iümmerl94. Donderdag 20 November 1879. 2°. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "feu i l l e t 0 n. In de wildernis verdwaald, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanj Engeland. Dit blad versclujnt Woensdag en Zaterdag avond. «—Abonnementsprijs per 3 piaa^üeti IjÖG, fij^nco per post dooj het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingëzon ffiénTtukkefl, gelden enzfranco te "zenden aan den Uitgever, Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Uit Ostende worden_aan de Indépendance beige eenige bijzonderheden geschreven over de twisten tusscheu Engelsche en Fransche visschers op de Belgische kustwelke de Fransche regeering genoopt hebben het oorloogsvaartuig Actif te Ostende te stationeeren, waar het ter beschikking gesteld is van den Franschen consul. Eenige Fransche'visschersbooten van T re port en Trou- «ville zijn aap den voorsteven onder de waterlijn voorzien van een scherp ijzeren voorwerpin den traut van den ram van sommige oorlogsche pen waarmede zij de netten eü touwen van vreemde visschers vernielen .f^||Een Engelsehe visschersboot betrapte een boot van Trouville op heeterdaadterwijl zij de door de Engelschen uitgeworpen netten op deze wijze aan stukken voerwaaruit natuurlijk een twist ontstond welke hiermede eindigde dat de Fransche vis schers zich van geweren bedienden en drie Engel sche visschers zwaar verwondden. De veront waardiging en woede is daarover te Lowestoff Yarmouth en andere Engelsche visschersplaatsen zóó groot, dat de reeders te Boulogne sur mer aan de visschers streng bevel hebben gegeven niet onder de Engelsche kust te gaan visschen, omdat van de aldaar lieerschende agitatie voor ken de ernstigte gevolgen te duchten zouden zijn. De Fransche règeering heeft zich niet tot het zenden van een oorlogsvaartuig bepaaldmaar de bootwaaruit op de Engelschen geschoten is gerechtelijk doen onderzoeken, mei het gevolg dat daarin inderdaad geweren en ammunitie ge vonden zijn en de bemanning in heehtenis ge nomen werd. In den Ministerraad, in het Elysée gehouden, werd besloten zich tegen de veranderingën te verklarenwelke de Senaat in het budget voor 18§0 zal voorsteilen. De heer Waddington verklaardedat de bui- tenlandsche aangelegenheden in het Oosten zeker moeilijk op te lossen bezwaren bieden, maar dat IV. „Zullen zij morgen den aanval hervatten was de dikwijls herhaalde vraag. Men dacht dat zij het doen zouden uit wraakzucht en niet rusten voor allen in de hut den dood gevonden hadden een ander meende dat zij door de ge leden nederlaag te zeer ontmoedigd den volgen den morgen reeds mijlen ver zijn zouden; doch deze laatste onderstelling beloofde te vee!dan men kon gelooven. Anderson en Harris spraken weinigdoch terwijl de anderenonbevreesd door de overtuigingdat de Zwarten nimmer een aanval bij nacht wagengerust sliepen waakten zij voorten terwijl zij zich de plech tige stilte der bosschen die hen omringden den strijd met de inboorlingen en hun gruwel daden voor den geest brachten herhaalden zij telkens de vraag -. „Waar mag Mary zijn Terwijl zij den geheelen nacht doorwaakten de oogen nu hier dan daar gewend zagen zij in eiken struik eiken Boom elk werktuig van den landbouw een vijand die evenals zij op de wacht stond, om hen te bespieden, hunne macht te verkennen en de beste plaats op te spo„ren waar zij den volgenden dag den aanval zouden hervatten. Maar de nacht verliep en do getrouwe wachters van den nacht, zagen nog even vreed zaam op de aarde neder terwijl er eene veran dering kwam in de verbeelding van hen die de wacht hielden en die nu in de voorwerpen welke hun eerst zooveel vijanden hadden toege schenen haar meenden te zien wier afwezigheid het 'ónwaarschijnlijk is dat die langs anderen dan diplomatieken weg zullen behandeld worden. Vooral in onze dagen is het een zonderlinge gewoonte om bij groote militaire manoeuvres officieren van vreemde mogendheden uit te noo- digen getuige te zijn van de vorderingen welke in°taktiek enz. gemaakt zijn en daarvan partij te trekken als men te huis is gekomen, ten einde den tegenstander van morgendesnoods met gelijke wapeneu te kunnen bestrijden. Is men zeer goede vriendendan worden den officieren die door de respectieve gouver nementen afgevaardigd worden, voor-de terugreis naar het vaderland decoraties geschonken. Zoo hebben alle Duitsche officieren die dit jaar de manoeuvres in Frankrijk bijwonen, het officiers kruis van het legioen van eer gekregen. Dat dit zeer de aandacht trekt is natuurlijk, en vooral in Frankrijk zijn zij die van een spoedigen re vanche-oorlog droumener alles behalve over gesticht. De Minister Waddington, die ai veel hij de Republikeinen op zijn kerfstok heeft, zal er misschien spoedig de gevolgen van ondervin den. De Heer Waddington die reeds veel deed om het prestige van Frankrijk te doen herleven en een zeer moeielijken tijd heeft doorleefd, vooral ten gevolge van de onberekenbare staatkunde van Graaf Beaconsfield wordt misschien onverdiend hard gevallenmaar daar wórdt bij politieke combinatiën niet altijd op gelet. Het blijkt nudat de verkiezing van den socialist üumertót lid van den generalen raad te Rijsselniet die beteekenis heeft welke er aanvankelijk aan gehecht werd. De republikei nen waren verdeeld en al de legitimisten en Bonapartisten stemden op den socialist. Dit is een taktiek ten einde de republiek iu discrediet te brengen. Het is.niet der eerste maal dat die gevolgd wordt. Van de 1700 bakkers in Parijs hebben er 400 toegegeven aan de eischen der werklieden. De overige hebben geweigerd. Nu zullen de bakkersgezellen een nieuw soort van strike in praktijk brengen. Het bestuur der vereeniging heeft aan den prefect van politie geschreven, dat het niet in de plannen lag den arbeid te staken, maar de patroons te vermoeien en aldus tot toe geven te nopen. De gezellen zullen n. 1. iederen zulk een angst in meer dan een hart had gestort. Maar ofschoon Anderson hoopvol naar buiten trad cn den slapende zwarte naast ljem wekte vernam hij niet het minste geristel van vlugge voetstappennoch de ranke gestalte van het schoone meisje die verbeeldde hij zich aan het oog harer vijanden had weten te ontkomen en thans zich naar de hut spoedde om daar eene schuilplaats en bescherming te zoeken. Anderson zuchtte en zou zich wanhopig de haren uit het hoofd hebben kunnen rukken toen hij teleurgesteldgejaagd en koortsachtig andermaal om de hut ging en oplettend elk geluid trachtte op te vangen doch allés was stil als het graf. Zoo hij het had kunnen doen zou hij in den slaap die rust en verademing gezocht hebbenwelke zijn lichaam zoo zeer behoefde, doch te vergeefs. Eindelijk brak de morgen aaneerst dat bleek parelachtig grauwdaarna die zwakke purpere tintvervolgens die roode vurige wolken dan die reusachtige gouden pijlendie uitschieten naar het zenith en eindelijk verscheen, als met een sprongde schitterende zon zelve om haar liefelijke stralen op de aarde neder te werpen, als ware daar alles vredeen smart geheel on bekend. Doch er was rust noch vredewant met een dolzinnig gekrijsch vertoonden de Zwar ten zich weder schreeuwden sprongen, dansten, juichten, hetzij om hunnen vijanden schrik aan te jagen hetzij om zichzelven moed in te boe zemen. Zij hadden hun gelaat met een soort van rooden oker geverfdterwijl zij op hunne schilden afzichtelijke menschenhoofden hadden geschilderd om hen die zij aanvielen schrik aan te jagen. Naaktbehalve de strook van de "huid der buidelratdie zij om hun middel droegen hernieuwden zij den aanval op de hut, en wierpen hunne lansendiehet voorwerp waarop zij gedoeld waren missende teruggewor- morgen den 'patroon verlaten en zich doen in schrijven in het bureau van werkzoekenden. Deze voortdurende verwisseling van personeel is natuurlijk op den duur niet uit te houden. Welke maatregel de patroons daartegen zullen nemen is uog niet hekend. Aan Maarschalk Canrobert is op zijn ver zoek ontslag verleend als president der indeelings- commissie van officieren van den staf. Figaro verhaalt vaneene groote inrichting, die zekere St.-Yves te Parijs heeft en waarin hij. werkzaam is om de plantaardige voortbrengselen der zee, vooral dé wieren, om te zetten tot een gezond voedsel voor menschen en dieren. Het blad geeft boog op van deze zaak en zegt dat St.-Yves uit den onuitputtelijken schat, dien de zee in hare [flora in den schoot draagt, een reusachtige nijverheid te voorschijn zal brengen, Cene nijverheiddie het menschdom tot eene weldaad zal zijn. Blijkens inlichtingen bij het departement van Buitenlandsehe zaken ingewonnen is het onlangs verspreid gerucht betrekkelijk den dood van Abd-el-Kader van grend ontbloot. Indien het waar waszouden de Fransche consuls te Damascus en te Beyruth niet in gebreke zijn gebleven, het ter kennis te brengén van den Minister. De stad Galais verkeert onder den indruk van een vreeselijke gebeurtenis. In den nacht van Wroensdag op Donderdag is de galjoot René van Nantes op twee kilometers afstand van het strand, in' het gezicht van Beam vergaan. De equipage was in- het want gevlucht en in allerijl werden middelen tot redding beproefd. Toen -nu de redders op - de plaats des onheils waren aangekomen, was het scaip uiteen geslagen en waren*de opvarenden verdronken. Alleen den hond von het schip gelukte het zwemmende den wal te bereiken. De equipage bestond uit vijf man. e. Dq minister van buitenlandsehe zaken heeft a (ft Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat pen werden naar de hand die ze geworpen had. WTat de belegerden betrofhun bleef niets over dan te vuren tot de laatste kogel en het laatste kruit zouden verschoten zijn -en dan hunne "toevlucht te nemen tot zulke wapens, die zij in hunne beperkte rnimte vinden konden, daar er van overgave geen sprake kon zijn en toen nu het eene schot na het ander viel was het een jammerlijk gezicht hunne uitwerking te zien in de roode vlek of gapende wond in het vleesch waar een kogel was binnengedrongen. Maar als het zelfverdediging geldtgevoelt de menseh weinig mededoogen met tun die er op uit zijn hem van den kostbaren schat te heroo ven en het was met een akelig gevoel van zelfvol doening den eenen wilde na den anderen te zien vallen; tot een reusachtige, onverschrokken kerel, die na ook de hut genaderd was, zijne hand aan zijne zijde brachtopsprong en daarna be wegingloos neerstortte, toen Anderson zijn geweer on den grond wierp met den uitroep „dat is het laatste schot Hierop volgde eene treurige stilte in de hut, zij zagen naar hendie hunne aanvoerders in den strijd geweest waren als wachtten' zij van hen een plan om aan den dood te ontkomen (lie. hen onvermijdelijk toescheen. Zij zagen naar alle kanten rond hopende hulp van buiten te ontvangen door de aankomst van eenige kolonis ten diewetende dat zij aangevallen waren zich haasten zouden hen te bevrijden. Maarzij wisten het wel dat zij geen hulp hadden te vervrachten op eene plaats waar een vreemd menschelijk wezen ternauwernood eens in de drie maanden gezien werd. Mrs. Harris, geduldig en kalmer dan-een van allen lag daar nog met haar kleinen ver scholen onder de schapenvachten maar als zij van tijd tot tijd uit haren schuilhpek te voor schijn kwam en hare oogen die van Anderson de buitenlandsehe staatkunde van het Kabinet vervat is in hel volgend programma: handhaving der goede betrekkingen, behandeling der vreemde staten pnverschillig wat hunne beteekenis zij met dezelfde onderscheidingbevordering van Spanjes belangen in het buitenland, verzameling van 's lands krachten, zonder dat de. nationale waardigheid er onder lijdttotdat Spanje zich van zijn schokken hersteld zal hebben verwij dering van elke avontuurlijke politiek. De drie benden opstandelingen op Cuba, zullen, volgens verklaring der Spaansche regee ring met kracht worden vervolgd. De-afschaffing der slavernij op Cuba komt aan de ordevóór dat eenige andere hervorming op Cnba wordt behandeld. The Times bevat eene dépêche uit - Kabul waarin omtrent de medeplichtigheid van den Emir nieuwe bewijzen worden medegedeeld. Het doel van den aanval op het gezantschap was oorspronkelijk sir Louis Cavagnari te intimidee- rer. en hem te overtuigen van het onhoudbare zijner positie. De gebeurtenissen werden den Emir echtèr te machtig en spoedig zag hij in, dat hij den toestand niet meester was. De troe pen hebben geen oproer gemaakt om hun soldij betaald *te krijgen, maar waren daartoe opgeruid door hun officieren, die zeiven gehoorzaamden aan invloeden van hooger har.d. Kenè" firma te Liverpool wil eene proef nemen om levend vee uit Melbourne in te voeren. Reeds is eene lading voor baar rekening op weg naar Engeland. De ervaring heeft geleerd, dat schapen en melkvee zich op" reis uitmuntend houden,-zoodat het nu nog maar alleen de vraag is, of er niet te veel vracht op komt De bedoelde veelading werd in Australië voor - 4 p,st. gekocht, de transportkosten bedragen 10 p.st. per stuk, zoodat elk stuk vee 14 p.st. heeft gekost, wanneer het te Livejpool landt. Uit Kabnl wordt bericht Hier loopt het geruchtdat een vereenigde Russische en Perziche strijdmacht door de Tur- komauen, niet ver van Sirakome.t verlies is I ITIIII3MMIM «111mjWI ontmoettenlazen zij in elkanders blik den doodsangstwaarin beiden verkeerden, verborgen als deze was onder den schijn van kalmte. De stilte die gevolgd was op het tumult van den strijd werd eindelijk ondragelijk men dacht dat er verraad schuüdeen verwachtte elk oogenblik „een aanval van dien kantvan waar zij hem tenminste verwachtten. Zij werden wan trouwig en meer dan eens deed Anderson zelve de ronde, om te zien of er uveral goed gewaakt werd waar hij gevaar vermoedde. Eindelijk krankzinnig door zijn smart, wierp Anderson zich wanhopig pp den grondzijn hoofd afgewend houdende van hendie hem omringden opdat zij het lijden niet zien zouden, dat er op uitgedrukt stond. Deze handelwijze was niet zonder gevolgen want zijn makker, die met hem gekomen en den vorigen dag aan^ den aanval der wilden ontsnapt was verbrak'nu het stilzwijgen, zeg gende zonder op de vrouw en "kinderen acht te slaan „Het is gedaan mannendrukken wij elkander de hand tot afscheid en doen wij een uitval door de vijandelijke drommen heen, want zoo wij hier blijvenworden wij toch verbrand als eekhoorntjes in hun nest. Ik- kan niet langer hier blijven." En schoon hij allen beurtelings aanzag was er niemand die antwoorddemaar allen ontwelcen zijn blik en bespiedden de onheilspellende ge zichten der wilden, die onophoudélijk heen en weder liepen. Ziende dat zijne woorden zonder uitwerking bleven, legde hij bedaard zijn geweer ter zijde stroopte zijn hemdsmouwen op en eèn groot knipmés voor den dag brengende begon hij het op den steenen haard te slijpen. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1