Nummer 189. Donderdag 29 October 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. EEN MOORD. Engeland. Spanje. Duitsehland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsraimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De vraag of inderdaad de Nederlandsch-Bel- gische conventie omtrent het kanaal van Neuzen geteekend en gereed is om aan de Kamers bij de hervatting harer werkzaamheden te worden ingediend is een strijd van ja en neen tusscheu „Etoile Beige" en „Précurseur". Het eerste blad schrijft nu weder, dat zijn Antwerpsche confrère dwaalt, en dat er omtrent deze quaestie nog niets geteekend ja zelfs nog niets definitief overeen gekomen is. De Gentsche „Bien Public" spreekt met het noodige voorbehoud van geruchten over veranderingen in het ministerie; intusschen schijnt er alle reden te bestaan om deze geruchten ongegrond te noemen. De rapporten der kantonnale inspecteurs over den toestand van het lager onderwijs zijn bij het ministerie van onderwijs ingekomen. Gambetta is weer te Parijs en moet nu bepaaldelijk hebben verklaard dat hv de artikelen, tijdens 'zijne afwezigheid in de „République Franeaise" verschenen, afkeurt. Hij acht he.t ontijdig de zaak der amnestie thans weder op het tapijt te brengen. Inmiddels worden in den loop van December weer twee nieuwe transportschepen met geam- nestieerden vèrwacht, 850 man in 't geheel. Ook Lyon koos een teruggekeerd en bege nadigd communalist, zekeren Carel, tot lid van zijn gemeenteraad. „Le Droit" verhaalt, dat een persoon, die, in zeer benarde omstandigheden liefderijk door zijn broeder was opgenomen zijn dankbaarheid heeft lietoond door de vrouw zijns broeders met en benevens een waarde van 200.000 frs. mede te nemen op reis naar Algerie. Tijdig zijn de. lieve vluchtelingen echter nog achterhaald. Het is bekenddat de konijnenteelt in Frankrijk zeer uitgebreid is omdat het vleesch van deze dieren daar veel meer als voedsel ge bruikt wordt dan in andere landen. Er worden daar jaarlijks 70 millioen konijnen gebruikt, te zamen 1.750.000 centenaars vleesch. Het verbruik in Engeland is ongeveer 30 millioen stuks per jaar, IX. Ernstig en plechtig stond hij daarzijne gestalte scheen te rijzen en met de uitdrukking van hooge waardigheid hield hij den woesteling de stola voor. -„Moet ik zweren zeide hij. „Waarom Ben ik niet een priester des Heeren gesierd met het teeken van Zijn dienst Kwaamt gij niet tot mij als 'een berouwhebbend biechteling, als zooveleanderen _Dat uwe schuld zwaarder en grooter is dan de hunneverandert dat mijn plicht? Wat moet ik zweren U niet te ver raden Mag ik dat Onder het zegel van het geheim der bieeht hebt gij mij uwe misdaad bekend. Mag ik dat zegel verbreken? Mag ik uat geheim verraden Nooit en nimmer, want eene heilige gelofte dwingt onsdat geheim hetwelk ons in de plaats van God wordt toe vertrouwd te bewaren en nooit aan menschen prijs te geven. Er. als mijn eigen broeder en ik zelf als offer vallen moestendan zal het geschieden, mijn mond 'moet zwijgen. Denk aan Joh an van Nepomuk die het biechtgeheim zijner koningin met zich in het graf nam. Ik zal niet zweren, want mijn eerste en heilige eed als priester spreekt u borg voor het bewaren van dat geheim. Trekt daarom gerust heen ik zal u niet verraden. Voor gij heengaat, hoor Generaal Roberts meldt uit Kabul van den 18n dat in den morgen van den vorigen dag de brand in de citadel eindelijk voor goed ge- bluscht was. Het had anders bitter weinig gescheeld of het groote kruitmagazijn zou ook zijn aangetast. In die omstreken van Kabul dus meldt Roberts verder, is het rustig. Aan the Standard wordt uit Candahar ge meld dat de gouverneur van Khelat-i-Uhilzai die sedert het binnentrekken van Generaal Hughes in die stad zich steeds vriendschappelijk jegens de Engelschen betoond hadplotseling met zijn geheele gevolg de stad heeft verlatenzonder dat men weet waarheen hij vertrokken is. Te Giriskh dus meldt weder Daily News was de gouverneur ook op de hand der Engelschen; maar de Chilzais maakten het hem deswege zoo lastigdat hij wel genoodzaakt was zijn ontslag te nemen. Hij is nu op weg naar Kabul. Bij eene verkenning in den omtrek van Gun- damuck is een aanzienlijke voorraad levensbe hoeften en ammunitie buitgemaakt. Luidens de jongste 'Kaapsche berichten van 7 dezerheeft Wolseley eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij den Transvalere doet weten dat de inlijving van hun land bepaald is. In gene tweede proclamatie wordt voor de Transvaal een raad van bestuur benoemd be staande uit negen leden. Hierover zijn de Boeren zeer ontevreden; en het Volksblad betoogtdat de bedoelde maatregel eene grove schending is van de beloften van Shepstone en Bartle Frere. Wolsaley werd te Pretoria in het openbaar uit gejouwd. Voor het eerst zal binnenkort op eene Engelsche spoorweglijn voor het publiek de ge legenheid worden opengesteld om te reizen op de mannier der Amerikanen Dat wil zeggen, zonder zich al de ontberingen en ongeriefelijk- heden te behoeven te getroostendie tot dusver onafscheidelijk schenen te moeten blijven van een korter of langer trajset over de ijzeren staven. De Pullman Palace Car Company zal eenige van hare wagens doen loopen op de lijn van Londen naar Edinburgh. Zooals men weet zijn er in die wagens inrichtingen tot behoorlijk slapen fatsoenlijk eten envoor wie zich den tijd nog met iets anders korten willen tot conversatie lectuur en spel. Mocht men. ook aan deze zijde van het Kanaal eindelijk eens eenige vordering gaan bespeuren nog eens den priesterden vriend uwer ziel Ga niet zoo voort te midden uwer zondenred uwe zielGa heen en zeg ik heb de misdaad gepleegdik heb mijn vriend vermoordmaar mijn verstand was beneveldmijn oog was ver duisterd. Laat het' recht der menschen over u beslissen en wend uwe ziel tot God heb berouw over de daaddie gij bedreven hebt en zoekt verzoening in zijn bloed God zal u vergeven, want er is meer vreugde in den hemel over één zondaar die boetvaardigheid doetdan over tien rechtvaardigen. Keer tot u zeiven in, menschen- kinden keer tot Uwen God terug. Laad geen tweeden moord op- uw schuldig hoofd terwijl gij een onschuldige voor u laat sneven." Een donderslag deed de kerk schudden een bliksemstraal verlichtte de ruimte. Het onzekere licht maakte de gestalte des priesters nog grooter diens opgeheven hand nog dreigender. Ferenz liet het mes vallen en verborg zijn gelaat in beide handen. „En nu", sprak de priester, terwijl hij voor den moordenaar nederknielde„laat mij nu als mensch tot den mensch spreken. Heb medelijden met een grijze moeder die het verlies van haren zoon en hare eer niet zal kunnen dragen met een priesterdie een voorbèeld der gemeente moet zijn en wiens broeder men een moordenaar noemtmet een meisjedat den veroordeelde bemint en krankzinnig wordtals zij hem verliest. Op mijne knieën smeek ik umaak zoovele menschen niet ongelukkig, spaar mijnen broeder." Ferenz zag woest op. „Ha sparen riep hij spottend. „Hem sparen in die richtingopdat eene spoorwegreis van eenigen duur niet langer eene onderneming zij, tegen welke de ietwat gevoelige mensch moet opzien als tegen de nachtmerrie. De correspondent van dc „Times" schrijft uit Liverpool aangaande het verdwijnen van miss Edwards, dat die geschiedenis nu geheel is op gehelderd. Genoemde juffer verliet den 13 Sep tember haar ouders woning om eenige bood schappen te doen, maar zij ging, in plaats van dit te doen, met den spoorweg naar Shrewsbury. Het vermoeden dat ze een zenuwtoeval had gekregen en de roman, die op dat vermoeden gebouwd werd is niets dan een verzinsel. De juffer was wel bij zinnen en handelde geheel uit eigen beweging. Van Shrewsbury trok zij naar Londen waar zij eenige dagen geleden ontdekt werd door een agent die haar in 't Regents-paardenspel en in 't Picadillycircus ver scheidene avonden achtereen zagen haar opspoorde in een huis in Bromptonwaar zij met een andere juffer kamers had. Toen de agent haar aansprak, ontkende zij eerst dat zij miss Edwards was maar gaf eindelijk toe en werd overgebracht naar 't huis van haar oom te Londen, waar zij nog is. De gansche geschiedenis is een treurige, en ongelukkig genoeg, niet ongewone geschiede nis. De Standard heeft telegrammen uit Kabul en Khushidat generaal Gough den vijand aan viel en vele duizenden Nangals die het Engel sche kamp te Shutargardan 'omsingelden, uiteen- joeg. Vijf Afghansche ambtenaren zijn te Kabul opgehangen als medeplichtig aan den moord. De Spaansehe weerkundigen hebbenhelaas juist voorspeld. Tengevolge van nieuwe stormen en regens is in de provincie Murcia en Almeria het water opnieuw gestegen" en stijgt het nog steeds. In de stad Murcia moet het zelfs reeds een meter zijn gerezen. Het bevestigt zich dat het plan van de meerderheid der commissie voor Cuba, strekkende om eerst zeer langzamerhand de slavernij af te schaffenal bijzonder weinig kans van slagen heeft. Ook de Regeering is er tegen. Martinez Camposde tegenwoordige Premier is een voorstander van het stelsel der onmiddellijke afschaffingen wel zonder schadeloosstelling. Ook Canovas del Castillo dieschoon geen Minister meertoch nog vrij wat te opdat ik sterve NimmerIk wil leven en Rachel bezitten. Uwe gelofte staat mij borg voor uwe geheimhouding Hij vatte zijn mes op en verliet pijlsnel het godshuis. Doch de priester hief zijne handen naar het hoogaltaar en bad „Heer Uw wil geschiede in Uwe handen beveel ik zijnen geest." Nog dienzelfden nacht sloeg de pastoor den weg in naar Bukovar. Tegen den morgen trad hij in de gevangenis zijns broeders. De tranen kwamen hem in de oogen toen hij het doodsbleeke gelaat van Dragutin zag terwijl deze zijn doffen blik op hem liet rusten. Door zijne aandoening overmand zonk hij voor het strooleger neder en bedekte den ongelukkige met heete kussen. Toen stond hij oplegde zegenend zijne' handen op diens hoofd en sprak plechtig „Zalig zijn zij die onschuldig worden vervolgd want hunner is het hemelrijk 1 Dragutin zag hem verwonderd aan. „Gelooft gij nudat ik onschuldig ben riep hij en stond bevend op„o breng mij dan redding overtuig mijne rechters maak mij vrij, maar spoedig, anders is het te laat." Een diepe smart vertoonde zich op het gelaat des priesters. Hij hief de handen ten hemel. „Daar alleen is hulp en reddingop aarde niet", zeide hij zacht. „Draag met gelatenheid uw lot." heeftis voor deze methode.. In dien geest zal dan ook waarschijnlijk door de Regeering een ontwerp worden opgesteld en in de Kamer wor den verdedigd. De Regeering is van oordcel dat het gevaarlijk is langer te talmen. - Mochten de conservatieven het aan Martinez Campos te lastig maken dan zal deze aftreden, om dan waarschijnlijk door Sagasta te worden vervangen. Men is van oordeel dat de overstroomin gen in Murcia zijn teweeggebracht door een reusachtige waterhoos, die van de~zeezijde over het land is gekomen. Op die wijze zou zoowel het plotselinge van de overstrooming zich laten verklaren, aisook het verschijnseldat het water op sommige plaatsen zout was. J De spoorweg van Berlijn naar Metz, waarvan Generaal Moltke terstond, na den oorlog van 1870/71 de noodzakelijk heeft aangetoond is thans eindelijk voltooid. Een Engelsch blad levert de volgende beschouwingen over deze spoorweglijn die uitsluitend met het oog op de militaire belangen van het Duitsche Rijk is aan gelegd. Door deze rechtstreeksehe-spoorwegverbihding tusschen Berlijn en Metz is de kracht van Duitsehland tegenover Frankrijk aanzienlijk ver meerderd ingeval de vijandelijkheden tusschen beide Rijken werden hervat. De Duitsche hoofd stad is nu met de groote Lotharingsche vesting verbonden door een rechtstreekschen sterken goed aangelegden weg zoodat thans een groote, overweldigende krijgsmacht uit alle deeleu des Rijks binnen weinige dagen op-280 kilometers afstand van Parijs kan worden samengebracht. Als er weder een Fransch-Duitsche oorlog uitbrak zou Berlijn de aangewezen verzamel plaats zijn waar de troepen uit Oost-Pruisep Pommeren Brandenburg, Posen Silezië-Slees- wijk-Holstein en Hanover zich konden vereenigen met de keizerlijke garden. Zoo konden er, bijne op een enkelen wenk van den Minister van Oorlog, 250,000 man worden bijeengebracht. Onderweg zouden de tien legerkorpsen die in de provinciën tusschen Berlijn en Metz liggen zich bij hen Voegen, en dus zouden 500,000 goed uitgeruste, gehoorzame en moedige soldaten, op het eerste teeken van hun bevelhebbers, langs een korten weg naar Parijs trekken. De bouw van deze nieuwe strategische Dragutin stiet hem met een gil van zich. Verpletterd verliet de pastoor de gevangenis. Ferenz had als voortgezweept de kerk verlaten en ijlde voort in den stormachtigen nacht. Hij voelde den wind niet die hem door da haren blies noch den regendie hem tegen de wangen sloeg. Ook in zijn binnenste woedde de storm en de telkens vlammende bliksem van het berouw verscheurde zijn hart. Zoo ijlde hij voort naar Eszek. Mant wat hij zocht was Rachel. In haren blik wilde hij belooningin hare armen rust vinden voor de knagende slangen beten des gewetens. De eerste indrukken zijner wandaad hadden hem verwijderd gehouden van de vrouw, wier satanieke macht hem zoo diep had doen zinken. Nu echter wakkerde de vlam der liefde tot Rachel weder heviger aan dan ooit. Zij wist dat hij komen zou hij had liet haar door een vertrouwden Israëlietschen marskramer doen weten. Maar zij wist ookdat hij het geld niet had, dat de voordeelen zijner misdaad hem ontgaan waren. Ferenz kwam te Eszek. Hij begaf zich nchtstreeks naar Rétfalu. Door de duisternis begunstigd slopp hij de herberg binnen. De gelagkamer doorgaande ontmoette hij den ouden Samuel. Hij vroeg naar Rachel.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1