puitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Rumenië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. voorloopig eenige maatregelen genomen om de orde te handhaven en de administratie voort te zetten. Aan den intocht in Kabulis niet door Jakub- Khan zeiven deelgenomenmaar door diens oudsten zoon. De Emir had zich ziek-gemeld. Verder blijkt, dat de proclamatie van Roberts eenigszins anders en wel krasser heeft geluid dan eerst is medegedeeld. Wie verzuimt zijn wapenen af te geven wordt met den dood gestraft. Roberts zcide dat hij volle recht zou hebben Kabul met den aardbodem gelijk te maken, maar dat de Briische Regeeringrechtvaardig maar tevens zachtmoedig, slechts de huizen zou sloopen die tnsscher. den BalaHissar en de stad liggen. De citadel zelf wordt gespaard en zal, in de handen der Engelscheneen geducht bolwerk wezen. In 't geheel hebben de Engelschen tot nu toe op de Afghanen 200 kanonnen veroverd. De Daily News vern xmt dat de Regeering last heeft gegeven tot het overwijld leggen van een spoorweg naar Oandaharen dat het ma terieel daarvoor reeds wordt aangekocht. Volgens de Daily News heeft het Engel- sehe gouvernement aan de Russische regeering te verstaan gegeven dat de Engelsche invloed in Afghanistan de hecrschende zal moeten blijven in alles wat betreft de buitenlandsche aangele genheden van dien Staat. Reeds nu wordt uit Edïnburg gemeld, dat de stilstaande watereu in den omtrek met eene ijslaag bedekt waren noordelijker was alles be sneeuwd. De N. -R. Ct. voegt er snedig by dat het moeilijk te beslissen valt of men deze natuurver schijnselen tot het einde van den zomer of tot het begin van den winter moet redenen. Het noodlijdende Middlesborough komt er langzamerhand weêr bovenop, dank zij het stijgen van de ijzerprijzen en de -bestellingen die weer van alle kanten komen opzetten. Ook in de overige ijzer-districten zijn de bestellingen weêr twee" ja drievoudig toegenomen. De dagelijks bij de exporteurs inkomende telegrammen uit Zuid-Amerika doen vermoeden dat het stijgen van de ijzerprijzen vooreerst nog niet tot staan zal komen. Firma's in tinlood en blik wei geren commissiën zelfs voor 1000 kisten aan te nemen tot de loopende prijzen. De Scbotsche ijzergieters hebben hun clientèle medegedeeld, dat zij geen bestellingen meer tot de laatste prijsnoteeringen kunnen aannemen. Algemeen houdt men zich overtuigd, dat de crisis voorbij is. Uit Newcastle-on-Tyne luiden de berichten nog minder gunstig. Daar hebben niet minder dan 1889 werklieden zich vrijwillig op de lijst van de hulpbehoevenden doen plaatsen. Meer dan 6000 personen gaan daar den winter in kommer en ellende te gemoet. Er is te hunner onder steuning een inschrijving geopend. Een conferentie van mijnwerkars werd gister te Leeds gehouden onder voorzitterschap van het Parlementslid Macdonald. Er waren 15 gedele geerden tegenwoordig, die 150000 mijnwerkers vertegenwoordigden. Ter zake van het emigratie plan werd besloten dat men zich bij de uitvoe ring daarvan volkomen vrij van elke vereeniging of instelling zou houden en dat het plan een zuiver nationaal karakter zou dragen. De aan eiken emigrant toe te kennen bijdrage werd voor Amerika op 6 p. st. en voor Nieuw Zeeland Australië enz. op 12 p. st. vastgesteld. Lord Dufferin deed indertijd toen hij nog Gouverneur-generaal van Canada was, het loffe lijk voorstel tot eene internationale regeling tus- schen Canada en de Vereenigde Staten, ten einde het terrein rondom den Niagara, op dé grenzen van beiden deze Staten gelegenin bescherming te nemen tegen eene soort van exploitatie, welke noch in hét belang van den waterval noch in dat van het reizend publiek geacht kan worden. Aan dit voorstel nu is men bezig gevolg te geven. Eene gemengde commissie is in het Cataract Houze bijeengekomenom te beraadslagen over de op dit stuk gewenschte maatregelen. Gelijk men weet, zijn al de toegangen tot den Niagaraval allengs in het bezit geraakt van een zeker slag pachtersdie niet alleen cijns heffen van alle bezoekers maar ook door hunne ge timmerten en staketsels het grootsche werk der natuur niet weinig ontsieren. Een ander en nog grooter gevaar bedreigt den waterval van de zijde van zekere ingenieurs, die, niets heillig houdende voor de schendende hand der nijverheid, de stortende wateren zouden willen dienstbaar maken aan eene monsterachtige hydraulische machine. Om zoowel deze als gene soort van parasiten voorgoed op een afstand te houdenware 't misschien best, met den Niagara-val te doen als met de Zollowstone-valleidat is hem te ver heffen tot den rang van een internationaal park toegankelijk voor allen voor niemand ontginbaar. Met veel beslistheid deelt de Kölnische Zeitung mededat tusschen Oostenrijk en Duitschland een bepaald tractaat is gesloten, dat in den loop der vorige week door den Keizer is bekrachtigd. Het blad voegt er bijdat Keizer Wilhelm dit slechts noode heeft gedaan. Zijn oude vriendschap met Rusland woog hem zwaar. Maar de Rijks kanselier wist hem onwederlegbaar te bewijzen, dat Rusland's houding in den laatsteu tijd wel deugdelijk was veranderd. De gezant te St.-Pe- tersburg werd telkens met opzet gepasseerd en de Fransche voorgetrokken., en meer dergelijke onaangenaamheden waren voorgevallenzoodat het voor Duitschland zaak werd op zijn veiligheid bedacht te zijn. In tegenspraak met hetgeen door Salisbury is verklaardwordt uit Weenen gemelddat alleen een defensief verbond is geslotengeen offensief. Het bestaan van een geschreven trac taat schijntwat sommige bladen ook beweren mogenaan geen twijfel meer onderhevig te wezen. De Pruisische Landdag komt 28 October bijeen. Von Benningsen is toch geëindigd met een mandaat aan te nemen. Men beweert dat hij kans heeft benoemd te worden tot President. Men verzekert dat de Duitsche Kroonprins, die op het oogenblik te Pegli bij Genua vertoeft afgezien heeft van zijn voornemen om een bezoek brengen aan Rome. De koning der adverteerders in het Duit sche rijk zal wel zijn de koopman in modewaren Rudolf Herzog, te Berlijn, die jaarlijks 150.000 mark voor annonces uitgeeft. Men zal zich minder verwonderen over het feitdat een zoo zeer gerenommeerde en gevestigde zaak geregeld blijft adverteeren als men verneemt dat iïerzog in de 15 jaar dat zijne zaak bestaatgemeend heeft het eens een jaar zonder adverteutien te kunnen doen, maar dat de resultaten toen zoo slecht waren, dat hij zich haastte weder tot zijn systeem van vlijtig adverteeren terug te keeren. Ten aanzien van den kommando-controle- toestel van de Bislefelder ingenieurs-firma Robert Küchen verneemt men de gunstigste berichten. De proefnêmingen, vanwege de Duitsche regeering op het adviesschip „Falk" gedaan, zijn hoogst bevredigend uitgevallen. Met dien toestel is vergissing in de kommando's op een schip on mogelijk en heeft de bevelvoerder steeds en oo- genblikkclijk de volledigste controle op de uit voering. Klimaat en weder hebben geen invloed op den toestel. De Keiz. admiraliteit heeft de strengste geheimhouding beloofd. De firma heeft reeds patenten gevraagd in alle landen. De Pruisische minister van marinedie den toestel op de ,/Falk" zelf heeft onderzochtzal dien weldra op alle Duitsche oorlogsschepen invoeren. Volgens de laatste berichten betreffende den St. Gothard tunnel, moesten op 31 Augustus nog slechts 1.083 Yan de 14.920 meters door boord worden.. In de maand Augustus is men 219 meter gevorderd; waarschijnlijk zal dus de tunnel in het laatst van Januari of het begin van Februari 1880 geheel doorboord zijn. Er werken dagelijks ruim 2600 arbeiders aan. De kosten bedroegen in het begin der vorige maand reeds bijna 42 millioen francs. Het metselwerk is nog slechts tot op de helft gereed. Er zal dus nog wel eenigen tijd verloopen, voor de nieuwe weg voor het verkeer kan worden opengesteld. Het bij de Oostenrijksche en Hongaarsche Kamers ingediend ontwerp betreffende de admi nistratie van Bosnië en Herzegowina houdt in datwanneer de inkomsten dier provinciën niet voldoende zijn om in de kosten te voorzien, de rest zal moeten bijgedragen worden door de monarchie en wel 32 percent van het ontbre kende door Hongarije68 door Oostenrijk, Z. H. de Paus heeft vier commissiën van Kardinalen benoemd. Twee daarvan moeten speciaal voor bezuinigingen zorgen, de derde is voor de betrokkingen tot de vreemde hoven, de vierde eindelijk, onder 's Pausen persoonlijke leiding zal een streng stelselmatig kerkelijk re glement moeten vaststellen. De bergspoorweg van den Vesuvius is bijna geheel gereed en zal in het volgend jaar geopend worden. Het is eigenlijk meer een soort van tramway, waarvan de wagens bewogen worden door een statianaire stoommachine, die op het hoogst gelegen uiteinde van de baan opgesteld is. Eindelijk en ten laatste heeft de Rumaansche Kamer van Afgevaardigden in zake de joden- quaestie een besluit genomen en wel een positief besluitmet de zeer respectabele meerderheid van 124 stemmen (133 tegen 9). Dit besluit is het gevolg eener onderhandsche overeenkomst tusschen de libéralende conser vatieven en de regeering. Den inhoud dier overeenkomst kennen we nog slechts uit eene teïegraphische en dus waarschijnlijk niet geheel volledige medecleeling van the Times. Volgens dit bericht zal, om te beginnen alle jodendie in het Rumaansche leger gediend hebben e n bloc het burgerrecht worden verleendterwijl verder iedere jood, die zich wenscht te natura- liseeren, zich afzonderlijk tot de Kamer zal hebben te wenden, die dan in elk afzonderlijk geval beslist. In de grondwet wordt .het beginsel opgeno men dat alle godsdienstige gezindten dezelfde rechten hebben. De bepaling blijft gehandhaafd, dat slechts Rumaansche burgers landbezit mogen verwerven. Met toejuichingen werd de uitslag der stem ming begroet. Heden zal de" Senaat eene be slissing nemen, én dan zal deze hoogst langwijlige zaak eindelijk uit zijntenzij soms een der Mogendheden nog niet tevreden mocht wezen. Het land is weder met een nieuw Ministerie begiftigd. Saïd-pacha is Grootvizier, Sawas Mi nister van Buitenlandsche en Mahmoud-Nedim van Binnerdandsche Zaken. Aarifi-pacha wordt Voorzitter van den Raad van State en Safvet- pacha krijgt den weidschen titel van directeur- general voor de hervormingen en inspecteur in rechtstrreksche betrekking tot den Sultan. Dat postje zal wel' eene sinecure wezen. Men vreest ongeregeldheden onder de Al- baneezen, wier verzoek om autonomie door de Porte is afgewezen. Zij dreigen zich to verzetten tegen eiken afstand van grondgebied't zij aan Montenegrif, 't zij aan Griekenland. In djjn Libanon zijn de Drusen en Ma- roniten elkaar weer eens in 't haar gevlogen. Van laatstgenoemden (christenen) moeten onder scheidene gedood zijn. Te Saratof, in de hoofdstad van het Russische gouvernement van dien naam heeft de politie eene vrouw gevonden die drie jaren lang in een keidei, geketend, slecht gevoed en niet ge kleed, opgesloten was gehouden door haren oom, die zich op -die wijze van eene erfenis wilde meester maken, hoewel hij buitendien reeds zeer rijk was. De ongelukkige vrouw kon bijna niet meer sprekenhaar lichaam was geheel met wonden overdekt, zoodat zij niet meer kon staan. Men heeft haar in een hospitaal gebracht en den oom in hechtenis genomen, die te vergeefs 200,000 roebels aanbood, als men hem in vrij heid wilde laten. Uit de Russische gouvernementsstad Tam- bow wordt bericht, dat een rijk koopman, Irvan Stevanowitch Karpoff, die den Ssten dezer aldaar overleed, zijn geheele vermogen, groot 600,000 roebels, heeft vermaakt aan de bekende Wera Sassolitsch, die eenigen tijd geleden een moord aanslag heeft gepleegd op den chef der derde af deeling generaal Trepoff. Uit Santa-Fé wordt gemeld dat de Apache- Indianen geweldig hebben huisgehouden in het Zuidelijk gedeelte van Nieuw-Mexieo. Zij over vielen twee gezelschappen landverhuizers en doodden er vijftien. Andere kolonisten schoten tot onzet toe, maar werden met een verlies van zes man afgeslagen. De Indianen worden thans door 500 man troepen vervolgd. Waalwijk, 22 October 1879. In den nacht van 17 op 18 dezer is er te Dongen weder eene groote hoeveél heid leder uit eene looierij ontvreemd. Wij achten het niet ondienstig de looiers in het algemeen hierop attent te maken om hun aan te raden goed voor de sluiting hunner looierijen te zorgen en bij eventueelen diefstal dadelijk aan de politie ken nis te geven. Een commissie uit zeven leden bestaande, ad hoe benoemd door de afdeeling Middelburg den Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland-, heeft rapport uitgebracht over de vraag;/is het wenschelijk dat het contract met de bestaande gasfabriek worde verlengd of dat deze door de gemeente zal worden geexploiteerd". Na rijpe overweging van het vóór en het tegen heeft slechts één lid der commissie het ongeraden geacht dat de gemeente de gasfabriek exploiteert. De meerderheid der commissie geraakte tot eenstemmigheid omtrent de volgende punten: lo. Zoowel het belang der gemeente als dat der particuliere verbruikerswordtdoor exploi tatie vanwege de gemeentebevorderd. Terwijl de particuliere gasfabriek natuurlijk op winst bedacht is drijft de gemeente de fabriek zonder beooging van winst. De winstdie de gezegde fabrikant voor zich reserveert, komt ten bate van de g.rsverbruikersin den vorm van goed- kooper g is. Waar de wetenschap nieuwe mid delen aan het licht brengt om met verminderde uitgave» hetzelfde doel te bereiken komen deze mede ten bate der gemeente en verbruikers. 2o. In eene gemeente als Middelburg mag men geen concurrentie verwachtener ontstaat alzoo monopolie als men met een industrieel een overeenkomst sluit. Moet er monopolie zijn dan liever in dit geval in handen van een ge meentebestuur dan van een particulier. Bij eigen beheer kan maar van een doel sprake zijn namelijk goed en goedkoop gas produceeren. 3o. E n gemeentebestuur zal alle middelen aanwenden om de fabriek zoo goed mogelijk te exploiteert n. In onderscheiden gemeenten zijn bewijzen te vinden hoe door wel aangewende middelen de verbruikers in getal toenemen, waar door de prijs van het gas alweder minder kan wórden. 4o. De voorwaardendie in den regel in contracten met particulieren voorkomen, zijn in het nadeel der gasverbruikers. Immers wanneer het verschil in prijs van het gasdat tot straat verlichting wordt aangewend met dien van dat voor particuliere verbruikers veel verschiltdan betalen die verbruikers dubbel aan de straat verlichting terwijl deze door allen die er nut van hebben namelijk alle inwonersmoet be taald worden. Moge de gemeente als grootste verbruikster al eenig voordeel genjeten zooals dat in den handel gebruikelijk ismeer dan 25 pCt. zal dit wel niet mogen bedragen. 5o. Het beheer der zaak, toevertrouwd aan een bekwaam directeurkau niet anders dan goed zijn. De directeur, onder behoorlijk toe zicht geplaatststreeftuit eigenbelang naar stipte vervulling van zijn instructie. 6o. De uitkomsten bij de verschillende ge meen tefabiieken verkregen, zijn zóó gunsti" dat het wenschelijk is ook in deze gemeente dienzelfden weg te bewandelen. De commissie heeft ook de aandacht gewijd aan het eleclrisch licht en zich de vraag gesteld ot de mogelijke aanwending van dat of ander licht het exploiteeren van een gèmeentegasfabriek zou kunnen ontraden. Zij meent echter dat dit lichtmiddel waarschijnlijk nog in jaren niet zal worden gebruikt voor straatverlichting en bij particulierenuithoofde van de vele bezwaren die er nog aan verbonden zijn en het kostbare der voortbrenging. Maar al ware hetdat in een betrekkelijk korten tijd een nieuw en beter licht werde uitgevondendan nog acht de meerderheid der commissie gemeente-exploitatie verkieselijker dan een contract met een gasfabri- kantomdat de gemeente het dan in haar macht heeftten allen tijde haar inrichting te veranderen. Ten aanzien van de vraagwat wenschelijker ispogingen te doen om de oude fabriek over te nemen of een geheel nieuwe te bouwen kwam de commissie tot de conclusiedat het altijd ongeraden moet geacht worden eene oude fabriek te aanvaarden. Plannen tot het sluiten van tolverbonden schijnen tegenwoordig in de lucht t§ zitten. Thans lezen wij van eene vergadering, te Lucern gehoudenmet het doel om Zwitserland met Frankrijk zulk een verbond te doen sluiten. De heer Molinari was hiertoe overgekomen en verdedigde het plan met warmtewaarschijnlijk wanhopende aan de verwezenlijking van zijn grootscher plan om geheel Midden-Europa in een tollinie te verbinden. De enkele uitingen die men in de laatste dagen in Duitsche bladen vond aangaande plannen van von Bismarck om een toenadering op economisch gebied tot Frank rijk te bewerkstelligen schijnen te weinig be paald en dreigen te zeer op bijzondere belangen af te stuiten om veel hoop op het sluiten van een centraal-Europeesch tolverbond te geven. De Lucerner vergadering nu meendedat het althans voor Zwitserland van belang was zich ten nauwste aan Frankrijk aan te sluiten wat op geen andere wijze kon geschieden dan door een tolunie vermits de mogelijkheid een liberaler handelsverdrag te bek»men door het beding per clausule van de meest begunstigde natie bij den Frankforter vrede is uitgesloten. Deze beschou wing bleef echter niet zonder tegenspraak, daar sommigen meendendat zulk een verbond de dood voor de Zwitsersche industrie zon zijn. Intusschen werd eene Vereeniging ter bevordering van het Zwitsersch-Fransch handelsverkeer ge constitueerd en een comité benoemd om een meer algemeene vergadering bijeen te roepen teneinde over deze quaestie nader te beraad slagen. Naar men verneemtis het lang bestaan hebbende geschil tusschen de Noordbrabant- Duitscbe Spoorwegmaatschappij en de Exploitatie maatschappij thans opgeheven en door laatstge noemde in overeenstemming met de Köln. Mindener Eisenbahnin beginsel besloten tot vaststelling der internationale tarieven voor het goederenvervoerwelke nu achtereenvolgens zullen worden toegepast. De uitwerking daarvan op de ontvangsten der Noordbrabant-Duitsche maatschappij zal zich zeker niet lang laten wachten. De jongste onderzoekingen in de hospita len te Weenen en in vele gevallen van de private praktijk aldaar betreffende de genezing van de tuberkelziekte door middel van het inademen van benzoezuur natron schijnen algemeen een geheel onbevredigend resultaat te hebben opge leverd. Luidens een der Weener geneeskundige journalen nam geen enkel ziekteverschijnsel bij die geneeswijze in heftigheid af. Als een nieuw mineraal vet wordt, onder den naam van Virginiain den laatsten tijd een product in den handel gebrachtdat uit het residu van de destillatie van de ruwe petro leum wordt verkregen. Met het oog op zijn oorsprong staat het naast de Vaseline maar het ziet er wat vaster uit. Het nieuwe vet is een halfdoorschijnende geelachtige vettige massa. Het smeltpunt ligt bij 47°bij 50° is het vloei baar en stolt weder bij 46°. In aether is het tendeele oplosbaar blijkt vrij van zuur en neemt ook na maanden bij verschillende tot 110° klim mende temperatuurgraden geen zuurstof op, zoo dat rantsworden en zuurvorming niet kunnen ontstaan. Uit dien hoofde is dit nieuw vet als een onveranderlijk smeermiddel zeer aanbevelens waardig. Voor zalven en dergelijken in de apotheek komt het om dezelfde reden ook zeer bruikbaar voor. De te Munchen vergaderde Belgisch- Nederlandsch-Oostenrijksch-Hongaarsch Spoor wegconferentie heeft besloten een petitie te richten tot de Pruisische regeering om de tegenwoordige goederen tarieven tot 1 Juli 1880 te verlengen of althans het tarief voor ruwe suiker tot het einde van de campagne van dit jaar. Verleden Zondag herdacht de luitenant- generaal graaf F. J. Dumonceau den tachtigsten verjaardag van zijn in dienst treden. De heer Dumonceau trad op 19 October 1799 als cadet in dienst. Voor liefhebbers van het biljartspeldie eene Serie weten te waardeeren zij medegedeeld, dat de Fransche professeur Magnin er verleden week eene maakte van 724 caramboles. Hij besteedde er zeven kwartisr over.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2