Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Huidenberichten. Tegen dit terrorisme schijnt de openbare macht geheel machteloos. Geen wonder dusdat ook de goedwillige plattelandsbewoners zich "aan de bevelen der roervinken maar onderwerpen. Het nieuws uit Engeland bepaalt zich voornamelijk tot de Afgliaansche zaken. Daily News bevat dienaangaande tamelijk uitvoerige berichten. 't Bevestigt zichvolgens dit blad dat de stammendie het Engelsche kamp in den Shu- tur-gardenpas omsingelden verstrooid zijn. De insluiting was op een gegeven oogenblik zoo nauw ,dat de Engelscben vreesden dat de toe voer van water hun zoude worden afgesneden. De stammen blijven echter nog steeds in den omtrek ronddwalen. Niet de hoofden van deze stammen zijn het geweestdie aan Generaal Roberts hnnne onder werping zijn' komen aanbieden maar hoofden van stammen uit Kohistan. Deze on dei werping wordt van veel belang geachten Roberts hoopt dat hij zich van hun steun zal kunnen verzekeren, Uit Kohistansche troepen is gewoonlijk het leger van den Emir samengesteld. Een groot geluk mag het genoemd worden dat het kruitmagezijn iu den Bala-Hissar niet gesprongen is, want het blijkt een millioen pon den buskruit te bevatten. Dit is er waarschijnlijk reeds voor een deel nog onder Dost Mahomed heengesleept. Onbegrijpelijk is het zekerdat met zulk een onmetelijken krijgsvoorraad de Afglianen zich niet beter verdadigd hebben. IJverig wordt gezocht naar de hoofdschuldigen aan den moord op het gezantschap. Maar het is hoogst moeielijk om getuigenis te verkregen, waarop men eenigsins vertrouwen kan. De lieden weten niet hoe lang de Engelschen blijven en eerst wanneer ze weten dat ze vooreerst nog niet heengaan, zullen ze met hunne verklaringen, zonder vrees voor latere weerwraak voor den dag durven komen. De partij van Wali-Maho- med beschuldigt den Emir, maar brengt geen bewijzen bij, Ook te Khelat-i-Ghilzai zal overwinterd worden. De gouverneur van Ghuzni heeft zich opgesloten in de citadel. Te Candahar is een onderzoek ingesteld naar de medeplichtigheid aan den gezantenmoord van eenige lieden die derwaarts uit Kabul zijn gevlucht. De Cyhartha-ijzer fabrieken in Merthyr- Sydvilldie aan 4000 personen werk geven werden heden weder geopend, nadat zij vijf jaren hadden stilgestaan. De werklieden in lord Granville's staafijzerfa- brieken te Hanley die gedurende 4 of 5 weken den arbeid gestaakt hielden wegens een loonver- laging van 6 pence per ton hebben heden den arbeid herrat tegen de oude prijzen, 't Schijnt, dat de verlevendiging van den ijzerhandel de firma tot toeggeven aan den eisch der werklieden heeft in staat gesteld. Naar aanleiding van de aanstaande ont binding van het Parlementgeeft the Times een opgave van de kosten op welke de algemeene verkiezingen der candidaten komen te staan. In 1874 hebben de verschillende candidaten een som van 1041 436 p. st. voor verkiezingskosten uitgegeven. Dat is wat men officieel weet. Maar de werkelijke uitgaaf overtreft de genoemde som nog belangrijk. Daily Telegraph deelt mede dat gisteren ontvangen particuliere dépêches bevestigen dat de Huascar is genomen. Een telegram verzekert dat de gansche equipage over de kling is gejaagd. De Huascar is genomen door de Abnirante Co chrane en een ander gepantserd schip, die haar tusschen twee vuren brachten en haar noodzaak ten zich over te geven nadat zij aan drie andere schepen groote schade had toegebracht. Uit Tcbikislar werd eergisteren aan de Daily News gemeld, dat op 22 dezer de Tekke Turkomans het dorp Evasi aanvielen slechts 18 werst van Krasnovodsk gelegen. Zij doodden 62 mannen en voerden 100 vrouwen en kinderen als gevangenen weg. Zoodra de Russische troe pen opdaagden, namen zij de vlucht. Uit Kabul wordt van gisteren aan the Standard gemeld, dat de bevolking volkomen rustig ismaar dat ze alleen door vrees wordt in bedwang gehouden, want wanneer ze er kans toe zag en rekenen kon op eenig) succes zou ze zonder twijfel in verzet komen. Generaal Hughes had na een heet gevecht een sterke af- deeling Ghilzaïs met voor de Engelschen slechts geringe verliezen uiteengejaagd. Roberts is nu te Kabul bezig aan het verzamelen van levens middelen voorloopig voldoende voor 5 maanden, den vermoedelijken tijd der onverwintering. De Engelsche troepen zullen onder dak worden ge bracht de inlandsche zullen zich hutten kunnen bouwen. Dagelijks worden gevangenen verhoord, beschul digd van deelgenootschap aan den moord. Wie van schuld overtuigd wordt, aan dien wordt onmiddelijk het doodvonnis door middel van ophanging voltrokken. Een aantal geweren zijn reeds ingeleverd en vernield. De Bala-Hissar wordt ontruimd. Jakub-Khantegen wien, wat het deelgenootschap aan de treurige voorvalllen van 8 September betreft zeer ernstige beschul digingen worden ingebracht, zou zich nog steeds in het Engelsch legerkamp verborgen houden. De eigenlijke aanstoker van den moord moet wezen zekere Mohamed-Jandie zich op het oogenblik te Khoord-Kabul zou bevinden inet vele duizende Ghilzais en soldaten van den Emir. De mannen uit Kohistan echter weigeren de Engelschen aan te vallen. Men vermoedde nu, dat* hij zou trachten de Khyber-colonne moeilijk heden in den weg te leggen. Onlangs hadden in het Oostenrijksche stadje Landstrasz al de inwoners huisarrest. Tenge volge van de veepest zouden alle huizen ontsmet worden en nu had het gemeentebestuur bepaald, dat niemand zijn woning mocht verlaten voordat de desinfectie was afgeloopen die door allerlei omstandigheden vrij lang duurde. De burgers schikten zich goed in hun lot. Toen de eerste voorzorgsmaatregelen genomen werden hadden zij er tegen gemordmaar toen er een aantal beesten stievenzagen zij het gewicht van de zaak in en leerden gehooorzamen. De Gazette di Yenezie meldtdin in de speel zaal te Ponente di Riviera bij Genua een Rus sisch aristocraat verleden week 4,400,000 lires bij het roulettespel verloor. Toen de eigenaar der inrichting hem bij het verlaten der zaal de ge bruikelijke 20,000 lires als reisgeld ten geschenke aanbood weigerde hij dit op zeer trotsche wijze. Hij keerde rustig naar zijn hotel terugen den volgenden ochtend bltek dat hij zich aldaar had De omstreken van Palermo worden in den laatsten tijd weer door roovers onveillig gemaakt. De 8en dezer hebben zij een rijk grondbezitter opgelicht en hem eerst voor eenige dagen, waar schijnlijk tegen betaling van een losgeldweer in vrijheid gesteld. Den lOen werd een familie uit Camarata, die van den wijnoogst op een harer landgoederen naar huis terugkeerde door vjjf gewapende roo vers aangevallen die twee zoons waarvan een geestelijke was medenamen. De geestelijke werd spoedig weer vrijgelaten, maar den anderen zoon hielden zij bij zich. Den volgenden dag namen zjj een rijken grond eigenaar uit Cofalu gevangen die langs een vrij druk bezochten straatweg naar zijn huis reed. Om te zorgen dat de koetsier de zaak niet al te spoedig zou aangeveu sneden zjj dc strengen der paarden door. De politie heelt de roovers nog niet op het spoor kunnen komen. Men vreestdat de twéé personendie in hun handen zijn niet zullen vrijkomen dan tegen betaling van een losgeld. De eerste zitting van het internationaal con gres ten gunste eener algemeene ontwapening eindigde met een tooneeltje van onbeschrijfelijke verwarring. De correspondent van „Eanfulla" geeft er verslag van als volgt Het volk kwam uit de vergaderzaal stroomen te midden van omvergeworpen stoelenonder geschreeuw oorverdoovende toejuichingen, gesis, gelach, protest, en met ingedrukte hoeden en achtergelaten paraplui's. Het denkbeeld, om een congres te houden tot het bepleiten eener ont wapening heeft de diepste verontwaardiging verwekt van twee onderdeelen van het Italiaan- sche volkvan hen die zich aan de zijde scharen van generaal Mezzacapo (die op Hay- merle's bekend geschrift geantwoord heeft met het tegenschrift„Quid faciendum" en van de zulken die met Imbriani een staatkunde van handelen eischen ter verovering van Triest en Trente. Reeds vroeg in den ochtend waren op de muren van Napels biljetten aangeplakt met de woorden: „Leve Triëst! leve Trente! Dood aan Oostenrijk maar de biljetten werden spoedig door de politie afgescheurd. Het lijdt geen twijfeldat er bij een groot gedeelte der perso nen die in de congreszitting tegenwoordig waren, de toeleg bestond om de sprekers in de rede te vallen en het congres uiteen te doen gaan. Een der aanwezigen die opstond om het woord te voeren tegen het doel der bijeenkomst, protes teerde tegen eene ontwapening omdat de Itali anen nog steeds den vreemdeling in hnn eigen huig hebben en het onverloste Triëst zuchtte onder zijne ketenen en ten laatste bezigde een spreker van gansch andere richting zulke belee- digende uitdrukkingen voor het Italiaansche leger, dat verreweg de meesten van hunne zitplaats opsprongen roepende „Leve het leger De politie kwam niet tusschenbeiden. Onder die algemeene verwarring werd in alle haast de voorgestelde wensch ten gunste eener algemeene en evenredige ontwapening goedgekeurd. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat van 17 boeren die bij Nichni-Novogorod een zooge naamde heks hadden verbrand, slechts drie door de rechtbank schuldig zijn bevonden en eenvoudig veroordeeld tot kerkelijke boetedoening. De proeven die men in Amerika genomen heeft om de huizen eener stadvan een cen traalpunt uitdoor stoom te verwarmen, zijn zoo goed geslaagd, dat men thans op verscheidene plaatsen er aan denkt dit systeem in te voeren. Te Buffalo, waar in 1877 de eerste proeven plaats hadden wordt die wijze van verwarming thans in een groot gedeelte der stad_ toegepast. Er liggen daar reeds 30 kilometer pijpen. Ook te Locport en te Detroit heeft zij in den vorigen winter uitstekend voldaan. Er wordt genoegzaam warmte door aangevoerd die men zeer gemak kelijk temperen kan. Daarbij is deze algemeene verwarming veel goedkooper dan het stoken in enkele lokalen. Thans is te New-York een maatschappij op gericht met het doel om in alle groote steden inrichtingen te vestigen tot verwarming door stoom. Het gemeente bestuur van die stad heeft reeds vergunning verleend tot het leggen der pijpen. Er zijn bijzonderheden bekend omtrent de verovering van de Huascar door de Chiliaan sche vloot. Het uiteinde van het gevreesde Pe- ruaansche schip was alleszins waardig. Zes uren lang hield het een gevecht vol tegen de geheele vijandelijke vlootmaar overgeven wilde het zich niet. De vijand kon het eerst nemen toen 't volkomen reddeloos was geschoten. De schepen van Chili zijn ook zwaar beschadigd. In Peru heerseht groote geestdriftdie zich openbaart in inschrijvingen voor groote sommen gelds lot voortzetting van den oorlog. De bevelhebber van de HuascarAdmiraal Grau en al de officieren zijn gedood. Zeventig vreemde matrozen die zich aan boord bevonden, zijn krijsgevangen gemaakt. Tilburg 31 Oct. 1879. Door den gemeenteraad is de begrooting over 1880 vastgesteld tot een bedrag van f 132,143.55s in ontvangst en uitgaafzijnde voor de straat verlichting meer uitgetrokken de som van f 2500. Tevens is de gemeenterekening over 1878 goed gekeurd tot een bedrag van f 185,023.18 in ontvang en f 176,939,69s in uitgaaf. Batig saldo f 8083.55s. Naar aanleiding van het verzoek van de Maatschappij van land- en tuinbouw van Tilburg en omstreken is besloten van 1 Januari e. k. af de 4 van ouds bestaande markten te laten blijven bestaan doch de acht nieuwe te stellen op den eersten Maandag der maand en van dat tijdstip af voor het vee geen marktgeld meer te heffen. Het bjj de Tweede Kamer ingekomen ont werp tot bekrachtiging eener overeenkomst mej de Nederl. Zuidoosterspoorwegmaatschappij strekt om voor de aan A. Brogden te Londen in 1871 verleende en door deze Maatschappij overgeno men concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Tilburg naar Nijmegen een subsidie te verleenen in den vorm van ren tegarantie. Daar de Maatschappij na tal van onderhandelingen verklaarde dat haar de mid delen ontbreken tot verdere uitvoering der con cessiestaan er twee wegen open voor de Re geering om die voltooiing te verzekeren: naasting of hulpverleening. Het eerste middel kan den Staat echter veel duurder te, staan komen dan het laatste en door subsidie te verleenen bestaat er alle hoop dat de Maatschappijjbinnen weinige jaren zonder hulp van den Staat de rente van het thans benoodigd kapitaal zal kunnen be talen. Volgens de overeenkomst waarborgt de Staat nadat de weg voltooid en in exploitatie gebracht zal zijn van een kapitaal van 3 millioen gulden, noodig voor de voltooiing van den weg en voor aankoop van het materieel der exploitatiejaar lijks voor lente en verplichte aflossing der daar toe noodige geldleening a 41/s pCt. tot een maximum van 1135.000. De Staat heeft daartoe alleen dan bij te dragen wanneer en voor zoo veel de ontvangsten der lijn na aftrek der expl.- kosten minder dan dat bedrag zullen zijn. Waalwijk, 31 October 1879. Een groot aantal gemeentebesturen uit het arrondissement Breda en omstreken hebben de aandacht der Provinciale Staten gevestigd op de klachten en moeielijkheden waartoe de heffing der provinciale belasting op de paarden en andere trekdieren in Noordbrabant voortdurend aanlei ding geeft. Zij beweren dat zelden eene belas ting tot meer bekeuringen heeft geleid dan deze, hetgeen voornamelijk voortspruit uit de bepaling van art. 2 houdende dat de eerste categorie bevat de paarden uitsluitend gebezigd voor den landbouw enz. Die zinsnede behoortnaar de meening der adressanten te worden gewijzigd en wel in dien zin dat onder „landbouw" is begrepen alles wat daartoe in ruimen zin be hoort. Zij verz .eken dat de Staten zullen bepalen lo. Dat de eerste categorie bevat de paarden, gebezigd voor den landbouw en wat daartoe in ruimen zin. behoorto. a. het vervoeren van alle land- t n.tuinbouwvoortbrengselen, veevoeder, meststoffen boomeu boomschors, wit gewasschen zand brandstoffen vee boter melk enz. onverschillig in welke gemeente dat vervoer plaats heeft. 2o. Dal het gebruik door landbouwers met hunne in de eerste categorie aangegeven paarden, van zoogenaamde rij- of pleizierkarrëtjes op vaste aszelfs voor vervoer van vreemde personen niet medebrengtdat zij daarom in eene hoogere categorie w irden aangeslagenmaar dat dit alleen plaats heeftwanneer zij van het vervoer van personen een beroep of bedrijf maken en alzoo in de termen der patentwet vallen om als voerman te worden gepatenteerd. 3. De boete wegens art. 7 van het reglement te bepalen van f5 tot f75. 4. In elk geval de bepaling in te trekken waarbjj aan de ambtenaren tot de bekeuring bevoegdeen gedeelte der boete wordt toege kend. De heer H. A. Tjeenk Willink te Arnhem deelt in de „Arnh. Ct. het volgende mede „Het schijnt dat de wolven huilen rondom het slagveld der tentoonstelling. Ieder jij op •zijne hoede. „Voor acht dagen kreeg ik eene bestelling op door mij tentoongestelde voorwerpen uit Rotter dam. Ik moest niet onder rembours zenden maar na inzage zou men terstond per postwissel het bedrag overmaken. Ik zond dien brief aan een correspondent te Rotterdammet verzoek voor zijne rekening dien heer te willen bedienen met wat hij voor zijn magazijn bij mij gekocht had. Ik kreeg ten antwoorddat de naam van dien liefhebber van wiskundige aardrijkskunde in het Rotterdamsch adresboek niet te vinden was. Hij had anders wel het nommer van zijn huis opgegeven, maar mijn correspondent had geen lust om aan dat adres te leveren. „Nu verneem ik toevallig, dat mijn begunstiger ook smaak schijnt ie hebben in andere artikelen. Een zadelmaker kreeg van iemand van denzelfden naam, maar nu uit Schiedam, bestelling op door hem ten toon gestelde tuigen, ter waarde van omstreeks f150 en verheugde zich al in de mooie commissie." Een werktuigkundige te Bredow, bij Stettin heeft weer eens een middel uitgevonden om luchtballons te besturen. Zijn uitvinding berust op een vereeniging van de theorie van den val scherm met die van den luchtballon. Aan een licht schuitje met een zeer scherpe kiel, zijn aan beide zijden valschermen bevestigd in den vorm van vleugels, welke door draaien kunnen worden bewogen. Dit schuitje is op de gewone manier vastgemaakt aan den ballon, die door middel van een toestel in het bootje, van gas kan worden voorzien. Deze toestel, een geheim van den uitvinder, is in staat, door ontploffing van verschillende stoffen, den ballon in een oogenblik van de noodige hoeveelheid gas te voorzien. Aan de achterzijde van het schuitje is het roer. Om de machine in werking te brengen wordt eerst de ballon gevuld door bovengenoemden toestel en stijgt omhoog. De valschermen hangen dan naar beneden. Als de reiziger hoog in de lucht is, breidt hij de valschermen wijd uit, laat het gas uit den ballon ontsnappen en daalt door de zwaartekracht, met groote snelheid in eene schuinsche richting naar beneden. Als hij nog twee- of driehonderd voet boven den grond is, vermindert hjj door een beweging van de val schermen de snelheid van zijn vaart, en maakt van dat oogenblik gebruik, om den ballon door den toestel opnieuw te vullen dan begint alles weer van voren aan. Door dit rijzen en dalen kan men groote afstanden in korten tijd afleggen. Het Duitsche blad, dat van deze uitvinding melding maakt, deelt niet mede of de uitvinder reeds tochten met zijn machine heeft ondernomen. Dat is jammer; het zou anders wel van belang wezen, te weten hoe die reisjes hem bekomen zijn. Tengevolge van de lagere vleeschprijzen werden te Schiedam in de afgeloopen week 46 runderen geslachttegen 25 toen de prijzen nog hoog waren. Te Schiedam schijnt dus ook het publiek, en niet enkel de slachters, van de lage veeprijzen te profiteeren. Ongeveer drie weken geledenzag een dienstmeisje te Amsterdam in de Leidschestraat een kind van twee jaar oud tusschen de rails loopenterwijl de tram in volle vaart kwam aansnellen. Zonder zich te bedenken vliegt ze naar het kind toeneemt het op en werpt het over de rails. Zij zelve werd door het paard aan den schouder geraaktzonder evenwel eenig zichtbaar letsel te bekomen. Door den schrik verloor zij haar spraakver mogen en is nu nog onder dokters behandeling en kan slechts met moeite eenige half verstaan bare woorden uiten. Een der werklieden van de fabriek der heeren B. en R. te Breda werd eergister wegens dronkenschap naar huis gezonden. Eenigen tijd daarna kwam hij aan de fabriek terug en bracht zijn patroon den heer B., met eeu mes een geduchte wor.de in de wang toe. Spoedig daarna werd hij door de maréchaussees uit zijn woniDg gehaald en geboeid naar het huis van arrest ge- bragt. Yan den 24 tot en met den 31 October 1879 WAALWIJK. OndertrouwdHendrikus van den Broek met Hendrika van Besoijen. Herman Johannes Meijers met Petronella Allegonda Muller. Christiaan van den Meijdenberg met Maria Norberta Hamers. Bevallen: Elisabeth Dorothea Leijtens geb. Schambergen d. Engelina Theodora van der Gelt geb. Leenders z. Cornelia Maria Aarts ;eb. van de Ven z. Johanna van Ham ggb. Jneeuw z. Petronella Claassen geb. Jansen z. en d. Margarita Dumoulin geb. Rekkers d. OverledenMaria Agnes van de Sande, weduwe van Hendricus Cornelis van Son, wonende te Was pik, 55 j. Johanna Petronella Helm 3 m. SPRANG. Gehuwd: Hendrik de Bie 23 j. met Anna Bo- gers 29 j. Bevallen: Bernardina de Bie geb. Werther z. Maria Antonia Spierings geb. Dawans d. Anna Klootwijk geb. Vos d. OverledenArend van Drongelen 2 w. Alida Pieternella N ie uwen h ui zen 3 j. Maria de Bie, huisvr. van Jacobus Broeks, 55 j. Hendrikas van Dongen 1 m. ANTWERPEN, 29 October. Heden werden verkocht400 drooge B.-Ayres koe mat. 23.82 p., per „Pling", a fr. 133. No 3177 420 gezouten San Nicolas ossen 20/25 per „Archimedes", fr. 66. Van no 2287150 gezouten Uruguay ossen 25/32 per „Sirus", A fr. 74. No 2916 203 dito dito 20/25 k., per „Heveluis" fr. 67. No 3089111 dito dito 20/25 k., per „Habsburg" fr. 64. 30 Oct. Heden werden alhier No 3 209 drooge B.-Ayres os mat lö'/j k., per „Ville d'Anvers", a fr. 130.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2