Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. Mexico. BINNENLAND. ;en che a op reeds ag het a eene .1welk oest bin- okhara" 'die uii t bestem ming naar NeU Uit Zanzibar ontvangt. iten melden de aankomst van de-vereenigde Deigischfe olifan ten-expeditie te Hgogo. Het stoomschip „Arizona", van New-York naar Liverpool, liep in der. nacht van den 7n op den 811 November op 47° NBr. en 53° WL. op .een ijsveld. De zee was kalmde wind Nóordelijk en de lucht betrokkendoch het was volstrekt niet donker. Het stoomschip was onder bevel van den tweeden stuurman de ge zagvoerder had orgeveer tien minuten te voren het dek verlaten. Met eene vijftien mijls vaart liep de „Arizona" op het ijs en werd de boeg ongeveer vijftien voet ingedrukt. Er was voor een oogenblik groote wanorde onder passagiers en equipage toch slaagde de gezagvoerder er spoedig in de rust te herstellen. Hst ijsveld waar de „Arizona" tegen aangeloopen wasbe sloeg. een omtrek van vier a vijfhonderd met drie hoogten van 60 a 70 voet. Onmiddellijk na de aanvaring bestoud er ge vaar dat deze massa's, op het dek zouden val len en het schip verbrijzelendoch gelukkig vielen slechts een paar stukken eenige tonnen wegendeop het deken dewijl de machine achteruit werktewas de „Arizona" spoedig vrij van het ijs. Er werd onmiddellijk eene sloep gestreken om de schade aan den boeg te onderzoeken en men bevond dat deze zich alleen tot de boeg bepaalde en het voorste schot onbeschadigd ge bleven was. Verscheidene passagiers die door den schok omvergeworpen waren hadden letsel bekomen benevens vijf man der equipage. De lading is onbeschadigd. Het wetsontwerp door dèn Duitschen Kanselier aan den Bondsraad aangeboden om een twee jarige begrooting voor het Duitsche Rijk vastte stellen vond niet alleen bijval bij den Raad maar bij het tweede onderzoek is er zelfs een artikel aan toegevoegd dat het ontwerp een veel wijdere strekking geeft. Volgens de nieuwe redactie n.l. zal niet alleen het budget om de twee jaren worden vastgesteld maar zal ook het Duitsche parlement slechts om de twee jaren worden bijeengeroepen. De ongesteldheid van Vorst. Von Bismarck is volgens een bericht in Daily News van erns tiger aard dan gewoonlijk. Meq weet dat de Vorst een gelegenheidszieke is. Wordt zijn tus- schenkomst vereischtdan is hij altijd plotseling geheel hersteld. Er wordt dan ook ditmaal in de staatkundige kringen meer gevraagd waarom de Kanselier ziek is dan hoe hel met zijn toe stand gaat. In hoeverre nu Daily News goed is ingelicht, valt niet te beslissen. Zeker is dat de Kanselier nog gasten kan ontvangen en wel den Franschen Gezant te Berlijn den Heer Saint Vallierdie eenige dagen als gast op Varzin zal vertoeven. Het Oostenrijksch verbond schijnt dus geen kwaad bloed met Frankrijk te hebben gezet. De vrede of liever de verstandhouding tusschen Rusland en Duitschland is hersteld, dank zij de persoonlijke lusschenkomst der twee Keizers. Keizer Wilhelm noodigde Keizer Alex ander dringend uit Berlijn te bezoeken op zijn reis naar het Zuiden en schreef er bijdat hij noch "zijn zoor. ooit strijd zouden voeren tegen Rusland. De Keizer antwoordde dat hij niet persoonlijk aan die uitnoodiging kon voldoen maar dat zijn zoonde Kroonprins hem zon vervangen. Zooals men weet, wordt dezer dagen daaraan gevolg gegevdn. Op de aanstaande internationale visscherij- tentoonstelling te Berlijn zal niet alleen uit ons werelddeelmaar ook uit landen buiten Europa worden ingezonden -zoodat deze tentoonstelling waarschijnlijk zeer belangrijk zal zijn. De ten toonstelling staat onder bescherming van den Duitschen Kroonprins, en de Staat zalingeval de kosten der tentoonstelling niet gedekt worden, de onderneemster de Duitsche Visscliersvereeni- ging, een geldelijke tegemoetkoming schenken, omdat de belangen der Duitsche visscherij in hooge mate bij dfe onderneming betrokken zijn. De bewoners der Nehrungen, de landtongen die langs de kusten der Oostzee de bekende strand- meren van de zee scheiden moeten telkens hun dorpen verplaatsen omdat die het een na het ander onder het duinzand bedolven worden. Honderd jaren geleden vond men op de Ku- rische Nebrung twee dorpen, Kaiwaiten en Kunt- zen. Langzaam maar zeker, werden zij door het zand overdektde inwoners vertrokken naar elders en thans is er van beide plaatjes geen spoor te vitoden. Kort daarop werd Pillhopen door eenzelfde lot bedreigd-; ook daar vluchtten de inwoners en stichtten een eind verder een ander dorp, Nieuw Pillhopeu. Maar weldra werd ook het nieuwe dorp onder het zand bedolven; het oude kwam weer tevoorschijn en ward thans opnieuw bewoond. Toen werd Negeln bedolvenen de inwoners bouwden twee andere dorpen, Prell en Perweik. Maar in laastgenoemd plaatsje breekt men ihans alweer de huizèn af, om Nieuw Perwelk te bou wen dat misschien even kort zal bestaan. De regeering komt zooveel mogelijk de arme Nehrutigbewoners te hulp en geeft ieder Perwel ker die zijd huis moet verplaatsen, zekere som als schadevergoeding. Hier te lande is het verdwijnen van dorpen ook wel niet onbekendmaar zoo snel als aan de Oostzee woekeren de golven der Noordzee toch niet voort. Dr Nachtigall heeft aan het aardrijkskun dig genootschap te Berlijn verslag gezonden van den tegenspoed door den reiziger Gerhard Rohlf ondervonden bij zijne expeditie in het noordelijk deel van het onbekende land in Afrika. De rei ziger werd met zijn gevolg geheel uitgeplunderd en ook beroofd van de geschenken, welke hij van wege den Keizer van Duitschland moest over brengen aan den Sultan van Wadar. De expe ditie wordt echter voortgezet, zoodra het geroofde door nieuwen voorraad vervangen is, Een Berlijner was zoo gelukkig geweest in de tentoonstellingsloteiij een prachtige brandkast te trekken een stuk van f 600 waarde. Hij had zelf wel geen behoefte aan zulk eeu meubel, maar was toch recht in zijn schik met dien mooien prijs want men heeft er hem reeds te,stond een aardige som voor geboden. Hij wil nu met alle genoegen zijn prijsje verkoopen maar kan daar in nog maar niet slagen. Er ontbreekt een ge wichtig iets de sleutel van de brandkast is en blijft nergens te vinden. Wien hij er ook naar vraagtuiemand kan hem zeggen waar de sleutel gebleven isen het ongeluk wildat de fabri kant van de kast "verklaard heeft geen nieuwen sleutel te kunnen maken. De arme man heeft dus niets aan ziju kastcn is van plan om ia rechten den sleutel of schadevergoeding te ei- schen, In de Rijnprovincie Westfalen waren sinds eenigen tijd de gevangenissen zoo bezetdat er drie hulpinrichtingen (te Andernach üusseldorf en Munster) moesten worden geopend te zamen voor 700 gevangenen. Toch is dit niet meer voldoendë. Het aantal gevangenen is nu zoo grootdat men nog altoos gebrek aan ruimte heeft. Daarom wordt het gewezen krankzinnigen gesticht te Siegburg thans insgelijks tot eene ge vangenis ingericht en wel voor minstens 400 personen. WeeneM13 November. De Czarewiteh en zijn gemalin zijn met den Koning en Koningin van Dènemarken om half vijf aangekomen. De Keizer en de Russische v en Deensche Jgezanten waren aan het 't station. De Keizer begroette de koningin en de grootvorstin met een hand kus wisselde handdrukken met den Koning en omarmde en kuste den Grootvorst herhaalde malen. Het blijkt thans dat de schoone die onlangs ontsnapte uit den harem van den gewezen onder koning van Egypte niet alleen de wijde wereld in trokmaar dit deed in gezelschap van een knappen jongen student en schilderdie kennis met haar heeft gemaaktterwijl hij in de om geving van den harem zat te schilderen. Het paar werd te Foggia ontdektmaar toen waren zij reeds wettig man en vrouw. Het moet oor spronkelijk een Fransche vrouw zijn. Graaf Schuwaloff heeft bij ziju ontslag als gezant te Londen zeer hooge onderscheidingen van den Keizer ontvangen. Daar er geen be paalde redenen bekend zijn levert dit ontslag natuurlijk stof tot zeer uiteei'loopende geruchten, te veel om te vermelden. Dat de Oostersche politiek nog altijd aan de orde blijftbewijst ook de benoeming van den opvolger ven den Graaf, den tegeuwoordigen gezant in Turkije. Herhaalde malen is in den laatsten tijd melding gemaakt van het ontslag van Prins Gortschakoff. Opnieuw wordt dit gerucht ver spreid en als er ditmaal meer waarde aan wordt gehechtdan is het omdat het uit dezelfde bron komt., waaruit het eerste bericht van het ontslag van Graaf Schuwaloff voortkwam namelijk uit de omgeving van Graaf Beaconsfield. Bevestigt zich dit berichtdan heeft het den schijn dat de Keizer van Rusland zijn Oostersche staatkunde wil wijzigen. De toestand' is zeker niet zoo rooskleurig als Lord Beaconsfield. wil doen voorkomen. Er heerscht spanning tusschen de Russische en En- gelsche Kabinetten die blijkt uit verschillende kleine omstandigheden. De nederlaag door de Russen in Azie ge leden wordt thans volkomen bevestigdhoewel er officieel nog geen melding van wordt gemaakt, Er is toch een brief openbaar gemaakt van een der militairen die schrijft: „Toen wij door de Turkomannen verrast werden had er een too- ueel plaats dat moeielijk valt te beschrijven. Krijgsvoorraad en kanonnen vielen in de handen der vijanden. De gewonden moesten worden achtergelaten het was een wilde vlucht. Onge lukkig zijn die gewondenten getalle van circa 700, allen gedood. De „Golos" en de overige Russische bladen laten niet naer gedurig op terug te komen dat Duitschland te eenigertijd voor de jegens Rusland betoonde ondankbaarheid zijn loon zal ontvangen. In de Russische marine heerscht groote bedrijvigheid en binnen enkele dagen zal weder een kanonneerboot (no .5 in de laatste zes weken) van stapel loopen. Voorts wordtnaar de „Gazetta Lubelska" melutaan de versterking van de Weichselvesting Iwangerod hard gewerkt. Men is daar bezig met het bouwen van zes nieuwe forten. Uit St. Petersburg nrldt men, dat de sledevaart aldaar sedert eervige dagen in vollen, gang is. Hét verkeer op het Ladogameer en de kanalendie er op uitloopenis wegens ijsgang gestremd. Uit de kas van het weeshuis te St. Peters burg werd onlangs vier millioen roebel yermist en bij gerechtelijk onderzoek kwam het uit, dat de som gestolen was door den kashouder. Deze man bezit verscheidene millioenenis eigenaar van vijf prachtige huizen en pleegde den diefstal waarschijnlijk alleen uit zucht naar meer. Toen men de huizen in beslag wilde nemen bleek hetdat zij voor de geheele waarde met Jhypo- theek waren bezwaard. De schurk had zich intusschen met al zijn schatten uit de voeten gemaakt. Honderd acht en twintig gevangenen van de „Huascar" zijn te Valparaiso aangekomen; Zij' werden door dé bevolking met achting bejegend. Onder de bemanning van genoemd schip waren niet minder dan 86 Engelschen. Alsof Peru nog niet ongelukkig genoeg is komt er nu nog binnenlandsche verdeeldheid bij. In Lima zou zélfs oproer zijn uitgebarsten. Dit ailes komt den Chilianen ten goede. De Indianen hebben weder van zich dpen hooren op de Mexicaansche grenzen. Er ont stond een gevecht tusschen 200 Indianen en 50 blanken uit Nieuw-Mexico. 32 van de laatsten werden gedood en de overige 18 gewond. De Indianen worden langzaam maar zeker uitgeroeid maar in hun „struggle for life" zal nog menige blanke te gronde gaan eer de vrije bewoners der woeste landen opgehouden hebben te bestaan. De Peruanen schijnensedert hunne vloot werd vernield of in handen van den vijand viel, het onderspit tegen de Chilianen te delven. De hulde kan hun echter niet onthouden worden dat zij zich dapper houden. Dat zij Lisagua verlorenis een harde slag geweestomdat daardoor de verbinding in het land zelf verbro ken wordt. De plaats werd tegelijkertijd' te land en van de zeezijde aangevallen en doorstond een bombardement van zes uren. Aan beide zijden was het aantal gewonden en dooden be trekkelijk aanzienlijk. De Amerikaansche brigade-generaal Ord die bevel voert in den Staat Texas heeft onlangs uit een stuk meteoorijzer een degen laten ver vaardigen. Het materiaal, dat uit ijzerenstaai bestond was zeer broosmaar alle moeielijk- heden werden overwonnen, en het zwaard kwam gereed. Het draagt een Spaansch opschrift, waarin vermeld wordtdat dit zwaard van ijzer is vervaardigdhetwelk in Mexico uit den hemel ia gevallen en dat het den Mexicaanschen divisie-generaal Trevino ten geschenke werd ge geven door zijn vriend generaal Ord uit de Vereénigde Staten. In den laasten tijd zijn in de Sierra Mojada in 't Noorden van Mexico op de grenzen van Texas rijke goud-, en zilvermijnen ontdekt. Geen wonder, dat die de begeerlijkheid der bewoners van Texas hebben opgewektzoodat dadelijk botsingen zijn ontstaan tusschen de Mexicaansche mijnwerk rs en de grensbewoners. Om nu voor 't behoud van het district voldoende te kunnen waken heeft het Mexicaansche Congres het tot bondsdist:let verklaard, d. w. z. het onder 't onmiddellijk bestuur der centrale regeering ge plaatst. Men vreest intussehen dat de zaak nog wel tot conflicten met de Regeering te Was hington aanleiding zal gevan. De Amerikaansche gezant te Mexico heeft zich in persoon naar de Sierra M< j ida begeven om een rapport aan zijn Regeering ip te stellen. De voor de presidentskeuze is in vollen gang. Naar men zegtstaat Diaz de candidatuur van Benitez voor. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel van Zondag 16 November zullen de volgende stukken gezon gen worden. 1 QuodlibetKuntze. 2 Zondag op het meer Heinzb. 3 Nabucodonosor für Bargton. 4 O pepitaMüller. Waalwijk, 15 November 1879. De Min. van oorlog heeft afwijzend beschikt op de aanvragenwelke door tusschenkomst van de militaire autoriteiten ingediend zijn ten pehoeve van miliciens, die gedurende de winter maanden in het genot van verlof wenschtcn gesteld te worden. Het schijnt in '3 Ministers bedoeling te liggen, dat alleen dan aan dergelijke verzoeken kan worden voldaanals de naaste betrekkingen zich daartoe per request tot den minister wennenonder overlegging van een bewijs, door een burgemeester der woonplaats gelegaliseerddat de tegenwoordigheid van de bedoelde miliciens noodig is, om in de behoeften van het gezin.te helpen voorzien. De hoofdingenieur J. Dirks zal eerstdaags met den heer de Lesseps naar Panama vertrek ken in het belang van de doorgraving dier landengte. Door het waterschapsbestuur van de Be neden-Dommel 13 beslotenaan stemgerechtigde ingelanden een crediet aan te vragen voor het doen van opnemingen tot het verkrijgen eencr verbeterde waterlossing door verhooging van dijken en het in werking brengen van een stoomgemaal. De Kamer van koophandel en fabrieken te- 's--Bosch heeft in hare jong3te zitting besloten aanbden minister van financien te verzoeken, meer 21/2centstukken in omloop te brengen en ale inwisseling van oude centen verplichtend te stellen. De Pr.N.Br. zegt, dat in 's-Bosch de kie zerslijsten, sedert Mr. Luyben burgemeester is, stipt Volgens dé wettelijke voorschriften zijn opgemaakt. De N.R.Gt deelt het volgende mede „Door een persoon zich noemende Dooren- lyqlen, kleermaker, wonende te Werkendam is bi) verschillende winkeliers te Dordrecht bestel ling genaan op goederen, die met rembours aan zeker adres te Werkendam moesten worden op gezonden. Tot teleurstelling van die winkeliers kwam echter al het bestelde weder terug en bleek het dat de persoon, voor wien de bestel ling gedaan was, niets van de zaak wist. Ook is uit informatien te Werkendam gebleken, dat daar geen kleermaker'Döorenmalen woontdat voor eenige jaren een dergelijk bedrog gepleegd is, toen echter met het doel om commissieloon te verkrijgen, waarvan voor zooverre bekend, ditmaal geen sprake geweest istoch lijden de betrokken winkeliers schade door de afzending, verpakking, enz.". Zou dit soms dezelfde heer van Doorer.malen zijn, die zich te Sprang voor gepensioneerd op zicht :r der O.I. Genie uitgaf, en die van Caem eer.e v'ergeefsehe reis naar 's-Bosch liet maken, tot het afhalen van koffers cn andere zaken, die er niet waren Diezelfde persoon moet ook te Kaatsheuvel eene naaimachine gekocht hebben die de ver kooper, netjes ingepakt naar eene mevrouw te Vlijmen moest brengen. Die Mevrouw was te Vlijmen onbekend en ook de machinen-verkooper had eene vergeefsche reis gemaakt. De Scientific American verhaaltdat de Rotterdamsche stoomboot Galanddie te New- York op 9 September is aangekomen den ka pitein en de manschap van een Noorweegsche bark heeft medegebracht, die midden in den Oceaan was gezonken tengevolge van den stoot van een „zeemonster". Op 4 September 'smor geus maakte de bark bij goeden wind 6 a 7 mijlen in het uur. De zee was vrij kalm en het schip had alle zeilen westwaarts, De kapitein was o)) het dek tegen 5 uurtoen een vreeselijke stoot werd gevoeld, die de geheele bark deed schudden. D# manschappen sprongen uit de kooien, daar zij meenden dat de voormast was gevallen. Kapitein Larsen an 3 matrozen liepen naar bakboordzijde en zagen de zee met bloed gekleurd, terwijl de staart en vinnen van een groot dier de zee zweepten die aan den kant van het schip sterk werd bewogen.. Op het oogenblik riep een matroos, dat er een lek in het schip was. De kapitein en de timmerman onderzochten dadelijk het kielruim en bevonden dat 3 voet onder de waterlijn 4 planken van 41 j duim dikte waren gebroken, aan bakboord van de boeg. In weerwil van alle pogingen zonk het schip, nadat de bemanning het had verlaten. In de nachten tusschen 11-14 dezer heeft de hemel bij helder weder schitterende tooneelen opgeleverd. Wij bedoelen het lichten van meteoren die aan het donkere firmament in groote getale tus schen de fonkelende lichtsterpen trekken om na verloop van 2 a 3 seconden eveAplotseling te verdwijnen als zij verschenen zijn' 't Zijn wandelaars uit het heelaldie evenals onze aarde en de andere planeten om de zon loopeneenzaam en rusteloos en onbereken baar ten minste in zooverreals wij hunne verschijning niet vooraf aankondigen kunnen. Zijn zij evenwel eerst in den cirkelloop van ons wereldlichaam geraaktdan zijn zij ook binnen het bereik der getallen van de sterrekundigen. Men vond, dat slechts zelden een meteoriet ons tot op eene hoogte van 3 mijlen nadert. De mees- ten door suizen onzen dampkring met eene snel heid van 4 tot 9 mijlen in de seconde, op eeue hoogte van 2 tot 20 mijlen, om dan in het heelal hunnen loop voort te zetten. De groote, geregelde meteoorzwermen kunnen zich aan de betekenin gen der sterrekundigen niet onttrekken. Van den te verwachtten Novemberzwerm b. v. weten wijdat hij regelmatig elk jaar op een vasten tijd terugkeert. De wetenschap heeft ons tevens geleerd dat dit verschijnsel op zekere tijdpunten met buitengemeene grootschheid plaats heeft. Zoo geschiedde het in 1799. Humboldt schrijft, dat het den schijn hadalsof op groote hoogte een kunstvuurwerk afgestoken werd. 34 jaren later, dus in 1833, vervolgens weder in in 1866 was de sterrenregen zoo dicht, dat men het aantal met de ontelbaarheid ds sneeuwvlokkendie bij een gewonen sneeuwval in de lucht zweven, ver geleek. Volgens de berekeningen van beroemde estronomen waren in den tijd van 10 minuten, in de grootste dichtheid van den val, minstens 15,000 meteoren laDgs het [joheele uitspansel

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2