Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Oostenrijk. BINNENLAND. maker wil nu 'ook van de echte communards niets meer weten. In -de rue de l'Arbre te Parijs heeft de politie Dinsdagavond een bende spelers in een - bierhuis overvallendie reeds veel slachtoffers gemaakt hadden. Toen de commissaris van politie het locaal binnentrad, wilden de aanwezigen naar alle zijden de vlucht nemendoch alle uitgangen waren bewaakt. LI. Donderdag deed de politie een goede vangst met het in hechteriisnemen van een 17- jarigen dief. Voor den commissaris van politie gebracht, bekende hij tot een dievenbende van 120 personen te behoorenwaarvan er 31 op zijn aanwijzingen in arrest genomen werden. Humbert heeft in de „Marseillaise" een brief geschreven over dè enquête naar het mis handelen van de communardsdie in het tucht huis in Nieuw-Caledonië zitten. De brief is zeer interessant. Hij wraakt het dat men de enquête heeft opgedragen aan een gewezen commissaris van politie van het Keizerrijkdie- zich zwaar gecompromiteerd heeft door kunstmatig het groote complot onder het Ministerie Ollivier op touw te helpen zetten die Rochefort gevangen nam en die een der steunpilaren was van de keizerlijke politie. Humbert deelt buitendien bijzonderheden mede over de wreedaardige behandeling, die de gevangenen ondervonden bijzonderheden die men alle reden heeft voor volkomen juist te houdendaar zij bevestigd worden door personen die in Nieuw-Caledonië geweest zijn niet als veroordeelden. Eiken Dinsdag en dat geschiedt nog heden ten dage wordt de bastonnade toegepasten men roffelt de trom om het ge schreeuw van den boeteling te verdooven. Het ophangen van gevangenen aan handen of voeten heeft thans niet meer plaats, evenmin als het aanleggen van duimschroeven. De lieden worden echter met naam en toenaam genoemd, die van deze middeneeuwsche behandeling te lijden hebben gehad. Jellalabad te verkennen. De Khyber-kolonne had zich in beweging gesteld en men verwachtte geen tegenstand. Hit Kaapstad wordt gemeld, dat troepen naar de Transvaal gezonden zijn. Aan sommige boeren, die achterlijk waren met hunne belas tingen, was het gebruikelijk verlof, dat noodig is voor den inkoop van ammunitiegeweio-erif De Middelburgsche boeren hadden daarop een voudig, zeer bedaard zonder iets te beschadigen en alles betalend wat zij medenamen, een kruit- wmkel geplunderd. In Zulu-land was het rustig. John Dunn ontkende, dat hij weigeren zou zendelingen te ontvangen. In de laatste maand zijn in Engeland uit Amerika ingevoerd 5 millioen hectoliter graan en 276.000 vaten meel. Reeds in Augustus is de ïuvoer begonnen, en thans zijn nogonderwe» 3 millioen hectoliter. Toch is dit enorme cijfer nog onvoldoende om Engeland voor een jaar van graan te voorzien. De oogst daar te lande bracht op 7Vs millioen hectoliteren er zijn in twaalf maanden 24 millioen hectoliter voor de consumptie noodig. Kwam dus Amerika met zijn bijna onuitput- telijken voorraad niet te hulp, dan zouden de graanprijzen dit jaar tot een ongekende hoogte zijn gestegen. Er bestaat nu geen vrees voor buitengewone duurteofschoon Amerika niet alleen Engeland, maar ook apdere landen van Europa moet voorzien. werd de politie te hulp geroepen. Ontdaan van het zwarte pak zou het lijk naar het gasthuis worden gebrachttoen de familie van "Graaf x uchsdie sedert der. vorigen dag den ouden graaf zochtaankwam en dazen in het lijk her kende. Eene toevallige gelijkenis gaf dus tot (leze zonderlinge vergissing aanleidin» Het weder blijft nog aanhoudend zeer slecht, maar hel water valt. Bij Figueras vertoont zich de phylloxera, de gevreesde vijand der druiven. Engeland en Turkijevroeger zulke onafschei delijke vrienden staan in den laatsten tijd tot elkander in min of meer gespannen verhouding. Het geschil loopt voornamelijk over de reeds zoo lang door de Porte beloofde hervormingen in klein-Azie, waarvan evenwel .nog altijd niefs is gekomen en op welker spoedige toepassing onlangs nogmaals door den Engelschen gezant zou zijn aangedrongen. Aangaande dit conflict wordt uit Londen aan de Kölnische Zeitung geschreven, dat tengevolge van diplomatische bemoeiingen, eene voorloopige verstandhouding tusschen de twistenden is bereikt tengevolge waarvan het thans onwaarschijnlijk wordt, dat de Britsche vloot in de Turksche wateren zal komen kruisen. Men neemt aan, dat de Porte onderscheidene van Engeland's eischen heeft ingewilligden dat tengevolge daarvan zoo betrekkelijk spoedig eene schikking is getroffen.. Op andere punten evenwelzou de Porte weder zwarigheden hebben gemaakt, o. a. wat betreft de benoeming van Sadyk-pacha tot opperbevelhebber der gen darmerie. Onjuist is hetdat het gebeurde tot eene ministerieele crisis aanleiding zou hebben Von Bismark's gezondheidstoestand houdt de aandacht der Duitsche bladen in hooge mate bezig. Men maakt zich wel niet bepaaldelijk ongerustmaar men vreest tochdat 's kanse liers zenuwlijden en daardoor veroorzaakte slape loosheid het hem op den duur onmogelijk maken, zijn zwaren arbeid te blijven verrichtten. Droevige berichten zijn ontvangen omtrent de Duitsch-Afrikaansche expeditie die, gedeeltelijk door Rijksmiddelen gesteund, onder leiding van den bekenden reiziger Gerhard Rohlfs in 't voor jaar was vertrokken. De karavaan is namelijk in de oase Muffra totaal uitgeplunderd en be dwongen naar Berghazi terug te keeren. Men- schenlevens schijnen gelukkig niet verloren te zijn. Als opvolger van den Pruisischen Vice- Mmister van Buitenlandsche Zaken wijlen Von Bulow wordt genoemd Vorst Hohenlohe op het ooarenblik gezant te Parijs. Deze zou dan tevens Graaf Stolberg vervangen als Vice-Kanse- her en plaatsvervanger van Von Bismarck. Stol berg zou dan weêr gezant te Weenen worden en de Prins Von Reussedie op het oogenblik aldaar in functie is naar Parijs worden over ge- De Italiaan3che bladen maken met afschuw gewag van de inbraak die eenige dagen geleden in het Ossuarium te Solferino heeft plaats gehad. Een meer profane en laaghartige diefstal laat zich ook moeielijk denken. De booswichten nebben verscheidene voorwerpen meegenomen die aan de gesneuvelden op het slagveld toebe hoord hadden en met hen begraven werden, als horloges verrekijkers, medailles ringen, zegels enz. Ook het kistje met de offergaven is van' zijn plaats geweest maar waarschijnlijk hadden de dieven weinig tijd, want men vond het kistje ongeopend in den tuin terug. ])e beschrijving der gestolen voorwerpen is overal door bet te recht verspreid, inde hoop dat men ze op deze komen 611 de<lievcn °P het spoor Uit Napels wordt gemeld, dat de Vesuvius weer bezig is De ex-Koningin ligt te Weenen gevaarlijk ziek. In de vorige week is een der' lievelings vrouwen van den gewezen Khedive van Egypte die nog altijd op de villa Favorita bij Napels verblijf houdthaar heer en meester ontvlucht, medenemende een sommetje van f 1500 en eenige sieraden. De schoone vertoeft ongemoeid te £.?P.e walJ* 'n Italië is zij geen slavin meer. Zij is van plan daar een zaak"op~te zetten. thans laat Ismail al de uitgangen van zijn villa zorgvuldig bewaken, om te zorgen dat zijn andere vrouwen 39 in getalvan alle verkeer met de buitenwereld zijn uigesloten. hoogsteus f40 De monsters zijn afgezonden sprake; ma!lr van ''etaliiig is natuurlijk geen Een ieder zij dus nogmaals gewaarschuwd. Verleden Zondag voormiddag vervoegde zich bij de wed. Dijckman, logementhoudster te sprang, een persoon, die' voorgaf, gepensioneerd opzichter der Genie van het O. I. leger te zijn. Hij wenschte een kindje- van 9 jaar, dat zich thans bij een predikant, te Utrecht bevond bij haar te besteden, te meer, daar de aangehuwde dochter van genoemde weduwe, evenals zijn kind iw Indie geboren was. Over de condities was' men het spoedig eens. Verder vertelde hij, dat hij in het logement „de stad Oss te sYÖosch, vele goederen had laten staan, o. a vijf koffers balen met rijst, koffie, sigarenthee en eene piano voor zijn kind. Hij verzocht de logementhoudster, die goederen door een voerman te lateu halen; rijst koffie en thee. kon zij voor zich behouden Den volgenden dag reed C. van Cacm met ifr-&1". f "aar 's~Boscl1, voorzien van een schriftelijke lastgeving van mijnheer den opzich ter, aan den logementhouder van Oosterhout feneinde de goederen af te halen. Daar aange komen vernam hij echter, dat bedoelde persoon geheel onbekend was en er geene goederen van hem waren. Voordat van Caem terug was, was de opzich ter even gaan wandelen een fraaien wandelstok van H. van Caem medenemende. De man wandelt nog. Naar het „Dagblad" verneemt is door van Snchtelen van de Haare aan Z M ontslag gevraagd als burgemeester van Heusden! teneinde zich metterwoon te Berlicum te gaan vestigen. Ook de Russische bladen erkennen thans dat de expeditie tegen de Tekko-Turkomannen althans voorloopig is gestaakt. In het laatst gevecht moeten de Turkomannen 4000 en de Russen ruim 800 man verloren "leU,Ve exPeditie der Russen zal uit 20 a 30.000 man bestaan. Vrijdag zijn te Kieff weder negen staat kundige misdadigers gevonnisd. Een is ter dood veroordeeld. De overigen ontvingen andere straf ten meest met dwangarbeid. Met de regeling der Turksch - Grieksche grenzen komt -men geen' schrede verder. Thans is weer Safvet-pacha ziek geworden, zoodat de bijeenkomsten opnieuw zijn moeten uitgesteld worden. „Daily News" verzekert, dat de Russische gezant, graaf Schouwaloff, nog niet teruggeroepen is, maar dat hij zeker tegen het einde der maand zal aftreden en dat zijn opvolger nog niet is aangewezen. Het blijkt, dat de ex-Emir van Afghanis tan, Jakub-Khan, toen in zijne hoofdstad door muitende soldaten de woning der Britsche am bassade bestormd werd en vruchteloos tot hem om hulp werd gezonden,bet blijkt dat deze voorbeeldige vorst op dat oogenblik ijverig bezig was zijne particuliere schatten voor een eventu- eelen aanval van het gespuis in veiligheid te brengenen wel begravenderwijs. Niet lang waren de Engelschen in Kabul, of ze hadden dit vernomen en deden toen natuurlijk hunne onderzoekingen, en den 30 jl. zijn zij er in ge slaagd een groote menigte begraven schatten te ontdekken, meest gouden munten acht zooge naamde Lakh's te zamen. Een Lakh heeft 100.000 ropijen of fl 120.000. Deze niet onaardige som door Jakub-KhaD indertijd aan de moeder van Abdulla-Jan den lievelingszoon van Shere-Ali, ontnomen, is door de Engelschen in beslag genomen en komt hun goed te pas, want er was juist gebrek aan gereed geld. Jakub-Khan zal wel steen en been klagen. Van het oogenblik zijner aftreding af, heeft" hij ■niets gedaan dan betoogen, dat hij recht had op al het geld en al de schatten van het paleis. In 't geheel zijn thans elf personen ter dood gebracht wegens medeplichtigheid aan den moord op het gezantschap. Zestig personen zijn ver hoord. Er wordt veel valsch getuigenis afgelegd. Te Kabul lieerscht volgens de jongste berichten de meest volkomen rnst. Men had weer meer schatten gevonden. Generaal Roberts had zich vereenigd met de brigade van Mac- phersonom de passen in de richting van Vele heeren »n dames in Berlijn zien met zorg den in aantocht zijnden winter tegemoet omdat zij geen pels of mantel meer hebben. Een zeer voorname bontverkoopster is nl. bankroet gegaan en nu bleek dat zij al het bont dat haar, om het gedurende den zomer te bewarenwas toevertrouwd, in verschillende banken van leening had verpand. Er zijn in den boedel honderde lombardbriefjes gevonden en nu mogen de respectieve eigenaars en eigenaressen de verschillende pandjeshuizen en lombarden afloopen om hun eigendom op te sporen. De politie maakt dit onderzoek zoo gemakkelijk mogelijk maar dat het veel bezwa ren in heeft spreekt wel van zelf. Is men ein delijk zoo gelukkig zijn eigendom gevonden' te hebben dan wordt onderzocht of het lombard briefje voorhanden is't geen bij lang na niet van al het beleende' het geval isen dan ma» de eigenaar, tegen betaling van het bedrag dat er op beleend iszijn eigendom weder in bezit nemen. Nu is het dragen van een pels in Ber lijn zeer algemeen. Van daar dat het aan de vrouw gelukt is een bedrag van 90.000 mark op die wijze meester te worden. Uit deze aan zienlijke som kan men eenigszins nagaan dat vele honderde personen het voorloopig zonder pels of bonten mantel moeten stellen. Nog steeds wordt Zuidelijk Hongarije door schokken van aardbeving geteisterd. De schok ken worden waargenomen in Noord-Oostelijke richting en duren soms 40 a 50 secondentot groote ongerustheid der bevolking. Te Riva in Zuid of 't zoogenaamd-Waalsch Tirol is een moord-aanslag gepleegd op een Oos- tenrijksch officier. Er is sprake van, dat 16 forten in Zuid-Tirol aanmerkelijk zullen versterkt worden. In Doblingin de onmiddellijke nabijheid van Weenenvond men dezer dagen bij het Israëlitisch blindenhuis het lijk van een bejaard man; de politie harkende het 'lijk als van den Heer Joseph L.de geroepen geneesheer constateerde dat de man aan een beroerte was gestorven waarop het lijk naar de woning van L. gebracht werd. De huisbediende herkende zijn meester en het lijk werd nu, volgens plaats- gebruik, gewasschen en in het zwart gekleed. Een oude dienstmaagd nam nu op zich de eenige dochter van den overledene, die in een andere voorstad woonde, van het door haar ge leden verlies kennis te gaan geven. Toen zij daar aankwam en binnen werd gelatenuitte zij een gil van schrik, want de Heer L. zat rustig naast - zijne dochter aan den avondmaaltijd. Zonder een woord te spreken, ging zij ijlings naar huis en vertelde hare ontmoeting. Men wist nu met het lijk geen raad en weder In Amerika wordt nog steeds strijd ge voerd over de wijze van drukken. De revolutio nairen op dat gebied beweren: Het tegenwoordige stelsel van zwart op wit te drukken is geheel verkeerd. Wij zien de voorwerpen alleen wanneer zij verlicht worden of liever het licht in onze oogen weerkaatsen. Bij de boeken en bladen zooals zij nu zijn, zien wij dus eigenlijk alles, behalve de letters wij meenen ze wel te bespeu ren, maar zien in werkelijkheid niets anders dan de ruimte om en tusschen de letters. De conservatieven houden daarentegen voldat de lezers weldra groote schade aan de oogen zouden ondervindenwanneer men hun witte dus zichtbare letters voorzette, en halen als bewijs aan hoe pijnlijk het is op een lichtend voorwerp te staren bijv. op een vlam en op de sterren. .Niettegenstaande deze bezwaren schijnt de her vorming langzamerhand veld te winnen in de Amenkaansche steden zijn de namen der straten meestal in witte letters gedrukt op een zwarten of blauwen gron 1 en in New-York komt een blaadje mtdat op dezelfde manier is ingericht. De grootste moeielijkheid bestaat op het oogen- ii ln,. ontbreken van een geschikze witte j ,:let te Seraakkelijk door wrijving on duidelijk wordt. i ?mt'j n.t. het veroveren van de „Huascar" door de C'liilianen wordt nog vernomendat het gevecht meer dan zes uren heeft geduurd en dat de „Cochrane" op korten afstand het vuur opend De „Huascar" kon geen gebruik maken van haar ram. Toen het gevecht onge veer een uur geduurd had kwam een andere Chiliaandie met tien snel achter elkander afgevuurde schoten de „Huascar" op hare zwak ste punten trof. De „Huascar" verloor bijna al hare officieren. De matrozen waren meest Engelsehen en Schotten. Waalwijk, 8 November 1879 In verschillende bladen heeft een bericht de ronde gedaan, volgens hetwelk in onze gemeente een leer ooier en leerhandelaar, die tevens eene machinale schoenfabriek had, gefailleerd'zou zijn met een passief van f80.000. Dit bericht is onjuist; het passief van bedoelde firma zal nog geen f50.000 bedragen, terwijl daar tegenover een nog al aanzienlijk actief staat. Toen wij in ons vorig nummer het schrij ven van den heer Tjeenk Willinkte Arnhem overnamen deden wij dit tot waarschuwing van' diegenen onzer lezersdie ook te Arnhem geexposeerd hadden; wij vermoedden niet dat er onder hen toen reeds slachtoffers van' die oplichterij waren. Toch was dit het geval De lieer J. W._ van Loon schoenfabriekant alhier en naar wij meenen' nog eene andere firma hadden ook eene aanvraag gekregen van"raeer- gemelden Schoemacher, om monsters van door hen geexposeerde schoenentot een bedrag van De zaak der brandkast proeven is nog niet afgeloopenhet bekende Londensche lid der jury., de heer Chatwood heeft een brandkast vervaardigd overeenkomstig de voorwaarden van het programma voor den te Arnhem gehouden wedstrijd en wil deze kast aan al de daar »e- stelde proeven onderwerpen. Hij hoopt daarmede te toonen dat het zeer goed mogelijk isbrand kasten te maken, welke tegen de vuur-, val- en inbraakproeven bestand zijn. In ieder gedeelte van ons land aldus zegt de „Scientific American" schijnt de wel vaart zelfs in alle takken van handel en industrie toe te nemen. De vraag voor alle soort van werktuigen en gereedschappen en de toepassing van stoom om deze te drijven zijn grooter, dan zij sinds jaren geleden geweest zijn. Wij richtten, zegt het blad, de vraag tot een der firmas, die steeds de gewoonte hebben hare advertentiën in onze kolommen te doen opnemenof hare goederen tegenwoordig goed van de hand gaan Het antwoord zal wel dat van haar collegaas tevens zijn en luidt even kort en bondig als doeltreffend namelijk terwijl in het vorig jaar wanneer een machine hersteld werd eerst naar den prijs gevraagd werd en vervolgens voordat de bestelling definitief werd gedaan', herhaaldelijk gecorrespondeerd werd om lagere prijzen te be dingen komen nu de orders sneller in dan dat daaraan kar, voldaan worden en de vraag is nu minder hoe laag de prijzen zijn dan wel in hoe korten tijd de aflevering kan geschieden. Hopen wijdat ook voor ons land spoedig dat gelukkige tijdperk aanbreke. De planeet Yenus die in Augustus schitterend aan den -avondhemel blonkverschijnt in het begin dezer maand met helderen glans als mor genster. Niet altijd maakt Venus als zij het meeste licht geeftdenzelfden indruk op hen die haar waarnemen. Haar schijnbaar meerdere of mindere helderheid hangt af van de hoogte, waarop zij aan den morgenhemel staat. Maar in de Novembermaand van dit jaar schijn! Venus met bijzonderen glans omdat zij vier uren voor de zon opkomt en dan verscheidene uren lang hoog aan den hemel staat. Zondag om middernacht ontstond er een ware paniek in den omtrek der R. K. kerk aan de sluis te Dussen. Men hoorde de klok dier kerk luiden ieder in de buurt schrikte wakker vloog, meest en profond négligé', den weg op en meende niet anders dan dat er brand wat Gelukkig was dit misgeradende klokluider steeds gewoon te 6 ure in den morgen te luiden' was zeker uit een naren droom wakker geschrikt' zag het flauwe schijnsel der maan voor de mor genschemering aanijldeom niet te laat te komen naar den torenen trok er dapper op los. Toen de man rijne dwaling gewaar werd,_ was hij spoedig weder in zijne woning, om minder aangename aanmerkingen te ontgaan. Dinsdagnamiddag, omstreeks half vier ure is de stoomboot Willem in, varende tusschen' Heusden en 's-Bosch te Amerzoden gezonken, met inspanning van alle krachten is het gelukt de passagiersruim dertig in getalte redden. In het huis van arrest te Middelburg be vinden zich op het oogenblik 5 personen wegens moord of poging tot moord. Ken heeft zijn vrouw vermoord een heeft die getracht te ver- - moorden twee hebben getracht ambtenaren dood te schieten en een heeft haar kind omgebracht Allen zijn uit Zeeland. Eenigen tijd geleden las men dat het Duitsche schip „Marie^'kapitein Ahrens van Papenbur* op 5o. ZBr. in den Z.-Atlantischen Oceaan een ontmoeting zou hebben gehad met een zeegedrocht dat zijn hoorn in de huid van het schip had geboord. Velen iiielden bet verhaal voor een praatje. De „Marie" is nu terug en li»t te Papenburg, dus vlak bij onze NO. grenzen", in reparatie. Men kan wel degeljjk den afgebroken stoottand nog in de planken zien zitten. 0e plank met den tand zal uit den romp gezaagd

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2