Duitschland. Italië. Rumenië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. en zich te weinig te laten gelegen liggen aan de onafhankelijke bergstammen. Hij voor zich ge looft dat thans met hel land niets aan te vangen is tenzij men garnizoenen legge in Oandahar Herat, Balhk en Kabul zelf. Eerst dan zal Engeland vrij zijn voor Rusland's intrigues. Langs diplomatischen weg zal men het nooit kunnen schikken. Dat wel degelijk met de bergstammen moet rekening worden gehouden blijkt weer uit den aanval op het kamp te Ali-Kheyl. Een groote menigte bergbewoners heeft dit kamp aangetast en is eerst na een levendig gevecht door de Engelschen op de vlucht gejaagd. Koning Theebau van Birmah is eenigszins nuchter geworden schijnt het. Altans hij heeft gelegenheid gevonden tot een grap. Het over haast vertrek van den agentdus laat hij sar castisch aan de Britsch - Indische Regeeiing weten deed hem leedomdat hij daardoor in de onmogelijkheid wa3 gesteld hem een passend geleide mede te geven. De goederendoor de Engelschen te Mandalay achtergelaten worden op bevel van Theebau streng geëerbiedigd. Aan de Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat er tusschen Duitschland en Oostenrijk een offensief verbond formeel is gesloten en reeds geteekend. In verschillende Duitsche provinciale bladen vindt men het volgend merkwaardig bericht, dat door velen beschouwd wordt als uit officieuse bron afkomstigde belangrijke prijsverhooging die zich in de laatste dagen bij graan en andere artikelen van consumtie heeft vertoondheeft hooge mate de opmerkzaamheid der regeering tot zich getrokkenhet wordt daarom voor quaestieus gehoudenof reens met 1 Januari de graanrechten zullen worden ingevoerd; zeker is het dat deze vraag een voorwerp van over weging uitmaakt. Te Berlijn komt eerstdaags een proces in behandelingdat zeer moeielijk te beslissen zal zijn. Omstreeks ee* half jaar geleden kwamen al daar op zekeren nacht door het inademen van gas eenige leden van een huisgezin om het leven, namelijk de manzijn tweede vrouw en zijn zoontje uit zijn eerste huwelijk. De kinderen van de tweede vrouwdie in een andere kamer sliepenbleven gespaard. Het knaapje had van zijn eerste moeder een vrij aanzienlijk vermogen geërfden nu is de vraag, op wien dat vermogen zal overgaan. De grootouders van moederszijde beweren, dat zij er recht op hebben, volgens een wetsartikel waarbij bepaald wordt, dat, „als twee of meer personen door hetzelfde ongeval het leven verloren hebben, en men niet bepalen kan wie het eerst gestorven is, er moet worden verondersteld, dat zij gelijk tijdig gestorven zijn. Maar de voogd der stiefbroeders en zusters houdt voldat het vermogen zijn pupillen toe komt, omdat de zoon eerder gestikt is dan de vader en beweertdat dit op geneeskundige gronden kan worden bewezen. Als dat het geval is, dan heeft de vader van zijn vooroverleden zoon geërfd, en komt het geld toe aan de erf genamen van den vader, de kinderen uit het tweede huwelijk. Nu moet dus bewezen worden dat de vader werkelijk den zoon overleefd heeft. Uit sommige streden van Duitschland komen gunstige berichten betreffende de ijzerin dustrie, Verscheidene hoogovens, die sinds lang gebluscht waren worden weder ontstoken. De prijzen van ruw ijzer zijn in den laatsten tijd merkelijk gestegenzoowel staaf- als Engelsch gietijzer. Men verwacht nog hooger prijzen. De officier van justitie te Hamburg heeft een belooning van 10,000 mark uitgeloofd aan dengeendie zekeren Boothby in handed van het gerecht overlevert. Boothby is waarschijnlijk de schuldige aan de buskruitontploffingwelke onlangs in de nabijheid van Harburg plaats had en waardoor verscheidene menschen het leven verloren. Eene groote vergadering is tegen den 26sten October te Napels bijeengeroepen om over de ontwapening der Europeesche mogendheden te spreken. Alle vredebonden van geheel Europa zijn uitgenoodigd. Te Genua gaat het tegenwoordig woelig toe. Toen koning Humbert en zijn gemalin de stad bezochten werd het gerucht verspreiddat de internationalen een aanslag op 's Konings leven smeedden. Dit veroorzaakte groote opgewonden heid in de stadwant ieder gevoelde dat hier Genua's eer op het spel stond. Tachtig jonge lieden uit alle standenboden zich aan als eerewacht van het vorstelijk paar, en vergezelden de hooge gasten overaltotdat zij weer ver trokken. Een demoeratisch blad, de Popoio, maakte deze jongelui niet alleen belachelijk maar gaf hun allerlei gemeene scheldnamen en liet zich zelfs beleedigend uit over het vorstelijk echtpaar. Dienstengavolge zonden drie van de tachtig, door het lot daartoe aange wezen een uitdaging aan de redacteuren van genoemd bladen de twee gevechten hadden plaats zonder ernstige gevolgen. Maar nu daagde Marco Gibellieen neef van een der tachtig den postbeambte Parodi uit die een der medewerkers is van de Popoio. Deze kon aan die uitdaging geen gevolg gevenwant hij had op den bepaalden dag een ander twee gevecht. In dat duel werd hij gewond, en toen hij hersteld en in zijn betrekking teruggekeerd was zocht Gibelli hem op allerlei wijzen te he le edigen. Parodi daagde nu op zijn beurt Gibelli uit maar deze weigerde hem voldoening te geven. Eerst toen zijn vader tusschenbeide kwam en er op aandrong dat hij zou vechten, stemde hij er in toe. Het duel had te Monaco plaatsen Gibelli werd gedood. Zijn familie wil nu een aanklacht tegen Parodi indienenmaar velen zijn van oordeel dat de Begeering niets aan de zaak kan doen omdat het duel niet op Italiaansch grondgebied heeft plaats gehad. Bijna zeker is hetdat het voorstel tot ge deeltelijk emancipatie der Joden, door de Ru- maansche Regeering aan de Kamers voorgelegd, niet de vereischte meerderheid van twee derden verkrijgen zal. De oppositie is te sterk. Zij baseert zich vooral op onwillig verzet tegen de eischen der Euro'paesche diplomatie die, zonder genoegzame kennis van zaken, een veel te krasse pressie oefent. Te vergeefs heeft de Minister er op gewezen, dat wat hij heeft voorgesteld wel het minste was wat men doen kon en dat het nog zeer de vraag was of de Mogendheden daarmede genoegen zouden nemenhoeveel minder dus met een voorstel van minder wijde strekking. De Rumaansche Joden zeiven vinden, dat het Regeeringsvoorstel hun veel te weinig geeft. In eene door hen gehouden druk bezochte en zeer rumoerige vergadering zijn twee personendie het Regerings-voorstel aannemelijk achtten, voor „verraders" uitgemaakt en besluiten genomen om emancipatie in veel ruimeren zin te verlangen. Dat de Joden dus vrijelijk kunnen vergaderen en besluiten nemen bewijst althans dat ze niet zulk eene slavernij behoeven te dulden als hunne vrienden elders 't wel plegen voer te stellen. Eindelijk heeft de Porte er in toegestemd het 13e protocol der Berlijnsehe overeenkomst tot grondslag te nemen bij de onderhandelingen met Griekenland over de regeling der grenzen. De Grieksche Regeering heeft nu aan hare gevol machtigden verlof gegeven de onderhandelingen to hervatten en dit zal waarschijnlijk nog deze week geschieden. Te Constantinopel hebben weer verscheidene arrestaties plaats gehad maar de redenen daar van zijn onbekend. Eenige ulema's zijn in hechtenis genomen omdat zij een Engelsch zen deling hadden geholpen bij het nazien van eene bijbelvertaling in het Turksch. In een rapport omtrent den toestand in Klein Azië noemt de Engelsche gezant, de heer Layard, dien onbevredigend vanwege de slechte toepassing van het recht. In gewone taal overgezet met behulp van de bekend geworden feiten, beteekent deze diplomatieke circumlocutie dat geen Christen er zeker is van zijn leven en dat van zijn vrouw of kinderenen evenmin van- zijn eigendom. Volgens een Russisch blad zal er eerstdaags een proces behandeld worden waarin niet min der dan 1444 beschuldigden zijn. Er was te Selenka een paardendief reeds verscheidene malen gevat, maar die telkens weer ontsnapte. Zoodra hij dan weer in vrijheid was, had hij zich op zijn aanklagers gewroken door diefstallen of brandstichtingen. Op zekeren dag betrapte men hem op het oogenblik dat hij de hut in brand stak van een landbouwer die hem bij de politie had aan geklaagd. De geheele bevolking van Selenka viel op den brandstichter aan en bracht hem onder de vreeselijkste martelingen ter dood. Toen de zaak door de politie onderzocht werd, melden zich 1444 personen aan, als medeplichtig aan den moord. Uit New-York wordt gemeld dat de opge stane Indianen ongeveer 600 sterk zich naar het Zuiden hebben teruggetrokken Men gelooft, dat zij uiteen zullen gaan of zich overgeven daar de Utah-stammen zich niet bij hen willen voegen. UITVOE RINGEN. WAALWIJK. Op de' repetitie der Liedertafel zullen aanst. Zondag de volgende stukken gezongen worden Op 't Kerkhof. De Vliegh. Italianischer SalatGeneÉ. Aria aus die Schöpfung von Haijdn, für Bas. AbendglockenAbt. Tilburg, 18 Oct. 1879. De lessen van de burgeravondschool alhier zijn aangevangen met 120 leerlingen. Er had den zich nog 28 aangemelddie echter wegens gebrek aan plaats niet konden aangenomen worden. De oefeningen der dienstd. schutterij zijn voor dit jaar besloten met een schietwedstrijd waarbij de volgende prijzen werden behaald le prijs door den schutter Wilhelmus Cruis- sen met 49 punten in 6 schoten. 2 de prijs door den schutter Eduard Pierson', met 45 punten. 3de prijs door rden schutter Johannes De Wijs, met 42 punten. 4de prijs door den schutter Wilhelmus van den Dries met 42 punten. 5de prijs door den schutter Nicolaas Leen houwers met 41 punten. 6de prijs door den adjudant Weytzmet 41 punten. 7de prijszijnde een consolatieprijs voor de minste punten in de meeste treffers, door sergeant Duzée, met 29 punten. Na een genoegelijk samenzijn bedankte de majoor-kommandant Van Dooren de schutters voor hun betoonden dienstijver en geoefendheid in den wapenhandel gedurende het afgeloopen dienstjaaren hoopte het aanstaande jaar even veel lust en ijver bij allen aan te treffen. De cursus der opgerichte normaalscholen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen alhierte Grave en Heusden loopt over een tijdvak van 6 jaren en is verdeeld in drie af- deelingen of klassen, elk van 2 jaar. De eerste afdeeling is bestemd voor kinderen van 12 tot 14 jaar. De tweede voor jongens van 14 tot 16 jaar en de derde voor jongelieden die bij hunne toelating den vollen leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Onderwijs en leermiddelen wor den kosteloos verstrekt en zij ontvangen boven dien eene jaarlijksche geldelijke toelage' van f 50 tot f 10 of minderwelke toelagen verstrekt worden op de voorwaarde dat de geheele curcus tot het einde worde bijgewoond. Waalwijk18 October 1879. Ingevolge het Koninkl. besluit van 10 Oct. 11. (Staatsblad no 79), waarbij alle postzegels en briefkaarten van vroegere uitgiften buiten omlooq worden gesteld kunnente rekenen van 1 November e. k., geene andere dan de laatstelijk ingevoerdeop dit oogenblik in gebruik zijnde postzegels en briefkaarten worden toegestaan. De, brievende gedrukte stukken en de monsters van koopwarenvoorzien van buiten omloop gestelde postzegels zoomede niet geldige briefkaartenwelke na 31 October e. k. ter post komen worden als ongefrankeerde stukken met port belast. De buiten omloop gestelde postzegels en brief kaarten mits zij zich in ongeschonden staat bevinden, kunnen na 31 October 1879 nog gedurende drie maanden en alzoo uiterlijk op 31 Januari 1880, op de postkantoren worden ingewisseld tegen geld of tegen gangbare zegels of briefkaarten. Op de tentoonstelling van zuivelbereiding te Londen heeft bij den wedstrijd van de meest melkgevende koe een Hollandsche koe de over winning behaald. Het verschil bedroeg bijna anderhalve kan meer dan de daaropvolgende korthoorn, Engelsch ras leverde. Ook de kaas, ingezonden door den heer Hasting te Rotterdam, werd zeer geroemd en bekroond. Opmerkelijk is dat de Engelsche kaas op verre na zoo goed niet werd bevonden als die van het vasteland. Daily News zegt„Het is wel niet aangenaam tot de ontdekking te komen maar het zal goed zijn bij Denemarken en Nederland ter schole te gaan." In verband met den strijdgevoerd over de beproeving van brandkasten op de Arnhem- sche tentoonstelling, verdient het feit vermelding, dat aan den heer L. Vogelfabrikant te Middel burg door een bankier te Londen is opgedragen de vervaardiging en levering van een half dozijn brandkastenwaaronder eene van zeer groote afmeting. Nu het tientallig stelsel algemeen bij ma ten munten en gewichten in gebruik isbegint men er van te spreken het ook op de tijdver- deeling toe te passen. Een zeker bee r Rollte Brandenburg heeft reeds eenige jaren geleden voorgesteldden dag in 20 uren en In t uur in 100 minuten en de minuten in 50 seconden te verdeelen en dan de uren te noemen van 1 tot 20 uur. Men zod dan niet meer behoeven te spreken van dag of nacht's morgens of 's avonds en de tijdreke ning zou cr veel eenvoudiger door worden. Men schijnt er echter nog niet veel van te willen weten op het laatste congres van telegra fisten die er groot belang bij hebben is het als niet geschikt ter bespreking ter zijde gelegd. Maar anderen b. v. Dr. Eorster directeur van de sterrenwacht te Berlijn zijn zeer met het plan ingenomen. Roll laat dan ook den moed niet zinken. Hij heeft een aantal horloges en klokken naar zijn systeem lat, n inrichten en die op verschillende openbare plaatsen opgehangen om het publiek een denkbeeld te geven van zijn nieuwe tijdver- deeling. Hij is er van overtuigddat zijn stelsel eens algemeen za! worden toegepast. Maar het zal •zeker nog wel eenigen tijd duren voor men daartoe komt. Het oude systeem is door eeu wenlang gebruik gewijd. Mevr. Eanny Godard is zoover hersteld dat zij naar Parijs kan terusrkeeren. Zij heeft aan haren reisgenoot, den heer Kehrerdaar van kennis gegeven bij een briefwaarin zij hem voorstelt in het volgende jaar als hjj niet is afgeschriktweder een tocht te ondernemen waartoe de Directie van het Paleis voor Volks vlijt haar medewerking zal verleenen. Jor.geneelen uit Nispen beschuldigd van den moord gepleegd te hebben op den on bezol digden rijksveldwachter Koremans aldaar, en die den 7 n October 11. gearresteerd werd heeft zich in de gevangenis te Breda door ophanging van het leven beroofd. Hij had daartoe gebruik gemaakt van koord uit zijn hangmat. Dezer dagen heeft te Nieuw-Amsterdam weder eene heele geschiedenis plaats gehad. De onderliggende partij der Chr, Ger. Gem. deed een aanval op de kerk die door den voorganger - der tegenpartij bewaakt wordt. De deur werd vernield en de voorganger uit de kerk verdreven. De laatste vluchtte naar de pastoriedie ook bezet was en van daar naar zijn buurman. Op weg werd hij opnieuw aangerand. Het tumult duurde een uurwaarna de aanvallers afzakten. Bij eene familie te Haarlem werd eenige maanden geleden een vrij groote som geld ver mist, zonder dat men kon ontdekken door wien de diefstal was geschied. Thans nu een gouden dameshorloge zoek was, heeft de 18-jarige dienst bode des huizes na lang dralen erkend het zich te hebben toegeëigend en verkocht bij een win kelier in goud ver beneden de waarde. De da- deres is in hechtenis. In den nacht van Dinsdag op Woensdag brandde te Winschoten de behuizing van H. Smitmede bewoond door de wed. Robertus, geheel af. Bijna ongekleed moesten de menschen het huis ontvluchten. Van den inboedel is niets gered een varken is in de vlammen omgékomen. Het perceel was te laag verzekerd, van genoemde wed. niets. De spuiten waren aanwezigmaar moesten wegens totaal gebrek aan water werkeloos blijven. Aangaande den dubbelen zelfmoord te Groningen gepleegd, verneemt het Handelsblad nog het volgende De heer B. J. Korteweg leed in de laatste dagen aan vlagen van zwaarmoedigheid, die dik wijls in de vreeselijkste drift ontaardden. Aan leiding daartoe schijnt te hebben gegeven de zeer gespannen verhouding waarin hij tot zijn compagnon den heer Broese (wijnhandelaar en kassier) stond. Die gespannen verhouding had reeds eenige malen aanleiding tot heftige too- neelen gegeven, waarin den ochtend van Maandag 11., den dag waarop de zelfmoorden zijn geschied, eene herhaling plaats vond, waarbij naar al gemeen wordt verzekerd de beide compag nons zelfs tot dadelijkheden zijn overgegaan, Hoe het zij, het staat vast dat de heer Korteweg reeds Zaterdag 11. eene poging tot zelfmoord heeft beproefd, hetgeen door zijne echtgenöote werd ontdektdie toen het plan heeft verhinderd; eenige personen, die Korteweg Zaterdag en Zondag hebben gesproken, zeggen dat hij in zeer opge wonden toestand verkeerde, gevolg waarschijnlijk van de plannen waarvan hij vol was. Het is niet onwaarschijnlijk dat zijne echtgenoote Elize Baart, hem niet kunnende afbrengen van zijne plannen om de hand aan zicbzelven te slaan, besloot om met haren man te sterven. Beide namen toen cyancalium in, vermengd met wijn. Alvorens dit te doenschreven zij een paar telegrammen en een brief aan dr. F. Feringa (den schrijver van „Democratie en Wetenschap") hun vriendwaarin deze (zjj het dan ook niet op vormelijke wijze) benoemd werd tot uitvoerder hunner wilsbeschikkingen. Het telegram aan den vader van den heer Korteweg was geteekend door Elize Baartdat aan mevrouw de wed. Baart, te Middelburg door Korteweg bevat tende dit bericht„Elize zeer gevaarlijk ziek, overkomst is wenschelijk." De brief aan dr. Feringa hegint aldus „Schrik niet. Tien mi nuten pauze" daarmede te kennen gevende, dat de hper F. 10 minuten moest wachten om van den schrik te bekomen. Daarna volgt, dat beide echtgenooten het leven moede zijn en dat zij de nirwana gaan deelachtig worden." De brief is met juistheid geschreven en draagt de hand- teekening van beide echtgenooten. Ruim f 8000 aan waarde (effecten en geld) is in de woning van de overledenen gevonden. Zij leefden zeer gelukkigmaar zeer zonder ling. Zij bewoonden twee kleine kamers en ontvingen voor f 80 in de maand logies en mid dagefen. Koffiethee en ontbijt werden hun voor f 20 in de maand door hunne hospita ver schaft zij prsepareerden niets zeiven, alles werd hun gereed gemaakt voorgezet. De loopbaan van beide echtgenooten is bekend. Hij was vroeger zeeofficier, later leeraar aan de militaire academie te Breda. Hij was indertijd No 1 op de voordracht voor leeraar aan de hoogere bur gerschool voor meisjes te Groningenmaar een onvoorzichtig courantengeschrijf, daags vóór de benoeming, deed de meening tegen hem keeren en hij werd de 2de op de voordracht benoemd met eene meerderheid van één stem. Hij was toen reeds verloofd met Elize Baart. Hij vestigde zich te Groningen en associeerde zich met den heer J. Pik, effectenhandelaar te Groningen. Deze compagnons harmonieerden niet, zooals werd ge- wenscht en de heer Korteweg trad uit het ver bond. Daarna associeerde hij zich met den heer Broese. De lévensloop van mej. Baert, de leerlinge van Mina Kruseman is te goed bekend om hier nog te worden medegedeeld. Als actrice wist zij beter te boeien dan als schrijfster. De heer Korteweg was een warm voorstander van de belangen van den werkenden stand. De Groninger Werkliedenvereeniging verliest in hem een ijverig woordvoerder, wiens gemis in de vele winteravondvergaderingen zeer zal worden gevoeld. De heer Korteweg was 29 zijn echtgenoote 24 jaar. Drunen. Deze week werden hier twee zilve ren bruiloften gevierd, als, op Zondag 12 Octo ber van Franciscus Festers en Cornelia Verhoeven en Dinsdag 14 October van den gemeente ont vangerden heer J. Veltiuan en Francijna klerks. Beide feesten werden genoegelijk in den fami liekring gevierd terwijl het den jubilarissen ook met onthrak aan blijken van belangstelling en waardeering van personen buiten de familie, die hen om hunne verdiensten elk in zijn werkkring hoogschatten. Zwolle, 17 Oct. In de laatste dagen is bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor» wegen op last vrn het Hoofdbestuur eene bepa-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2