per „Archimedes"; van No 2882 600 gez. Gualeguay os, p. „Netherton", van No 2783: 300 dito, per „Alice", en het overgeblevene van No 2882: 143 dito, p. „Netherton", alle 25/32 k.A fr. 75; van No 2380: 100 gez. Uruguay osp. „Sinus" A fr. 74, het overgeblevene van No 2924: 5129 dito, p. „Sea SDrav". tot geheimen prijs, en van No 2298: 100 dito, p. „Plato", a fr. 73l/2, alle 25/32 k.No 3110 186 gez. Rio-Grande os, 20/25 k., p. „Vikin gen", A fr. 63'/j- 13 Oct. Heden werden alhier afgedaan No 3144 74 gez. Buenos-Ayres os, 20/25 k., A fr. 68No 3185147 dito, mat., 32/40 k., A fr. 72, p. „Rosse"; van No 2783: 300 gez. Gualeguay os, p.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2