Nummer 1ST. Donderdag 23 October 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. EEN MOORD. Spanje. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avand. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door bet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte.' Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, maken bekend, dat de teekenschool alhier zal geopend worden op Maandag den DERDEN NO VEMBER a. s. Dat verzoeken om op de school geplaatst te worden, moeten ingediend zijn ter Secretarie voor den 25 October a. s. Dat leerlingenboven de 10 jaar ouden in deze gemeente woonachtig het onderwijs gratis kunnen bijwonen, terwijl leerlingen buiten de gemeente wonendezullen worden toegelaten voor zoover de ruimte beschikbaar is, tegen het vroeger bepaalde schoolgeld. Leerlingenbeneden 10-jarigen ouderdom wor den niet aangenomen. Burgemeester én Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Het Gemeentebestuur van Waalwijk Gezien art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad no 142) Maakt bekend Dat op den 20 November 1879, van 10 uur voor- tot 1 uur namiddag, ten Raadhuize alhier, eene vergadering van kiesgerechtigden zal gehou den worden tot verkiezing van TWEE Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhierter vervuiling van de plaatsen der Leden die op het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn; Dat de lijst der kiesgerechtigden, waarvan een exemplaar in de vestibule van het Raadhuis is aangeplakt, ter secretarie gedurende aclit dagen ter inzage zal worden nedergelegd te rekenen van den 20 October a. s., gedurende welken tijd bezwaren tegen de lijst kannen worden ingebracht bij het Gemeentebestuur. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, VAN DER KLOKKEN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk19 October 1879. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over dezen jare bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van 17 dezer, is goedgekeurd en ter invordering aan den ge meente-ontvanger is toegezonden. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk19 October 1879. Aan de Autwerpsche „Précurseur" wordt uit eene goede bron verzekerddat tusschjn de Regeeringen van Nederland en België eene over eenkomst betreffende bet kanaal van Terneuzeu is onderteekend. Volgens dat stuk zou Neder land op zijn grondgebied de verbreeding en uitdieping van het kanaal voor zijne rekening nemen terwijl Belgie deu spoorweg Antwerpen- Rotterdam zou overnemen en daarvan het op Nederlandsch grondgebied gelegen gedeelte aan Nederland zou afstaan. Uit Charleroi werd Maandag bericht dat het werkvolk den arbeid hervat. De socialisten sporen in aanplakbiljetten de werklieden aan den arbeid te hervatten tot het tijdstip voor een algemeenen opstand is aangebroken. Een der legercommandanten heeft volgens „Ie Télégraplie", den President der Republiek onder het oog gebrachtdat men in het leger er zeer gebelgd over is, de officieren die, nadat zij de opstandelingen der commune overwonnen haddende weinig aangename taak op zich hebben genomen in een krijgsraad te gaan zitten en recht over hen te spreken telkens te hooren uitschelden voor moordenaars en beulen. De generaal voegde er eerbiedig bijdat dia toe stand niet kan voortduren zonder moedeloosheid in het leger te veroorzaken en weerzin tegen den militairen dienst te kweeken. Hierop ant woordde de President: „Generaal, gij kunt ge rust zijn. Ik hen te Parijs gekomen om aan dat alles een einde te maken. De achting jegens het leger ligt mij even na aan 't hart als de eerbied voor de wetten." De Erausche Regeering heeft op zich ge nomen om de streken die door de druifluis zijn bezocht, op haar kosten te laten zuiveren. De eigenaars der aangetaste wijngaarden zullen alleen de helft der door haar gedane verschotten moeten betalen die berekend worden op 200 fr. per hectare. Een journalistdezer dagen uit Algerië teruggekomen verzekert dat thans een der meest merkwaardige verschijnselen van den economi- schen toestand van Noord-Afrika de toenepieude kracht der joden is en dat men aldaar best mogelijk te eeniger lijd voor dezelfde moèielijk- heden zal staan als zich in Rumenië voordoen. Vele kolonisten zitten tot over de ooren in de schuld bij de israëlieten die steeds bereid zijn té leenen maar niet altijd even bescheiden zijn in het stellen van de rente. Twee gearünestleerden verschenen dezer dagen zooals „la Gazette des Tribunaux meldt, voor de correctioneele politie. De een August Drest genaamd, was beschul digd van hoon jegens politieagenten. Reeds had hij drie vonnissen wegens diefstal en misbruik van vertrouwen, was ter dood veroordeeld geweest wegens het aanzetten tot burgeroorlog en manslagdoch had zijn straf in deportatie zien Veranderen. In hechtenis genomen, omdat hij een herbergier en diens vrouw beleedigd had, schold hij den agent voor Billoir uit. Dit heerschap werd tot eene maand gevangenis straf veroordeeld. De tweede beschuldigde, zekere Pierre Laurent, die des nachts de Marseillaise op den openbaren weg gezongen had en hierop door een agent opmerkzaam gemaakt werd voegde dezen toe dat hij van ginds kwam en hem wel tijdens de aanstaande'Commune zou vinden. Om aan zulke exemplaren de amnestie te bezorgen is nu het geheele land in rep en roer gebracht. Thans weder hebben te Parijs de loodgie ters zinkwerkers en leidekkers dén arbeid gestaakt. In de omstreken van Bordeaux hebben nachtvorsten veel schade toegebracht aan den wijnoogst. latere tijdingen. Eerst heette het dat het getal dooden in Murcia 119 bedroeg, dat 4 dorpen verwoest waren en duizenden tot den bedelstaf waren gebracht. Later werd gemeld dat ook in Malaga en Alicante he't water groote schade heeft aangericht en tweeduizend huizen vernield. Gister eindelijk werd in een telegram uit Madrid het aantal dooden op ruim 500 en de schade op meer dan 30 millioen pesetas begroot. De Koning zal zich naar het toon eel van de ramp begeven. De commissie voor de afschaffing der slavernij op Cuba is verdeeld. Sommigen willen onmiddellijke afschaffing, anderen trapsgewijze. Bij gelegenheid van het huwelijk des Konings zal in de Baskische provinciën de staat van beleg worden opgeheven. Bij gelegenheid van een stierengevecht te Madrid is Erascuelode eerste espada van Spanjedoor een stier doodelijk in den rug gewond. Aan een picadordie hem te hulp kwam werden door den stier een paar ribben ingestooten. Er heersebte een oogenblik van onbeschrijfelijke opgewondenheid maar toen de gekwetsten waren weggedragenging de voor stelling verder door. Eene Novelle. VII. Dragutin had op alle besehuldigingen slechts een antwoord „Ik bén onschuldig." Hij verklaarde na de herberg verlaten te hebben rechts af naar het huis des winkeliers te zijn gegaan om Josiz in te halen en hem tot zijn plicht te brengen. Dat hij zijn sabeldie aan den mnur hing, met zich had genomen, was zeer natuurlijk daar hij als officier zijn wapen niet mocht achterlaten. Het lijk lag links, waarom hijdie rechts gegaan was, ook Josiz niet gevonden had. Hoe licht was het mogelijk dat Josiz door een schooier, die wist welke som de eerste hij zich had, vermoord was, maar door den kort daaropvolgenden officier was verjaagd en ook later geen gelegenheid gevonden had rijn offer te bérooven. Dat de sabel juist in de woade pastewas toeval. Het gerechtwees de verantwoording van zich, de schuld was bewezen. En was in Slavonic de krijgsraad niet de hoogste rechtbank? Het vonnis werd geveld en Luitenant Dra gutin Sajevik als moordenaar veroordeeld gefu- sileerd te worden. Na drie dagen zou het vonnis worden vol voerd. Maria lag onder een hevige koorts en haar leven werd bedreigd. De familie van den veroordeelde bezocht dezen in de gevangenis. Het was een hartverscheurend gezicht, als de beide broeders met tranen in de oogen en spra keloos van smart in elkanders armen lagen. Eindelijk vermande Dragutin zich en viel voor zijne bedroefde moeder op de knieën. Met eene gillende stem, die door de echo van den kerker herhaald werd, riep hij Vloek mij niet moeder, ik ben onschuldig." Het was de nacht na den dagwaarop het vonnis was uitgesproken. De familie Dragutin was van haar bezoek in de gevangenis teruggekeerd en in troostelooze stemming in de slaapkamer des pastoors bijeen. De grijze moeder des veroordeelden zat in stomme vertwijfeling in een hoek van het vertrek. Zij scheen een steenen beeld gelijk, haar wangen waren kleurloos, haar oogen onbewegelijk en dof. Alleen bewogen hare lippen zich onmerkbaar. Bad zij God voor haren zoon Voor een kruisbeeld lag de priester in een vurig gebed neergeknield. Aan de voeten barer moeder lag de dochter, onder het storten^ van een vloed van tranen, luid jammerende en klagende. Buiten woedde een hevig onweder. De wind loeide om de eenzame pastorie de vensters rammelden, verblindend flitste de blik sem door hel luchtruim en zette aan het tooneel in het binnenvertrek nog meer treurigheid bij. De donder scheen de fondamenten van het huis te willen wegrukken. In stroomen- viel de regen neder. Wilde zij de zonde van Dragutin afwasschen Wilde zij dit gewijde huis van vloek en schande reinigen De storm geeselde de regendroppels tegen de glasruiten,'zoodat zij rinkinkten. Opeens klonken zij duidelijker dan zij nog gedaan hadden. Luister, het herhaalt zich 1 Allertreurigst luiden de berichten aangaande de overstroomingen in Spanje. De eerste mede- deelingen worden meer dan bevestigd dooT de Waren dat regendroppels? Neen, het was de hand van een mensch. Zij klopte tot driemaal toe aan de ruiten. Het meisje beefde en sloot zich angstig aan hare moeder. Deze zat nog even gevoelloos als te voren. Beroof eene moeder van haar kind, en zie dan of zij nog plaats voor andere gedachten heeft! De priester was opgestaan en naderde 't venster. Een bliksemstraal verlichtte den omtrek met een verblindenden gijns. Eene schaduw vertoonde zich buiten voor t venster. Het gelaat van een mensch, bleek, ver wrongen, spookachtig. De pastoor had dit gelaat nooit te voren ge zien. Daar klonk op eens een doffe stem door de kamer „Zijt gij de pastoor?" „Die ben ik." „Kom met mij naar de kerk, ik wil biechten." „Zoo laat?" „Eene zware zonde drukt mij." „En zoudt gij u dan nu niet liever in het gebed tot God wenden tot morgen „Neen, ik moet den last van mij werp en. If „Ga slechts vooruit. Ik kom-." ai Het gelaat verdween van voor het venster: De pastoor nam zijn mantel en vertrok. Eenige minuten later trad hij de kerk binnen. Rechts van het hoogaltaar stond de biechtstoel. De onbekende wachtte hem daar. Het was geheel donker in het godshuis. Alleen de immer brandende lamp voor het Allerheiligste brandde en wierp een dof onbestemd licht op de naastbijzijnde omgeving. De roode schijn viel op liet gelaat van den onbekende. Dat gelaat droeg het kaïnsteeken der zonde op het voorhoofd. Eene krampachtige siddering beving zijn geheele lichaam. Het Engelsch gezag in Afghanistan schijnt nog niet op eene rots te zijn gegrondvest. Gé neraal Hills die door Roberts tot militair gou verneur van Kabul is benoemd seintdat 6 regimenten Afghaansche infanterie en drie regi menten cavallerie uit Turkestan naar Kabul op rukken, blijkbaar met geene andere dar.-vijandige bedoelingen. Verder wordt gemelddat de houding der bergstammen nog niet verraadt, dat de inneming van Kabul veel indruk op hen heeft gemaakt en dat de Engelsche commissarris te Nagahills door den slan der Nagas is vermoord, De Emir, die zich in eene zeer scheeve po sitie bevindt, heeft waarschijnlijk het verstandigst besluit genomenwat hij onder de omstahdig- heden nemen kon, namelijk om af te treden. Ta vergeefs heeft Roberts getracht hem van dit voornemen af te brengen. Hij heeft thans Wras het de konde, die den doornatten vreem deling deed sidderen? Was het de wroeging van het beschuldigend geweten Het dichte zwarte haar hing hem verward in het gezicht. De onstandvastig loerende blik rustte vorschehd op den priester. Deze trad in den biechtstoel. „Wat verlangt gij „Rust, mijnheer, en vredé „Wie heeft u die ontnomen „Mijn geweten „Wie zijt gij „Een moordenaar!" De pastoor verschrikte. Zijne hand greep on willekeurig naar de deur van den biechtstoel. De vreemdeling, die dit bemerkte riep: „Blijf! Verschrikt u reeds het hooren van den naam alleen Ik heb echter die misdaad bedreven 1 Zie mij niet zoo ontsteld aan, üw afgrijzen baat mij nietIk zoek rust en vrede voor mijn hart,- geef mij die rustverwerf voor mij de genade des Hemelsneem de schuld van mij weg-of ik wordt krankzinnig Leg ixwe gewijde hand op mij» vervloekt hoofd en zeg „Ga, been m vrede,,, mijn zoon uwe zonde is u vergeven Gij zwijgt,'wilt gij niet? Gij moet zeg ik u want ik heb. mijne schuld geboet met een vreeselijk lijden. Sedert i]c die vervloekte daad bedreef, zwierf ik rusteloos rond, geen slaap sluit mijne oogen, gepijnigd door de wroegingen van het geweten bleef ik als een razende voor mijne eigene schaduw, die mij een wreker des vermoorden toeschijnt. Zoo vlucht ik voort, zonder voedsel, gekweld door een on- leschbaren dorst, want elke droppel wijn glinstert mij als het bloed des vermoorden tegen, en breng ik mijn mond aan de waterspiegel der beek, dan schrik ik ontsteld voor mijne misvormde trekken terug, de trekken van den moordenaar Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1