i Rusland. Amerika. Italië. Turkije. BINNENLAND. lijn heeft groote sommen gelds gekostmen heeft daartoe de Fransche oorlogsschatting ge bruikt. Van die milliarden zijn nog slecht 150 millioen over die bewaard worden om, in geval van oorlog, de eerste kosten van mobilisatie te bestrijden. Bij de onderhandelingen in Januari 1871 werd Metz door den grooten Duitschen velheer een goed pistool genoemd, dat op Parijs gericht is. Het is tegenwoordig de eerste vesting van Euro pa en misschien van de geheele wereld, Qibralter, Malta en Straatsburg niet uitgezonderd. Het is dan ook wel te begrijpen dat toen de keizer en zelfs Bismark geneigd waren Metz kan Frank rijk te laten Onder voorwaarde dat de vesting werken geslecht zouden wordenMoltke er krachtig op aandrongdat men dit onwinbare bolwerk in bezit zou nemen. Maar men heeft niet alleen groote sommen besteed aan de vestingwerken van Metz en Straatsburg ook de oostelijke vestingen zijn bui tengewoon versterktde achttien legerkorpsen en de garde hebben geweren gekregen, die naar de nieuwste eischen der wetenschap zijn inge richt de ruiterij is dubbel zooveel waard als in 1870 en ook de landwehr en de landsturm zijn zoowel in gehalte als in getal sedert dien tijd veel vooruitgegaan. Men herinnert zich wat in 1870 is gebeurd den 15en Jnli verliet de oorlogsverklaring Parijs; den volgenden dag werd de oproeping der troe pen door al de Staten van het Duitsche bond getelegrapheerdveertien dagen later stonden 400,000 Duitschers aan de grenzen van den Elzassen den 4cn Aug. had de voorhoede van den Kroonprins reeds een overwinning be haald bij Weissenburg. Deze buitengewone snel heid van bewegingem heeft toen in alle militaire kringen van Europa verwondering opgewekt. Maar nu zou men nog heel andere dingen zien gebeuren. Door den spoorweg van Berlijn naar Metz zou een leger van 500,000 man binnen tien dagen met onweerstaanbare kracht op weg zijn naar Parijs. ■ölstrekt niet op zich nj de Thiergarten is eelijk verrekenen kan, handelsman tot zijn Dergelijke feiten staan zelf. De stadswandeling zelfs niet veilig. Dal men zich soms heeft onlangs een Berlijnsc schade ondervonden. Een koopman aldaar die altijd als een eerlijk man bekend had gestaanmoest eenige jaren geleden zijne betalingen sthken. Om zijn naam te redden, trachtte hij eenjonderhandsch accoord met zijn schuldeischers alan te gaanbood de man alles aan wat hij beJat. De meesten waren terstond bereid aan zijn verzoek te voldoen. Alleen de twee voornaamste crediteuren bleven onverbiddelijk. I Eindelijk haalde hij ook hen overdoor het laatste op te offeren wat hem nog overbleef, nl. twee levensverzekeringdn een op zijn eigen leveneen op dat van Wijn bejaarde moeder. De crediteurdie het meelt van hem te vorde ren had nam natutfrlijk die op de moederde ander moest zich met die op den schuldenaar tevreden stellen. Maar door de rampoh welke hem getroffen hadden was de gezondheid van den koopman geknakten hij overlf ;d een halfjaar daarna. De eene crediteur kre g nu alles wat hij te vorderen had. Maar toe voor de krasse oude ««v uuuiu cGii viij aanzien lijke levens verzekeringspremie betalen, en zou fl H f flrtfr Wl Aofan ln ,1~ J1 met een geschreven stukwaarin betoogd werd, dat de op bet Berlijnsch congres aangegeven grenslijn in strijd is met de belangen der beide landen en dus ook niet in tie bedoeling van het congres kan gelegen hebbdh. Toen de Grie ken hierop vroegen wat de Tirken dan hadden voor te stellen verklaarden 'dezen niet gereed te zijn. Hierop weerlegden de Grieksche Afge vaardigden de argumentendoor de Turken tegen de Berlijnsche regeiing ingebracht waarna de zittingen weder tot later werden uitgesteld. Aan de Turksche commandanten in Albanië heeft de Porte last gegeven aan\ Montenegro het volgens overeenkomst afgestaan! gebied over te leveren. Voorts bestudeert de Parte eene nieuwe financieele combinatiedie gegrond zal zijn op den waarborg van de inkomsten der tolkantoren. Verder zou het plan zijn den tsmid-spoorweg en eenige pantserschepen te verkoopeu. andere moest lof nu dame een vrij aanzien- ls niet de maatschappij, omen was zelf te niet rré heeft zijn te Munster met een officier op glans- ijj heeft in 12 dagen het elden officier in de hooge dat het dier verleden ;e voorstellingzeer net Als zeker wordt gemelddat de Keizer van Rusland dit jaar nog eens te Berlijn zal komen. Ook de Grootvorsten Alexis en Paul zullen wanneer ze. uit Parijs naar St. Petersburg terugkeeren hun weg over Berlijn nemen. Ze zvllen alsdan een bezoek aan den Keizer brengen. Een vorige maal verzuimden ze dit op iu het oog loopende wijze, en hun verzuim is hun zeker aan 't verstand gebracqt. De geruchten omtrent het aanstaand aftreden van den Minister van Eeredienstden Heer vor. Puttkamerhouden aan Men beweertdat Von Bismarck hem de onhandige wijze niet ver geeft, waarop hij zich over zijn voorganger, den heer Ealck heeft uitgelaten. Vooris verneemt men nog, dat Von Bennigsen op uitdrukkelijk verlangen- van Von Bismarck zich het mandaat voor den Landdag heeft laten welgevallen. Hij wilde hem zelfs gaarne weer tot Voorzitter zien benoemd. (jf De onveiligheid in den onmiddelijken om trek van Berlijn neemt voortdurend toe. Onlangs keerden een paar heeren in den nacht van de Spandauèr paardenmarkt naar Zehdenick terugin gezelschap van een restaurateur uit Oraniënburgwjien zij ten plaats in hun tent wagen hadden 'aangeboHcn. Toen zij op een eenzame heide gekomen waren voelde de Ora- niënburger op eens dat eei door het stukgesneden zeildoek heen gestoken hnnd hem bij het been pakte. Hij gaf een schreëuw en zijn metgezellen bemerkten nu vijf mannen! die de paarden vast hielden en in het rijtuig boogden te klimmen. De restaurateur hield de! hand, die zijn been had willen grijpenstevig vasten riep op theateralen toon Geef het aeweer hierwij zul len er uit springen en dan\ta ik hen alle vijf. Door die bedreiging met een Denkbeeldig geweer werden de roovers van hun vooijnemen afgeschrikt. Zij bleven staan J de koetsieij zette de paarden aandie pijlsnel voort draafde Aen de reizigers kwamen behouden in het naaste dorpwaar zij den nacht verder doorbrachten. dat nog moeten doen waar de verzekering ger was gegaan. De heer Oscar C aangegane weddenschap rijke wijze gewonnen vospaard Zaila van bied. school zoo gedresseerd Zondagbij eene publieT„ a op de muziekmaat danste de knieen boog verschillende stoelen omverwierp en weder over eind plaatste en over barrières en op korte af standen van elkander geplaatste stoelen liep en sprong. Er kwam na deze overwinning geen einde aan de bijvalsteekeneuiedereen wenschte den directeur gelak met dezen triomf, Op het raadhpis van een stadje in Hanover kwam een paar Rat in Iden echt wenschte te worden verbonden./ De npodige papieren waren overgelegd de beide wettige getuigen tegenwoor dig alles was in de beslfe orde en de ambtenaar begon het formulier in te vullen. Hij wendde zich tot den bruidegom en vr(beg-. -Zijt gij Hendrik Sehultze Deze /antwooi/dde bevestigend. Maar toen hij de bruid vroeg, pf zij Anna Muller was, kwam het uitRat zij niet Anna maar Dorette Muller heetteen alsl zuster van de bruid in haar plaats was I medegedaan. Wij hebben mor gen bruiloft bij |ons aan huis mijnheer, en mijn zuster had nog zooveel te doen dat zij zelve niet komeu kan. Daarom ben ik maar mede- gekomen om de zaak op het stadhuis voor haar in orde te maken." Allerlei geruchten omtrent Rusland's plannen met betrekking tot Centraal Azie worden van verschillende zijden aan Engelsche bladen gemeld. Aan de „Standard seint haar correspondent te Berlijn, dat de geruchten omtrent het bezetten van Merw door een Russisch detachement en het oprukken van een ander naar Herat te St.-Pe- tersburg blijven omloopen, ondanks het démenti dat reeds aan het bericht van de „Daily Tele graph" gegeven is. Deze geruchten vonden hun weg van de kusten der Caspische zee naar St.-Petersburg. De correspondent van „Daily News" te Berlijn vernam daarentegen uit goede bron, dat Rusland maatregelen neemt om in de aanstaande lente twee legers naar Afghanistan te zenden; het eene zal 30.000 a 40000 man sterk zijn, onder generaal Kaufman's opperbevel geplaatst worden en uit geheel Turkestan bij eengebracht worden te Orenburg, terwijl een tweede leger van den Kaukasus zal oprukken. Rusland rekent daarbij, zegt het bericht, op de medewerking der bergstammen. Daarentegen vernemen de „Daily Telegraph" en „Times", dat de Russische expeditie in Tur kestan, in plaats van eene overwinning behaald te hebben, tot een overhaasten teruchtocht naar de Caspische zee gedwongen werd, zoodat in dit geval de bovenvermelde grootsche plannen van Rusland nog vrij wel in de lucht hangen, Toch maken ook deze bladen van die plannen voor het volgend jaar melding. lende, aardappelen en graan worden in menigte aangevoerd: groenten zijn nog overvloedig °en heerlijke gedroogde vruchten zullen we zeker meer dan genoeg uit Noord-Amerika ontvangen." Vele veehouders in Friesland zien te ver geefs uit naar koopers vnn het veedat zij kunnen en dikwijls ook moeten missen. Sommigen hebben nu de proef genomen met publieke vee- verkoopingen, doch zooals trouwens te verwachten was, zonder gunstig gevolg. Zoo werden o. a. eenige dagen geledenbij zulk eene verkooping in de gemeente Lemsterland, van de 78 aange voerde koeien, slechts eenige verkocht, verreweg de meesten werden door de eigenaars ingehouden. Uit het Zuiden van Limburg verneemt men klachten over de velt, Pruisische landloopers die zich daar vertooneo.. Zij worden onmiddellijk over de grenzen gebracht, zooals jVrijdag nog met 7 hunner plaats had, en politie en justitie houden een waakzaam oog. Intusschen is te Heerlerheide op klaarlichten dag door twee dier ongenoode gasten een diefstal van kleedingstuk ken en geld gepleegd en te Windhazen een mand met linnengoed ontvreemd. Te Brakel is weder een troep Zigeuners aangekomen, sterk 40 personen medevoerende 5 wagens, bespannen met 15 paarden. Ze zagen er over het algemeen goed uit en waren ruim van geld voorzien. Na den nacht op de Distel- waard te hebben doorgebrachtzijn zij heden de Waal overgetrokken en naar Gorinchem afoe reisd, a Met betrekking tot den te Dordrecht 'ge- pleegden moord verneemt de Dordr. Ct„ dat J. Speekenbrinkdie zwaar verwond in de nabij heid van de plaats van het misdrijf is aange- troffen, en aanvankelijk beweerd heeft, dat de moord was gepleegd door een hem onbekend persoon die ook hem verwond hed Vrijdag 11 bij zijn vérhoor aan de justitie volledig heeft bekend dat hij zelf de dader van den moord Het te Najpels vergaderde internationaal congres tot bespfeking fan de wenschelijkheid eener gedeeltelijkej ontwapening heeft eene resolu- Toen de jood hem geantwoord en zijne woor den met een vloek bekrachtigd hadmeende Ferenz niet goed verstaan te hebben. Hij herhaalde zijne vraag. En weder ontving hij hetzelfde antwoord. Rachel was Eszek ontvlucht. Gelijktijdig met haar was de lange magere Griek verdwenen die haar sedert maanden als hare schaduw gevolgd was. Men had geen van beiden daarna teruggezien. Ferenz kon het niet langer te Eszek uithouden. Onwillig richtte hij zijne schreden naar Bukovar. Hij volgde bijna zonder het te weten den aandrang van zijn hart. Alles was verloren waaraan hij zich gehecht hadalles was doodwaarvoor hij geleefd had. Toen de morgen aanbrakbevond hij zich voor een heuvel. Eensklaps hoorde hij tromgeroffel in de verte en hij spoedde voorwaarts. Soldaten naderden. Eene onoverzienbare menschenmassa achter hen. Aan den heuvel gekomen hield de optocht stil. De soldaten voerden een bleek man in hun midden met zich. Het was Dragutin Sajevikdie ter strafplaats geleid werd. Het begon Ferenz te duizelen. Eene soort, van bedwelming maakte zich van hem meester. Hij zag niet meer wat er om hem gebeurde. Daar dreunde hem een salvo in de ooren. Het va&gde de nevelen wegdie de zinnen van Ferenz verduisterd hadden, tie aangenomen j waarii kennen gegeven jdat d( heden zicli onderling zul tijdige en geëvenredigde Te Turijn is gisteren de wensch wordt te Europeesche Mogend- sn verstaan overgelijk- mtwapeningen. een gedenkteeken ont huld dat men aldaar hid opgericht ter herin nering aan de voleinding van de tunnel door den Mont-Cénis. De Koningprins Amadeus en de Prins van Carignan waren tegenwoordig en werden levendig toegejuicht. Met de Grieksch-Turklelie onderhandelingen betreffende de qiiaestie dek grensregeling is het eene zaak om wanhopig [te worden. In de 7e vergadering der commissie zijn de Turksche leden plotseling weder voor deD draad gekomen Op eens wist hij wat er geschied was. Hij wierp de dichtst bij hem staanden ter zijde verbrak de gelederen der soldaten en wierp zich op de strafplaats. „Houd opriep hij„de veroordeelde is onschuldig; ik ben de moordenaar". Te laat. Luitenant Dragutin Sajevik had juist den laatsten adem uitgeblazen. De menschelijke gerechtigheid had een moord De Indianen van Utah zetten hun invallen op het grondgebied van Colorado voort. De dagbladen bevatten berichten uit San Domingo, meldende dat de inwoners van Puerto Plata en der noordelijke provinciën, onder aan voering van generaal Laperon-, tegen president Guillermo zijn opgestaan. De beweegreden daar toe zou gelegen zijn in ontevredenheid over de wqze, waarop het verschil met Spanje opgelost is. De Amerikaansche stad Bucaramanga is in het begin der vorige maand aangevallen door een bende roovers onder aanvoering van zekeren Collaros, die de bank en andere aanzienlijke gebouwen plunderden en verbrandden, en allen neerschoten, die hun weerstand durfden bieden. De roovers brachten hun buit in de twee kazernes en verschansten zich daar. Vier daged lang zuchtte de stad onder hun schrikbewind. Toen kwam de gouverneur van den Staatde generaal Wilches, met een troep welgeoefende soldaten, en versloeg de indringers. Een aantal roovers werd gevangen genomen of gedood, maar Collaros wist te ontsnappen. De lijken der gedoode burgers bleven onbe graven liggen, totdat de roovers verdreven wa ren, want tijdens hun verblijf in de stad durfde niemand zijn woning verlaten. Het was in 1865, toen ik mij te Agram een geruimen tijd ophield. Ik leerde aldaar een jong priester der Griek sche kerk kenneneer, schoon man van zeer veel kennis. Op zekeren dag bezochten wij het krankzinnigen gesticht aldaar, i Een schoone vrouw trok bijzonder mijne aan dacht. Nooit zal ik dat treffend beeld vergeten. Toen wij in hare cel kwamenzag zij bijna woest op. Daarop sloeg zij een vragenden blik op ons en zeide „Niet waar Dragutin is onschuldig Ja, ja, dat is hij," voegde zij er weenend bij, „en daarom hebben zij hem doodgesohoten." Daarop begon er uit hare oogen een angstwekkend vuur te stralen. „Maar den auderedie het gedaan heefthebben zij gehangen," gilde zij. De priester verhaalde mij de geschiedenis dezer ongelukkige. Het was Maria. Einde. Tilburg, 29 Oct. 1879. Even als te Utrecht werd ook alhier Zaterd. het 50jaiig jubileum der overwinning van Ste phenson's Rocket feestelijk herdacht door de aldaar gevestigde ambtenaren der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en van den Grand Central Beige. Een de igtal hunner vereenigden zich tot dit doel in hut hotel Brox aan een gemeenschap pelijk souperwaarbij een kameraadschappelijke geest voorzat en menig welgemeende toost werd uitgebracht. Deze gedenkdag zal bij hen, die aanwezig waren lang in aangename herinnering blijven. Waalwijk29 October 1879. Door den Koning is thans goedgekeurd en door Gedeputeerde Staten in deze provincie af gekondigd het besluit der Staten van 19 November 1878, waarbij, met het oog op de belangen yan waterkeering waterlossing, de afdeeling „Huiten" deel uitmakende van het waterschap van Oud- Heusden, Elshout en Huiten en als zoodanig mede behoorende tot het waterschap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heus den c. a., is overgebracht naar het waterschap van den Hei- of Meerdijk en polder van Drunen. Sempervirens maakt de volgende opmerking: „Van alle kanten zien wij bevestigd dat er op hat pessimistisch geschreeuw van groote duurte veel zal zijn af te dingen. Natuurlijk wilde de speculatiegeest, die molens volens in den laatsten tijd wat onderdrukt was, toch ook weer eens duchtig van profiteeren. Maar dit schijnt niet te gelukken: op alle plaatsen is het vleesch da- Van andere zijde verneemt genoemd blad nog de volgende bijzonderhedenBij het verhoor moet Speekenbrink o. a. verklaard hebbeu dat hij in den laten avond van 16 dezer met zijn slaehtoffer naar het Boonepad is gegaanmat het opzettelijk doel haar daar het leven te be nemen. Na zich eerst te zamen uit eene flesch met sterken drank te goed gedaan te hebben welke flesch tegelijkertijd met het moordtuig uit de sloot is opgehaald heeft hij haar eene diepe snede onder de^ kin toegebrachtwaarop zij ont- vlucht is en hij haar achtervolgde. Na haar gegrepen te hebben is er eene worsteling ontstaan, waarbij hij de bekende wonden aan de rechter hand heeft bekomen. Hij bleef per slot echter overwinnaar en heeft haar beide halsslagaderen afgesneden, waardoorhaar het hoofd dus bijna van den romp was gescheiden en daarna in het water geworpen. Door bloedverlies uit de zelf bekomen wenden ontbrak hem de kracht om zijn plan ten einde toe te volvoeren, nl. zich zelfs den hals of te snijden, zoodat hij zich slechts eene niet doodelijk wonde daar ter plaatse heeft toegebracht. Nu werd de eenzaamheid hem te bang in de nabijheid van het lijk de? verslagene en wierp hij zijn mes in de sloot, waarna hij in allerijl op de vlucht is gegaan totdat hij op den Paralleiweg, door bloedverlies uitgeput, neerzeeg en daar door de politie werd opgenomen die hem naar eene herberg bij het Bagijrihof heeft vervoerd, om hem van daar naar het gasthuis te doen overbrengen. Het lijk der verslagene is onder toezicht der justitie., ter aarde besteld. Zondag nacht is te Scheveningen een ha ringschuit aangeko men met weinig haring en met verlies van 18 netten. Maandag middag kwamen twee bodems aanwaarvan een sedert enkele dagen in Nieuwediep had gelegen. De tweede bracht eene treurige tijding mede. Deze had na den jongsten storm, gereed staande" de vleet in te halen, een grondzee over het'dek gekregen welke het vaartuig geheel op zijde wierp, tengevolge waarvan één matroos en een zoontje van den stuurman circa 14 jaren oud, in de golven zijn omgekomenen een derde schepeling door den val zijn been gebroken heeft. De overige bemanning heeft vruchtelooze pogingen aangewend tot redding der twee personen. Het kind worstelde onder het aanroepen van zijnen vader met den dood. Wat men ook tot redding van den knaap beproefde, niets baatte. De verdronken matroos is een Egmonder en laat, naar men zegteene vrouw met vijf kinderen Gelijk men zich herinneren zal werden een tiental dagen geleden in Hongarije en een deel van Oostenrijk, maar vooral aan den geheelen Beneden-Donau van Belgrado tot Braila, eenige schokken van aardbeving waargenomen, die echter in 't algemeen zeer weinig schade berokkend hebben. Een merkwaardig verschijnsel heeft zich, gelijk aan de Times gemeld wordtsedert die aardbeving op het eiland Moldova geopenbaard, dat in de onmiddelijke nabijheid van Orsova aan de zuidoostelijke punt van Hongarije, vroeger militaire grenzen, gelegen is. Onmiddelijk na de aarbeving ontstond er een groote opening op dit eiland, waaruit een reus achtige straal water eenige meters hoog met ge weld ontsprong. Den 18en dezer heeft deze natuurlijke fontein plotseling opgehouden water te geven maar nu nam inen daar ter plaatse eenige openingen gelijk den krater van vuurspu wende bergen waarwaaruit steenen zand en aard omhoog geworpen werden. Reeds is er eene commissie van geologen en ingenieurs ter plaatse geweestomdat men zich bevreesd maakte voor den ondergang van dit buitengewoon vruchbare eiland maar verder dan tot gissingen over de gevolgen van dit verschijnsel heeft zij 't nog niet

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2