Engeland. Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. Turkije. Eusland. De nieuwe Lord'Mayor van Londen, Sir Francis Wyatt Truscott, legde Zaterdag in de Guildhall den eed af. Zijn afgetreden voorgan ger, Sir Charles Wertham, zal van het jaar zij ner grootheid wel geen aangename herinneringen bewaren. Hij schijnt voortdurend met zijne aldermen overhoop gelegen te hebben. Uit Kabul is bericht ontvangen, dat gene raal Roberts twee dagen weg is geweest om de omstreken te verkennen, en dat hij gerapporteerd heeft, dat de plattelandsch bevolking vriendelijk gezind isen er niet aan' denkt in verzet te komen. Onjuist is hetdat Afghaansche regi menten uit Herat zijn gedeserteerd. Integendeel zijn ze er nog altijd en houden Ejub-Khan in de citadel gevangen. Ook de berichtgever van Daily News te Constantinopel noemt thans de berichten omtrent het Er.gelseh-Turksehe conflict zeer overdreven. Alles is in der minne behandeld. Een feit is het niettemindat de Turksche bladen zeer slecht over Engeland te spreken zijn en dat een hunner een artikel van niet minder dan vijf kolommen heeft geleverdalleen om te betoogen, dat Engeland's vriendschapvoor Turkije nog gevaarlijker is dan Rusland's vijandschap. De dolende ridders van den theepot heb ben een nieuw middel uitgedacht om de driukers van geestrijke dranken een schrik op het lijf te jagen. Zij bezoeken twee aan twee de kroegen, en deelen onder allen, die zij daar met een glas bier of grog ip de hand vinden strooibiljetten uit, waarop het volgende te lezen staat ,/Dood Co., groothandelaars in wijnenge distilleerd, bier en, bedwelmende dranken, hebben de eer ter kennis te brengen van hunne geachte vrienden en begunstigers, dat zij voort gaan met het fabriceeren van dronkaards ban- - kroetiers, bedelaars, dieven, moordenaars enz." In de Pullmau-cars, de welbekende spoor wegsalons is weder een verbetering aangebracht. Op het traject Londen-Leeds wordt in' een af zonderlijke wagon een table d'hóte aangericht bestaande uit soepvisch een „entree", roti, pudding, dessert en koffie. De tafel is zoo wel ingerichtdat bij de beweging van den trein niets kan omvallen. Er is voor een uitstekende bediening zorg gedragen, zoodat man tc Londen aan tafel gaat en te Leeds „le pousse-café gebruikt. Uit Londen wordt gemelddat de eige naars der hoogovens in het district Cleveland door den nood gedrongen, hebben toegestemd in eene onmiddellijke loonsverhooging hunner werk lieden met tien ten honderd. De Cunard-stoombootmaatschappij te Lon den heeft met de firma Thomson aan de Clyde een contract gesloten voor den bouw van eene stoomboot, die in grootte alleen door de Great Eastern zal overtroffen worden.. Het schip, dat Sahara heeler. moet, zal uit staal vervaardigd worden, 7500 ton inhoud meten en over meer dan 10.000 paardenkracht beschikken. Het zal 450 passagiers le klasse en 600 dekpassagiers benevens 6500 ton lading kunnen bergen. In Maart 1881 moet het gereed zijn. Naar de „Allg. Corresp." verneemt, wor den de Engelsch - Russische onderhandelingen over een overeenkomst in het Afghaansche en Centraal-Aziatische vraagstuk ongestoord voort gezet. Het Britsche Kabinet heeft van de Rus sische Regeering mededeelingen ontvangen die van een geest van toenadering getuigen. Met het oog op den tegenwoordigen cri- tieken toestand in Birma, heeft men het geraden geoordeeld, de Britsche troepen op de Birmasche grenzen aanmerkelijk te versterken. Drie batte rijen der Kon. artillerie hebben marschorder naar Indie ontvangen. Vertrouwbare berichten maken melding van een voorgenomen huwelijk tusschen den Groothertog van Hessen en de Dochter van wijlen Koning George van Hanover. Tot het aangaan van dat huwelijk zou in beginsel besloten wezen, doch officieel werd nog niets vastgesteld. De Groothertog trachtte te vergeefs de hand te verkrijgen van de jongste dochter van Koningin Victoria, daar tegen die verbindtenis in den boezem van het Kabinet verzet ontstond. Daarna uitte Koningin Victoria den wensch, dat de Groothertog in 't huwelijk zou treden met de Prinses van Hanover, zuster van den Hertog van Cumberland. De Russische Kroonprins komt nu toch naar Berlijn. Van Gmünden waar hij op het oogeu- blik de gast is van de Hertog van Cumberland, vertrekt hij binnen eenige dagen naar de Duitsche hoofdstad. Het geschiedt op uitdrukkelijk ver langen van den Czardie wegens redenen van gezondheid zelfs niet gaan kan en er bijzonder op gesteld schijnt de goede betrekkingen althans tusschen de Vorstenhuizen te handhaven. Von Bismarck heeft er in toegestemd den raadsheer Hausler af te vaardigenom met de nuntiussen te Munchen en te Weeneu de onder handelingen voort te zetten over de openstaande pastoorsplaatsen. Beide partijen trachten eene botsing te vermijden met handhaving van de bestaande wetten. Woensdag 11. is te Munchen het zwaard gegoten voor het Germaniabeeld op het groote monument aan den Niederwald. Terwijl het zich liet aanzien dat alles gelukkig zou afloopen, hoorde men eensklaps een slag alsof er een aan tal kanonnen werden afgevuurd. De werklieden en alle overige aanwezigen snelden hevig ver schrikt naar buiten. Niemand veronderstelde iets anders dan dat het werk mislukt was en het zwaard minstens in twee stukken zou liggen, 's Anderendaags bij het wegbreken van den vorm vond men echter alles in ordehet zwaaard wegende negen centenaarskwam gaaf te voor schijn. Te Ahlbachin' Nassau werden onlangs negen menschen door een dollen hond gebeten. Drie van hen stierven kortdaarna en onlangs is het vierde slachtoffereen tienjarig meisje aan de gevolgen overleden de overigen zijn tot dusver nog gezond maar de onrust over hun toekomst is alleszins verklaarbaar. -Eerstdaags zal de trousseau der aanstaande Koningin' van Spanje in het paleis van haren oom aartshertog Albrecht van Oostenrijkten toongesteld worden. Een lid der redactie van de „Neue freie Presse" was reeds in de gelegen heid het linnengoed en de japonnen der Vorstin te bezichtigen en geeft'daarvan eene beschrijving, waaraan het volgende ontleend is Het linnen lijfgoed is zonder uitzondering smaakvolkostbaar en onberispelijk bewerkt. Vtm de 24 dozijn hemden is de eenvoudigste soort van Iersch linnen, gladmet eenvoudige zoomen en smalle borduursels. De fijnere hem den zijn van batist en met echte Valencienne- kant afgezetde snede dezer hemden is in overeenstemming met de hedendaagsche mode van nauw aansluitende toiletten. Behalve deze hemden zijn er nachthemden met eenvoudige jabots en met fijne borduursels en kanten amazonehemden met gladde boorden en manchet ten van het fijnste linnen. Geheel in overeen stemming met deze verschillende soorten zijn alle andere artikelen van de ondergarderobe zoodat het uitzet slechts te zamen passende vol ledige garnituren bevat, De peignoirs zijn van batistnaar Rococomodelmet op den rug hangenden kap en Watteaaplooieu a la Louis XV en aan hals en armen met breede satijnen linten van allerlei kleur versierd. De négligés zijn van het fijnste doorzichtig batist, rijk met Brusselsche kantmet points d'antique, fleurs de lis en points d'Irlande getooid. Vooral trek ken eenige dezer kleedingstukken de aandacht welke met de fijnste kanten versierd van rose blauwe en roomkleurige crêpe de Chine vervaar digd zijn. Onder de onderrokken zijn de schoon ste die van zwaar satijn van allerlei kleur, eveneens mek de fijnste kanten gesierd. Interessant ook is de groote collectie kousen welke voorloopig 25 dozijn bedraagt. Men ziet daarin van de eenvoudige witte van fil d'Ecosse tot de kostbaarste zijden kousen met fijne tusschenzetsels van kant. Eene specialiteit zijn de a jour bewerkte kousen van cachemirewol. Zakdoeken bevat het uitzet in de grootste ver scheidenheid te veel om te noemen. Alle zijn ze fijn en op verschillende wijze geborduurd de eenvoudigste met de letters M. C. ondereen koninklijke kroonde fijnste met een door kanten omgeven kroon in het midden. Iets nieuws zijn de batisten zakdoeken met gekleurde zijden randenwaarin de handteekening der vorstin "Crista" geborduurd is, terwijl in andere weder de leliën der Bourbons, het Habsburgsche en het Spaansche wapen geborduurd zijn alle uit de hand en uitsluitend te Weenen bewerkt. Het tafellinnen schenkt volgens Spaansch ge bruik de Koning aan zijne gemalin alleen voor de borduursels daflrin werd naar het heet door Koning Alphonsus 30.000 fr. besteed. Het bedlinnen is uit Rumburger linnen en geheel met de leliën der Bourbons geborduurdde dekenskussens en dekbedden zijn met room kleurig rose en blauw satijn overtrokken. Couvrepieds voor de chaise longue zijn van glas batist met kostbare kant en met de wapens der beide stamhuizen in het midden geborduurd. Het uitzet is door de firma G. E. Spitzer te Weenen binnen den tijd van zes weken ge leverd en is geheel een product der binnenl. industrie. De garderobe der Vorstin wordt niet volledig tentoongesteld, daar eveneens volgens Spaansch gebruik de Koning haar deze schenktbestaande uit het bruidkleed en negen andere toiletten. Niettemin brengt de aanstaande Koningin toch nog een 20tal toiletten medewelks te Weenen vervaardigd zijn. Onder deze laatste verdiept de aandacht een sleepjapon van rosa zijde met breede points de gazeen een volledig toilet van roodgestreept fluweel met satijn en goud borduursel met daarbij passenden hoed en para sol en eene kleine witte mof van kant. Het eerstgeneemde toilet is bestemd voor de plech tigheid in het paleis van den Keizerwaarbij Maria Christina voor zich en hare nakomelingen afstand doet yan de Habsburgsche kroon en het tweede voor den fepstelijken intocht der Prinses in Madrid. Behalve het hierboven genoemde 'en de hoedenschoenenenz, zullen pok de kleinodiën en kostbare huwelijksgeschenken der Vorstin in het paleis van aartshertog Albrecht tentoongesteld worden. regeerden wij hen maar thans is het tijd met hen vrede te maken, om op die wijs ons in Duitschland en Oostenrijk van bondgenooteu te verzekeren, die de gevolgen van het Oosten- rij ksch-Duitsche bondgenootschap krachteloos kunnen maken. Een Russische rechtspleging. Het tooneel is een gerechiszaal. In het midden een vrede rechter, met den gewonen rechterlijken keten om den hals. Voor rde tafelwaaraan hij zit, staan twee personen; de een, in burgerkleeding met allerlei doeken en windsels om het gelaat de andere in een schitterende uniform. Achter deze personen staan vier getuigen twee voor en twee tegen. „Hoeveel malen vraagt de rechter aan den man met de doeken om het gelaat. „Dat is met op te tellen", antwoordt dezebijna on verstaanbaar. „Mijn onderkaak is ontwricht mijn neus opengekrabd mijn eene oog uitgesto ken een gat in mijn hoofd geslagen ,°mijn rechter bakkebaard uitgetrokkenmijn linker oor verminkt en mijn arm zwaar gekneusd-j— //Nu ja, maar zoo ten naastenbij?" „Eerst stompte hij mij zoowat zevenmalen ep mijn neus en toen" „Zevenmaalzegt ge „Ja dat was het begin. Toen pakte hij mij bij dé haren en rukte mij mijn bakkebaard uitzooals u ziet. Toen beukte hij op mijn oor los, zooals u ziet. Toen sloeg hij mij -wel vijftigmaal in het gezicht." „Dat is te zeggen vijftig oor vegen „Ja het zal wel zooveel geweest Z1JïV' "Eeu °°"eeg it 2 kopeken," vermenig vuldigt de rechter„dat is- een roebel". „Maar mynheer mijn hoofd! mijn baard mijn ribben mijn kakebeen mijn arm dien ik op zijn minst in twee maanden niet gebruiken kan!" „Houd u maar bedaard, dat wordt alles bij elkander geteld. Het hoofd vier kopeken de baard H/2 kopeken de arm 30 kopeken." (Na een oogeublik gezwegen te hebben.) „Hebt u nog iets?" „Eu mijn oog? De schande de beleediging?" Juist, het oog 7 kopeken. Dat is alles te zamen 1 roebel 52i/2 kopeken. "(Hij wendt zicg met een streng gelaat tot den ande ren persoon) „Wegens beleediging en mishande van dezen man zijt gij veroordeeld tot een schade vergoeding van 1 roebel 521 3 kopeken of 21/ï dag gevangenisstraf." De persoon in uniform, een forsch man met grijze knevelshaalt zijn beurs uitgeeft den rechter twee roebels en zegt: „Waarom zou ik mij gevangen laten zetten Hier zijn twee roebelsgeef de rest maar aan den gerechtsdienaar om op mijn ge zondheid te drinken". (tot zijn tegenpartij) „Als ik geweten hadhoe weinig het mij zou kosten hond dan had ik je wel anders toege takeld„Met uw verlof roept de rechter, „gij veroorlooft u in mijn bijzijn uitdrukkingen, die. Tien roebel boete!" De man in uniform trekt een lang gezichtlegt 10 roebel op de tafel en gaat heen. De rechter betaalt den mis handelden man 1 roebel 521/? kopeken steekt de rest met de 10 roebels in zijn zak en ver klaart de zitting voor gesloten. De Turksche Minister van Financiën heeft zijn ontslag genomenwaarschijnlijk omdat er toch niets voor hem te doen was. Men spreekt er van dat Midhait pacha weer in het bestuur zal komen. Het Russische dagblad Golos zegt in een artikel over de verhouding tusschen Rusland en Polen dat het tijd wordt aan de Polen de broeperhand te reiken. Tien jaren langzegt het blad Waalwijk, 12 November 1879. De Tweede Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 November, des namiddags ten 3 ure, Men schrijft uit Heidorp aan het Dagbl.: „Met betrekking tot de quaestie der patenten van zang- en muziekgezelschappen ten plattelande heb ik gelegenheid gehad kennis- te nemen van de officieele aanschrijvingen te dier zake. Daaruit blijkt, dat de gewezen Minister Gleichman ei genlijk geen nieuwe voorschriften heeft gegeven, maar alleen in een ingediend verzoekschrift aanleiding gevonden heeft om de van ouds be staande te bevestigen, die echter ju haar geheel, voor zoover men weet, nergens, doch gedeeltelijk slechts bier en daar werden toegepast. Een nader verzoekschrift heeft aanleiding gegeven tot de beslissing^ van den tegenwoordigen° Mi- ms.er, dat oefeningen of repetitien vrij van pa tent kunnen gelaten worden, ook wanneer zich daarbij p rsonen alleen als toehoorders bevinden; dat echter uitvoeringenzoowel als concerten wel degelijk te belasten zijn. Daar dit laatste tot dusver in den regel slechts bij uitzondering plaats vond, terwijl van de eigenlijke repetitien toch nooit pf nergens ten plattelande en in de kleinere el den patent geejfcht werd, zal het bij slot van rekening blijken dat de petitiemakers aan hunne eigene zaak, zoowel als aan die van al hun confraters op muzikaal gebied, toch nog maar een sJechteD dienst bewezen hebben," De schrijver yjrj bovenstaande regelen schijnt niet op de hoogte^ geweest te zijn van den'foe- stand in de controle Geertruidenberg. Vergissep wij ons ni. t, dan werd daar altijd patent geno men voor uitvoeringen en concerten. Den laat- sten tijd echter werden de muziek- en zangge- Zejseheppen in die contröle, wellicht daar alleen, genoodzaakt ook yqor hunne gewone wekelijksche repetitien patent te 'neraep, zoocjra die repetitien door toehoorders werden bijgewoond, tflia'r die toestand op den duur voor de financien van da fnegste gezélschappen onhoudbaar was, heeft men zicfl pep adres tot den betrokken minister gewend. Hierop is d^ beketuje beslissing gevallen, die, altans in onze contrpie, de meesje musje^r gezelschappen voor totalen ondergang behoedt. Te 's-Hertogenbosch (alwaar Mr. Luyben, die rapporteur was der commissie in zake de verkiezing-du T'ouy, burgemeester is) zijn de kiezerslijsten precies op dezelfde wijze (imn het hoofd) ingericht als de lijst van Harmélen té weten één lijst voor de Tweede Kamer èn dé Provinciale Staten te #amen. Hetzelfde is trou wens in meerdere, en waarschijnlijk in alle ge meenten van Noordbrabant het geval Op de Bossche komt achter één enkelen naam in de kolom „aanmerkingen" voor: „alleen voor de Tweede Kamer". Omtrent den burgemeester van Doraburv die sedert eenige dagen verdwenen is, leest mtn thans in het „Politieblad" „Sedert 31 October jl. heeft zijne woonplaats verlaten mr. C H. Elout, burgemeester der gemeente Domburgoud ongeveer 43 jaren engte middelmatig haar en wenkbraauwen' donker bruin voorhoofd vrij hoog oogen bruin en aan beide een litteeken tengevolge eener operatieneus gebogen mond en kin gewoon baard rossig, gelaatskleur opgezet Aostuué tamelijk gezethij draagt een brilwas laatst gekleed met een donkerbruin winterpak'en had bij zich 6n Zljner won'ng een Uclit zömerpak Den 2 November jl., des middagsis hij te Ltrecht gezien waar hij zeide zich naar 's-Hage te begeven. Een brief met het postmerk 's-Hage is sedert ontvangen. Hij had zich voorzien val een oionenlandsch paspoort. kome'n Vr6eSteen 0ngeluk is over~ De Officier van Justitie te Middeiburg ver zoekt opsporing en, bij eenige ontdekking, daarvan onmiddellijk bericht. Het geheele aantal der op de aarde in gebruik zijnde locomotieven bedraagt 50 000 stuks en wel naar de verschillende rijken ver- jf'd °v" de Vereenigde Staten van N.-Amerika 14.233, Engeland 10,932', Duitschland 5 927 Frank lijk 4,933, Oostenrijk-Hongarije 2,875 Rusland 2,684, Qost-Indië 1,323 Italië 1 172* In paardenkrachten uitgedrukt vertegenwoor- digfc de capaciteit van alle locomotieven ongeveer 10 millioeu paardenkrachten. De Dordische moordenaar J. Speekenbrink herstelt tegen alle verwachting van zijne wonden Er is thans alle kansdat hij in het leven zal blijven. Te Eindhoven is eene looierij met stoom op groote schaal opgericht, die met 1 Januari e. k. in werking zal treden. De Commissaris des Konings in de prov Noordbrabant is door den Minster van Justilié gemachtigd om voor het jachtseizoen 1877/80 wanneer onder omstandigheden als in art 18* letter c en d der jachtwet bedoeld ham vol doende mocht blijken dat op bepaalde plaatsen eene te groote vermenigvuldiging van wild is ontstaan - tot het schieten van wild op die plaatsen buitengewone vergunning te verleenen. Door tusschenkomst van een expediteur te Zwolle zijn sedert half September p. m. 200 waggons Duitsche aardappelente zamen in houdende omstreeks 28 a 30.000 hectoliter aldaar ingeklaard. Naar aanleiding van het onlangs voorge vallene met het Duitsche schip „Mary", dat door een zwaardvisch werd aangevallen dié zijn hoorn in het schip achterliet (zie ons vorig no) deelen wij nog het volgende mede In de huid der walvischvaarder „Fortuna" werd in 1827 het zwaard van een visch gevon dendie bij nader onderzoek bleek door de koperen huidspijkerhuid van l Eng. duim dikdoor 3 duim buitenhuid en 12 duims inhout en door 2 en een halve duims binneip* wegering, en ten laatste door den bodem va» een vat traan gedrongen te zijn. Bij onderzoek van het Engelsche oorlogschip „Leopard", het welk van de Afrikaansche kust teruggekeerd was bevond men dat het zwaard van een visch door de koperen huid door een drieduims eikeu buitenhuid en drie en een halven duim in een der inhouten van het schip was gedreven. Door werktuigkundigen Werd beweerd dat er negen slagen met een hamer van vijf eu twintig pond zwaarte gedaan zouden moeten worden om een ijzeren bout van gelijke afmetjngen als het zwaard door dezelfde dikte van hout te slaan. Een timmermansbaas uit 's Heerenberg die Zaterdag op het stationsterrein tc Emmerik aan eene loods eenige herstellingen verrichtte, had het ongeluk van den nok van het dak door de papieren dakbekleeding heennaar beneden te vallen. Hij kwam met den rug op eenige rails f cjie op den grond lagen terecht en'overleed, onder c.en sipai'teljjb lijden, yuim een uur na den val. In de zoogenaamde Appelscha'ster bergen houdt zich thans een gezin opbestaande uit man vrouw en een kind alsmede eene schoon» moeder. Deze menschen leiden een nomadenr leven, want zij verlaten soms spoedig eene woning die zij nog niet lang hadden bitrokken. In bet voorjaar woonden zij in een turfhok vestigden zich later te dezer plaatje er. beyindep rich nu in een holbijna in de open lucht. Zondagnacht jl. beviel de vrouwwaarbij dé moeder als vroedvrouw dienst deed en zich goed van die taak kweet. Eenige aangestokene hout- sprokkels dienden tot lichtterwijl alles in den omtrek in een duister kleed gehuld was. Aan vankelijk bad men vap deze bergbewoners njets vernomenmaar toen de mqeder der kraamvrouw den volgenden dag aan de ingezetenen de kraam bekend maakte, alsmede dat kraamvrouw en jkipd zich naar omstandigheden zeer wel bevinden, werd de zaak algemeen ruchtbaar. Than§ lijden zij geen' gebrek, daar'van ifersqhillénim "zijden eetwaren kleedingstukken en andere levensbe hoeften worden aangebracht. Gok is hunne biooze woning veel verbeterddaar zij verlof hebben bekomen ojp pij de omliggende bosscljen hout 'te kappen waarvan' gebrmk js gemaakt terwijl het getimmerde met zoden werd gedekt.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2