m Nummer 192. Donderdag 13 November 1879. 2e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. In de wildernis verdwaald, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. Spanje. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Zondag namiddag had te Brussel een eigen aardige plegtigheid plaats. Het monument werd onthuld dat opgericht is ter nagedachtenis van de in 1870 en 1871 op Belgisch grondgebied gesneuvelde Duitsehe soldaten. Deze plechtigheid droeg een zeer indrukwekkend karakter De geheimhandelsraad Günther hield een gelegen heidsredeeerst in 't Duitsch en vervolgens in 't Fransch. Afwisselend werden het Duitsehe volkslied en de Brabanconne gespeeld, terwijl door eenige Duitsehe koraalvereenigingen ver scheiden nummers ten gehoore werden gebracht. De Burgemeester van Brussel antwoordde den heer Güntherdat het Gemeentebestuur vau Brussel het gedenkteeken-gaarne in zijn bescher ming neemt. Reeds beginnen de afgevaardigden van alle kanten te Brussel aan te komen een onbedrie- gelijk teeken dat de opening van het zittingjaar 1879 '80 in aantocht is. Maaudag avond -kwamen de leden jler linkerzijde bijeen, om hun gedragslijn vast te stellen in het politieke debat, dat Donderdag of Vrijdag a. s. beginnen zal. Te Brussel liep heden het gerucht dat Philippart een zelfmoord had begaan. Er werd zelfs verhaald dat zijn lijk uit de Maas te Luik was opgehaald. Volgens den Luikscheu corres pondent der Indépendance was althans dit laatste ten «enenmale ongegrond. De raad van besfuur der Banque Européenne heeft ter openbare kennis gebrachtdat de Heer Philippart heeft opgehouden deel van den raad van bestuur uit te maken. De heer Alfred Blan che is tot voorzitter van den Raad benoemd. De vergadering van aandeelhouders zal te Brussel bijeengeroepen worden. Ten gevolge van Philippart's val hebben onge veer vijftien firma's der coulisse hare betalingen Le Messager de Paris meldt, dat de onder handelingen tusschen de raad van administratie van de Banque européenne en het syndicaat van bankiers tot een bevredigend resultaat hebben geleid. De liquidatie van de- loopende zaken schijnt thans verzekerd te zijn. Le Soir meent te weten dat na dé betaling van de schulden van den heer Philipdartwaartoe de Bank be sloten heeftnog een voldoend actief zal over blijven om de operatiën voort te zetten. Van anderé zijde wordt intusschen gemeld datop verzoek van den nieuwen president van den Raad van administratie een rechterlijk ex pert de heer Magnindoor het parket is be noemd geworden. De Banque européenne zelve heeft aau de bladen de officieuse mededéeling gedaan „dat met 't oog op den exceptionelen toestand die het gevolg is van de jongste incidenten op de geld markt, de, Raad van administratie van de Waar borgmaatschappij besloten heeft om hoewel het gestort kapitaal volstrekt ongeschonden is on middellijk de liquidatie van de Maatschappij uit te lokken. In twee departementen van Er ank rijk heb ben Zondag verkiezingen plaats gehad vooreene vacature in den Senaat. In Charente is gekozen Maarschalk Canrobert, Bonapartist, en in Hautes- Alpes de Republikein Gueffry. Bij voortduring overtreft de opbrengst van de belastingen hier te lande de stoutste verwachtingen. De indirecte belastingen hoort! hoort! moderne economenhebben alléén in October weder frs.' 14610,000 boven de raming opgebragt. Tot dusver is in 1879 reeds 123 millioen meer ontvangen den geraamd werd. De belastingen zullen dus weder aanmerkelijk kunnen verminderd worden. Tegen de gewezen luitenant Köchlin, zwager van de politiëprefect Andrieux, is eene rechtsver volging ingesteldomdat hij zijn bloedverwant Lieden berg den 13en October in een duel znlk een zware wond heeft toegebrachtdat deze tien dagen later is overleden. Te Agona'c (Frankrijk) is een dame de Montugut de la Ségue op 100 jarigen leeftijd li, „Hebt gij geroepen vroeg eene welluidende stem toen de deur openging en Samson's echtr genoote zich aan den ingang vertoonde. „Neen," zeide Samson „Ik heb niet geroepen maar „Daar komen zij zeide Teddy en allen die daar waren hoorden verhaaste voetstappen, door het scherpe orgaan van den Zwarte reeds vroeger vernomen. Tom spande den haan van zijn ge weer en hield zich gereedSamsou greep een revolver, die boven .den haard hingdoch brak tegelijkertijd een porceleinen groep eene her innering aan den dierbaren Engelschen grond. Doch een oogenblik later werden de wapenen weder nedergelegd en werd Teddy's lans niet cebruikt want twee mannendie allen kenden, vlogen hijgend de hut binnen. „Pas op", riep een hunner buiten adem, „de Zwarten komen." „Wat zegt gij nu, meester?" riep Tom op zegevierenden toon. „Ik zie geen andere Zwarten dan gijbuur man," zeide Samson droogjes, zich tot een der pas aangekomenen wendende. „Zijt gij geen van beiden gedood De man antwoordde nietmaar den mouw van zijn wollen hemd tot aan den elleboog op- stroopende liet hij een lange schram zien aan den elleboog tot aan de vuistterwijl op sommige plaatsen het bloed was opgedroogd en op andere zich nog in droppels vertoonde. „Het zou kunnen zijn," zeide de pas aange komene met een grijns„dat ik niet tot uwe gestorven. Zij werd grafwaarts geleid o. a. door een 104 jarige vrouw een harer pachterrëssen, die zoolang zij leeftde hoeve niet heeft ver laten waar zij werkzaam is. Te Parijs had een proces plaats tegen den alhier wonenden Russischen prins Soltikoffdie voor tien jaar in Rusland van een Hongaarsche dameop wie hij verliefd was40,000 fr. leende die hij vergat weer te geven, De dame vraagt thans haar geld terug, maar de rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard en de Hongaar sche blijft met haar kind in armoede achter. Bij de fortificatiën van Parijs waar het in den regel onveilig is werd eergister een huiswaarts keerende wandelaar door vier indi viduen, aangevallen. Een tuinman, het hulp geroep van den aangevallene hoorendewaar schuwde de ambtenaren van de accijnsendie de boosdoeners in hechtenis namen. Bij onderzoek bleken zij tol een groote dieven bende te behooren en bij een huiszoeking werd een geheel magazijn breekijzers en wat verder tot het „vak" hehoort gevonden. De uitgever van het hekelblad Diable Rouge is tot veertien dagen gevangenisstraf en 1000 fr. boete voroordeeldomdat het blad zich met politieke.zaken bemoeide, zonder een borg gesteld te hebben. Figaro spreekt de berichten van den Parij- schen correspondent van de Times omtrent de samenstelling van prins Jérome Bonaparte's huis tegenop gezag van een zegsman die goed bekend is met de zaken van den prins. De heer v, Blowitzzegt het blad ten slotte schijnt bijzonder gaarne te willen dat de regee ring der republiek den prins uit argwaan het land uitzet. Voor het overige zij gemelddat de heer Raoul Duval, die volgens den heer v. Blowitz bij deil prins eene soortgelijke rol zou vervullen als de heer Barthélemy Saint-Hilaire vervald heeft bij Thiersdit zelf reeds heeft hulp gekomen zou zijnindien de kerel die mij de schram heeft toegebracht, beter had kunnen mikken. De Zwarten zijn in grooten getalle in aantochtgoed gewapend en ten strijde gedoscht en zoo gij ze hier niet verlangt binnen te zien Samson Harriszou het beter zijn die deur te sluiten". Half brommend naderde de kolonist de deur toen bleef hij staan want hij zag zijne vrouw doodsbleek en ontsteld voor zich en hare kindereu in hare armen klemmende. Zij sprak nietmaar toen zijne oogen de haren ontmoetten opende zij hare lippen om datgene uit te drukken, wat de vader in hare oogen las. Allerlei gedachten doorkruisten zijne zielen de verhalen der oude kolonisten met hunne afgrijselijkheden schenen zich op eens en met kracht voor zijne verbeel ding te plaatsenhet verbranden van Reley's hut en de verschrikkelijke slachting aldaar aan gericht en de andere barbaarschheden van welke sprake washet kind van den kolonist Wallace met knodsen doodgeslagende moord aan de schoone dochter van Ellis gepleegd. Een nevel scheen voor een oogenblik hem te omgeven, doch op eens riep hij uit„Komt met mijelk die een hart in zijn boezem omdraagt -" want zijn oog had andermaal den hopeloozen blik zijner vrouw ontmoet andermaal het woord gelezen, dat hare lippen niet durfden stamelen en hij snelde naar de deur der hutdoch alleen om door zijn miskenden knecht Tom te worden aangegrepen. „Laat mij los!" riep hij „zijt gij dol en hij gaf den man een stoot tegen de borstdat deze waggelend achteruit week, roepende „houdt hem houdt hem „Laat mij gaan Anderson Jones riep Samson andermaal worstelende om de deur te bereiken maar weerhouden door de pas aange komenen. „Zijt gij dol Zijt gij mannen De militaire gouverneur van Senegambie kolonel Brière de 1' Islewordt vervangen door een civiel goeverneur. Aan Brière de 1' Isle worden zware dingen ten laste gelegd. Den slavenhandel werkte hij niet tegen, maar bevor derde dien. Slaven die iri de Fransche bezitting gevlucht waren werden door zijn toedoen aau hunne eigenaren teruggegeven en aan deze slaven zijn niet zelden mishandelingen van de zijde der overheid te Saint-Louis ten deel geval len. Aan deze verregaande plichtvergetenheid heeft Brière de 1' lsle zijn outslag te danken. Weet gij dan niet dat de arme Mary daar buiten in het bosch is De gewonde gaf een gil vau zielesmart, meer dan een kreet van lichaamspijntoen Samson Harris deze woorden sprak en den vader los latende liep hij zelf naar de deurmaar alleen om als een steen neder te vallendoor den knodsdien de zwarte schaapsherder behendig hem tusschen de beenen gestoken had. De val was zwaardoch toen hij was opge staan vlogen twee lansen door de geopende deur naar binnen, waarvan er een in den grond en de andere in de tafel bleef steken. Op hetzelfde oogenblik wierp Teddy de deur dicht, en sloot ze met den lompen houten boom dicht, „Beter daar, dan dat zij u doorboord had master Anderson", zeide Tom de nog trillende lans uit de tafel rukkende en ze aan Teddy overreikende. De jqngeling sprak nietmaar zijne oogen stonden straken de krullen van zijn zwarten baard schenen zich te bewegen, naarmate zijne spieren werkten. Toen het geweer nemende dat hij in" de hand hieldwendde hij zich tot Samson Harris en sprak met heesche stem „zijt gij gereed?" Samson deed een kogel op het kruit van zijn geweerdat hij bezig was te laden en knikte hem toestemmend toe. Er werd nu geen wederstand meer geboden en toen Samson en Anderson zich gereed maak ten naar buiten te gaan om in allerijl het bosch te bereiken maakte ook Tom zich gereed om met hen te gaan. „Neen," zeide Samson met eene schorre stem, „ik bid u blijf hier om dezen te beschermen en hij wees op zijne vrouw en de twee verbaasde kinderen. „Doe nu de deur open." Op deze woorden deed Teddy de deur wijd open, maar voor iemand er uit konde gaan, De Spaansche Cortes hebben het huwelijk des Konings goedgekeurd. - Op Cuba heeft het regeeringsontwerp tot afschaffing der slavernij een gunstigen indruk gemaakt. De Constitutioneelen in de Cortes zullen stemmen voor de onmiddellijke afschaffing. Het lustslot Pardo waar de aanstaande koningin van Spanje vóór haar huwelijk eenige dagen zal doorbrengen, ligt aan den rechteroever van de Manzanares, op 14 kilometer afstand van Madrid. Het slot is door uitgestrekte bosschen omgeven, die door een steenen muur van 75 a 80 kilom. zijn omringd.. Het kasteel was vroe ger een jachtslothet werd door Hendrik III gebouwd, en door Philips II en III vergroot en verfraaid. 'Van binnen is het groote gebouw vorstelijk ingericht. Vooral merkwaardig zijn de prachtige tapijten, welke bijna al de vertrekken versieren, en die naar teekeningen van beroemde meesters te Madrid vervaardigd werden. Ook zijn er schoone freseo-schilderijen die jachta vonturen of tooneelen uit Don Quichotte voor stellen. In de kapel zijn verscheidene schilderijen van beroemde Spaansche meesters. Men is druk bezig het slot voor de ontvangst der jonge ko ningin gereed te maken. Uit Madrid komt een nieuwe Jobstijding: Een waterhoosvan de zee komendeheeft in de omstreken van het dorp Sosiana, in de pro vincie Huelva, groote schade veroorzaakt; daken werden van de huizen weggerukt en boomen ontwoiteld. In de provincie Jaën zijn 22 huizen van het dorp Bedmar verwoest. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. wierp hij ze weder dichtwant terwijl hij dit deed stiet Satnson een woesten kreet uitdaar drie speeren te gelijk door het zware houtwerk heendrongen en hij wist dat zoo zij aan den ingang der deur gestaan hadden zij allen man nen des doods geweest waren. „Frank Anderson," zeide Samson op zachten toonzijne hand uitstrekkende„uwe komst hier bij mij was mij immer onaangenaam, want ik dacht dat gij nevenbedoelingen hadtmijn jongen en nu nu het zoo ver gekomen is en hierbij wees hij op de lansen, terwijl zijne stem een weinig beefde „ik wenschte mij gaarne eerst met u te verzoenen want ik heb u altijd slecht behandeld. Frank Anderson, ik vraag u vergiffenis." De jongeling zuchtte to :n hij de hem aange boden hand vatte en fluisterde toen even zacht als Samson „Maar wanneer is Mary heen gegaan Waarheen „De hemel vergeve het mij," riep de onge lukkige" vader uit, „en ik had haar vergeten tot zij mij mijn plicht onder het oog bracht," dit zeggende wees hij op zijn bevende vrouw, Zij nam den melkemmer om de koeien te gaan melken het zal misschien een half uur of drie kwartier geleden zijn." „Maar wij kunnen haar niet alleen laten," fluisterde de jongeman. „Dan zult gij met uwe huid zoo vol lansen moeten gaan als de rug van een stekelvarken met pennenmasterzeide Tom die naderbij getreden was, „Daar, luister maar eens riep hij uittoen een woeste kreet zich buiten deed hooren. „Er zijn meer dan twee honderd van die zwarte duivels die daar buiten ronddansen." Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1