Nummer 193. Zondag 16 November 1879. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. In de wildernis verdwaald, %-■ e BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FE UIL LETO N. Engeland. Spanje. ÊTV% °o.%{ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsraimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Zonder eenige officieele plechtigheid zijn de zittingen der Kamers gisteren heropend. De Senaat heeft onmiddellijk zijn bureau en zijne parlementaire commissies gekozenom daarna tot nadere bijeenroeping uiteen te gaan. Met alcemeene stemmen is de eerste vice president baron de Tornacotot voorzitter gekozen ter vervanging van den prins de Lignedie zijn mandaat heeft nedergelegd. De tweede vice-pre sidentbaron d' Anethan het hoofd der oppo sitie in den Senaatis eerste en baron de Selys Lono-champs tweede ondervoorzitter geworden. Baron d'Anethan verving, bij afwezigheid van baron de Tornaco, het oudste lid m jaren op den voorzitterstoel. De Kamer hield slechts een korte zitting en stelde de verkiezing van haar bureau tegen hedeö aan de orde. In beide Kamers werden de nieuw gekozen leden na onderzoek hunner geloofsbrieven, toe gelaten. De heer Erère Orbanop een interpellatie d'Elhongne antwoordend, kondigt tegen Dinsdag verklaringen aan over de betrekking met het Vaticaan. Het is nog niet bekend of Canrobert zijne benoeming tot lid van den Senaat zal aannemen, daar hij meent dat zijn commandantschap van een legerafdeeling er gevaar door loopt Volgens de Temps in deze volkomen te vertrouwen, heelt er een onderhoud plnats gehad tusschen den President Grévy en Gam- betta. Tusschen beide staatslieden moet volko men overeenstemming bestaanten opzichte zoowel van de binnenlandsche als buitenlandsche staatkunde. Dit bericht is voor den tegenwoor- digen toestand in Frankrijk van veel belang. Ab-del-Kader wordt weder als overleden gemeld. Het bericht is ook ditmeal niet ge loofwaardig. De dood van den dapperen Ara bier zou thans geen staatkundig belang hebben maar toch deelneming wekken. De République francaise beweertdat tot het ontslag van den maarschalk Canrobert als president der commissie voor het in klassen in- deelen der officieren besloten is. Abdel-Kader is te Damascus overleden, waar liij sedert zijne invrijheidstelling door Napoleon woonde. Hij genoot van de Eransche Regeëring een jaarlijksch pensioen van 100,000 fr. Nu de schrijnwerkers-strike geëindigd^ is wordt er eer. van de bakkers te gemoet gezien. Deze is zeker buitengewoon lastig. Bij een vroegere strike van die heeren waren er terstond maatregelen genomendie stoornis voorkwamen in dit noodwendig bedrijf. La Civillisation deelt het gerucht mede, dat Waldarde moordenaar van den apotheker en zijn dienstbode op de place Beauveau te Parijs, op den boulevard des Italiens herkend en later in hechtenis genomen zou zijn. L' Estafette zegt daarentegendat IV aider ergens in Duitschland is en voegt er bij dat de Minister van Bnitenlandsche Zaken van dien van Justitie de noodige stukken ontvangen heeft om Jiem te doen uitleveren als hij in hechtenis genomen zal zijn. Te Agen is de voor weinige jaren gebouwde groote pannen- en steenbakkerij Dingsdag-nacht afgebrand. De gebouwen waren voor 100,000 frs. verzekerd. teraad, onthulling van het standbeeld van Cal- deron op het plein Santa Annakomen verder op het programma voor. Aan een schilder van naam zal opgedragen worden het vervaardigen van het portret der koningin dat bestemd is voor de raadzaal der gemeente. Of de feesten echter zullen doorgaan is twij felachtig want de koning heeftmet het oog op den plaats gehad hebbenden watersnood in Murcia cn elders het verlangen te kennen ge geven om geen feesren te houden en het daarvoor bestemde geld aan te wenden ten behoeve J der ongelukkigen. De Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de aanstaande koningin een jaargeld wordt verleend van 450,000 pesetas, en bij overlijden van den koning, een van 250,000 pesetas. De commissie voor de feestenvan wege den gemeenteraad te Madrid te geven ter gele-, genheid van het huwelijk des koningsheeft besloten daarvoor aan te wenden eene som van 2 millioen pesetas, waarvan D'g millioen gebracht znllen worden op het gewone en een 1/j millioen op het buitengewone budget. Onder anderen zullen gedurende de feesten, die drie dagen zullen aanhoudenaan de armen .worden uitgereikt 50,000 bons, elk van 5 peseta. Afsteken van vuurwerkeen groot bal van wege den gemeen- De ontbinding van het Engelsch Parlement schijnt nader ophanden dan uit de rede van den Engelschen Premier was op te maken. Een der leden van het Kabinet, de heer Stanhope, heeft er in eene openbare rede vrij duidelijk op ge zinspeeld. Het Engelsch escader moet binnen vier dagen gereed zijn om het anker te lichten en oostwaarts te gaan. Of dit ook met de ontbin ding in verband staat, weet men nog niet. Punch schijnt het te gelooven. Hij laat ten minste in zijn jongste nummer den Engelschen gezant voor den Sultan optreden met de woorden: Uwe Ma jesteit moet hervormen. „Moet," vraagt de Sultan'„is er dan in Eugaland een nieuwe grootvizier opgetreden?" „Neen", antwoordt de gezant, „maar er is eene algemeene verkiezing ophanden!" Een Engelsche stoomboot, Louise H., die op reis was van Algiers naar New-Orleans, be vond zich in den avond van 18 October in het oude Bahama kanaaltoen de dienstdoende of ficier plotseling om hulp hoorde roepen. Hij liet onmiddellijk de machine stoppen en ontdekte weldra op een vlot van aan elkaar gebonden planken, vijf mannen, die blijkbaar in den ui tersten nood verkeerden. In gebrekkig Engelsch deelden zij hem mede, dat zij behoord hadden tot een Spaansche stoombootdie 57 personen aan boord had en in den morgen van dienzelfden verbrand was, en dat er waarschijnlijk nog meer ongelukkigen op het water ronddreven. in. „Het zou eene dwaasheid zijn nu naar buiten te gaan," zeide Samson, „en nog drie levens op te offeren maar zij zal zich misschien schuil hebben weten te houden en ontsnapt zijn". De jonge man sidderde en nam daarop zijn geweer op want een lans drbng op dat oogen- bük door het vensterzonder echter iemand te treffen. „Komt hier," zeide Samson zich vermannende. „Helpt mij hier eerst!" en bijgestaan door hen, die daar tegenwoordig warendroeg hij half zijne vrouw en twee kinderen eene soort van ladder op naar een vliering, waar eene menigte schapenvachten tot aan den zolder lagen opge— hoopt. „Kruip daaronder," nep hij, „en trek eerst de ladder naar boven. Verberg u daar goed voor het oogenblik zijt gij er veilig Ziet riep Tom toen Mrs. Harris de ladder optrok,' en op hetzelfde oogenblik verdreven Teddy 'en Anderson met hun lans en snaphaan een paar Zwarten die aan de binnendeur waren verschenen en door een der vensters naar binnen waren o-eklommen. Hierop had eer.e scherpe worsteling plaats waarbij van beide zijden hevige slagen werden toegebrachten eindelijk de kamer geruimd werd doch niet dan nadat drie der zwarte aanvallers op den grond lagen te ziel togen terwijl hun bloed de witte planken der eenvoudige slaapkamer bezoedelde. Het was eene gevaarlijke taak en meer dan eene lans vloog door het venstertoen de lijken opgenomen en door naar buiten geworpen werden; vervolgeus werd de openinggebaricadeerd, zoowel als de andere kleine vensters aan de voorzijde der huten aan elk stond er een gereed om eiken nieuwen aanval af te weren. De dunne blauwe rook van de afgeschoten geweren steeg langzaam open scheen over de vertreden bloedvlekken een krans te vormen toen een kreet van Tom en bijna tegelijk een van zijn buks de hulp der overigen inriep in het achterste gedeelte der huthalf keuken half waschhuis waarvan het kleine venster de eenige opening was. Die hulp was hoog noodigwant omstreeks een twintigtal was bezig zich daar een toegang tot de hut te banen doch een goed onderhouden vuur van buks eu revolver dreef hen terug een aantal doodelijk gewonden op den grond achterlatende. „Wij behoeven niemand kwartier te geven", riep Anderson. „Zij moeten doodgeschoten wor den of wij zullen allen geslacht worden. Mik juist, Sir, al ware het alleen voor uwe vrouw en kinderenen ik zal zorgen twee of drie schoten op mijn revolver voor het laatst te be waren." Samson Harris keerde zich om en staarde het woest gelaat van den jongeling aan als wilde hij hem vragen wat hij met dit laatste bedoelde, maar deze blik werd niet opgemerktwant dorstende als hij was naar bloed ging Anderson voort met laden en schieten zoodra een hunner vijanden hem slechts een goed mikpunt bood. Bij elke losbrandingdie eene goede uitwer king deed ontstond er een woest geschreeuw vvaarboven het gegil zich nog verhiefwanneer een van de aanvoerders des stams ineen zonk de lansknods of het schild liet vallendie zijn gespierde afin niet meer voeren zou; doch ondanks hunne verliezen werd de aanval nu aan den eenèn dan aan den anderen kant herhaald De kapitein van de stoomboot veranderde onmiddellijk van koers, om andere schipbreuke lingen op te sporen. Na lang vergeefs gezocht te hebben, hoorde men opnieuw noodkreten. Nu vond men weder enkele personendie zich aan balken en overblijfselen van het schip hadden vastgeklemd. In het geheel slaagde men er in 17 personen van een wissen dood te redden. De kapitein meent dat hij nog meer had kunnen behouden, als de nacht niet zoo donker geweest was. De geredden verhalendat toen omstreeks middernacht het geroep van „brand aan boord" vernomen werd en allen naar het dek snelden, de vlammen in een oogenblik aan alle kanten uit het schip sloegen, zoodat aan geen blusschen te denken viel. De lading bestond uit graan petroleum en kruit, voor de Spaansche troepen op Cuba bestemd, De passagiers en de beman ning sloegen de booten aan stukkengrepen ieder een balk of een plank, en sprongen over boord, om een even vreeselijken dood tegemoet te gaan. Het ongewone schouwspel van het brandende schip had een aantal haaien aangelokt, die verscheidene der ongelukkigen, voor de oogen hunner reisgenooten verslonden. Bij het lossen van het stoomschip „Enge land" den 29sten October te Liverpool van New-York aangekomenwerd in het voorruim een persoon gevonden die zich verstopt had. Toen men hem ontdekte was hij stervende en nadat hij op het dek gebracht was overleed hij. Gedurende dertien dagen had hij geen voedsel genoten. Indien het bevestigd werd dat Engeland van den Sultan een haven in de Zwarte zee ge- eischt heeft dan zou zeker Rusland dit niet lij delijk kunnen aanzienomdat de Zwarte zee daardoor geheel in macht, van Engeland zou gera ken en de zoegenaamde neutraliteit van die zee eon doode letter zou worden. De Sultan moet toestemming verleenen indien een vreemd oorlog schip den Bosphorus passeertstaat deze toe dat Engeland een maritiem station in de Zwarte zee maaktdan kan de Sultar niet weigeren dat Rusland dergelijke inrichting maakt bij een of ander gewichtig punt ep de zuidelijke kusten van Klein-Aziëb. v. tegenover den invaart van het vloog de eene" lans na de andere door de kleine venstersof bleef in het beddegoed steken waarmede men ze gebaricadeerd had om er weder te worden uitgerukt en met meesterhand door Teddy den Zwarte te worden teruggewor pen die in zijn vuur zijne afkomst niet ver loochende en slechts een weinig geleroode en witte verf noodig hadom geheel zijn stamge- nooten, thans zijn vijanden gelijk te zijn. Maar eindelijk was de avond gevallen, want de korte schemering was voorbijen de sterren zagen kalm van haren trans op het bloedbad neder. Ofschoon men nog kort te voren de eene donkere gestalte na de andere van boom tot boom had zien sluipenof in eene opene plaats had zien voortsnellen schreeuwende en hunne lansen of knodsen zwaaiendewas nu alles stilbehalve dat men nu en dan het verwijderd geloei vernam van Samsons vee of het geblaat zijner schapen, Nu ook deed het geblaf en gehuil der honden zich hooren die door de woeste horde waren verjaagd geworden. Samson Harris ging gebukt onder het hevigste zielelijden want hij zag voortdurend zijn geliefd kind voor den geest met de Zwarten worstelende en door hen mishandeld terwijl hij zich zeiven daarvan de schuld gaf. Hij wilde haar nu gaan zoeken eene dwaasheid te midden der duisternis des nachtsomringd als ze waren door vijanden doch de bede zijuer vrouw weerhield hem en hun eenige hoop scheen te zijn dat de arme Mary het krijgsrumoer vernemende eene schuil plaats in het boseh gezocht haddat zich aan den eenen kant zeer ver uitstrekte. Hij wist dat zulks eene dwaasheid zoude zijn geweest indien de Zwarten haar gezien haddenwant zij zouden haar spoor gevolgd en haar schuil plaats gemakkelijk ontdekt hebben hunne eenige hoop was dat zij het rumoer in tijds mocht ontdekt hebben. Anderson en zijn makker waren ternauwernood aan den post ontkomen dien zij op eenige mijlen van Harris hoeve hadden inge nomenalleen door eene moedige houding en een vermetelen aanval waren zij er in geslaagd hunne krachten te vereenigen en, zooals Anderson had gehooptMary Harris ter hulp te snellen, die hijondanks haars vaders tegenkanting, reeds lang bemind had. Er was een kans datonder bescherming der duisternis Mary aan de Zwarten ontkomen en de hut bereiken zouen in die hoop stond Anderson aan de geopende deur op wacht. Meer dan eensmet Teddy b ij zich liep hij eenige malen op korten afstand om de hut; maar toen hij over het lijk van eer. hunner vijanden struikelde viel hij te midden der strui ken met zulk een luid gekraak dat hij blijde was naar de hut te kunnen terugkeeren en ztch daar weder op den uitkijk te plaatsen. Na eenig onderzoek bleek dat na den strijd de verdedigers der hut er allen met eenige schrammen waren afgekomen en zonder den vreeselijken angst, die allen nederdrukte, zouden zij vol hoop den morgen hebben verbeidom den vijand met vernieuwden moed ónder de oogen te zien. Zij hadden voorraad genoeg om den stiijd vol te hoadenal moest deze weken achtereen duren. Ook meende men dat de krijgs voorraad nog lang genoeg strekken kontot Samson een klein vaatje opende om te ervaren dat het buskruitdat er zich in bevondniets meer dan eene harde massa wastengevolge van een lek door het dak. Deze slechte tijding ging ven mond tot mond en met stomme smart beschouwden zij hunne kruithoorns om te ont dekken, dat hij die het meest had van niets meer dan twee schoten voorzien wasbehalve dat hetwelk op zijn geweer stond. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1