Nummer 186. Zondag 19 October 1879. 2e. Jaargang- Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. FEUILLETON. EEN MOORD. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Bit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,U0, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enzr, franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel graote letters naar plaatsraimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. STAAT VAN BRIEYEN geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de maanden Juli, Aug. en Sept. N. Poppelier. Antwerpen. Kunnende de brieven door den afzender aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. DE DUtECTEUK, BAGGERMAN. Waalwijk, 'den 2 Oct. 1879. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de teekenschool alhier zal geopend worden op Maandag den DERDEN NO VEMBER a. s. Dat verzoeken om op de school geplaatst te wordenmoeten ingediend zijn ter Secretarie voor den 25 October a. s. Dat leerlingenboven de 10 jaar oud en in deze gemeente woonachtig liet onderwijs gratis kunnen bijwonenterwijl leerlingen buiten de gemeente wonendezullen worden toegelaten voor zoover de ruimte beschikbaar is, tegen het vroeger bepaalde schoolgeld. Leerlingen, beneden 10-jarigen ouderdom wor den niet aangenomen. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Het Gemeentebestuur van Waalwijk Gezien art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad no 142) Maakt bekend Dat op den 20 November 1879,.van 10 uur voor- tot 1 uur namiddag, ten Raadhuize alhier, eene vergadering van kiesgerechtigden zal gehou den worden tot verkiezing van TWEE Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ter vervulling van de plaatsen der Ledendie op het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn; Dat de lijst der kiesgerechtigdenwaarvan een exemplaar in de vestibule van het Raadhuis is aangeplakt, ter secretarie gedurende acht dagen ter inzage zal worden nedergelegd te rekenen van den 20 October a. s., gedurende welken tijd bezwaren tegen de lijst kunnen worden ingebracht bij het Gemeentebestuur. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, VAN DER KLOKKEN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 19 October 1879. Eene Novelle. VI. Ja, hij. kon zich een leven zonder Rachel niet denken, niet leven zonder haar. De sluwe jodin had de jaloezie in hem doen ontvlammen en van toen af had zij gezegepraald. De jaloezie redeneert niet, zij stelt tot alles in staat. Wien zij heeft aangegrepen volgt blindelings onbedacht haar vermogen. De jaloersche is een krankzinnige. Dikwijls sloeg Ferenz een zijdelingschen blik op Josiz, doeh deze was zelf te veel in zijne droomerijen verdieptdan dat hij den toestand van zijn vriend zou hebben kunnen bemerken. zaten stom naast elkander en geen hunner wilde het stilzwijgen verstooren dat beiden zoo welkom was. Zoo verliepen er eenige uren. De maan brak voor een oogenblik door de wolken en verlichtte een torenspits in de verte. Josiz herkende den toren van Nustar eu maakte er Ferjnz opmerkzaam op. Deze ontwaakte uit zijne onzalige gedachten en sprong van den wagen. «Vaarwel, Josiz", riep hij, „ik keer naar huis terug." Hierop verdween hij in de duisternis. Josiz legde de zweep over de paarden en reed het dorp binnen. Het was reeds laat in den avondtoen de De berichten omtrent de werkstaking in de omstreken van Charleroi luiden niet meer zoo gunstig als aanvankelijk het geval was. De grève breidt zich meer en meer uit en de werk stakers loopen met troepen van honderden door de dorpen op eene' wijzedie ernstige vrees voor het behoud der orde heeft doen ontstaan. Zoo heeft de Burgemeester van Gilly, die Dins dag nog verklaarde voor de orde in te staan zich Donderdag door den arrondissements-Com- missaris laten overtuigendat het inderdaad noodig was troepen te requireeren. Persoonlijk begaf bij zich onder de werkstakers en eigen handig arresteerde hij een oproerstokermaar zijne moedige houding maakte evenmin indruk op de menigte als zijne vermaningen en bevelen. Maandagavond nog zijn te Parijs de geain- nestieerde communards aangekomendie per Calvados uit Nieuw-Caledonië waren teruggekeerd. Duizenden en duizenden Parijzenaars stonden weder aan het station om hen op te wachten men-'zag onder het publiek vele leden van den gemeenteraad en ook den pas gekozen Humbert, die echter door de menigte tamelijk koel werd ontvangen. Toen de begenadigden eindelijk uit stapten was het een algemeen geroep van „Leve de Republiek Leve Frankrijk f Leve de arbeid Leve de vrijheidAlles liep verder ordelijk af. Onmiddellijk na de wederopening der Kamers zullen de intransigenten met hun voorstel be treffende de algemeene amnestie voor den dag komen. Zij willen de zaak als spoedvereischend behandeld zien. I In den jongsten Franschen Ministerraad is zoowel over de verkiezing van Humbert tot lid van den Pavijschen gemeenteraad als over de quaestie der algemeene amnestie gehandeld. De Regeering zal bepaaldelijk de nietigverklaring der verkiezing verlangen omdat Humbert nog geen zes maanden domicilie te Parijs heeft. Voorts "zullen namens het Ministerie twee circu laires worden verzonden een aan ,de prefecten en een aan de procureurs-generaal. Laatstge noemden worden uitgenoodigd voor het vervolg Slavonièr de herberg binnen trad, waar nog eenige gasten zaten. Luitenant Dragutin behoorde ook tot de aan- wezenden. „Ei, ei, zoo laat uit Eszek terug?" riep hij den binnenkomende toe. „Vroeg genoeg", riep dezegloeiende van wraakzucht, „vroeg genoeg om u te zeggen, dat gij een ellendeling zijt Dragutin stond op, eene doodelijke bleekheid bedekte zijn gelaat, al de overige gasten volgden zijn voorbeeld. „Ja, een ellendeling zijt gij", vervolgde Josiz met opgeheven hand„al draagt gij 's keizers uniform, gij hebt ze bezoedeld, want gij zijt een roover 1 Gij hebt mij het geluk mijns levens ontroofd en mijne toekomst bovendien, gij hebt de zaligheid uit mijne ziel en de vrede uit mijn hart verdreven. Want weetik bemin Maria met mijn geheele leven ben ik aan haar geke tend en Maria te verliezen is voor mij hetzelfde als in het verderf gestort te zijn 1 Ik heb haar verloren, maar gij hebt ze mij ontstolen.! Listig zijt gij in het huis haars vaders geslopenhebt haar met verleidelijke kunsten betooverd, en het argelooze kind in uwe strikken gevangen het meisje om hetwelk"ik jaren lang als knecht heb gediendhet meisjedat ik vereerde als een heilige, het meisje wier aanblik alleen de hemel voor mij was. Maar ik sta ze niet af, begrijpt gij Zoo gij haar bezitten wilt, moet een onzer vallen gij of ik. 't Is waar ik draag slechts dezen eenvoudigen kiel en gij een gegalloneerden rok en toch daag ik u uitverstaat gij mij Want ik ben een eerlijk man, maar gij zijt niets meer dan een diefNu weet gijwaarvoor ik u houd en zoo gij mij noodig hebtweet gij mij te vinden 1" niet onopgemerkt te laten drukpers-delicten als sedert den terugkeer der communards herhaal delijk zijn bedreven. Het geldt hier de artikelen, waarin de commune werd verheerlijkt. De meerderheid der Royalisten en Bonapartis- ten zal bepaaldelijk stemmen tegen eene volledige amnestie. Sommigen echter blijven er bijdat zij de republiek niet beter ten val kunnen bren gen dan door dezen maatregel te. ond ;rsteunen. Met Oosteurijk Zwitserland, Italië, Spanje en België wordt door de Fransche Regeering onderhandeld over verlenging der handelsver dragen. De jury van beoordeeling der ingezonden modellen voor een standbeeld der Republiek heeft na eene beraadslaging van vijf uren hare uitspraak bekend gemaakt. De drie bekroonde modellen zijn van de heeren Morice, 1ste prijs (5000 fr.), Gautherin, 2de prijs (4500 fr.) en Soitoux, 3de prijs (4000 fr.) Volgens het programma van dén wedstrijd zullen de drie kunstenaars nu een beeld moeten vervaardigen op een derde der voor het monu ment bepaalde grootte, overeenkomstig het door hen geleverde model. De-jury zal dan (in de maand April van het volgende jaar) uit de drie beelden voorgoed èen kiezen. 1 Bij Grenoble worden thans proeven geno men met de vuurballen van Lamarre eene uit vinding waardoor men in eene belegerde stad kan ontdekken waar de belegeraars 's nachts loopgraven aanleggen en batterijen oprichten. De bal geraakt in vuur spoedig nadat hij uit het kanon wordt geschoten en geeft een tijdlang een fel lichtzoodat de belegerden hun geschut kunnen werpen in de richtingwaar men door den vuurbal den vijand aan het werk heeft gezien. Aan den vuurbal is een bom verbonden, die op ongeregelde tijden ontploft en mitsdien de soldatendie den vuurbal trachten uit te dooven met den dood bedreigt. De Keizer van Rusland wordt in de maand December te Cannes verwachtwaar hij een bezoek zal brengen aan zijne gemalin. De hertog van Baylen die na langdurige beraadslaging te Madrid gekozen is als de per soon die naar Weenen zal vertrekken om officieel de hand van de Aartshertogin Maria Christina voor koning Alfonsus te vragen is-te Hiermede verliet hij de gelagkamer. Dragutin stiet een kreet uit van woedehij beefde over zijn geheele lichaamhet schuim stond op zijne lippen. Op eens rukte hij den sabel van den wand en snelde naar buiten. Den volgenden morgen vond men het lijk van Josiz voor de dorpsherberg. Nauwelijks was Let vinden van het lijk be kend geworden, of iedereen hield zich overtuigd, dat niemand dan luitenant Dragutin Sajevik de moordenaar van den Slavoniër was. De militaire rechtbank van Bukovar zond zoodra zij het bericht ontvangen had, onmiddellijk eene commissie tot onderzoek deze nam den officier in hechtenis en bracht hem naar Bukovar. Welk een opspraak verwekte zulks in het dorp Welk een naamlooze smart bracht het over de familie van den; gevangenewelke eene vreeselijke vertwijfeling maakte zich van Maria meester. Op de eerste tijding er van viel het meisje buiten kennis neder en kwam eerst bijtoen men haren Dragutin geboeid te midden van soldaten op een ellendigen boerenwagen weg voerde. Haar vader, die bezorgd bij hare sponde stond, wilde dit gezicht voor haar verborgen houden, maar zij hoorde het gerammel van den wagen op de straat, het rumoer der hem omringende menigte. Een onheil vermoedende liep zij naar het venster. Daar Voerde men als een misdadiger den man voorbij, dien zij met haar geheele leven lief had. Dragutin was doodsblesk zijn dichtzwart haar hing ordeloos over zijn veranderd gelaat. Maria rukte het venster open. „Dragutin 1" gilde zij, „wat hebt gij gedaan?" Parijs aangekomen. Hij zal van daar de reis naar Weenen voortzetten na te Parijs nog eenige geschenken voor de bruid gekocht te hebben. Hel aantal schrijnwerkers en huistimmer- liedeu te Parijs die het werk gestaakt hebben, bedraagt niet minder dan een 10.000. De uit hen gekozen commissie heeft een beroep gedaan op allen die van hunnen handenarbeid leven om in te teekenen op de lijst van onderstand. Ook de houtzagers te Parijs hebben thans het werk gestaakt. Tamelijk bar zijn de Engelschen te werk gegaan tegen de verdedigers van Kabul. Trouwens, ze hadden hen vooruit gewaarschuwd dat ieder, die met de wapenen in de hand werd gevatzou gedood worden. En zoo is het geschied. De ruiters van generaal Massy schoten of sabelden allen neerdie zij konden inhalengelukkig waren er niet velen. Geen kwartier werd en wordt gegeven aan hen die op de Engelschen vnren. Het plan is nu de citadel voor vijf maanden van leeftocht te voorzien. De Emir keurt dit goed. Hij keurt alles goed nu de muiters ge vlucht zijn en hij niet langer bevreesd hoeft te zijn 'voor plundering. De Engelschen echter betreuren de ontsnapping van den vyand en zijn er nog niet heel gerust op of hij niet misschien nog zal terugkeeren. Al de dorpen om Kabul zijn den Engelschen vijandigzoodat het zeker een verstandige maatregel is dat de Engelschen zich in de citadel duchtig versterken. Het gebouwwaarin het Britsch gezantschap zich heeft verdedigd is op het oogenblik niets meer dan een hoop bouwvallen. De muren staan nogmaar dit is ook alles. De lijken van Cavagnari en Kelly moeten nog onder bet puin liggen qn men zal trachten die te vinden. In het paleis van den Emir vond men nog een notitieboekje van Cavagnari. De groote vraag is nu voor de Engelsehen wat ze met Kabul zullen doen of ze de stad zullen slechten met of zonder toestemming van Rusland of wat zij anders zullen doen. De bekende Hongaarsche reiziger Vam'oéry schrijft dienaangaande in de Pesther Lloyd, dat de Britsche regeering verkeerd gedaan heeft door aan Jakub-Khan te veel vertrouwen te schenken De gevangene zag op. Een zonnestraal ver helderde zijn gelaat. „Ik ben onschuldig, Maria riep hij en hief de geboeide hand ten hemel, als wilde hij zijne woorden met een eed bevestigen-, „ik ben on schuldig zoo waar helpe mij God „Hij liegtriep eene stem uit de menigte. „Is zijne daad niet duidelijk genoeg- bewezen?" „Hij liegt, die ellendeling 1" brulde de menigte na en begon met stëenen naar den ongelukkige te werpen. De soldaten dreven het volk terug en de treurig3 stoet verdween om den hoek. Nog altijd klonk de kreet hem »a„zijne schuld is duidelijk genoeg." En, zijne schuld scheen ook duidelijk genoeg. De rechtbank, welke onverwijld bijeenkwam had gemakkelijken arbeid. Josiz en Dragutin waren medeminnaars. De eerste had den officier in de herberg ten aan- boore van anderen beschimpt en daarna het huis verlaten. Dragutin had zijn sabel gegrepen eii was hem woedend nagesneld. Tien getuigen be vestigden het. Voor*de herberg-moest hij hem hebben ingehaald en vermoord. Wat was na tuurlijker? En hij had het gedaan, want voor de herberg lag het lijk van den ongelukkigen Josiz. Een inoord om te rooven had hier niet plaats gehad, want Josiz had, toen hij gevonden werd, de aanzienlijke geldsom, welke hjj te Eszek ont vangen had, als ook zijn horlogie met gouden ketting, bij zich. Daarbij kwam nog, dat de sabel van Dragutin juist in de wonde des vermoorden paste. {Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1